oprogramowanie komputerowe arisco reklama: PRODUCENT OBUWIA PROFILAKTYCZNEGO WAŁĘSA & PALUCH s.c.

Domy Prawo O DPS, Kontakt

wstecz

(aut. Agata Cymanowska - NaszeMiasto.pl 5.07.2008; dps.pl 8.07.2008)

 

Lubią książki. Lubią też cieszyć się życiem. Niepełnosprawność intelektualna, z którą borykają się każdego dnia, nie pozwala im jednak w pełni korzystać z tego, co oferują "normalne" książki. Nie zawsze też wiedzą co wypada, a czego nie wypada. Teraz w towarzystwie Marysi i Janka, bohaterów pierwszego w Polsce komiksu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, będą się uczyć dobrych manier, obyczajów, zasad obowiązujących w kontaktach międzyludzkich.

 

Ilustrowane podpowiedniki, operujące prostym językiem i zawierające kompendium wiedzy o codziennym życiu, podzielono na trzy zagadnienia - "Mam gościa", "Mam wolny czas" oraz "Mam przyjaciela". Pomysł i realizacja to zasługa pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku.

- Dotąd takie książki publikowano jedynie dla osób niewidomych - wyjaśnia Sylwia Ressel, rzecznik prasowy MOPS w Gdańsku. - Zauważyliśmy, że nasi podopieczni bardzo chętnie sięgają po tę formę czytelniczą i znakomicie przyswajają treści tam zawarte.

Z książeczek dowiedzieć można się jak sprawić, by spotkanie z przyjacielem przebiegało sympatycznie, jak wybrać dobry film w kinie, a nawet... jak zrobić shake bananowy.

Komiksy od przyszłego tygodnia obejrzeć będzie można nie tylko w gdańskich domach pomocy społecznej, środowiskowych domach samopomocy czy na warsztatach terapii zajęciowej. Chętni przeczytają je lub wypożyczą także w Wydziale Pomocy Instytucjonalnej i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych MOPS przy ul. Dyrekcyjnej 5 w Gdańsku lub w Centrum Informacji i Wsparcia na Rzecz Środowiska Osób Niepełnosprawnych MOPS przy ul. Wajdeloty 28 a. Jeśli ktoś ma w rodzinie osobę niesprawną intelektualnie, będzie mógł zabrać taką książeczkę do domu. Oczywiście, o ile wystarczy egzemplarzy. Na razie wydrukowano ich tysiąc. Koszty zamknęły się w kwocie siedmiu tys. zł.

- Doszliśmy do wniosku, że niektóre z zasad savoir vivre'u przedstawionych w komiksie, jak np. niewyrywanie ręki kobiecie, a pochylanie się nad nią przy powitaniu czy przepuszczanie kobiety pierwszej w drzwiach, przydałyby się także sprawnym intelektualnie panom - zachęca Ressel.