DPS.PL

Forum dyskusyjne
Dzisiaj jest czw paź 30, 2014 2:41 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Czy może ktoś wie,czy psycholog zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w DPS dla przewlekle psychicznie chorych powinien byc uwzględniony w wykazie pracowników obejmującym osoby wykonujące prace w szczególnym charakterze?

Tytuł:
wg. zarządzenia MZiOS Prace w domach pomocy społecznej dla nieuleczalnie i przewlekle chorych, umysłowo upośledzonych dorosłych i umysłowo niedorozwiniętych dzieci:
1) lekarz,
2) psycholog,
3) pielęgniarka,
4) asystentka pielęgniarska,
5) młodsza pielęgniarka,
6) fizjoterapeuta (technik fizjoterapii),
7) laborant (przyuczony laborant) fizjoterapii,
8) masażysta (przyuczony masażysta),
9) pracownik socjalny,
10) instruktor terapii zajęciowej,
11) opiekunka dziecięca,
12) opiekunka,
13) sanitariusz szpitalny,
14) salowa.

Tytuł:
mogłabys podac nr tego zarzadzenia

Tytuł:
Rozporządzenie o którym piszecie jest uchylone, ma tylko wartość informacyjną. Obecnie jest nowa ustawa o emeryturach pomostowych, która mówi o pracownikach wykonujących prace przy mieszkańcu i to tylko w tych dwóch typach DPS.

Tytuł:
tutaj jest poradnik
http://www.ciop.pl/zasoby/EMERYTURY_POM ... radnik.pdf
jak rozumiesz te dwa typy DPS i które stanowiska???

Tytuł:
W ustawie o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 roku (DzU z 2008 r. nr 237, poz. 1656) zamieszczono wykaz prac w szczególnym charakterze: pozycja w tabeli 22 "prace personelu sprawującego opiekę nad mieszkańcami domów pomocy społecznej dla przewlekle psychicznie chorych, niepełnosprawnych intelektualnie dzieci i młodzieży lub dorosłych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy spolecznej".

Tylko personel tych DPS-ów (statut Domu lub regulamin organizacyjny) może się ubiegać o wcześniejszą emeryturę.

Tytuł:
Ciekawe czy my mamy mniej pracy od opiekunów pracujących w tych domach mimo ,że dps dla przewlekle somatycznie chorych to mamy tu więcej osób z zaburzeniami psychicznymi jak i starszych ludzi z agresją,intelektualnie niesprawnych .Można było odwiedzić taki dps i zobaczyć jak wygląda praca 1 opiekunki i pokojowej na 24 osoby,z tego 15 do pełnej toalety i kąpieli, a nie zabierać zaraz warunki szczególne.MPiPS nie ma zielonego pojęcia o pracy w DPS-ach

Tytuł:

Potrzebuję Waszej pomocy, pracuję od niedawna w DPS dla przewlekle psychicznie chorych, pracownicy tu nie byli nigdy zgłaszani jako praca w szczególnych warunkach. Nie wiem z jakim kodem zgłaszać do ZUS opiekunki i pokojowe - kod wykonywanego zawodu i jaki kod w szczególnych warunkach. Bardzo proszę o pomoc :?:

Tytuł:
Witaj Basia, mam podobny problem. Gdy przejęłam kadry nie było tak zgłaszane, a teraz chciałabym to wyprostować. Zamierzam wybrać się do zus-u bo przez telefon pani mi tylko powiedziała, że trzeba złożyć korektę zua. Rozwiązałaś to jakoś?

Tytuł: do Prymulka

Tak pytałam w ZUS-ie co mam robić, Pani poradziła mi, aby nie robić korekty ZUA, bo to nie ma znaczenia. Do roku 2008 jesli jakaś osoba pracowała w szczególnych warunkach to i tak trzeba wystawić świadectwo pracy w szczególnych warunkach i to się liczy w ZUSie, za rok 2009 wystawić trzeba będzie zaświadczenie o pracy w szczególnych warunkach, a od 2010 juz te osoby będą zgłaszane.

Tytuł: do basia3k
basia - czy Wasz dyrektor też zaliczony jest do szczególnych warunków? Nasz BHP-owiec poradził mu aby się wpisał i tak zrobił. A poza tym to: pielęgniarki, opiekunki, pokojowe, instr. terapii zajęciowej, instr. ds. kult.oświat., terapeuta, prac. socjalny, technik fizjoterapii i kierownik MROT.
Czyli teraz należy tylko potrącić składkę, a do marca 2011 r. przekazać "zgłoszenie danych".
Czy u Ciebie podobne stanowiska?
Pozdrawiam.

Tytuł:

do prac wg ustawy zalicza się prace personelu sprawującego opiekę nad mieszkańcam, u nas są zaliczone: pielęgniarki, opiekunki, pokojowe, prac. socjalny, fizjoterapeuta, pracownicy k-o, terapeuci, nie wiem dlaczego miałabym zaliczać dyrektora?? Tak od stycznia składka, a potem zgłosznie danych.

Tytuł:
Szczerze mówiąc też mi to nie pasuje. Przygotowałam dyrektorowi wykaz stanowisk i ewidencję pracowników, w celu podania do wiadomości, a BHP-owiec podsunął taką myśl, że dyrektor też styka się z mieszkańcami, jest do ich dyspozycji itd. no i mamy dyrektora w wykazie. Tylko zastanawiam się czy zus kiedyś tego nie zausterkuje.

Tytuł:

Jak księgujecie składkę na FEP? Jest to nowy paragraf czy w składki społeczne?

Iska pisze:
Rozporządzenie o którym piszecie jest uchylone, ma tylko wartość informacyjną. Obecnie jest nowa ustawa o emeryturach pomostowych, która mówi o pracownikach wykonujących prace przy mieszkańcu i to tylko w tych dwóch typach DPS.

Nie jest to prawdą, rozporządzenie to obowiązuje, dotyczy ono osób, które do 1998r przez okres 15 lat wykonywały prace w warunkach szczególnych. Obecnie muszą osiągnąć wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę na starych zasadach - mówi o tym art. 184 ustawy o FUS.

Tytuł: pomocy !!

Witam :)
mam problem i chcialabym zeby ktos mi pomogl. Studiuje BHP i mam do zrobienia PRACE ZALICZENIOWA na temat emerytur pomostowych z 19,12,2008roku. referat ma zawierac :
-cel wprowadzenia emerytur pomostowych
- wzamian jakich swiadczen pomostowych zostaly wprowadzone
MOZE MI KTOS POMOC NIGDZIE NIE MOGE TEGO ZNALESC A TO PRACA ZALICZENIOWA BŁAGAM

Tytuł:
z tego co się orientuję to emerytury pomostowe zastąpiły wcześniejsze emerytury

Tytuł:
Niestety emerytury pomostowe są zupełnie nowym rodzajem świadczeń i nie zastąpiły one tak naprawdę wcześniejszych emerytur. Emerytura pomostowa ,może być przyznana osobie, która na dzień 1 stycznia 1999 r, nie spełniała warunków do emerytury na podstawie art 184 ustawy o FUS. Najczęściej dotyczy to osób, które nie udowodniły 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Prawo do emerytury pomostowej mają nawet osoby, które po 31 grudnia 1998 r pracowały w szczególnych warunkach, a stanowisko to zostało zamieszczone w załączniku n1 , 2 do ustawy o pomostówkach. Załącznik 1 i 2 zawiera niestety bardzo mało stanowisk w porównaniu do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r,

Emeryturę pomostową może otrzymać osoba , która do 01 01.1999 posiada minimum 15 lat w warunkach szkodliwych/szczególnych wg starych wykazów z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 roku wykaz A i B , gdzie jej zawód nie znalazł sie w załaczniku 1,2 do nowej listy zawodów Ustawy o Emeryturach pomostowych i po 01.01. nie wykonywałą pracy w szczególnych warunkach , nie posiada do 01.01.1999 roku ubezpieczenia skłądkowego i nieskładkowego min.20 lat dla kobiet i min.25 lat dla -M.
Emeryture pomostowa otrzyma po spełnieniu pozostałych warunków czyli osiagnie wiek min.55 lat -K i 60 lat -M . min. okres ubezpieczenia składkowego i nieskładkowegomin. 20 lat dla -K i min.25 dla -M.
Nie ma obowiązku rozwiązywania umowy o pracę , mozna złozyc dokumenty ze stosunku pracy , po rozwiązaniu jak róniez jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku

Tytuł: niestety
taka osoba jest bez szans na pomostówke -tylko rekompensata pod wa runkiem ,ze ZUS uzna wszystkie świadectwa pracy

Tytuł:
za chwilę wszystko weźmie włeb-będzie 67, jak do tego dojdzxiemy to może 90?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.