DPS.PL

Forum dyskusyjne
Dzisiaj jest sob wrz 20, 2014 2:53 am

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: :)
Ja jestem pielęgniarzem na oddziale chirurgicznym i pracuje u nas 5 opiekunów. Współpraca przebiega bardzo pomyślnie. My robimy swoje, a oni swoje. I pijemy kawę, ale razem:)

Tytuł: Re: :)
kuba pisze:
Ja jestem pielęgniarzem na oddziale chirurgicznym i pracuje u nas 5 opiekunów. Współpraca przebiega bardzo pomyślnie. My robimy swoje, a oni swoje. I pijemy kawę, ale razem:)
po tym poznac inteligencje :?

Tytuł:
Ja bardzo szanuje ten zawód. Ci biedni opiekunowie bardziej się napracują od nas pielęgniarzy. Pełen szacunek!!!

Tytuł:
OO ,proszę ,jak miło , :) ,dziękujemy w imieniu ,wszystkich opiekunów na świecie

Tytuł:
chyba ten pielegniarz zostanie bohaterem tego forum -ja juz go kocham :D

Tytuł:
Jak zaczynałem pracę to pielęgniarki się wyśmiewały, że jestem nieobyty, że nie znam zwyczajów panujących na oddziale, a to właśnie opiekunki i opiekunowie podpowiadali mi gdy czegoś nie wiedziałem.

Tytuł:
kuba pisze:
Ja bardzo szanuje ten zawód. Ci biedni opiekunowie bardziej się napracują od nas pielęgniarzy. Pełen szacunek!!!
czy wszyscy (tkie) pielegniarki u Ciebie na oddziala sa tego zdania co Ty :?:

Tytuł:
Myślę, że są tego samego zdania co ja, bo jesteśmy bardzo zgranym zespołem

Tytuł:
KUBUŚ !!! JESTEŚ WIDAĆ ,PIELĘGNIARZEM Z POWOŁANIA,KTÓRY LUBI LUDZI ,WŁAŚNIE TAKICH NAM POTRZEBA ,kiedy zostaniesz dyr.jakiejś placówki to ja tam chcę pracować.

Tytuł:
Myślę, że póki co nie zostanę dyrektorem, bo niedawno zacząłem pracę:)

Tytuł:
w takim razie wszystkim pielęgniarzom i pielęgniarkom oczywiście też, takim jak Ty ,życzymy wytrwałości :)

Tytuł:
KUBA! Nareszczcie ktoś ze zdrowym podejściem na tym forum. Pracuję jako opiekunka medyczna. Bardzo cenię sobie pracę pielęgniarek a one cenią moja pracę. One robia swoją pracę ja swoja , w wielu przypadkach pracujemy razem, pomagamy sobie . A póżniej pijemy razem kawkę. Życzę wszystkim pielęgniarkom(-arzom) i opiekunom aby tak wyglądała nasza praca.

Tytuł:
Ważne, żeby do swojej pracy podchodzić z pasją. Ja marzyłem od początku liceum, żeby być pielęgniarzem. Kiedy miałem dyplom w ręku to byłem tak szczęśliwy jak nigdy dotąd. Póki co niedługo zaczynam specjalizację z pielęgniarstwa chirurgicznego.

witam,jestem absolwentką zawodu OPIEKUNA MEDYCZNEGO ,moja szkola to 1rok policealna,połowa semestru to ptaktyki DPS Ortopedia, Neurologia ,czułysmy sie ważne,nie jestesmy żadnymi salowymi-przeszliśmy tam chrzest bojowy/jednakże wszystko tłumaczyły nam pielegniarki co i jak-pęłna współpraca nawet lekarze podpowiadali nam i tłumaczyli co i dlaczego dzieje sie z danym pacjentem.Opiekun medyczny robi wszystko oprócz zastrzyków i opatrunków,cewnikowania.Jestesmy obecne przy obchodzie szpitalnym.I kawe pijemy razem z pielęgniarkami;) Jest to ciężka praca ,a współpraca zalezy tylko od zespołu na danym oddziale,i my Opiekunowie medyczni śmiało możemy pracowac w DPS mam tam tez praktyki-tam nas nikt nie uczy tam musimy sobie same radzic-prawdziwa szkoła zycia...ale dałysmy rade.W lutym czeka nas egzamin zawodowy, ale jestesmy wyszkolone przez nauczycieli jak pszczółki-stomia,karmienie przez sonde i jej zalozenie to pikus a metody przeciw odlezynowe,triki w pomocy potrzeb hig mamy opanowane perfekt-EGZAMIN NAM NIE STRASZNY!!POZDRAWIAM WSZYSTKICH OPIEKUNÓW MEDYCZNYCH -to ciężka praca i trzeba mieć do nie MEGA WIELKIE SERCE

Tytuł:

Do an. Nie żebym szukał dziury w całym ale sondy akurat to Ci zakładać nie wolno. Życzę Ci jednak powodzenia na egzaminie. I sobie przy tej okazji też bo również w lutym będę do niego podchodził.

Tytuł: odp.
w szkole mówia nam że niby nie wolno ale nas uczą i w szpitalu nikt nas nie pytał czy potrafimy tylko dostałysmy sprzet w rączki i do przodu,szkoła swoje a w praktyce swoje-niestety nie możemy mówic że nam tego i owego nie wolno bo usłyszałysmy-co za bzdury to przeciez żadna filozofia:):)

Tytuł:

Operacja się udała tylko pacjent zmarł. Bzdury to mówiły osoby które kazały Wam założyć sondę. Masz jasno określone kompetencje opiekuna medycznego i nie wolno pod żadnym pozorem Ci ich przekraczać. Twoim obowiązkiem było powiedzieć nie. Bez względu co powiedzieliby inni.

Tytuł:
Teoria swoje, życie swoje. Wielu rzeczy nam opiekunom nie wolno a jednak robimy. Ja jako opiekun przełączam i odłączam kroplówki, usuwam cewniki , wenflony, przepłukuję wkłucia, robię nebulizację.
I wcale nie mam do pielęgniarek o to pretensji i nie mówię im, że tego mi nie wolno. Ale one też nigdy mi nie powiedzą abym sobie sama zmieniała pampersy pacjentom czy ich myła, ale solidarnie idą ze mną.
Nadmienię też iż to że robie takie rzeczy jest wynikiem solidności i zaufania pielęgniarek do mnie. Kiedyś pracowała na naszym oddziale opiekunka , której pielęgniarki nie pozwalały robić takich rzeczy, bo bały się jej powierzyć wykonywanie pewnych czynności.

Tytuł:
Anonymous pisze:
Teoria swoje, życie swoje. Wielu rzeczy nam opiekunom nie wolno a jednak robimy. Ja jako opiekun przełączam i odłączam kroplówki, usuwam cewniki , wenflony, przepłukuję wkłucia, robię nebulizację.
I wcale nie mam do pielęgniarek o to pretensji i nie mówię im, że tego mi nie wolno. Ale one też nigdy mi nie powiedzą abym sobie sama zmieniała pampersy pacjentom czy ich myła, ale solidarnie idą ze mną.
Nadmienię też iż to że robie takie rzeczy jest wynikiem solidności i zaufania pielęgniarek do mnie. Kiedyś pracowała na naszym oddziale opiekunka , której pielęgniarki nie pozwalały robić takich rzeczy, bo bały się jej powierzyć wykonywanie pewnych czynności.
przez to ze wykonujesz te czynnosci czujesz sie dowarosciowana ,ktos ci ufa,ale nie w tym sedno -idac tym tropem to mozesz rownie dobrze postawic diagnoze i wypisac recepty pacjentowi choremu na grype ,bo pewnie to tez bys potrafila :D

Tytuł:
Inaczej ją zwolnią- mądralo!!!!!!!bo powiewdzą że nic nie potrafi!!!!!!!!!i w dupie beda mieli tłumaczenie co jej wolno a co nie-skwituja że się nie nadaje!!!TAKIE MAMY REALIA!

Tytuł:

Pamiętaj tylko że jak raz pójdzie coś nie tak to nie będzie tłumaczenia że pielęgniarka mi kazała a ja się bałam że mnie zwolnią. Tak po za tym możesz zrobić wszystko perfect ale wystarczy jeden bardziej rozgarnięty pacjent i afera gotowa. Jak to mawiają "Dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie."

Tytuł:
ccc pisze:
Inaczej ją zwolnią- mądralo!!!!!!!bo powiewdzą że nic nie potrafi!!!!!!!!!i w dupie beda mieli tłumaczenie co jej wolno a co nie-skwituja że się nie nadaje!!!TAKIE MAMY REALIA!
no i mamy jasnosc :D uklady sa dobre wtedy kiedy sie robi robote za innych ,cicho siedzi i nadstawia wlasna d... a jak odmowi wykonania czynnosci za ktore gzozi jej prokurator to ja zwolna :? ciekawi mnie czy ma dokladnie zapisane te czynnosci w swoim zakresie obowiazkow

Tytuł:
wsad pisze:
Pamiętaj tylko że jak raz pójdzie coś nie tak to nie będzie tłumaczenia że pielęgniarka mi kazała a ja się bałam że mnie zwolnią. Tak po za tym możesz zrobić wszystko perfect ale wystarczy jeden bardziej rozgarnięty pacjent i afera gotowa. Jak to mawiają "Dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie."
wlasnie o to chodzi , ja bedac w szpitalu z pewnoscia nie zgodzilabym sie (bedac na tyle przytona) aby czynnosci ktore naleza do pielegniarki wykonywal opiekun medyczny lub salowa

Tytuł:
pozdrawiam Kubę pielęgniarza, ja pracuję razem z pielegniarkami i uzupełniamy się asystuje im przy zabiegach pielęgniarskich, szkołę skończyłem w zeszłym roku i nie było łatwo egzamin państwowy nie jest łatwy szczeg.ólnie praktyczny ale uzyskałem 97 % pkt opiekunem medycznym zostałem dlatego że kiedyś chciałem zostać pielegniarzem i mam nadxzieje że jeszcze zostanę tylko niewiele uczelni ma pielęgniarstwo zaocznie a teraz trzeba skończyć 3 letnie licencjackie bo średnich szkół już nie ma

xxx pisze:
Ludzie te wszystkie kursy jakiegoś opiekuna 1 rok ?? dwa lata ??? to jkaś paranoja, te kursy to są wymyślone przez prywaciarzy żeby nabić kasę. O wiele większą wiedzę ma się po STUDIACH MGR na PEDAGOGICE a nie jakieś cieniarskie kursy.

tak?a Ty po studiach będziesz taką ciężką pracę wykonywał?no to ciekawe co mówisz, ale chyba nie masz pojęcia czym się zajmuje opiekun...po za tym ja za swoją naukę na tym kierunku nie płacę...

Tytuł:
ccc pisze:

I my tworzymy te realia!!!jeśli każdy zacznie tak robić, to pielęgniarki wkoncu usiądą i nic nie będą robiły, a my jako opiekunowie zaczniemy narzekać na niskie stawki(tak jak to kiedyś pielęgniarki narzekały).pozatym to opiekun jest do tego, żeby pomagać pielęgniarce, a nie je wyręczać we wszystkim. Ludzie przestrzegajcie swoich kompetencji-poto to jest stworzone!!!

Eve pisze:
xxx pisze:
Ludzie te wszystkie kursy jakiegoś opiekuna 1 rok ?? dwa lata ??? to jkaś paranoja, te kursy to są wymyślone przez prywaciarzy żeby nabić kasę. O wiele większą wiedzę ma się po STUDIACH MGR na PEDAGOGICE a nie jakieś cieniarskie kursy.

JAK NIE WIESZ TO GŁUPOT NIE OPOWIADAJ!!!!! 1 rok ,czy 2 lata ,to w ministerstwie ustalone ! Gdyby ustalili 5 lat ,też bym ten kierunek kończył.

i kończyłem szkołę państwową !, więc otrzymałem świadectwo , DYPLOM OPIEKUNA MEDYCZNEGO, I CERTYFIKATY z tłumaczeniem na angielski włącznie, uprawniający do pracy na całym świecie. Więc to nie żaden kurs ....ty wielki mgr....po pedagogice ,to nawet w Polsce o pracę trudno, więc to żaden przyszłościowy kierunek

:twisted:

Tytuł:
czy ktos moze mi napisac gdzie w niemczech uznaja moj dyplom opiekuna medycznego i jaki jest odpowiednik niemieckiego zawodu.mi kazali robic tu szkole od poczatku, bo nie wiedza jak zakwalifikowac moje wyksztalcenie.oczywiscie odechcialo mi sie wszystkiego.z gory dziekuje za odpowiedz. :?

Tytuł:
Anonymous pisze:
czy ktos moze mi napisac gdzie w niemczech uznaja moj dyplom opiekuna medycznego i jaki jest odpowiednik niemieckiego zawodu.mi kazali robic tu szkole od poczatku, bo nie wiedza jak zakwalifikowac moje wyksztalcenie.oczywiscie odechcialo mi sie wszystkiego.z gory dziekuje za odpowiedz. :?
ja mam studium o w dps przetlumaczony i uznali mi w niemczech :) ale to jest studium ,ktore trwalo dwa lata nie wiem jak jest w przypadku rocznej szkoly opiekuna medycznego :?

Tytuł:
witam serdecznie,
za dwa tygodnie rozpoczynam naukę w łódzkiej szkole STOM w zawodzie opiekuna medycznego.skończyłam studia humanistyczne na Uniwersytecie, ale chyba nie jestem zainteresowana siedzeniem za biurkiem. wybór szkoły z czystego powołania:"-) choć jak do tej pory opiekowałam się tylko babcią... czy mogłabym prosić o odpowiedź kogoś z łodzi czy jako opiekun medyczny jest możliwość pracy w szpitalu( hospicjum, opieka paliatywna itp) w naszym województwie? czy ktoś się spotkał z opiekunem medycznym na oddziale szpitalnym?
pozdrawiam serdecznie wszystkich i bardzo proszę o pomoc w "kolekcjonowaniu" niezbędnych materiałów do nauki.macie może jakieś wykłady, podręczniki, notatki? bardzo proszę o przesłanie.mój mail cioraneklis@onet.pl

Tytuł:
Opiekun Medyczny.....praca baaardzo stresująca i ciężka i do tego słabo płatna...więc wybierając ten kierunek ,naprawdę warto zastanowić się 2 razy czy warto

Tytuł:

płaca napewno marna ale praca przede wszytkim dla osób z "powołaniem"

Tytuł:
czyli dla zakonnic? :D

Tytuł:
żal czytać wypowiedzi młodych dziewcząt, które zmarnują sobie życie jako wyrobnicy systemu medycznego.Jestem piel z tytułem mgr od 28 lat .Moja pensja to dno. Pracuję z pacjentem już bardzo długo .Pamiętajcie miłe Panie w dzisiejszych czasach pielęgniarka jest niczym a co dopiero opiekun med.>Nie dajcie sobie mydlić oczu opowiastkami,jaki to zawód będziecie posiadać .Pamiętajcie środowisko ludzi chorych jest masakryczne tylko lekarz zasługuje wg pacjenta na szacunek.My razem do jednego wora goryczy.A zarobki będziecie miały takie jak panie w firmach sprzątających tylko im pacjent niezadowolony i jego rodzina nie nabluzga.Tak więc zmieniajcie zainteresowania ale już!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tytuł:
Jestem opiekunem medycznym. Zarabiam miliony dolarów.

A ja mam 54 lata i chciała bym skończyć taki kurs ponieważ jestem sanitariuszką od ponad 18 lat i dowiedziałam się że muszę się przekwalifikować ponieważ mogą mnie zwolnić jeżeli nie zdobędę tytułu Opiekuna Medycznego. Jestem po szkole zawodowej, czy jest dla mnie taki kurs żebym nie musiała kończyć szkoły średniej? W warszawie dodam ponieważ mieszkam w Warszawie, pracuje w warszawie i dojazdy by mnie wykończyły. Pozdrawiam :oops: :evil:

jakie zadania miałyscie za egz praktycznym OM ja mam 30 stycznia boje sie

Tytuł:
Ja mam praktyczny w wejherowie 6lutego na 9 rano wrrrrrr...he he no chyba dam RADE :):):)

Margaret pisze:
A ja mam 54 lata i chciała bym skończyć taki kurs ponieważ jestem sanitariuszką od ponad 18 lat i dowiedziałam się że muszę się przekwalifikować ponieważ mogą mnie zwolnić jeżeli nie zdobędę tytułu Opiekuna Medycznego. Jestem po szkole zawodowej, czy jest dla mnie taki kurs żebym nie musiała kończyć szkoły średniej? W warszawie dodam ponieważ mieszkam w Warszawie, pracuje w warszawie i dojazdy by mnie wykończyły. Pozdrawiam :oops: :evil:

JAKI KURS KOBIETO ???? pozostań lepiej przy tym co masz bo nie warto ci tego robić.

Tytuł:
Anonymous pisze:
gość1234 pisze:
Jestem opiekunem medycznym. Zarabiam miliony dolarów.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

piękna wypowiedź :lol: :wink:

Tytuł:
rea9 pisze:
opiekun medyczny 1 rok bezpłatna..... do mycia d....... nie są potrzebne studia pedadogiczne kto byłby po studiach chętny do robienia prania sprzątania zmiany pampersów??

otóż, jesteś w ogromnym błędzie: mam licencjat z resocjalizacji i studia magisterskie z pedagogiki opiekuńczej i profilaktyki i jak wyżej napisano myję.... co należy do,nie narzekam na pracę ale warunki płacowe mogłyby być lepsze no i szkodliwe , które możnaby doliczyć do emerytury.. :idea:

kuba pisze:

Zazdrość jest niskim uczuciem, ale zazdroszczę opiekunom z Twojego oddziału...Na moim oddziale PANIE PIELĘGNIARKI kawkę siorpią we własnym gronie, a my korzystamy z pokoju socjalnego tylko wtedy, gdy jest on przez PANIE PIELĘGNIARKI nie zajmowany... Z goryczą stwierdzam, że my, opiekunki jesteśmy przez te ,,DAMY" traktowane jak podgatunek człowieka. Nawet lekarze witają się kordialnie tylko z pielęgniarkami, a nas nie zauważają. Na razie nie musimy jeszcze zakładać na ramię opaski z gwiazdą Dawida...Ale może w przyszłości...Jeżeli chodzi o nasze kompetencje, to są one praktycznie żadne...
Karmienie, zmiana pampersa, podanie basenu lub kaczki oraz oczywiście higiena codzienna pacjenta...A pacjenci są różni. Niektórzy ważą po 150 kg i nie są w stanie ruszyć nawet palcem...A na pomoc PAŃ PIELĘGNIAREK nie mamy co liczyć. Wiem, że w innych placówkach wygląda to zupełnie inaczej i nie jest to bynajmniej precedens. Tam opiekunka medyczna (po Państwowej Szkole), jest szanowana i traktowana jak w pełni wykwalifikowany i kompetentny personel medyczny. Asystuje przy prawie wszystkich zabiegach, wiele z nich wykonuje samodzielnie. Ma się wtedy poczucie spełnienia zawodowego i wielką, wewnętrzną satysfakcję...Bo satysfakcji materialnej niestety nie mamy...Pielęgniarki zarabiają marnie, ale opiekunki medyczne dzieli od pielęgniarek finansowa przepaść...Nie wiem, czy są zawody gorzej opłacane. Chciałam jeszcze dodać, że rościmy sobie praw do kompetencji pielęgniarek i nie porównujemy się z nimi. Chcemy być tylko traktowane przez nie jak partnerzy, bo nasza wiedza i nabyta praktyka może być dla nich bardzo przydatna. A tak na marginesie, to chciała bym, by PANIE PIELĘGNIARKI z mojego oddziału dotarły do programu nauczania na kierunku ,,opiekun medyczny". Nas naprawdę uczą nie tylko zmieniania pampersów...Pozdrawiam wszystkie opiekunki ( i opiekunów), oraz szanujące nas pielęgniarki ( i pielęgniarzy rzecz jasna). Staśka...

Tytuł:
gościu idż do szkoły i się poucz to będziesz wiedział kto to opiekun medyczny bo jak na razie to bladego pojęcia nie masz baranie!!!!!

Tytuł: dps
jestem opiekunem medycznym , nigdy nie miałem problemów z pielęgniarkami pracujemy jak równy z równym szacunek w tej pracy do drugiej osoby to podstawa a jeśli ktoś o tym zapomina ,ma problem , nie wnikam...

Tytuł:
Cześć, mam do was pytanie może wy mi pomożecie.
Jestem na ostatnim roku licencjatu z położnictwa. Czasami żałuje że nie wybrałam pielęgniarstwa ponieważ łatwiej znaleźć prace (chociaż kocham położnictwo) Drugich studiów nie zrobię, ale zastanawiałam się nad szkołą policealną. Są takie kierunki terapeuta zajęciowy, opiekunka dziecięca, opiekun medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej.
Zastanawiałam się co mogła bym wybrać żeby się "zabezpieczyć" w razie bezrobocia. Żeby nie było, wiem co to opieka nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi i wiem że mogłabym to robić.
Jak myślicie co najlepiej było by zrobić z tych kierunków?
Po którym kierunku mogłabym zajmować się osobami starszymi za granicą?

Tytuł:
Położna pisze:
Jestem na ostatnim roku licencjatu z położnictwa. Czasami żałuje że nie wybrałam pielęgniarstwa ponieważ łatwiej znaleźć prace (chociaż kocham położnictwo) Drugich studiów nie zrobię, ale zastanawiałam się nad szkołą policealną. Są takie kierunki terapeuta zajęciowy, opiekunka dziecięca, opiekun medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej, asystent osoby niepełnosprawnej.
Zastanawiałam się co mogła bym wybrać żeby się "zabezpieczyć" w razie bezrobocia. Żeby nie było, wiem co to opieka nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi i wiem że mogłabym to robić.
wiem ,ze w Niemczech w domach opieki uznaja dylplom opiekuna w DPS (musisz znac niemiecki w mowie i pismie)-jesli masz zamiar tu pracowac to zrob cos z geriatrii ,a napewno bedziesz miala zapewniona prace-jesli chodzi o inne kierunki np o w dps to juz dzis szukajac pracy na jeden wakat jest ok 40 cv

Tytuł:
Anonymous pisze:
Położna pisze:
wiem ,ze w Niemczech w domach opieki uznaja dylplom opiekuna w DPS (musisz znac niemiecki w mowie i pismie)-jesli masz zamiar tu pracowac to zrob cos z geriatrii ,a napewno bedziesz miala zapewniona prace-jesli chodzi o inne kierunki np o w dps to juz dzis szukajac pracy na jeden wakat jest ok 40 cv
dodam ,ze za prawie najnizsza krajowa

Tytuł:
Uważam za niedopuszczalne to w jaki sposób mówi się o opiekunach medycznych. Niektórzy uważają ich za podludzi. To jest okropne! Opiekun medyczny to równorzędny zawód medyczny do innych zawodów. To opiekun najbardziej pomaga pacjentowi, bo wykonuje u niego podstawowe czynnosci pielegnacyjne. Ja u siebie na oddziale jak mam chwilke czasu to uwielbiam pracowac z opiekunami.

Zgadzam się z Kubą zawód opiekuna nie jest doceniany, a bardzo ważny. U mnie w dps pracuje kilka osób po kierunku opiekun medyczny i są to osoby, które robią dobra robotę, z uwagi, że u nas nie ma pielęgniarek oni muszą wykonywać większość czynności związanych z opieką nad mieszkańcem tj., podanie leków doustnych, zmiana opatrunków itp. ( zastrzyki, zmiany cewników czy inne czynności typowo pielęgniarskie wykonuje pielęgniarka z ośrodka zdrowia, która przyjeżdża na życzenie) więc większość pracy wykonują opiekunowie. Nieważne że to roczna szkoła ale materiału do przerobienia i praktyk maja mnóstwo więc chyba czegoś się nauczą. Powinniśmy docenić ten zawód bo to fach przyszłości.

ile trwają zajęcia praktyczne ? cały rok, jeśli tak czy jest to tak że 1 weekend szkoła a drugi praktyka ? jak to jest ?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.