DPS.PL

Forum dyskusyjne
Dzisiaj jest czw lip 28, 2016 9:10 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
witam, mam pytanie do pracowników socjalnych-czy robicie wywiady środowiskowe dla mieszkańców "na starych zasadach"? w szczególności chodzi o zmianę ich dochodu, a jeżeli robicie te wywiady to co sie z nimi wtedy dzeje? będe wdzięczna za odpowiedź

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
widzę że nikt nie robi wywiadów środowiskowych :roll:

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
wywiadów typowych nie robię tylko jak zmienia się dochód , przeważnie przy waloryzacji to daje informacje do pcpr i oni przeliczają dochód i wydają decyzję.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
i to ma sens
my właśnie jestesmy po kontroli z PCPR i zarzuclili nam że nie ma wyw. środ. w aktach mieszk. na "starych zasad"-dla mnie durnota totalna, po co mi wywiad który przeprowadzam własciwie sama ze soba a potem wpinam w akta mieszkańca :evil:
w tym roku wyslemy te wywiady do Centrum z prośba o wydanie decyzji o odpłatno. ciekawe co powiedzą ? jak dla mnie bzdura totalna, mam tylko nadzieję ze ktos w końcu zmądrzeje i zmieni ta decyzje

pozdrawiam

Zawalona Wywiadami :)

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

Wywiady środowiskowe zarówno w stosunku do mieszkańców na starych jak i na nowych zasadach przeprowadzam tylko na pisemną prośbę MOPS-u/GOPS-u lub PCPR-u.
Niektóre jednostki piszą prośbę o wywiad aktualizacyjny, inne o udostępnienie danych ze zbioru danych osobowych; ale to o to samo chodzi.
Jako pracownik socjalny w DPS-ie mamy obowiązek tylko poinformować o zmianie dochodów, czyli przesłać kserokopię decyzji o rewaloryzacji świadczenia do kierujących jednostek, w tym PCPR-ów w przypadku osób na starych zasadach (aby mieć to udokumentowane piszę do tych kserokopii pismo przewodnie).
Jednostki wydające decyzje o zmianie odpłatności, powinny robić to w oparciu o wywiad środowiskowy. Powinni mieć wywiady w swojej dokumentacji - przy kontrolach to oni mogą być z tego rozliczani.
Ale też mogą to zlecić Tobie!
Wynika to z ert.52 k.p.a.
Pracownik socjalna z MOPS-u lokalnego przychodzi i sama je przeprowadza (przynajmiej zna mieszkańców, którym wystawia decyzje).
Z PCPR-u mimo, że PCPR jest w tym samym miescie co DPS, przysyła pismo; ale też musiała o to walczyć.
Kiedyś zrobiliśmy spotkanie z przedstawicielami MOPS-ów , GOPS-ów i PCPR-u z powiatu (oczywiście nie wszyscy dojechali). Uzgodniliśmy także tą kwestię.
Teraz przysyłają pismo. Czasami dzwonią i informują, że wysyłają pismo, ale, że zależy im na czasie, to proszą o przygotowanie wywiadu; a ja wysyłam od razu po otrzymaniu pisma, a nawet faksu (pismo dosyłają). Oczywiście nie chodzi o to, aby utrudniac sobie życie i współprace, ale, żeby na wszystko mieć podkładkę- takie czasy!
O sporach dotyczących przeprowadzania wywiadów środowiskowych mogłabym jeszcze dużo pisać.
Pozdrawiam

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
W takim razie mam jeszcze jedno pytanie-czy co roku dostajecie decyzje o odpłatności z PCPR dla mieszkańców na "starych zas" a jeżeli nie to w jaki sposób "odnotowujecie" w aktach mieszkańca zmianę jego dochodu i wysokość ponoszonej przez niego opłaty za Dom? jeżeli otrzymujecie owe decyzje to na czyj wniosek są one wystawiane?- czy wy jako Dom występujecie o nie w związku ze zmianą dochodu mieszkańca i dołączacie do tego pismo przewodnie i wywiad, czy jest to z inicjatywy PCPR?

mam nadzieję że nie napisałam zbyt zawile?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Nie otrzymuję decyzji z PCPR-u co roku tylko, kiedy dochód mieszkańca wzrośnie powyżej 10 %; następuje więc to średnio co 2 lata, w przypadku mieszkańców z małymi dochodami nawet co 3 lata.
Do tego czasu obowiązuje stara decyzja, a w aktach mieszkańca zostawiam kserokopię decyzji z organu wypłacającego świadczenia. Innej adnotacji o zmianie dochodów nie potrzeba.
Kserokopię decyzji rewaloryzacyjnej wysyłam także do PCPR-u z pismem przewodnim typu: DPS w ... przesyła w załączeniu kserokopię decyzji ZUS/KRUS, itp. po rewaloryzacji świadczenia mieszkańca, pana/pani ... i tyle wystarczy.
PCPR otrzymując to jako informację o zmianie dochodów, przelicza czy dochód od ostatniej decyzji wzrósł o 10% i jeśli tak to przysyłają mi pismo o przeprowadzenie wywiadu u tych osób, wymieniając ich z nazwiska.
Oczywiście zanim to wypracowaliśmy bywało różnie.
Był rok, że pracownica socjalna z PCPR-u, która się zajmowała sprawami DPS-ów nie chciała przysłać mi pisma, żądając ich jednocześnie.
Miałam w tym wsparcie Dyrektora. Poruszył tą kwestię w rozmowie z panią Dyrektor PCPR-u. Tego roku odbyło się także spotkanie, o którym pisałam uprzednio, więc pismo otrzymałam.
Rok wcześniej otrzymałam pismo z PCPr-u z prośbą o przeprowadzenie wywiadu u wszystkich osób na starych zasadach. Było ciężko, gdyż miałam 33 takich mieszkańców, czas przeprowadzenia wywiadu jest ograniczony, a kilka osób jest ubezwłasnowolnionych całkowicie i wymagany jest podpis opiekunów prawnych, którzy mieszkają w innych miejscowościach, a wiadomo, że ich chęci i przedstawiane "możliwości dotarcia" są najczęściej minimalne. Do tego części decyzji jeszcze nie przesłały organy rentowe.
W piśmie o przekazaniu wywiadów przeprowadzonych u osób u których było to możliwe, zawarłam informację, iż pozostałe wywiady zostaną przesłane niezwłocznie po otrzymaniu decyzji z organu rentowego.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, pisz.
Oczywiście przedstawiam Ci jak to wygląda w naszym DPS-ie, ale mieliśmy liczne kontrole i wszystko było dobrze prowadzone, nikt nie zarzucił jakichś uchybień czy nieprawidłowości.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
dziekuję z odpowiedź
piszesz że masz 33 miszk na starych zasadach a ja mam ich stu, więc troszkę więcej :wink: i nie wyobrażam sobie jak bym miała robić im wywiady 2 razy w roku-bo takie coś słyszłam z ust pracownika PCPR, mój dyrektor równiez sie z tym nie zgadza, mają być jakieś rozmowy na ten temat ale jak to bedzie to niewiadomo :roll: ,na razie siedze i klepię
no właśnie a nie wiecie może czy wywiad moge zrobić komputerowo ?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Nie ma podstawy prawnej żeby reżimowo wszystkim co 6 miesięcy wywiady robić, zrobisz i co dalej? PCPRowi archiwum zapelniasz czy teczka mieszkańca rośnie? I po co? Niech robią ci co wymyslają to im się pomysłów odechce. Wywiad robisz jak jest zmiana dochodu przekraczająca 10% kryterium dochodowego bo wtedy jest zmiana wysokosci opłaty albo wtedy gdy zmienia się koszt utrzymania publikowany przez wojewodę - dla tych na nowych zasadach. U mnie nawet przy ustanowieniu opiekuna prawnego u osoby nowo ubezwłasnowolnionej wywiadów nie robimy, bo jak dochód się nie zmienia to nic to nie wnosi. Niech ci którzy tak wymyslają podadzą na to PODSTAWY PRAWNE.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Beta - nie licz na PCPR, sama musisz pilnować wszystkich zmian a PCPR informuj w postaci wywiadu z załącznikami wtedy, kiedy ten dochód odpowiednio wzrasta. To podopieczny wg. przepisów jest zobowiązany informować o wszelkich zmianach dochodu, w praktyce robi to za niego dps nawet jak ma op.prawnego to i tak jest to nasza rola, on łaskawie Ci wywiad podpisze i tyle.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Anonymous pisze:
Beta - nie licz na PCPR, sama musisz pilnować wszystkich zmian a PCPR informuj w postaci wywiadu z załącznikami wtedy, kiedy ten dochód odpowiednio wzrasta. To podopieczny wg. przepisów jest zobowiązany informować o wszelkich zmianach dochodu, w praktyce robi to za niego dps nawet jak ma op.prawnego to i tak jest to nasza rola, on łaskawie Ci wywiad podpisze i tyle.

i tak będę robić- bo to ma jakiś sens i wytłumaczenie, ale po co mi wywiady 2 razy w roku u mieszkańca kiedy nic się u niego nie zmienia? -bezsens, już dawno nie słyszałam gorszej bzdury :evil: , a najlepsze jest to że ten wywiad w drugim półroczu-wg tego co mówił pracownik Centrum, to mam robić tylko sobie do akt- normalnie niech się ktoś w głowę puknie

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Anonymous pisze:
Anonymous pisze:

i tak będę robić- bo to ma jakiś sens i wytłumaczenie, ale po co mi wywiady 2 razy w roku u mieszkańca kiedy nic się u niego nie zmienia? -bezsens, już dawno nie słyszałam gorszej bzdury :evil: , a najlepsze jest to że ten wywiad w drugim półroczu-wg tego co mówił pracownik Centrum, to mam robić tylko sobie do akt- normalnie niech się ktoś w głowę puknie

sory nie podpisałam się -beta :D

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Niech PCPR zejdzie na ziemię, na trochę się z niższym szczeblem zamieni to może zmieni punkt widzenia. Jak wymyśla to niech poda podstawę prawną a nie "uważam", "wydaje mi się" czy "moim zdaniem".

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  

Beta piszesz -my właśnie jestesmy po kontroli z PCPR i zarzuclili nam że nie ma wyw. środ. w aktach mieszk. na "starych zasad"-dla mnie durnota totalna, po co mi wywiad który przeprowadzam własciwie sama ze soba a potem wpinam w akta mieszkańca
w tym roku wyslemy te wywiady do Centrum z prośba o wydanie decyzji o odpłatno. ciekawe co powiedzą ? jak dla mnie bzdura totalna, mam tylko nadzieję ze ktos w końcu zmądrzeje i zmieni ta decyzje
pozdrawiam
Zawalona Wywiadami

- zgadzam się z Tobą, że te wywiady są w przypadku mieszkańców DPS zbędne. Niestety obowiązek przeprowadzania wywiadów aktualizacyjnych wynika z treści art. 107.4 u. o ps. - W przypadku ubiegania się o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej po raz kolejny, a także gdy nastąpiła zmiana danych zawartych w wywiadzie, sporządza się aktualizację wywiadu. W przypadku osób korzystających ze stałych form pomocy aktualizację sporządza się nie rzadziej niż co 6 miesięcy, mimo braku zmiany danych.-. Jak wynika z powyższego należy zmienić ustawę, dzięki czemu wrócimy do normalności. Jeżeli wywiady aktualizacyjne ( o których wyżej –na czerwono-) mają spełnić oczekiwania ustawodawcy to powinni je przeprowadzać pracownicy socjalni OPS dla umieszczonych pod rządami obowiązującej ustawy , a dla umieszczonych przed 2004 rokiem pracownicy socjalni PCPR. Wówczas zachowany jest sens kontroli zasadności dalszego pobytu mieszkańca w dps i (najczęściej) dopłacania do jego kosztu pobytu. Wiele domów pomocy jest w ciągłym sporze z PCPR o to, czyj pracownik socjalny ma wypełniać aktualizację. Niestety działa tu najczęściej prawo siły, a nie logika.

Na stronie MPiPS ukazał się -w tym tygodniu- projekt rozporządzenia Ministra Pracy Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego , a w nim interesujący nas „§ 7. W przypadku gdy osoba, u której ma być przeprowadzona część IV wywiadu (aktualizacja wywiadu) przebywa w domu pomocy społecznej, wywiad może przeprowadzić pracownik socjalny tego domu”. Czy z przytoczonego fragmentu projektu rozporządzenia wynika, że dopiero po jego wejściu w życie aktualizacje robione przez pracowników socjalnych domów pomocy będą miały podstawę prawną ?.
W uzasadnieniu do projektu napisano w omawianej kwestii następujące wyjaśnienie
„Dodano przepis (§ 7 projektu) umożliwiający przeprowadzanie części IV kwestionariusza wywiadu (aktualizacja wywiadu) z mieszkańcem domu pomocy społecznej przez pracownika socjalnego tego domu. Brak takiej możliwości był niejednokrotnie zgłaszany przez pracowników socjalnych ośrodków pomocy społecznej i dyrektorów domów pomocy społecznej” I tego nie rozumiem. ( dyrektorzy DPS wypraszają dodatkowe zajęcie dla swojego personelu?)
Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest KWESTIONARIUSZ RODZINNEGO WYWIADU ŚRODOWISKOWEGO.
Część IV wywiadu, strona druga „ II. POTRZEBY I OCZEKIWANIA OSOBY/RODZINY ZGŁOSZONE PODCZAS PRZEPROWADZANIA WYWIADU”. Co ma tu wpisywać pracownik socjalny DPS ?. Przepisywać całe strony informacji zawartych w indywidualnym planie wspierania?, czy „cokolwiek” byle coś było. W zasadzie to nie ważne, gdyż i tak nikt inny poza nim tego nie czyta. „III. OCENA SYTUACJI OSOBY/RODZINY WNIOSKI PRACOWNIKA SOCJALNEGO” I tu kolejna kolizja przepisów, sposób oceny sytuacji mieszkańca domu pomocy społecznej i zasad zaspakajania jego potrzeb, jest opisany w rozporządzeniu z 2005 roku w sprawie domów pomocy społecznej. „W celu określenia indywidualnych potrzeb mieszkańca domu oraz zakresu usług, o których mowa w ust. 1, dom powołuje zespoły terapeutyczno-opiekuńcze składające się w szczególności z pracowników domu, którzy bezpośrednio zajmują się wspieraniem mieszkańców. Do podstawowych zadań zespołów terapeutyczno-opiekuńczych należy opracowywanie indywidualnych planów wsparcia mieszkańców oraz wspólna z mieszkańcami domu ich realizacja. Działania wynikające z indywidualnego planu wsparcia mieszkańca domu koordynuje pracownik domu, zwany dalej -pracownikiem pierwszego kontaktu-
Wypełniając ( bo nie przeprowadzając) dalej wywiad aktualizacyjny „IV. PLAN POMOCY I DZIAŁAŃ NA RZECZ OSOBY LUB RODZINY” napotykamy na kolejną stronę z rubryczkami do wypełnienia , które w żaden sposób nie są przydatne do oceny i wskazania kierunków pomocy osobie przebywającej w DPS. Ostatnią stronę wywiadu kończy „podpis i pieczęć kierownika”, kierownika czego PCPR ?, OPS ? , czy DPS ?, nie wiem czyja , ale chyba zgodnie z pieczątką firmową którą należy przystawić w górnym rogu na stronie tytułowej. No to na tyle.
Pozdrawiam

Link do MPiPS http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-ak ... o/#akapit1

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
W dps, w którym pracuję PCPR wręcz żąda przeprowadzania przeze mnie wywiadów. Jest zbulwersowany , gdy powiedziałam ,że zatrudniają również pracowników socjalnych , albo chociaż poprosili by ładnie. Nie i koniec wymóg na który nasz dyrektor się zgodził. A gdy potrzebują jakiejś informacji na temat danego mieszkańca to dzwonią , informacja była zawarat w wywiadzie. Tak czytają . I po co to wszystko. Jakbym nie miał innej roboty.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
witam wszystkich
widzę że temat wywiadów środowiskowych jest niejasny nie tylko dla mnie, to pocieszające, bo już myslałam że jestem jakaś mało inteligentna, :roll:
wywiady dla osób na "nowych zas" robiłam od zawsze na żądanie OPS, GOPS itp
wywiadów dla pozostałych nie robiła nigdy az do teraz :evil:
"róbmy swoje " ma racje że działa tu prawo siły , nie loggiki i że dyrektorzy DPS wypraszają dodatkowe zajęcie dla swojego personelu

(przy okazji dzięki za linka do projektu rozporzadzenia-nie miałm o tym pojęcia)
a jeżli chodzi o wypełnianie całego tego ustrojstwa :wink: to mi Pani w PCPR "podpowiedziała" że w Część IV wywiadu, strona druga „ II. POTRZEBY I OCZEKIWANIA OSOBY/RODZINY ZGŁOSZONE PODCZAS PRZEPROWADZANIA WYWIADU” powinnam wpisywać BEZ ZMIAN- normalnie jaja
a wypełniając rubryki pt. "PLAN POMOCY I DZIAŁAŃ NA RZECZ OSOBY LUB RODZINY” to już całkowicie głupoty piszę :oops: , ale przecież i tak tego nikt nie będzie czytał prócz mnie samej
normalnie wolna amerykanka z tymi wywiadami, silniejszy żądzi

idę wypełniać rubryczki :wink:

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Jeśli nastąpiła zmiana miesięcznego kosztu utrzymania, a nie zmienił się dochód mieszkańca, to czy przeprowadzacie aktualizację czy tylko informujecie MOPS o zmianie kosztu . Wg mnie wywiad się przeprowadza , gdy nastąpiła zmiana sytuacji u mieszkańca ? Jak myślicie?

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
w odpowiedzi na ostatniego posta odpowiadam, że ja robię wywiady, nawet w sytuacji gdy dochód mieszkańca nie zmienił sie powyżej 10 %, poniewaz wiem z doświadczenia że GOPsy czy tam inne różnie podchodza do tego zapisu, wolę wysłać im więcej niż mniej :wink:

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
pracuje wiele lat jako pracownik socjalny a od 20 lat w DPS tez musze robic te idiotycczne wywiady dla miewzkanców na starych zasadach!!!! Głupota jakich mało!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
zacznę od tego, że my przeprowadzamy na wyraźna prośbe pisemną ośrodka pomocy społ. wywiad środ. co do wywiadu w przypadku zmiany kosztu utrzym. mieszk. to uważam, że nie ma konieczności bo nie zmienia się jego sytuacji dochodowa czy inna, ale oczywiście w ośrodkach pomocy społecznej niektórych są nadgorliwi i chcą wywiad

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
U nas PCPR chce co pół roku wywiad środowiskowy (aktualizacja) bez wzgledu na to czy mieszkaniec ma inny dochód czy nie. Pisze sie właściwie to samo bo waloryzacja jest 1 raz w roku

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
Najnowsza wersja aplikacji DOM firmy ARISCO posiada już ewidencję wywiadów środowiskowych wraz z wydrukiem. Poproście o aktualizację, na pewno Wam wyślą.

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:

użytkownik pisze:
Najnowsza wersja aplikacji DOM firmy ARISCO posiada już ewidencję wywiadów środowiskowych wraz z wydrukiem. Poproście o aktualizację, na pewno Wam wyślą.

Ta aplikacja to program ADOK. Może i fajne, ale trochę kosztowne... Można zamówić demo na 30 dni.

Ostatnio przesunięty w górę pn gru 14, 2015 5:17 am przez: Anonymous.

Zgłoś ten post
Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.