dps.pl home O serwisie www.dps.pl Prezentacja Domu Pomocy Spolecznej
       
Domy Pomocy Spolecznej prawo organizacje radar mieszkańcy recenzje oferty świat extra
 

 

 

Talony z funduszu świadczeń socjalnych - omówienie

(DPS Forum, 4.12.2001)

 

Dobry pracodawca albo taki, który się za dobrego uważał, z chęcią wydawał do tej pory pracownikom talony na zakupy w jakiejś sieci handlowej. Było z tym i tak zamieszanie, bo według przepisów należało ich wysokość uzależniać od dochodów pracowników, z czym ci ostatni niechętnie się zgadzali.

Niektóre interpretacje podważały nawet zasadność wydawania talonów w ogóle. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych miał pomagać raczej w grzybobraniach, wczasach, paczkach dla dzieci i sytuacjach dramatycznych.

Teraz zasadność wydawania talonów nie jest już kwestionowana i pracownicy większości domów pomocy społecznej talony otrzymują. Często częściej niż raz w roku (np. dwukrotnie - przed Wielkanocą i przed Bożym Narodzeniem).

Ostatnie zmiany przepisów stawiają jednak przed pracodawcą nowe wymagania. I to jeszcze zanim talony zakupi :

  • w czerwcu 2001 r. znowelizowana została Ustawa o zamówieniach publicznych. Weszła w życie 26 października 2001 r.
    (tekst nowelizacji). Zawartych w niej ustaleń należy przestrzegać, jeśli ma się do czynienia ze środkami publicznymi. A nie ulega wątpliwości, że fundusz świadczeń socjalnych ten warunek spełnia.
  • nie jest ważny podmiot prowadzący placówkę opiekuńczą ( fundacja, stowarzyszenie,komunalny, państwowy itd.), o ile dysponuje na ten cel środkami publicznymi;
  • Procedury zamówień nie stosuje się, gdy wartość zamówienia nie przekracza 3.000 € czyli ograniczenia poniższe nie dotyczą placówek niewielkich lub takich, gdzie niska będzie wartość talonu;
  • Stosujemy więc przepisy Ustawy o zamówieniach publicznych, składamy zamówienie na talony zgodnie z przepisami.
  • Praktyka tegoroczna wykazuje, że ewidentnie warto się targować.
    Upusty oferowane przez sieci hipermarketów różnią się między sobą i wynoszą od 0,5 do 10%. Warto pomyśleć (w przypadku upustu) o prostym rozwiązaniu : kupujemy talony np. po 200 złotych, a otrzymujemy talony wartości 210 złotych. Można to uzgodnić z siecią handlową. Innym rozwiązaniem jest przekazanie na rzecz placówki niezbędnych produktów o wynegocjowanej wartości upustu (lub innej).
  • Warto skontaktować się z wybranymi sieciami handlowymi osobiście - można uzyskać więcej (sprawdziliśmy!)

 © I-business group 2000
Webmaster