DPS.PL

Forum dyskusyjne
Dzisiaj jest wt lip 22, 2014 12:20 pm

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
witam, mam pytanie do pracowników socjalnych-czy robicie wywiady środowiskowe dla mieszkańców "na starych zasadach"? w szczególności chodzi o zmianę ich dochodu, a jeżeli robicie te wywiady to co sie z nimi wtedy dzeje? będe wdzięczna za odpowiedź

Tytuł:
widzę że nikt nie robi wywiadów środowiskowych :roll:

Tytuł:
wywiadów typowych nie robię tylko jak zmienia się dochód , przeważnie przy waloryzacji to daje informacje do pcpr i oni przeliczają dochód i wydają decyzję.

Tytuł:
i to ma sens
my właśnie jestesmy po kontroli z PCPR i zarzuclili nam że nie ma wyw. środ. w aktach mieszk. na "starych zasad"-dla mnie durnota totalna, po co mi wywiad który przeprowadzam własciwie sama ze soba a potem wpinam w akta mieszkańca :evil:
w tym roku wyslemy te wywiady do Centrum z prośba o wydanie decyzji o odpłatno. ciekawe co powiedzą ? jak dla mnie bzdura totalna, mam tylko nadzieję ze ktos w końcu zmądrzeje i zmieni ta decyzje

pozdrawiam

Zawalona Wywiadami :)

Tytuł:

Wywiady środowiskowe zarówno w stosunku do mieszkańców na starych jak i na nowych zasadach przeprowadzam tylko na pisemną prośbę MOPS-u/GOPS-u lub PCPR-u.
Niektóre jednostki piszą prośbę o wywiad aktualizacyjny, inne o udostępnienie danych ze zbioru danych osobowych; ale to o to samo chodzi.
Jako pracownik socjalny w DPS-ie mamy obowiązek tylko poinformować o zmianie dochodów, czyli przesłać kserokopię decyzji o rewaloryzacji świadczenia do kierujących jednostek, w tym PCPR-ów w przypadku osób na starych zasadach (aby mieć to udokumentowane piszę do tych kserokopii pismo przewodnie).
Jednostki wydające decyzje o zmianie odpłatności, powinny robić to w oparciu o wywiad środowiskowy. Powinni mieć wywiady w swojej dokumentacji - przy kontrolach to oni mogą być z tego rozliczani.
Ale też mogą to zlecić Tobie!
Wynika to z ert.52 k.p.a.
Pracownik socjalna z MOPS-u lokalnego przychodzi i sama je przeprowadza (przynajmiej zna mieszkańców, którym wystawia decyzje).
Z PCPR-u mimo, że PCPR jest w tym samym miescie co DPS, przysyła pismo; ale też musiała o to walczyć.
Kiedyś zrobiliśmy spotkanie z przedstawicielami MOPS-ów , GOPS-ów i PCPR-u z powiatu (oczywiście nie wszyscy dojechali). Uzgodniliśmy także tą kwestię.
Teraz przysyłają pismo. Czasami dzwonią i informują, że wysyłają pismo, ale, że zależy im na czasie, to proszą o przygotowanie wywiadu; a ja wysyłam od razu po otrzymaniu pisma, a nawet faksu (pismo dosyłają). Oczywiście nie chodzi o to, aby utrudniac sobie życie i współprace, ale, żeby na wszystko mieć podkładkę- takie czasy!
O sporach dotyczących przeprowadzania wywiadów środowiskowych mogłabym jeszcze dużo pisać.
Pozdrawiam

Tytuł:
W takim razie mam jeszcze jedno pytanie-czy co roku dostajecie decyzje o odpłatności z PCPR dla mieszkańców na "starych zas" a jeżeli nie to w jaki sposób "odnotowujecie" w aktach mieszkańca zmianę jego dochodu i wysokość ponoszonej przez niego opłaty za Dom? jeżeli otrzymujecie owe decyzje to na czyj wniosek są one wystawiane?- czy wy jako Dom występujecie o nie w związku ze zmianą dochodu mieszkańca i dołączacie do tego pismo przewodnie i wywiad, czy jest to z inicjatywy PCPR?

mam nadzieję że nie napisałam zbyt zawile?

Tytuł:
Nie otrzymuję decyzji z PCPR-u co roku tylko, kiedy dochód mieszkańca wzrośnie powyżej 10 %; następuje więc to średnio co 2 lata, w przypadku mieszkańców z małymi dochodami nawet co 3 lata.
Do tego czasu obowiązuje stara decyzja, a w aktach mieszkańca zostawiam kserokopię decyzji z organu wypłacającego świadczenia. Innej adnotacji o zmianie dochodów nie potrzeba.
Kserokopię decyzji rewaloryzacyjnej wysyłam także do PCPR-u z pismem przewodnim typu: DPS w ... przesyła w załączeniu kserokopię decyzji ZUS/KRUS, itp. po rewaloryzacji świadczenia mieszkańca, pana/pani ... i tyle wystarczy.
PCPR otrzymując to jako informację o zmianie dochodów, przelicza czy dochód od ostatniej decyzji wzrósł o 10% i jeśli tak to przysyłają mi pismo o przeprowadzenie wywiadu u tych osób, wymieniając ich z nazwiska.
Oczywiście zanim to wypracowaliśmy bywało różnie.
Był rok, że pracownica socjalna z PCPR-u, która się zajmowała sprawami DPS-ów nie chciała przysłać mi pisma, żądając ich jednocześnie.
Miałam w tym wsparcie Dyrektora. Poruszył tą kwestię w rozmowie z panią Dyrektor PCPR-u. Tego roku odbyło się także spotkanie, o którym pisałam uprzednio, więc pismo otrzymałam.
Rok wcześniej otrzymałam pismo z PCPr-u z prośbą o przeprowadzenie wywiadu u wszystkich osób na starych zasadach. Było ciężko, gdyż miałam 33 takich mieszkańców, czas przeprowadzenia wywiadu jest ograniczony, a kilka osób jest ubezwłasnowolnionych całkowicie i wymagany jest podpis opiekunów prawnych, którzy mieszkają w innych miejscowościach, a wiadomo, że ich chęci i przedstawiane "możliwości dotarcia" są najczęściej minimalne. Do tego części decyzji jeszcze nie przesłały organy rentowe.
W piśmie o przekazaniu wywiadów przeprowadzonych u osób u których było to możliwe, zawarłam informację, iż pozostałe wywiady zostaną przesłane niezwłocznie po otrzymaniu decyzji z organu rentowego.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, pisz.
Oczywiście przedstawiam Ci jak to wygląda w naszym DPS-ie, ale mieliśmy liczne kontrole i wszystko było dobrze prowadzone, nikt nie zarzucił jakichś uchybień czy nieprawidłowości.

Tytuł:
dziekuję z odpowiedź
piszesz że masz 33 miszk na starych zasadach a ja mam ich stu, więc troszkę więcej :wink: i nie wyobrażam sobie jak bym miała robić im wywiady 2 razy w roku-bo takie coś słyszłam z ust pracownika PCPR, mój dyrektor równiez sie z tym nie zgadza, mają być jakieś rozmowy na ten temat ale jak to bedzie to niewiadomo :roll: ,na razie siedze i klepię
no właśnie a nie wiecie może czy wywiad moge zrobić komputerowo ?

Tytuł:
Nie ma podstawy prawnej żeby reżimowo wszystkim co 6 miesięcy wywiady robić, zrobisz i co dalej? PCPRowi archiwum zapelniasz czy teczka mieszkańca rośnie? I po co? Niech robią ci co wymyslają to im się pomysłów odechce. Wywiad robisz jak jest zmiana dochodu przekraczająca 10% kryterium dochodowego bo wtedy jest zmiana wysokosci opłaty albo wtedy gdy zmienia się koszt utrzymania publikowany przez wojewodę - dla tych na nowych zasadach. U mnie nawet przy ustanowieniu opiekuna prawnego u osoby nowo ubezwłasnowolnionej wywiadów nie robimy, bo jak dochód się nie zmienia to nic to nie wnosi. Niech ci którzy tak wymyslają podadzą na to PODSTAWY PRAWNE.

Tytuł:
Beta - nie licz na PCPR, sama musisz pilnować wszystkich zmian a PCPR informuj w postaci wywiadu z załącznikami wtedy, kiedy ten dochód odpowiednio wzrasta. To podopieczny wg. przepisów jest zobowiązany informować o wszelkich zmianach dochodu, w praktyce robi to za niego dps nawet jak ma op.prawnego to i tak jest to nasza rola, on łaskawie Ci wywiad podpisze i tyle.

Tytuł:
Anonymous pisze:
Beta - nie licz na PCPR, sama musisz pilnować wszystkich zmian a PCPR informuj w postaci wywiadu z załącznikami wtedy, kiedy ten dochód odpowiednio wzrasta. To podopieczny wg. przepisów jest zobowiązany informować o wszelkich zmianach dochodu, w praktyce robi to za niego dps nawet jak ma op.prawnego to i tak jest to nasza rola, on łaskawie Ci wywiad podpisze i tyle.

i tak będę robić- bo to ma jakiś sens i wytłumaczenie, ale po co mi wywiady 2 razy w roku u mieszkańca kiedy nic się u niego nie zmienia? -bezsens, już dawno nie słyszałam gorszej bzdury :evil: , a najlepsze jest to że ten wywiad w drugim półroczu-wg tego co mówił pracownik Centrum, to mam robić tylko sobie do akt- normalnie niech się ktoś w głowę puknie

Tytuł:
Anonymous pisze:
Anonymous pisze:

i tak będę robić- bo to ma jakiś sens i wytłumaczenie, ale po co mi wywiady 2 razy w roku u mieszkańca kiedy nic się u niego nie zmienia? -bezsens, już dawno nie słyszałam gorszej bzdury :evil: , a najlepsze jest to że ten wywiad w drugim półroczu-wg tego co mówił pracownik Centrum, to mam robić tylko sobie do akt- normalnie niech się ktoś w głowę puknie

sory nie podpisałam się -beta :D

Tytuł:
Niech PCPR zejdzie na ziemię, na trochę się z niższym szczeblem zamieni to może zmieni punkt widzenia. Jak wymyśla to niech poda podstawę prawną a nie "uważam", "wydaje mi się" czy "moim zdaniem".

Beta piszesz -my właśnie jestesmy po kontroli z PCPR i zarzuclili nam że nie ma wyw. środ. w aktach mieszk. na "starych zasad"-dla mnie durnota totalna, po co mi wywiad który przeprowadzam własciwie sama ze soba a potem wpinam w akta mieszkańca
w tym roku wyslemy te wywiady do Centrum z prośba o wydanie decyzji o odpłatno. ciekawe co powiedzą ? jak dla mnie bzdura totalna, mam tylko nadzieję ze ktos w końcu zmądrzeje i zmieni ta decyzje
pozdrawiam
Zawalona Wywiadami

- zgadzam się z Tobą, że te wywiady są w przypadku mieszkańców DPS zbędne. Niestety obowiązek przeprowadzania wywiadów aktualizacyjnych wynika z treści art. 107.4 u. o ps. - W przypadku ubiegania się o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej po raz kolejny, a także gdy nastąpiła zmiana danych zawartych w wywiadzie, sporządza się aktualizację wywiadu. W przypadku osób korzystających ze stałych form pomocy aktualizację sporządza się nie rzadziej niż co 6 miesięcy, mimo braku zmiany danych.-. Jak wynika z powyższego należy zmienić ustawę, dzięki czemu wrócimy do normalności. Jeżeli wywiady aktualizacyjne ( o których wyżej –na czerwono-) mają spełnić oczekiwania ustawodawcy to powinni je przeprowadzać pracownicy socjalni OPS dla umieszczonych pod rządami obowiązującej ustawy , a dla umieszczonych przed 2004 rokiem pracownicy socjalni PCPR. Wówczas zachowany jest sens kontroli zasadności dalszego pobytu mieszkańca w dps i (najczęściej) dopłacania do jego kosztu pobytu. Wiele domów pomocy jest w ciągłym sporze z PCPR o to, czyj pracownik socjalny ma wypełniać aktualizację. Niestety działa tu najczęściej prawo siły, a nie logika.

Na stronie MPiPS ukazał się -w tym tygodniu- projekt rozporządzenia Ministra Pracy Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego , a w nim interesujący nas „§ 7. W przypadku gdy osoba, u której ma być przeprowadzona część IV wywiadu (aktualizacja wywiadu) przebywa w domu pomocy społecznej, wywiad może przeprowadzić pracownik socjalny tego domu”. Czy z przytoczonego fragmentu projektu rozporządzenia wynika, że dopiero po jego wejściu w życie aktualizacje robione przez pracowników socjalnych domów pomocy będą miały podstawę prawną ?.
W uzasadnieniu do projektu napisano w omawianej kwestii następujące wyjaśnienie
„Dodano przepis (§ 7 projektu) umożliwiający przeprowadzanie części IV kwestionariusza wywiadu (aktualizacja wywiadu) z mieszkańcem domu pomocy społecznej przez pracownika socjalnego tego domu. Brak takiej możliwości był niejednokrotnie zgłaszany przez pracowników socjalnych ośrodków pomocy społecznej i dyrektorów domów pomocy społecznej” I tego nie rozumiem. ( dyrektorzy DPS wypraszają dodatkowe zajęcie dla swojego personelu?)
Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest KWESTIONARIUSZ RODZINNEGO WYWIADU ŚRODOWISKOWEGO.
Część IV wywiadu, strona druga „ II. POTRZEBY I OCZEKIWANIA OSOBY/RODZINY ZGŁOSZONE PODCZAS PRZEPROWADZANIA WYWIADU”. Co ma tu wpisywać pracownik socjalny DPS ?. Przepisywać całe strony informacji zawartych w indywidualnym planie wspierania?, czy „cokolwiek” byle coś było. W zasadzie to nie ważne, gdyż i tak nikt inny poza nim tego nie czyta. „III. OCENA SYTUACJI OSOBY/RODZINY WNIOSKI PRACOWNIKA SOCJALNEGO” I tu kolejna kolizja przepisów, sposób oceny sytuacji mieszkańca domu pomocy społecznej i zasad zaspakajania jego potrzeb, jest opisany w rozporządzeniu z 2005 roku w sprawie domów pomocy społecznej. „W celu określenia indywidualnych potrzeb mieszkańca domu oraz zakresu usług, o których mowa w ust. 1, dom powołuje zespoły terapeutyczno-opiekuńcze składające się w szczególności z pracowników domu, którzy bezpośrednio zajmują się wspieraniem mieszkańców. Do podstawowych zadań zespołów terapeutyczno-opiekuńczych należy opracowywanie indywidualnych planów wsparcia mieszkańców oraz wspólna z mieszkańcami domu ich realizacja. Działania wynikające z indywidualnego planu wsparcia mieszkańca domu koordynuje pracownik domu, zwany dalej -pracownikiem pierwszego kontaktu-
Wypełniając ( bo nie przeprowadzając) dalej wywiad aktualizacyjny „IV. PLAN POMOCY I DZIAŁAŃ NA RZECZ OSOBY LUB RODZINY” napotykamy na kolejną stronę z rubryczkami do wypełnienia , które w żaden sposób nie są przydatne do oceny i wskazania kierunków pomocy osobie przebywającej w DPS. Ostatnią stronę wywiadu kończy „podpis i pieczęć kierownika”, kierownika czego PCPR ?, OPS ? , czy DPS ?, nie wiem czyja , ale chyba zgodnie z pieczątką firmową którą należy przystawić w górnym rogu na stronie tytułowej. No to na tyle.
Pozdrawiam

Link do MPiPS http://www.mpips.gov.pl/bip/projekty-ak ... o/#akapit1

Tytuł:
W dps, w którym pracuję PCPR wręcz żąda przeprowadzania przeze mnie wywiadów. Jest zbulwersowany , gdy powiedziałam ,że zatrudniają również pracowników socjalnych , albo chociaż poprosili by ładnie. Nie i koniec wymóg na który nasz dyrektor się zgodził. A gdy potrzebują jakiejś informacji na temat danego mieszkańca to dzwonią , informacja była zawarat w wywiadzie. Tak czytają . I po co to wszystko. Jakbym nie miał innej roboty.

Tytuł:
witam wszystkich
widzę że temat wywiadów środowiskowych jest niejasny nie tylko dla mnie, to pocieszające, bo już myslałam że jestem jakaś mało inteligentna, :roll:
wywiady dla osób na "nowych zas" robiłam od zawsze na żądanie OPS, GOPS itp
wywiadów dla pozostałych nie robiła nigdy az do teraz :evil:
"róbmy swoje " ma racje że działa tu prawo siły , nie loggiki i że dyrektorzy DPS wypraszają dodatkowe zajęcie dla swojego personelu

(przy okazji dzięki za linka do projektu rozporzadzenia-nie miałm o tym pojęcia)
a jeżli chodzi o wypełnianie całego tego ustrojstwa :wink: to mi Pani w PCPR "podpowiedziała" że w Część IV wywiadu, strona druga „ II. POTRZEBY I OCZEKIWANIA OSOBY/RODZINY ZGŁOSZONE PODCZAS PRZEPROWADZANIA WYWIADU” powinnam wpisywać BEZ ZMIAN- normalnie jaja
a wypełniając rubryki pt. "PLAN POMOCY I DZIAŁAŃ NA RZECZ OSOBY LUB RODZINY” to już całkowicie głupoty piszę :oops: , ale przecież i tak tego nikt nie będzie czytał prócz mnie samej
normalnie wolna amerykanka z tymi wywiadami, silniejszy żądzi

idę wypełniać rubryczki :wink:

Tytuł:
Jeśli nastąpiła zmiana miesięcznego kosztu utrzymania, a nie zmienił się dochód mieszkańca, to czy przeprowadzacie aktualizację czy tylko informujecie MOPS o zmianie kosztu . Wg mnie wywiad się przeprowadza , gdy nastąpiła zmiana sytuacji u mieszkańca ? Jak myślicie?

Tytuł:
w odpowiedzi na ostatniego posta odpowiadam, że ja robię wywiady, nawet w sytuacji gdy dochód mieszkańca nie zmienił sie powyżej 10 %, poniewaz wiem z doświadczenia że GOPsy czy tam inne różnie podchodza do tego zapisu, wolę wysłać im więcej niż mniej :wink:

Tytuł:
pracuje wiele lat jako pracownik socjalny a od 20 lat w DPS tez musze robic te idiotycczne wywiady dla miewzkanców na starych zasadach!!!! Głupota jakich mało!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tytuł:
zacznę od tego, że my przeprowadzamy na wyraźna prośbe pisemną ośrodka pomocy społ. wywiad środ. co do wywiadu w przypadku zmiany kosztu utrzym. mieszk. to uważam, że nie ma konieczności bo nie zmienia się jego sytuacji dochodowa czy inna, ale oczywiście w ośrodkach pomocy społecznej niektórych są nadgorliwi i chcą wywiad

Tytuł:
U nas PCPR chce co pół roku wywiad środowiskowy (aktualizacja) bez wzgledu na to czy mieszkaniec ma inny dochód czy nie. Pisze sie właściwie to samo bo waloryzacja jest 1 raz w roku

Tytuł:
Najnowsza wersja aplikacji DOM firmy ARISCO posiada już ewidencję wywiadów środowiskowych wraz z wydrukiem. Poproście o aktualizację, na pewno Wam wyślą.

Tytuł:

użytkownik pisze:
Najnowsza wersja aplikacji DOM firmy ARISCO posiada już ewidencję wywiadów środowiskowych wraz z wydrukiem. Poproście o aktualizację, na pewno Wam wyślą.

Ta aplikacja to program ADOK. Może i fajne, ale trochę kosztowne... Można zamówić demo na 30 dni.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.