oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. IRB, DS - Gazeta Prawna 12.02.2007; dps.pl 12.02.2007)

 

W prywatnych domach pomocy społecznej koszty utrzymania ponoszą pensjonariusz i jego rodzina. Odpłatność za pobyt ustalają prowadzący takie placówki.

W kraju działają 203 prywatne domy pomocy społecznej. Przebywa w nich ponad 13 tys. pensjonariuszy. Całkowity koszt pobytu w takiej placówce pokrywa pensjonariusz i jego rodzina. Trzeba za to zapłacić miesięcznie średnio od 1,5 tys. zł, do nawet 3 tys. zł. Wszystko zależy od kondycji zdrowotnej pensjonariusza, różnorodności prowadzonych w domu zajęć dodatkowych. Koszt ten uzależniony jest także od standardu pobytu - np. czy osoba przebywa w pokoju jedno-, czy dwuosobowym.

Wybierając prywatny dom pomocy społecznej, trzeba być bardzo ostrożnym. Aby go prowadzić, wystarczy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Taka placówka powinna być też wpisana do rejestru prowadzonego przez wojewodę. Jak wynika z kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku przez Najwyższą Izbę Kontroli, część wojewodów nie wiedziała jednak, ile komercyjnych domów działa na terenie podległych im województw. Kontrolerzy ustalili ponadto, że 15 z nich nie zapewniało mieszkańcom usług na odpowiednim poziomie, a stan sanitarny budynków pozostawiał wiele do życzenia. Podobnie jak sposób żywienia mieszkańców.