DPS_tlo
Mieszkania wspomagane w Raciborzu czekają
Proces rekrutacji do mieszkań wspomaganych w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy placu Wolności w Raciborzu (budynek dawnej komendy policji) ma charater ciągły - informuje Ośrodek Pomocy Społecznej. Oprócz mieszkań wspomaganych, Dzienny Dom Pomocy Społecznej oferuje również m.in. zajęcia terapeutyczne i kulturalne, pomoc psychologiczną, możliwość korzystania z sali rehabilitacyjnej. Z oferty mogą skorzystać uczestnicy projektu. Nabór ruszył 10 maja.
... zobacz więcej

2021-05-17

Dom opieki w Kaszewicach otwarty
Dom Seniora w Kaszewicach (gmina Kluki) już rozpoczął działalność. Pierwsi seniorzy już zamieszkali w placówce. Placówka prowadzona jest przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Stwarza możliwość opieki całodobowej, mieszkańcy z okolic mogą skorzystać też w pobytu dziennego.
... zobacz więcej

2021-05-17

Coraz drożej w zielonogórskim DPS
W ostatnim czasie wzrosły ceny za pobyt w DPS przy ul. Lubuskiej w Zielonej Górze. Po ubiegłorocznych aferach w placówce powstało izolatorium, zakupiono także nowy sprzęt do ćwiczeń i terapii, w tym innowacyjne urządzenie interaktywne. Średni koszt utrzymania w 23 domach pomocy społecznej w województwie lubuskim wynosi 4717,36 zł. W DPS przy ul. Lubuskiej to teraz 5264 zł, podaje Gazeta Lubuska.
... zobacz więcej

2021-05-17

Konkurs na dyrektora DPS w Ciechanowie
Starostwo Powiatowe ogłosiło już konkurs na dyrektora Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kruczej w Ciechanowie. To pokłosie odwołania z tego stanowiska Przemysława Zadrożnego. Dokumenty aplikacyjne będą przyjmowane do 19 maja do godz. 16:00 w Biurze Obsługi Mieszkańca, mieszczącym się w siedzibie Starostwa przy ul. 17 Stycznia 7. Dotychczasowy dyrektor DPS-u przy ul. Kruczej został zwolniony z pracy w ostatni piątek. Zarząd powiatu ciechanowskiego uzasadniał decyzję utratą zaufania i poważnym naruszeniem wykonywanych obowiązków.
... zobacz więcej

2021-05-14

Rozwijać rodzinne domy pomocy społecznej
W czterech województwach - dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i podkarpackim - nie funkcjonują żadne rodzinne domy pomocy społecznej - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Dodał, że rozwój tych placówek wpisuje się w idee deinstytucjonalizacji usług opiekuńczych. Obecnie funkcjonuje 47 rodzinnych domów pomocy w 12 województwach. W przyszłym roku planowana jest realizacja programu wspierającego rodzinne domy pomocy.
... zobacz więcej

2021-05-14

Mieszkaniec DPS w Ciechanowie wspomina wicestarostę
Wicestarosta ciechanowski Stanisław Kęsik zmarł nagle w wieku 63 lat. Pracował także przez 7 lat w Domu Pomocy Społecznej "Kombatant". Jeden z jego byłych podopiecznych wspomina go wyjątkowo ciepło: "- Znałem Go w miarę dobrze. Nie wiem, jakim był wicestarostą, ale przez 7 lat był superpracownikiem naszego DPS "Kombatant". Zawsze oddany i chętny do pomocy mieszkańcom i dobrym kolegą współpracowników. Często mnie karmił posiłkami, zawsze z poczuciem humoru. Niech się raduje wieczną miłością dobrego Boga, w którego wierzył".
... zobacz więcej

2021-05-14

Dobre wieści z powiatu tarnowskiego
W powiecie tarnowskim wraca normalność. Spada liczba zakażonych. Szczepienia odbywały się również w dps-ach, w niektórych takich placówkach zaszczepiło się sto procent pensjonariuszy. Po szczepieniach pensjonariuszy w dps-ach nie ma tam zachorowań na Covid-19.
... zobacz więcej

2021-05-13

Wolne miejsca nadal w przasnyskich dps-ach
Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej w Przasnyszu poinformowało, że w DPS-ach przy ul. Ruda i Świerczewo nadal są wolne miejsca. Cztery wolne miejsca są dostępne w Domu Pomocy Społecznej dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie przy ul. Ruda 1 w Przasnyszu. Czternastoma wolnymi miejscami z kolei dysponuje Dom Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku oraz osób przewlekle somatycznie chorych Zgromadzenia SS Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Przasnyszu przy ul. Świerczewo 9.
... zobacz więcej

2021-05-13

Kobieta będzie kierować DPS w Baszkowie
Dziś poznamy nazwisko nowego dyrektora DPS-u w Baszkowie. Jedno jest pewne szykuje się prawdziwa rewolucja. Schedę po sprawującym od 1988r. swoją funkcję Dionizym Waszczuku, który odchodzi na emeryturę, na pewno przejmie kobieta. W szranki do walki o stanowisko zgłosiła się piątka chętnych, w dodatku samych przedstawicielek płci pięknej.
... zobacz więcej

2021-05-13

Sprawniej dzięki sieciom sensorycznym
Sprawniejsza opieka nad seniorami w Domu Pomocy Społecznej - za pomocą sieci sensorycznych. System wymyślili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim na tegoroczny konkurs TECHNOGRANÓW organizowany przez powiat ostrowski. Pomysł został zauważony i nagrodzony. Ale też powiat nie wyklucza, że z niego skorzysta organizując prace w nowym DPS- ie, który budowany jest w Ostrowie.
... zobacz więcej

2021-05-12

Chleb, smalec i trochę wege
Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie korzystając z pięknej pogody postanowili przystąpić do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Podopieczni DPS-u biorą także udział w licznych zajęciach kulinarnych czy manualno-plastycznych. Ostatnie z nich pozwoliły na stworzenie kolorowych kwiatów, a w kuchni natomiast piekł się pyszny swojski chleb i powstawał przepyszny smalec. Podopieczni dowiedzieli się także jak w codziennej diecie zastąpić mięso, wykonując przy tym pyszne dania z soczewicy i ciecierzycy.
... zobacz więcej

2021-05-12

W Skierniewicach tworzą "piękne rzeczy"
W DPS w Skierniewicach prowadzone są między innymi warsztaty terapii zajęciowej, podczas których powstają piękne rękodzielnicze rzeczy. Wielu z pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej odkrywa swoje talenty artystyczne podczas zajęć prowadzonych przez wolontariuszy. Panie zabrały się już za szycie różnych gadżetów, zabawek i przytulanek, co związane jest ze zbliżającym się Dniem Dziecka. Powstają również piękne przedmioty, których podstawą konstrukcyjną są zużyte metalowe puszki.
... zobacz więcej

2021-05-12

Ciekawsza oferta WTZ w Bukowcu
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bukowcu w gminie Korzenna już niedługo ruszą z nową ofertą zajęć dla swoich podopiecznych. Ośrodek postanowił przekuć ciężką z powodu pandemii sytuację w coś dobrego. Po powrocie podopieczni będą mogli uczestniczyć w zajęciach z wypalania ceramiki, a do pracowni krawieckiej trafią krosna tkackie. Dostępny będzie też ogródek, w którym uczestnicy na własny użytek będą uprawiać owoce i warzywa.
... zobacz więcej

2021-05-11

DPS "Biały kamień w Wałbrzychu otwarty
W poniedziałek 10 maja w Wałbrzychu oficjalnie otwarto Dom Pomocy Społecznej „Dom Seniora – Biały Kamień”. W komfortowych warunkach zamieszka tam 30 osób. Zostaną umieszczone w 12 pokojach, zlokalizowanych na I i II piętrze. Po pięciu latach ilość mieszkańców może zwiększyć się do 45 – 48 osób. W dalszych planach jest remont trzeciego i części drugiego piętra budynku po dawnej szkole, gdzie powstał DPS.
... zobacz więcej

2021-05-11

Sanepid określił zasady dla łódzkich dps-ów
Mieszkańcy domów pomocy społecznej w Łodzi od środy będą mogli opuszczać placówki, a także spotykać się z bliskimi na ich terenie. W okresie pandemii kontakty pensjonariuszy ze światem zewnętrznym były ograniczone - teraz ich zasady określił sanepid. Biorąc pod uwagę, że nie wszyscy pensjonariusze zostali zaszczepieni, np. z powodu przeciwwskazań medycznych lub indywidualnej odmowy, placówki przygotowały szybkie testy na obecność koronawirusa.
... zobacz więcej

2021-05-11

Polacy Rejonu Wileńskiego będą mieli kolejny dom opieki
Już w przyszłym tygodniu zacznie działać dom opieki społecznej dla osób starszych w Wielkiej Kosinie na Litwie. Nowa placówka opiekuńcza w rejonie wileńskim uzyskała wszelkie niezbędne zezwolenia. Realizacja projektu kosztowała ponad 1 mln euro: Samorząd Rejonu Wileńskiego skierował z budżetu 403 tys. euro, a pozostała suma pochodzi z funduszy unijnych. Będzie to druga placówka powołana przez Samorząd Rejonu Wileńskiego oferująca długoterminową i krótkoterminową opiekę społeczną osobom o specjalnych potrzebach na terenach zamieszkałych w większości przez ludność polskojęzyczną.
... zobacz więcej

2021-05-10

Najlepsze życzenia na nowej drodze życia
To był pierwszy ślub w historii Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie (Bochnia). Młoda Para poznawała się od dwóch lat i jesienią 2020 roku zdecydowali, że chcą się pobrać. Kameralna ceremonia oraz przyjęcie odbyły się (ze względu na ograniczenia) bez udziału osób z zewnątrz. Nie zabrakło jednak uroczystego obiadu, szampana oraz tortu. Nowożeńcy cierpią na stwardnienie rozsiane i poruszają się na wózkach.
... zobacz więcej

2021-05-10

Szczepienia mieszkańców domów pomocy są skuteczne
Jak powiedział w DPS w Parsowie w Zachodniopomorskiem wiceminister spraw wewnętrznych - w kraju dwie dawki szczepionki otrzymało już 95 procent podopiecznych domów pomocy społecznej. Podkreślił przy tym, że niewielka liczba nowych zachorowań na COVID-19 w dps-ach to dowód na skuteczność programu szczepień. "W skali kraju tylko 18 osób podopiecznych zachorowało na covid pomimo zaszczepienia i przechodzą dużo łagodniej te choroby, nie muszą być hospitalizowane".
... zobacz więcej

2021-05-10

Wrocławskie domy dziennego pobytu znów otwarte
Seniorzy wracają do Dziennych Domów Pomocy we Wrocławiu. Po siedmiomiesięcznej miesięcznej przerwie związanej z pandemią, placówki otwierają się na nowo. W niektórych placówkach są jeszcze wolne miejsca:
... zobacz więcej

2021-05-07

Siostry ciągle opiekują się dziećmi, za które nikt nie chce zapłacić
Dziesięcioro rodzeństwa, będących pod opieką Sióstr Służebniczek NMP NP w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Starej Wsi, wciąż pozostaje na ich utrzymaniu. A nie państwa, jak wskazał wyrok sądu. Stowarzyszenie Europa Tradycja zawiadamia Prokuratora Generalnego i wojewodę podkarpackiego. Zobowiązania z tytułu opieki nad dziećmi urosły już do sumy 300 tysięcy złotych.
... zobacz więcej

2021-05-07

Granty NFZ także dla domów pomocy społecznej
Narodowy Fundusz Zdrowia ogłasza drugi nabór na granty w ramach polepszania bezpieczeństwa pacjentów w Domach Pomocy Społecznej, Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych, Zakładach Pielęgnacyjno-Opiekuńczych i hospicjach. Chodzi głownie o pieniądze na dodatkowe wynagrodzenia dla pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych oraz członków personelu pomocniczego placówek.
... zobacz więcej

2021-05-07

W Łodzi budują "wyjątkowy dom"
Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych buduje Wyjątkowy Dom -czyli miejsce stałego lub tymczasowego pobytu, gdzie podopieczni z niepełnosprawnościami intelektualnymi będą uczyć się samodzielności. Do ukończenia budowy potrzeba jeszcze 7 milionów złotych, dlatego organizacja utworzyła specjalną zbiórkę pieniędzy. Wyjątkowy Dom mają tworzyć trzy placówki o różnych profilach: pielęgnacyjnym, aktywizującym i usamodzielniającym.
... zobacz więcej

2021-05-06

W Raczkowej poszukują pracowników
Kierownik nowo powstałego Domu Pomocy Społecznej w Raczkowej koło Sanoka prowadzi rekrutację na kilka stanowisk pracy. Do pracy w DPS poszukiwani są: pielęgniarka/pielęgniarz, opiekun (preferowany opiekun medyczny), konserwator, kucharz, pomoc kuchenna, intendent/dietetyk.
... zobacz więcej

2021-05-06

Sposób na resocjalizację
2,5 tys. kompletów odzieży ochronnej m.in. dla pracowników domów pomocy społecznej uszyli osadzeni w Zakładzie Karnym w Cieszynie i w areszcie w Bielsku-Białej. Zdaniem por. Ewy Pysz akcja to jeden ze sposobów resocjalizacji w zakresie kształtowania umiejętności społecznych i poznawczych.
... zobacz więcej

2021-05-06

Zaszczep się! - żądanie do kanadyjskich pracowników domów opieki
"Zaszczep się" - wzywa kanadyjski minister edukacji Dominic Cardy. I oczekuje tego zwłaszcza od pracowników placówek opieki długoterminowej. To właśnie w domach opieki roznosicielami koronawirusa są teraz pracownicy niezaszczepieni. Ofiarami personelu są np. dwie osoby - rezydenci z placówki w Grand Falls, które zmarły w niedzielę. Rodziny zmarłych nie kryją wściekłości.
... zobacz więcej

2021-05-05

Renta dożywotnia za mieszkanie zabezpieczy starość?
Mieszkanie może być także w Polsce dobrym zabezpieczeniem na starość. Coraz większa liczba osób decyduje się na przekazanie prawa własności do nieruchomości w zamian za świadczenia pieniężne lub opiekę. Tylko w 2020 roku zawarto ponad 13 tys. umów o dożywocie regulujących takie transakcje. Polscy seniorzy chcieliby otrzymywać świadczenia w wysokości kilku tysięcy miesięcznie. Są też zainteresowani dodatkowymi benefitami np. pakietem darmowej opieki medycznej, ubezpieczeniem mienia, usługami typu assistance...
... zobacz więcej

2021-05-05

Najwyższa nagroda powiatu gliwickiego dla Caritasu
„Bene Meritus” jest najwyższą nagrodą przyznawaną przez Powiat Gliwicki. W tym roku laureatem w kategorii zbiorowej został Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie. Prowadzi on tam Dom Pomocy Społecznej przeznaczony dla 90 osób z niepełnosprawnością intelektualną, Środowiskowy Dom Samopomocy dla 50 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami psychicznymi i WTZ dla 50 osób.
... zobacz więcej

2021-05-05

Skradziono jej całą biżuterię. Wszyscy umywają ręce.
99-letnia Birgitta Wiberg została okradziona ze wszystkich kosztowności z pokoju w domu opieki Villa Agadir na wyspie Lidingö w Sztokholmie, w czasie gdy placówka była teoretycznie odizolowana od świata z powodu ryzyka pandemii. Złodziej skorzystał z okazji, gdy jesienią ubiegłego roku Birgitta Wiberg była tymczasowo hospitalizowana. Kiedy wróciła po kilku tygodniach, odkryła, że ​​z sejfu w pokoju zniknęło wiele pierścionków i biżuterii o łącznej wartości 60 000 koron. Kradzież została zgłoszona na policję, ale śledztwo zostało zamknięte. W czasie pobytu w szpitalu klucz od sejfu był bowiem w dyspozycji personelu placówki (co było naruszeniem ze strony rezydentki), a okradziona nie była ubezpieczona.
... zobacz więcej

2021-05-04

Czechy: Żądanie natychmiastowego zniesienia ograniczeń wobec mieszkańców dps-ów
Zastępczyni czeskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, Monika Šimůnková zwróciła się do Ministra Zdrowia o natychmiastowe zniesienie ograniczeń w odwiedzinach i wyjściach mieszkańców domów seniora i innych domów opieki. Obecnie Ministerstwo Zdrowia Czech pozwala im na opuszczenie placówki tylko pod warunkiem zaliczenia dwóch testów antygenowych i późniejszej kilkudniowej izolacji. "Nie można zaakceptować ograniczeń dotyczących tych osób w ich prawach podstawowych" - powiedziała Šimůnková.
... zobacz więcej

2021-05-04

Ofiary śmiertelne w domu opieki w Poczdamie
Jak informuje portal Potsdamer Neueste Nachrichten (PNN), w domu opieki Thusnelda-von-Saldnern-Haus w poczdamskiej dzielnicy Babelsberg (Niemcy) od ataku nożem zginęły cztery osoby, a jeszcze jedna została ciężko ranna. Podejrzana o ten mord jest 51-letnia kobieta, pracująca w grupie mężczyzn niepełnosprawnych. Narzędziem zbrodni był nóż. Przyczyny zdarzenia są aktualnie badane.
... zobacz więcej

2021-05-04

Nowy DPS w Raczkowej czeka na pozwolenie otwarcia
Dobiegła końca budowa Domu Pomocy Społecznej w Raczkowej w gminie Sanok. Obiekt został również wyposażony w nowoczesny sprzęt. Już niebawem pojawią się w nim pierwsi mieszkańcy. Będą mieli do dyspozycji między innymi 21 komfortowych pokoi, świetlicę, stołówkę oraz kaplicę. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln złotych, z czego 3 mln pozyskano w ramach dofinansowania. Pozostałe środki zabezpieczyła Gmina Sanok we współpracy z radą gminy.
... zobacz więcej

2021-04-30

Poznański DPS przeniesie się do nowego budynku
Zakończenie robót budowlanych w nowej siedzibie DPS przy ul. Żołnierzy Wyklętych na Strzeszynie w Poznaniu planowane jest na ostatni kwartał 2021 roku. Już niedługo około stu osób będzie mogło wprowadzić się do nowego budynku. Na Strzeszyn przeprowadzą się pensjonariusze DPS nr 1, mieszczącego się obecnie w kamienicy przy ul. Bukowskiej.
... zobacz więcej

2021-04-30

Program szczepień niepełnosprawnych po spotkaniu z posłanką KO Iwoną Hartwich
Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych. Osoby z tej grupy oraz ich opiekunowie nie będą musieli umawiać się na termin. Zaszczepieni będą nie tylko niepełnosprawni, ale i ich opiekunowie. Rozpoczną się też "szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych tzn. w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, w środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej".
... zobacz więcej

2021-04-30

Zaciemnienie diagnostyczne rzutuje na proces leczenia
- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną są bardzo podatne na zjawisko zaciemnienia diagnostycznego. Polega ono na tym, że objawy choroby kładzione są na karb ich ogólnego stanu. Lekceważy objawy, uznając, że to na co skarży się dana osoba, wynika z jej zaburzeń zachowania i nie wymaga pilnej uwagi - mówi Maria Libura, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej.
... zobacz więcej

2021-04-29

Koniec oszustw na kartę parkingową za rok
Zajmowanie miejsc dla osób z niepełnosprawnością przez kierowców do tego nieuprawnionych to poważny problem. Policja czy straż miejska nie ma jednak jak z oszustami walczyć. Ci legitymują się podrabianymi kartami i są praktycznie bezkarni. To zmieni się w przyszłym roku. Utworzona zostanie centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych, do której dostęp będzie miała m.in. policja.
... zobacz więcej

2021-04-29

Poszukiwania nowego dyrektora średnio udane
Do piątku były przyjmowane zgłoszenia do konkursu na dyrektora DPS w Bochni. Odpowiedziała tylko jedna osoba. O tym, czy zostanie szefem DPS zdecyduje komisja konkursowa. Tymczasem kilka dni temu w sądzie pracy zapadł wyrok w sprawie zwolnienia poprzedniej dyrektorki. Doszło do niego w czerwcu ub. roku, po kryzysie wywołanym przez COVID-19.
... zobacz więcej

2021-04-29

Łódzkie DPS-y czekają kolejne zakupy i remonty
2 mln zł przeznaczy w tym roku miasto Łódź na inwestycje w miejscowych domach pomocy społecznej. Remontowane będą pokoje i łazienki mieszkańców. Placówki będą się modernizować pod potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Będą zakupy mebli do ogrodów, a nawet... mural dla seniorek. Każdego roku miasto przeznacza ok. 2-3 mln zł na inwestycje i zakupy w DPS. Łódź ma 13 takich placówek. Mieszka w nich ok. 2200 pensjonariuszy.
... zobacz więcej

2021-04-28

DPS w Jarogniewicach czekają zmiany
W styczniu tego roku Zarząd Powiatu Kościańskiego kupił pałac wraz z przypałacowym majątkiem, gdzie znajduje się Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Teraz planowane jest stopniowe zwiększanie w placówce liczby miejsc pobytu i poszerzenie profilu mieszkańców. Trwają też prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowej koniecznego remontu.
... zobacz więcej

2021-04-28

Prokuratorskie zarzuty
Adam S. w DPS-ie był kierowcą i złotą rączką. Według prokuratury miał kilkukrotnie wykorzystać seksualnie jedną z niepełnosprawnych intelektualnie pensjonariuszek. Mimo zarzutów, mężczyzna dalej pracował w DPS prowadzonym w w Łopiennie przez siostry elżbietanki. Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut kilkukrotnego wykorzystania seksualnego 30-latki.
... zobacz więcej

2021-04-28

Koci problem
Pensjonariusze i sąsiedzi DPS w Opolu od lat dokarmiali w ogrodzie koty wolnożyjące. Twierdzą, że odkąd zmieniło się kierownictwo, zmieniły się też zasady. – Ci, którzy się nie podporządkują, usłyszeli, że mogą zmienić miejsce zamieszkania – mówią rozżaleni seniorzy. Dyrekcja ośrodka zaprzecza i przedstawia własne (całkiem zresztą rozsądne) argumenty.
... zobacz więcej

2021-04-27

DPS w Gorzycach poczeka na rozdzielnię
Na modernizację potrzebnej głównej rozdzielni elektrycznej w gorzyckim DPS powiat wodzisławski musi poszukać pieniędzy. W planowanej inwestycji głównie chodzi o zapewnienie zasilania awaryjnego. Tymczasem budżet powiatu na ten rok jest już uchwalony i nie przewidziano środków na ten cel. Starosta uważa, że placówka zbyt późno zwróciła się z wnioskiem o zabezpieczenie środków na zadanie inwestycyjne. Teraz trzeba będzie poczekać.
... zobacz więcej

2021-04-27

Powstaje DPS w Ostrowie
Do połowy roku nowy DPS w Ostrowie będzie już w stanie surowym zamkniętym. Całość zakończy się latem przyszłego roku. Trwa jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w powiecie ostrowskim - budowa nowoczesnego Domu Pomocy Społecznej. Powstaje w rejonie ulicy Zębcowskiej. Koszt to ponad 17 milionów złotych. Płaci powiat, bo DPS to zadanie tego samorządu.
... zobacz więcej

2021-04-27

Innowacyjna placówka dla osób z zaburzeniami psychicznymi
Już niedługo w dawnej szkole przy ul. Municypalnej w Łodzi powstanie innowacyjny dom opieki dla osób chorych psychicznie. Pomysł zrodził się w głowach pracowników Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych w 2016 roku. - Wszystko robimy tu z uczuciem, bo chcemy, żeby to był naprawdę ich drugi dom - podkreśla koordynatorka kampanii promocyjnej projektu.
... zobacz więcej

2021-04-26

Radomsko: łazienki do remontu
Zarząd Województwa Łódzkiego przekazał wsparcie z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pieniądze otrzyma m.in. Powiat Radomszczański, który otrzyma 79 tys. złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację części łazienek w Domu Pomocy Społecznej w Radomsku.
... zobacz więcej

2021-04-26

Ośrodek dziennego pobytu za unijne pieniądze
W Sokółce powstanie Ośrodek Dziennego Pobytu dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Będzie to pierwsze miejsce w powiecie sokólskim, oferujące dzienny pobyt i wsparcie osobom ze znaczną i głęboką niepełnosprawnością. Ośrodek utworzy Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie AKTYWNI. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia wyniesie 422 700 złotych, z tego dotacja z funduszy unijnych pokryje 400 tys. zł.
... zobacz więcej

2021-04-23

Lubelszczyzna: projekty za fundusze unijne
Na Lubelszczyznę trafi ok. 40 mln zł z środków unijnych na walkę z wykluczeniem społecznym i wsparcie osób starszych lub niepełnosprawnych. W czwartek podpisano pierwsze umowy na realizację projektów. W Świdniku przy ul. Norwida zostanie uruchomione Centrum Aktywności Społecznej. W Leśniowicach i Dąbrowicy ruszą Dzienne Domy Pobytu (Pomocy). Powstaną też kluby seniora.
... zobacz więcej

2021-04-23

Część poprawek senatu przyjęta
Sejm przyjął część poprawek senatu do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Dotyczyły one m.in. wydłużenia obowiązywanie dotychczasowych standardów w zakresie poziomu zatrudnienia i kwalifikacji pracowników w określonych placówkach opieki całodobowej powstałych przed 1 stycznia 2020 r. Zdaniem Senatorów w obecnej sytuacji – trwania pandemii – spełnienie nowych standardów we wcześniej przewidzianym terminie jest znacznie utrudnione.
... zobacz więcej

2021-04-23

Wolne miejsca i remonty - problemy DPS-ów z powiatu pabianickiego
Po raz pierwszy od wielu lat pokazały się wolne miejsca w DPS-ach. Na koniec roku było ich 8 w Pabianicach i 7 w Konstantynowie. Jak mówi dyrektor PCPR w Pabianicach, rodzi to ogromne, negatywne skutki finansowe. DPS-y nie cieszyły się dobrą sławą. Mówiło się, że to siedlisko epidemii, więc osoby starsze bały się przychodzić. Wierzymy, że to się zmieni. Na rok 2021 dyrektor wykazał dwie podstawowe potrzeby dla DPS-ów w Pabianicach i Konstantynowie Łódzkim. Jest to remont 3. i 4. piętra w placówce przy ulicy Łaskiej. Drugą jest remont starej kotłowni w DPS w Konstantynowie.
... zobacz więcej

2021-04-22

Analizowano i podsumowywano
Funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej w Radziechowicach oraz Radomsku, a w szczególności działania podejmowane w DPS w związku z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2, były przedmiotem analiz Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Radomszczańskiego, która zebrała się zdalnie we wtorek 20 kwietnia.
... zobacz więcej

2021-04-22

Kolejne pieniądze na walkę z pandemią
Blisko 99 tys. zł trafi do mieleckiego Domu Pomocy Społecznej jako dodatkowe wsparcie na walkę z COVID-19. Dodatkowe środki dla mieleckiego Domu Pomocy Społecznej będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Cel to przygotowanie i zabezpieczenie Domu Pomocy Społecznej w Mielcu przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2. Fundusze w całości przeznaczone będą na zakup środków ochrony osobistej, niezbędnego sprzętu i wyposażenia, a także na zapewnienie kadry niezbędnej do utrzymania ciągłości usług świadczonych przez DPS.
... zobacz więcej

2021-04-22

Prawicowy ekstremista produkował broń na terenie domu opieki
Na Teneryfie wykryto należący do administratora domu opieki warsztat, w którym produkowano broń palną za pomocą drukarki 3D. Sprawca został zatrzymany we wrześniu 2020 roku, ale śledztwo było dotąd objęte tajemnicą. W tym tygodniu poinformowała o nim hiszpańska policja. Niektóre części broni sprawca przechowywał w swoim gabinecie w domu opieki, gdzie znaleziono także materiały z symboliką nazistowską.
... zobacz więcej

2021-04-21

Otwarcie placówki dla 50 podopiecznych w Lubinie
Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” w Lubinie po ponad 5 latach budowy i przygotowań oficjalnie otwarty. Od 30 kwietnia będą tam przyjmowani podopieczni obłożnie chorzy, niepełnosprawni i osoby starsze wymagające opieki. Koszt nie będzie mały, bo w okolicach 5400 zł, ale warunki bytowe i opieka mają być na wysokim poziomie. 30 kwietnia pojawią się w placówce pierwsi podopieczni.
... zobacz więcej

2021-04-21

Akcja "Zielony Taras"
Dom Pomocy Społecznej „Zielony Taras” w Koszalinie po raz drugi ogłasza akcję „Zielony Taras”. Celem akcji jest zbiórka roślin, donic i ziemi ogrodowej, które zostaną przeznaczone do obsadzenia tarasu przy DPS. Akcja trwa do dnia 14-go maja 2021.
... zobacz więcej

2021-04-21

Pierwszy taki dom w Rzeszowie
Przy ul. Litewskiej w Rzeszowie powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób wymagających wsparcia, w tym dla osób z chorobą Alzheimera. Miasto ogłosiło już przetarg na roboty budowlane. Będzie to pierwsza placówka dla osób zmagających się z tą chorobą i z innymi chorobami otępiennymi w Rzeszowie.
... zobacz więcej

2021-04-20

Wejherowo przekazuje siostrom środki na renowację DPS
Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przy ul. Św. Jacka 14 otrzyma środki na renowację zabytkowych budynków. Miasto Wejherowo przekazało na ten cel dotacje w wysokości 98 tys. zł. "Dziękujemy za tę dotację. Dla nas, ale przede wszystkim dla naszych podopiecznych jest to ogromna pomoc, bo remont tej części budynku jest wręcz konieczny ze względu jego na stan techniczny" - podkreśla siostra Zdzisława Walder, dyrektor DPS.
... zobacz więcej

2021-04-20

O depozytach na Prawo.pl
Depozyty po zmarłych mieszkańcach domów pomocy społecznej to często drobne kwoty, które zalegają w placówkach, gdy nie ma spadkobierców lub gdy nie chcą oni ponieść kosztów sądowych wyższych niż spadek. Ale placówki muszą je płacić - nawet kilkukrotnie większe kwoty, bo to ich obowiązek. Z kłopotu – i uszczuplania funduszy – mogłaby je wybawić zmiana prawa...
... zobacz więcej

2021-04-20

DPS w Raciborzu zaprasza chętnych
Dom Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu ma wolne miejsca. Z oferty Domu mogą skorzystać zarówno mieszkańcy powiatu raciborskiego, jak również osoby z innych powiatów i województw, bez względu na sytuację finansową. Mieszkańcy Domu mają możliwość doposażenia pokoju we własne meble, według potrzeb i uznania, co zwiększa poczucie komfortu i pozwala nowemu mieszkańcowi szybciej poczuć się jak w domu.
... zobacz więcej

2021-04-19

Powiat tarnowski: wszędzie wolne miejsca
Obecnie powiat tarnowski dysponuje wolnymi miejscami we wszystkich ośmiu dps-ach usytuowanych w poszczególnych gminach regionu. DPS dla osób niepełnosprawnych intelektualnie znajdują się w Karwodrzy i w Jadownikach Mokrych. Placówki w Sieradzy, Stróżach i Nowodworzu przeznaczone są dla osób przewlekle psychicznie chorych. DPS w Wietrzychowicach przyjmuje osoby przewlekle somatycznie chore. Powiat ma także dwa Domy Pogodnej Jesieni w Tuchowie i Zakliczynie dla osób przewlekle somatycznie chorych.
... zobacz więcej

2021-04-19

Sprawa niepolityczna, więc się wlecze...
Za kilka dni minie rok, kiedy Artur Źródłowski powiadomił o bulwersujących okolicznościach śmierci pensjonariuszki miejskiego DPS w Zielonej Górze. - Przesłuchano zaledwie kilku świadków, których wskazałem - żali się mężczyzna. Kobieta umierała w pierwszej fali pandemii koronawirusa, gdy DPS był zamknięty. Sprawę - według Źródłowskiego - zbagatelizowały wówczas pielęgniarki.
... zobacz więcej

2021-04-19

Przybywa wolnych miejsc
Chore, niepełnosprawne i wymagające stałej opieki osoby mogą ubiegać się o przyjęcie w Domu Pomocy Społecznej w Sejnach. W placówce prowadzonej przez siostry zakonne są trzy wolne miejsca. To kolejna z wielu placówek w całej Polsce, która w czasie pandemii informuje o wolnych miejscach...
... zobacz więcej

2021-04-16

Bez trzeciej dawki chyba się nie obędzie
- W ciągu 6 do 12 miesięcy od pełnego zaszczepienia dwiema dawkami prawdopodobnie będzie trzeba podać dawkę przypominającą - sugeruje szef koncernu Pfizer. Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla, nie wyklucza, że konieczne będzie coroczne szczepienie populacji przeciwko koronawirusowi - donosi CNBC. Jak przyznał kluczową rolę w skuteczności szczepionki mają warianty wirusa.
... zobacz więcej

2021-04-16

Skandaliczne opóźnienia w tzw. grupie "0"
166 mieszkańców domów pomocy społecznej na Warmii i Mazurach wciąż czeka na przyjęcie pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Niezaszczepionych jest także 70 pracowników dps-ów, którzy wyrazili taką chęć- poinformował PAP w czwartek rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. Na przyjęcie drugiej dawki czeka wciąż 612 pracowników.
... zobacz więcej

2021-04-16

Ciągle brakuje 60 tysięcy złotych
Trwa zbiórka na wymianę windy na nową w Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Do zakończenia zbiórki pozostały dwa tygodnie i brakuje jeszcze 60 tys. zł. Obecna winda jest w tragicznym stanie, liczy 50 lat i wciąż się psuje. Każde jej użytkowanie to dla mieszkańców domu ogromny stres.
... zobacz więcej

2021-04-15

DPS w Skierniewicach przywraca odwiedziny mieszkańców
Dom Pomocy Społecznej w Skierniewicach ponownie umożliwia odwiedzanie podopiecznych przez rodziny. Warunkiem odwiedzin jest, by zarówno mieszkaniec jak i osoba odwiedzająca były zaszczepione 2 dawkami szczepionki przeciw COVID-19 i mogły potwierdzić to paszportem szczepień. Alternatywną możliwością odwiedzin jest również negatywny wynik testu na obecność wirusa u osoby odwiedzającej.
... zobacz więcej

2021-04-15

Urodziny najstarszego Polaka
14 kwietnia 2021 roku Stanisław Kowalski skończył 111 lat. Najstarszy mężczyzna w Polsce jeszcze kilka lat temu startował w zawodach lekkoatletycznych. Z okazji urodzin najstarszego mężczyznę w Polsce odwiedził wicestarosta świdnicki i przedstawiciel Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji non profit, która zajmuje się badaniami nad starzeniem się ludzi. Pan Stanisław Jest wśród 13 najstarszych mężczyzn żyjących na naszej planecie.
... zobacz więcej

2021-04-15

Budowa nowej placówki w Suchedniowie
W miejscu dawnej Szkoły Podstawowej numer 3 w Suchedniowie powstaje (prawdopodobnie dzienny) dom opieki dla seniorów. Buduje go Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Imienia Jezus. Jeszcze nie wiadomo, kiedy będzie gotowy. - Inwestycja jest kosztowna, a fundusze mamy ograniczone, więc trudno dziś podać datę otwarcia i inne szczegóły - powiedziała przedstawicielka zakonu.
... zobacz więcej

2021-04-14

Rozpoczął się proces w Radomiu
Rozpoczął się proces pracowników DPS "Nad Potokiem" w Radomiu. Według prokuratury latami znęcali się nad podopiecznymi. Na ławie oskarżonych zasiadły cztery osoby, w tym były już dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Radomiu Bogdan K. i kierowniczka pielęgniarek oddziału psychiatrycznego DPS, Renata B. Nikt z nich nie przyznał się do winy.
... zobacz więcej

2021-04-14

Wariant południowoafrykański w londyńskim domu opieki
W związku z wykryciem znaczącego ogniska południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa w dwóch dzielnicach południowego Londynu - Lambeth i Wandsworth - prowadzone są największe jak dotychczas testy przesiewowe. Spośród przypadków tego wariantu koronawirusa 23 wykryto w jednym z domów opieki – 10 u pensjonariuszy i 13 u personelu.
... zobacz więcej

2021-04-14

Ognisko koronawirusa w Gnieźnie
Sanepid w Gnieźnie stwierdza spadek liczby ognisk epidemii koronawirusa na swoim terenie, jednak nadal jedno z nich znajduje się w domu pomocy społecznej (szczegółów nie podano). We wspomnianym dps zakażonych jest 11 osób.
... zobacz więcej

2021-04-13

Obrazy z puzzli do obejrzenia online
Wystawa ponad 120 prac ułożonych z ponad 80 tysięcy elementów puzzli prezentowana jest w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych w Lublinie. Można ją oglądać online. – Część z tych puzzli ułożyli podopieczni Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kosmonautów – mówi pomysłodawca akcji Maciej Dąbrowski. – Układaliśmy w ramach zajęć właśnie takie prace i przyszedł nam do głowy pomysł, żeby szerzej zaprezentować takie układanki w formie wystawy.
... zobacz więcej

2021-04-13

Gruntowny remont DPS w Pińczowie
Starostwo Powiatowe w Pińczowie przygotowuje się do termomodernizacji Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Wesołej. W planach jest m.in. gruntowny remont obejmujący m.in docieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej a także wymianę instalacji elektrycznej oraz grzewczej. Odnowione zostaną także wszystkie pomieszczenia. Ponadto na dachu budynku zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna.
... zobacz więcej

2021-04-13

Nowa szefowa w Zgorzelcu
Z początkiem kwietnia Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” w Zgorzelcu powitał nowego Dyrektora, którym została Anna Kasińska. Kasińska jest absolwentką Uniwersytetu Opolskiego w Opolu, ponadto ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie pracy socjalnej oraz organizacji pomocy społecznej. Pracowała już także w DPS, ale na innych stanowiskach.
... zobacz więcej

2021-04-12

W Oświęcimiu pomagają innym!
Pracownicy Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Oświęcimiu pomogą w rejestracji seniorów na szczepienia. Będą dyżurować pod specjalnymi numerami telefonu i pomogą starszym osobom przejść przez proces rejestracji przez infolinię czy przez e-Rejestrację w przypadku posiadania Profilu Zaufanego.
... zobacz więcej

2021-04-12

Kontrola trwa czy nie trwa
"Alcatraz" - tak rodziny podopiecznych szczecińskiego DPS im. Świętej Rodziny określały placówkę założoną przez ks. Dymera. Wojewoda wszczął kontrolę i zapewnia, że ta ciągle trwa. Od rodzin słyszymy jednak inną wersję. - Nie traktuje się nas poważnie - mówią. Z pisma do jednej z rodzin wynika, że kontrola już się zakończyła, a obecnie trwa "analiza ustaleń i dokumentacji". Jednocześnie rodziny zaznaczają, że nie udostępniono im żadnych wyników z kontroli.
... zobacz więcej

2021-04-12

Uczniowie na medal
Uczniowie kożuchowskiej szkoły podstawowej nr 1 po raz kolejny wzięli udział w zbiórce artykułów przemysłowych, plastycznych i słodyczy. Tym razem dary trafiły do Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie. W zbiórce wzięła udział cała szkoła. Uczniowie spisali się na medal. Rodzice też donosili artykuły, wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
... zobacz więcej

2021-04-09

Lubliniec udowadnia, że można przywracać normalność
Sytuacja epidemiczna w DPS "Dom Kombatanta" w Lublińcu jest w tej chwili stabilna. Życie codzienne mieszkańców powraca do normalności. Z zachowaniem reżimu sanitarnego i zasad bezpieczeństwa mieszkańcy mogą korzystać z urlopów, wychodzić poza teren placówki, spotykać się z rodzinami. Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i pracowników zdecydowanie wzrosło po szczepieniach, którym poddało się ponad 82 procent mieszkańców.
... zobacz więcej

2021-04-09

Dyrektorzy dps-ów ciągle boją się luzowania obostrzeń
Mimo dopuszczonych możliwości odchodzenia od obostrzeń w domach pomocy społecznej, dyrektorzy placówek są ostrożni i sceptycznie podchodzą do wszelkich luzowań. Nie zamierzają wprowadzać zmian, dopóki liczba zakażeń w kraju jest nadal wysoka. Dotąd nie udało się zaszczepić całego personelu DPS, więc do pełnego bezpieczeństwa jeszcze trochę brakuje - mówią. I decydują się stosować nadal wszelkie środki ostrożności.
... zobacz więcej

2021-04-09

Kraków: zaszczepieni i niezaszczepieni
"Początkowo problemem były zachorowania starszych, m.in. w dps-ach. Aktualnie udało nam się zaszczepić 84 proc. pensjonariuszy naszych dps-ów. Niezaszczepiona grupa to niewielki odłamek tych, którzy odmawiają szczepień. Reszta ma choroby, które wykluczają szczepienia lub uzyskali odporność po przechorowaniu Covid-19 – mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.
... zobacz więcej

2021-04-08

Elektroniczny system z rządowego funduszu
Powiat Koszaliński otrzymał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 2,5 mln zł na innowacyjne w skali kraju, a nawet Europy przedsięwzięcie - elektroniczny system zarządzania domami pomocy społecznej. System ma być wsparciem w walce z pandemią, ale przydatny będzie również wtedy, gdy epidemia będzie złym wspomnieniem.
... zobacz więcej

2021-04-08

W Strumieniu zbierają na remont pokoju
Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu to placówka przeznaczona dla 73 chłopców z niepełnosprawnością intelektualną. Założycielem i organem prowadzącym jest Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame Prowincja Polska z siedzibą w Opolu. "Potrzeb jest więcej aniżeli możliwości. W związku z tym wspólnie z Fundacją „Zostań Aniołem” prowadzimy akcję „Pomóż mi wyremontować pokój”. Fundacja „Zostań Aniołem” podjęła się zebrania dla nas kwoty 52 000 zł, która przeznaczona będzie na remont pokoju jednej z grup wychowawczych- podkreśla dyr. strumieńskiego DPS.
... zobacz więcej

2021-04-08

Światowe statystyki przerażające, a kanadyjskie jeszcze bardziej
Według najnowszych szacunków, aż 69% kanadyjskich zgonów związanych z covid dotyczy osób w podeszłym wieku i mieszkańców różnych placówek opieki. Międzynarodowe szacunki mówią, że ok. 41% zgonów przypada na świecie na mieszkańców takich placówek. New York Times podaje, że w USA szacunki wskazują na około 1/3 zgonów na covid dotyczącą podpieczonych placówek opiekuńczych. Takie statystyki powodują, że narasta krytyka polityki władz kanadyjskich wobec seniorów i niepełnosprawnych w okresie pandemii...
... zobacz więcej

2021-04-07

Nieodpłatnie wypełniają seniorom PIT-y
Usługi polegające na wypełnieniu zeznania podatkowego i jego wydrukowaniu w dwóch egzemplarzach, oferuje bezpłatnie Stowarzyszenie Domów Pomocy Społecznej „Pomoc“ w Koninie. Punkt, w którym seniorzy mogą uzyskać pomoc czynny jest w każdy wtorek od godz. 10.00 do 12.00. Znajduje się on w budynku Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera przy ul. Południowej.
... zobacz więcej

2021-04-07

Znicze także ku czci zmarłych na covid mieszkańców dps
We wtorek wieczorem w centrum Białegostoku zapalono kilkaset zniczy. Władze miasta podkreślają, że w ten symboliczny sposób oddano hołd wszystkim ofiarom pandemii COVID-19. Wydarzenie "Białystok ofiarom pandemii" odbyło się na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, można je było obserwować na profilu miasta w mediach społecznościowych.
... zobacz więcej

2021-04-07

ZAZ poda obiad w dawnej synagodze
W Suchowoli powstanie Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych. Będzie to pierwsza tego typu placówka w powiecie sokólskim. Dzięki temu niepełnosprawni, którzy korzystają z Warsztatów Terapii Zajęciowej w powiecie będą mogli na siebie zarobić. Remontowany jest budynek dawnej synagogi, który również zostanie przystosowany na cele Zakładu Aktywności Zawodowej. Tam znajdzie się kawiarnia, bistro, gdzie będzie można zjeść obiad...
... zobacz więcej

2021-04-06

DPS uczestniczy w konkursie architektonicznym
Budowa Samorządowego Domu Pomocy Społecznej w Jedliczu (Krosno) została zakwalifikowana do ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.". Burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik podkreśla, że powstanie Domu Pomocy Społecznej jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne związane z pomocą i podniesieniem standardu życia mieszkańców, w szczególności osób starszych potrzebujących opieki. Będzie to placówka o charakterze stacjonarnym, świadcząca usługi całodobowo, architektonicznie dostosowana do osób z niepełnosprawnością.
... zobacz więcej

2021-04-06

Berlin: w konfrontacji ze śmiercią
W czasach pandemii w berlińskim domu opieki „Domizil” pastor ewangelicki Thomas Jeutner jest stale konfrontowany ze śmiercią. Ma to także wpływ na jego stosunek do Wielkiego Piątku.(...) To masowe umieranie znajduje odzwierciedlenie w codziennych statystykach, ale rzadko ma ludzką twarz. To dramat. − Byliśmy o krok od ewakuacji przez Bundeswehrę − mówi Ute Goede, dyrektorka placówki.
... zobacz więcej

2021-04-06

Święta
Dużo zdrowia, spokojnej atmosfery i smakołyków na stole życzymy wszystkim korzystającym z naszej witryny. Wesołych Świąt!
... zobacz więcej

2021-04-03

Wielkopolska bliższa normalności
Po roku od wybuchu pandemii drzwi domów pomocy społecznej w Wielkopolsce ponownie się otworzyły. - Dziś możemy chodzić do lekarza, na zakupy, spacer, odwiedzać się. Nastąpiła w końcu odwilż – opowiada pan Mirosław Żurawski, mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory w Poznaniu. Wspólne śniadanie wielkanocne będzie, ale stoliki pozostaną rozstawione. Dystans i specjalne zalecenia higieniczne obowiązują także przy odwiedzinach.
... zobacz więcej

2021-04-03

Opolskie: szczepienia nie otworzyły drogi do odwiedzin
Brak odwiedzin bliskich, wspólnych śniadań i możliwości opuszczenia placówki. Tak w tym roku będą wyglądać święta wielkanocne w domach pomocy społecznej oraz domach dziennego pobytu na Opolszczyźnie. Decyzję o zakazie odwiedzin i możliwości odwiedzin wydaje dyrektor każdej placówki. Zgody na odwiedziny mają jednak mieć miejsce tylko w wyjątkowych przypadkach.
... zobacz więcej

2021-04-03

Wolno i chaotycznie
W woj. warmińsko-mazurskim pierwszej dawki szczepienia przeciwko COVID-19 nie otrzymało jeszcze 70 pracowników dps-ów i 68 podopiecznych tych placówek – podał w czwartek rzecznik prasowy wojewody. Jednocześnie poinformował, że na przyjęcie drugiej dawki czeka 600 pracowników i 671 mieszkańców tych placówek. Przyznał też, że pełny cykl szczepienia ma za sobą 69 proc. pracowników DPS-ów i 76 proc. mieszkańców tych domów.
... zobacz więcej

2021-04-01

Świąteczne paczki od władz Poznania
Owoce, herbaty i słodycze oraz życzenia świąteczne od Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta. Wszystko to znalazło się w wielkanocnych paczkach świątecznych, które właśnie zostały przekazane do domów pomocy społecznej. 620 paczek przygotowała organizacja pozarządowa Forma+, a sfinansowało miasto Poznań i Selgros.
... zobacz więcej

2021-04-01

A jednak
W Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu zakażonych jest 5 podopiecznych. Prawdopodobnie zakazili się oni od osób przychodzących z zewnątrz. Przypomnijmy, że placówka od 12 marca pozwalała na odwiedziny. Obecnie przebywają tam 124 osoby. "Dwie osoby czują się dobrze. Natomiast trzy pozostałe gorzej. Potrzebują pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej, której udzielamy. Jeden pan jest obecnie pod koncentratorem tlenu." - mówi szefowa placówki
... zobacz więcej

2021-04-01

Dom opieki blisko ciechocińskich tężni
Raptem 300 metrów dzielić będzie od tężni solankowych w Ciechocinku nowy budynek, jaki zamierza postawić inwestor z Poznania. W atrakcyjnym miejscu uzdrowiska powstać ma dom opieki dla osób starszych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja jest w tej chwili w fazie procedury uzyskania pozwolenia na budowę.
... zobacz więcej

2021-03-31

Lampy bakteriobójcze dla poznańskich dps-ów
W walce z koronawirusem każda broń jest na wagę złota. W placówkach medycznych często stosuje się specjalistyczne lampy, które wybijają m.in. wirusy. Takie urządzenia trafiły do poznańskich domów pomocy społecznej. Lampy emitują specjalne światło, które wybija nie tylko wirusy, ale także grzyby i bakterie z powietrza. Co ważne, nie mogą się one uodpornić na to naświetlanie. Lampy, które zabezpieczą seniorów i ułatwią prace ich opiekunów, przekazał przedsiębiorca z Wielkopolski.
... zobacz więcej

2021-03-31

Nie ma trzeciej fali w dps-ach
W efekcie szczepień wyraźnie spadły zachorowania na COVID-19 wśród mieszkańców i pracowników domów pomocy społecznej – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez kancelarię premiera. Przyrostu zakażeń w DPS-ach nie zanotowano mimo trwającej trzeciej fali epidemii.
... zobacz więcej

2021-03-31

Wielkanocne dekoracje z Nowego Miszewa
Niecodzienne i oryginalne prace, które powstają podczas terapii zajęciowej, nie tylko zdobią Dom Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie, ale są także eksponowane na kiermaszach i wystawach. Co więcej, mieszkańcy są w trakcie malowania dużego kolorowego jaja wielkanocnego, które niebawem stanie przed płockim Ratuszem. Płocczanie będą mogli podziwiać je podczas wiosennych spacerów.
... zobacz więcej

2021-03-30

Powstaje ośrodek aktywnej opieki
76 miejsc zaoferuje nowoczesny Ośrodek Aktywnej Opieki dla osób starszych w Raniżowie w powiecie kolbuszowskim. Ośrodek zatrudni około 30 osób personelu, ma zostać otwarty w czerwcu. Właścicielem jest firma Specmed z Krosna, która uzyskała na budowę dofinansowanie unijne.
... zobacz więcej

2021-03-30

Powiat toruński: modernizacje i rozbudowy
Wielkimi krokami zbliża się rozbudowa Domu Pomocy Społecznej w Pigży, ale to nie wszystkie inwestycje związane z placówkami opieki społecznej w powiecie. W tym roku ruszy także budowa nowej siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku nad Wisłą. Zmiany czekają także DPS w Browinie i w Wielkiej Nieszawce.
... zobacz więcej

2021-03-30

Powstaje kompleks senioralny w Trzciankach
Firma Medica Zwoleń buduje nowoczesny Dom Seniora w Trzciankach na terenie powiatu puławskiego. Placówka będzie mogła przyjąć nawet sto osób w podeszłym wieku. Inwestycja kosztuje około 7 milionów złotych. W kompleksie znajdą się: Zespół Opieki Długoterminowej z salami pobytu dziennego, Dom Pomocy Społecznej – w którym za utrzymanie seniorów odpowiedzialne będą poszczególne samorządy oraz ośrodek komercyjny, gdzie koszty pokrywać będą sami pensjonariusze lub ich rodziny.
... zobacz więcej

2021-03-29

Akcja na całą Polskę
Wielkopostne porządki to akcja szczecińskiej Fundacji Małych Stópek, tym razem skierowana do domów pomocy społecznej. Udało się dostarczyć chemię gospodarczą do ponad 80 placówek w całej Polsce. Płyny do mycia podłóg, mydła i inne detergenty trafią dokładnie do 84 dps-ów w Polsce - mówi Anna Pleskot z Fundacji Małych Stópek.
... zobacz więcej

2021-03-29

Wielkanocne spotkania w Szczecinie z dodatkowym warunkiem
Choć od soboty rząd wprowadził ostrzejsze ograniczenia i zamknięto kolejne branże, to miasto Szczecin robi co może, by osoby przebywające w domach pomocy społecznej mogły spotykać się z najbliższymi. Dla odwiedzających będzie tylko jeden warunek. "– Wprowadzamy zasadę, że będzie wymagany aktualny test, przynajmniej z ostatnich 48 godzin. Wtedy na świeżym powietrzu będzie można się spotkać – z zachowaniem obostrzeń – z członkami rodzin." - mówi Krzysztof Soska, Zastępca Prezydenta Szczecina.
... zobacz więcej

2021-03-29

Nowy DPS w Rejowcu przejmie mieszkańców i pracowników sąsiednich placówek
Trwają prace przy przebudowie budynku dawnej szkoły w Rejowcu na dom pomocy społecznej. Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku zamieszkają tam pensjonariusze, którzy zostaną przeniesieni z DPS w Chojnie i Kaniem. Jak zapewnia starosta Piotr Deniszczuk, w nowym DPS w Rejowcu będą pracować dotychczasowi pracownicy z DPS w Kaniem i Chojnie.
... zobacz więcej

2021-03-26

Dary od Joannitów dla DPS w Kwidzynie
Odzież, komplety pościeli oraz środki opatrunkowe to tylko część darów przekazanych przez Zakon Joannitów mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Pomoc ponownie zorganizował dr Christian Meyl z Zakonu Joannitów, który od lat wspiera potrzebujących mieszkańców Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego. To kolejny w tym roku transport darów dla kwidzyńskiego Domu Pomocy Społecznej przekazany przez Zakon Joannitów.
... zobacz więcej

2021-03-26

Rażące naruszenia przepisów w Rudzie Pilczyckiej
Przypadki rażącego naruszenia prawa pracy, a także przepisów bhp stwierdzili inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy w Domu Pomocy Społecznej "Etola" w Rudzie Pilczyckiej (powiat konecki). I skierowali sprawę do sądu. Stwierdzone nieprawidłowości to m.in. zwolnienia z pracy osób reprezentujących związek zawodowy bez zgody jego zarządu, nieuzgadnianie z organizacją związkową regulaminu wynagradzania oraz przyznawania świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a także ewidencjonowania czasu pracy i rozliczeń pracowników.
... zobacz więcej

2021-03-26

Hołd dla 15 tysięcy ofiar z domów opieki
Dziesiątki nowojorczyków uczciło w niedzielę na Brooklynie pamięć swoich bliskich, którzy w szczycie pandemii zmarli w domach opieki. Ich zdaniem odpowiedzialność za śmierć ponosi gubernator Andrew Cuomo (64 l.). Hołd dla 15 tys pensjonariuszy domów opieki zmarłych w czasie pandemii, zorganizowany na Henry Street w Cobble Hill był jednocześnie protestem rodzin ofiar Covid-19 przeciwko polityce władz z Albany.
... zobacz więcej

2021-03-25

Będzie rozprawa
87-letni Adam K., pensjonariusz Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu stanie przed Sądem Okręgowym w Toruniu za atak i pozbawienie wzroku innego pensjonariusza - 93-latka. Ten po kilku miesiącach zmarł. Zgon jednak, jak podkreślają biegli, miał inne przyczyny. Adam K. oskarżony został o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu skutkującego kalectwem (art. 156 par. 1 pkt. 2), ale w warunkach ograniczonej poczytalności.
... zobacz więcej

2021-03-25

Kolejne miliony dla dps-ów
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwróciło się do wojewodów z prośbą o zebranie zapotrzebowania z terenu województw na środki dla domów pomocy społecznej. "– W efekcie przeznaczyliśmy kolejne 50 mln zł na wsparcie domów pomocy społecznej w czasie pandemii." - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Środki pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
... zobacz więcej

2021-03-25

Kobiety zbierają dla Mokrzyszowa
Do 26 marca trwa zbiórka najbardziej potrzebnych rzeczy, głównie artykułów chemicznych dla Domu Pomocy Społecznej w Mokrzyszowie. Akcję organizuje Tarnobrzeska Rada Kobiet. DPS dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Mokrzyszowie prowadzony jest przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP. Starowiejskich.
... zobacz więcej

2021-03-24

Koronawirus przewrócił świat w dps-ach do góry nogami
DPS w Pcimiu dla osób chorych i w podeszłym wieku właśnie zredukował liczbę miejsc z 75 do 55; zwolnił też część kadry. Przed pandemią problemem był brak wolnych miejsc w DPS-ach. Dziś sytuacja staje się w wielu miejscach odwrotna: nie ma mieszkańców, a co za tym idzie - pieniędzy na funkcjonowanie - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".
... zobacz więcej

2021-03-24

Kolejna ofiara koronawirusa
Zmarł pensjonariusz DPS w Nowodworzu. Był zakażony koronawirusem. 65-letni mężczyzna od kilkunastu dni przebywał w szpitalu ze względu na ciężki przebieg choroby COVID-19. Miał liczne choroby współistniejące. Ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej wykryto 14 marca.
... zobacz więcej

2021-03-24

Coraz więcej wolnych miejsc w dps-ach
W Lubuskiem jest ponad 2 tys. 300 miejsc w dps-ach i ponad 200 w prywatnych placówkach. W ubiegłym roku chorych na Covid-19 było w nich ponad 1400 mieszkańców i 600 pracowników. Obecnie jest jeden chory pensjonariusz. Na koniec lutego w lubuskich domach pomocy społecznej i w prywatnych placówkach było 210 wolnych miejsc. W czwartek szefowa Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego będzie rozmawiać na ten temat z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-23

Małopolskie dps-y ciągle z zakażeniami
Małopolska: zakażenie występuje w 7 domach pomocy społecznej (DPS w Krakowie przy ul. Łanowej 41, DPS w Krakowie przy ul. Helclów, DPS w Krakowie przy ul. Łanowej 43, DPS w Nowodworzu, DPS w Więckowicach, DPS w Krakowie przy ul. Praskiej oraz DPS w Krakowie przy ul. Robotniczej), co stanowi 7,53% wszystkich DPS. Zakażonych jest 17 mieszkańców, co stanowi 0,21% wszystkich miejsc w DPS, z czego 2 osoby przebywają w szpitalach, oraz 7 pracowników DPS. Spośród zakażonych mieszkańców dwie osoby przyjęły pierwszą dawkę szczepionki, natomiast piętnastu mieszkańców nie zostało zaszczepionych. Żaden z zakażonych pracowników nie został zaszczepiony przeciwko COVID-19.
... zobacz więcej

2021-03-23

100 milionów złotych na programy senioralne
Ogromnie zależy nam na zapewnianiu osobom starszym dostępu i przestrzeni do integracji i samorealizacji, do szeroko rozumianej aktywności – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W tym kontekście wskazywała na programy "Senior plus" i na nowy Program Wieloletni na rzecz Osób Starszych "Aktywni plus" na lata 2021-2025. Na ich realizację w bieżącym roku przeznaczone zostało 100 mln zł.
... zobacz więcej

2021-03-23

Czy domy pomocy będą mogły kupować leki w hurtowniach?
Ministerstwo Zdrowia oddało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu leków w hurtowniach farmaceutycznych. Zgodnie z jego brzmieniem, w hurtowniach będą mogły zaopatrywać się podmioty lecznicze, domy pomocy społecznej i domy dziecka. To oznacza, że nie będą tego musiały robić w aptekach. Resort zdrowia wprost wskazuje, że celem takiego działania jest ograniczenie liczby wystawianych zapotrzebowań na leki, które realizowane są w aptekach ogólnodostępnych.
... zobacz więcej

2021-03-22

Odwiedziny w szczecińskich dps-ach utrzymane
Od 15 marca przebywający w dps-ach w Szczecinie ponownie mogą spotykać się ze swoją rodziną. Wprowadzone od soboty nowe obostrzenia na tę chwilę nie zmieniły decyzji o odwiedzinach. Sytuacja jest jednak niepewna. "Na skutek akcji szczepień, gdzie zdecydowana większość pracowników i niemal wszyscy pensjonariusze zostali zaszczepieni, od paru dni nie mamy już żadnego zachorowania ani wśród personelu, ani wśród mieszkańców DPS-ów" - mówi prezydent Szczecina.
... zobacz więcej

2021-03-22

Pracownicy dps-ów powiatu tarnowskiego nie chcą się szczepić
Już ponad 85% pensjonariuszy domów pomocy społecznej prowadzonych przez powiat tarnowski poddało się szczepieniom przeciwko Covid-19. Także pracownicy personelu mają taką możliwość, tu jednak zainteresowanie jest bardzo małe. Są takie DPS-y, na przykład w Nowodworzu, gdzie na 104 pracowników mamy tylko 20 zaszczepionych. Dobra sytuacja jest w Karwodrzy, to jest 50%. W Sieradzy tylko 18 na 69 osób, w Stróżach 18 na 77. Najlepiej jest w Wietrzychowicach – 48 osób na 66.
... zobacz więcej

2021-03-22

Koronawirus w Czechach
Od kilku tygodni Czechy walczą z trzecią falą koronawirusa. Dzienna liczba zakażeń oscyluje tam na poziomie 14-15 tysięcy, a mówimy o kraju, który jest 3,5 razy mniejszy od Polski i liczy niecałe 11 mln mieszkańców. Czechy bardzo liczą, że sytuacje rozwiążą szczepienia. Ale na razie akcja szczepień nie idzie najlepiej. Do tej pory nie udało się w całości zaszczepić pracowników ochrony zdrowia, ani pensjonariuszy DPS-ów.
... zobacz więcej

2021-03-19

W Nowodworzu nie chcieli się szczepić. Jest ognisko covid!
W DPS w Nowodworzu (gm. Tarnów) ponownie wybuchło ognisko koronawirusa. Infekcję potwierdzono już u sześciu pensjonariuszy, jeden spośród nich jest w stanie ciężkim i musi być hospitalizowany. Starosta tarnowski Roman Łucarz poinformował, że DPS Nowodworze ma najniższy wskaźnik zaszczepionych pensjonariuszy i pracowników spośród wszystkich tego typu ośrodków w powiecie - "Wśród pensjonariuszy to jest poziom około pięćdziesięciu kilku procent, jeżeli chodzi o pracowników natomiast, to jest to niespełna dwadzieścia procent".
... zobacz więcej

2021-03-19

Szczepienia przynoszą rezultaty
Jeden zakażony pensjonariusz i żadnego przypadku zachorowań na COVID-19 – taki jest wynik badania pensjonariuszy lubuskich DPS-ów. - To wynik szczepień pensjonariuszy i kadry pracującej w ośrodkach – mówi wojewoda lubuski Władysław Dajczak. W całym regionie do szczepień przystąpiło ponad 80 procent pensjonariuszy domów opieki.
... zobacz więcej

2021-03-19

Nowelizacja z poparciem od prawa do lewa
Zwiększenie dodatków za pracę w terenie dla pracowników socjalnych, zniesienie odpłatności dla osób z zaburzeniami psychicznymi w ośrodkach wsparcia i zaostrzenie kar za nielegalne placówki – to niektóre rozwiązania zawarte w uchwalonej w środę przez Sejm nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 438 posłów, 12 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. To duże poparcie, zważywszy, że żadna z poprawek opozycji nie została zaakceptowana.
... zobacz więcej

2021-03-18

WTZ w Strzegomiu po remoncie
Zakończył się długo oczekiwany remont Warsztatów Terapii Zajęciowej w Strzegomiu, w wyniku którego powstała piękna i przestronna świetlica z aneksem kuchennym dla podopiecznych i kadry opiekuńczej. W miejscu poprzedniej świetlicy – dużo mniejszej – powstała pracownia ceramiczna. Remont był możliwy dzięki środkom pozyskanym z PFRON z projektu „Wyrównywanie szans między regionami III”.
... zobacz więcej

2021-03-18

System pomocy wymaga pilnych zmian
Wśród pracowników socjalnych przeprowadzono badania: 70 proc. z nich zauważyło, że znacząco pogorszyła się sytuacja osób objętych pomocą społeczną. Chodzi nie tylko o sytuację finansową, ale także o problemy psychiczne. 16 marca 2021 r. przypadał Międzynarodowy Dzień Pracy Socjalnej. W Polsce system pomocy wymaga jednak pilnych zmian - alarmuje Paweł Maczyński, przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFPSiPS).
... zobacz więcej

2021-03-18

Poprawki opozycji do ustawy o pomocy społecznej odrzucone
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie poparła we wtorek poprawek opozycji do projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Propozycje zakładają m.in. zwiększenie do 500 zł dodatków terenowych dla pracowników socjalnych. Poprawki zaproponowali m.in. posłanka niezrzeszona Agnieszka Ścigaj i posłowie Lewicy. Komisja negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki.
... zobacz więcej

2021-03-17

Sterylizator powietrza dla kaliskiego DPS
Wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny przekazał na ręce Marcina Ferenca, dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu sterylizator powietrza UV-C. Sprzęt z wbudowaną lampą bakteriobójczą będzie służył do dezynfekcji pomieszczeń, m.in. po wizytach osób spoza placówki. Sterylizator powietrza jest darowizną dla Miasta Kalisza od Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
... zobacz więcej

2021-03-17

Sądowe zgody na szczepienie podopiecznych
Na Warmii i Mazurach rośnie liczba zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracowników i mieszkańców dps-ów. Na początku nie wyglądało to jednak dobrze. Teraz placówki starają się także o zgodę sądów rodzinnych na zaszczepienie np. osób po udarach czy z zaawansowaną chorobą Alzheimera, z którymi utrudniony lub uniemożliwiony jest kontakt. W takich przypadkach o przeprowadzeniu szczepienia decyduje właśnie sąd rodzinny. W przypadku Sądu Rejonowego w Olsztynie było tak już w kilkudziesięciu przypadkach.
... zobacz więcej

2021-03-17

Kolejny raport o dps-ach w Polsat News
Pandemia najbardziej dotknęła domy pomocy społecznej. W pierwszej fali ogniska zakażeń wybuchały tam z lawinową mocą. Placówki stawały się zamkniętymi twierdzami z brakami kadrowymi. A jak wygląda sytuacja w DPS-ach obecnie? Materiał Magdaleny Gwóźdź dziś o godz. 21 w programie "Raport" w Polsat News.
... zobacz więcej

2021-03-16

Interwencja w sprawie tomaszowskiego DPS
Posłanka Anita Sowińska interweniuje w sprawie DPS nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. Mają tam zostać przeniesieni pacjenci z Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego z ul. Niskiej, gdzie właśnie rozpoczyna się remont budynku. Zdaniem personelu DPS, związków zawodowych i posłanki, mieszkańcy DPS będą musieli być przenoszeni ze swoich pokojów, by zwolnić jedno piętro, dojdzie więc do znacznego zagęszczenia w pokojach i łazienkach. Budynek posiada tylko jedną windę i klatkę schodową, co przyczyni się do zwiększenia zagrożenia epidemicznego. Ponadto dla DPS-ów i ZPO obowiązują zupełnie inne wymogi sanitarne. Związki podkreślają też, że pracownicy i podopieczni o planach dotyczących ich placówki dowiadują się z mediów.
... zobacz więcej

2021-03-16

Intelektualne popisy tzw. nowej KRS
Krajowa Rada Sądownictwa wydała opinię na temat projektu zmian w Kodeksie karnym, przygotowanym przez sejmową Komisję ds. Petycji. Projekt dotyczy podwyższenia kary z trzech do pięciu lat więzienia za publiczne znieważenie lub naruszenie nietykalności cielesnej z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej lub bezwyznaniowości. W projekcie dodano też nowe przesłanki: płeć, wiek, niepełnosprawność, tożsamość płciową i orientację seksualną. KRS jest przeciwna i uzasadnia, że na tej samej zasadzie do nowelizacji można by dopisać: łysych, alkoholików, osoby rozwiązłe czy... właścicieli kotów.
... zobacz więcej

2021-03-16

Podejrzenia i zaprzeczenia
DPS Łopienno. Czy w ośrodku doszło do molestowania seksualnego wobec podopiecznej? Sprawa trafiła do sądu, a prokuratura postawiła zarzuty podejrzanemu w tej sprawie mężczyźnie, który jest pracownikiem DPS-u. Oskarżony nie przyznał się do popełnienia przestępstwa
... zobacz więcej

2021-03-15

Szczecin: odwiedziny w ogrodach
Od poniedziałku 15 marca we wszystkich gminnych domach pomocy społecznej Szczecina przywracana jest możliwość spotkań z rodzinami. Początkowo odwiedziny będą możliwe przede wszystkim na terenie ogrodów. Dotyczy to DPS przy ul. Kruczej, ul. Romera (dla osób starszych i przewlekle chorych) oraz przy ul. Broniewskiego (dla osób psychicznie chorych). Należy jednak najpierw skontaktować się z odpowiednim domem i umówić termin oraz godzinę takiego spotkania.
... zobacz więcej

2021-03-15

Małopolskie luzuje obostrzenia, ale zaszczepionych tylko 72% podopiecznych
Sytuacja w domach pomocy społecznej w Małopolsce uległa zdecydowanej poprawie – twierdzi rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo. W tej chwili odwiedziny umożliwia ponad 60% placówek na terenie województwa. Do tej pory koronawirusa przechorowało około 40 procent pensjonariuszy małopolskich dps-ów, zaszczepiono blisko 72 procent podopiecznych. Koronawirus pojawił się w ponad 80 z 93 placówek.
... zobacz więcej

2021-03-15

Prokuratorskie śledztwo po 11 zgonach
Prokuratura bada, do jakich nieprawidłowości mogło dość w prywatnym Domu Seniora w Woli Czołnowskiej, który w lutym br. stał się ogniskiem zakażeń koronawirusem. Na 37 podopiecznych u 23 potwierdzono wówczas zakażenie. W konsekwencji 11 pensjonariuszy Domu Seniora zmarło. Wojewoda lubelski, który ma zastrzeżenia co do pracy personelu placówki, złożył zawiadomienie do prokuratury.
... zobacz więcej

2021-03-12

Pomorze Zachodnie: kolejne dotacje dla dps-ów
Kolejna dotacja przyznana przez ministra rodziny i polityki społecznej trafi do 32 domów pomocy społecznej na Pomorzu Zachodnim. Środki w wysokości blisko 2,4 mln zł pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. To kolejne środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na przygotowanie i zabezpieczenie domów pomocy społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-COV-2. Dotacje mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej, niezbędnego sprzętu i wyposażenia, a także na zapewnienie kadry.
... zobacz więcej

2021-03-12

Chaos informacyjny władz
Po informacjach min. Maląg sprzed kilku dni, dziś kolejne informacje - sprzeczne z tamtymi - na dodatek ze związanej z władzami TVP 3 (Olsztyn). W województwie warmińsko-mazurskim pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 nie otrzymało jeszcze 181 pracowników domów pomocy społecznej i 766 mieszkańców tych placówek. Ta grupa ludzi, w sumie 947 osób, wyraziła chęć zaszczepienia się. Według przelicznika procentowego na pierwsza dawkę szczepienia oczekuje 22 proc. mieszkańców DPS i 10 proc. pracowników. Na przyjęcie drugiej dawki czeka 439 pracowników DPS i 140 mieszkańców.
... zobacz więcej

2021-03-12

Wyrok dla zakonnicy
Rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i obowiązek naprawy szkody - taki wyrok usłyszała zakonnica Urszula K., która ukradła z dobrzeńskiego Domu Pomocy Społecznej ponad 400 tysięcy złotych. To "odprysk" sprawy opolskiego "tulipana" Piotra K. Kobieta została przez niego uwiedziona, chciała odejść dla niego z zakonu, aż w końcu "pożyczyła" mu pieniądze z konta DPS-u na biznes życia.
... zobacz więcej

2021-03-11

Ministerstwo zaleca, Opolszczyzna reaguje
Opolski Urząd Wojewódzki rozesłał do starostów pisemną propozycję odmrożenia Domów Pomocy Społecznej czyli stopniowego powrotu do normalnego trybu pracy przed pandemią. Po zaszczepieniu większości podopiecznych placówki mogą sobie pozwolić na więcej. Pismo ma charakter informacji, a nie polecenia czy wytycznych, tak więc o konkretnych rozwiązaniach zdecydują poszczególni dyrektorzy Domów Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-11

Ministerstwo z zaleceniem dla wojewodów i dyrektorów domów pomocy
Zwróciliśmy się do wojewodów i dyrektorów domów pomocy społecznej, aby przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa poluzować obostrzenia, jeśli chodzi o możliwość odwiedzin pensjonariuszy - przekazał PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zaznaczył jednocześnie, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do dyrektora placówki po uzgodnieniu z powiatowym sanepidem. Szwed podkreślił, że sytuacja w domach pomocy społecznej jest ustabilizowana, a skala zakażeń jest tam bardzo niska.
... zobacz więcej

2021-03-11

Czarzasty w Zawierciu na 8 marca
Dzień kobiet, 8 marca, co roku obfituje w ogromne ilości kwiatów, czy niespodziewanych upominków dla kobiet. Z tej okazji, na ulice Zawiercia wyszedł dziś wicemarszałek sejmu Włodzimierz Czarzasty. Wcześniej spotkał się także z podopiecznymi zawierciańskiego DPS-u. Z okazji święta kobiet porozmawiał z nimi o najważniejszych dla nich kwestiach oraz wydarzeniach.
... zobacz więcej

2021-03-10

Wojewoda zapowiada kontrolę w szczecińskim DPS
Wojewoda zachodniopomorski zapowiedział kontrolę w szczecińskim Domu Pomocy Społecznej, prowadzonym przez Instytut Medyczny imienia Jana Pawła II. Stało się to po sygnałach od zaniepokojonych rodzin na temat złej opieki nad ich starszymi krewnymi przebywającymi w tym ośrodku.
... zobacz więcej

2021-03-10

Kuchnia w Pigży jak nowa
Po dwóch miesiącach zakończył się remont kuchni w Domu Pomocy Społecznej w Pigży. W poniedziałek 1 marca posiłki dla jego mieszkańców zostały przygotowane już w zmodernizowanej, nowoczesnej kuchni. Koszt inwestycji, w ramach której wymieniono posadzki i płytki naścienne, wykonano instalacje sanitarne i elektryczne, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, położono gładź i odmalowano ściany pomieszczeń, to 453 tys. złotych.
... zobacz więcej

2021-03-10

Raport o dps-ach w Polsat News
Czy starsi ludzie w Domach Pomocy Społecznej mają odpowiednią opiekę? Przykłady takie jak ten ujawniony przez reportera Raportu pozwalają w to wątpić. Starszy mężczyzna trafił do szpitala z DPS-u w stanie skrajnego wyniszczenia. Nie udało się go uratować. Zdaniem lekarzy chory mężczyzna był praktycznie zagłodzony. "Raport" dziś o 21:00 w Polsat News.
... zobacz więcej

2021-03-09

Poznań: druga dawka szczepionki nie zmieniła sytuacji mieszkańców
Poznań: dyrektorzy placówek i miasto, które sprawuje nad nimi nadzór, czekają na odwołanie decyzji wojewody z połowy października ubiegłego roku o zakazie opuszczania placówek przez podopiecznych i zakazie odwiedzin. "Jestem zaszczepiony podwójną dawką, jak większość z mieszkańców, mimo to nic się nie zmienia w naszej sytuacji, nikt też nie potrafi udzielić odpowiedzi, co dalej…” – napisał pan Krzysztof. Dodał, że cały personel placówki funkcjonuje normalnie. „Jeżdżą do domu, chodzą po zakupy czy na spacery, a my zamknięci” – żalił się.
... zobacz więcej

2021-03-09

Maląg: zaszczepionych jest ponad 90% podopiecznych dps-ów
Ponad 90 proc. pensjonariuszy domów pomocy społecznej jest zaszczepionych drugą dawką szczepionki przeciw COVID-19 - poinformowała minister rodziny i pomocy społecznej Marlena Maląg. Oceniła, że proces szczepień w DPS-ach został sprawnie przeprowadzony."Również pracownicy, którzy zadeklarowali chęć zaszczepienia, są zaszczepieni drugą dawką" - dodała.
... zobacz więcej

2021-03-09

Kolejne zmiany w programie szczepień
Rządzący uaktualnili plan szczepień, który od poniedziałku, 8 marca, został zmieniony poprzez rozszerzenie tzw. grupy zero. Mają być m.in. szczepione osoby z grupy zero, które jeszcze nie otrzymały preparatów. Potrwają one do 21 marca. Do tzw. grupy zero dołączono kolejnych pracowników sektora ochrony zdrowia, również kadry w stacjach sanepidu, pracowników DPS-ów i ośrodków pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-08

Koniec szczepień w Trzebiechowie z takim sobie wynikiem
W Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie i filii w Bełczu zakończyły się szczepienia personelu i podopiecznych. – W DPS Trzebiechów zaszczepiło się 49 pracowników, czyli 65 procent. Wśród tych, którzy pracują bezpośrednio z podopiecznymi wielkość szczepień sięga 71 procent – informuje Agnieszka Szeląg, dyrektor placówki.
... zobacz więcej

2021-03-08

Polska 2050 proponuje konkretne rozwiązania
Polska 2050 przekaże Ministerstwu Zdrowia pakiet rozwiązań, mających umożliwić odwiedziny pacjentów przebywających w ciężkim stanie w szpitalach - w tym na oddziałach covidowych, a także pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej - poinformował lider ruchu Szymon Hołownia.
... zobacz więcej

2021-03-08

Łamanie praw bez konsekwencji
Prezes Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej Paweł Matczyński wskazał, że pacjenci powinni mieć prawo do kontaktu z bliskimi. – Nie powinno być tak, żeby prawa osób przebywających w Domu Pomocy Społecznej były po prostu łamane tylko dlatego, że my wszyscy gdzieś tam się obawiamy konsekwencji i ktoś wyżej nie wydał odpowiedniej rekomendacji dla dyrektorów. No bo oni też oczywiście tych konsekwencji się obawiają – wyjaśnił.
... zobacz więcej

2021-03-05

Koniec remontu w DPS w Szymiszowie
Zakończył się trwający ponad rok remont Domu Pomocy Społecznej w Szymiszowie, w gminie Strzelce Opolskie. Placówka działa w XVIII-wiecznym pałacu, którego właścicielem była rodzina Strachwitzów. Przebudowa obejmowała wymianę źródeł ciepła, systemu ogrzewania, a także stolarki okiennej. Koszt prac to prawie 9 mln zł.
... zobacz więcej

2021-03-05

Dyrektorzy dps-ów decydują
Przekazaliśmy rekomendacje do wojewodów, żeby decyzje o luzowaniu obostrzeń w DPS-ach były podejmowane na poziomie dyrektorów placówek w uzgodnieniu z powiatowym sanepidem i przy zachowaniu zasad sanitarnych – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceszef MRiPS poinformował, że do tej pory zaszczepiono 80 proc. pensjonariuszy domów pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-05

Wszyscy zasłaniali się prawem. Nikt nie płacił.
Siostry Służebniczki, prowadzące Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Starej Wsi (Podkarpacie) przez ponad pół roku nie dostały ani złotówki za pobyt dzieci z Izdebek, choć reguluje to ustawa o opiece społecznej. Zdecydowały się wreszcie przekazać sprawę prawnikom. W zeszły piątek nastąpił ostatni akord dramatu, który ujawnił się w 2018 roku. Sąd wydał w tej sprawie orzeczenie. Orzekł, że za pobyt dzieci w domu pomocy społecznej ma zapłacić powiat brzozowski.
... zobacz więcej

2021-03-04

Trzaskowski: Robimy wszystko, żeby zapobiegać wykluczeniu seniorów
Na Białołęce otwarty został dom opieki długotrwałej dla seniorów. Miejska placówka zapewnia 170 miejsc dla najstarszych warszawiaków wymagających całodobowego wsparcia. Znajdują się w niej nowoczesne sale rehabilitacyjne oraz pokoje wyposażone w łazienki i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nowy dom opieki mieści się w budynku należącym do funkcjonującego już ośrodka Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy ulicy Mehoffera.
... zobacz więcej

2021-03-04

Kto właściwie został zaszczepiony? Mieszkańcy i personel ciągle bez szczepień
Pensjonariusze giżyckiego DPS powrócili do swoich pokoi, terapii zajęciowej i spacerów po ogrodzie. Nie ma jeszcze odwiedzin. Zarówno mieszkańcy jak i personel czekają na szczepienie przeciw Covid-19. Spośród ponad 70 pracowników, 10 jest zaszczepionych. – W chwili obecnej opiekę nad mieszkańcami sprawują lekarze poradni medycyny rodzinnej giżyckiej ochrony zdrowia – wyjaśnia dyrektor Pietranis. – Ze względu na pandemię są tylko teleporady. Brakuje bezpośredniego kontaktu z lekarzem.
... zobacz więcej

2021-03-04

Bohaterstwo XXI wieku
We wtorek województwo małopolskie rozpoczęło dystrybucję kolejnych pieniędzy dla DPS-ów. Pierwszy otrzymał je Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu. Wojewoda przekazał tej placówce symboliczny czek na 100 tys. zł. Dzięki tym finansom ośrodek będzie mógł kupić środki ochrony osobistej i dodatkowy sprzęt. "Wielu pracowników wykazało się heroiczną postawą. (...)To jest bohaterstwo XXI wieku. O tym zawsze będziemy pamiętać - podkreślił wojewoda małopolski.
... zobacz więcej

2021-03-03

Kolorowo i pięknie w Wadowicach
Ktoś miał pomysł, ktoś inny potrafił go zrealizować. Jeszcze inne osoby pomogły w zakupie potrzebnych materiałów, a kolejne w przystrojeniu miejsca własnym rękodziełem. W ten sposób Dom Pomocy Społecznej przy ul. Parkowej w Wadowicach zmienił swoje oblicze na o wiele piękniejsze. A wszystko to w czasie pandemii, który z pięknem trudno skojarzyć.
... zobacz więcej

2021-03-03

Lewica żąda podwyżek dla pracowników domów pomocy społecznej
Posłowie Lewicy zaprezentowali projekt ustawy, która ma dać pracownikom domów pomocy społecznej 15 proc. podwyżki. - Pensje pracowników DPS-ów są żenująco niskie, tą ustawą sprawdzamy wrażliwość społeczną prawicy - powiedziała posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska. Na wtorkowej konferencji w Sejmie posłanka Lewicy stwierdziła, że pandemia pokazała "mizerię i strasznie trudne warunki pracy w DPS-ach".
... zobacz więcej

2021-03-03

Powoli się otwieramy...
- Dopiero wyszliśmy z epidemii. Przywracamy normalne funkcjonowanie, ale w ograniczonym zakresie. Pensjonariusze wychodzą z pokoi, mogą spacerować wokół budynku. Powoli zmierzamy w kierunku umożliwienia odwiedzin, ale na początku będą się one odbywały na zewnątrz - mówi Jacek Ciesielski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej.
... zobacz więcej

2021-03-02

Alcatraz: DPS im. Świętej Rodziny w Szczecinie
- Kąpiel miał może raz w tygodniu, paznokcie nieobcięte, zęby nieumyte - opowiada córka podopiecznego DPS-u założonego przez ks. Dymera, do której dotarł dziennikarz money.pl. - Szczęście mieli ci, którzy mogli się poruszać - dodają inne rodziny. Szczecińska kuria nie odpowiada na zarzuty. Dziennikarskie śledztwo ujawnia wstrząsające historie podopiecznych ks. Dymera, człowieka oskarżonego o pedofilię. DPS należy do Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II.
... zobacz więcej

2021-03-02

Realne plany na temat DPS w Sośnicowicach
W Sośnicowicach (powiat gliwicki) ma powstać drugi Dom Pomocy Społecznej. Choć są to zaledwie plany, jest szansa, by przedsięwzięcie zostało zrealizowane - tylko trzeba wygrać konkurs. Z planowanego, drugiego DPS-u korzystać mają wyłącznie seniorzy. Na dzień dzisiejszy starostwo informuje zaledwie o lokalizacji, w której drugi DPS miałby powstać. Rozstrzygnięcie poznamy jeszcze w tym miesiącu.
... zobacz więcej

2021-03-02

Kontynuacja wojskowej pomocy
Z uwagi na dalsze trudności w ciągłości funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Giżycku spowodowane okresem infekcji lub występowaniem koronawirusa w rodzinach pracowników, Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski wystąpił z prośbą do Generała Bogdana Rycerskiego – Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego z prośbą o dalszą pomoc w opiece nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-01

Powstaje DPS "Dobre miejsce" w Kobiórze
Z dniem 1 marca zostanie utworzony Tyski Dom Pomocy Społecznej „Dobre Miejsce” z siedzibą w Kobiórze przy ul. Promnickiej 53. Będzie to miejsce całodobowej opieki dla osób w podeszłym wieku, utrzymywane z budżetu gminy. Znajdzie się tu miejsce dla co najmniej 60 osób.
... zobacz więcej

2021-03-01

Poznań: nie wiadomo, co ze szczepieniami. W ogóle niewiele wiadomo.
Pani Barbara, mieszkanka jednego z poznańskich DPS-ów, znajomych nie widziała od roku. Intelektualnie jest sprawna, ale fizycznie wymaga pomocy w codziennym funkcjonowaniu. - U nas szczepień chyba jeszcze nie było, w każdym razie ja nie miałam. Ale tu nikt nikogo o niczym nie informuje, pytania też nie są mile widziane - precyzuje kobieta. W zamknięciu jest już prawie rok, nie licząc pobytu w szpitalu po zakażeniu koronawirusem, z którym całkiem dobrze sobie poradziła.
... zobacz więcej

2021-03-01

Czeskie domy opieki także jak więzienia
Poczucie izolacji i olbrzymia frustracja mieszkańców domów opieki to także dyskutowany temat w Czechach. Dramatyczny przebieg pandemii w tym kraju spowodował, że wstrzymano odwiedziny z zewnątrz, a o wyjściach mieszkańców poza teren placówek można tylko pomarzyć. I to wszystko pomimo szczepień, które przebiegają podobnie jak w Polsce. W Czechach uznaje się, że koniec izolacji będzie możliwy dopiero, gdy unormuje się sytuacja epidemiczna w kraju.
... zobacz więcej

2021-02-26

Smutne statystyki w niemieckiej Hesji
Znacząco więcej niż połowa wszystkich ofiar śmiertelnych koronawirusa (od początku pandemii) w niemieckim landzie Hesja to mieszkańcy domów opieki społecznej i innych placówek pielęgnacyjnych. Łącznie odnotowano w tej grupie aż 2600 zgonów - poinformował tamtejszy minister spraw socjalnych.
... zobacz więcej

2021-02-26

Hiszpania przywraca wolność mieszkańcom domów pomocy
"To cudowny dzień. Założyłam perły..." - tak mówi mieszkanka jednego z domów seniora w Madrycie, gdy pierwszy raz od roku mogła wybrać się do teatru. Ciągle w maseczkach, ale jednak. Luzowane są obostrzenia w hiszpańskich placówkach opiekuńczych. Dotyczą tych,którzy zostali zaszczepieni dwiema dawkami szczepionki. W Polsce nie ma ciągle odważnych, by podjąć jedyną rozsądną decyzję...
... zobacz więcej

2021-02-26

DPS w Kaliszu bogatszy o oddział opieki dziennej
Dzienny oddział Domu Pomocy Społecznej powstaje przy ul. Winiarskiej w Kaliszu. W placówce znajdzie się miejsce dla seniorów z problemami zdrowotnymi, którzy będą mogli tam przebywać do ośmiu godzin dziennie, co dużym stopniu odciąży ich opiekunów. Obecnie w Domu Pomocy Społecznej mieszka 157 osób. W nowym oddziale znalazłoby się jednorazowo miejsce maksymalnie dla 20 osób. Każda z osób będzie ponosiła odpłatność w wysokości 5 proc. własnych dochodów.
... zobacz więcej

2021-02-25

1208 łóżek geriatrycznych w 38-milionowym kraju
W 38 milionowym kraju, jakim jest Polska funkcjonuje 58 oddziałów geriatrycznych. Łącznie mają one 1208 łóżek. "Planujemy przekształcenie części łóżek w oddziałach szpitalnych o niskim obłożeniu na łóżka geriatryczne; celem jest zwiększenie bazy łóżek o tysiąc" – mówił 25 lutego wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.
... zobacz więcej

2021-02-25

Mało chętnych do zaszczepienia w podkarpackich dps-ach
Na Podkarpaciu do tej pory zaszczepiono 2943 osoby przebywające w domach pomocy społecznej. Zdecydowana większość przyjęła już drugą dawkę – poinformował rzecznik prasowy wojewody Michał Mielniczuk. Dodał, że na szczepienie wciąż czeka 450 podopiecznych podkarpackich dps-ów. W regionie w dps-ach przebywa w sumie ponad 4,3 tys. osób. Z tej liczby ponad 3 tys. zgłosiło się do szczepienia.
... zobacz więcej

2021-02-25

Pożar w częstochowskim Domu Pomocy Społecznej
Strażacy gasili wieczorem w poniedziałek pożar w DPS przy ul. Kontkiewicza na Wyczerpach (Częstochowa). Sytuacja została szybko opanowana, nikt nie został ranny. Jak informuje straż pożarna w Częstochowie, ogień pojawił się w jednym z pokojów ośrodka. Na miejsce wysłano sześć zastępów, w sumie w akcji uczestniczyło 22 strażaków. Mimo wszystko konieczna okazała się ewakuacja 76 osób - wszyscy zostali przeprowadzeni do innego skrzydła budynku.
... zobacz więcej

2021-02-24

Wejherowo też nie może doczekać się windy
Trwa zbiórka pieniędzy na wymianę windy w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie . W Internecie na rzecz akcji powstał challenge #WINDAMOCY. Do akcji dołączyły już m.in. Chór Cantores Veiherovienses, Disco Morsy z Władysławowa, Morsowe Love, czy Wolne Morsy z Dębek.
... zobacz więcej

2021-02-24

Prezydent na nartach, a pensjonariusze nadal zamknięci!
Wielu mieszkańców domów pomocy społecznej nie widziało swoich bliskich od roku. Nie wolno im wychodzić ani przyjmować gości. Nawet gdy zaszczepieni są i pensjonariusze, i personel, dyrekcja boi się otwierać placówki. Wśród mieszkańców krążą różne teorie, dlaczego nie wolno im wychodzić. - Jedni uważają, że rząd chce się ich pozbyć, by zaoszczędzić na emeryturach, inni, że szczepionki nie działają. Jednocześnie słyszą, że pan prezydent jeździ na nartach, pani Pawłowicz odwiedza spa.
... zobacz więcej

2021-02-24

Dużo zakażeń dało do myślenia pracownikom i podopiecznym...
- Wiele osób się chyba zreflektowało i chce się zaszczepić. Liczba nowych osób, które zadeklarowały chęć zaszczepienia, liczona jest w setkach - mówi o pracownikach dps-ów rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego. Wcześniej sceptycznie do szczepień podchodzili także pensjonariusze DPS-ów. W tym przypadku sytuacja także się zmieniła.
... zobacz więcej

2021-02-23

Bałagan i napięta sytuacja w Tomaszowie Mazowieckim
Trwają poszukiwania miejsc dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Niskiej w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie powinna właśnie ruszać termomodernizacja budynku. Choć przygotowania do tej inwestycji trwały od dawna, to o pacjentach placówki do tej pory nikt nie myślał... Dopiero w tym tygodniu zostało skierowane pismo do wojewody łódzkiego o wyrażenie zgody na umieszczenie pacjentów ZOL na jednym piętrze domu pomocy społecznej przy ul. Polnej. Ale żeby wszyscy pacjenci ZOL mogli znaleźć się na jednym piętrze DPS, potrzebne są także przenosiny samych mieszkańców DPS, nie tylko między piętrami, ale i domami...
... zobacz więcej

2021-02-23

Zamiecione pod dywan?
- Nikt nas nawet nie przesłuchał. Po prostu prokuratura i biegli zamietli sprawę pod dywan - mówią o umorzeniu śledztwa w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu jego pracownicy. Mieszkało tu blisko 180 osób - ponad 100 zakaziło się koronawirusem. 40 zmarło. W czasie ubiegłorocznego protestu personel podkreślał: - To dyrekcja jest winna fali zakażeń. Bo w ośrodku brakowało nie tylko środków ochrony osobistej, ale też procedur antyzakażeniowych...
... zobacz więcej

2021-02-23

Opóźnienie w Gorysławicach
Budowa Domu Pomocy Społecznej w Gorysławicach, w gminie Wiślica, miała rozpocząć się w ubiegłym roku, ale pandemia znacznie odsunęła w czasie tę inwestycję. Pod działalność placówki ma zostać zaadaptowany budynek biurowy, mieszczący się na terenie przejętym przez gminę od Spółdzielni Usług Rolniczych. Według obecnych informacji DPS powinien zostać oddany do użytku w przyszłym roku.
... zobacz więcej

2021-02-23

3 samochody dla 3 dps-ów powiatu kutnowskiego
Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Wojszycach miało miejsce uroczyste przekazanie trze pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych z miejscami dla osoby na wózku inwalidzkim. Mikrobusy trafiły do DPS przy ul. Oporowskiej 27 w Kutnie, DPS w Wojszycach i DPS w Woli Chruścińskiej.
... zobacz więcej

2021-02-19

Dowodów na narażenie życia podopiecznych brak
W DPS w Kaliszu nie doszło - wiosną ubiegłego roku - do przestępstwa w postaci narażenia zdrowia i życia pensjonariuszy i personelu - w związku szerzeniem się choroby zakaźnej. Po wielu miesiącach trudnego śledztwa, w oparciu o opinie biegłych, prokuratura umorzyła śledztwo ws. kaliskiego Domu Pomocy Społecznej. Nie znaleziono dowodów na to, by ktoś celowo naraził innych na zakażenie koronawirusem.
... zobacz więcej

2021-02-19

Rozprawa odroczona
Do 13 kwietnia Sąd Rejonowy w Radomiu odroczył pierwszą rozprawę dotyczącą znęcania się nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej „Nad Potokiem”. Na ławie oskarżonych zasiądą cztery osoby, w tym były dyrektor placówki. Termin został przesunięty na wniosek jednego z oskarżycieli posiłkowych. Nie został on bowiem na czas poinformowany o rozprawie – nie otrzymał pisemnego zawiadomienia.
... zobacz więcej

2021-02-19

Szczepienia pierwszą dawką wstrzymane do 7 marca!
Agencja Rezerw Materiałowych, z powodu nieregularnych dostaw, wstrzymuje do 7 marca szczepienie pierwszą dawką osób z grupy "0", DPS i zakładów opiekuńczych. Chyba że została jakaś dawka i "trzeba ją wylać do zlewu". Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektorka szpitala miejskiego im. Raszei w Poznaniu dodaje, że z powodu choroby, kwarantanny, czy zdarzeń losowych szczepień nie przeszła wciąż część osób z DPS i z zakładów opiekuńczo-leczniczych: - Te szczepienia trzeba także przesunąć do 7 marca.
... zobacz więcej

2021-02-18

Ruszył proces w sprawie radomskiego DPS "Nad Potokiem"
Rozpoczął się proces w sprawie znęcania się nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem w Radomiu. Oskarżeni mieli szarpać, bić i zmuszać starszych schorowanych ludzi do załatwiania się na zewnątrz. Ich dramat – zdaniem śledczych – mógł trwać nawet 6 lat. Przed sądem staną cztery osoby. To pielęgniarka, kobieta zatrudniona jako pomoc, były dyrektor placówki oraz kierowniczka oddziału psychiatrycznego. Oskarżeni nie przyznają się do winy.
... zobacz więcej

2021-02-18

Strategia. Zapowiedzi. Przygotowania.
Premier na wspólnej konferencji z minister Maląg poinformował, że rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Premier poinformował, że opracowany zostanie narodowy program zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Dodał, że rząd będzie kontynuował "poprawę warunków życia, ochrony socjalnej, ochrony społecznej, warunków bytowych osób z niepełnosprawnościami". Zapowiedział, że w obszarze zdrowia "zwiększona zostanie dostępność usług rehabilitacyjnych, pakietów medycznych, usług medycznych".
... zobacz więcej

2021-02-18

W Niedabylu będzie nowa oczyszczalnia ścieków
W DPS w Niedabylu podpisano umowę na modernizację oczyszczalni ścieków. Konieczność modernizacji wynika ze złego stanu technicznego oczyszczalni, co zagraża środowisku naturalnemu i bezpieczeństwu jednostki. Prace przygotowawcze do inwestycji rozpoczęto już w 2018 r. Jednak, jak pokazał przeprowadzony przez władze audyt, opracowana wówczas dokumentacja zawierała istotne błędy. Teraz poprawiono dokumentację i już we wrześniu DPS ma cieszyć się nową oczyszczalnią.
... zobacz więcej

2021-02-17

Szczepienie: nowy warunek przyjęcia mieszkańca do DPS?
Wszyscy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, którzy dobrowolnie zgodzili się na ten zabieg są już zaszczepieni podwójną dawką przeciwko koronawirusowi. Żaden z pensjonariuszy nie miał groźnych powikłań po szczepieniu. Podwójną dawkę szczepionki przyjęli też pracownicy DPS przy ul. Winiarskiej. Każdy nowy senior, który będzie chciał zamieszkać w tym domu opieki również będzie musiał się zaszczepić. Takich wymagań nie stawia się natomiast pracownikom.
... zobacz więcej

2021-02-17

Covidowy żal
Pani Milena ma żal: - Przez trzy dni DPS nas nie poinformował, że wujka przewieziono na oddział covidowy. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero, gdy umarł. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej przy ul. Paukszty w Olsztynie, założony przez Polski Związek Niewidomych. Swoją wersję wydarzeń mają obie strony: dyrekcja DPS uważa, że zarzuty są bezpodstawne...
... zobacz więcej

2021-02-17

Wolne miejsca w DPS Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
Dom Pomocy Społecznej Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że posiada wolne miejsca: dla osób przewlekle somatycznie chorych (przy ul. Polnej 56) dla osób w podeszłym wieku (przy ul. Farbiarskiej 27/29) Osoby zainteresowane pobytem w DPS proszone są o kontakt telefoniczny z pracownikami socjalnymi: (44) 724 26 45 wew. 24 (w godz. 7-15) (44) 724 51 01 wew. 22 (w godz. 7-15) Aktualny koszt pobytu mieszkańca wynosi 3854,54 zł
... zobacz więcej

2021-02-17

Łęczyca: czy przepadną środki z PFRON?
Przedłuża się realizacja wymiany windy w Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy. W październiku ubiegłego roku powiat rozpoczął realizację przebudowy szybu windy oraz dachu wraz z wymianą windy. Inwestycja miała kosztować około 400 tysięcy złotych. Pandemia i kłopoty dostawcy spowodowały wstrzymanie prac. Choć prace wznowiono, pozostał problem współfinansowania ze środków PFRON, gdzie zgodnie z projektem inwestycja miała być zrealizowana w zeszłym roku.
... zobacz więcej

2021-02-16

Badania nad skutecznością szczepień
Jaka jest reakcja organizmu na szczepienie przeciwko koronawirusowi? – odpowiedź na to pytanie mają dać badania, które przeprowadzi Śląski Park Technologii Medycznych Kardio Med Silesia. Badaniu zostaną poddani podopieczni i pracownicy jednego ze śląskich Domów Pomocy Społecznej. Badania mają dać odpowiedź na pytania: czy po podaniu szczepionki organizm wytwarza przeciwciała, jeśli tak, to ile i jak długo utrzymują się one w organizmie po podaniu preparatu.
... zobacz więcej

2021-02-16

Legnica: zapadła decyzja o odwiedzinach
Rodziny znów mogą odwiedzać swoich bliskich w legnickich Domach Pomocy Społecznej. Dobiegła końca druga tura szczepień, co oznacza, że pensjonariusze są bezpieczni. Ze szczepionki przeciwko COVID-19 skorzystało blisko 91 proc. podopiecznych. Zachowany zostanie jednak pełen reżim sanitarny, np. odkażanie rąk, maseczki oraz mierzenie temperatury. Będzie też wreszcie możliwość samodzielnego wyjścia poza teren ośrodka.
... zobacz więcej

2021-02-16

Ministerstwo znowu nazywa się inaczej!
Ministerstwo zajmujące się polityką społeczną po raz kolejny zmieniło nazwę. Teraz nazywa się Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. To już kolejna zmiana w ostatnich latach. Zarobek mają z pewnością producenci szyldów, pieczątek i materiałów firmowych. Ministerstwo nadal zajmuje się tym, czym się zajmowało (gdyby ktoś miał wątpliwości).
... zobacz więcej

2021-02-15

Szykuje się zmiana przepisów
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej. To szereg zmian obejmujących poprawę sytuacji pracowników socjalnych, ale też m.in. zniesienie odpłatności za korzystanie z usług świadczonych w trybie dziennym w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi czy zwiększenie kar za prowadzenie nielegalnej placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
... zobacz więcej

2021-02-15

W Wejherowie zbierają na windę
Dom Pomocy Społecznej w Wejherowie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a'Paulo zbiera fundusze na budowę nowej windy. - Zacinająca się stara winda jest źródłem ogromnego stresu dla samych mieszkańców - czytamy w opisie zbiórki...
... zobacz więcej

2021-02-15

W oczekiwaniu na szczęśliwy finał
Sąd uznał, że Mariola nie dość dobrze zajmuje się swoim synem Pawłem, wziął pod uwagę fatalne warunki mieszkaniowe. Niepełnosprawny Paweł został umieszczony w DPS, kilkadziesiąt kilometrów od Bielska-Białej. Kobiecie pomogli m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i przewodniczący Rady Miasta Janusz Okrzesik. Podjęto decyzję o przydziale innego mieszkania i jego wyremontowaniu. Mariola złożyła już apelację od decyzji sądu. Mama nie może się doczekać, kiedy wróci do domu...
... zobacz więcej

2021-02-15

Zamieszanie i konsternacja w białostockim DPS
"Trzy tygodnie temu mieszkańcy DPS przy ul. Świerkowej w Białymstoku zostali zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19. Drugie szczepienie miało odbyć się w czwartek 11 lutego. Mój przyjaciel we wtorek dowiedział się, że szczepienia jednak nie będzie" - napisała do Gazety Wyborczej pani Janina. Zastanawia się dlaczego.""Nikt nie rozmawia z mieszkańcami DPS, jakie to może mieć skutki dla ich zdrowia. Jak opóźnienie drugiego szczepienia o kilka tygodni wpłynie na ich odporność przeciwko COVID-19? I najważniejsze – czy w ogóle będzie drugie szczepienie?".
... zobacz więcej

2021-02-12

Ministerstwo Zdrowia zasypane skargami na Dom Lekarza Seniora
Płyną kolejne skargi do Ministerstwa Zdrowia w sprawie domu opieki - Domu Lekarza Seniora, gdzie pod koniec roku 2020 zmarło dziesięcioro mieszkańców. Świadkowie opowiadają, że COVID-19 tylko spotęgował trwający wcześniej kryzys w zarządzaniu placówką. Opisują dużą rotację i braki kadrowe, zaniedbywanie podopiecznych i krzyki szefowej. W Ministerstwie Zdrowia trwa postępowanie wyjaśniające, ale nie wiadomo ile potrwa, bo ciągle napływają nowe skargi i wyjaśnienia.
... zobacz więcej

2021-02-12

Światowy Dzień Chorego w Kościele katolickim
Ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego w dzień wspomnienia objawienia Matki Bożej w Lourdes, obchodzony jest w tym roku pod hasłem "Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście". Na każdy Dzień Chorego papież kieruje orędzie. W tym roku papież Franciszek przypomina m.in. o znaczeniu solidarności braterskiej, która wyraża się w różnych formach służby ukierunkowanej na wspieranie bliźniego.
... zobacz więcej

2021-02-12

Masa serc na Walentynki
Z myślą o zbliżających się Walentynkach mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Nowinach koło Chełma przygotowali serca wykonane różnymi technikami. Te niezwykłe walentynkowe prace znalazły się na wystawie w DPS oraz ozdobiły wnętrza pomieszczeń.
... zobacz więcej

2021-02-11

Autobus dla DPS w Łyszkowicach
Dom Pomocy Społecznej w Łyszkowicach wzbogacił się o nowy autobus, który został zakupiony w ramach projektu "Likwidacja barier transportowych”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON dał 70% dofinansowania). Autobus przeznaczony jest do przewozu 20 osób niepełnosprawnych, w tym dwóch osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i posiada odpowiednie w tym zakresie przystosowanie.
... zobacz więcej

2021-02-11

Mieszkańcy zaszczepieni, to tworzymy izolatorium
W budynku Domu Pomocy Społecznej w Bochni powstało 30 miejsc czasowego pobytu, w których mieszkańcy i personel tej placówki znajdą schronienie w sytuacji zagrożenia COVID-19. Na realizację prac powiat otrzymał 500 tys. zł. z Województwa Małopolskiego, natomiast pozostałe 1,2 mln zł. to środki własne powiatu. Nie wiadomo, jaką funkcję spełniać będzie izolatorium, gdy nie będzie ognisk koronawirusa.
... zobacz więcej

2021-02-11

Jesteśmy razem z wolnymi mediami
Niezależne polskie media protestują przeciwko pomysłowi Ministerstwa Finansów: resort chce nałożyć na portale internetowe, radia, telewizję, prasę, kina i firmy billboardowe nową składkę reklamową, która w konsekwencji uderzy w konsumentów. W liście otwartym przedstawiciele mediów piszą wprost, że "jest to haracz uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media".
... zobacz więcej

2021-02-10

Niemcy: ognisko zakażeń mimo zaszczepienia
Dom opieki w Belm (powiat Osnabrück) stał się ogniskiem zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa, mimo że wszyscy mieszkańcy zostali już zaszczepieni przeciwko Covid-19 szczepionką Biontech/Pfizer. Wariant B 1.1.7 został wykryty u 14 seniorów. Wszyscy mieszkańcy otrzymali drugą dawkę szczepionki w dniu 25 stycznia. Na szczęście, choroba przebiega u zarażonych mieszkańców bezobjawowo lub łagodnie.
... zobacz więcej

2021-02-09

Równe chodniki i teren zielony dla białostockiego DPS
Trwa drugi etap przebudowy drogi i placu na terenie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej w Białymstoku. W ramach prac zostanie wymieniona instalacja kanalizacyjna, powstanie instalacja deszczowa, będzie przebudowane oświetlenie. Dla mieszkańców DPS istotne jest, że powstaną nowe ciągi komunikacyjne, z równą nawierzchnią oraz teren zielony.
... zobacz więcej

2021-02-09

strzałka do góry