dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkańcy recenzje oferty świat extra
 


Podyskutuj na ten temat:

Biuletyn Informacji Publicznej - nie tylko dla orłów

(DPS Forum 9.06.2003)

Ważne dokumenty:

  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 2002 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.
  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

PRZEBUDZENIE

Wygląda na to, że wszyscy obudzili się za późno. Ostatecznie przepisy dotyczące Biuletynu Informacji Publicznej znane są od dawna. A przynajmniej znane być powinny. Nie są jednak i coś z tym fantem trzeba teraz zrobić. Teraz zostało już niewiele czasu i do lipca (od 1.07 przepisy zaczną obowiązywać) także placówki opiekuńcze powinny mieć swój BIP. Starostwa ponaglają i chcą wszystko na dziś. Okazuje się, że przy pewnym wysiłku domy pomocy społecznej są w stanie zdążyć...

Nie będziemy tutaj używać określeń ustawowych (a przynajmniej nie zawsze), ale postaramy się, by każdy zrozumiał, o co w tym wszystkim chodzi...

POMYSŁ

Mamy społeczeństwo informatyczne. No, tak się usiłuje określić czasy w jakich żyjemy. Do tego ta Unia Europejska. I to, i to powoduje, że władza usiłuje wymusić na podległych jej instytucjach pewne podobne zachowania. Nie chcecie sami otworzyć się na społeczeństwo, to my was otworzymy. Szybciej dogonimy Europę. W końcu słyszycie, że już lada dzień jakieś sprawy urzędowe będzie można załatwiać przez internet. Od dawna potrafią to nawet w Estonii. Władza widząc krnąbrność urzędów i instytucji postanowiła utworzyć super stronę internetową - takiego Big Brothera, który (z naszym przyzwoleniem) pozwoli podejrzeć, co się dzieje w podległych instytucjach. Ta super strona to wejście do świata BIP.

BIP GIGANT

Wpiszesz adres http://www.bip.gov.pl i znajdziesz tam wszystko, co dzieje się na niższych szczeblach. Przynajmniej to, co dzieje się oficjalnie. Żeby ta strona matka, ten totalny Biuletyn Informacji Publicznej mógł spełnić swoje zadania, trzeba go wypełnić treścią. Jak wiadomo, władza nie ma większego pojęcia co się dzieje na dole, a i urzędnicy w Warszawie mają tysiące ważniejszych spraw na głowie, więc każdy mały lokalny BIP domu pomocy społecznej, urzędu gminy czy szkoły muszą utworzyć pracownicy tychże. No i dobrze - w końcu ktoś mógłby za nich powypisywać nieprawdę. Władza chce, żeby każdy zrobił swój BIP zbliżony do tego, co zrobią inni. Gdyby każdy działał na własną rękę mielibyśmy totalny chaos.

TWÓJ BIP

Jak więc wyglądać ma każdy lokalny BIP, co ma zawierać i jak to robić od strony technicznej, ujęto w ramy rozporządzenia, które znajdziecie także w DPS Forum (więcej... ). Powołano się w tym rozporządzeniu na Ustawę o dostępie do informacji publicznej, gdzie rzeczywiście BIP przewidziano (pełny tekst... ). Szczególnie polecamy przeczytanie tego pierwszego dokumentu. Wydrukujcie i przeanalizujcie dokładnie, co musicie stworzyć...

DLA SZARAKA

Jak będzie wyglądał przykładowy BIP domu pomocy społecznej? Będzie to zabezpieczona na wszelkie możliwe sposoby strona internetowa, gdzie pojawią się wszelkie informacje o danej placówce. Wszelkie wymagane przez władzę... i ewentualnego zainteresowanego. Dochodzimy tu do sedna sprawy. W końcu komuś to całe przedsięwzięcie ma służyć. Najmniej chyba samej władzy. BIP ma służyć człowiekowi. Takiemu, który chce się o was czegoś dowiedzieć, który wstydzi się o coś zapytać lub obawia się, że nie będziecie mu chcieli pokazać swojej dokumentacji. Także takiemu, który ma do was o coś pretensje i chce sprawdzić w waszych dokumentach czy ma rację. Naturalnie, ma służyć też internautom szukającym waszego adresu, nazwiska dyrektora, piszącym nadzwyczaj mądrą pracę monograficzną o waszym domu. Górnolotnie można powiedzieć, że mamy zbliżyć się do wzorów szwedzkich, gdzie jawna jest każda procedura, każdy dokument i każda decyzja. Tej w waszym Biuletynie nie będziecie mogli wycofać. Nie będzie też można wpisać nieprawdziwej daty. Każda poprawka będzie widoczna na stronie, bo BIP ma rejestrować wszelkie zmiany w waszych dokumentach.

JAK MRÓWKI

Czeka was teraz wielkie przepisywanie. Regulaminy, statuty, zarządzenia dyrektorskie - to wszystko musi być gotowe i bezbłędne w formie elektronicznej. Po umieszczeniu w BIP błędy pozostaną i można je będzie jedynie poprawić dostarczając nową wersję dokumentu. Stara jednak nie zniknie i nadal każdy będzie miał do niej dostęp.

HELP!!!

Najlepszą bazą informacji na temat BIP-u dysponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wejdźcie na stronę www.mswia.gov.pl/bip/index.html i w jednym miejscu znajdziecie wszystko, co potrzeba, by wystartować. Otwórzcie z kolei stronę www.mswia.gov.pl/bip/02_fr.html i poznacie odpowiedzi na większość pytań, które już teraz chcielibyście zadać. To najlepsza strona w Polsce i minister Janik może być z niej dumny. Rzadko kiedy rząd tłumaczy coś tak solidnie.

DLA BOGATYCH

Wiemy już mniej więcej po co, dla kogo i o czym. Ale jak to zrobić? DPS Forum z pewnością nie przedstawi teraz kursu tworzenia BIP-u, bo nie ma o tym większego pojęcia. DPS Forum zakłada jednak, że i wy nie macie na ten temat pojęcia. Ktoś pojęcie mieć musi, więc warto szybko skontaktować się z firmą Arisco (www.arisco.pl), która dysponuje gotowym rozwiązaniem problemu, doradzi wam i przeszkoli. Nic za darmo, ale oferta Arisco jest naprawdę korzystna. Porównaliśmy z konkurencją. Poza tym, jest to logiczne rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy pracują już na innych programach tej firmy. Jeśli skorzystacie z tej oferty dostaniecie specjalny program, gdzie waszym zadaniem będzie wypełnianie odpowiednich rubryk, dołączanie dokumentów. Program resztę zrobi za was. No, może z waszą niewielką pomocą. Wybierając tę opcję musicie zdawać sobie sprawę, że co roku zapłacicie pewną kwotę za licencję i utrzymanie strony na serwerze. Tego ominąć się nie da, bo przecież BIP ma być dostępny dla wszystkich.

CWANIACZKI

Jeśli pojawił się teraz błysk w waszych oczach, że przecież już macie swoją stronę internetową i po prostu umieścicie na niej to, o co władza prosi - to zmuszeni jesteśmy ten błysk ugasić solidną porcją wody. Warunki, jakie BIP musi spełnić są do przeskoczenia dla naprawdę wytrawnych twórców stron internetowych. Ta droga opłaca się np. urzędom wojewódzkim, ale będzie dla was bardzo trudna i kosztowna. Lepiej zostawić swoją stronę w spokoju i BIP potraktować jako coś zupełnie odrębnego.

DLA BIEDNYCH

Co jednak zrobić, gdy nie macie pieniędzy albo personelu, który byłby w stanie obsługiwać wasz własny BIP. Tu władza dała na szczęście furtkę, którą zapewne wielu podąży. Otóż, można skontaktować się ze swoją jednostką nadrzędną (np. starostwem) i włączyć się do ich BIP-u. Przecież starostwa i inne organy władzy samorządowej też mają mieć własne biuletyny. W najkorzystniejszej wersji starostwo, gmina itp. może od was nie zażądać pieniędzy. W mniej korzystnej zapłacicie i tak mniej niż za korzystanie z własnego programu i opłacanie komercyjnego serwera. Trzeba się więc szybko skontaktować z jednostką nadrzędną i koniecznie podpisać stosowną umowę o tym, w jaki sposób i na jakich warunkach będziecie współpracować przy tworzeniu BIP. Podkreślamy, że ta ostatnia możliwość nie oznacza, że BIP zrobi za was wasza jednostka nadrzędna. Oni mają swoją pracę do wykonania. Wy natomiast musicie im przygotowywać na bieżąco wszystkie materiały wymagane przepisami - strona techniczna prawie was nie będzie interesowała.

CO BY NIE BYŁO

Podsumowując: dobrze wyznaczyć już teraz pracownika lub pracowników, którzy od dziś usiądą przy komputerze i przygotują wszystkie potrzebne dokumenty dla przyszłego BIP-u waszej instytucji. Niektórzy twierdzą nawet, że powinien to być specjalny etat. Równocześnie trzeba się szybko zorientować, jakie rozwiązanie techniczne będzie dla was najwygodniejsze i najtańsze.Wybierając program jakiejś firmy czy zlecając kumuś prowadzenie BIP-u macie wpływ na stronę wizualną przedsięwzięcia, możecie rozbudować swój serwis itd. Dołączając się BIP-u innej instytucji podporządkowujecie się jej wymaganiom i zasadom. Potem pozostanie ewentualnie podpisanie stosownych umów na świadczenie usług i dostarczenie materiałów do BIP-u, który niejako od tego momentu pojawi się w internecie. I spełnicie swój zaszczytny obowiązek...

:)))

PS. Naturalnie, pominęliśmy tu część szczegółów, ale liczymy, że zapoznacie się z proponowanymi przez nas materiałami...

DPS Forum

Ważne dokumenty:

  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 2002 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.
  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

 © I-business group 2000
Webmaster