oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

Ostatni w 2005 roku numer MEDI zawiera dodatek, którego głównym tematem jest nietrzymanie moczu u kobiet. Jest to kontynuacja problematyki rozpoczętej kilka numerów wcześniej. Nie za bardzo wiadomo, dlaczego redakcja MEDI decyduje się na opracowanie jakiegoś tematu w formie dodatku. Dodatek jest magazynem dla pacjentów (przynajmniej teoretycznie), a materiałów które mogą zaciekawić pacjentów jest z reguły więcej. Ale to raczej pytanie związane z logiką wydawniczą. Treści nie można nic zarzucić.

 

 

 

 

Oto zawartość tego numeru:

 • Zespoły otępienne � choroba Alzheimera

  Celem interwencji całego zespołu terapeutycznego w odniesieniu do osób z chorobą Alzheimera jest opóźnienie postępu choroby poprzez: trenowanie intelektualnych i ruchowych zdolności, które pacjent jeszcze posiada, wspieranie komunikacji między chorym a otoczeniem, jak najdłuższe zachowanie samodzielności pacjenta, zmniejszenie jego cierpienia, intensywne leczenie objawowe, ułatwienie opiekunom opieki i pielęgnacji oraz poprawa jakości życia chorego.

 • Założenia do standardu podstawowej pielęgnacji osób niezdolnych do samoopieki

  Zasady realizacji potrzeb z zakresu podstawowej pielęgnacji osób z ograniczoną zdolnością do samoopieki, bez względu na miejsce realizacji, są jednakowe. Różne są tylko warunki świadczenia tego zakresu usług. Dlatego tak istotne jest określenie jednego, obowiązującego standardu podstawowej pielęgnacji osób niezdolnych do samoopieki.

 • Ocena stanu świadomości chorego nieprzytomnego w praktyce pielęgniarskiej

  Brak kontaktu z pacjentem z przyczyn chorobowych określa się pojęciem nieprzytomności.

 • Trudności w funkcjonowaniu i bariery w rozwoju opieki długoterminowej

  Niestety, ustawodawca narzucił zakładom publicznym odpłatność za pobyt nie odnosząc się w żaden sposób do rzeczywistych kosztów tego świadczenia i nie podając źródła sfinansowania powstałego niedoboru finansowego. Kwota 70 procent przychodów miesięcznych pacjenta jest z reguły niższa od rzeczywistych kosztów pobytu, gdyż emerytury w Polsce są bardzo niskie a wielu pacjentów ma tylko rentę socjalną.

 • Metoda podstawowej stymulacji sensorycznej

  Stymulacja bowiem wymaga cielesnej i empatycznej bliskości, wzajemnej sympatii i zaufania.

 • Uczyć się i nauczać

  Styczność z kolegami z zagranicy uświadamia, że rozwiązania, które u nas funkcjonują nie muszą być jedynymi możliwymi. Skłaniają do kreatywnego myślenia dla dobra pacjentów.

 • Monitorowanie poziomu satysfakcji pacjenta

  Badanie satysfakcji pacjentów jest jednym ze sposobów kontrolowania poziomu jakości świadczonych usług. W Szpitalu Specjalistycznym Matopat jest to jeden z najważniejszych procesów pozwalających utrzymać je na najwyższym poziomie.

 • Seni Cup, czyli... futbol w spódnicy

  SENI CUP to wydarzenie międzynarodowe, skupiające i przyciągające zawodników z całej Europy. Poza granicami Polski, turnieje odbywały się w Nowosybirsku, Moskwie, Rostowie nad Donem, St. Petersburgu i Kijowie. Wyłoniono 7 drużyn, które awansowały do brodnickiego Finału i tam dołączyły do polskich siedemnastu zespołów.

 • Święto sztuki

  Twórczość jest jedną z najlepszych form terapii osób niepełnosprawnych, przez wspólnie odczuwane wrażenia estetyczne, mieszkańcy DPS'ów, mogą łatwiej zintegrować się z resztą społeczeństwa, a sztuka staje się płaszczyzną porozumienia między nimi

 • Kursy dokształcające dla pielęgniarek


Kontakt:

Redakcja MEDI
ul. Żółkiewskiego 33
87-100 Toruń
tel. (56) 612 32 93
fax (56) 612 35 75
e-mail: stowarzyszenie@dompodsloncem.org.pl
internet (informacje o prenumeracie): http://www.dompodsloncem.org.pl