DPS.PL

Forum dyskusyjne
Dzisiaj jest sob lis 01, 2014 5:18 am

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Mam ogromną prośbę o udzielenie informacji na temat odpłatności za pobyt w DPS. Czy przy obliczaniu kwoty odpłatności w DPS ośrodek bierze pod uwagę również wydatki jakie ponosi miesięcznie rodzina?
Przykładowo: rodzina 2-osobowa, jej dochód netto wynosi ok. 5.000 zł, czyli 5000zł : 2 osoby = 2500 zł - 877,50 zł (kryterium dochodowe) = 1622,50 zł. Ma się rozumieć że kwota 1622,50 zł to kwota jaką może zażądać DPS od rodziny, pod warunkiem, że nie przekracza to średniego miesięcznego utrzymania osoby skierowanej do DPS.... Masakra!!
Czy ośrodek uwzględnia takie wydatki rodziny jak spłata kredytu mieszkaniowego, opłaty za studia, opłaty za media, itp?!
Bardzo proszę o odpowiedź.

Tytuł: re
Widze ze odpowiedzi dotyczace odplatnosci za DPS przez rodzine nie ciesza sie popularnoscia. Jakas dziwna zmowa milczenia.

Tytuł:
Ja ponawiam prośbę o udzielenie odpowiedzi, bo bardzo mnie ten temat aktualnie interesuje.

Tytuł:

Odpłatność za dps ustala ustawa. Decyzję o odpłatności ustala ops. I tak jak Emilka sprawa jest w miarę klarowna. Kryterium dochodowe decyzje. Gmina ma prawo żądać ale nie musi. Są przypadki że dzieci pracują w Angli czy Norwegi i jakoś gminy nie ściągają. Stawiają dzieci pod ściana przed skierowaniem do dps żądając zgody na ponoszenie opłat. Zobowiązania kredytowe dzieci nie maja tu nic do znaczenia. Wydatki rodziny uwzględniane są w kryterium dochodowym. Zadaniem pomocy społecznej jest pomoc biednym i wykluczonym oraz odpłatne świadczenie usług dla pozostałych.

Tytuł:
Panie Bogumile,
dziękuję za odpowiedź, aczkolwiek nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Pozwole dopytać. Chodzi mi o "dodatkowe zobowiązania" jak koszty spłacanych kredytów, kart kredytowych, debetów, koszty utrzymania samochodu, telefonów itd. Można jeszcze długo wymieniać bo mamy prawo posiadać te wszystkie "dobrodziejstwa". Czy mam rozumieć, że po obliczeniu kryterium dochodowego wszystkie dodatkowe wydatki które wymieniłem nie są brane pod uwagę? Czy mam rozumieć, że po otrzymaniu decyzji mam sprzedać auto, telefon komórkowy i mieszkanie żeby pozbyć się kredytu aby z kolei móc płacić za pobyt kogoś w DPS?
Troche to dziwne ale sugeruje się tym co Pan napisał ...."Zobowiązania kredytowe dzieci nie maja tu nic do znaczenia"
Proszę o ewentualne potwierdzenie obecnego toku myślenia albo wyprowadzenie mnie z błędu.

Pozdrawiam

Tytuł:

No tak to już jest. Prawdą jest też, że kryterium dochodowe jest niskie. Ale nie ma tu złotego środka. My jako obywatele mamy świadomość, że na Państwo płacimy podatki, a jednocześnie chcemy coraz bardziej profesjonalnych usług, od policji po pomoc społeczną. Tylko trochę za dużo tych dzielących przy korycie. Tak, że z naszych podatków, jakoś świadczonych usług dla obywatela jest taka jaką każdy widzi. Młodzi, którzy mogli coś zmienić postanowili wyjechać z [b]Tego[/b] kraju. Pozostali 50 latkowie, którzy zapatrzeni w wstecz mogą doprowadzić do ruiny państwo, bo politycy chcąc im się przypodobać nie będą chcieli zrobić koniecznych reform. Popatrzcie jaka armia urzędników dzieli nasze pieniądze, jakie marne usługi dla nas kupuje. My też jesteśmy częścią tego zwariowanego kółka niemocy.

Tytuł:
http://www.ops.pl/forum.php?page=&cmd=s ... ategory=28

Elinka pisze:
Mam ogromną prośbę o udzielenie informacji na temat odpłatności za pobyt w DPS. Czy przy obliczaniu kwoty odpłatności w DPS ośrodek bierze pod uwagę również wydatki jakie ponosi miesięcznie rodzina?
Przykładowo: rodzina 2-osobowa, jej dochód netto wynosi ok. 5.000 zł, czyli 5000zł : 2 osoby = 2500 zł - 877,50 zł (kryterium dochodowe) = 1622,50 zł. Ma się rozumieć że kwota 1622,50 zł to kwota jaką może zażądać DPS od rodziny, pod warunkiem, że nie przekracza to średniego miesięcznego utrzymania osoby skierowanej do DPS.... Masakra!!
Czy ośrodek uwzględnia takie wydatki rodziny jak spłata kredytu mieszkaniowego, opłaty za studia, opłaty za media, itp?!
Bardzo proszę o odpowiedź.

Mam ten sam problem, kilka dni temu pojechalam do gminnego ops w sprawie podpisania umowy o swiadczenie alimentcyjne za pobyt mojej mamy w DPS. Odplatnosc w umowie wynosi 836 zl !!! Jestem osoba samotna z grupa inwalidzka. Nie uwzgledniono zadnych argumentow przy naliczaniu kwoty. Tak wiec pozostawiono mi do zycia kwote 1100 zl, ktora po zaplaceniu rachunkow zmniejszy sie do wartosci 470 zl. MAM ZA TA KWOTE PRZEZYC CALY MIESIAC. To jest po prostu rozboj.

Najfajniejsze jest ze kosz takiego dps to ok 2600 zl. Czyli na jedna osobe przeznacza sie 2600zl by zapewnic jej wikt, opierunek, dach nad glowa, opieke, ale tez i przyjemnosci, a drugiej pozostawia sie 1100zl, ktora tez potrzebuje pomocy tylko o nia nie prosi. Wiecej. Jak mieszkaniec dps pojdzie na 3 miesiace do szpitala, tez bedzie zmuszona placic, choc fizycznie osoby za ktora placi nie ma w dps, a co za tym idzie nie sa ponoszone praktycznie zadne koszta.Dodatkowo pensjonariusz ma 30% ze swej emerytury czy renty tylko do swojej dyspozycji. Jak nie wyda ich na leki to moze przejesc. Przy niskich dochodach nie stanowi to jakiejs zawrotnej kwoty, jednak przy wyzszych juz tak. A jak mu zabraknie jednak pieniedzy na leki , to reszte doplaci gmina. A jak taka osoba ma dlugi i zaciagniete kredyty to komornik bedzie je sciagal z czesci przeznaczonej dla dps a nie z tych 30%. I tak osoba w dps chroniona jest na calej linii, a ich rodziny zostawia sie samym sobie, wielokrotnie z ogromnymi zobowiazaniami na plecach. Chodzi mi glownie o kredyty mieszkaniowe, a te rodziny tez musza gdzies mieszkac. Mozna sie oczywiscie dogadywac z opieka spoleczna w kwesti kwoty. Nie zmienia to faktu, ze czasami nawet 50 zl moze uratowac zycie danej rodzinie. Ustawa o pomocy spolecznej jest chora, bowiem nie dosc, ze doprowadza do ubostwa grupe ludzi i tak slabo uposazonych, bo bogatym to i tak nie robi roznicy, to przede wszysztkim utrwala ubostwo. Dodatkowo, wielokrotnie traumatyzuje rodziny, ktore musza po latach cierpien, lozyc na swoich oprawcow. Prawda jest, ze moga udowadniac niegodnosc do otrzymywanej pomocy, ale znowu to one musza walczyc o siebie, gdzie ich kat nie musi robic nic. Oczywiscie powinnismy opiekowac sie swoimi bliskimi. Czasami jednak nie mozemy tego robic, bo np. dana osoba cierpi na chorobe psychiczna i jest niebezpieczna dla siebie i innych.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.