DPS.PL

Forum dyskusyjne
Dzisiaj jest pt gru 19, 2014 7:27 am

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
jestem opiekunką bez kwalifikacji czyli pośiadam średnie wykształcenie ruszyłnowy kierunek opiekun medyczny na który się zapisałam a nasza pani dyrektor stwierdziła że jej tacy nie są potrzebni co o tym sądzićie

Tytuł: op. medyczny/
Opiekun medyczny - szkoła 2 letnia dla absolwentów szkół zawodowych
roczna dla osób z wykształceniem średnim
Jak wynika z założeń programowych szkoły , to nikt inny jak "salowa XXI wieku".
Dyrekcja ma rację, DPS potrzebuje opiekunów kwalifikowanych DPS.
Pozdrawiam

Tytuł:
program szkolny przygotowuje do opieki i nie tylko odbywa się praktyke na neurologi , wnętrznym, psychiatri i zolach a także w D.P.S tak że śmieszne jest że w D.P.Snie są potrzebni opikunowie medyczni a wystarczy osoba np. z średnim

Tytuł:
tak praktyka na oddziałach szpitalnych, pięknie to brzmi, ale tak naprawdę to "tu basen ,tam basen".
A tak poważnie kto z was zna zawód medyczny , którego po ZSZ uczysz się 2 lata, a po średniej 1 rok.
Pytanie , jaką to wiedzę medyczną ma ktoś po średnim i nie musi uczyć się tego zawodu 2 lata, tak jak ten po ZSZ.
Czy tu chodzi tylko o ogładę towarzyską, czy też może to taki ważny zawód medyczny, że wystarczy 1 rok.
Pielęgniarka uczyła się minimum 5 lat, ratownik medyczny po średnim 2 lata, opiekun kwalifikowany w domu pomocy 2 lata, a opiekun medyczny tak jak asystent osoby niepełnosprawnej tylko rok po średniej.
Ten zawód nie jest na poziomie "technika" w zawodzie,
Pozdrawiam

Tytuł: j.w.
Opiekun medyczny – nowy zawód – nowe możliwości
W celu wsparcia pielęgniarek, których jest w naszym kraju coraz mniej, we wrześniu 2007 roku, po długim oczekiwaniu środowiska opieki długoterminowej, Minister Zdrowia wpisał do wykazu pracowników medycznych nowy zawód – opiekun medyczny. Do zadań opiekuna będzie należała pomoc pielęgniarce przy wykonywaniu czynności dnia codziennego – ubieraniu, myciu czy karmieniu pacjenta.

http://www.dps.pl/home_new/index.php?ro ... 5&art=1261

Pozdrawiam

Tytuł:
opiekun medyczny podlega Ministerstwu Zdrowia więc nie ma dla niego miejsca w dps w dps jest miejsce dla opiekunów dps i opiekunów osób niepelnosprawnych zawody podlegajace ministerstwu Pracy i polityki Społecznej

Tytuł:
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 1979 w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych.
…… W związku ze zmniejszająca się liczbą zatrudnionych pielęgniarek i położnych oraz w celu zapewnienia pacjentom świadczeń opiekuńczo-higienicznych minister zdrowia spowodował, że w szkołach medycznych rozpoczęto od 2007 r. kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego. Zadaniem opiekuna medycznego będzie pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokajaniu podstawowych potrzeb biologicznych, pomoc w utrzymaniu aktywności społecznej oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów higieniczno-opiekuńczych pacjenta. Wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej osoby profesjonalnie przygotowanej do wykonywania czynności higieniczno-opiekuńczych pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie czasu pracy pielęgniarki…..
Z poważaniem
Podsekretarz stanu Marek Twardowski
Warszawa, dnia 28 maja 2008 r.

Tytuł:
tez zapisałam się na ten kierunek. Jest on rzeczywiście nowy, nawet pani doktor wypisująca zaświadczenie o braku przeciwwskazan do wykonywania zawodu, zrobiła wielkie oczy. "Opiekun medyczny?a co to takiego?to juz nie lepiej iść na pielęgnierke skoro juz czas tracić?" Pocieszające.A chyba ten zawód jest po to, żeby odciążyć pielęgniarki.Mam wrażenie że został on przyjęty trochę po macoszemu.Oby to była kwestia czasu,kiedy coś sie zmieni

Tytuł:
Ale ktoś tu bzdury wypisuje! Człowieku asystent osoby niepełnosprawnej to tez fachowa pomoc . To że nauka trwa 1 rok to nie znaczy ze nie było zajęć ktore nic nie nauczyly bo głównym i podstawowym przedmiotem była rehabilitacja i muszę przyznać że nie lekko było zdac ten przedmiot. Czasami roczna szkola daje nam więcej wiedzy jak te za pieniądze bo jak wiadomo za pieniądze można mieć nie takie wykształcenie, co nie ?

Tytuł:
to odpowiedzcie mi czy w waszych D.P.S będą potrzebni opiekunowie medyczni jak wygląda sytuacja opiekunów tylko po średnim czy muszą się dokształcać i czy może to być opiekun medyczny?

Ludzie te wszystkie kursy jakiegoś opiekuna 1 rok ?? dwa lata ??? to jkaś paranoja, te kursy to są wymyślone przez prywaciarzy żeby nabić kasę. O wiele większą wiedzę ma się po STUDIACH MGR na PEDAGOGICE a nie jakieś cieniarskie kursy.

Witam! Zapewne xxx ma racje,ze to paranoja,ale takie sa wymogi i nasze zlorzeczenia na nic sie zdadza.Jesli chcemy dalej pracowac musimy wybrac,przelknac rozne bzdury albo i nie,nikt nie bedzie zmuszac,wolna wola.

Tytuł:
opiekun medyczny 1 rok bezpłatna..... do mycia d....... nie są potrzebne studia pedadogiczne kto byłby po studiach chętny do robienia prania sprzątania zmiany pampersów??

Tytuł:
rea9 pisze:
opiekun medyczny 1 rok bezpłatna..... do mycia d....... nie są potrzebne studia pedadogiczne kto byłby po studiach chętny do robienia prania sprzątania zmiany pampersów??
no i prosze nie chętnych studentów!

Przedewszystkim to nie kurs a opiekun medyczny jest po to aby pacjent niebyl traktowany jako przedmiot tylko podmiot czyli rola opiekuna medycznego bedzie polegala na zabiegach higienistycznyh oraz opieka nad chorymi i wspolpraca z zespolem terapeltycznym oraz nawiazanie i utrzynmanie kontaktu z pacjentem i jego rodzina ,czyli salowa jest od sprzatania ,opiekun medyczny jest do dyspozycji pacjenta ma nawiazac z nim kontakt i pomagac mu w jego czynnosciach codziennych a pielengniarka reszte spraw a lekarz leczyc wiec niemylcie pewnych pojec za granica jest wiecej opikunow medycznych niz pielengniarek i to sa wymogi uni europejskiej i nie mylcie tego z KURSEM bo to niejest kurs kurs trwa mniej czasu

Wspaniały pomysł ... Ja jestem za ... Od wrzesnia kształce sie na tym kierunku i jestem pewna ze nierobie tego tylko po to zeby miec swistek. Chce pomagac osobom niesprawnym i niesamodzielnym . Doskonale wszyscy wiemy ze społeczenstwo sie starzeje i bedziemy potrzebowac na tym kierunku ludzi .Kadra nauczycielska w szkole do której uczeszczam jest na najwyrzszym poziomie ,przekazuje wiedze bardzo dokladnie wiec nie ma tu znaczenia czy nauka trwa rok czy wiecej jak ktos chce to zdobedzie wiedze i umiejetnosci .Uważam ze nowy zawód Opiekun medyczny z czasem nabierze rozpedu i da nam szanse na podjecie pracy i mozliwosci niesienia pomocy wszystkim potrzebujacym.Pielegniarki nie sa w stanie poswiecic az tyle swojego czasu pacjentom a przeciez wiemy ze sam pacjent nie jest przedmiotem a czlowiekiem ktory tez potrzebuje wsparcia i rozmowy.

Tytuł:
Nie rozumie skad takie oburzenie ze nauka trwa tylko rok!!!Czy taka osoba jest gorsza ...w tym co robi???skąd takie przypuszczenia!!!Nauka w takiej szkole i tak konczy sie egzaminem wiec ten kto sie nienadaje nie bedzie pracowal w tym zawodzie i jeszcze jedno praktyka i nauka swoja droga ale umiec traktowac osobe starsza i miec podejscie do ludzi to juz inna sprawa..

xxx pisze:
Ludzie te wszystkie kursy jakiegoś opiekuna 1 rok ?? dwa lata ??? to jkaś paranoja, te kursy to są wymyślone przez prywaciarzy żeby nabić kasę. O wiele większą wiedzę ma się po STUDIACH MGR na PEDAGOGICE a nie jakieś cieniarskie kursy.

Tak masz racje studia dają więcej ale nie zapominaj o ludziach, którzy z jakiś powodów nie mają matury i niestety nie mogą iść na studia a szkoła opiekunów w dps czy osób niepełnosprawnych daje mozliwość awansu w pracy i lepszych pieniędzy pozdrawiam wszystkich opiekunów kwalifikowanych.

Anonymous pisze:
Opiekun medyczny - szkoła 2 letnia dla absolwentów szkół zawodowych
roczna dla osób z wykształceniem średnim
Jak wynika z założeń programowych szkoły , to nikt inny jak "salowa XXI wieku".
Dyrekcja ma rację, DPS potrzebuje opiekunów kwalifikowanych DPS.
Pozdrawiam

Ale takiej bzdury to jeszcze nie czytałam, czy wogóle wiesz na czym polega kształcenie na opiekina medycznego?/sama nazwa o tym świadczy, więc zajzyj do encyklopedi!!pozdrawiam

Tytuł:
po co tyle krzyku, do niedawna policealne studium dla pielęgniarek trwało 2-lata i nikt nie obawiał się o własne życie ani iniekcji, wlewów dożylnych ,ze ta osoba za krótko się kształciła przecież odpowiedziałność jest wyższa, nie tylko wiadomości są ważne ale sumienność, celowość oraz empatia dla osoby chorej, nie myślmy tylko o sobie.

Tytuł:
Ja też się kształcę w zawodzie opiekun medyczny i powiem wam, że dziwi mnie, żeby po tym zawodzie My mamy praktyki w szpitalu na odziale opiekuńczo - pielęgnacyjnym i tam też mamy szansę na pracę. Podobnie w hospicjum. Natomiast do DPS potrzebny jest: tu nazwa"opiekun domu pomocy społecznej" Całkiem inny program kształcenia bo i specyfika pracy zupełnie inna. Ktoś się wymądrzał że do zmieniania pampersów nie potrzeba wielkich kwalifikacji...hm... ciekawa jestem jak ten ktoś rozpozna początki odleżyn, jak będzie umiał im zapobiegać, skąd będzie wiedział jakimi technikami obrócić pacjenta na łóżku tak żeby ani jemu ani sobie nie zrobić krzywdy, czy będzie potrafił ułożyć pacjenta na boku podpierając go poduszkami i zabezpieczyć przeciwodleżynowo... Przykładów można wymieniać wiele, więc ludzie, którzy nie mają pojęcia o tej pracy lepiej niech zachowają uwagi dla siebie...albo zapraszam na oddział bo akurat jestem w trakcie praktyk - pokażcie co potraficie :wink:

Tytuł:
proszę mili forumowicze o odpowiedż na takie pytanie czy w waszych D.P.S. pracują lub będą pracować opiekunowie medyczni ? :?

A czy będą chcieli

Tytuł:
moje pytanie wynika z problemu właśńie opiekuna medycznego pracuje w D.P.S. i chodze do szkoły właśńie o tym kierunku jestem opiekunką po średnim więc poszłam do tej szkoły żeby mieć jakieś kwalifikacje a nasza dyrektorka uparcie twierdzi że jej tacy są nie potrzebni stąd moje pytanie jak to wygląda w innych D.P.S.ach bo dochodzą nas słuchy że w innych bardzo pożądani są o.med.

Tytuł: Re: j.w.
Do zadań opiekuna będzie należała pomoc pielęgniarce przy wykonywaniu czynności dnia codziennego – ubieraniu, myciu czy karmieniu pacjenta.

Jak pięknie to brzmi jw. totalna bzdura bo to ja (opiekun medyczny lub jak kto woli salowy higieniczno-pielęgnacyjny czy też pomoc pielęgniarska) sami (jesteśmy w dwójkę czasem troje) musimy robić i żeby tylko tyle to jeszcze nie byłoby najgorzej, (oddział gruźlicy i chorób płuc oraz pacjęci onkologiczni 46 łóżek). Cały problem polega na tym że oprócz wyżej wymienionych czynności przepampersowywanie i zmianę pościeli już pomijam to trzeba chodzić z pacjentami na badania rtg czy usg podawać tabletki, mierzyć rr, temp, odpuszczać mocze i wpisywać do bilansu, nierzadko przełączać czy odłączać kroplówki, podawać czopki, biegać z odzieżą chorych do i z szatni (piętro niżej), rozładowywaniu dostaw kroplówek czy materiałów medycznych czy innych szpitalnych czynności i to wszystko za 1097zł brutto kiedy PANIE pIELĘGNIARKI (nie wszystkie bo ok 80%) POPIJAJĄ SOBIE KAWKĘ W SOCJALNYM lub GAWORZĄ W ZABIEGOWYM ZA JEDYNE 1900ZŁ!!!

Tak to wygląda u mnie, mam nadzieję że przynajmniej gdzie indziej jest NORMALNIE!
Pozdrawiam !!!

Tytuł:
Jak już mówiłam nic mi nie wiadomo aby opiekun medyczny był pożądany w DPSach ale raczej nie - tam przyjmują opiekunów domu pomocy społecznej.
A jeśli chodzi o opiekunki kontra pielęgniarki to niestety tak jest. Teraz my robimy wszystko za marne grosze a panie po studiach siedzą i piją kawę... A miałyśmy tylko pomagać a nie zap... za nie :x

Witam i pozdrawiam!
Z zainteresowaniem przeczytałam wszystkie posty.
Chciałam się dowiedzieć więcej,na temat tego nowego kierunku jakim jest Opiekun Medyczny.
Od dawna interesuje mnie chęć pomagania osobom chorym.
Uważam że przez rok ciężkiej nauki można nauczyć się dużo.
Zdążyłam przeanalizować program nauczania w tym kierunku.
Jeszcze nie dawno szkołę pielęgniarską można było ukończyć w ciągu dwóch lat i to w systemie wieczorowym i znam sama wiele wspaniałych pielęgniarek.
Podziwiam wszystkich pracujących opiekunów,za ich ciężką pracę i życzę wszystkiego najlepszego.

Tytuł:
Opiekunka medyczna pisze:
Jak już mówiłam nic mi nie wiadomo aby opiekun medyczny był pożądany w DPSach ale raczej nie - tam przyjmują opiekunów domu pomocy społecznej.
A jeśli chodzi o opiekunki kontra pielęgniarki to niestety tak jest. Teraz my robimy wszystko za marne grosze a panie po studiach siedzą i piją kawę... A miałyśmy tylko pomagać a nie zap... za nie :x
a gdzie pani pracuje że te po studiach takie ważne

gość 2 pisze:
Witam i pozdrawiam!
Z zainteresowaniem przeczytałam wszystkie posty.
Chciałam się dowiedzieć więcej,na temat tego nowego kierunku jakim jest Opiekun Medyczny.
Od dawna interesuje mnie chęć pomagania osobom chorym.
Uważam że przez rok ciężkiej nauki można nauczyć się dużo.
Zdążyłam przeanalizować program nauczania w tym kierunku.
Jeszcze nie dawno szkołę pielęgniarską można było ukończyć w ciągu dwóch lat i to w systemie wieczorowym i znam sama wiele wspaniałych pielęgniarek.
Podziwiam wszystkich pracujących opiekunów,za ich ciężką pracę i życzę wszystkiego najlepszego.
DZIEKUJEMY

Tytuł:
praca wD.P.S.od 17 lat wiele potrafie zrobić przy chorych leżących uczę się na opiekuna medycznego i nauczyłam się bardzo dużo nie żałuje jeszcze egzaminy i spadam bo nie jestem potrzebna jako opiekun medyczny tylko opikun w D.P.S. tematy nauki bardziej terapeutyczne niż opiekuńcze no i powiedz forumowiczu co jest bardziej potrzebne OPIEKUNOWI w pracy z mieszkańcami w D.P.S.

Tytuł:
Witam!Jestem na kierunku opiekun medyczny i sadze,ze ten zawod to nie jest salowa XXI w jak to niektorzy sadza,a zawod nieco nizszy od pielegniarki-przynajmniej tak nam wpajaja takie okreslenie :) Praktyki mamy na roznych oddzialach,ZOl-u i DPS'ie i robimy tam wszystko poza zastrzykami,kroplowkami itp.,ale mozemy w tym uczestniczyc i np.asekurowac luz pomoc przy zabiegach,dodam tez,ze nie do naszych obowiazkow nie nalezy sprzatanie sal,czy szpitala-czyli na pewno nie jest to "Salowa XXI w",nasza praca polega na pielegnacji chorego,czyli w pewnym sensie mamy odciazyc swja praca pielegniarki,ktore na prawde maja wiele na glowie,a czasami za wiele...

Moja mama również uczy się na kierunku opiekun medyczny. W tym roku będzie zdawac egzamin zawodowy. Moje pytanie do wszystkich kształcących sie na tym kierunku: czy wasi wykładowcy przygotowują was pod kątem tego egzaminu, tzn. czy podają przykładowe pytania, zadania lub opracowuja z wami testy z poprzedniego egzaminu zawodowego? Bo u mojej mamy kompletne zero. Każdy nauczyciel mówi, że to nowe, że nic nie wie itd. Może ktoś z was mógłby pomóc i podesłać jakieś materiały.
Z góry bardzo dziękuję.

Anonymous pisze:
Do zadań opiekuna będzie należała pomoc pielęgniarce przy wykonywaniu czynności dnia codziennego – ubieraniu, myciu czy karmieniu pacjenta.

Jak pięknie to brzmi jw. totalna bzdura bo to ja (opiekun medyczny lub jak kto woli salowy higieniczno-pielęgnacyjny czy też pomoc pielęgniarska) sami (jesteśmy w dwójkę czasem troje) musimy robić i żeby tylko tyle to jeszcze nie byłoby najgorzej, (oddział gruźlicy i chorób płuc oraz pacjęci onkologiczni 46 łóżek). Cały problem polega na tym że oprócz wyżej wymienionych czynności przepampersowywanie i zmianę pościeli już pomijam to trzeba chodzić z pacjentami na badania rtg czy usg podawać tabletki, mierzyć rr, temp, odpuszczać mocze i wpisywać do bilansu, nierzadko przełączać czy odłączać kroplówki, podawać czopki, biegać z odzieżą chorych do i z szatni (piętro niżej), rozładowywaniu dostaw kroplówek czy materiałów medycznych czy innych szpitalnych czynności i to wszystko za 1097zł brutto kiedy PANIE pIELĘGNIARKI (nie wszystkie bo ok 80%) POPIJAJĄ SOBIE KAWKĘ W SOCJALNYM lub GAWORZĄ W ZABIEGOWYM ZA JEDYNE 1900ZŁ!!!

Tak to wygląda u mnie, mam nadzieję że przynajmniej gdzie indziej jest NORMALNIE!
Pozdrawiam !!!

Zgadzam się że w szpitalach tak właśnie się to jawi:( smutne to ale prawdziwe. Opiekun medyczny to nic innego jak służka piguły na oddziele :!: :!: :!: One są paniami na włościach a człowiek popychadłem- to brutalna rzeczywistość. Sam ukończyłem szkołe dla opiekunów dps uzyskałem tytół i powiem szczerze że w mcusie zarabiam w miarę godziwe pieniądze:) pomimo tego jest to ciężka praca ale wiem że jestem właściwa osobą na właściwym miejscu i nie jestem popychadłem pigół- to one są zbędne w dpsie a nie opiekunowie!!!!!!!!!
Polecam wszystkim których zwiodła szumna nazwa opiekun medyczny na zmiane kierunku na opiekuna dps bo praca niczym się nie różni a czynności czysto medyczne wykonują pielęgniarki:)
pozdrawiam :)

[/b]

Tytuł:
Witam!!!
Właśnie od września rozpoczełam naukę na kierunku opiekun medyczny... Na pierwszym semestrze główny nacisk był na anatomię i psychologię jak również na pracownię zabiegów higienicznych. drugi semestr to większość część praktyczna ponad 300 godzin praktyki...uwierzcie mozna czegoś się dowiedzieć ( czasami więcej niż na studiach, a wiem co mówie). Niestety kiedy na oddziale jest dwie pielęgniarki i np. 16 osób po udarze, nie wiele mogą zrobić dodatkowego , a taki opiekun medyczny odciąży, ale także ma więcej czasu na zwykłą rozmowę z pacjentem, poświęcenie czasu....taką pracę trzeba lubić i to wszystko, ale nikt nie powinien jej krytykować..Pozdrawiam

Tytuł:
Zgadzam się w zupełności,że prace przy chorych trzeba lubić.
Chciałam jako wolontariusz pomagać ludziom chorym i niepełnosprawnym,ale niestety bez wykwalifikowania nie jest to możliwe.
Postanowiłam,że od września zapiszę sie do szkoły i ukończę ją na kierunku opiekuna medycznego.
Pozdrawiam wszystkich opiekunów jak i tych którzy zamierzają podjąć naukę.
Powodzenia!

Tytuł:
WENUS, masz szczęście, że u Ciebie tak to wygląda.
Mojej mamie to każą załatwić zaświadczenie, że odbyła miesięczną praktykę. A faktycznych zajęć praktycznych ma 30 godzin.
Niewiele więc z tej szkoły wyniesie.

Zdziwiony? To właśnie należy do obowiązków opiekuna. Z tym, ż na konsultacje chodzą salowi. U mnie w szpitalu już są opiekunowie, ale nie takie lenie jak ty.Mają po min.1600na rękę. Na wzór Unii.Wreszcie pielęgniarka przestaje być salową! Jest specjalistką.Tylko w Polsce i na Dalekim Wschodzie pielęgniarka jest salową.(cytuję prawnika medycznego).Nawet w Rosji nie jest salową.Komuchy nie interesowały się służbą zdrowia.I tak było jak za króla świeczka!Obecnie,zacząłPIS, jest zainteresowanie OCHRONA ZDROWIA! Współczuję ci,ale nic straconego!Niedługo nabór na medycynę!Ale nie widzę w tobie pracownika. Lepiej idz sprzedawać w sklepie!Męczysz siebie i na pewno gnębisz pacjentów.Napisz gdzie pracujesz. Będą pacjenci omijać szerokim łukiem wasz szpital.

Tytuł:
Praktykę to się nabywa w pracy! Nie w szkole.Praktyka w szkole to przynies,podaj,pozamiataj...Widzę,że nie znasz życia!To nie pisz bzdur!

Znam szkołę pielęgniarską uczęszczałam ok. 20 lat temu, jednak musiałam przerwać w IV klasie, obecnie ukończyłam kierunek opiekuna medycznego i mogę porównac. Anatomii było bardzo dużo, tak samo patologii, ćwiczenia na sali ćwiczeń podobne oczywiście oprócz wkłuć, nawet bańki stawiałyśmy jedna drugiej aby przećwiczyć. Różnica jest taka że zamiast psychiatrii,farmakologii- obecnie uczyłam się psychologii, socjologii,informatyki zamiast pielęgniarstwa miałyśmy opiekę nad osobą chorą, potrzeby i cele, zdrowie publiczne, resuscytację (pierwszą pomoc,nawet bandażowanie)-te osoby które są po medyku wiedzą ile sala ćwiczeń kosztowała Je zdrowia), więc proszę nie oceniajcie bo tak naprawdę to zależy od szkoły, oraz tego jak zostanie zdany egzamin państwowy. Nikt nie daje dyplomu na ładne oczy tak jak europasu, abyśmy mogły wykonywać zawód na terenie Europy.Przecież nikt się nie podpisze pod niewiedzą ponieważ nasze wykształcenie świadczy o naszym kraju i oświacie a napewno o osobach pracujących w służbie zdrowia.

Tytuł:
a ja gratuluje wszystkim którzy podjeli trud bycia opiekunem.zarówno opiekun, pielęgniarka czy pokojowa wszyscy są potrzeni do obsługi mieszkańców.Tylko zależy jakim kto jest człowiekiem, co sobą per-prezentuje.skoro ktoś wymyślił zawód opiekun medyczny i taki jest wymóg ministerstwa to tak trzeba robić.Jeszcze raz gratulacje uczącym się lepiej się uczyć i poglębiać swoją wiedzę niż nic nie robić. :D nauka zawsze kiedyś zaprocentuje czymś dobrym.

Anonymous pisze:
Znam szkołę pielęgniarską uczęszczałam ok. 20 lat temu, jednak musiałam przerwać w IV klasie, obecnie ukończyłam kierunek opiekuna medycznego i mogę porównac. Anatomii było bardzo dużo, tak samo patologii, ćwiczenia na sali ćwiczeń podobne oczywiście oprócz wkłuć, nawet bańki stawiałyśmy jedna drugiej aby przećwiczyć. Różnica jest taka że zamiast psychiatrii,farmakologii- obecnie uczyłam się psychologii, socjologii,informatyki zamiast pielęgniarstwa miałyśmy opiekę nad osobą chorą, potrzeby i cele, zdrowie publiczne, resuscytację (pierwszą pomoc,nawet bandażowanie)-te osoby które są po medyku wiedzą ile sala ćwiczeń kosztowała Je zdrowia), więc proszę nie oceniajcie bo tak naprawdę to zależy od szkoły, oraz tego jak zostanie zdany egzamin państwowy. Nikt nie daje dyplomu na ładne oczy tak jak europasu, abyśmy mogły wykonywać zawód na terenie Europy.Przecież nikt się nie podpisze pod niewiedzą ponieważ nasze wykształcenie świadczy o naszym kraju i oświacie a napewno o osobach pracujących w służbie zdrowia.

SYSTEM KSZTAŁCENIA OPIEKUNA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

obejmuje:

-zajęcia teoretyczne: Wychowanie fizyczne z elementami rehabilitacji, Wybrane zagadnienia z psychologii ogólnej i społecznej, Podstawy psychologii rozwojowej, Pedagogika specjalna z elementami nauczania specjalnego, Podstawy gerontologii, Podstawy psychopatologii, Wybrane zagadnienia z psychologii z uwzględnieniem struktury i procesów małych grup, Podstawy prawa, Organizacja pomocy społecznej z uwzględnieniem roli i zadań instytucji, Etyka, Zdrowie w różnych okresach życia, Promocja zdrowia, Pierwsza pomoc w nagłych zachorowaniach i wypadkach, Wybrane zagadnienia z rehabilitacji, Elementy psychoterapii, Wybrane zagadnienia z metodyki pracy z podopiecznym instytucji opiekuńczych, Problematyka aktywizacji - zagadnienia wstępne, Planowanie i organizacja czasu wolnego, Elementy arteterapii, Elementy komunikacji interpersonalnej, Elementy informatyki, Zarys wiedzy o gospodarce, Język angielski(nie we wszystkich szkołach)

-zajęcia praktyczne: prowadzone w szkole w formie warsztatów, placówkach opiekuńczo - leczniczych różnego typu oraz w środowisku podopiecznego

Tytuł:
Uczęszczałam do takiej szkoły i wierzcie mi ,że trzeba się uczyć bardzo dużo,może było mi trochę łatwiej gdyż od 10 lat pracowałam jako opiekun w DPS i nie żałuję ,że skończyłam tą szkołę.A co do pielęgniarek i opiekunów to każdy ma swój zakres obowiązków i tego należy się trzymać a nie licytować się ,który zawód jest ważniejszy bo cierpią na tym podopieczni .Pozdrawiam :)

Tytuł:
do pracownika opiekuna medycznego dps- no proponuje iść na pielegniarza i będziemy pić razem kawe za 1900 zł, oczywiście jak ją skończysz, acha i nie rób tyle błędów- prosze

Tytuł:
zauważyłam wypowiedź, gdzie ktoś mówi ze opiekuna traktuje sie jak popychadło. obecnie mam praktyki w zolu i to także zauważyłam. gdzies koło 10 mamy pół godzinną przerwę na śniadanie. srednio raz na dwa dni leci pielęgniarka, ze jedna jest pilnie potrzebna.. jedna leci z wywieszonym ozorem i mija po drodze SIEDZĄCE pielęgniarki które nie robią nic...

poza tym opiekunowie nie są salowymi!! ja oprócz mycia przebierania karmienia itp rozmawiam z pacjentami i jestem szczęśliwa jak widzę ze samotna babuleńka uśmiecha się na mój widok.

i wiem ze opiekunowie pracują w dps-ach. moi znajomi maja tam praktyki i dps chce ich przyjąć z marszu...

opiekunowie nie zajmują się kroplówkami czopkami lekami itp. mogą asystować tylko przy takich czynnościach.

Tytuł: opie.med.
witam wszystkich bardzo serdecznie, pracuje w dps jestem opiekunka ,mam kolezanki ktore w czerwcu koncza kurs opiekuna medycznego i nie maja zamiaru zmieniac pracy nasze szefostwo jest zadowolone ze personel podnosi swoje kwalifikacje ,pielegniarki mamy najlepsze na swiecie ja chyba dobrze trafilam ktos tu napisal ze po kursie nie bedzie sie mialo takiej wiedzy jak po studiach pedagogicznych i pewnie tak jest ale praktyka czyli zycie w dps to dopiero jest nauka, wlasnie mam okazje obserwowac studentow pielegniarstwa odbywaja u nas praktyki czegos tak koszmarnego w zyciu nie widzialam boze uchowaj nas przed takim personelem pozdrawiam wszystkie opekunki i opiekunow

Tytuł:
W D.P.S. klisino nie chcą opiekunów medycznych pomimo że około 15 osób pracujących jako opiekunki i pokojowe będzie kończyć właśnie tą szkołe pani dyrektor twierdzi że to nie ten kierunek ale my uważamy że to pomyłka z jeje strony co możemy zrobić aby nam tą szkołe uznała ?? uważamy też że to rozgrywka pomiędzy dyrektorem szkoły a nią ponieważ jest nabór na opiekuna w D.P.S. my tyle lat uczyć się nie chcemy a oni napierają bo powiedzcie sami 1rok opiekun medyczny +2 opiekun w D.P.S. =się 3 lata to już licencjat !

opiekun medyczny to nie kurs nas ucza anatomi psychologi pedagogigki mamy zajecia w pracowni higienistycznej w szpitalu mam praktyki i chodze na wizyty lekarskie jak i rowniez mamy zajecia z rehabilitacji powinnismy pacjenta rehabilitowac sa to cwiczenia bierne i czynne cwiczenia oddehowe zapobieganie odlezyna i tym podobne jak i rowniez mamy udzielac 1 pomocy a opiekunowie dps maja pierwsza pomoc pozamedyczna a my mamt typowa medyczna pierwsza pomoc i nie mylcie tego z kursem ani z salowymi bo my nie sprzatamy nie gotujemy nawed egzaminy sa trudne wiele tam jest jednostek chorobowych ktore musimy znac i to zalezy od szkoly jaki opiekun bedzie wyksztalcony i od samych siebie a pielegniarki po studiach to samo robia co my nawed raz pan lekarz robil toalete i korona mu nie spadla to wszystko zalezy od czlowieka jaki czlowiek jest

Tytuł:
... nadal nie ma takiego stanowiska w dps w wykazie pracowników(rozporządzenie w sprawie wynagradzania...)

Tytuł: Re: opie.med.
gosc3 pisze:
witam wszystkich bardzo serdecznie, pracuje w dps jestem opiekunka ,mam kolezanki ktore w czerwcu koncza kurs opiekuna medycznego i nie maja zamiaru zmieniac pracy nasze szefostwo jest zadowolone ze personel podnosi swoje kwalifikacje ,pielegniarki mamy najlepsze na swiecie ja chyba dobrze trafilam ktos tu napisal ze po kursie nie bedzie sie mialo takiej wiedzy jak po studiach pedagogicznych i pewnie tak jest ale praktyka czyli zycie w dps to dopiero jest nauka, wlasnie mam okazje obserwowac studentow pielegniarstwa odbywaja u nas praktyki czegos tak koszmarnego w zyciu nie widzialam boze uchowaj nas przed takim personelem pozdrawiam wszystkie opekunki i opiekunow
gdzi jest ten D.P.S.w którym będą pracować opiekunowie medyczni czy dostaną jakiś grosz za tą nauke skoro u was nie ma problemu dlaczego jest gdzie indziej?skoro nie ma takiego zawodu w zapisie dlaczego piszą w reklamach szkół że po jej skończeniu można znależć zatrudnienie w D.P.S. Z.O.Z. itp

Tytuł:
Anonymous pisze:
... nadal nie ma takiego stanowiska w dps w wykazie pracowników(rozporządzenie w sprawie wynagradzania...)
czytaj wyżej odpisz

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.