DPS_tlo
Przybywa wolnych miejsc
Chore, niepełnosprawne i wymagające stałej opieki osoby mogą ubiegać się o przyjęcie w Domu Pomocy Społecznej w Sejnach. W placówce prowadzonej przez siostry zakonne są trzy wolne miejsca. To kolejna z wielu placówek w całej Polsce, która w czasie pandemii informuje o wolnych miejscach...
... zobacz więcej

2021-04-16

Bez trzeciej dawki chyba się nie obędzie
- W ciągu 6 do 12 miesięcy od pełnego zaszczepienia dwiema dawkami prawdopodobnie będzie trzeba podać dawkę przypominającą - sugeruje szef koncernu Pfizer. Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla, nie wyklucza, że konieczne będzie coroczne szczepienie populacji przeciwko koronawirusowi - donosi CNBC. Jak przyznał kluczową rolę w skuteczności szczepionki mają warianty wirusa.
... zobacz więcej

2021-04-16

Skandaliczne opóźnienia w tzw. grupie "0"
166 mieszkańców domów pomocy społecznej na Warmii i Mazurach wciąż czeka na przyjęcie pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Niezaszczepionych jest także 70 pracowników dps-ów, którzy wyrazili taką chęć- poinformował PAP w czwartek rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. Na przyjęcie drugiej dawki czeka wciąż 612 pracowników.
... zobacz więcej

2021-04-16

Ciągle brakuje 60 tysięcy złotych
Trwa zbiórka na wymianę windy na nową w Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Do zakończenia zbiórki pozostały dwa tygodnie i brakuje jeszcze 60 tys. zł. Obecna winda jest w tragicznym stanie, liczy 50 lat i wciąż się psuje. Każde jej użytkowanie to dla mieszkańców domu ogromny stres.
... zobacz więcej

2021-04-15

DPS w Skierniewicach przywraca odwiedziny mieszkańców
Dom Pomocy Społecznej w Skierniewicach ponownie umożliwia odwiedzanie podopiecznych przez rodziny. Warunkiem odwiedzin jest, by zarówno mieszkaniec jak i osoba odwiedzająca były zaszczepione 2 dawkami szczepionki przeciw COVID-19 i mogły potwierdzić to paszportem szczepień. Alternatywną możliwością odwiedzin jest również negatywny wynik testu na obecność wirusa u osoby odwiedzającej.
... zobacz więcej

2021-04-15

Urodziny najstarszego Polaka
14 kwietnia 2021 roku Stanisław Kowalski skończył 111 lat. Najstarszy mężczyzna w Polsce jeszcze kilka lat temu startował w zawodach lekkoatletycznych. Z okazji urodzin najstarszego mężczyznę w Polsce odwiedził wicestarosta świdnicki i przedstawiciel Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji non profit, która zajmuje się badaniami nad starzeniem się ludzi. Pan Stanisław Jest wśród 13 najstarszych mężczyzn żyjących na naszej planecie.
... zobacz więcej

2021-04-15

Budowa nowej placówki w Suchedniowie
W miejscu dawnej Szkoły Podstawowej numer 3 w Suchedniowie powstaje (prawdopodobnie dzienny) dom opieki dla seniorów. Buduje go Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Imienia Jezus. Jeszcze nie wiadomo, kiedy będzie gotowy. - Inwestycja jest kosztowna, a fundusze mamy ograniczone, więc trudno dziś podać datę otwarcia i inne szczegóły - powiedziała przedstawicielka zakonu.
... zobacz więcej

2021-04-14

Rozpoczął się proces w Radomiu
Rozpoczął się proces pracowników DPS "Nad Potokiem" w Radomiu. Według prokuratury latami znęcali się nad podopiecznymi. Na ławie oskarżonych zasiadły cztery osoby, w tym były już dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Radomiu Bogdan K. i kierowniczka pielęgniarek oddziału psychiatrycznego DPS, Renata B. Nikt z nich nie przyznał się do winy.
... zobacz więcej

2021-04-14

Wariant południowoafrykański w londyńskim domu opieki
W związku z wykryciem znaczącego ogniska południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa w dwóch dzielnicach południowego Londynu - Lambeth i Wandsworth - prowadzone są największe jak dotychczas testy przesiewowe. Spośród przypadków tego wariantu koronawirusa 23 wykryto w jednym z domów opieki – 10 u pensjonariuszy i 13 u personelu.
... zobacz więcej

2021-04-14

Ognisko koronawirusa w Gnieźnie
Sanepid w Gnieźnie stwierdza spadek liczby ognisk epidemii koronawirusa na swoim terenie, jednak nadal jedno z nich znajduje się w domu pomocy społecznej (szczegółów nie podano). We wspomnianym dps zakażonych jest 11 osób.
... zobacz więcej

2021-04-13

Obrazy z puzzli do obejrzenia online
Wystawa ponad 120 prac ułożonych z ponad 80 tysięcy elementów puzzli prezentowana jest w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych w Lublinie. Można ją oglądać online. – Część z tych puzzli ułożyli podopieczni Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kosmonautów – mówi pomysłodawca akcji Maciej Dąbrowski. – Układaliśmy w ramach zajęć właśnie takie prace i przyszedł nam do głowy pomysł, żeby szerzej zaprezentować takie układanki w formie wystawy.
... zobacz więcej

2021-04-13

Gruntowny remont DPS w Pińczowie
Starostwo Powiatowe w Pińczowie przygotowuje się do termomodernizacji Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Wesołej. W planach jest m.in. gruntowny remont obejmujący m.in docieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej a także wymianę instalacji elektrycznej oraz grzewczej. Odnowione zostaną także wszystkie pomieszczenia. Ponadto na dachu budynku zainstalowana zostanie instalacja fotowoltaiczna.
... zobacz więcej

2021-04-13

Nowa szefowa w Zgorzelcu
Z początkiem kwietnia Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” w Zgorzelcu powitał nowego Dyrektora, którym została Anna Kasińska. Kasińska jest absolwentką Uniwersytetu Opolskiego w Opolu, ponadto ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie pracy socjalnej oraz organizacji pomocy społecznej. Pracowała już także w DPS, ale na innych stanowiskach.
... zobacz więcej

2021-04-12

W Oświęcimiu pomagają innym!
Pracownicy Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Oświęcimiu pomogą w rejestracji seniorów na szczepienia. Będą dyżurować pod specjalnymi numerami telefonu i pomogą starszym osobom przejść przez proces rejestracji przez infolinię czy przez e-Rejestrację w przypadku posiadania Profilu Zaufanego.
... zobacz więcej

2021-04-12

Kontrola trwa czy nie trwa
"Alcatraz" - tak rodziny podopiecznych szczecińskiego DPS im. Świętej Rodziny określały placówkę założoną przez ks. Dymera. Wojewoda wszczął kontrolę i zapewnia, że ta ciągle trwa. Od rodzin słyszymy jednak inną wersję. - Nie traktuje się nas poważnie - mówią. Z pisma do jednej z rodzin wynika, że kontrola już się zakończyła, a obecnie trwa "analiza ustaleń i dokumentacji". Jednocześnie rodziny zaznaczają, że nie udostępniono im żadnych wyników z kontroli.
... zobacz więcej

2021-04-12

Uczniowie na medal
Uczniowie kożuchowskiej szkoły podstawowej nr 1 po raz kolejny wzięli udział w zbiórce artykułów przemysłowych, plastycznych i słodyczy. Tym razem dary trafiły do Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie. W zbiórce wzięła udział cała szkoła. Uczniowie spisali się na medal. Rodzice też donosili artykuły, wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
... zobacz więcej

2021-04-09

Lubliniec udowadnia, że można przywracać normalność
Sytuacja epidemiczna w DPS "Dom Kombatanta" w Lublińcu jest w tej chwili stabilna. Życie codzienne mieszkańców powraca do normalności. Z zachowaniem reżimu sanitarnego i zasad bezpieczeństwa mieszkańcy mogą korzystać z urlopów, wychodzić poza teren placówki, spotykać się z rodzinami. Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i pracowników zdecydowanie wzrosło po szczepieniach, którym poddało się ponad 82 procent mieszkańców.
... zobacz więcej

2021-04-09

Dyrektorzy dps-ów ciągle boją się luzowania obostrzeń
Mimo dopuszczonych możliwości odchodzenia od obostrzeń w domach pomocy społecznej, dyrektorzy placówek są ostrożni i sceptycznie podchodzą do wszelkich luzowań. Nie zamierzają wprowadzać zmian, dopóki liczba zakażeń w kraju jest nadal wysoka. Dotąd nie udało się zaszczepić całego personelu DPS, więc do pełnego bezpieczeństwa jeszcze trochę brakuje - mówią. I decydują się stosować nadal wszelkie środki ostrożności.
... zobacz więcej

2021-04-09

Kraków: zaszczepieni i niezaszczepieni
"Początkowo problemem były zachorowania starszych, m.in. w dps-ach. Aktualnie udało nam się zaszczepić 84 proc. pensjonariuszy naszych dps-ów. Niezaszczepiona grupa to niewielki odłamek tych, którzy odmawiają szczepień. Reszta ma choroby, które wykluczają szczepienia lub uzyskali odporność po przechorowaniu Covid-19 – mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.
... zobacz więcej

2021-04-08

Elektroniczny system z rządowego funduszu
Powiat Koszaliński otrzymał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 2,5 mln zł na innowacyjne w skali kraju, a nawet Europy przedsięwzięcie - elektroniczny system zarządzania domami pomocy społecznej. System ma być wsparciem w walce z pandemią, ale przydatny będzie również wtedy, gdy epidemia będzie złym wspomnieniem.
... zobacz więcej

2021-04-08

W Strumieniu zbierają na remont pokoju
Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu to placówka przeznaczona dla 73 chłopców z niepełnosprawnością intelektualną. Założycielem i organem prowadzącym jest Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame Prowincja Polska z siedzibą w Opolu. "Potrzeb jest więcej aniżeli możliwości. W związku z tym wspólnie z Fundacją „Zostań Aniołem” prowadzimy akcję „Pomóż mi wyremontować pokój”. Fundacja „Zostań Aniołem” podjęła się zebrania dla nas kwoty 52 000 zł, która przeznaczona będzie na remont pokoju jednej z grup wychowawczych- podkreśla dyr. strumieńskiego DPS.
... zobacz więcej

2021-04-08

Światowe statystyki przerażające, a kanadyjskie jeszcze bardziej
Według najnowszych szacunków, aż 69% kanadyjskich zgonów związanych z covid dotyczy osób w podeszłym wieku i mieszkańców różnych placówek opieki. Międzynarodowe szacunki mówią, że ok. 41% zgonów przypada na świecie na mieszkańców takich placówek. New York Times podaje, że w USA szacunki wskazują na około 1/3 zgonów na covid dotyczącą podpieczonych placówek opiekuńczych. Takie statystyki powodują, że narasta krytyka polityki władz kanadyjskich wobec seniorów i niepełnosprawnych w okresie pandemii...
... zobacz więcej

2021-04-07

Nieodpłatnie wypełniają seniorom PIT-y
Usługi polegające na wypełnieniu zeznania podatkowego i jego wydrukowaniu w dwóch egzemplarzach, oferuje bezpłatnie Stowarzyszenie Domów Pomocy Społecznej „Pomoc“ w Koninie. Punkt, w którym seniorzy mogą uzyskać pomoc czynny jest w każdy wtorek od godz. 10.00 do 12.00. Znajduje się on w budynku Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera przy ul. Południowej.
... zobacz więcej

2021-04-07

Znicze także ku czci zmarłych na covid mieszkańców dps
We wtorek wieczorem w centrum Białegostoku zapalono kilkaset zniczy. Władze miasta podkreślają, że w ten symboliczny sposób oddano hołd wszystkim ofiarom pandemii COVID-19. Wydarzenie "Białystok ofiarom pandemii" odbyło się na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, można je było obserwować na profilu miasta w mediach społecznościowych.
... zobacz więcej

2021-04-07

ZAZ poda obiad w dawnej synagodze
W Suchowoli powstanie Zakład Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych. Będzie to pierwsza tego typu placówka w powiecie sokólskim. Dzięki temu niepełnosprawni, którzy korzystają z Warsztatów Terapii Zajęciowej w powiecie będą mogli na siebie zarobić. Remontowany jest budynek dawnej synagogi, który również zostanie przystosowany na cele Zakładu Aktywności Zawodowej. Tam znajdzie się kawiarnia, bistro, gdzie będzie można zjeść obiad...
... zobacz więcej

2021-04-06

DPS uczestniczy w konkursie architektonicznym
Budowa Samorządowego Domu Pomocy Społecznej w Jedliczu (Krosno) została zakwalifikowana do ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.". Burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik podkreśla, że powstanie Domu Pomocy Społecznej jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne związane z pomocą i podniesieniem standardu życia mieszkańców, w szczególności osób starszych potrzebujących opieki. Będzie to placówka o charakterze stacjonarnym, świadcząca usługi całodobowo, architektonicznie dostosowana do osób z niepełnosprawnością.
... zobacz więcej

2021-04-06

Berlin: w konfrontacji ze śmiercią
W czasach pandemii w berlińskim domu opieki „Domizil” pastor ewangelicki Thomas Jeutner jest stale konfrontowany ze śmiercią. Ma to także wpływ na jego stosunek do Wielkiego Piątku.(...) To masowe umieranie znajduje odzwierciedlenie w codziennych statystykach, ale rzadko ma ludzką twarz. To dramat. − Byliśmy o krok od ewakuacji przez Bundeswehrę − mówi Ute Goede, dyrektorka placówki.
... zobacz więcej

2021-04-06

Święta
Dużo zdrowia, spokojnej atmosfery i smakołyków na stole życzymy wszystkim korzystającym z naszej witryny. Wesołych Świąt!
... zobacz więcej

2021-04-03

Wielkopolska bliższa normalności
Po roku od wybuchu pandemii drzwi domów pomocy społecznej w Wielkopolsce ponownie się otworzyły. - Dziś możemy chodzić do lekarza, na zakupy, spacer, odwiedzać się. Nastąpiła w końcu odwilż – opowiada pan Mirosław Żurawski, mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory w Poznaniu. Wspólne śniadanie wielkanocne będzie, ale stoliki pozostaną rozstawione. Dystans i specjalne zalecenia higieniczne obowiązują także przy odwiedzinach.
... zobacz więcej

2021-04-03

Opolskie: szczepienia nie otworzyły drogi do odwiedzin
Brak odwiedzin bliskich, wspólnych śniadań i możliwości opuszczenia placówki. Tak w tym roku będą wyglądać święta wielkanocne w domach pomocy społecznej oraz domach dziennego pobytu na Opolszczyźnie. Decyzję o zakazie odwiedzin i możliwości odwiedzin wydaje dyrektor każdej placówki. Zgody na odwiedziny mają jednak mieć miejsce tylko w wyjątkowych przypadkach.
... zobacz więcej

2021-04-03

Wolno i chaotycznie
W woj. warmińsko-mazurskim pierwszej dawki szczepienia przeciwko COVID-19 nie otrzymało jeszcze 70 pracowników dps-ów i 68 podopiecznych tych placówek – podał w czwartek rzecznik prasowy wojewody. Jednocześnie poinformował, że na przyjęcie drugiej dawki czeka 600 pracowników i 671 mieszkańców tych placówek. Przyznał też, że pełny cykl szczepienia ma za sobą 69 proc. pracowników DPS-ów i 76 proc. mieszkańców tych domów.
... zobacz więcej

2021-04-01

Świąteczne paczki od władz Poznania
Owoce, herbaty i słodycze oraz życzenia świąteczne od Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta. Wszystko to znalazło się w wielkanocnych paczkach świątecznych, które właśnie zostały przekazane do domów pomocy społecznej. 620 paczek przygotowała organizacja pozarządowa Forma+, a sfinansowało miasto Poznań i Selgros.
... zobacz więcej

2021-04-01

A jednak
W Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu zakażonych jest 5 podopiecznych. Prawdopodobnie zakazili się oni od osób przychodzących z zewnątrz. Przypomnijmy, że placówka od 12 marca pozwalała na odwiedziny. Obecnie przebywają tam 124 osoby. "Dwie osoby czują się dobrze. Natomiast trzy pozostałe gorzej. Potrzebują pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej, której udzielamy. Jeden pan jest obecnie pod koncentratorem tlenu." - mówi szefowa placówki
... zobacz więcej

2021-04-01

Dom opieki blisko ciechocińskich tężni
Raptem 300 metrów dzielić będzie od tężni solankowych w Ciechocinku nowy budynek, jaki zamierza postawić inwestor z Poznania. W atrakcyjnym miejscu uzdrowiska powstać ma dom opieki dla osób starszych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja jest w tej chwili w fazie procedury uzyskania pozwolenia na budowę.
... zobacz więcej

2021-03-31

Lampy bakteriobójcze dla poznańskich dps-ów
W walce z koronawirusem każda broń jest na wagę złota. W placówkach medycznych często stosuje się specjalistyczne lampy, które wybijają m.in. wirusy. Takie urządzenia trafiły do poznańskich domów pomocy społecznej. Lampy emitują specjalne światło, które wybija nie tylko wirusy, ale także grzyby i bakterie z powietrza. Co ważne, nie mogą się one uodpornić na to naświetlanie. Lampy, które zabezpieczą seniorów i ułatwią prace ich opiekunów, przekazał przedsiębiorca z Wielkopolski.
... zobacz więcej

2021-03-31

Nie ma trzeciej fali w dps-ach
W efekcie szczepień wyraźnie spadły zachorowania na COVID-19 wśród mieszkańców i pracowników domów pomocy społecznej – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez kancelarię premiera. Przyrostu zakażeń w DPS-ach nie zanotowano mimo trwającej trzeciej fali epidemii.
... zobacz więcej

2021-03-31

Wielkanocne dekoracje z Nowego Miszewa
Niecodzienne i oryginalne prace, które powstają podczas terapii zajęciowej, nie tylko zdobią Dom Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie, ale są także eksponowane na kiermaszach i wystawach. Co więcej, mieszkańcy są w trakcie malowania dużego kolorowego jaja wielkanocnego, które niebawem stanie przed płockim Ratuszem. Płocczanie będą mogli podziwiać je podczas wiosennych spacerów.
... zobacz więcej

2021-03-30

Powstaje ośrodek aktywnej opieki
76 miejsc zaoferuje nowoczesny Ośrodek Aktywnej Opieki dla osób starszych w Raniżowie w powiecie kolbuszowskim. Ośrodek zatrudni około 30 osób personelu, ma zostać otwarty w czerwcu. Właścicielem jest firma Specmed z Krosna, która uzyskała na budowę dofinansowanie unijne.
... zobacz więcej

2021-03-30

Powiat toruński: modernizacje i rozbudowy
Wielkimi krokami zbliża się rozbudowa Domu Pomocy Społecznej w Pigży, ale to nie wszystkie inwestycje związane z placówkami opieki społecznej w powiecie. W tym roku ruszy także budowa nowej siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku nad Wisłą. Zmiany czekają także DPS w Browinie i w Wielkiej Nieszawce.
... zobacz więcej

2021-03-30

Powstaje kompleks senioralny w Trzciankach
Firma Medica Zwoleń buduje nowoczesny Dom Seniora w Trzciankach na terenie powiatu puławskiego. Placówka będzie mogła przyjąć nawet sto osób w podeszłym wieku. Inwestycja kosztuje około 7 milionów złotych. W kompleksie znajdą się: Zespół Opieki Długoterminowej z salami pobytu dziennego, Dom Pomocy Społecznej – w którym za utrzymanie seniorów odpowiedzialne będą poszczególne samorządy oraz ośrodek komercyjny, gdzie koszty pokrywać będą sami pensjonariusze lub ich rodziny.
... zobacz więcej

2021-03-29

Akcja na całą Polskę
Wielkopostne porządki to akcja szczecińskiej Fundacji Małych Stópek, tym razem skierowana do domów pomocy społecznej. Udało się dostarczyć chemię gospodarczą do ponad 80 placówek w całej Polsce. Płyny do mycia podłóg, mydła i inne detergenty trafią dokładnie do 84 dps-ów w Polsce - mówi Anna Pleskot z Fundacji Małych Stópek.
... zobacz więcej

2021-03-29

Wielkanocne spotkania w Szczecinie z dodatkowym warunkiem
Choć od soboty rząd wprowadził ostrzejsze ograniczenia i zamknięto kolejne branże, to miasto Szczecin robi co może, by osoby przebywające w domach pomocy społecznej mogły spotykać się z najbliższymi. Dla odwiedzających będzie tylko jeden warunek. "– Wprowadzamy zasadę, że będzie wymagany aktualny test, przynajmniej z ostatnich 48 godzin. Wtedy na świeżym powietrzu będzie można się spotkać – z zachowaniem obostrzeń – z członkami rodzin." - mówi Krzysztof Soska, Zastępca Prezydenta Szczecina.
... zobacz więcej

2021-03-29

Nowy DPS w Rejowcu przejmie mieszkańców i pracowników sąsiednich placówek
Trwają prace przy przebudowie budynku dawnej szkoły w Rejowcu na dom pomocy społecznej. Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku zamieszkają tam pensjonariusze, którzy zostaną przeniesieni z DPS w Chojnie i Kaniem. Jak zapewnia starosta Piotr Deniszczuk, w nowym DPS w Rejowcu będą pracować dotychczasowi pracownicy z DPS w Kaniem i Chojnie.
... zobacz więcej

2021-03-26

Dary od Joannitów dla DPS w Kwidzynie
Odzież, komplety pościeli oraz środki opatrunkowe to tylko część darów przekazanych przez Zakon Joannitów mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie. Pomoc ponownie zorganizował dr Christian Meyl z Zakonu Joannitów, który od lat wspiera potrzebujących mieszkańców Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego. To kolejny w tym roku transport darów dla kwidzyńskiego Domu Pomocy Społecznej przekazany przez Zakon Joannitów.
... zobacz więcej

2021-03-26

Rażące naruszenia przepisów w Rudzie Pilczyckiej
Przypadki rażącego naruszenia prawa pracy, a także przepisów bhp stwierdzili inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy w Domu Pomocy Społecznej "Etola" w Rudzie Pilczyckiej (powiat konecki). I skierowali sprawę do sądu. Stwierdzone nieprawidłowości to m.in. zwolnienia z pracy osób reprezentujących związek zawodowy bez zgody jego zarządu, nieuzgadnianie z organizacją związkową regulaminu wynagradzania oraz przyznawania świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a także ewidencjonowania czasu pracy i rozliczeń pracowników.
... zobacz więcej

2021-03-26

Hołd dla 15 tysięcy ofiar z domów opieki
Dziesiątki nowojorczyków uczciło w niedzielę na Brooklynie pamięć swoich bliskich, którzy w szczycie pandemii zmarli w domach opieki. Ich zdaniem odpowiedzialność za śmierć ponosi gubernator Andrew Cuomo (64 l.). Hołd dla 15 tys pensjonariuszy domów opieki zmarłych w czasie pandemii, zorganizowany na Henry Street w Cobble Hill był jednocześnie protestem rodzin ofiar Covid-19 przeciwko polityce władz z Albany.
... zobacz więcej

2021-03-25

Będzie rozprawa
87-letni Adam K., pensjonariusz Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu stanie przed Sądem Okręgowym w Toruniu za atak i pozbawienie wzroku innego pensjonariusza - 93-latka. Ten po kilku miesiącach zmarł. Zgon jednak, jak podkreślają biegli, miał inne przyczyny. Adam K. oskarżony został o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu skutkującego kalectwem (art. 156 par. 1 pkt. 2), ale w warunkach ograniczonej poczytalności.
... zobacz więcej

2021-03-25

Kolejne miliony dla dps-ów
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwróciło się do wojewodów z prośbą o zebranie zapotrzebowania z terenu województw na środki dla domów pomocy społecznej. "– W efekcie przeznaczyliśmy kolejne 50 mln zł na wsparcie domów pomocy społecznej w czasie pandemii." - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Środki pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
... zobacz więcej

2021-03-25

Kobiety zbierają dla Mokrzyszowa
Do 26 marca trwa zbiórka najbardziej potrzebnych rzeczy, głównie artykułów chemicznych dla Domu Pomocy Społecznej w Mokrzyszowie. Akcję organizuje Tarnobrzeska Rada Kobiet. DPS dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Mokrzyszowie prowadzony jest przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP. Starowiejskich.
... zobacz więcej

2021-03-24

Koronawirus przewrócił świat w dps-ach do góry nogami
DPS w Pcimiu dla osób chorych i w podeszłym wieku właśnie zredukował liczbę miejsc z 75 do 55; zwolnił też część kadry. Przed pandemią problemem był brak wolnych miejsc w DPS-ach. Dziś sytuacja staje się w wielu miejscach odwrotna: nie ma mieszkańców, a co za tym idzie - pieniędzy na funkcjonowanie - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".
... zobacz więcej

2021-03-24

Kolejna ofiara koronawirusa
Zmarł pensjonariusz DPS w Nowodworzu. Był zakażony koronawirusem. 65-letni mężczyzna od kilkunastu dni przebywał w szpitalu ze względu na ciężki przebieg choroby COVID-19. Miał liczne choroby współistniejące. Ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej wykryto 14 marca.
... zobacz więcej

2021-03-24

Coraz więcej wolnych miejsc w dps-ach
W Lubuskiem jest ponad 2 tys. 300 miejsc w dps-ach i ponad 200 w prywatnych placówkach. W ubiegłym roku chorych na Covid-19 było w nich ponad 1400 mieszkańców i 600 pracowników. Obecnie jest jeden chory pensjonariusz. Na koniec lutego w lubuskich domach pomocy społecznej i w prywatnych placówkach było 210 wolnych miejsc. W czwartek szefowa Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego będzie rozmawiać na ten temat z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-23

Małopolskie dps-y ciągle z zakażeniami
Małopolska: zakażenie występuje w 7 domach pomocy społecznej (DPS w Krakowie przy ul. Łanowej 41, DPS w Krakowie przy ul. Helclów, DPS w Krakowie przy ul. Łanowej 43, DPS w Nowodworzu, DPS w Więckowicach, DPS w Krakowie przy ul. Praskiej oraz DPS w Krakowie przy ul. Robotniczej), co stanowi 7,53% wszystkich DPS. Zakażonych jest 17 mieszkańców, co stanowi 0,21% wszystkich miejsc w DPS, z czego 2 osoby przebywają w szpitalach, oraz 7 pracowników DPS. Spośród zakażonych mieszkańców dwie osoby przyjęły pierwszą dawkę szczepionki, natomiast piętnastu mieszkańców nie zostało zaszczepionych. Żaden z zakażonych pracowników nie został zaszczepiony przeciwko COVID-19.
... zobacz więcej

2021-03-23

100 milionów złotych na programy senioralne
Ogromnie zależy nam na zapewnianiu osobom starszym dostępu i przestrzeni do integracji i samorealizacji, do szeroko rozumianej aktywności – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W tym kontekście wskazywała na programy "Senior plus" i na nowy Program Wieloletni na rzecz Osób Starszych "Aktywni plus" na lata 2021-2025. Na ich realizację w bieżącym roku przeznaczone zostało 100 mln zł.
... zobacz więcej

2021-03-23

Czy domy pomocy będą mogły kupować leki w hurtowniach?
Ministerstwo Zdrowia oddało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu leków w hurtowniach farmaceutycznych. Zgodnie z jego brzmieniem, w hurtowniach będą mogły zaopatrywać się podmioty lecznicze, domy pomocy społecznej i domy dziecka. To oznacza, że nie będą tego musiały robić w aptekach. Resort zdrowia wprost wskazuje, że celem takiego działania jest ograniczenie liczby wystawianych zapotrzebowań na leki, które realizowane są w aptekach ogólnodostępnych.
... zobacz więcej

2021-03-22

Odwiedziny w szczecińskich dps-ach utrzymane
Od 15 marca przebywający w dps-ach w Szczecinie ponownie mogą spotykać się ze swoją rodziną. Wprowadzone od soboty nowe obostrzenia na tę chwilę nie zmieniły decyzji o odwiedzinach. Sytuacja jest jednak niepewna. "Na skutek akcji szczepień, gdzie zdecydowana większość pracowników i niemal wszyscy pensjonariusze zostali zaszczepieni, od paru dni nie mamy już żadnego zachorowania ani wśród personelu, ani wśród mieszkańców DPS-ów" - mówi prezydent Szczecina.
... zobacz więcej

2021-03-22

Pracownicy dps-ów powiatu tarnowskiego nie chcą się szczepić
Już ponad 85% pensjonariuszy domów pomocy społecznej prowadzonych przez powiat tarnowski poddało się szczepieniom przeciwko Covid-19. Także pracownicy personelu mają taką możliwość, tu jednak zainteresowanie jest bardzo małe. Są takie DPS-y, na przykład w Nowodworzu, gdzie na 104 pracowników mamy tylko 20 zaszczepionych. Dobra sytuacja jest w Karwodrzy, to jest 50%. W Sieradzy tylko 18 na 69 osób, w Stróżach 18 na 77. Najlepiej jest w Wietrzychowicach – 48 osób na 66.
... zobacz więcej

2021-03-22

Koronawirus w Czechach
Od kilku tygodni Czechy walczą z trzecią falą koronawirusa. Dzienna liczba zakażeń oscyluje tam na poziomie 14-15 tysięcy, a mówimy o kraju, który jest 3,5 razy mniejszy od Polski i liczy niecałe 11 mln mieszkańców. Czechy bardzo liczą, że sytuacje rozwiążą szczepienia. Ale na razie akcja szczepień nie idzie najlepiej. Do tej pory nie udało się w całości zaszczepić pracowników ochrony zdrowia, ani pensjonariuszy DPS-ów.
... zobacz więcej

2021-03-19

W Nowodworzu nie chcieli się szczepić. Jest ognisko covid!
W DPS w Nowodworzu (gm. Tarnów) ponownie wybuchło ognisko koronawirusa. Infekcję potwierdzono już u sześciu pensjonariuszy, jeden spośród nich jest w stanie ciężkim i musi być hospitalizowany. Starosta tarnowski Roman Łucarz poinformował, że DPS Nowodworze ma najniższy wskaźnik zaszczepionych pensjonariuszy i pracowników spośród wszystkich tego typu ośrodków w powiecie - "Wśród pensjonariuszy to jest poziom około pięćdziesięciu kilku procent, jeżeli chodzi o pracowników natomiast, to jest to niespełna dwadzieścia procent".
... zobacz więcej

2021-03-19

Szczepienia przynoszą rezultaty
Jeden zakażony pensjonariusz i żadnego przypadku zachorowań na COVID-19 – taki jest wynik badania pensjonariuszy lubuskich DPS-ów. - To wynik szczepień pensjonariuszy i kadry pracującej w ośrodkach – mówi wojewoda lubuski Władysław Dajczak. W całym regionie do szczepień przystąpiło ponad 80 procent pensjonariuszy domów opieki.
... zobacz więcej

2021-03-19

Nowelizacja z poparciem od prawa do lewa
Zwiększenie dodatków za pracę w terenie dla pracowników socjalnych, zniesienie odpłatności dla osób z zaburzeniami psychicznymi w ośrodkach wsparcia i zaostrzenie kar za nielegalne placówki – to niektóre rozwiązania zawarte w uchwalonej w środę przez Sejm nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 438 posłów, 12 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. To duże poparcie, zważywszy, że żadna z poprawek opozycji nie została zaakceptowana.
... zobacz więcej

2021-03-18

WTZ w Strzegomiu po remoncie
Zakończył się długo oczekiwany remont Warsztatów Terapii Zajęciowej w Strzegomiu, w wyniku którego powstała piękna i przestronna świetlica z aneksem kuchennym dla podopiecznych i kadry opiekuńczej. W miejscu poprzedniej świetlicy – dużo mniejszej – powstała pracownia ceramiczna. Remont był możliwy dzięki środkom pozyskanym z PFRON z projektu „Wyrównywanie szans między regionami III”.
... zobacz więcej

2021-03-18

System pomocy wymaga pilnych zmian
Wśród pracowników socjalnych przeprowadzono badania: 70 proc. z nich zauważyło, że znacząco pogorszyła się sytuacja osób objętych pomocą społeczną. Chodzi nie tylko o sytuację finansową, ale także o problemy psychiczne. 16 marca 2021 r. przypadał Międzynarodowy Dzień Pracy Socjalnej. W Polsce system pomocy wymaga jednak pilnych zmian - alarmuje Paweł Maczyński, przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFPSiPS).
... zobacz więcej

2021-03-18

Poprawki opozycji do ustawy o pomocy społecznej odrzucone
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie poparła we wtorek poprawek opozycji do projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Propozycje zakładają m.in. zwiększenie do 500 zł dodatków terenowych dla pracowników socjalnych. Poprawki zaproponowali m.in. posłanka niezrzeszona Agnieszka Ścigaj i posłowie Lewicy. Komisja negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki.
... zobacz więcej

2021-03-17

Sterylizator powietrza dla kaliskiego DPS
Wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny przekazał na ręce Marcina Ferenca, dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu sterylizator powietrza UV-C. Sprzęt z wbudowaną lampą bakteriobójczą będzie służył do dezynfekcji pomieszczeń, m.in. po wizytach osób spoza placówki. Sterylizator powietrza jest darowizną dla Miasta Kalisza od Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
... zobacz więcej

2021-03-17

Sądowe zgody na szczepienie podopiecznych
Na Warmii i Mazurach rośnie liczba zaszczepionych przeciwko COVID-19 pracowników i mieszkańców dps-ów. Na początku nie wyglądało to jednak dobrze. Teraz placówki starają się także o zgodę sądów rodzinnych na zaszczepienie np. osób po udarach czy z zaawansowaną chorobą Alzheimera, z którymi utrudniony lub uniemożliwiony jest kontakt. W takich przypadkach o przeprowadzeniu szczepienia decyduje właśnie sąd rodzinny. W przypadku Sądu Rejonowego w Olsztynie było tak już w kilkudziesięciu przypadkach.
... zobacz więcej

2021-03-17

Kolejny raport o dps-ach w Polsat News
Pandemia najbardziej dotknęła domy pomocy społecznej. W pierwszej fali ogniska zakażeń wybuchały tam z lawinową mocą. Placówki stawały się zamkniętymi twierdzami z brakami kadrowymi. A jak wygląda sytuacja w DPS-ach obecnie? Materiał Magdaleny Gwóźdź dziś o godz. 21 w programie "Raport" w Polsat News.
... zobacz więcej

2021-03-16

Interwencja w sprawie tomaszowskiego DPS
Posłanka Anita Sowińska interweniuje w sprawie DPS nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. Mają tam zostać przeniesieni pacjenci z Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego z ul. Niskiej, gdzie właśnie rozpoczyna się remont budynku. Zdaniem personelu DPS, związków zawodowych i posłanki, mieszkańcy DPS będą musieli być przenoszeni ze swoich pokojów, by zwolnić jedno piętro, dojdzie więc do znacznego zagęszczenia w pokojach i łazienkach. Budynek posiada tylko jedną windę i klatkę schodową, co przyczyni się do zwiększenia zagrożenia epidemicznego. Ponadto dla DPS-ów i ZPO obowiązują zupełnie inne wymogi sanitarne. Związki podkreślają też, że pracownicy i podopieczni o planach dotyczących ich placówki dowiadują się z mediów.
... zobacz więcej

2021-03-16

Intelektualne popisy tzw. nowej KRS
Krajowa Rada Sądownictwa wydała opinię na temat projektu zmian w Kodeksie karnym, przygotowanym przez sejmową Komisję ds. Petycji. Projekt dotyczy podwyższenia kary z trzech do pięciu lat więzienia za publiczne znieważenie lub naruszenie nietykalności cielesnej z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej lub bezwyznaniowości. W projekcie dodano też nowe przesłanki: płeć, wiek, niepełnosprawność, tożsamość płciową i orientację seksualną. KRS jest przeciwna i uzasadnia, że na tej samej zasadzie do nowelizacji można by dopisać: łysych, alkoholików, osoby rozwiązłe czy... właścicieli kotów.
... zobacz więcej

2021-03-16

Podejrzenia i zaprzeczenia
DPS Łopienno. Czy w ośrodku doszło do molestowania seksualnego wobec podopiecznej? Sprawa trafiła do sądu, a prokuratura postawiła zarzuty podejrzanemu w tej sprawie mężczyźnie, który jest pracownikiem DPS-u. Oskarżony nie przyznał się do popełnienia przestępstwa
... zobacz więcej

2021-03-15

Szczecin: odwiedziny w ogrodach
Od poniedziałku 15 marca we wszystkich gminnych domach pomocy społecznej Szczecina przywracana jest możliwość spotkań z rodzinami. Początkowo odwiedziny będą możliwe przede wszystkim na terenie ogrodów. Dotyczy to DPS przy ul. Kruczej, ul. Romera (dla osób starszych i przewlekle chorych) oraz przy ul. Broniewskiego (dla osób psychicznie chorych). Należy jednak najpierw skontaktować się z odpowiednim domem i umówić termin oraz godzinę takiego spotkania.
... zobacz więcej

2021-03-15

Małopolskie luzuje obostrzenia, ale zaszczepionych tylko 72% podopiecznych
Sytuacja w domach pomocy społecznej w Małopolsce uległa zdecydowanej poprawie – twierdzi rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo. W tej chwili odwiedziny umożliwia ponad 60% placówek na terenie województwa. Do tej pory koronawirusa przechorowało około 40 procent pensjonariuszy małopolskich dps-ów, zaszczepiono blisko 72 procent podopiecznych. Koronawirus pojawił się w ponad 80 z 93 placówek.
... zobacz więcej

2021-03-15

Prokuratorskie śledztwo po 11 zgonach
Prokuratura bada, do jakich nieprawidłowości mogło dość w prywatnym Domu Seniora w Woli Czołnowskiej, który w lutym br. stał się ogniskiem zakażeń koronawirusem. Na 37 podopiecznych u 23 potwierdzono wówczas zakażenie. W konsekwencji 11 pensjonariuszy Domu Seniora zmarło. Wojewoda lubelski, który ma zastrzeżenia co do pracy personelu placówki, złożył zawiadomienie do prokuratury.
... zobacz więcej

2021-03-12

Pomorze Zachodnie: kolejne dotacje dla dps-ów
Kolejna dotacja przyznana przez ministra rodziny i polityki społecznej trafi do 32 domów pomocy społecznej na Pomorzu Zachodnim. Środki w wysokości blisko 2,4 mln zł pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. To kolejne środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na przygotowanie i zabezpieczenie domów pomocy społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-COV-2. Dotacje mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej, niezbędnego sprzętu i wyposażenia, a także na zapewnienie kadry.
... zobacz więcej

2021-03-12

Chaos informacyjny władz
Po informacjach min. Maląg sprzed kilku dni, dziś kolejne informacje - sprzeczne z tamtymi - na dodatek ze związanej z władzami TVP 3 (Olsztyn). W województwie warmińsko-mazurskim pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 nie otrzymało jeszcze 181 pracowników domów pomocy społecznej i 766 mieszkańców tych placówek. Ta grupa ludzi, w sumie 947 osób, wyraziła chęć zaszczepienia się. Według przelicznika procentowego na pierwsza dawkę szczepienia oczekuje 22 proc. mieszkańców DPS i 10 proc. pracowników. Na przyjęcie drugiej dawki czeka 439 pracowników DPS i 140 mieszkańców.
... zobacz więcej

2021-03-12

Wyrok dla zakonnicy
Rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i obowiązek naprawy szkody - taki wyrok usłyszała zakonnica Urszula K., która ukradła z dobrzeńskiego Domu Pomocy Społecznej ponad 400 tysięcy złotych. To "odprysk" sprawy opolskiego "tulipana" Piotra K. Kobieta została przez niego uwiedziona, chciała odejść dla niego z zakonu, aż w końcu "pożyczyła" mu pieniądze z konta DPS-u na biznes życia.
... zobacz więcej

2021-03-11

Ministerstwo zaleca, Opolszczyzna reaguje
Opolski Urząd Wojewódzki rozesłał do starostów pisemną propozycję odmrożenia Domów Pomocy Społecznej czyli stopniowego powrotu do normalnego trybu pracy przed pandemią. Po zaszczepieniu większości podopiecznych placówki mogą sobie pozwolić na więcej. Pismo ma charakter informacji, a nie polecenia czy wytycznych, tak więc o konkretnych rozwiązaniach zdecydują poszczególni dyrektorzy Domów Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-11

Ministerstwo z zaleceniem dla wojewodów i dyrektorów domów pomocy
Zwróciliśmy się do wojewodów i dyrektorów domów pomocy społecznej, aby przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa poluzować obostrzenia, jeśli chodzi o możliwość odwiedzin pensjonariuszy - przekazał PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zaznaczył jednocześnie, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do dyrektora placówki po uzgodnieniu z powiatowym sanepidem. Szwed podkreślił, że sytuacja w domach pomocy społecznej jest ustabilizowana, a skala zakażeń jest tam bardzo niska.
... zobacz więcej

2021-03-11

Czarzasty w Zawierciu na 8 marca
Dzień kobiet, 8 marca, co roku obfituje w ogromne ilości kwiatów, czy niespodziewanych upominków dla kobiet. Z tej okazji, na ulice Zawiercia wyszedł dziś wicemarszałek sejmu Włodzimierz Czarzasty. Wcześniej spotkał się także z podopiecznymi zawierciańskiego DPS-u. Z okazji święta kobiet porozmawiał z nimi o najważniejszych dla nich kwestiach oraz wydarzeniach.
... zobacz więcej

2021-03-10

Wojewoda zapowiada kontrolę w szczecińskim DPS
Wojewoda zachodniopomorski zapowiedział kontrolę w szczecińskim Domu Pomocy Społecznej, prowadzonym przez Instytut Medyczny imienia Jana Pawła II. Stało się to po sygnałach od zaniepokojonych rodzin na temat złej opieki nad ich starszymi krewnymi przebywającymi w tym ośrodku.
... zobacz więcej

2021-03-10

Kuchnia w Pigży jak nowa
Po dwóch miesiącach zakończył się remont kuchni w Domu Pomocy Społecznej w Pigży. W poniedziałek 1 marca posiłki dla jego mieszkańców zostały przygotowane już w zmodernizowanej, nowoczesnej kuchni. Koszt inwestycji, w ramach której wymieniono posadzki i płytki naścienne, wykonano instalacje sanitarne i elektryczne, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, położono gładź i odmalowano ściany pomieszczeń, to 453 tys. złotych.
... zobacz więcej

2021-03-10

Raport o dps-ach w Polsat News
Czy starsi ludzie w Domach Pomocy Społecznej mają odpowiednią opiekę? Przykłady takie jak ten ujawniony przez reportera Raportu pozwalają w to wątpić. Starszy mężczyzna trafił do szpitala z DPS-u w stanie skrajnego wyniszczenia. Nie udało się go uratować. Zdaniem lekarzy chory mężczyzna był praktycznie zagłodzony. "Raport" dziś o 21:00 w Polsat News.
... zobacz więcej

2021-03-09

Poznań: druga dawka szczepionki nie zmieniła sytuacji mieszkańców
Poznań: dyrektorzy placówek i miasto, które sprawuje nad nimi nadzór, czekają na odwołanie decyzji wojewody z połowy października ubiegłego roku o zakazie opuszczania placówek przez podopiecznych i zakazie odwiedzin. "Jestem zaszczepiony podwójną dawką, jak większość z mieszkańców, mimo to nic się nie zmienia w naszej sytuacji, nikt też nie potrafi udzielić odpowiedzi, co dalej…” – napisał pan Krzysztof. Dodał, że cały personel placówki funkcjonuje normalnie. „Jeżdżą do domu, chodzą po zakupy czy na spacery, a my zamknięci” – żalił się.
... zobacz więcej

2021-03-09

Maląg: zaszczepionych jest ponad 90% podopiecznych dps-ów
Ponad 90 proc. pensjonariuszy domów pomocy społecznej jest zaszczepionych drugą dawką szczepionki przeciw COVID-19 - poinformowała minister rodziny i pomocy społecznej Marlena Maląg. Oceniła, że proces szczepień w DPS-ach został sprawnie przeprowadzony."Również pracownicy, którzy zadeklarowali chęć zaszczepienia, są zaszczepieni drugą dawką" - dodała.
... zobacz więcej

2021-03-09

Kolejne zmiany w programie szczepień
Rządzący uaktualnili plan szczepień, który od poniedziałku, 8 marca, został zmieniony poprzez rozszerzenie tzw. grupy zero. Mają być m.in. szczepione osoby z grupy zero, które jeszcze nie otrzymały preparatów. Potrwają one do 21 marca. Do tzw. grupy zero dołączono kolejnych pracowników sektora ochrony zdrowia, również kadry w stacjach sanepidu, pracowników DPS-ów i ośrodków pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-08

Koniec szczepień w Trzebiechowie z takim sobie wynikiem
W Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie i filii w Bełczu zakończyły się szczepienia personelu i podopiecznych. – W DPS Trzebiechów zaszczepiło się 49 pracowników, czyli 65 procent. Wśród tych, którzy pracują bezpośrednio z podopiecznymi wielkość szczepień sięga 71 procent – informuje Agnieszka Szeląg, dyrektor placówki.
... zobacz więcej

2021-03-08

Polska 2050 proponuje konkretne rozwiązania
Polska 2050 przekaże Ministerstwu Zdrowia pakiet rozwiązań, mających umożliwić odwiedziny pacjentów przebywających w ciężkim stanie w szpitalach - w tym na oddziałach covidowych, a także pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej - poinformował lider ruchu Szymon Hołownia.
... zobacz więcej

2021-03-08

Łamanie praw bez konsekwencji
Prezes Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej Paweł Matczyński wskazał, że pacjenci powinni mieć prawo do kontaktu z bliskimi. – Nie powinno być tak, żeby prawa osób przebywających w Domu Pomocy Społecznej były po prostu łamane tylko dlatego, że my wszyscy gdzieś tam się obawiamy konsekwencji i ktoś wyżej nie wydał odpowiedniej rekomendacji dla dyrektorów. No bo oni też oczywiście tych konsekwencji się obawiają – wyjaśnił.
... zobacz więcej

2021-03-05

Koniec remontu w DPS w Szymiszowie
Zakończył się trwający ponad rok remont Domu Pomocy Społecznej w Szymiszowie, w gminie Strzelce Opolskie. Placówka działa w XVIII-wiecznym pałacu, którego właścicielem była rodzina Strachwitzów. Przebudowa obejmowała wymianę źródeł ciepła, systemu ogrzewania, a także stolarki okiennej. Koszt prac to prawie 9 mln zł.
... zobacz więcej

2021-03-05

Dyrektorzy dps-ów decydują
Przekazaliśmy rekomendacje do wojewodów, żeby decyzje o luzowaniu obostrzeń w DPS-ach były podejmowane na poziomie dyrektorów placówek w uzgodnieniu z powiatowym sanepidem i przy zachowaniu zasad sanitarnych – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceszef MRiPS poinformował, że do tej pory zaszczepiono 80 proc. pensjonariuszy domów pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-05

Wszyscy zasłaniali się prawem. Nikt nie płacił.
Siostry Służebniczki, prowadzące Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Starej Wsi (Podkarpacie) przez ponad pół roku nie dostały ani złotówki za pobyt dzieci z Izdebek, choć reguluje to ustawa o opiece społecznej. Zdecydowały się wreszcie przekazać sprawę prawnikom. W zeszły piątek nastąpił ostatni akord dramatu, który ujawnił się w 2018 roku. Sąd wydał w tej sprawie orzeczenie. Orzekł, że za pobyt dzieci w domu pomocy społecznej ma zapłacić powiat brzozowski.
... zobacz więcej

2021-03-04

Trzaskowski: Robimy wszystko, żeby zapobiegać wykluczeniu seniorów
Na Białołęce otwarty został dom opieki długotrwałej dla seniorów. Miejska placówka zapewnia 170 miejsc dla najstarszych warszawiaków wymagających całodobowego wsparcia. Znajdują się w niej nowoczesne sale rehabilitacyjne oraz pokoje wyposażone w łazienki i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nowy dom opieki mieści się w budynku należącym do funkcjonującego już ośrodka Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy ulicy Mehoffera.
... zobacz więcej

2021-03-04

Kto właściwie został zaszczepiony? Mieszkańcy i personel ciągle bez szczepień
Pensjonariusze giżyckiego DPS powrócili do swoich pokoi, terapii zajęciowej i spacerów po ogrodzie. Nie ma jeszcze odwiedzin. Zarówno mieszkańcy jak i personel czekają na szczepienie przeciw Covid-19. Spośród ponad 70 pracowników, 10 jest zaszczepionych. – W chwili obecnej opiekę nad mieszkańcami sprawują lekarze poradni medycyny rodzinnej giżyckiej ochrony zdrowia – wyjaśnia dyrektor Pietranis. – Ze względu na pandemię są tylko teleporady. Brakuje bezpośredniego kontaktu z lekarzem.
... zobacz więcej

2021-03-04

Bohaterstwo XXI wieku
We wtorek województwo małopolskie rozpoczęło dystrybucję kolejnych pieniędzy dla DPS-ów. Pierwszy otrzymał je Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu. Wojewoda przekazał tej placówce symboliczny czek na 100 tys. zł. Dzięki tym finansom ośrodek będzie mógł kupić środki ochrony osobistej i dodatkowy sprzęt. "Wielu pracowników wykazało się heroiczną postawą. (...)To jest bohaterstwo XXI wieku. O tym zawsze będziemy pamiętać - podkreślił wojewoda małopolski.
... zobacz więcej

2021-03-03

Kolorowo i pięknie w Wadowicach
Ktoś miał pomysł, ktoś inny potrafił go zrealizować. Jeszcze inne osoby pomogły w zakupie potrzebnych materiałów, a kolejne w przystrojeniu miejsca własnym rękodziełem. W ten sposób Dom Pomocy Społecznej przy ul. Parkowej w Wadowicach zmienił swoje oblicze na o wiele piękniejsze. A wszystko to w czasie pandemii, który z pięknem trudno skojarzyć.
... zobacz więcej

2021-03-03

Lewica żąda podwyżek dla pracowników domów pomocy społecznej
Posłowie Lewicy zaprezentowali projekt ustawy, która ma dać pracownikom domów pomocy społecznej 15 proc. podwyżki. - Pensje pracowników DPS-ów są żenująco niskie, tą ustawą sprawdzamy wrażliwość społeczną prawicy - powiedziała posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska. Na wtorkowej konferencji w Sejmie posłanka Lewicy stwierdziła, że pandemia pokazała "mizerię i strasznie trudne warunki pracy w DPS-ach".
... zobacz więcej

2021-03-03

Powoli się otwieramy...
- Dopiero wyszliśmy z epidemii. Przywracamy normalne funkcjonowanie, ale w ograniczonym zakresie. Pensjonariusze wychodzą z pokoi, mogą spacerować wokół budynku. Powoli zmierzamy w kierunku umożliwienia odwiedzin, ale na początku będą się one odbywały na zewnątrz - mówi Jacek Ciesielski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej.
... zobacz więcej

2021-03-02

Alcatraz: DPS im. Świętej Rodziny w Szczecinie
- Kąpiel miał może raz w tygodniu, paznokcie nieobcięte, zęby nieumyte - opowiada córka podopiecznego DPS-u założonego przez ks. Dymera, do której dotarł dziennikarz money.pl. - Szczęście mieli ci, którzy mogli się poruszać - dodają inne rodziny. Szczecińska kuria nie odpowiada na zarzuty. Dziennikarskie śledztwo ujawnia wstrząsające historie podopiecznych ks. Dymera, człowieka oskarżonego o pedofilię. DPS należy do Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II.
... zobacz więcej

2021-03-02

Realne plany na temat DPS w Sośnicowicach
W Sośnicowicach (powiat gliwicki) ma powstać drugi Dom Pomocy Społecznej. Choć są to zaledwie plany, jest szansa, by przedsięwzięcie zostało zrealizowane - tylko trzeba wygrać konkurs. Z planowanego, drugiego DPS-u korzystać mają wyłącznie seniorzy. Na dzień dzisiejszy starostwo informuje zaledwie o lokalizacji, w której drugi DPS miałby powstać. Rozstrzygnięcie poznamy jeszcze w tym miesiącu.
... zobacz więcej

2021-03-02

Kontynuacja wojskowej pomocy
Z uwagi na dalsze trudności w ciągłości funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Giżycku spowodowane okresem infekcji lub występowaniem koronawirusa w rodzinach pracowników, Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski wystąpił z prośbą do Generała Bogdana Rycerskiego – Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego z prośbą o dalszą pomoc w opiece nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-01

Powstaje DPS "Dobre miejsce" w Kobiórze
Z dniem 1 marca zostanie utworzony Tyski Dom Pomocy Społecznej „Dobre Miejsce” z siedzibą w Kobiórze przy ul. Promnickiej 53. Będzie to miejsce całodobowej opieki dla osób w podeszłym wieku, utrzymywane z budżetu gminy. Znajdzie się tu miejsce dla co najmniej 60 osób.
... zobacz więcej

2021-03-01

Poznań: nie wiadomo, co ze szczepieniami. W ogóle niewiele wiadomo.
Pani Barbara, mieszkanka jednego z poznańskich DPS-ów, znajomych nie widziała od roku. Intelektualnie jest sprawna, ale fizycznie wymaga pomocy w codziennym funkcjonowaniu. - U nas szczepień chyba jeszcze nie było, w każdym razie ja nie miałam. Ale tu nikt nikogo o niczym nie informuje, pytania też nie są mile widziane - precyzuje kobieta. W zamknięciu jest już prawie rok, nie licząc pobytu w szpitalu po zakażeniu koronawirusem, z którym całkiem dobrze sobie poradziła.
... zobacz więcej

2021-03-01

Czeskie domy opieki także jak więzienia
Poczucie izolacji i olbrzymia frustracja mieszkańców domów opieki to także dyskutowany temat w Czechach. Dramatyczny przebieg pandemii w tym kraju spowodował, że wstrzymano odwiedziny z zewnątrz, a o wyjściach mieszkańców poza teren placówek można tylko pomarzyć. I to wszystko pomimo szczepień, które przebiegają podobnie jak w Polsce. W Czechach uznaje się, że koniec izolacji będzie możliwy dopiero, gdy unormuje się sytuacja epidemiczna w kraju.
... zobacz więcej

2021-02-26

Smutne statystyki w niemieckiej Hesji
Znacząco więcej niż połowa wszystkich ofiar śmiertelnych koronawirusa (od początku pandemii) w niemieckim landzie Hesja to mieszkańcy domów opieki społecznej i innych placówek pielęgnacyjnych. Łącznie odnotowano w tej grupie aż 2600 zgonów - poinformował tamtejszy minister spraw socjalnych.
... zobacz więcej

2021-02-26

Hiszpania przywraca wolność mieszkańcom domów pomocy
"To cudowny dzień. Założyłam perły..." - tak mówi mieszkanka jednego z domów seniora w Madrycie, gdy pierwszy raz od roku mogła wybrać się do teatru. Ciągle w maseczkach, ale jednak. Luzowane są obostrzenia w hiszpańskich placówkach opiekuńczych. Dotyczą tych,którzy zostali zaszczepieni dwiema dawkami szczepionki. W Polsce nie ma ciągle odważnych, by podjąć jedyną rozsądną decyzję...
... zobacz więcej

2021-02-26

DPS w Kaliszu bogatszy o oddział opieki dziennej
Dzienny oddział Domu Pomocy Społecznej powstaje przy ul. Winiarskiej w Kaliszu. W placówce znajdzie się miejsce dla seniorów z problemami zdrowotnymi, którzy będą mogli tam przebywać do ośmiu godzin dziennie, co dużym stopniu odciąży ich opiekunów. Obecnie w Domu Pomocy Społecznej mieszka 157 osób. W nowym oddziale znalazłoby się jednorazowo miejsce maksymalnie dla 20 osób. Każda z osób będzie ponosiła odpłatność w wysokości 5 proc. własnych dochodów.
... zobacz więcej

2021-02-25

1208 łóżek geriatrycznych w 38-milionowym kraju
W 38 milionowym kraju, jakim jest Polska funkcjonuje 58 oddziałów geriatrycznych. Łącznie mają one 1208 łóżek. "Planujemy przekształcenie części łóżek w oddziałach szpitalnych o niskim obłożeniu na łóżka geriatryczne; celem jest zwiększenie bazy łóżek o tysiąc" – mówił 25 lutego wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.
... zobacz więcej

2021-02-25

Mało chętnych do zaszczepienia w podkarpackich dps-ach
Na Podkarpaciu do tej pory zaszczepiono 2943 osoby przebywające w domach pomocy społecznej. Zdecydowana większość przyjęła już drugą dawkę – poinformował rzecznik prasowy wojewody Michał Mielniczuk. Dodał, że na szczepienie wciąż czeka 450 podopiecznych podkarpackich dps-ów. W regionie w dps-ach przebywa w sumie ponad 4,3 tys. osób. Z tej liczby ponad 3 tys. zgłosiło się do szczepienia.
... zobacz więcej

2021-02-25

Pożar w częstochowskim Domu Pomocy Społecznej
Strażacy gasili wieczorem w poniedziałek pożar w DPS przy ul. Kontkiewicza na Wyczerpach (Częstochowa). Sytuacja została szybko opanowana, nikt nie został ranny. Jak informuje straż pożarna w Częstochowie, ogień pojawił się w jednym z pokojów ośrodka. Na miejsce wysłano sześć zastępów, w sumie w akcji uczestniczyło 22 strażaków. Mimo wszystko konieczna okazała się ewakuacja 76 osób - wszyscy zostali przeprowadzeni do innego skrzydła budynku.
... zobacz więcej

2021-02-24

Wejherowo też nie może doczekać się windy
Trwa zbiórka pieniędzy na wymianę windy w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie . W Internecie na rzecz akcji powstał challenge #WINDAMOCY. Do akcji dołączyły już m.in. Chór Cantores Veiherovienses, Disco Morsy z Władysławowa, Morsowe Love, czy Wolne Morsy z Dębek.
... zobacz więcej

2021-02-24

Prezydent na nartach, a pensjonariusze nadal zamknięci!
Wielu mieszkańców domów pomocy społecznej nie widziało swoich bliskich od roku. Nie wolno im wychodzić ani przyjmować gości. Nawet gdy zaszczepieni są i pensjonariusze, i personel, dyrekcja boi się otwierać placówki. Wśród mieszkańców krążą różne teorie, dlaczego nie wolno im wychodzić. - Jedni uważają, że rząd chce się ich pozbyć, by zaoszczędzić na emeryturach, inni, że szczepionki nie działają. Jednocześnie słyszą, że pan prezydent jeździ na nartach, pani Pawłowicz odwiedza spa.
... zobacz więcej

2021-02-24

Dużo zakażeń dało do myślenia pracownikom i podopiecznym...
- Wiele osób się chyba zreflektowało i chce się zaszczepić. Liczba nowych osób, które zadeklarowały chęć zaszczepienia, liczona jest w setkach - mówi o pracownikach dps-ów rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego. Wcześniej sceptycznie do szczepień podchodzili także pensjonariusze DPS-ów. W tym przypadku sytuacja także się zmieniła.
... zobacz więcej

2021-02-23

Bałagan i napięta sytuacja w Tomaszowie Mazowieckim
Trwają poszukiwania miejsc dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Niskiej w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie powinna właśnie ruszać termomodernizacja budynku. Choć przygotowania do tej inwestycji trwały od dawna, to o pacjentach placówki do tej pory nikt nie myślał... Dopiero w tym tygodniu zostało skierowane pismo do wojewody łódzkiego o wyrażenie zgody na umieszczenie pacjentów ZOL na jednym piętrze domu pomocy społecznej przy ul. Polnej. Ale żeby wszyscy pacjenci ZOL mogli znaleźć się na jednym piętrze DPS, potrzebne są także przenosiny samych mieszkańców DPS, nie tylko między piętrami, ale i domami...
... zobacz więcej

2021-02-23

Zamiecione pod dywan?
- Nikt nas nawet nie przesłuchał. Po prostu prokuratura i biegli zamietli sprawę pod dywan - mówią o umorzeniu śledztwa w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu jego pracownicy. Mieszkało tu blisko 180 osób - ponad 100 zakaziło się koronawirusem. 40 zmarło. W czasie ubiegłorocznego protestu personel podkreślał: - To dyrekcja jest winna fali zakażeń. Bo w ośrodku brakowało nie tylko środków ochrony osobistej, ale też procedur antyzakażeniowych...
... zobacz więcej

2021-02-23

Opóźnienie w Gorysławicach
Budowa Domu Pomocy Społecznej w Gorysławicach, w gminie Wiślica, miała rozpocząć się w ubiegłym roku, ale pandemia znacznie odsunęła w czasie tę inwestycję. Pod działalność placówki ma zostać zaadaptowany budynek biurowy, mieszczący się na terenie przejętym przez gminę od Spółdzielni Usług Rolniczych. Według obecnych informacji DPS powinien zostać oddany do użytku w przyszłym roku.
... zobacz więcej

2021-02-23

3 samochody dla 3 dps-ów powiatu kutnowskiego
Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Wojszycach miało miejsce uroczyste przekazanie trze pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych z miejscami dla osoby na wózku inwalidzkim. Mikrobusy trafiły do DPS przy ul. Oporowskiej 27 w Kutnie, DPS w Wojszycach i DPS w Woli Chruścińskiej.
... zobacz więcej

2021-02-19

Dowodów na narażenie życia podopiecznych brak
W DPS w Kaliszu nie doszło - wiosną ubiegłego roku - do przestępstwa w postaci narażenia zdrowia i życia pensjonariuszy i personelu - w związku szerzeniem się choroby zakaźnej. Po wielu miesiącach trudnego śledztwa, w oparciu o opinie biegłych, prokuratura umorzyła śledztwo ws. kaliskiego Domu Pomocy Społecznej. Nie znaleziono dowodów na to, by ktoś celowo naraził innych na zakażenie koronawirusem.
... zobacz więcej

2021-02-19

Rozprawa odroczona
Do 13 kwietnia Sąd Rejonowy w Radomiu odroczył pierwszą rozprawę dotyczącą znęcania się nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej „Nad Potokiem”. Na ławie oskarżonych zasiądą cztery osoby, w tym były dyrektor placówki. Termin został przesunięty na wniosek jednego z oskarżycieli posiłkowych. Nie został on bowiem na czas poinformowany o rozprawie – nie otrzymał pisemnego zawiadomienia.
... zobacz więcej

2021-02-19

Szczepienia pierwszą dawką wstrzymane do 7 marca!
Agencja Rezerw Materiałowych, z powodu nieregularnych dostaw, wstrzymuje do 7 marca szczepienie pierwszą dawką osób z grupy "0", DPS i zakładów opiekuńczych. Chyba że została jakaś dawka i "trzeba ją wylać do zlewu". Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektorka szpitala miejskiego im. Raszei w Poznaniu dodaje, że z powodu choroby, kwarantanny, czy zdarzeń losowych szczepień nie przeszła wciąż część osób z DPS i z zakładów opiekuńczo-leczniczych: - Te szczepienia trzeba także przesunąć do 7 marca.
... zobacz więcej

2021-02-18

Ruszył proces w sprawie radomskiego DPS "Nad Potokiem"
Rozpoczął się proces w sprawie znęcania się nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem w Radomiu. Oskarżeni mieli szarpać, bić i zmuszać starszych schorowanych ludzi do załatwiania się na zewnątrz. Ich dramat – zdaniem śledczych – mógł trwać nawet 6 lat. Przed sądem staną cztery osoby. To pielęgniarka, kobieta zatrudniona jako pomoc, były dyrektor placówki oraz kierowniczka oddziału psychiatrycznego. Oskarżeni nie przyznają się do winy.
... zobacz więcej

2021-02-18

Strategia. Zapowiedzi. Przygotowania.
Premier na wspólnej konferencji z minister Maląg poinformował, że rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Premier poinformował, że opracowany zostanie narodowy program zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Dodał, że rząd będzie kontynuował "poprawę warunków życia, ochrony socjalnej, ochrony społecznej, warunków bytowych osób z niepełnosprawnościami". Zapowiedział, że w obszarze zdrowia "zwiększona zostanie dostępność usług rehabilitacyjnych, pakietów medycznych, usług medycznych".
... zobacz więcej

2021-02-18

W Niedabylu będzie nowa oczyszczalnia ścieków
W DPS w Niedabylu podpisano umowę na modernizację oczyszczalni ścieków. Konieczność modernizacji wynika ze złego stanu technicznego oczyszczalni, co zagraża środowisku naturalnemu i bezpieczeństwu jednostki. Prace przygotowawcze do inwestycji rozpoczęto już w 2018 r. Jednak, jak pokazał przeprowadzony przez władze audyt, opracowana wówczas dokumentacja zawierała istotne błędy. Teraz poprawiono dokumentację i już we wrześniu DPS ma cieszyć się nową oczyszczalnią.
... zobacz więcej

2021-02-17

Szczepienie: nowy warunek przyjęcia mieszkańca do DPS?
Wszyscy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, którzy dobrowolnie zgodzili się na ten zabieg są już zaszczepieni podwójną dawką przeciwko koronawirusowi. Żaden z pensjonariuszy nie miał groźnych powikłań po szczepieniu. Podwójną dawkę szczepionki przyjęli też pracownicy DPS przy ul. Winiarskiej. Każdy nowy senior, który będzie chciał zamieszkać w tym domu opieki również będzie musiał się zaszczepić. Takich wymagań nie stawia się natomiast pracownikom.
... zobacz więcej

2021-02-17

Covidowy żal
Pani Milena ma żal: - Przez trzy dni DPS nas nie poinformował, że wujka przewieziono na oddział covidowy. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero, gdy umarł. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej przy ul. Paukszty w Olsztynie, założony przez Polski Związek Niewidomych. Swoją wersję wydarzeń mają obie strony: dyrekcja DPS uważa, że zarzuty są bezpodstawne...
... zobacz więcej

2021-02-17

Wolne miejsca w DPS Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
Dom Pomocy Społecznej Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że posiada wolne miejsca: dla osób przewlekle somatycznie chorych (przy ul. Polnej 56) dla osób w podeszłym wieku (przy ul. Farbiarskiej 27/29) Osoby zainteresowane pobytem w DPS proszone są o kontakt telefoniczny z pracownikami socjalnymi: (44) 724 26 45 wew. 24 (w godz. 7-15) (44) 724 51 01 wew. 22 (w godz. 7-15) Aktualny koszt pobytu mieszkańca wynosi 3854,54 zł
... zobacz więcej

2021-02-17

Łęczyca: czy przepadną środki z PFRON?
Przedłuża się realizacja wymiany windy w Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy. W październiku ubiegłego roku powiat rozpoczął realizację przebudowy szybu windy oraz dachu wraz z wymianą windy. Inwestycja miała kosztować około 400 tysięcy złotych. Pandemia i kłopoty dostawcy spowodowały wstrzymanie prac. Choć prace wznowiono, pozostał problem współfinansowania ze środków PFRON, gdzie zgodnie z projektem inwestycja miała być zrealizowana w zeszłym roku.
... zobacz więcej

2021-02-16

Badania nad skutecznością szczepień
Jaka jest reakcja organizmu na szczepienie przeciwko koronawirusowi? – odpowiedź na to pytanie mają dać badania, które przeprowadzi Śląski Park Technologii Medycznych Kardio Med Silesia. Badaniu zostaną poddani podopieczni i pracownicy jednego ze śląskich Domów Pomocy Społecznej. Badania mają dać odpowiedź na pytania: czy po podaniu szczepionki organizm wytwarza przeciwciała, jeśli tak, to ile i jak długo utrzymują się one w organizmie po podaniu preparatu.
... zobacz więcej

2021-02-16

Legnica: zapadła decyzja o odwiedzinach
Rodziny znów mogą odwiedzać swoich bliskich w legnickich Domach Pomocy Społecznej. Dobiegła końca druga tura szczepień, co oznacza, że pensjonariusze są bezpieczni. Ze szczepionki przeciwko COVID-19 skorzystało blisko 91 proc. podopiecznych. Zachowany zostanie jednak pełen reżim sanitarny, np. odkażanie rąk, maseczki oraz mierzenie temperatury. Będzie też wreszcie możliwość samodzielnego wyjścia poza teren ośrodka.
... zobacz więcej

2021-02-16

Ministerstwo znowu nazywa się inaczej!
Ministerstwo zajmujące się polityką społeczną po raz kolejny zmieniło nazwę. Teraz nazywa się Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. To już kolejna zmiana w ostatnich latach. Zarobek mają z pewnością producenci szyldów, pieczątek i materiałów firmowych. Ministerstwo nadal zajmuje się tym, czym się zajmowało (gdyby ktoś miał wątpliwości).
... zobacz więcej

2021-02-15

Szykuje się zmiana przepisów
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej. To szereg zmian obejmujących poprawę sytuacji pracowników socjalnych, ale też m.in. zniesienie odpłatności za korzystanie z usług świadczonych w trybie dziennym w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi czy zwiększenie kar za prowadzenie nielegalnej placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
... zobacz więcej

2021-02-15

W Wejherowie zbierają na windę
Dom Pomocy Społecznej w Wejherowie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a'Paulo zbiera fundusze na budowę nowej windy. - Zacinająca się stara winda jest źródłem ogromnego stresu dla samych mieszkańców - czytamy w opisie zbiórki...
... zobacz więcej

2021-02-15

W oczekiwaniu na szczęśliwy finał
Sąd uznał, że Mariola nie dość dobrze zajmuje się swoim synem Pawłem, wziął pod uwagę fatalne warunki mieszkaniowe. Niepełnosprawny Paweł został umieszczony w DPS, kilkadziesiąt kilometrów od Bielska-Białej. Kobiecie pomogli m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i przewodniczący Rady Miasta Janusz Okrzesik. Podjęto decyzję o przydziale innego mieszkania i jego wyremontowaniu. Mariola złożyła już apelację od decyzji sądu. Mama nie może się doczekać, kiedy wróci do domu...
... zobacz więcej

2021-02-15

Zamieszanie i konsternacja w białostockim DPS
"Trzy tygodnie temu mieszkańcy DPS przy ul. Świerkowej w Białymstoku zostali zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19. Drugie szczepienie miało odbyć się w czwartek 11 lutego. Mój przyjaciel we wtorek dowiedział się, że szczepienia jednak nie będzie" - napisała do Gazety Wyborczej pani Janina. Zastanawia się dlaczego.""Nikt nie rozmawia z mieszkańcami DPS, jakie to może mieć skutki dla ich zdrowia. Jak opóźnienie drugiego szczepienia o kilka tygodni wpłynie na ich odporność przeciwko COVID-19? I najważniejsze – czy w ogóle będzie drugie szczepienie?".
... zobacz więcej

2021-02-12

Ministerstwo Zdrowia zasypane skargami na Dom Lekarza Seniora
Płyną kolejne skargi do Ministerstwa Zdrowia w sprawie domu opieki - Domu Lekarza Seniora, gdzie pod koniec roku 2020 zmarło dziesięcioro mieszkańców. Świadkowie opowiadają, że COVID-19 tylko spotęgował trwający wcześniej kryzys w zarządzaniu placówką. Opisują dużą rotację i braki kadrowe, zaniedbywanie podopiecznych i krzyki szefowej. W Ministerstwie Zdrowia trwa postępowanie wyjaśniające, ale nie wiadomo ile potrwa, bo ciągle napływają nowe skargi i wyjaśnienia.
... zobacz więcej

2021-02-12

Światowy Dzień Chorego w Kościele katolickim
Ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego w dzień wspomnienia objawienia Matki Bożej w Lourdes, obchodzony jest w tym roku pod hasłem "Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście". Na każdy Dzień Chorego papież kieruje orędzie. W tym roku papież Franciszek przypomina m.in. o znaczeniu solidarności braterskiej, która wyraża się w różnych formach służby ukierunkowanej na wspieranie bliźniego.
... zobacz więcej

2021-02-12

Masa serc na Walentynki
Z myślą o zbliżających się Walentynkach mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Nowinach koło Chełma przygotowali serca wykonane różnymi technikami. Te niezwykłe walentynkowe prace znalazły się na wystawie w DPS oraz ozdobiły wnętrza pomieszczeń.
... zobacz więcej

2021-02-11

Autobus dla DPS w Łyszkowicach
Dom Pomocy Społecznej w Łyszkowicach wzbogacił się o nowy autobus, który został zakupiony w ramach projektu "Likwidacja barier transportowych”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON dał 70% dofinansowania). Autobus przeznaczony jest do przewozu 20 osób niepełnosprawnych, w tym dwóch osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i posiada odpowiednie w tym zakresie przystosowanie.
... zobacz więcej

2021-02-11

Mieszkańcy zaszczepieni, to tworzymy izolatorium
W budynku Domu Pomocy Społecznej w Bochni powstało 30 miejsc czasowego pobytu, w których mieszkańcy i personel tej placówki znajdą schronienie w sytuacji zagrożenia COVID-19. Na realizację prac powiat otrzymał 500 tys. zł. z Województwa Małopolskiego, natomiast pozostałe 1,2 mln zł. to środki własne powiatu. Nie wiadomo, jaką funkcję spełniać będzie izolatorium, gdy nie będzie ognisk koronawirusa.
... zobacz więcej

2021-02-11

Jesteśmy razem z wolnymi mediami
Niezależne polskie media protestują przeciwko pomysłowi Ministerstwa Finansów: resort chce nałożyć na portale internetowe, radia, telewizję, prasę, kina i firmy billboardowe nową składkę reklamową, która w konsekwencji uderzy w konsumentów. W liście otwartym przedstawiciele mediów piszą wprost, że "jest to haracz uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media".
... zobacz więcej

2021-02-10

Niemcy: ognisko zakażeń mimo zaszczepienia
Dom opieki w Belm (powiat Osnabrück) stał się ogniskiem zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa, mimo że wszyscy mieszkańcy zostali już zaszczepieni przeciwko Covid-19 szczepionką Biontech/Pfizer. Wariant B 1.1.7 został wykryty u 14 seniorów. Wszyscy mieszkańcy otrzymali drugą dawkę szczepionki w dniu 25 stycznia. Na szczęście, choroba przebiega u zarażonych mieszkańców bezobjawowo lub łagodnie.
... zobacz więcej

2021-02-09

Równe chodniki i teren zielony dla białostockiego DPS
Trwa drugi etap przebudowy drogi i placu na terenie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej w Białymstoku. W ramach prac zostanie wymieniona instalacja kanalizacyjna, powstanie instalacja deszczowa, będzie przebudowane oświetlenie. Dla mieszkańców DPS istotne jest, że powstaną nowe ciągi komunikacyjne, z równą nawierzchnią oraz teren zielony.
... zobacz więcej

2021-02-09

Plany, które ładnie wyglądają tylko w telewizji publicznej
Część pracowników i podopiecznych domów pomocy społecznej nie mogła być zaszczepiona pierwszą dawką, bo nie wyraził na to zgody lekarz. Uzasadnienia były przeróżne - np. że od pozytywnego wyniku testu na koronawirusa nie upłynął miesiąc (nie wiadomo, dlaczego akurat miesiąc). Albo że ktoś był wówczas przeziębiony. Teraz te osoby znalazły się w próżni. Pierwszeństwo - co oczywiste - mają oczekujący na drugą dawkę, a niezaszczepieni w ogóle o swojej perspektywie nie są informowani. Podobno brakuje szczepionek. Ale podobno też ktoś zaplanował wystarczającą ilość szczepionek dla całej grupy "0". I miał to być priorytet.
... zobacz więcej

2021-02-09

Biała Podlaska: studenci pomagają z własnej inicjatywy
Studenci z kierunku terapia zajęciowa z bialskiej AWF pomagali w ramach praktyk podopiecznym domów pomocy społecznej z Lubelszczyzny. Pomagali pensjonariuszom przy podawaniu leków i posiłków, ubieraniu się oraz zakładaniu ortez – mówi opiekun praktyk Beata Tyszkiewicz-Gromisz. Studenci sami wyszli z taką inicjatywą, mimo panującej pandemii.
... zobacz więcej

2021-02-08

"Ostry cień mgły" - realia izolatoriów przy domach opieki
Zobacz fragment filmu Janusza Schwertnera, ukazujący dramatyczną sytuację działających przy domach opieki izolatoriów. Nasza kamera zarejestrowała kłótnię, do jakiej doszło między pracownikami ośrodka a ratownikami medycznymi. Ekipa pogotowia jest przekonana, że pacjentka nie była leczona zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. Władze izolatorium odpierają zarzuty.
... zobacz więcej

2021-02-08

Pomyślmy o tych, którym najtrudniej...
- Efekty zamknięcia najszybciej odbiły się na zdrowiu seniorów chorujących na demencję - mówi Agnieszka Cysewska, dyrektora DPS w Sopocie. - Samo noszenie maseczek było dla nich dramatyczne. Demencja, niszcząc mózg, nie pozwala chorym osobom racjonalnie zrozumieć i ocenić sytuację. Każda, nawet niewielka zmiana codziennej rutyny powodowała niezrozumienie i ogromny stres.
... zobacz więcej

2021-02-08

Fundusze unijne dla świętokrzyskich dps-ów
Ponad 1, 4 mln zł w formie grantów trafi do ośmiu Domów Pomocy Społecznej z regionu świętokrzyskiego. Granty zostały przekazane w ramach projektu „Bezpieczna przyszłość”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
... zobacz więcej

2021-02-05

Wolsztyn: Powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy
Samorząd gminy Wolsztyn złożył wniosek do Wojewody Wielkopolskiego dotyczący dofinansowania budowy Środowiskowego Domu Samopomocy. Obiekt powstanie przy ulicy Komorowskiej, w sąsiedztwie istniejącego już Dziennego Domu „Senior+”. Opiekę znajdzie w nim docelowo 45 osób. Łączną wartość inwestycji oszacowano zatem na 2,9 mln zł. Wartość udziału gminy Wolsztyn w przygotowaniu realizacji zadania to około 1,3 mln zł.
... zobacz więcej

2021-02-05

Dom Seniora Tiliam nagrodzony
14 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski nagrodziła Fundacja Przedsiębiorczy Polacy tytułem „Firma w blasku efektów”. Wśród nagrodzonych jest także prywatna placówka opiekuńcza: Dom Seniora Tiliam. Dom położony jest w jednej z najładniejszych i najciekawszych przyrodniczo dolin rzecznych w województwie opolskim. Jest to placówka dla osób starszych i niesamodzielnych, świadcząca kompleksowe usługi leczniczo-opiekuńcze, rehabilitacyjne i rekreacyjne.
... zobacz więcej

2021-02-05

80% mieszkańców domów pomocy społecznej zostało zaszczepionych
Premier Mateusz Morawiecki: "Obecnie zaszczepionych jest 94 proc. lekarzy i 80 proc. mieszkańców DPS-ów." Nie podano - jak dotąd - wskaźnika zaszczepienia personelu domów pomocy społecznej, bo nie ma się czym chwalić. Wiadomo z licznych doniesień, że jest on dużo niższy.
... zobacz więcej

2021-02-04

Zaczyna się problem z nadmiarem wolnych miejsc w dps-ach
Dom Pomocy Społecznej w Pcimiu ma aż 21 wolnych miejsc. Koszty jego utrzymania się nie zmieniły, a rozłożone na mniejszą liczbę mieszkańców windują miesięczny koszt pobytu tutaj. To z kolei powoduje, że gminy coraz mniej chętnie kierują tutaj nowe osoby. Powstaje błędne koło, z którego wyjście próbują znaleźć władze powiatu. W czasie pandemii ten problem wolnych miejsc jeszcze się nasilił.
... zobacz więcej

2021-02-04

Na Mazowszu wygasające ogniska koronawirusa
Wydział Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował Rzecznika Praw Obywatelskich, że na dzień 2 lutego wygasające ogniska zakażeń koronawirusem występowały w 3 domach pomocy społecznej: Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Nasielsku, Domu Pomocy Społecznej „Pod Topolami” w Lesznowoli, Samorządowym Domu Pomocy Społecznej w Starych Lipkach. Ponadto u mieszkańców jednej placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku stwierdzono wirusa SARS-CoV-2.
... zobacz więcej

2021-02-04

Nie wszystkie dps-y płacą pralniom na czas
Pralnie mają ponad 6 mln zł długów - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Średnie zadłużenie jednej pralni wynosi ok. 24 tys. zł. Pralnie są też wierzycielami. Ich dłużnicy są im winni ok. 435 tys. zł. Wśród wierzycieli są szpitale i domy pomocy społecznej, które muszą rozliczyć się za pranie w kwocie bliskiej 70 tys. zł.
... zobacz więcej

2021-02-03

DPS w Sośnicowicach czeka na rządowe dofinansowanie
Mateusz Morawiecki odwiedził starostwo powiatowe w Gliwicach. Jednym z tematów rozmów było dofinansowanie budowy nowego domu pomocy społecznej w Sośnicowicach. Odpowiednie dokumenty czekają już na akceptację w ramach rządowego programu. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 15 milionów złotych. Starostwo powiatowe w Gliwicach od dawna zabiega o budowę nowego DPS w Sośnicowicach.
... zobacz więcej

2021-02-03

Spotkania z rodzinami najwcześniej pod koniec lutego
W styczniu ruszyły szczepienia w pabianickim Domu Pomocy Społecznej. Obecnie jest tam 187 pensjonariuszy. Mieszkają w budynkach przy ul. Wiejskiej i przy ul. Łaskiej. Po zaszczepieniu drugą dawką seniorzy w ciągu 2 tygodni będą nabierali odporności. W tym czasie nadal będzie obowiązywał zakaz odwiedzin. Później dyrekcja rozważa zorganizowanie spotkań z rodzinami w dystansie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Spotkania najwcześniej byłyby możliwe pod koniec lutego.
... zobacz więcej

2021-02-03

Pospolite ruszenie zakonnic i zakonników w czasach pandemii
Nikt dokładnie nie wie, ilu zakonników i zakonnic w najtrudniejszych momentach epidemii zgłosiło się do pracy wolontaryjnej w szpitalach, DPS-ach i innych placówkach opiekuńczych, cierpiących w tamtym czasie na olbrzymie braki kadrowe. Z pomocą ruszyli ojcowie, bracia, siostry, klerycy…
... zobacz więcej

2021-02-02

Odwołane lub opóźnione szczepienia
Od 1 lutego w jasielskim szpitalu szczepiona miała być kolejna tura osób z tzw. grupy 0, czyli pracownicy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Niestety, szczepienia zostały odwołane ze względu na brak szczepionki w Agencji Rezerw Materiałowych. Podobne informacje nadchodzą także z innych regionów kraju: szczepionki brakuje albo dostarczanie do punktów szczepień jest opóźnione.
... zobacz więcej

2021-02-02

Wszyscy umywają ręce
Dziesięcioro rodzeństwa, których biologiczni rodzice zostali pozbawieni praw rodzicielskich, krośnieński sąd pół roku temu oddał pod opiekę Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Brzozowie. Sąd nie wskazał, która z instytucji ma tę opiekę finansować, samorządy uchylają się od tej odpowiedzialności, a siostry od miesięcy odsyłane są od urzędu do urzędu.
... zobacz więcej

2021-02-02

Polski system opieki ich nie widzi
Dla takich jak oni nie ma miejsca w systemie - dorośli z niepełnosprawnościami po śmierci rodziców trafiają nie tylko do domów opieki, ale też do zakładów psychiatrycznych. DPS-y nie są przygotowane do opieki nad chorymi, skłonnymi na przykład do autoagresji. Widząc brak perspektyw, rodzice takich dzieci sami budują dla nich domy opieki, ale państwo im w tym nie pomaga. Materiał magazynu "Polska i Świat".
... zobacz więcej

2021-02-01

W II kwartale znaczne przyspieszenie szczepień po interwencji UE?
Niemiecka firma BioNTech zapowiedziała znaczne zwiększenie dostaw szczepionki przeciw COVID-19 do krajów Unii Europejskiej w drugim kwartale. Szefowa KE Ursula von der Leyen zapewniła, że w tym czasie BioNTech i Pfizer dostarczą 75 milionów dodatkowych dawek, a AstraZeneca dodatkowe 9 milionów. Współpracujemy z firmami farmaceutycznymi, aby zapewnić dostawy szczepionek Europejczykom - mówi szefowa KE.
... zobacz więcej

2021-02-01

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
"Często zapomina się o dziadkach. Nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni. Dlatego postanowiłem ustanowić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych" - ogłosił papież Franciszek. "Będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, blisko uroczystości świętego Joachima i Anny, dziadków Jezusa" - przekazał.
... zobacz więcej

2021-02-01

Mieszkańcy "bez kontaktu" nie są szczepieni, bo nie mogą wyrazić zgody!
Tak, jak w innych dps-ach, szczepienia przeprowadzono w DPS-ie w Kocku. Zaszczepionych zostało 50 pensjonariuszy spośród 70 podopiecznych ośrodka."Część naszych podopiecznych nie została zaszczepiona, bo nie ma z nimi świadomego kontaktu, nie były więc w stanie wyrazić zgody. Kilkoro mieszkańców odmówiło" - wyjaśnia Marta Jakubowska-Dados...
... zobacz więcej

2021-01-29

DPS w Lublinie otwiera się po pożarze
Podopieczni DPS im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie wracają do budynku przy ul. Głowackiego. Gmach częściowo spłonął w sierpniu 2019 r. Odbudowa, wraz z wyposażeniem, pochłonęła ponad 14 mln zł. - Od 1 lutego zaczniemy transportować do niego podopiecznych. Będzie się to odbywało etapami. Zakładamy, że proces powrotu potrwa do 10 lutego – zapowiada M. Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.
... zobacz więcej

2021-01-29

Wyczuleni na alarm pożarowy
Służby ratunkowe interweniowały w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Pułaskiego w Wadowicach. Zadysponowano tam kilka zastępów strażaków zawodowych z JRG Wadowice. Strażaków postanowił na nogi alarm z monitoringu przeciwpożarowego, który uruchomił się w budynku. Pewne przewrażliwienie nie powinno dziwić: w czerwcu 2015 roku doszło w tym DPS do potężnego pożaru. Ewakuowano ponad 100 osób, 7 trafiło do szpitala. Niestety jeden z pensjonariuszy, mimo długiej reanimacji zmarł.
... zobacz więcej

2021-01-29

Ciągle 17 ognisk koronawirusa w śląskich dps-ach
"W domach pomocy społecznej zaszczepiono ponad 85 proc. pensjonariuszy, którzy wyrazili taką wolę. Nieco dłużej będą musieli poczekać mieszkańcy 17 DPS-ów, gdzie stwierdzono w ostatnim czasie zakażenia koronawirusem. Choruje tam w sumie 69 osób. To m.in. placówki w Wilkowicach, Raciborzu i Łubiu" - powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
... zobacz więcej

2021-01-28

Koronawirus, przeciwwskazania zdrowotne przyczyną opóźnień w szczepieniach na Podlasiu
W kilku DPS-ach, ze względu na przeciwwskazania zdrowotne, zostało jeszcze kilka osób do zaszczepienia spośród tych zadeklarowanych. Mamy też takie sytuacje, że musieliśmy, ze względu na zakażenia w dwóch domach, odsunąć termin szczepienia, ale niebawem te szczepienia się rozpoczną - mówi wojewoda podlaski. Terminów szczepień, ze względu na wykrycie przypadków koronawirusa, nie wyznaczono jeszcze w Domach Pomocy Społecznej w Białowieży i w Studzienicznej.
... zobacz więcej

2021-01-28

Gest na jubileusz współpracy
60 lat temu, założyciel firmy IKEA Ingvar Kamprad, złożył pierwsze zamówienie na zakup mebli wyprodukowanych poza Szwecją. Fabryką, którą wybrał w 1961 roku był radomszczański Fameg. IKEA nie zapomniała o tych początkach - z okazji jubileuszu przekazała dary dzieciom z placówki opiekuńczo-wychowawczej „Kamil” oraz Domom Pomocy Społecznej: w Radziechowicach i Radomsku.
... zobacz więcej

2021-01-28

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
„Absolutny priorytet w szczepieniach przeciw zakażeniom SARS-CoV-2 po zaszczepieniu pracowników medycznych powinny mieć osoby w wieku powyżej 60 lat, w kolejności począwszy od wieku ponad 80 lat. Wprowadzanie jakichkolwiek grup przed zakończeniem szczepień seniorów jest niedopuszczalne; takie postępowanie byłoby nieuzasadnione z punktu widzenia zdrowia publicznego, niehumanitarne i spowodowałoby wzrost liczby zgonów, przyczyniając się do przedłużenia czasu trwania epidemii w Polsce z konsekwencją w postaci wydłużenia paraliżu systemu opieki zdrowotnej”.
... zobacz więcej

2021-01-27

Morderczyni z DPS uznana za niepoczytalną
57-letnia pensjonariuszka Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie nie stanie przed sądem za zabójstwo swej współlokatorki - biegli uznali, że była niepoczytalna. Sąd Okręgowy w Częstochowie właśnie umorzył postępowanie karne. Do tragedii w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza doszło rano 17 marca 2020 r. w pokoju zajmowanym przez trzy mieszkanki.
... zobacz więcej

2021-01-27

Dzień po szczepieniu zmarł mieszkaniec DPS
73-letni mężczyzna, który zmarł 20 stycznia, dzień po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19, był podopiecznym Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie (Dolnośląskie). Przyczyny zgonu nie są jeszcze znane. Dyrektor DPS Marek Czarnecki powiedział, że podopieczny otrzymał szczepionkę 19 styczna w godzinach porannych. Szczepienie zostało przeprowadzone przez podmiot zewnętrzny, który został wskazany przez NFZ - powiedział dyrektor. Planowana jest sekcja zwłok, by wyjaśnić ewentualny wpływ szczepionki na zgon.
... zobacz więcej

2021-01-27

102. urodziny Pani Marii
Już ponad wiek przeżyła Maria Otachel, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju. W niedzielę skończyła 102 lata. Z tej okazji do seniorki popłynęły życzenia dalszych lat w dobrej kondycji. Do życzeń dołączyli się rodzina oraz burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman, bo to właśnie z tej miejscowości pochodzi pani Maria.
... zobacz więcej

2021-01-26

Między dyrektorką z związkami zawodowymi
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach ukarał grzywną dyrektorkę Domu Pomocy Społecznej "Etola" w Rudzie Pilczyckiej, ponieważ nie przekazała do sądu skargi Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Na rozpatrzenie czekają dwie kolejne skargi na nieudzielenie przez dyrektorkę odpowiedzi na zapytania publiczne skierowane w październiku 2020 r.
... zobacz więcej

2021-01-26

Nowy mikrobus dla DPS w Karwodrzy
Dziewięcioosobowy bus wyposażony w windę i miejsce na wózek inwalidzki zastąpi dotychczasowego, ponad 20-letniego forda w Domu Pomocy Społecznej w Karwodrzy. Nowy samochód kosztował ponad 164 tys. zł. Zakup pojazdu był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków powiatu tarnowskiego oraz z PFRON.
... zobacz więcej

2021-01-26

Kończą się szczepienia w dps-ach i domach opieki
Mimo pojawiających się braków, wydaje się, że akcja szczepień mieszkańców domów pomocy dobiega końca. Informacje z całej Polski sugerują, że pierwsza dawka dotarła do placówek i podopiecznych. Nieco gorzej przedstawia się chyba sytuacja z personelem, którego część czeka już na drugą dawkę, a część ciągle nie otrzymała dawki pierwszej. Informacje te jednak wymagają oficjalnego potwierdzenia.
... zobacz więcej

2021-01-25

Brakowało szczepionek
Domy Pomocy Społecznej w powiecie ostrowskim bez szczepień. Pensjonariusze ośrodka przy Partyzanckiej w Ostrowie i domu w Psarach nie zostali zaszczepieni...bo zabrakło szczepionek. Kłopoty w tym zakresie ma także personel obu placówek. Udało się tylko części personelu z DPS w Ostrowie Wielkopolskim. Połowa załogi przyjęła już pierwszą dawkę szczepionki. Reszta, jak dotąd, nie miała tej szansy.
... zobacz więcej

2021-01-25

Zmarnować szczepionkę czy zaszczepić kogoś spoza listy?
Nie cichną echa informacji o zaszczepieniu poza kolejnością radnych z Nowej Huty: Józefa Szuby z żoną oraz Bogumiły Drabik z mężem. Po ujawnieniu nieprawidłowości posadę stracił dyrektor DPS - przeszedł na emeryturę. W obronie radnych i dyrektora staje krakowianka, która tego dnia nie przyjęła swojej dawki leku.
... zobacz więcej

2021-01-25

Tragiczny pożar na Ukrainie
15 osób zginęło a 11 zostało rannych w wyniku pożaru, który wybuchł w nielegalnym domu seniora w Charkowie na Ukrainie. Pożar wybuchł na pierwszym piętrze i objął powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Do gaszenia pożaru skierowano 7 wozów i 28 strażaków.
... zobacz więcej

2021-01-22

Pracują z najbardziej narażonymi na śmierć, ale szczepić się nie chcą!
Trwają szczepienia wśród pracowników i pensjonariuszy domów pomocy społecznej na Warmii i Mazurach. Większość opiekunów nie chce jednak się szczepić przeciwko COVID-19. Chęć zaszczepienia zgłosiło zaledwie ok. 40% zatrudnionych. Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda w przypadku podopiecznych...
... zobacz więcej

2021-01-22

Historie z krainy absurdów
Cztery osoby poza kolejnością zaszczepiono w Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Nowej Hucie w Krakowie. Według nieoficjalnego źródła to znajomi jednej z pracownic placówki. Dyrektor zdecydował o zaszczepieniu osób poza kolejnością, ponieważ cztery dawki zostały niewykorzystane. Według nieoficjalnych źródeł zaszczepione osoby miały poniżej 70 lat. W efekcie dyrektor "złożył rezygnację z pracy w związku z planowanym przejściem na emeryturę".
... zobacz więcej

2021-01-22

Ewidencja szczepień w Module Medycznym
W ramach systemu komputerowego DOM - Moduł Medyczny wzbogacony został o możliwość ewidencji SZCZEPIEŃ Mieszkańców przeciwko COVID-19 oraz rejestrację podstawowych pomiarów medycznych. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego 2-minutowego filmu prezentującego to rozwiązanie: https://youtu.be/X5x1YFrDpP8
... zobacz więcej

2021-01-21

Koncert dla babć i dziadków z dps-ów
„Muzyka łączy pokolenia” – pod takim hasłem dzisiaj przed Domem Pomocy Społecznej przy alei Słowackiego w Zielonej Górze odbędzie się koncert z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Za inicjatywą stoi fundacja Veritas. Podobne koncerty odbędą się także we Wrocławiu i Koninie.
... zobacz więcej

2021-01-21

Bać to się trzeba Boga, a nie szczepionki
-Bać to się trzeba Boga, a nie szczepionki - mówi 92-letnia pani Zofia, pensjonariuszka DPS „Kalina” w Lublinie. W środę zaszczepiła się, jako jedna z pierwszych mieszkanek ośrodka. - Jeśli można się jakoś ochronić, to dlaczego nie spróbować. Sam zastrzyk to żaden ból. Nie ma się czego obawiać - uspokaja. W środę zaszczepiło się 24 podopiecznych DPS „Kalina”. Niemal wszyscy z blisko 100 pensjonariuszy domu zgłosili chęć zaszczepienia się. W czwartek szczepionka ma być podana kolejnym 46 osobom.
... zobacz więcej

2021-01-21

Jest szansa na spotkania z rodzinami
Jest duża szansa, że podopieczni domów pomocy społecznej - po przyjęciu drugiej dawki szczepienia - będą mogli spotkać się z bliskimi. To zapowiedź doradcy premiera, prof. Andrzeja Horbana. Seniorzy z DPS-ów bardzo na to czekają.
... zobacz więcej

2021-01-21

Szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej
Z informacji przekazywanych z całego kraju wynika, że akcja szczepień mieszkańców domów pomocy społecznej w większości województw przebiega sprawnie. Pojawiają się co prawda przesunięcia terminów, ale jest szansa, że szczepienia pierwszą dawką zakończą się planowo w najbliższy piątek.
... zobacz więcej

2021-01-20

Koronawirus we Włościborzu
Nowe ognisko koronawirusa. Chodzi o filię kołobrzeskiego Domu Pomocy Społecznej znajdującą się we Włościborzu. Jak poinformował we wtorek starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, na 17 pensjonariuszy filii, u 13 potwierdzono obecność koronawirusa. Jedna osoba trafiła do szpitala. W kołobrzeskiej filii oprócz 13 pensjonariuszy, wirusa wykryto także u 4 osób należących do personelu.
... zobacz więcej

2021-01-20

W Lublińcu wraca system pracy ciągłej
Choć sytuacja epidemiczna w domach pomocy społecznej na terenie powiatu lublinieckiego jest stabilna, to nadal placówki te funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. W ostatnich dniach pozytywne testy na Sars-CoV-2 otrzymało trzech pracowników DPS przy ulicy Kochcickiej w Lublińcu. W związku z tym ponownie wprowadzono system pracy ciągłej.
... zobacz więcej

2021-01-20

Bogaty program imprez sportowych
Pomimo pandemii i nieprzewidywalnej sytuacji w 2021 roku, Olimpiady Specjalne Polska przedstawiają bogate kalendarium zawodów ponadregionalnych dla osób niepełnosprawnych, które miałyby się odbyć między majem a październikiem. Dodatkowo na listopad i grudzień zaplanowany jest Europejski Tydzień Koszykówki Olimpiad Specjalnych.
... zobacz więcej

2021-01-20

Statystyka szczepień
Łącznie do Polski dotarło 1 mln 257 tys. 300 dawek szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformował w poniedziałek (18.01) prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Wyjaśnił, że przypadku szczepień w DPS-ach zaplanowano zamówienia na 120 tys. dawek szczepionki. Wczoraj po południu liczba zaszczepionych wynosiłą 475 264. Nie wiemy niestety, jak liczona jest liczba dawek uzyskiwanych z jednej ampułki.
... zobacz więcej

2021-01-19

Koronawirus w DPS w Giżycku
Koronawirus w giżyckim DPS. Sytuacja jest kryzysowa. Dyrekcja od zaraz zatrudni opiekunów z sercem i umiejętnościami do pomocy przy pensjonariuszach. Aktualnie do opieki nad pensjonariuszami włączeni zostali pracownicy administracji i obsługi. Ten tydzień będzie dla DPS najtrudniejszy. Przeprowadzone zostaną kolejne testy na Covid-19. Jeśli wykażą większą liczbę chorych, sytuacja w giżyckiej placówce może znacznie się pogorszyć.
... zobacz więcej

2021-01-19

Szczepienia podopiecznych DPS przesuwane w czasie
W poniedziałek, 18 stycznia do Głogowskiego Szpitala Powiatowego miała dotrzeć kolejna dostawa szczepionki przeciwko Covid-19. Nie dotarła. Szczepienia kolejnych osób z grupy „0” przesunięto o tydzień. 19 stycznia, miało się też odbyć szczepienie pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Magnolia”. Zamówiono tam 88 dawek, ale szczepionka też nie dotrze. - Jutrzejsze szczepienie zostało odwołane i przesunięte na najbliższy czwartek, ale to też raczej nie jest pewne – przyznaje dyrektor DPS Dariusz Wojtkowiak.
... zobacz więcej

2021-01-19

Ile prawdy w zarzutach wobec DPS w Przasnyszu?
Siostra jednego z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie w Przasnyszu w swojej skardze zawarła szereg poważnych zarzutów, dotyczących niewłaściwej opieki nad jej bratem. Sprawa trafiła m.in. do prokuratury Rejonowej w Przasnyszu. Serwis Infoprzasnysz.com przedstawia wersje wszystkich stron konfliktu.
... zobacz więcej

2021-01-18

Trwają szczepienia pracowników, zaczynają się szczepienia mieszkańców
Dzisiaj rozpoczynają się szczepienia podopiecznych domów pomocy społecznej. Według danych rządowych, chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców. Do placówek pojadą mobilne punkty szczepień. Trwają ciągle szczepienia pracowników domów pomocy. Obie grupy: zarówno pracownicy, jak i mieszkańcy są w tzw. grupie 0 w Kolejce do szczepień.
... zobacz więcej

2021-01-18

Łódź: o cudzoziemcach pomagających dps-om pisze Gazeta Wyborcza
Gdy Paul usłyszał o sytuacji w DPS-ach, ani przez chwilę nie myślał o lęku przed zakażeniem. Nie dlatego, że bagatelizował zagrożenie koronawirusem. - Jestem młody i zdrowy. Wiedziałem, że ryzyko w moim przypadku nie jest tak duże, więc mam moralny obowiązek pomagać słabszym - mówi Peruwiańczyk.
... zobacz więcej

2021-01-18

Minister odpowiada na pytania Katarzyny Lubnauer
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział, że w 120 samorządowych DPS-ach (na 823) są zarażeni zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy, a w 64 - tylko pracownicy. "Ta statystyka utrzymuje się w ostatnich tygodniach na podobnym poziomie, czyli nie ma jakiegoś wzrostu" - ocenił.
... zobacz więcej

2021-01-15

Szczepienia pracowników (a potem podopiecznych) w DPS w Prószkowie
W Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie (Opolszczyzna) ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. 14. stycznia pierwszą dawkę przyjęło 61 pracowników placówki, których zaszczepił zespół z Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Od poniedziałku (18.01) rozpoczną się z kolei szczepienia mieszkańców. Zaszczepionych zostanie prawie 100% podopiecznych, czyli ponad 190 osób. Jest jedynie kilka osób, których lekarz nie dopuścił ze względu na przeciwwskazania zdrowotne, a w przypadku 2 podopiecznych zgody nie wyrazili opiekunowie prawni.
... zobacz więcej

2021-01-15

Więzienny reżim dla dobra podopiecznych?
Jak mówią pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kruczej w Szczecinie, od pół roku nie mogą wychodzić na świeże powietrze, nawet do przylegającego do budynku ogrodu. DPS tłumaczy to względami bezpieczeństwa i remontem. - Najbardziej nas boli ten brak świeżego powietrza – mówi pani E., także pensjonariuszka DPS. – Nikt mi nie wytłumaczy, że przez tak długi czas nie znalazł się żaden sposób, abyśmy mogli wyjść z budynku choćby do ogródka. Nawet więźniowie mają zagwarantowany pobyt na świeżym powietrzu i mają swoje spacerniaki.
... zobacz więcej

2021-01-15

Kolejne zakażenia w DPS w Radomsku
Testy potwierdziły, że kolejnych siedmiu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Radomsku zarażonych jest koronawirusem. Wszyscy trafili do Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie. Pozytywne testy otrzymało także następnych sześciu pracowników jednostki (odbywają kwarantannę w warunkach domowych).
... zobacz więcej

2021-01-14

Szczepienia pracowników ruszyły na Śląsku
- Szczepienia pracowników domów pomocy społecznej na Śląsku ruszyły w poniedziałek. Szpitale węzłowe, które kończą szczepić personel medyczny, a mają preparat, zapraszają na szczepienia właśnie pracowników DPS-ów. Szczepienia objęły np. personel domów w Knurowie i Kuźni Nieborowskiej - powiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
... zobacz więcej

2021-01-14

Szczepienia pracowników w Kaliszu
Trwają szczepienia pracowników Domu Pomocy Społecznej oraz Centrum Opieki Długoterminowej "Salus" na kaliskim Zagorzynku. Większość personelu DPS jest już po pierwszej dawce szczepionki przeciw koronawirusowi. Codziennie zgłasza się średnio dwadzieścia osób. Szczepionki przyjmą też podopieczni "Salusa".
... zobacz więcej

2021-01-14

Ognisko covid w łódzkim DPS
W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Złotniczej 10 w Łodzi jest 105 podopiecznych - z czego 20 osób, czyli co piąta, ma potwierdzone zakażenie koronawirusem. Z tej grupy 14 osób jest nadal w DPS, a 6 w szpitalu - informuje biuro prasowe UMŁ. W DPS pracuje 69 osób - z czego 4 osoby są chore na covid.
... zobacz więcej

2021-01-13

Lubelskie: dyrektorzy mają namawiać do szczepień
W całej Polsce około 70 proc. podopiecznych domów pomocy społecznej chce się zaszczepić przeciwko COVID-19. Ale na Lubelszczyźnie ten odsetek jest mniejszy. Dlatego do szczepienia mają namawiać szefowie DPS-ów. W województwie lubelskim objętych szczepieniami będzie 46 placówek publicznych prowadzonych przez starostwa powiatowe oraz 20 prywatnych.
... zobacz więcej

2021-01-13

strzałka do góry