DPS.PL

Forum dyskusyjne
Dzisiaj jest czw kwie 27, 2017 6:02 am

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Nasza nowa pani dyrektor, przymierza się do przekształcenia pielęgniarek na opiekunki , jest nas 6 + dwie kierowniczki pielęgniarki- pracujemy w systemie trzy zmianowym, na jeden dyżur w zasadzie przypada jedna pielęgniarka + opiekun( dodam że zaledwie dwie mają przygotowanie zawodowe, reszta - różne zawody)Pensjonariuszy 95. Mam w związku z tym parę pytań :1. CZy istnieje takie pojęcie w nowej umowie jak pielęgniarka- opiekun? 2.CZy jeśli nowa umowa będzie opierać się na nazwie tylko opiekun- to co z naszymi prawami do wykonywania zawodu?, oraz , i związku z tym czy powinniśmy godzić się na podpisywanie takiej umowy , gdzie zakres obowiązków będzie zawierał także wykonywanie przez nas iniekcji , podawanie insulin, podawanie leków itp..., 3 co z dotychczasowymi opiekunami?- mając wieloletnią praktykę w zawodzie pielęgniarki mamy być traktowane na równi z opiekunem który np jest z zawodu, elektrykiem?4. A sprawa finansowa-???, czy ma prawo zmniejszyć pobory?- dodam ze dopiero w styczniu , po pewnych zmianach niektóre z nas zarabiały , tyle samo co opiekun pracujący dwa miesiące, a teraz co?5Czy istnieje jakiś przelicznik, pracownika -pielęgniarki opiekuna, na ilość ludzi w zakładzie, na jedną zmianę?Dom ma status ludzi starszych, ale coś jest nie tak- brakuje dobrej kontroli, bo obłożnie chorych na pampersach jet ok 25 osób.Prosze o odpowiedzi.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Witam
W odpowiedz po 1.
Niema takiego stanowiska jak pielęgniarko-opiekunka, albo pielęgniarka albo opiekunka, w tej chwili pojawił się nowy zawód jak opiekun medyczny ale są w nim ograniczenia może on podawać leki i opatrunki w podstawowym zakresie, natomiast nie może rozkładać leków i robić iniekcji
Odpowiedz po 2.
Według mnie prawo do wykonywania zawodu jest na stanowisku pielęgniarki a nie opiekuna można co jakiś czas przez 3 miesiące przejść na stanowisko pielęgniarki aby nie stracić prawa do wykonywania zawodu
Odpowiedz 3
Ja bym nie porównywał tego w kwestii kto ma jakie wykształcenie człowiek jest tylko człowiekiem a że wykonuje taką pracę a nie inną to taki los
Odpowiedz 4
Kodeks pracy mówi wyraźnie że zmiana stanowiska pracy nie może być gorsza umowa niż poprzednia
Odpowiedz 5
Przelicznik znajduje się w wewnętrznym regulaminie firmy i zależy jaki jest przyjęty w zależności 0,5 lub 0,6 czyli 1 osoba na 5 podopietrznych lub 1 na 6

Pozdrawia

Medyk

8) 8) 8)

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: do medyka
dzięki za odpowiedz, co do punktu trzeciego, chyba żle zostałam zrozumiana, nie mam nic do naszych opiekunów, bardzo dobrze mi się z nimi pracuje, chodziło mi o to ze jeśli istotnie dojdzie do zmiany kwalifikacji umowy, to według umowy będąc opiekunem, nie tykam się niczego co nie mogę zrobić prawnie, tzn np iniekcje- pracuję bez obciążenia psychicznego ze jestem bardziej odpowiedzialna za życie pensjonariusza, a na wyżej wspomniane iniekcje ma przychodzić pielęgniarka srodowiskowa, czy tak?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

witam
no tak będąc opiekunka nie odpowiadamy za wyłożenie leków ale możemy je podawać choć nie bieżemy za to odpowiedzialności a inekcje to nie donas należą

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
no dobrze a jak to sie ma od strony prawnej?w naszym pięknym kraju- np zmiana popołudniowa, 95 pensjonariuszy i dwie opiekunki?''''''' uważam ze ten przelicznik jest chory bo wszystkich pracowników jest ok 50ciu- i wszyscy są przeliczani a fizyczną robotę robi niewiele osób, czy można coś z tym zrobić?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
do Medyk

Podawanie leków różnymi drogami zgodnie z obowiązującymi przepisami należy do kompetencji pielęgniarki. W przypadku naruszenia prawa, zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 roku o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 57, poz. 602 ze zm) „Kto, nie będąc uprawnionym, udziela zawodowo świadczeń, o których mowa w art. 4 lub art. 5, podlega karze grzywny”.

Tak więc opiekun nie ma prawa podawać leków.

Szczegóły tutaj

http://www.oipip.kalisz.pl/aktualnosci.php?nr=743

Poza tym większość opiekunów nie posiada wymaganych kwalifikacji. Zgodnie z przepisami od 7.08.2005r. opiekun powinien mieć wykształcenie średnie o profilu ogólnym lub zawodowym umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku. W naszych jednostkach zdarzają się osoby po technikum rolniczym, gastronomicznym, mechanicznym, itp, które nie spełniają ww. wymogu i powinny uzupełnić wykształcenie, bo nie ma przepisów przejściowych w tym zakresie.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Obiektywny pisze:
do Medyk

Podawanie leków różnymi drogami zgodnie z obowiązującymi przepisami należy do kompetencji pielęgniarki. W przypadku naruszenia prawa, zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 roku o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 57, poz. 602 ze zm) „Kto, nie będąc uprawnionym, udziela zawodowo świadczeń, o których mowa w art. 4 lub art. 5, podlega karze grzywny”.

Tak więc opiekun nie ma prawa podawać leków.

Szczegóły tutaj

http://www.oipip.kalisz.pl/aktualnosci.php?nr=743

oza tym większość opiekunów nie posiada wymaganych kwalifikacji. Zgodnie z przepisami od 7.08.2005r. opiekun powinien mieć wykształcenie średnie o profilu ogólnym lub zawodowym umożliwiające wykonywanie zadań na stanowisku. W naszych jednostkach zdarzają się osoby po technikum rolniczym, gastronomicznym, mechanicznym, itp, które nie spełniają ww. wymogu i powinny uzupełnić wykształcenie, bo nie ma przepisów przejściowych w tym zakresie.

Witam

Tak zabardzo niewiem o co sie domnie pije
po 1.
to co napisałem nie tyczy sie opiekónów ale opiekunów medycznych a to jest osobne i inny profil wykształcenia. Jest szkoła Dla opiekunów wykwalifikowanych i medycznych więc niewiem o co chodzi z tymi lekami jest ustawa i się zgodze iz w żadnym przypadku opiekunowi nie mozna rozkładać leków tak jak opiekun nie może ich podawać zaś opiekun medyczny już tak

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Z twojej wypowiedzi wynika, że jesteś opiekunem, a nie opiekunem medycznym, czyli nie masz prawa podawać leków. Po za tym większość opiekunów nie posiada kwalifikacji do tego być opiekunem, o opiekunie medycznym już nie wspominając.

W dodatku post wcześnie piszesz tu cytat:

"o tak będąc opiekunka nie odpowiadamy za wyłożenie leków ale możemy je podawać choć nie bieżemy za to odpowiedzialności a inekcje to nie donas należą"

co kompletnie nie ma sensu i zaprzecza samo sobie.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
tak na marginesie to właściwie dlaczego podanie leku nazywasz świadczeniem medycznym, przecież mieszkaniec ma prawo miec leki "przy' sobie i sam je zażywać , to nie ZOL, gzdie gwarantuje sie opiekę tylko dom POMOCY gdzie realizujemy zadania zawarte w planie WSPARCIa- a nie opieki , a ludzie ze środowiska czy każdorazowo mja zagwarantowaną aplikacje insuliny przez pielgniarke - a usługi opiekuńcze , kto je realizuje - pielęgniarki ??????????????

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Logiczne jest, że gdy mieszkaniec sam dysponuje lekami to nie mamy do czynienia z podawaniem leków przez opiekuna czyli świadczeniem, ale duża rzesza mieszkańców nie jest w stanie sama gospodarować lekami i robi to pielęgniarka lub w niektórych jednostkach opiekun.

Co do samem kwintesencji opinii w sprawie podawania leków to wszelkie uwagi i sugestie możemy kierować do jej autorki 8)

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
no dobrze , jestem pielęgniarką, podaję leki,opiekunowie tego nie robią , chyba ze lek zostaje chwile wcześniej zostawiony na nakastliku, przed posiłkiem, a opiekun karmiący podaje z wyżej wymienionego kieliszka i na prośbę pielęgniarki( proszę mi wierzyć - jeśli robi to to bardzo niechętnie i nie każdy) :!: ale dalej nie wiem, jak mozna prawnie rozwiązać sytuacje, jeśli nagle zostaniemy przekształcone na opiekunki?co z lekami???iniekcjami?żadać, jasno sprecyzowanych zakresów obowiązków? :roll: i jeszcze jedno dlaczego mnie pielęgniarkę od czarnej roboty chcą przerobić , a prżełożoną nie?!!!!nie ruszy tyłka i nie bedzie robić pielegniarskiej roboty( rok przed emeryturą)a nie sądze żeby przychodziły pielęgniarki środowiskowe............. taki mamy kraj ze wszyscy pensjonariusz e są zapisani do piel środowiskowej,

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
ustawa o zawodzie pielęgniarki i połoznej nie ma w żaden sposób zastosowania do zawodu opiekuna. Gratuluje myslenia ze opiekun nie może podawac leków. DPS to jest DOM ludzie zostawcie myslenie że dps to szpital czy zol. A tak poza tym niech panie z izb pielegniarskich zajmą się problemem pielęgniarek co zrobić jak dpsy je zwolnia a nie robia wode z mózgu opiekunom.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Jak je zwolnią to ,żaden problem dla pielegniarek-pracę znajdą nawet za lepsze pieniądze w szpitalach, przychodniach , zol ,zop-problem będzie miał dps (no może nie każdy)jak zorganizować zgodnie z prawem opiekę i dostęp do świadczeń z NFZ:-), a zwolnione panie pielęgniarki na siłę nie muszą zakładać ZOZ, czy grupowych praktyk, żeby na dyktowanych (przez dps warunkach)pielęgnować mieszkańców. Zależy jakie stany zdrowotne u mieszkańców -ale co po godz.18.00 i w sobotę ,niedzielę i święto?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Aż przykro czytać,że opiekun to coś gorszego od pielęgniarki.Ja dwa lata uczyłam się w studium medycznym zawodu opiekuna mimo ,że pracowałam w DPS-ie już 10 lat.U nas pielęgniarki nie zajmują się pielęgnacją podopiecznych a my niejednokrotnie podajemy za nie leki czy robimy opatrunki,stosujemy profilaktykę p\odleżynową a one nawet nie pomogą karmić mimo,że jestem sama na 25 podopiecznych(są to osoby w większości leżące-dom jest dla osób przewlekle i somatycznie chorych).Widzę ,że panie pielęgniarki nie tolerują opiekunów a przecież DPS-y miały być odmedycznione.Aha w naszym domu jest stanowisko opiekun-pielęgniarka ale one pracują na oddziale gdzie jest 10 osób leżących a ich są dwie i pokojowa to jest sprawiedliwość w tym samym domu.Z moich 25 podopiecznych to 6 osób całkowicie leżących i 10 na wózkach których trzeba wysadzić na te wózki.Pozdrawiam

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Jestem pielęgniarką pracowałam w dpsie 16 lat teraz pracuję w szpitalu i bardzo się z tego cieszę. W moim byłym już dpsie coraz więcej pielęgniarek ucieka z tamtąd (i bardzo dobrze) a na ich miejsce przychodzą do pracy emerytowane pielęgniarki, bo te czynne zawodowo nie chcą pracować w takich warukach. Za chwilę okaże się że wogóle nie będzie tam pielęgniarek. Ciekawe co wtedy powiedzą opiekunowie, gdy CAŁA opieka spadnie na nich. W dpsie w którym pracowałam są wspaniali opiekunowie i nie życzę im źle, ale tym tutaj tak głośno krzyczącym na ty forum, że to niby pielęgniarki nic nie robią życzę żeby pewnego dnia znależli się w sytuacji gdzy trzeba będzie ratowac życie mieszkańcowi a najbliższa pielęgniarka bła w pogotowiu ratunkowym. Napewno sobie poradzą, przecież mają takie same uprawnienia jak pielęgniarki a nawet robią więcej. Troszkę chyba komuś ambicje za bardzo do głowy uderzają....

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re:

Gość pisze:
Jestem pielęgniarką pracowałam w dpsie 16 lat teraz pracuję w szpitalu i bardzo się z tego cieszę. W moim byłym już dpsie coraz więcej pielęgniarek ucieka z tamtąd (i bardzo dobrze) a na ich miejsce przychodzą do pracy emerytowane pielęgniarki, bo te czynne zawodowo nie chcą pracować w takich warukach. Za chwilę okaże się że wogóle nie będzie tam pielęgniarek. Ciekawe co wtedy powiedzą opiekunowie, gdy CAŁA opieka spadnie na nich. W dpsie w którym pracowałam są wspaniali opiekunowie i nie życzę im źle, ale tym tutaj tak głośno krzyczącym na ty forum, że to niby pielęgniarki nic nie robią życzę żeby pewnego dnia znależli się w sytuacji gdzy trzeba będzie ratowac życie mieszkańcowi a najbliższa pielęgniarka bła w pogotowiu ratunkowym. Napewno sobie poradzą, przecież mają takie same uprawnienia jak pielęgniarki a nawet robią więcej. Troszkę chyba komuś ambicje za bardzo do głowy uderzają....

Piszesz-" Ciekawe co wtedy powiedzą opiekunowie, gdy CAŁA opieka spadnie na nich. "Czy kilka razy dziennie ktos wymaga pomocy w ratowaniu zycia? Ile jest zgonow w miesiacu? Opiekunowie sa przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy,maja szkoly zakonczone uzyskaniem dyplomu,bo praktycznie tylko tacy sa teraz do tej pracy przyjmowani.A co takiego niby robia pielegniarki? Robia to co nalezy do ich obowiazkow,a moze troszke mniej z tego co czytam na forum,bo nawet podawanie lekow jest dla nich ciezka praca skoro robia to opiekunowie(czesto wiedzac,ze im nie wolno) Pielegniarki nie sa w stanie pomoc opiekunowi nakarmic mieszkanca-chocby ze zwyklej kolezenskiej pomocy,a Ty piszesz o calej spadajacej opiece...wymien chociaz kilka punktow tej opieki,ktora robia pielegniarki za opiekuna.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Mieszkańcy DPS korzystają ze świadczeń medycznych na zasadach ogólnych, podobnie jak cała reszta społeczeństwa. DPS to nie są placówki medyczne! Jeżeli ktoś nie jest w stanie sam dawkować i przyjmować leków to nie nadaje się do DPS-u. Taka osoba wymaga w tym momencie specjalistycznej opieki medycznej np: w ZOL-u.

Lekarz przepisując konkretny lek przecież nie zleca jego podawania, ewentualnie informuje o dawkowaniu. Dlaczego upieracie się przy tym, że w DPS-ach jest obowiązek podawania leków mieszkańcom przez wykwalifikowany personel medyczny? Czy w Waszych domach rodzinnych w momencie gdy ktoś jest chory i ma przepisane leki to dawkuje i aplikuje je Wam pielęgniarka? Ludzie naprawdę opanujcie się.

Przywołany przepis dot. świadczeń medycznych przez osoby nieuprawnione dot. dokładnie świadczeń medycznych! Od kiedy DPS-y takowe świadczenia medyczne "świadczą"?

Poczytajcie przepisy a potem się wypowiadajcie, na jakiej podstawie twierdzicie, że w DPS-ach mają być zatrudnione pielęgniarki? Z czego to niby wynika? Z ustawy o pomocy społecznej, z rozporządzenia w sprawie DPS??? Wszystkie zlecone przez lekarza świadczenia medyczne powinna wykonywać pielęgniarka środowiskowa! Czy Wasze DPS-y są ubezpieczone od działalności medycznej? PKD?....

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.