DPS.PL

Forum dyskusyjne
Dzisiaj jest pt lip 25, 2014 12:22 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opłata za DPS
Mój ojciec jest osobą niepełnosprawną, właśnie dostałam list z OPS-chcą ustalić moją sytuacje życiową w związku z tym, że ojciec kwalifikuje się do DPS (moi rodzice rozwiedli się gdy byłam 15-latką, mama mnie wychowywała). Jego dochód wynosi ok 1000zł/mc netto, a z tego co wiem to zbyt mało aby wystarczyło na opłacenie DPS, nikt w rodzinie nie ma wyższych dochodów niż 250%*316 poza mną, lecz ja nie pracuję- pracuje mój mąż. Czy w tej sytuacji całą kwotę będziemy musieli dopłacić właśnie my?

Tytuł:

Niestety, tak jest skonstruowana ustawa o pomocy społecznej. Cóż mogę doradzić? Jak mówi art. 103 ust. 2 - kierownik ośrodka pomocy społecznej ustala w drodze umowy z małżonkiem, zstępnymi przed wstępnymi (w tym przyp. z Panią) wysokość wnoszonej przez nich opłaty za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej. Tę wysokość opłaty można negocjować, by w rażący sposób nie pogorszyła się sytuacja w Pani rodzinie. Również można pomyśleć o dps z niższym kosztem utrzymania, bo tu też są znaczące różnice (od 1.500 do 2.500). Można też odwoływać się do sądu.
U nas, w dps, na kilkanaście decyzji wydanych wg nowych zasad, jak narazie w żadnym przypadku rodzina nie ponosi odpłatności, tylko mieszkaniec i gmina.
Pozdrawiam.

Tytuł:
Dziękuję serdecznie panu za odpowiedź.
Obawiam się jednak, że w naszym przypadku nie odstąpią, gdyż nasza średnia (4 osoby w rodzinie) 2-krotnie przekracza "magiczną" kwotę 3160zł, nie wiem czy uwzględnią nasze zadłużenia-kredyt mieszkaniowy, studenckie, linię kredytową, przedszkola itd... Zastanawiam się jednak, czy ktokolwiek oceniając sytuację rodziny bierze pod uwagę to jakim rodzicem jest/była osoba wymagająca umieszczenia w DPS i to, że w obecnym stanie jest z winy własnej. Mój ojciec wypisał się na własne żądanie ze szpitala, zalecenie lekarza było oczywiście inne i kategorycznie zabroniono picia alkoholu, co on oczywiście zbagatelizował i dlatego po niedługim czasie ponownie wylądował w szpitalu w stanie bardzo ciężkim.
Proszę powiedzieć mi czy właściwie oceniam sytuację, otóż:
nakażą nam dopłacać brakującą kwotę(ok 800-900zł), od czego my się odwołamy powołując się na artykuł 61 ustęp 2 pkt 1w związku z ustępem 3 ustawy o DPS, oni raczej nie odstąpią i wtedy sprawę będzie rozstrzygał sąd :(
pozdrawiam Joanna

Tytuł:

Sprawę w sądzie proszę traktować jako ostateczność. Te wszystkie rzeczy o których Pani mówi winny znaleźć się w wywiadzie zrobionym przez prac. socj. mops-u z Panią. Potem Kier. MOPS, na podstawie wywiadu i umowy-porozumienia z rodziną, wydaje decyzję. Od tej decyzji, jeśli jest niekorzystana, przysługuje jeszcze odwołanie do SKO. I dopiero wówczas, jeśli Pani uzna, że to nie jest OK, to można skierować sprawę do sądu. Myślę, iż na poziomie mops i Pani, po przedstawieniu tych wszystkich argumentów (kredyt, opłaty za studia, inne), mops nie obciąży tylko Pani, ale sam poczuje się w obowiązku udzielenia pomocy. Proszę sprawdzić czy nie wchodzą w rachubę przesłanki zawarte w art. 64 uops oraz art. 100, 103.
Pozdrawiam

Tytuł:
Jeszcze raz serdecznie dziękuję Panu za odpowiedź.
Pozdrawiam Joanna

Tytuł: opłata za dom

Sprawa jest prosta. Przedstawie na przykłądzie;
Koszt pobytu w DPS - 1700 zł
Mieszkaniec samotny; troje dzieci wtym dwoje dzieci z rodzinami.
Dochód mieszkańca netto (odejmuje się alimenty) np 700 zł
Opłata wnoszona przez niego 700 zł x 70%= 490 zł
Pozostała kwotę wnosi zastępczo gmina (1700 - 490 = 1210)
W jednej rodzinie ( 3 osobowej) dochód netto na członka wynosi 800 zł
- to wnosi opłatę (800 zł - 790 zł = 10 czyli 10 zł x 3 osoby = 30 zł)
W drugiej rodzinie dochód netto wynosi 650 zł
- nie wnosi opłaty
Trzecie dziecko samotne i ma dochód 1200 zł netto
- wnoi opłatę w wysokości 1200 zł - 1152,50 zł = 47,50 zł
Tak więc ostatecznie na opłate składa się
Mieszkaniec 490 zł
I rodzina 30 zł
II rodzina 0 zł
Dziecko samotne 47,50 zł
Gmina 1132,50 zł
Wynika to z ustawy i jest tam literalnie zapisane. Gmina nie ma prawa żądać więcej. Na to dostała pieniędze w postacji zwiększonych dochodów. Co prawda nie są one znaczone jak kiedyś u wojewody ale są. Miałem przypadek nawet odwołania się i rodzina z gminą wygrała. Nie dajcie się zwodzić

Tytuł: opłaty
Witam, jesteśmy z żoną w podobnej sytuacji, brat żony umieścił ich matkę w DPS (bo przeszkadzała mu w jej zreszta mieszkaniu). Pomijam fakt że żona z rodziną nie utrzymuje kontaktów od ponad 20 lat (matka miała miała po swoim rozwodzie przysądzone alimenty na utrzymanie mojej żony ale nigdy się z tego nie wywiązywała słowem nie interesowała się swoją córką a obecnie moją żoną).
Ale do rzeczy, okazało się że brat żony jako bezrobotny z rodziną na utrzymaniu nie może dofinansowac utrzymania matki w DPS (1745 zł). Dostaliśmy więc pismo i wezwanie do MOPS w miejscu naszego zamieszkania, ustalono moje i żony dochody nie interesując sie zupełnie relacjami w rodzinie, i pomimo wykazania naszych zobowiązań finansowych - raty, kredyty itp. - wyznaczono kwotę prawie 800 zł do płacenia.
Rozumiem że ja zarabiam dość dobrze ale wysokość opłat jakiej wymaga DPS jest prawie równowartością pensji mojej żony. Oboje całe życie ciężko pracowaliśmy aby zapewnić sobie i dzieciom jako taki standart, nie wyjeżdżamy na wakacje nie prowadzimy wystawnego życia, staramy się remontowac służbową kwaterę którą zamierzamy wykupić.
Płacimy jak każdy podatki z kótrych częśc przecież jest przeznaczana na opiekę społeczną, jak to więc jest że wymaga się od nas tak znacznych kwot. Utzrymanie pensjonariusza wylicza się na poziomie 1745 zł - jak więc ma żyć samotny emerty na spółdzielczym mieszkaniu mający np. 700 zł emerytury ?
Przepraszam za wylewanie tutaj żalów ale po prostu wiem że brat żony - młody zdrowy człowiek uchyla się od pracy bo kożysta z różnych form pomocy (otrzymuje alimenty na dzieci swojej żony, zasiłki pielęgnacyjne itp.) poza tym w oczy żonie powiedział że nie opłaca mu się za kilkaset złotych pracować. Dlatego też szlak mnie trafia że ktoś z mojej - bo nie żony ciężko zarabianej pensji chce mi lekką ręką zabrać 800 zł na zupełnie dla mnie obcą osobę - która w dodatku nie opiekowała się moją żoną w młodości !!!!
Szukam więc jakichkolwiek form uniknięcia płacenia bo tych 800 zł w znacznym stopniu obniży nasz standart życia.
Zastanawialiśmy się z żoną czy nie pomogłoby w tej sytuacji przeprowadzenie rozdzielczości majątkowej - ciekaw jestem czy w tym przypadku DPS mógłby sie dopominać należności tylko od mojej żony - i ciekaw jestem ile by mógł ściągnąć z jej 1000 zł netto.
W chwili obecnej mamy 14 dni na odwołanie sie do SKO od decyzji MOPS który wyznaczył nam 800 zł.
Prosiłbym więc o w miarę szybką pomoc aby dotzymać terminu odwołania się.

Jednocześnie przepraszam admiona lub moderatora forum za umieszczenie tego posta w innym wątku przez pomyłkę prosze więc o usunięcie go z tamtej lokalizacji ( http://www.dps.pl/forum/viewtopic.php?p=613#613) aby niepotrzebnie nie zaśmiecał forum -

Tytuł:
mam córke w DPS-ie gmina nie chce jej wliczyc do obliczenia kryterium dochodowego w celu odplatnosci za pobyt, czy ma prawo tak robic?

Tytuł: opłaty za DPS
Bardzo proszę o informację, czy Gmina ma prawo obciążyć kosztami wnuków osób przebywających w DPS ?

Tytuł:

Nie ma prawa. Gmina może wystąpić z propozycja zawarcia umowy.

Tytuł:
jak córka jest w dps to nie wlicza sie jej do członków rodziny ona ma swój dochód i z niego ponosi odpłatność.

Tytuł: opłaty za DPS
Bardzo dziekuję za szybką i konkretną odpowiedź.

Proszę jeszcze o informacje:
1. Na jakiej podstawie prawnej Gmina obciąża dzieci za pobyt rodzica w DPS?
2. Czy w przypadku, gdy dzieci są na emeryturze, to jest jakieś odstęptwo, by nie byli obciążani kosztami ?

Pozdrawiam.

Najszybsza odpowiedź to: ustawa o pomocy społecznej http://www.codziennikprawny.pl/uploaded ... wne/92.pdf wraz ze zmianami w 2011 roku oraz kodeks rodzinny i opiekuńczy (obowiązek alimentacyjny).

Tytuł:

Jedyną podstawą płacenia przez rodzinę jest umowa cywilna zawarta z kierownikiem ops-u. Gmina nie może samodzielnie obciążyć dzieci. Jeżeli chodzi o alimenty gmina nie jest stroną postępowania przed sądami (chyba że dostanie notarialne pełnomocnictwo od osoby umieszczonej w dps celem ściągnięcia od dzieci alimentów).

Aktualnie opłaty za DPS gminy specjalnie ustawiają wyżej niż opłaty w komercyjnych domach opieki.
Podam przykładowy konkret w Krakowie
Opłata z DPS przy ul. Łanowej w 2 osobowym pokoju - 3650,- zł. (':?:')
Opłata za komercyjny Dom Opieki w Krakowie, w 1 os. pokoju - 2 800,- zł.
Opłata ustalona przez gminę to blisko 1000 zł wiecej za podobne warunki i wcale się nie zdziwię jesli jeszcze Urząd Miasta w Krakowie będzie pisał banialuki, ze do pobytu starców jeszcze dopłaca.

Dlatego tak sa ustalane opłaty - bo to doprowadzi do sytuacji jaka powstała w 2005 r po zmianie Ustawy o DPS-ach. Wtedy były częste wypadki, że rodziny zabierały niesprawnych ludzi z DPS, bo wyznaczano dopłaty , które ludzie nie byli wstanie zapłacić.
Konkret - Kasjerka za 12 godz. pracy w supermarkecie zarabiała 1000 zł na reke i płaciła 250 zł za przedszkole. Takiej kazano dopłacać 950 zł. Szybka więc obliczyła, że lepiej zabrać staruszkę z DPS, bo siedząc w domu rachunek wychodzi dodatni, a utrzymanie w ten sposób będzie tańsze (wyżywienie) i jeszcze doda się emerytura staruszki.
Teraz opłaty wręcz zabójczo wzrosły i nieuzasadnienie. Kolejka oczekujących drastycznie spadnie i bedzie argument, że DPSy można likwidować. A więc zacznie się likwidacja, a właściwie złodziejska komercjalizacja świeżo wyremontowanych placówek, bo wymuszały to wydumane przepisy. (':!:')

Dokładnie to znamy ze złodziejskiej komercjalizacji placówek leczniczych. Rozkradano głównie te niby zadłużone, a faktycznie świeżo wyremontowane przymusowymi decyzjami i najnowoczesniej wyposażone. Musiały więc być zadłużone ale jak się nimi uwłaszczono czyli je za bezcen rozkradziono, to okazywało się, że są oddłużone za pieniądze podatników.
Zobaczycie, że z DPS-ami technika rozkradania nazywana komercjalizacją będzie taka sama. (':oops:')

Mamy obecnie kraj złodziejskiej, kłamliwej partii aferzystów, a właściwie nie obecnie ale od 1989 r. Ci aferzyści szkoleni w USA w znanej z tego Fundacji Fulbrighta przy Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku od tamtego czasu rozkradają Polskę w różnych formach i pod różnymi nazwami partii, a rozpoczęto od narzucenia wtedy stałej ceny dolara przy równocześnie złodziejskiej prywatyzacji. Tym sposobem uwłaszczyli się za symboliczne złotówki i bezkarnie ludzie dawnej komuny i "nowej, demokratycznej" władzy, bo ci najczęściej mieli dojście do dolarowych kredytów.
Teraz majątku pozostało tylko ok. 15% do rozkradzenia pierwotnego majatku, a wśród niego są jeszcze między innymi, DPS, reszta szpitali i majatki Spółdzielni mieszkaniowych (z mieszkaniami spółdzielcy dostaja mniejszościowy grunt pod blokami, a zostają ogromne czasem tereny wokół i pawilonu oraz dodatkowe budynki z siedzibami włącznie, a równocześnie nie zwracają uwagi, że są często wypisywani z członkowstwa w SM, bo dla potanienia opłat udziały zaliczają im na poczet przejmowanego mieszkania)

Dlatego przepisy w sprawie opłat, dopłat do DPS będą świadomie zawyżane. Ubożejące społeczeństwo nie będzie stać do ponoszenia dopłat na rzecz opieki w DPS-ach, a brak opieki w czasie zarobkowania członków rodziny i dodatkowo profesjonalnej opieki, zwiekszy smietelność, a więc skróci się okres wypłacania emerytur przez ZUS.
Jest więc świadomie stosowana polityka państwoej eutanazji polskiego Narodu ukrywana w pozorowanej praworządności i trosce o społeczeństwo.

Kolejnym, doskonałym przykładem jest sprawa obniżenia dodatków za pochówek.
Za 4 tys złotych pochówek nie da się dokonać, bo sama opłata za miejsce na cmentarzu np w Krakowie wynosi ok 1800 zł (warunek konieczny). Doliczmy do tego koszty manipulacyjne związane z pochówkiem, które wynoszą następne blisko 500 zł. Wykopanie grobu, przewóz zwłok, przygotowanie do pochówku, przechowanie zwłok, trumna, klepsydry, grabarze, transport i złożenie zwłok w grobie to blisko 4000 zł, przy bardzo skromnej trumnie. Razem już niezbędne koszty to jest ponad 6 tys zł. Gdzie niezbędna nawet skromna wiązanka kwiatów, opłata za kaplicę i księdza i skromny nekrolog, by przyjaciele, których często nawet nie znamy mogli przeczytać informację w prasie?
W kogo więc uderzyli rządowi złodzieje? W NAJBIEDNIEJSZYCH !!!
Rząd zyskał mniej niż wydał na równocześnie powiększającą się przez ostatnie kilka miesięcy, bandę urzędników-darmozjadów.

Ponieważ wiekszość nie uniknie starości i smierci, a tylko odsuwa od siebie ten problem będąc młodym i sprawnym, więc proponuję w spokoju przemysleć jak jesteśmy manipulowani, indoktrynowani i oszukiwaniu przez nasze kolejne rządy i to niemalże na każdym kroku. (':idea:')

Tytuł:
Jestem bezdomny ale pracuję zawodowe mam 51 lat i zastanawiam się jakie warunki muszę spełnić żeby dostać się do DPS. Zarabiam 1200 zł netto. Czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć jak mam wszystko pozałatwiać.

Tytuł:
DPS to nie hotel pan nie wymaga całodobowej opieki nie jest pan chory chyba to lepiej wynająć sobie stancję bo dps to trzeba być naprawde nad grobem żeby gmina dołożyła 2 tyś co miesiąc do pana utrzymania nie ma szans

Moja mama od pona 20 lat choruje na schizofremnie , rodzice rozeszli sie jak mialam 7 lat i sad przyznal wladze rodzicielska ojcju.Mama obecnie mieszka sama w spoldzielczym mieszkaniu lokatorskim , ktore wymaga calkowitego remontu , na zdrowiu podupada coraz czesciej i ze wzgledu na swoja chorobe nie jest w zasadzie juz zdolna do samodzielnego zamieszkiwanai ( jest bardzo zaniedbana , zywi sie na smietnikach , ....).Mama jest osoba dosc młodą , ma 51 lat i nie ma zadnych dochodow , nie ma renty , jedynie swiadczenia jakie otrzymuje to zasilki z opieki spolecznej.
Mąz mamy , a moj ojciec zyje , ale tez ma problemy zdrowotne , i nie zarabia zbyt duzo.
Mama urodzila 4 dzieci , 1 dziecko zmarlo , 2 syn ( a moj brat) powiesil sie , 3 dziecko zostalo zabrane do adopcji ( mama urodzila jak byla juz osoba chora i nie zyla ze swoim mezem ) , 4 dziecko to ja .
Moja babcia , a mama mojej mamy zyje , zyja rowniez jej brat i siostra , a mimo to nikt z nich nie poczuwa sie do obowiazku jakiejkolwiek pomocy...wszystko spada na mnie.
Myslalam juz jakis czas temu o umieszczeniu mamy w domu opieki , ale koszty jakie uslyszalam mnie przerosly.
Teraz moja sytuacja finansowa jest nieco lepsza , ale szlag mnie trafia jak pomysle ze jak chce pomoc mamie to bedzie mnie to kosztowalo tyle pieniedzy.

Dochody mojej rodziny , to wyplata mojego meza , ( na umowie ma najnizsza krajowa ) + moja wyplata 1780 brutto podstawy , ale poniewaz pracuje na zmiany nocne i w weekendy to na reke dostaje ok 1600 , i zalozylam jeszcze dzialanosc i sprzedaje przez internet , tak miesiecznie ok 2700 brutto , ale do kieszenie ok 700 zl reszta to oplaty , koszty wysylki , zakupu towaru...

Mama nie ma swoich dochodow , wiec jak ustala koszt utrzymania w dps , ile ja bede musiala zaplacic , co z babcia i rodzenstwem mojej mamy , czy oni tez maja jakies zobowiazania wobec niej ?

Tytuł:
dodam jeszcze ze mam jedno dziecko w wieku 3 lat

czy ktoś może podać mi podstwę prawną na jakiej mosp rząda od DPS noty za pobyt mieszkańca. czy mają prawo odmówić płatności na podsatwie decyzjii

czy ktoś może podać mi podstwę prawną na jakiej gops rząda od DPS noty za pobyt mieszkańca. czy mają prawo odmówić płatności na podsatwie decyzjii

Tytuł:

Nie ma podstaw prawnych.

Tytuł:
wręcz opinia z ministerstwa jest taka że nie trzeba wystawiać not, bo podstawą do wnoszenia opłat jest decyzja administracyjna. u nas niektóre Gminy napisały pismo aby not nie wysyłać.

dzięki za odpowiedż. bo mam właśnie problem że gops chce zmusić mnie do wystawiania noty a jesteśmy stowarzyszeniem i nikomu nie wystawiamy żadnych not. twierdzą że nie dadzą nam środków więc myślę że napiszę im pismo a w załączeniu prześlę wyjaśnienie minstra finansów

Moja mama od pona 20 lat choruje na schizofremnie , rodzice rozeszli sie jak mialam 7 lat i sad przyznal wladze rodzicielska ojcju.Mama obecnie mieszka sama w spoldzielczym mieszkaniu lokatorskim , ktore wymaga calkowitego remontu , na zdrowiu podupada coraz czesciej i ze wzgledu na swoja chorobe nie jest w zasadzie juz zdolna do samodzielnego zamieszkiwanai ( jest bardzo zaniedbana , zywi sie na smietnikach , ....).Mama jest osoba dosc młodą , ma 51 lat i nie ma zadnych dochodow , nie ma renty , jedynie swiadczenia jakie otrzymuje to zasilki z opieki spolecznej.
Mąz mamy , a moj ojciec zyje , ale tez ma problemy zdrowotne , i nie zarabia zbyt duzo.
Mama urodzila 4 dzieci , 1 dziecko zmarlo , 2 syn ( a moj brat) powiesil sie , 3 dziecko zostalo zabrane do adopcji ( mama urodzila jak byla juz osoba chora i nie zyla ze swoim mezem ) , 4 dziecko to ja .
Moja babcia , a mama mojej mamy zyje , zyja rowniez jej brat i siostra , a mimo to nikt z nich nie poczuwa sie do obowiazku jakiejkolwiek pomocy...wszystko spada na mnie.
Myslalam juz jakis czas temu o umieszczeniu mamy w domu opieki , ale koszty jakie uslyszalam mnie przerosly.
Teraz moja sytuacja finansowa jest nieco lepsza , ale szlag mnie trafia jak pomysle ze jak chce pomoc mamie to bedzie mnie to kosztowalo tyle pieniedzy.

Dochody mojej rodziny , to wyplata mojego meza , ( na umowie ma najnizsza krajowa ) + moja wyplata 1780 brutto podstawy , ale poniewaz pracuje na zmiany nocne i w weekendy to na reke dostaje ok 1600 , i zalozylam jeszcze dzialanosc i sprzedaje przez internet , tak miesiecznie ok 2700 brutto , ale do kieszenie ok 700 zl reszta to oplaty , koszty wysylki , zakupu towaru...

Mama nie ma swoich dochodow , wiec jak ustala koszt utrzymania w dps , ile ja bede musiala zaplacic , co z babcia i rodzenstwem mojej mamy , czy oni tez maja jakies zobowiazania wobec niej ?
Mam 1 dziecko w wieku 3 lat

Witam, po krótce opiszę moją sytuację i jeśli można to proszę o odpowiedź i pomoc.
Mam ojca który ma 63 lata i od 3 miesięcy przebywa w DPS, został tam skierowany ze szpitala ponieważ miał 2 udary i jest niepełnosprawny i podawał że nie ma rodziny. Od 8 lat nie miałam z nim kontaktu i nie wiedziałam gdzie przebywa, a przedtem również w życiu różnie bywało, generalnie nie interesował się mną i nie płacił alimentów. Przez przypadek dowiedziałam się że przebywa w DPS, nawiązałam kontakt, dowiedziałam się w jakim jest stanie i skąd się tam wziął. Pracownicy DPS nie wiedzieli że ojciec ma rodzinę. Opłaty za DPS ponosi w 70 proc. ojciec a resztę, płaci gmina. Czy w takiej sytuacji kiedy DPS teraz wie że ojciec ma córkę mogę zostać w części obciążona opłatami, jeśli tak to w jakiej wysokości. Dochód mojej rodziny to 1200 zł netto na osobę. Proszę o odpowiedź.

Tytuł:
z moich obliczeń wychodzi 147 na miesiąc byś musiała płacić

Tytuł:
Mam pytanie. Moja mama na parkinsona i otępienie miażdżycowe. Staram się o dofinansowanie od gminy do DPS i umieszczenie mamy w DPS ponieważ potrzebuje opieki stałej a gmina odmówiła mi takiej pomocy ze względu na brak środków finansowych. Miałam również odmowna odpowiedz z placówek oddziału ZOZ. proszę o szybkom odpowiedz czy gmina ma prawo do odmowy mojego podania i czy są jakieś instytucje które mogą mi pomoc?

Proszę o pomoc kogoś kto zna się na przepisach.
Mój przyszły teść mieszka z żoną i starszym synem. Do swojej dyspozycji ma jeden pokój. Mieszkają na parterze więc wchodzi i wychodzi ze swojego pokoju oknem !!! Żona nie pozwala inaczej. Jest alkoholikiem, parę razy był już zabierany na detoks, ale wciąż wraca do picia denaturatu !!! Jego córka ma swoją rodzinę i mieszka 260km od domu. Ja z jego synem mieszkamy w sąsiedniej gminie. Niestety nie mamy warunków żeby go wziąć do siebie. Ten człowiek żyje w skrajnych warunkach, bez ogrzewania, nie ma żadnego dochodu, a je to co ludzie mu dadzą. W swoim pokoju załatwia się!!! Nie poznaje ludzi, nie powinien w takim stanie sam wychodzic z domu

Gminny ośrodek pomocy trzy razy przyznał mu zasiłek w kwocie 90zł !!!
Z tego trzeba było jeszcze opłacić lekarstwa. Byłam dzisiaj w Powiatowym centrum pomocy rodzinie i tam wytłumaczono mi że można umieścić go w domu opieki społecznej.

Proszę mi powiedzieć czy ja z jego synem będziemy płacić za jego utrzymanie tam???
On nie ma żadnych dochodów.
Jego żona pracuje w gminie sezonowo - ok 1300zł
Jego syn pracuje bez umowy - na czarno.
Córka nie pracuje, dwójka dzieci, mąż pracuje bez umowy.
My : ja obecnie jestem na macierzyńskim do końca kwietnia ok 1200zł , chłopak robi na umowę zlecenie , którą przedłużają mu co dwa , trzy miesiące ok 1500- 1800 z tego płaci jeszcze alimenty na poprzednie dziecko 440zł

Z tego co się orientuje to gmina powinna płacić całość, ale czy mogą nam kazać dopłacać cokolwiek???

Tylko my interesujemy się jego losem , żona czeka aż umrze i jeszcze się okaże że tylko my będziemy musieli dopłacać bo reszta dzieci i żona mają za niskie dochody . Proszę o pomoc .

Tytuł:
moj przyszly tesc jest po udarze wymaga stalej opieki. obecnie przebywa w osrodku pilegnacyjnym, ale nie dlugo trzeba go przeniesc do dps-u. dodam ze jest po rozwodzie i byla zona mieszka za granica. ma trzech synow jeden z nich jest chory psychicznie i ma niska rente. drugi mieszka w anglii, a trzeci w danii. mops domaga sie zlozenia oswiadczen o dochodach zeby ustalic ile synowie beda musieli doplacic do jego utrzymania w dps. czy oni moga wystapic do sadu o taka doplate? kto moze wystapic o obowiazek alimentacyjny dzieci wzgledem ojca. dodam ze ojciec jest na nie wielkiej rencie juz kilka lat i ma przyznana 3 grupe inwalidzka. w chwili obecnej ma czesciowy niedowlad prawej strony ciala i stracil mowe po wylewie.

Tytuł:
Mam w domu taką sytuację: moja babcia jest na emeryturze ok. 650 zł plus 150 zł zasiłku. Ja od listopada ubiegłego roku zrezygnowałam z pracy, żeby się nią opiekować. Otrzymuję 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego. Moja mama ma najniższą krajową, a brat od 1 marca tego roku rozpoczął działalność gospodarczą, nie ma na razie żadnych większych dochodów.
Babcia od pewnego czasu jest hm, jakby to powiedzieć, chora. Dzwoni po ludziach i zmyśla, że ją biję, nie karmię albo każę jej jeść to, co ona sama chciała, żeby jej kupić. Mówi innym ludziom (przez telefon, bo nie wychodzi z domu), że ją męczymy i że coś sobie zrobi.
Moje pytanie brzmi: czy istnieje możliwość, aby oddać ją do DPS? Czy państwo będzie dopłacać za jej utrzymanie w DPS, czy wszelkie koszty spadają na moją rodzinę?
Robi się to dosyć "niebezpieczne", bo jeszcze dzisiaj zadzwoniła do mamy ciotka z groźbami, że zgłosi nad do MOPS i narobi nam problemów.

Proszę o szybką odpowiedź.

Tytuł:
Pani Moniki. dwie sprawy.
Pierwsza to umieszczenie w dps.
w tym celu należy napisać podanie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z prośbą o umieszczenie starszej pani w dps. Można wskazać wybrany dom, a można to pozostawić decyzji pracowników GOPSu. W podaniu, dla sprawniejszego załatwienia, można wskazać adresy wszystkich dzieci i dorosłych pracujących wnuków.
Druga sprawa to odpłatność.
Płaci sama starsza pani, jednak nie więcej niż 70% swoich dochodów,. Resztę płaci gmina, która wyda skierowanie.(Dlatego podanie i prośba o skierowanie).
Gmina może wystąpić do dzieci ("zstępni") o dopłacenie gminie poniesionych kosztów, ale tam też są kwoty których nie można naruszyć, żeby nie zubożyć rodziny. A jeśli ktoś ma duże dochody, to dlaczegóż by miał nie dopłacać do swojej mamy czy babci.

Tytuł:
Witam

Czy w przypadku babci, która nie ma dzieci, wnuki mają obowiązek płacenia za jej pobyt w DPS? W sieci opinie są podzielone - jedni piszą że mają a inni że mogą dobrowolną opłatę.
Jak liczony jest dochód na osobę w rodzinie: mamy z żoną kredyt hipoteczny bez którego nie mielibyśmy gdzie mieszkać, mamy też miesięczną córkę przy której za ok 5 miesięcy małżonka przejdzie na urlop bezpłatny - czy takie koszty są "jakoś" uwzględnianie, co za np. 5 miesięcy, kiedy dochód na członka rodziny spadnie.
Jeśli wnuczka nie pracuje natomiast małżonek zarabia powyżej progu/osobę - musi płacić?

Witam ! Mam następujące pytanie: Co jeśli osoba, która ma zamieszkać w DPS ma dwoje dzieci i obydwoje przekraczają próg dochodowy i mogą dopłacić za pobyt rodzica w DPS - kto jest pierwszy do płacenia? Chodzi mi o sytuację, gdy teoretycznie z dochodów jednego dziecka można pokryć znaczną część pozostałą do zapłaty przez zstępnych i gminę. Jedno dziecko ma zapłacić całość / 80%, a drugie mimo że także mogłoby płacić, nie płaci już nic??? Czy decyduje tu kryterium wieku czy jak wygląda wtedy sytuacja? dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam,

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.