oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Nadesłał: Ks. Tadeusz Zaleski prezes@albert.krakow.pl (6.10.2004)

Szanowni Panstwo! Drodzy Przyjaciele z Organizacji Pozarzadowych i Osrodkow dla Niepelnosprawnych!

W imieniu organizatorow protestu w obronie Warsztatow Terapii Zajeciowej pragne podziekowac wszystkim organizacjom pozarzadowym i osobom prywatnym, ktore 20 i 27 wrzesnia przylaczyly sie do naszego protestu. Liczba uczestnikow akcji protestacyjnej przekroczyla najsmielsze nasze oczekiwania. Relacje z protestu, jak i teksty oficjalnych protestow, sa na stronie http://www.albert.krakow.pl

Rownoczesnie Fundacja im. Brata Alberta w pelni solidaryzuje sie z listem otwartym ks. Krzysztofa Baka, kawalera Medalu sw. Brata Alberta i dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej. List ten, wystosowany w obronie osob niepelnosprawnych, znajduje sie na stronie: http://www.caritas.pl/katowice/aktualnosci.htm?kid=28&full=yes

Z kolei uchwala Sejmiku Wojewodztwa Malopolskiego z 27 wrzesnia 2004 r., popierajaca protest w obronie Warsztatow Terapii Zajeciowej znajduje sie na stronie: http://um.wrotamalopolski.pl/Archiwum/index.aspx?id=473

Podobna uchwale przyjal 1 pazdziernika 2004 r. Zjazd "Solidarnosci" Regionu Malopolska. Analogiczna uchwala przygotowywana jest takze na Rade Miasta Krakowa, ktorej sesja odbedzie sie 6 padziernika br.

Warto poinformowac, ze 7 pazdziernika organizatorzy protestu swoje racje beda przedstawiac na komisji sejmowej w Warszawie. Jednak Biuro Pelnomocnika Rzadu ds. Osob Niepelnosprawnych do tej pory nie podjelo dialogu z organizacjami pozarzadowymi, a telewizyjna wypowiedz ministra pelnomocnika z dnia 1 pazdziernika /Echa Dnia w TVP 3/ tylko w zenujacy sposob kompromituje strone rzadowa.

List p. prezes Krystyny Mrugalskiej w tej sprawie do dyrekcji Programu III TVP znajduje sie na stronie: http://www.albert.krakow.pl/list/listkmrugalska.htm

Najnowsze informacje o protescie sa umieszczane systematycznie na stronie
http://www.albert.krakow.pl.

Szczesc Boze!

ks. kan. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Prezes Fundacji im. Brata Alberta
Duszpasterz Ormian w Polsce


Nadesłał: Ks. Tadeusz Zaleski prezes@albert.krakow.pl

Drodzy Przyjaciele Osób Niepełnosprawnych! Drodzy Przyjaciele z Organizacji Pozarządowych! Drodzy Uczestnicy, Rodzice, Pracownicy i Wolontariusze z Warsztatów Terapii Zajęciowej!

7 września br. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych złożyło w Sejmie projekt nowej ustawy o wspieraniu zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Projekt ten jest wielkim zagrożeniem dla 500 Warsztatów Terapii Zajęciowej, do których uczęszcza 16 000 osób niepełnosprawnych intelektualnie, a więc tych, którzy nie mają najmniejszych szans na rynku pracy.

Przeciwko temu skandalicznemu projektowi wystąpiło z protestem Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym, największa organizacja pozarządowa, opiekująca się osobami niepełnosprawnymi. Protest ten popiera zdecydowana większość Warsztatów Terapii Zajęciowej, którym już w przyszłym roku grozi likwidacja, oraz bardzo wiele fundacji i stowarzyszeń.

Protest w obronie Warsztatów Terapii Zajęciowej znajduje się na stronie: http://www.albert.krakow.pl/list/wtzprotest.htm

Informacja o proteście, pióra p. prezes Krystyny Mrugalskiej z Zarządu Głównego PSOzUU w Warszawie umieszczona jest na stronie: http://www.albert.krakow.pl/list/infoprotest.htm

Protest ten poparła także Fundacja im. Brata Alberta, która prowadzi 31 ośrodków dla 1100 osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dwa miesiące wcześniej Fundacja wystąpiła także w obronie mieszkańców Domów Pomocy Społecznej wyrzucanych po raz kolejny z Warsztatów Terapii. Dwa lata temu udało się w wyniku ogólnopolskiego protestu osiągnąć kompromis w tej sprawie. Niestety, wspomniany projekt nowej ustawy niszczy ten kompromis.

Protest w tej sprawie zamieszczony jest na stronie: http://www.albert.krakow.pl/list/index.htm

Mamy więc do was wielką prośbę: Poprzyjcie oba protesty, bo tylko w jedności i solidarności jest siła !!!

Poza tym, nowa ustawa to uderzenie we wszystkie organizacje prowadzące Warsztaty Terapii Zajęciowej i Domy Pomocy Społecznej. Milczenie w tej sprawie jest zgodą na wprowadzenie w życie owych szkodliwych zapisów.

Formy protestów są opisane na ww stronach. Przypomnę tylko, że:

 • w poniedziałek 20 września jest protest emailowy. Adresy na wysyłanie protestów są na stronie: http://www.albert.krakow.pl/list/adresy.htm
 • w poniedziałek 27 września jest protest poprzez pikiety pod urzędami.

Szczęść Boże!
ks. kan. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Prezes Fundacji im.św. Brata Alberta
Duszpasterz Ormian w Polsce

Fundacja im. Brata Alberta
Radwanowice 1
32-064 Rudawa
tel/fax (12) 283-90-80, 283-87-59, 0 602 791 780
http://www.albert.krakow.pl

Akcję protestacyjną koordynuje:
Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym
Tel (22) 848-82-60, 646-03-14
Fax: (22) 848-61-62,
e-mail: wyzwanie@free.ngo.pl


Ks. Tadeusz Zaleski

Drodzy Przyjaciele Osob Niepelnosprawnych! Drodzy Przyjaciele z Organizacji Pozarzadowych!

W poniedzialek 27 wrzesnia 2004 o godz. 12.00 na apel Polskiego Stowarzyszenia Osob z Uposledzeniem Umyslowym w Warszawie rozpocznie sie kolejna faza ogolnopolskiego protestu w obronie osob niepelnosprawnych intelektualnie z Warsztatow Terapii Zajeciowej. Protest w tym dniu przyjmie forme pikiet pod urzedami wojewodzkimi na terenie calej Polski.

Rowniez Osoby Niepelnosprawne i ich Rodzice oraz Pracownicy i Wolontariusze z malopolskich Warsztatow Terapii Zajeciowej i organizacji pozarzadowych zgromadza sie 27 wrzesnia 2004 o godz. 12.00 na pl. Matejki pod pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie. Manifestacja jest legalna, a protestujacy zachowaja obowiazujace w Polsce prawo. Z placu wyruszy z transparentami pikieta pod pobliski Urzad Wojewodzki i Urzad Marszalkowski. Inna grupa wejdzie do budynku z oficjalnymi, pisemnymi protestami, ktore zlozy na rece wojewody, marszalka i przewodniczacego sejmiku. Pozostali rozjada sie z towarzyszacymi dziennikarzami do wszystkich biur poselskich na terenie Krakowa i Chrzanowa.

Drodzy Przyjaciele! Zapraszamy Was do licznego udzialu w protescie, bo tylko w jednosci jest sila !!! Transparenty mile widziane.

Serdecznie pozdrawiamy. Szczesc Boze!

Organizatorzy Protestu

Szczesc Boze!

ks. kan. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Prezes Fundacji im.sw. Brata Alberta
Duszpasterz Ormian w Polsce


Nadesłał: Ks. Tadeusz Zaleski

Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!

W poniedziałek 27 września w bardzo wielu miastach trwał protest organizacji pozarządowych w obronie Warsztatów Terapii Zajęciowej. O proteście tym obszernie informowały media. Na stronie internetowej Fundacji im. Brata Alberta znajduje się informacja Polskiej Agencji Prasowej, ilustrowana zdjęciami z manifestacji w Krakowie.

http://www.albert.krakow.pl/list/protest27_09_2004.htm

Na tej samej stronie znajduje się także bardzo ważna uchwala, którą Sejmik Województwa Małopolskiego podjął jednogłośnie w obronie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Występował przeciwko niej tylko jeden z radnych z SLD. Tekst uchwały został rozesłany do wszystkich sejmików w Polsce. Warto, aby WTZ-ety uchwałę tę rozpowszechniły także wśród innych samorządowców.

http://um.wrotamalopolski.pl/Archiwum/index.aspx?id=473

Protest poparli też liczni parlamentarzyści, głównie z PO, PiS i LPR

Konferencja prasowa w tej sprawie odbędzie się w Krakowie w czwartek 30 września o godz. 13.00.

Inne informacje o proteście znajdują się na stronie Fundacji: http://www.albert.krakow.pl, na stronach internetowych:

 • Telewizja Kraków - 27 września 2004 r. ,link...
 • Dziennik Polski ,link...
 • Dziennik Polski - region Oświęcim ,link...
 • Gazeta Krakowska - link...
 • Nasz Dziennik , link...
 • Rzeczpospolita, link...
 • Życie ,link...
 • Dziennik Zachodni - Górny Śląsk , link...
 • Słowo Polskie - Dolny Śląsk, link...
 • Opoka - Wielkopolska ,link...
 • Polskie Radio - Wielkopolska ,link...
 • Radio M - Bytom i Katowice ,link...
 • Gazeta Wyborcza - Lublin - 27 września 2004 ,link...
 • Gazeta Wyborcza - Rzeszów , link...
 • Telewizja Wrocław , link...
 • Telewizja Kraków - Anna Dymna , link...

Szczęść Boże!

ks. kan. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Prezes Fundacji im. Brata Alberta
Duszpasterz Ormian w Polsce

Zobacz również: