DPS_tlo
Dni Godności w Jaworznie
Uroczystym przemarszem przez jaworznicki rynek zainaugurowano 21. edycję Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie. Dla uczestników tego wydarzenia, na Hali Widowiskowo – Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przygotowano wiele atrakcji. W wydarzeniu udział wzięli uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczniowie szkół z klasami integracyjnymi i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2022-05-20

Nielegalny wzorzec dla innych
Historia Domu Spokojnej Starości "Baśniowe Zacisze" w Głogowie pod Toruniem jest dość niewiarygodna, ale wydarzyła się naprawdę. Warunki pensjonariusze naprawdę mają tu jak z bajki, a za sprawą unijnej dotacji płacą za pobyt tylko nieco ponad 500 zł miesięcznie. Ktoś jednak napisał donos do Urzędu Wojewódzkiego... Kontrola wykazała, że placówka działa nielegalnie. Ta sama jednak kontrola ustaliła, że warunki w opisywanym domu są wręcz wzorcowe!
... zobacz więcej

2022-05-20

Ogólnopolskie igrzyska wstępem do berlińskich
Trwają zawody XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych - największej tego typu imprezy w kraju. Jeszcze w maju impreza zawita do Bydgoszczy (20-22 maja) i Poznania (28-30 maja), czwarta część odbędzie się w Warszawie (3-5 czerwca), a ostatnia odsłona Ogólnopolskich Igrzysk będzie miała miejsce od 4 do 7 lipca w Kielcach i Suchedniowie. Warto podkreślić, że spośród złotych medalistów Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022 wyłoniona zostanie Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2023 roku odbędą się w Berlinie.
... zobacz więcej

2022-05-20

Odnaleziono zaginionego podopiecznego
W czwartek rano po całonocnych poszukiwaniach opatowscy policjanci wspierani przez strażaków odnaleźli zaginionego dzień wcześniej 61-letniego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej w Czachowie. Mężczyzna został odnaleziony przez patrol policji w lesie w odległości około 5 kilometrów od DPS-u. Mężczyzna wrócił pod opiekę pracowników Domu Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2022-05-19

Nowa dyrektorka w Barcinie
Uchwałą Zarządu Powiatu w Żninie z dniem 1 lipca 2022 r. na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Barcinie została zatrudniona Beata Żołnierowicz. Od 2003 r. pracowała w Środowiskowym Domu Samopomocy w Żninie, a potem od 2014 r. była dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze (powiat wągrowiecki).
... zobacz więcej

2022-05-19

22. Wystawa Prac Plastycznych Mieszkańców DPS w Ślesinie
Dzisiaj w ślesińskim M-GOK wernisaż prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Wystawę będzie można oglądać do końca maja. Na tegoroczną ekspozycję składa się ponad sto dzieł wykonanych za pomocą różnorodnych technik i środków warsztatowych. Prace trzydziestu podopiecznych stanowią zapis ich emocji oraz indywidualnego postrzegania otaczającej rzeczywistości.
... zobacz więcej

2022-05-19

Radom zaprasza dziś na darmowy spektakl
Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia" przy ulicy Żeromskiego 56 zaprasza dziś (18 maja) o godzinie 17 na spektakl grupy teatralnej ,,Eksperyment" z Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach pod tytułem "Kandydatki na żonę". Jak w dobrej sztuce, komizm sytuacji przybiera różne odcienie i to one trzymają publiczność w skrajnych emocjach! Wstęp wolny.
... zobacz więcej

2022-05-18

Wsparcie PFRON dla placówek Caritasu Diecezji Kieleckiej
Wsparcie od PFRON na rozbudowę Domu Pomocy Społecznej w Rudkach otrzyma Caritas Diecezji Kieleckiej. Ta placówka w gminie Szydłów oferuje 40 miejsc stacjonarnych dla osób chorych psychicznie. Środki te w całości zostaną wykorzystane na poprawę dostępności do rehabilitacji leczniczej i innych świadczeń zdrowotnych oraz bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami. Dom Pomocy w Czachowie otrzyma dofinansowanie w wysokości 104 tys. zł, z kolei 349 tys. zł trafi do Domu Pomocy Społecznej w Pęcławicach Górnych.
... zobacz więcej

2022-05-18

Kameralna placówka
Gmina Pniewy pozyskała środki zewnętrzne z programów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Samorząd otrzyma w sumie ponad 400 tys. zł wsparcia, które przeznaczone zostaną na dofinansowanie utworzenia Rodzinnego Domu Pomocy oraz mieszkań chronionych w Pniewach. Rodzinny Dom Pomocy dla 8 podopiecznych w formie placówki „kameralnej”, stanowić ma alternatywę dla Domów Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2022-05-18

Bogatynia buduje nowy DPS
Wczoraj uroczyście wmurowano kamień węgielnego pod budowę Domu Pomocy Społecznej „Jędrek” wraz z Powiatowym Ośrodkiem Wsparcia w Bogatyni. Projekt obejmuje kompleksową budowę energooszczędnego obiektu przeznaczonego dla 70 niemogących samodzielnie funkcjonować podopiecznych. Rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia było możliwe dzięki otrzymaniu dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.
... zobacz więcej

2022-05-17

Miasto dziękuje pracownikom DPS przy okazji 50-lecia
1972 rok – dokładnie wtedy w Zielonej Górze powstał Dom Pomocy Społecznej. Placówka mieści się przy alei Juliusza Słowackiego. W ciągu ostatnich kilkunastu lat instytucja doczekała się między innymi dobudowania nowego skrzydła, które pozwala między innymi na prowadzenie ćwiczeń rehabilitacyjnych. 50 lat działalności to przede wszystkim jednak czas podsumowań. Janusz Kubicki, prezydent miasta Zielona Góra: "Miejsce ewoluowało, zmieniało się. Dziękujemy pracownikom, dzięki którym DPS jest miejscem kolorowym i wesołym. Dużo się tu dzieje".
... zobacz więcej

2022-05-17

Łódzka pomoc społeczna na krawędzi paraliżu
W związku z trwającym od 26 kwietnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi strajkiem pracowników, zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg o wnikliwą analizę sytuacji. Personel ośrodka domaga się podwyżek wynagrodzeń. Ponad 65 proc. terenowych pracowników socjalnych łódzkiego ośrodka - jak podkreśla RPO - otrzymuje najniższe wynagrodzenie.
... zobacz więcej

2022-05-17

Miał trafić do dps za nadmierne zbieractwo
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chciał, aby sąd umieścił w Domu Pomocy Społecznej mężczyznę, który w mieszkaniu gromadził wiele różnych rzeczy. Mężczyźnie wyznaczono pełnomocnika z urzędu. Na jego prośbę Biuro RPO we Wrocławiu skontaktowało się telefonicznie z tym pełnomocnikiem. Wskazano, że wnioskodawca jest stałym petentem RPO, że na co dzień bardzo dobrze funkcjonuje, radzi sobie w życiu codziennym, a jego zbieractwo wynika z oszczędności oraz zamiłowania do posiadania „potrzebnych rzeczy”. Biegła sądowa, która opiniowała skarżącego, uznała, że nie ma podstaw do umieszczenia go w DPS. W związku z tym sąd oddalił wniosek MOPS.
... zobacz więcej

2022-05-16

Robią, co mogą, by zmieścić się w budżecie
W Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej (powiat tucholski) borykają się z coraz większymi kosztami utrzymania placówki. Dyrektorka Katarzyna Bronikowska podkreśla jednak, że załoga nie zamierza się poddać. Problemem są gigantyczne podwyżki cen używanego do ogrzewania oleju opałowego, ale nie tylko. Są kłopoty z zatrudnieniem nowych osób. W DPS, by zmieścić się w budżecie, planują przeprowadzić reorganizację i poprzesuwać pracowników na inne stanowiska.
... zobacz więcej

2022-05-16

Mglista przyszłość podwyżek płac w dps-ach
Po uregulowaniu statusu pielęgniarek powinna zmniejszyć się liczba pracowników dps finansowanych przez samorządy. W efekcie gminy będą miały większe możliwości urealnienia wynagrodzeń pozostałych pracowników – ocenił wiceminister rodziny Stanisław Szwed. W Ministerstwie Zdrowia - w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej - są prowadzone prace legislacyjne dotyczące umożliwienia domom pomocy społecznej, jako podmiotom leczniczym, udzielania świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców tych domów i w konsekwencji uregulowania statusu pielęgniarek zatrudnionych w tych placówkach.
... zobacz więcej

2022-05-16

W Gdańsku na Polanki świętowano 106. urodziny
100 lat to za mało! Dlatego pani Stanisławie Opalińskiej z Gdańska, która obchodziła swoje 106 urodziny, goście życzyli 200 lat. Był szampan, tort i niespodzianka w postaci sentymentalnej podróży do dawnych czasów. Pani Stanisława Opalińska to najstarsza mieszkanka Domu Pomocy Społecznej "Polanki".
... zobacz więcej

2022-05-13

Pożar w Domu Pomocy Społecznej w Woli Czaryskiej
Pożar w Domu Pomocy Społecznej w Woli Czaryskiej w gminie Secemin, w powiecie włoszczowskim. Paliło się poszycie dachu w budynku DPS. W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. W budynku było 5 osób personelu oraz 56 mieszkańców, w tym ponad 20 osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Wszyscy opuścili budynek przed przybyciem strażaków.
... zobacz więcej

2022-05-13

Prokuratura uznała zeznania za niewiarygodne
„Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego, stwierdzić należy, że brak jest podstaw do kontynuowania śledztwa w tej sprawie i przyjęcia, aby dochodziło do zdarzeń odpowiadających znamionom przestępstwa znęcania się lub pozbawienia wolności” – czytamy w uzasadnieniu Prokuratury Rejonowej w Gryficach. Do wielu incydentów miało dojść w sierpniu ubiegłego roku w Domu Pomocy Społecznej w Gryficach. Zdaniem niektórych pracowników, część personelu miała znęcać się nad podopiecznymi. Padały wówczas oskarżenia o przemoc, wulgarne wyzwiska, szarpanie i brak należytej opieki. W placówce miało również dochodzić do mobbingu.
... zobacz więcej

2022-05-13

Sto lat Pana Stanisława!
W Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy swoje setne urodziny obchodził pan Stanisław Konopa. Był tort, życzenia i łzy wzruszenia. Życzenia jubilatowi złożyli m.in. Przemysław Grabarczyk - dyrektor DPS w Łęczycy, a także burmistrz i starosta miasta.
... zobacz więcej

2022-05-12

Jeszcze w tym roku zakończenie budowy nowego DPS
W Przepiórowie w gminie Iwaniska powstaje Dom Pomocy Społecznej. Trwają właśnie prace wykończeniowe. Będzie on przystosowany do całodobowej opieki nad osobami starszymi i schorowanymi. Łącznie mieszkać tam będzie mogło aż 50 osób. Zakończenie budowy zaplanowane zostało na drugą połowę 2022 roku. Pierwotnie budowa placówki miała się zakończyć w 2020 roku, jednak plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.
... zobacz więcej

2022-05-12

Diety nieco w górę
Pierwszą od ponad 9 lat podwyżkę stawki diety przysługującej m.in. pracownikom samorządowym z tytułu podróży służbowej przewiduje projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Przewidziano zwiększenie stawki diety z 30 zł do 38 zł, co oznacza wzrost o 26,66 proc.
... zobacz więcej

2022-05-12

Biskup patronem DPS w Kolsku
Dom Pomocy Społecznej w Kolsku w woj. zachodniopomorskim nosi teraz imię śp. ks. bp. Stanisława Stefanka, biskupa łomżyńskiego. W niedzielę odbyła się uroczystość poświęcenia placówki. Uczestnicy przeszli po mszy świętej do Domu Pomocy Społecznej, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą patronowi placówki.
... zobacz więcej

2022-05-11

Pieniądze z PFRON dla DPS w Głownie
DPS w Głownie ma już zatwierdzone fundusze na nową windę oraz remont szybu windowego. Samorząd powiatowy w Zgierzu uzyskał finansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
... zobacz więcej

2022-05-11

Ograniczone możliwości zatrudniania Ukraińców w dps-ach
Grupa posłów opozycji wystosowała niedawno interpelację w sprawie możliwości zatrudniania obywatelek i obywateli Ukrainy w domach pomocy społecznej, które od dłuższego czasu borykają się z brakami personelu. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazało w odpowiedzi nowe przepisy, które to ułatwiają, ale muszą być spełnione pewne warunki.
... zobacz więcej

2022-05-11

Początek prokuratorskiego śledztwa
Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości, do których miało dochodzić w Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie. Chodzi między innymi o pieniądze, które miały znikać z kont podopiecznych. Śledztwo jest na razie w początkowej fazie. Na razie prokurator nikomu nie postawił zarzutów. Własną kontrolę prowadzi także płockie starostwo, które nadzoruje DPS. W jej wyniku zostały zawieszone dwie osoby z kierownictwa placówki.
... zobacz więcej

2022-05-10

"Nie" dla członków rodziny osoby niepełnosprawnej
Stale rośnie zapotrzebowanie na usługi asystentów osób z niepełnosprawnościami. Asystentami nie mogą jednak zostać członkowie ich rodzin. "Ich wykluczenie z grona kandydatów może uniemożliwić znalezienie osoby, która będzie odpowiadała potrzebom i preferencjom wnioskodawcy" - uważa RPO. "Osoba z niepełnosprawnością może być uzależniona od członka rodziny, a to może obniżać jakość usługi" - odpowiada Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
... zobacz więcej

2022-05-10

Rzecznik praw obywatelskich zwraca uwagę
Organizacja pomocy dla uchodźców wojennych z niepełnosprawnościami opiera się przede wszystkim na działalności organizacji pozarządowych. NGO-sy zwracają uwagę, że wiele działań nadal podejmowanych jest oddolnie, co wymaga sprawnego systemu koordynacji. Powinien on obejmować właściwe rozpoznawanie potrzeb tych osób, wsparcie sprzętem ortopedycznym czy rehabilitacyjnym, lekami czy precyzyjnych informacji o formach pomocy. Trudnością jest m.in. konieczność starania się przez te osoby o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności w Polsce, mimo że mają równoważne orzeczenia z Ukrainy.
... zobacz więcej

2022-05-10

Kolejny DPS otwarty i poświęcony
W Kolsku w gminie Bierzwnik oficjalnie otwarto Dom Pomocy Społecznej im. bpa Stanisława Stefanka, podlegający pod Instytut Medyczny im. Jana Pawła II w Szczecinie. W placówce przebywa 87 osób chorych psychicznie. Uroczyste poświęcenie budynku, odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz mszę w intencji za przebywających tam pacjentów odprawił metropolita szczecińsko-kamiński abp. Andrzej Dzięga.
... zobacz więcej

2022-05-09

Spotkanie religijne w DPS w Legnickim Polu
5 maja mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu mogli poznać słowo Boże w formie czytanej, słuchowiska i ilustracyjnej. Placówkę odwiedził ks. Tomasz Filipek, katecheta w Zespole Placówek Specjalnych w Legnicy oraz wieloletni opiekun Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych im. św. o. Pio. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu uczestniczą w Eucharystii, którą w DPS sprawuje dla nich ich kapelan ks. Włodzimierz Gucwa, który jest również kustoszem mieszczącej się tuż obok bazyliki mniejszej pw. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej, dokąd również przychodzą mieszkańcy.
... zobacz więcej

2022-05-09

Ukwiecony taras w Koszalinie
Ponad 50 liliowców, kilkadziesiąt irysów oraz róż zdobi taras przy koszalińskim domu pomocy społecznej. Zasadzili je uczniowie ze szkół podstawowych oraz przedszkoli, a pomagali im podopieczni placówki. Grażyna Sienkiewicz, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej „Zielony Taras” w Koszalinie, podkreśliła, że dla seniorów obecność dzieci jest niezwykle ważna: - Słyszymy dźwięki, których bardzo nam brakowało - śmiech dzieci i harmider związany z ich obecnością. Obserwujemy jak dzięki ich pracy, zmienia się zielona przestrzeń wokół domu.
... zobacz więcej

2022-05-09

Referent poszukiwany w Rzeszowie
Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Rzeszowie, ul. Załęska 7a ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy samodzielnego referenta do spraw osobowych. Konieczne wykształcenie wyższe na kierunkach prawo lub administracja oraz spełnienie całej listy innych wymagań.
... zobacz więcej

2022-05-06

Wózki i podnośnik w darze
Sześć specjalistycznych wózków i podnośnik transportowy. Taki sprzęt dzięki mieszkance Konina trafił do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Południowej w Koninie. – W historii naszego domu nie było jeszcze nigdy takiego daru – podkreśla Magdalena Gielniak-Sobczak, dyrektor placówki.
... zobacz więcej

2022-05-06

Pilne sprawy Jordanowa
W Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie myślą o nowym busie do przewozu podopiecznych. – Mamy wprawdzie taki pojazd, ale jest już stary i nigdy nie wiadomo, kiedy odmówi posłuszeństwa – informuje Barbara Daukszewicz, dyrektor DPS w Jordanowie. Drugą tegoroczną inwestycją w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie będzie gruntowna przebudowa zaplecza kuchennego placówki. W tej chwili trwają prace projektowe.
... zobacz więcej

2022-05-06

W Karolinowie z rządowym dofinansowaniem
Powiat płoński otrzyma ponad 2,7 mln zł rządowego dofinansowania na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Jak już informowaliśmy - powiat planuje budowę takiej placówki przy Domu Pomocy Społecznej w Karolinowie. Obiekt o powierzchni blisko 500 mkw. zapewni pobyt 20 osobom niepełnosprawnym z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, w tym 18 osobom na pobyt dzienny i 2 osobom na pobyt całodobowy.
... zobacz więcej

2022-05-05

Marsz Godności w Białymstoku
Ponad tysiąc osób przeszło ulicami Białegostoku w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyli w nim niepełnosprawni, ich opiekunowie, uczniowie szkół integracyjnych i przedstawiciele organizacji działających na rzecz tego środowiska. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapewnił, że miasto od lat likwiduje bariery architektoniczne, nowe inwestycje są już przyjazne niepełnosprawnym, ale zwrócił uwagę również na bariery mentalne.
... zobacz więcej

2022-05-05

Nowy DPS za 36 miesięcy
W Zdziarach powstanie nowy DPS. Placówka powstanie w przebudowanym budynku byłej szkoły podstawowej. Gmina zarezerwowała na inwestycję aż 12 523 260 zł. Istniejący obiekt zostanie przebudowany wewnątrz i na zewnątrz (zmieni się nieco jego wygląd), a tuż przy nim powstanie nowy dwukondygnacyjny pawilon. Oba budynki zostaną połączone przewiązkami komunikacyjnymi. Obecna powierzchnia zabudowy po inwestycji zwiększy się z 424,23 m² do 1011,51. Powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 1930 m². Inwestycja realizowana jest dzięki dofinansowaniu z Funduszu „Polski Ład” - Program Inwestycji Strategicznych. Inwestycja potrwa 36 miesięcy.
... zobacz więcej

2022-05-05

Banerami walczą o placówkę w Kołobrzegu
Na ogrodzeniu kołobrzeskiej filii Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu pojawiły się banery protestujące przeciwko zamknięciu placówki. Znajdowały się na nich hasła m.in. "Łapy precz od DPS!", "Każdego czeka starość - walczmy o dobro seniorów", czy odezwa skierowana bezpośrednio w stronę kołobrzeskiego starosty z napisem "Starosto, kto następny?". To właśnie Zarząd Powiatu zarekomendował zamknięcie placówki, jako powód podając wysokie koszty utrzymania obiektu oraz wolne miejsca w innych dps-ach.
... zobacz więcej

2022-05-04

Niekochane nowe przepisy
Od 21 maja 2022 r. domy pomocy społecznej będą mogły kupić leki bezpośrednio w hurtowni farmaceutycznej, ale nie wszystkie. Według Ministerstwa Zdrowia dzięki temu będą kupować taniej niż dotąd, ale przedstawiciele dps-ów uważają, że nowe przepisy nie mają dla nich większego znaczenia i niewiele zmienią. Aptekarze zaś obawiają się obniżenia rentowności aptek i uszczuplenia ich budżetów o miliony złotych. Przestrzegają także przed otworzeniem kanału nielegalnego wywozu leków.
... zobacz więcej

2022-05-04

Niezwykle ostrożnie
W połowie maja planowane jest zniesienie stanu epidemii, natomiast ma pozostać stan zagrożenia epidemicznego. W domach pomocy społecznej, gdzie przebywają osoby starsze oraz w placówkach służby zdrowia odejście od restrykcji jest jednak bardzo ostrożne. – Mamy nawet prośbę wojewody o powrót do stanu sprzed pandemii – mówi Barbara Daukszewicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie.
... zobacz więcej

2022-05-04

O Japonii w Nakle nad Notecią
26 kwietnia 2022 roku w Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią gościliśmy Pana Grzegorza Perlika, który przeprowadził prelekcję dla Mieszkańców pt. „Japonia”. Pan Grzegorz przybliżył najważniejsze informacje dotyczące Japonii – kraju który odwiedził dwa razy (w którym jak to mówi „się zakochał”) i do którego planuje wybrać się w kolejną podróż. W podziękowaniu za bardzo interesujący wykład Pan Grzegorz Perlik otrzymał m.in. obraz namalowany przez Pana Mirosława Janowiaka – mieszkańca Naszego Domu. Obraz ukazuje przepiękny obiekt architektury japońskiej – Bramę Torii – częściowo zanurzoną w wodzie.
... zobacz więcej

2022-05-02

Prudnik dostosowywany do obecnych standardów
Władze powiatu prudnickiego planują w tym roku kolejny etap modernizacji budynku Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Powstanie nowa elewacja, a także zmodernizowane zostanie poddasze i dach budynku. Dotychczas w Domu Pomocy Społecznej w Prudniku dokonano m.in. nadbudowy pomieszczeń i montażu windy, ułatwiającej pensjonariuszom przemieszczanie się. Zakończenie obecnych prac planowane jest w czasie tegorocznych wakacji. Koszt przebudowy Domu Pomocy Społecznej to ponad 1,2 mln złotych.
... zobacz więcej

2022-05-02

Ministerstwo przekaże fundusze dla środowiskowych domów samopomocy
W 2022 r. przeznaczymy ponad 30 mln zł na ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Cieszymy się, że możemy uruchomić nowe jednostki, m.in. w tych województwach, gdzie do tej pory były tzw. białe plamy – poinformował w piątek wiceminister rodziny Stanisław Szwed. „W tym roku z rezerwy naszego ministerstwa przeznaczamy na środowiskowe domy samopomocy ponad 30 mln zł. Utworzonych zostanie 450 nowych miejsc” – przekazał Szwed. Środki będą także przeznaczone na funkcjonowanie, wyposażenie i remonty dotychczasowych ośrodków. W Polsce funkcjonuje łącznie 840 środowiskowych domów samopomocy. Zapewniają one 32 tys. miejsc.
... zobacz więcej

2022-05-02

Nietypowa sytuacja przynosi nietypowe rozwiązania
W Domu Pomocy Społecznej Bankowiec w Sieradzu, zamieszkałym przez seniorów, stanęło niemowlęce łóżeczko i wózek. Po raz pierwszy w placówce trwają przygotowania do przyjęcia noworodka. Zdrowego chłopca urodziła Ukrainka, która uciekając przed wojną, znalazła schronienie w DPS. By ułatwić młodej mamie opiekę nad noworodkiem i starszym synem, zarząd DPS odszukał i pomógł w sprowadzeniu do Sieradza krewnych kobiety. W „Bankowcu” schronienie znalazło 70 uchodźców, ponad połowa to dzieci.
... zobacz więcej

2022-04-29

Przygotowanie do remontu w Stalowej Woli
Powiat stalowowolski ogłosił przetarg na pierwszy etap modernizacji Domu Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli. Oferty w przetargu można składać do 24 maja. Zadanie realizowane będzie przy udziale środków z Polskiego Ładu.
... zobacz więcej

2022-04-29

Remont w Sławęcicach
Rozpoczyna się gruntowny remont Domu Pomocy Społecznej w Sławięcicach. Inwestycja jest możliwa dzięki dotacji, jaką powiat kędzierzyńsko-kozielski otrzymał z rządowego programu Polski Ład. Prace są podzielone na 3 etapy i kosztować będą łącznie ponad 7 mln zł. W pierwszej kolejności zaplanowana jest modernizacja całego budynku z zewnątrz. Chodzi o docieplenie, wymianę okien, zewnętrznych drzwi, fotowoltaikę.
... zobacz więcej

2022-04-29

DPS prawie zduplikowany
Dobra wiadomość dla opolskich seniorów. Za blisko dwa lata będą mogli zamieszkać w nowoczesnym Domu Pomocy Społecznej, który powstanie przy ulicy Chmielowickiej w Opolu. Usytuowany zostanie obok już istniejącego. Stworzonych zostanie tam 100 miejsc, z czego większość będzie zajęta przez seniorów mieszkających w dotychczasowym budynku. Zanim budowa ruszy, potrzebna jest zgoda radnych na zwiększenie budżetu.
... zobacz więcej

2022-04-28

O krok od nieszczęścia
Nietypowe i niebezpieczne wezwanie odebrały wczoraj służby ratunkowe z Domu Pomocy Społecznej w Mielcu. Około 9:50 na dachu budynku DPS pojawił się jeden z pensjonariuszy. Nie jest jasne jakie miał zamiary. Służbom ratunkowym jednak dosyć sprawnie udało się mężczyznę sprowadzić w bezpieczne miejsce, trafił pod opiekę zespołu pogotowia.
... zobacz więcej

2022-04-28

Niepełnosprawni sportowcy nie pojadą do Rosji, ale...
Komitet Krajowy Olimpiad Specjalnych Polska podjął decyzję, że nasi zawodnicy nie wezmą udziału w Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które mają odbyć się w styczniu 2023 roku w Kazaniu w Rosji. Polscy sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną i ich trenerzy nie przyjadą do państwa, które dokonało bezwzględnego ataku na niepodległą Ukrainę. Zwracamy jednak uwagę, że jednym z głównych partnerów Olimpiad Specjalnych Polska jest Marriott Warszawa, hotel z sieci, która - mimo deklaracji - nadal działa w Rosji.
... zobacz więcej

2022-04-28

Najstarsza kobieta świata mieszka we francuskim domu opieki
Lucile Randon została najstarszą żyjącą osobą na świecie. 118-letnia zakonnica z Francji nazywana siostrą Andre przejęła tytuł po dopiero co zmarłej Japonce Kane Takanaki. Lucile Randon urodziła się 11 lutego 1904 roku. Francuzka jest również najstarszą osobą, która przeżyła zakażenie koronawirusem oraz najstarszą zakonnicą. W swoim życiu przetrwała dwie pandemie i dwie wojny światowe. Obecnie zamieszkuje dom opieki w Tulon.
... zobacz więcej

2022-04-27

Perła nagle zmatowiała
Dom Pomocy Społecznej "Nad Jarem" w Nowym Miszewie przez samorząd powiatu nazywany jest perełką. Tymczasem nad DPS-em zebrały się czarne chmury. Przeprowadzono kontrolę, która wskazała na wiele nieprawidłowości - m.in. wykorzystywanie finansowe podopiecznych. - Sprawę, na moją prośbę, bada prokuratura, zawieszono też dwie osoby z kadry kierowniczej - powiedział Sylwester Ziemkiewicz, starosta płocki.
... zobacz więcej

2022-04-27

Teleopieka we Wrocławiu
Do 500 wrocławskich seniorów trafią jesienią tego roku urządzenia, dzięki którym będą mogli oni wezwać natychmiastową pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Wrocławski magistrat w ramach miejskiego programu teleopieki ogłosił przetarg na wykonawcę tej usługi. Rekrutacja do programu rozpocznie się po wyłonieniu wykonawcy usługi i podpisaniu umowy. Program teleopieki rozpisany jest na trzy lata.
... zobacz więcej

2022-04-27

Policjanci edukowali w DPS
Mysłowiccy mundurowi odwiedzili w piątek Dom Pomocy Społecznej w dzielnicy Brzezinka. Profilaktyk wraz z dzielnicowym przekazali podopiecznym informację na temat bezpieczeństwa, w tym, jak nie dać się oszukać na tzw. wnuczka, policjanta czy pracownika administracji, oraz rozdali im "Koperty Życia". "Koperta Życia" to specjalna, plastikowa koperta, którą należy umieścić w widocznym miejscu w lodówce, powinna zawierać informacje o chorobie, przyjmowanych lekarstwach czy uczuleniach. Ważne jest też, aby podać dane osoby, którą powinno się zawiadomić np. o przewiezieniu pacjenta do szpitala.
... zobacz więcej

2022-04-26

Siostry z Broniszewic świętują 5-lecie
Światowy Dzień Pingwina to szczególna data dla dominikanek z Broniszewic. Dokładnie 5 lat temu 25 kwietnia o siostrach i ich domu (Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach) usłyszała cała Polska. "- Jak co roku przyjmujemy życzenia. To już 5 rok od tego pamiętnego dnia w 2017 roku, kiedy świat usłyszał o Broniszewicach i o Domu Chłopaków. Dziękujemy, że jesteście z nami nadal" – mówią dziś siostry.
... zobacz więcej

2022-04-26

Na Narutowicza w Łodzi nie będzie już DPS
Dom Pomocy Społecznej przy ul. Narutowicza w Łodzi będzie likwidowany. Miasto nie jest właścicielem budynku, lecz wynajmuje go, płacąc rocznie ponad 250 tys. zł. Jak przekonuje biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi „właściciel nie remontuje budynku, czym stwarza zagrożenie dla jego mieszkańców – seniorów”. Dlatego DPS ma być w drugiej połowie roku wygaszany, a pensjonariusze przeniesieni do innych obiektów. Formalną decyzję muszą jeszcze przegłosować łódzcy radni. W DPS jest sto miejsc, obecnie pracuje w nim 69 osób. Decyzja o zamknięciu placówki nie podoba się pracownikom i rodzinom podopiecznych.
... zobacz więcej

2022-04-26

Trudna naprawa systemu alarmowego
W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Emilii Plater w Nowym Sączu od jakiegoś czasu system alarmowy nie działa tak jak powinien. Brakuje sygnału dźwiękowego. "Pensjonariusze w razie zagrożenia życia mogą nie otrzymać pomocy" - martwi się czytelnik serwisu Naszemiasto.pl. Przedstawiciel placówki uspokaja, że personel monitoruje sytuację i przez tę awarię jest bardziej wyczulony i pozostaje w gotowości. W DPS liczą, że system uda się w końcu doprowadzić do pełnej sprawności.
... zobacz więcej

2022-04-25

Decyzja zapadnie jutro
Brak opieki nad matką zarzucił kierownictwu Domu Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" przy ulicy Kruczej jeden z mieszkańców Szczecina. - Skarga jest bezzasadna - oceniła po kontroli komisja rady miasta. Ostateczna decyzja zapadnie jutro. Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina zapewnia, że „Dom Kombatanta” jest pod stałym nadzorem, a wszystkie sygnały są weryfikowane.
... zobacz więcej

2022-04-25

DPS w Raczkowej oficjalnie otwarty
W Raczkowej w gminie Sanok oficjalnie oddano do użytku Dom Pomocy Społecznej. W DPS powstało w sumie 30 miejsc pobytu całodobowego dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych, natomiast w ramach Ośrodka Wsparcia Dziennego placówka dysponuje 12 miejscami pobytu dziennego. Obecnie przebywa w nim 10 osób. Prace w DPS docelowo znajdzie 25 osób. Budynek to odremontowana nieczynna szkoła podstawowa.
... zobacz więcej

2022-04-25

Holistyczne podejście? To nie u nas
Opieka medyczna dla osób w podeszłym wieku powinna oferować pacjentowi holistyczne podejście multidyscyplinarnego zespołu fachowców. W taki sposób jest to zorganizowane w większości krajów tzw. „starej Unii” i przynosi wymierne korzyści. A w Polsce system nie zapewnia seniorom prawidłowej i wystarczającej pomocy – takie są wyniki raportu Najwyższej Izby Kontroli.
... zobacz więcej

2022-04-22

Caritas świętuje w niedzielę
"Dzień dobra” to huczne i radosne świętowanie Niedzieli Bożego Miłosierdzia (24 kwietnia). To także święto patronalne CARITAS, największej charytatywnej organizacji pozarządowej w Polsce. Podczas organizowanych na Podkarpaciu wydarzeń, a także w kościołach prowadzona będzie zbiórka datków na działalności rzeszowskiej Caritas. Caritas diecezji rzeszowskiej prowadzi warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy społecznej, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, domy pomocy społecznej, domy dla seniorów, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, świetlice dla dzieci. Każdego dnia z pomocy rzeszowskiej caritas korzysta setki osób.
... zobacz więcej

2022-04-22

Orpea buduje w Poznaniu
Dom opieki z mieszkaniami asystowanymi i Centrum Alzheimera powstaje w rejonie Starego Miasta w Poznaniu. Wykonawca przystąpił już do przebudowy obiektów. Inwestycja firmy Orpea Polska o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej około 12 700 metrów kwadratowych zakłada powstanie domu opieki z mieszkaniami asystowanymi i Centrum Alzheimera. Rezydencja na Szkolnej zaoferuje 209 miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych. Dodatkowo w kompleksie mieściły się będą salony pobytu dziennego, sale rehabilitacyjne, sale terapii zajęciowej i hydroterapii, kuchnia z restauracją oraz biblioteka. W skład projektu wchodzą apartamenty senioralne, realizowane w formule assisted living.
... zobacz więcej

2022-04-22

Chcą zbudować dom pomocy dla osób z autyzmem
Fundacja ASDreamer apeluje o wsparcie finansowe na budowę domu pomocy - wspólnoty rodzinnej dla osób ze spektrum autyzmu. Organizacja zakupiła już działkę w okolicach Lublina oraz opłaciła projekt domu, który ma być dostosowany do potrzeb osób z ASD (spektrum zaburzeń autystycznych). Są tam również przewidziane mieszkania treningowe i mieszkania, dla odwiedzających krewnych i rodzin. Szacowany koszt budowy wspólnoty rodzinnej to 3 miliony złotych. Szczegóły dotyczące form wsparcia można znaleźć na stronie fundacjaasdreamer.pl
... zobacz więcej

2022-04-22

Gródek Podolski: podopieczni placówki starają się przetrwać wojnę
Na pytanie: gdzie chowają się schorowani mieszkańcy Domu Miłosierdzia w Gródku Podolskim personel odpowiada "Pod płaszcz Boży tylko. Nie mamy innej możliwości". Sytuacja w Domu Miłosierdzia Księży Marianów w Gródku Podolskim na Ukrainie jest trudna. Wciąż pod opieką placówki znajduje się wiele podopiecznych, którzy potrzebują pomocy. Gdy wybuchła wojna, warunki znacznie się pogorszyły, bowiem, kiedy wyją alarmy bombowe, mieszkańcy nie mają gdzie się schronić, bowiem większość z nich nie jest w stanie poruszać się samodzielnie.
... zobacz więcej

2022-04-21

Wolne miejsca w Świętochłowicach
Miejski Dom Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w Świętochłowicach informuje o wolnych miejscach. Seniorom zapewniona jest opieka całodobowa, rehabilitacyjna, psychologiczna i duszpasterska, bogaty program kulturalny i ciekawe zajęcia terapeutyczne oraz pełne wyżywienie i miejsca w 2-osobowych pokojach - czytamy na stronie UM Świętochłowice.
... zobacz więcej

2022-04-21

80-latkowie z dps-ów także będą ponownie szczepieni
20 kwietnia 2022 r. rozpoczął się proces szczepień przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą u osób, które ukończyły 80 lat. Drugą dawkę przypominającą szczepienia mogą przyjąć osoby w wieku 80+, które otrzymały pełny schemat szczepienia podstawowego (w tym z dawką dodatkową), oraz pierwszą dawkę przypominającą wykonaną preparatem mRNA przeciw COVID-19 tj. Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna). Przed podaniem drugiej dawki przypominającej należy zachować odstęp co najmniej 5 miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej.
... zobacz więcej

2022-04-21

W Bochni czekają wolne miejsca
Dom Pomocy Społecznej w Bochni informuje o możliwości przyjęcia nowych mieszkańców w tym również obywateli Ukrainy. Skierowanie do takiej placówki wymaga dokonania oceny stanu zdrowia oraz ustalenia zakresu możliwości korzystania przez daną osobę z pomocy środowiskowej.
... zobacz więcej

2022-04-20

Tablety dla seniorów z Tolkmicka
Dom Pomocy Społecznej w Tolkmicku otrzymał bezpłatnie 2 tablety. Sprzęt został zakupiony przez fundację jednej z sieci handlowych i jest przeznaczony dla podopiecznych. Jak zauważa Aneta Korsak, kierownik działu opiekuńczo-terapeutycznego tolkmickiego DPS, wbrew powszechnej opinii seniorzy nie mają problemu z obsługą nowych urządzeń.
... zobacz więcej

2022-04-20

Opiekunka poszukiwana
Dom Pomocy Społecznej Sióstr Nazaretanek przy ulicy Lwowskiej 31 w Wadowicach poszukuje pracowniczki.Wolny jest tam etat opiekunki. Praca na cały etat. Dodatkowe informacje i CV można składać na adres: praca.dpswadowice@interia.pl.
... zobacz więcej

2022-04-20

Radna ze słodkimi zajączkami i jajkami
Od 30 lat pomaga dzieciom i starszym, ale także chorym i bezdomnym. Eleonora Szymkowiak (PiS) w każde święta robi komuś prezenty. Tym razem z naręczem zająców wpadła z wizytą do DPS dla kombatantów w Zielonej Górze.
... zobacz więcej

2022-04-19

Wiceprezydent miasta na śniadaniu wielkanocnym
Wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny uczestniczył w śniadaniu wielkanocnym, zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Kaliszu i nagrodził mieszkańców za najładniej udekorowane jajko. Wyróżnienia otrzymali również aktywni seniorzy, uczestniczący w Warsztatach Terapii Zajęciowej.
... zobacz więcej

2022-04-19

Czasy wymuszają zmiany
Dom Pomocy Społecznej w Tursku, w powiecie sulęcińskim, choć wybudowany u schyłku minionego wieku, wymaga już sporych nakładów inwestycyjnych. Zmieniły się bowiem przypisy dotyczące funkcjonowania takich placówek. Wymagania w tej chwili są dużo ostrzejsze. Starosta sulęciński Zapowiada, że przeprowadzenie termomodernizacji placówki jest praktycznie pewne, ale niewiadomą jest przebudowa oczyszczalni w DPS w Tursku. Nie można bowiem przewidzieć, jak będą się kształtować ceny w przetargowe.
... zobacz więcej

2022-04-19

Święta przed nami
Spokoju, nadziei, pogody ducha i dużo świątecznej radości życzy wszystkim serwis dps.pl oraz firma Arisco!!!
... zobacz więcej

2022-04-15

Już powyżej pięciu tysięcy
Starosta Mławski ustalił średni miesięczny kosztu utrzymania mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej „Zdrowa Jesień” dla osób przewlekle psychicznie chorych w Bogurzynie na 2022 rok. Wzrósł on o ok. 11 procent — do kwoty 5 228,00 zł. Teraz ta kwota będzie podstawą dokonywania naliczeń za pobyt pensjonariusza.
... zobacz więcej

2022-04-15

Kręte ścieżki prostej sprawy
Serwis naOSTRO.info wraca do tematu nieprawidłowości, jakie w wyniku kontroli, przeprowadzonej w czerwcu 2021 roku, stwierdzone zostały przez przedstawicieli Wojewody Świętokrzyskiego w dwóch ostrowieckich DPS-ach. Ustalono wówczas, że osoby zatrudnione na stanowiskach zastępców dyrektorów nie posiadały odpowiednich kwalifikacji. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, a później także do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ostatecznie przyznał rację służbom wojewody. Starosta Powiatu Ostrowieckiego pismem z dnia 23 marca poinformowała, że od dnia 1 kwietnia 2022 zastępcy dyrektorów ostrowieckiej DPS-ów (Włodzimierz Stec i Marta Woźnicka-Kuzdak) nie będą już pełnić tych funkcji.
... zobacz więcej

2022-04-15

Drożyzna w Polsce nie mogła ominąć dps-ów
Ok. 6,5 tys. zł miesięcznie trzeba dziś średnio płacić za pobyt pensjonariusza w zielonogórskim DPS dla Kombatantów. - To jak za niezły hotel - skarżą się rodziny. To jest jakiś koszmar zwłaszcza dla ludzi, którzy zdecydowali się na umieszczenie swoich bliskich kilka lat temu w zupełnie innych realiach finansowych – denerwuje się zielonogórzanka. Jej mama jest pensjonariuszką w zielonogórskim DPS dla Kombatantów, który prowadzi prezydent miasta.
... zobacz więcej

2022-04-15

Ministerstwo pracuje nad zmianami
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber poinformował Rzecznika Praw Obywatelskich, że trwają prace mające na celu umożliwienie domom pomocy społecznej wykonywanie działalności leczniczej (jako podmiotom leczniczym) i w konsekwencji zawierania przez nie umów (jako świadczeniodawcom) na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nowe przepisy powstają we współpracy z resortem rodziny i polityki społecznej.
... zobacz więcej

2022-04-14

Gmina najważniejsza w procesie deinstytucjonalizacji
Kierunkiem działań rządu na rzecz deinstytucjonalizacji opieki społecznej i rozwoju usług społecznych z perspektywą do 2035 roku jest m.in. rozwój asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie i rozwój centrów opiekuńczo-mieszkalnych i otwarcie domów pomocy społecznej na usługi środowiskowe - poinformowała dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MRiPS Justyna Pawlak. Zgodnie z dokumentem strategicznym MRiPS chce, aby koordynacja usług społecznych w procesie deinstytucjonalizacji była na poziomie gminy.
... zobacz więcej

2022-04-14

Polski system opieki geriatrycznej nie jest na razie systemem
Funkcjonujący w Polsce system opieki geriatrycznej, która zajmuje się schorzeniami wieku podeszłego, nie zapewnia seniorom właściwej i wystarczającej pomocy - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Oceniono, że podejmowane przez różne podmioty działania były nieskoordynowane, fragmentaryczne, a w efekcie niewystarczające. W 2050 r. ponad 32 proc. Polaków będzie miało 65 lat lub więcej.
... zobacz więcej

2022-04-14

Na razie dodatki, a potem może i podwyżki
Osoby zatrudnione w DPS-ach w Nowej Wsi i Chojnie otrzymają dodatki do wynagrodzeń. Do obu placówek trafi ponad 85 tys. zł (48 tys. 653 zł – DPS Nowa Wieś; 37 tys. 82 zł – DPS Chojno). Środki pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i stanowiły dodatkowe wsparcie przyznane samorządowi przez wojewodę. Dodatki to jednak nie podwyżki. Przedstawiciele starostwa sugerują jedynie, że także podwyżki płac są możliwe jeszcze w tym roku.
... zobacz więcej

2022-04-13

Co za skarbówka!
Mieszkańcy i pracownicy DPS w Łęczycy uczestniczyli w przedświątecznym spotkaniu, a ich gośćmi byli pracownicy łęczyckiego Urzędu Skarbowego. Przybyli oni z życzeniami, kartkami wielkanocnymi wykonanymi własnoręcznie oraz babeczkami.
... zobacz więcej

2022-04-13

"Misie" i "Zajączki" w DPS
Przedszkolaki z Jarogniewic odwiedziły mieszkańców tamtejszego DPS. Odwiedziny pensjonariuszy DPS Jarogniewice przez przedszkolaków to już tradycja. I tym razem nie zabrakło życzeń, tańców i piosenek. Program artystyczny związany z Wielkanocą przedstawiły dzieci z grup 'Misie" i Zajączki".
... zobacz więcej

2022-04-13

Białystok: otwarto dom pomocy uchodźcom
Ukrainki z ciężko chorymi dziećmi, które uciekły przed wojną, znajdą tu bezpieczną przystań. W Białymstoku oficjalnie otwarto dom pomocy uchodźcom. Placówkę przy ul. Konrada Wallenroda prowadzi Fundacja Dialog, która otrzymała 100 tys. zł od jednej z firm na działalność wspierającą uchodźców z Ukrainy.
... zobacz więcej

2022-04-12

Pułapka dla dyrektorów
Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: Niestety w tym rozporządzeniu znalazła się gigantyczna pułapka, którą jest dopuszczenie domu pomocy społecznej do zakupów w hurtowni. Pułapka polega na tym, że zgodnie z innymi przepisami DPS może zapłacić pacjentowi tylko i wyłącznie za leki refundowane do wysokości limitu oraz ryczałt. Absolutnie nie ma prawa pokrywać kosztów innych leków, w tym OTC [bez recepty, przyp. red.].
... zobacz więcej

2022-04-12

Poluzują dyscyplinę tylko w związku z uroczystościami religijnymi
Dla pensjonariuszy DPS "Promień Życia" w Bydgoszczy bardzo ważne są wszelkie zmiany, które zachodzą w ośrodku. Niektórzy skarżą się, że w ostatnich miesiącach ograniczano im m.in. możliwości spotkań oraz nie mogli jadać wspólnie w stołówce. Obecna dyrektor pełni swoją funkcję od półtora miesiąca i nie chce odnosić się, ani komentować sytuacji w DPS w czasie, kiedy nie kierowała zespołem domów pomocy społecznej. Na razie obiecuje się zapewnienie mieszkańcom odbycia spowiedzi wielkanocnej, uczestnictwa we mszy św. na terenie DPS oraz celebrowania uroczystego błogosławieństwa potraw i wspólnego śniadania w jadalni.
... zobacz więcej

2022-04-12

Nam też dajcie "500 plus" do pensji!
- Praca jest ciężka, a zarobki żenujące - mówi Monika Grabowska, przewodnicząca związku zawodowego pracowników DPS w Grudziądzu. - Chcemy godnie żyć. Pracownicy domagają się "500 plus" do pensji. Z danych związkowców wynika, że 189 na 270 pracowników nie posiada minimalnego wynagrodzenia zasadniczego! W tej grupie są m.in. opiekunowie, kucharki, praczki, instruktorzy, pokojowe. - Aby osiągnąć próg najniższej krajowej wliczane są im dodatki za pracę popołudniami czy w święta - wyjaśnia Monika Grabowska. Na najbliższy poniedziałek, 11 kwietnia zaplanowano posiedzenie komisji zdrowia rady miejskiej dotyczące sytuacji pracowników DPS. Tak czy inaczej miasto planuje na ten rok podwyższenie płac w podległych sobie jednostkach.
... zobacz więcej

2022-04-08

Samodzielna decyzja dyrektora na wagę złota
Choć obostrzenia związane z pandemią już zostały zniesione, ja nadal muszę spotykać z moją mamą w pomieszczeniu przegrodzonym plastikową szybą. Wejście do jakiejkolwiek sali w DPS przy ul. Świerkowej jest niemożliwe od dwóch lat - denerwuje się nasza czytelniczka. I pyta, kiedy dyrektor DPS przywróci dawny regulamin, sprzed pandemii. Ten odpowiada: Czekamy na szczegółowe wytyczne z ministerstwa.
... zobacz więcej

2022-04-08

Domy pomocy coraz bliżej zakupów w hurtowniach farmaceutycznych
W maju wejdą w życie zmienione przepisy dotyczące możliwości zaopatrywania się w leki w hurtowniach farmaceutycznych. Takie prawo uzyskają m.in. domy pomocy społecznej. Do publikacji przekazano rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie. W przypadku dps-ów wprowadzono pewne wyjątki: dom pomocy społecznej nie kupi w hurtowni leków OTC podlegających serializacji oraz leków zawierających dekstrometorfan, kodeinę lub pseudoefedrynę. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
... zobacz więcej

2022-04-08

Czyżby koniec problemów z DPS w Kobiórze?
Jest porozumienie miedzy Tychami a Kobiórem w sprawie DPS-u przy ul. Promnickiej w Kobiórze. Projekt uchwały dotyczący utworzenia związku międzygminnego pod nazwą „Międzygminny Dom Pomocy Społecznej” oraz przyjęcie jego statutu znalazł się w porządku obrad marcowej sesji Rady Miasta Tychy. W czwartek, 31 marca podjęto uchwałę. Teoretycznie sprawa uzgodniona jest z wojewodą, który do tej pory blokował powstanie placówki. Przypomnijmy, że obecnie w DPS w Kobiórze przebywa 90 uchodźców z Ukrainy.
... zobacz więcej

2022-04-07

Szczęśliwy finał historii Krystiana
Krystian przez 7 lat mieszkał w Domu Pomocy Społecznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Psychiatra, która pracowała w tym miejscu twierdziła, że nie powinien tam spędzić nawet godziny. Historię Krystiana opisało radio TOK FM w serialu "Piecza". Kilka tygodni później zgłosili się po niego nowi rodzice. Dziś są już po adopcji.
... zobacz więcej

2022-04-07

Kraków chciałby stworzyć DPS dla ukraińskich seniorów
Władze Krakowa chcą stworzyć dom pomocy społecznej dla uchodźców z Ukrainy. Aby zebrać potrzebne na to pieniądze uruchomiły zbiórkę i apelują do darczyńców: "Zróbcie to z nami". DPS dałby schronienie 60 osobom, zapewniając usługi opiekuńcze wykwalifikowanego personelu. Na stworzenie tego miejsca potrzeba około 19 mln zł, a roczny koszt to blisko 5 mln zł" - poinformowały władze miasta.
... zobacz więcej

2022-04-07

Skandaliczne metody, żenujące tłumaczenia
Cztery lata spędził w szpitalu psychiatrycznym przywiązywany pasami do łóżka. Pomóc Bartoszowi miał DPS z południa Polski. - Obietnice, nadzieja i wszystko to w ciągu paru minut zostało zrównane z ziemią – ubolewa jego ojciec. Czy 24-latkowi z autyzmem w końcu uda się skutecznie pomóc? Zdaniem Beaty Szunkaruk z Fundacji Synapsis, traktowanie ojca Bartosza przez DPS to „łamanie podstawowych praw człowieka”.
... zobacz więcej

2022-04-06

Wyjaśnień na temat DPS w Foluszu na razie nie będzie
Jasielska prokuratura i policja w dalszym ciągu prowadzą dochodzenie w sprawie nieprawidłowości, jakich na szkodę pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu miała dopuszczać się jedna z pracownic. O sprawę pytali też radni powiatu, którzy chcieli wyjaśnień od starosty jasielskiego. Wicestarosta Stanisław Pankiewicz podkreślił, że zna całą sprawę, ale nie będzie jej komentował. – Na dzień dzisiejszy pozostaje to tajemnicą Domu Pomocy Społecznej i Powiatu - uciął wicestarosta Stanisław Pankiewicz.
... zobacz więcej

2022-04-06

Wiosenny jarmark z wernisażem prac DPS w Czubinie
Brwinowskie Koło Sztuki – nieformalna grupa miejscowych artystów i rękodzielników – zaprasza w sobotę 9 kwietnia 2022 r. na wiosenny jarmark przy Zagrodzie (Brwinów, ul. Grodziska 57). Stoiska będą czekać na kupujących na zewnątrz, a w dworku odbędzie się wernisaż prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Czubinie. Autorami są uczestnicy zajęć plastycznych (pracowni malarskiej i rękodzielniczej), prowadzonych w ramach szeroko pojętej terapii i rehabilitacji.
... zobacz więcej

2022-04-06

Zapowiadają pikietę
Pikietą przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie zagrozili przedstawiciele związków zawodowych przy Domu Pomocy Społecznej w Kobylej Górze, którzy uczestniczyli w ostatnim posiedzeniu Rady Powiatu. To reakcja na pogarszającą się stale sytuację finansową placówki i brak od dawna oczekiwanych i zapowiadanych podwyżek wynagrodzeń. Jak dała do zrozumienia przewodnicząca organizacji związkowej Ewa Krawczewska, władze pozostają głuche na zgłaszane im problemy i postulaty.
... zobacz więcej

2022-04-05

Każdy sobie rzepkę skrobie
Kto słucha rządzących i rozgląda się po ulicach, może odnieść wrażenie, że pandemii w zasadzie to już nie ma. A w DPS-ach? Od kwietnia śladowa odwilż w obostrzeniach, ale samowolka trwa w najlepsze. Co dom, to inne zasady. Nieraz absurdalne i nieadekwatne do sytuacji. Nadzorujące placówki Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej problemu nie widzi tak długo, póki "mieszkańcom zapewniane jest bezpieczeństwo", rozumiane jako ochrona przed koronawirusem.
... zobacz więcej

2022-04-05

Od zależności ku samodzielności - dofinansowania przyznane
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznało dofinansowania w konkursie „Od zależności ku samodzielności” - edycja 2022 r. Środki na realizację projektów otrzyma 41 podmiotów. Dofinansowanie można było uzyskać na wsparcie rodzin z osobą z zaburzeniami psychicznymi, samopomoc, umożliwianie osobom z zaburzeniami psychicznymi zdobywania kompetencji niezbędnych do samodzielnego życia oraz zadania z zakresu integracji i innowacyjności.
... zobacz więcej

2022-04-05

Budowa bez opóźnień
Trwa budowa nowego budynku Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Staroprzygodzkiej. Planowane zakończenie prac określono na wrzesień 2023 roku. – Jest to Dom Pomocy Społecznej dla 80 pensjonariuszy, 3 000 metrów kwadratowych. Będzie to obiekt na wskroś nowoczesny, naszpikowany techniką, ale przede wszystkim ma być bardzo wygodny dla pensjonariuszy – mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski.
... zobacz więcej

2022-04-04

Szczęśliwie odnaleziony
Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się odnaleźć 65-letniego mężczyznę, podopiecznego DPS w Mościszkach. Mężczyzna został odnaleziony w miejscowości Cichowo. Jedna z mieszkanek, wyrzucając śmieci zauważyła wyziębionego mężczyznę koło kontenera.
... zobacz więcej

2022-04-04

PO postuluje 20% podwyżki płac dla budżetówki
Lider PO Donald Tusk ogłosił nowy postulat Platformy Obywatelskiej dotyczący 20-proc. podwyżki płac pracowników tzw. sfery budżetowej. - Musimy to głośno i wyraźnie powiedzieć: dzisiaj tzw. sfera budżetowa - to są ludzie kultury, sztuki, to są pielęgniarki, ratownicy medyczni, urzędnicy, pracownicy pomocy społecznej - jest w szczególnie trudnej sytuacji - przekonywał były premier w sobotę podczas debaty liderów czterech partii współtworzących Koalicję Obywatelską.
... zobacz więcej

2022-04-04

W Głownie będzie zmiana dyrektora
Pani Bożena Szremska, dotychczasowa dyrektorka DPS im. Jana Pawła II w Głownie przechodzi na emeryturę. Na pożegnanie były liczne podziękowania władz i posadzenie pamiątkowego drzewka. Mieszkańcy przygotowali występ chóru. Pani Szremska szefowała placówce od 2003 roku. Jeszcze nie wiadomo, kto ją ostatecznie zastąpi.
... zobacz więcej

2022-04-01

Historie pełne sprzeczności
– Czas powiedzieć prawdę, bo już mam dosyć pytań na mieście w stylu: gdzie ty pracujesz, co tam się u was dzieje? Za każdym razem odpowiadam: nic się nie dzieje. Prawdziwa sytuacja w kożuchowskim DPS jest zupełnie inna od tej, którą przedstawia ta druga nowosolska gazeta – mówi jeden z pracowników placówki...
... zobacz więcej

2022-04-01

Niepokojące historie z DPS w Nowym Miszewie
Dom Pomocy Społecznej “Nad Jarem” w Nowym Miszewie, znajdującym się niedaleko Płocka, przez lata cieszył się wspaniałą renomą. Serwis Naszemiasto.pl otrzymał jednak niezwykle niepokojące sygnały, że obecna kadra zarządzająca wykorzystuje podopiecznych, zaprowadziła nowe porządki oparte o strach i przekupstwo, a niezapowiedziana kontrola pod koniec zeszłego roku i opisane nam historie świadczą, że może dochodzić tam do wykorzystywania środków finansowych podopiecznych na cele domu oraz prywatne jego przedstawicieli. Teraz starosta i radni zapowiadają, że sprawę wyjaśni to prokuratura.
... zobacz więcej

2022-04-01

Kolejny DPS żąda podwyżek płac
Dostają niskie pensje. Są wyczerpani psychicznie i fizycznie. Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Kobylej Górze mają już dość. Podczas sesji Rady Powiatu Ostrzeszowskiego publicznie zabrali głos w sprawie swoich wynagrodzeń. W ubiegłym roku oraz w tym wynagrodzenie nie zostało podniesione. Wynagrodzenie jest niewystarczające, mówi Ewa Krawczewska, przewodnicząca związku zawodowego przy DPS w Kobylej Górze. Starosta ostrzeszowski Lech Janicki obiecuje rozmowy z personelem.
... zobacz więcej

2022-03-31

PFRON ze wsparciem dla samorządów pomagających niepełnosprawnym z Ukrainy
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zatwierdził program „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”, którego celem jest m.in. wsparcie finansowe samorządów prowadzących działania pomocowe. Program skierowany jest do samorządów wojewódzkich, powiatowych lub gminnych. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym i rozpatrywane w oddziałach PFRON właściwych terytorialnie ze względu na siedzibę samorządu.
... zobacz więcej

2022-03-31

Opieka 75 plus edycja 2022
Ponad 38,1 mln zł trafi do gmin w ramach tegorocznej edycji programu "Opieka 75 plus" - poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Najwięcej pieniędzy trafi do Wielkopolski, na Dolny Śląsk i do województwa mazowieckiego - dodał. Program "Opieka 75 plus" był odpowiedzią na coraz bardziej zauważalne i postępujące procesy demograficzne, prowadzące do starzenia się społeczeństwa i do wzrostu liczby osób wymagających pomocy w formie usług opiekuńczych.
... zobacz więcej

2022-03-31

Akt oskarżenia dla byłej dyrektorki DPS w Jedlance
Była dyrektorka DPS w Jedlance, a obecnie kierowniczka GOPS w Wierzbicy, oskarżona została o znęcanie się nad pracownikami. Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Izabeli L. w sprawie znęcania się psychicznego nad pracownikami w czasie, gdy była kierowniczką DPS w Jedlance. Wśród zarzutów jest też podawanie podopiecznym przeterminowanej żywności i zmuszanie pracowników do organizacji uroczystości prymicyjnej jej syna.
... zobacz więcej

2022-03-30

Animacje dla ukraińskich dzieci w tyskim DPS
Miejskie Centrum Kultury w Tychach zorganizowało gry i zabawy dla dzieci z Ukrainy przebywających w DPS „Dobre miejsce” w Kobiórze. – Przepiękne popołudnie spędziliśmy, prowadząc animacje dla ukraińskich dzieci. Było kolorowo. Oprócz zabaw była możliwość „wyprzytulania” sześciomiesięcznej suczki Inari, która z lubością oddawała się głaskaniu – czytamy w mediach społecznościowych MCK.
... zobacz więcej

2022-03-30

W ekspresowym tempie
Należący do samorządu województwa kujawsko-pomorskiego Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu organizuje zgodny ze standardami dom pomocy społecznej, którzy przejmie opiekę na ewakuowaną do Polski kilkudziesięcioosobową grupą niepełnosprawnych intelektualnie z domu opieki w Chmielnickim. Na razie 90 osób przebywa w budynkach dawnego toruńskiego szpitala psychiatrycznego przy ulicy Skłodowskiej-Curie.
... zobacz więcej

2022-03-29

Wolne miejsca w Bielawie
Starosta Dzierżoniowski informuje, że Dom Pomocy Społecznej w Bielawie dysponuje obecnie wolnymi miejscami i przyjęcie zainteresowanych osób może nastąpić niezwłocznie po załatwieniu niezbędnych formalności. Z oferty mogą skorzystać zarówno mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego, jak i osoby z innych powiatów czy województw, bez względu na sytuację finansową. To kolejny DPS w Polsce, który boryka się z nadmiarem kosztownych wolnych miejsc.
... zobacz więcej

2022-03-29

Nowy dom opieki z dofinansowaniem
W Elblągu przy ulicy Zamkowej powstanie nowy dom opieki dla seniorów. Zostanie utworzony w istniejącym budynku. Samorząd otrzymał prawie 390 tysięcy złotych dofinansowania z rządowego programu Senior Plus. Docelowo w tym miejscu opiekę znajdzie siedemdziesiąt osób. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 485 tysięcy złotych.
... zobacz więcej

2022-03-29

Młodzież przyszła z darami
Młodzież z Zespołu Szkół w Czaczu odwiedziła Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Uczniowie z Czacza przekazali zebrane dary (artykuły spożywcze) dla mieszkańców. Przyjazd młodzieży odbył się w ramach projektu "Doradztwo Zawodowe w Barwach Wolontariatu". Uczniowie z Czacza spotkali się z pracownikami DPS i z dyrektorką placówki Katarzyną Michalewicz.
... zobacz więcej

2022-03-28

"Ukraiński" DPS w Kobiórze
W Domu Pomocy Społecznej w Kobiórze, który należy do gminy Tychy, przebywa aktualnie 91 uchodźców. Są to głównie młode matki z dziećmi, starsze kobiety i jeden mężczyzna, który opiekuję się dzieckiem zmagającym się z niepełnosprawnością. Część osób opuszcza ośrodek. Jadą dalej do rodziny lub przyjaciół w Portugalii, Norwegii, Czechach, Niemczech, Francji czy we Włoszech. Sporo osób wierzy w szybki powrót do Ukrainy. Część rozważa zostanie w Tychach na stałe. Wyrabiają PESEL nie tylko po to, by otrzymać świadczenia socjalne, ale by włączyć się do naszego systemu społecznego i ekonomicznego. – Panie chcą pracować. Potrzebują pracy do normalnego funkcjonowania.
... zobacz więcej

2022-03-28

W Baszkowie żądają podwyżek o 1200 złotych brutto
Zatrudnieni w Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie związkowcy z Solidarności domagają się podwyżek wynagrodzeń dla wszystkich pracowników. Właśnie weszli w spór zbiorowy z pracodawcą. Jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, może dojść do akcji protestacyjnej, a nawet strajku. Większość, bo prawie 70 proc. kadry, stanowi załoga zarabiająca minimalną płacę zasadniczą 3 tys. 10 zł brutto. Pracownicy DPS Baszków żądają m.in. zapewnienia wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umów o pracę podwyżki płacy zasadniczej o 1 tys. 200 zł brutto.
... zobacz więcej

2022-03-28

Dary z Niemiec dla kwidzyńskiego DPS
Przedstawiciele Zakonu Joannitów przywieźli z Niemiec dary dla mieszkańców kwidzyńskiego Domu Pomocy Społecznej. Dr Christian Meyl i Robert Jenckel przekazali dary na ręce dyrektorki DPS, Joanny Stasińskiej. Placówka w Kwidzynie otrzymała od Zakonu Joannitów wsparcie rzeczowe w postaci 80 kompletów pościeli, 30 ręczników, 80 sztuk myjek oraz 20 sztuk mydła w płynie. Dr Christian Meyl, z zawodu lekarz, od wielu lat pomaga potrzebującym w Kwidzynie oraz powiecie kwidzyńskim.
... zobacz więcej

2022-03-25

Sprawa ciągle w rękach policji i prokuratury
W ubiegłym roku do Komendy Powiatowej Policji w Jaśle trafiło zawiadomienie w sprawie nieprawidłowości, jakich na szkodę pensjonariuszy miała dopuścić się jedna z pracownic Domu Pomocy społecznej w Foluszu. Służby wciąż badają, czy kobieta popełniła przestępstwa oszustwa, przywłaszczenia cudzej rzeczy oraz fałszowania dokumentów. Wkrótce okaże się również, czy Prokuratura Rejonowa w Jaśle zdecyduje się postawić zarzut niedopełnienia obowiązków dyrektorowi placówki.
... zobacz więcej

2022-03-25

Przepisy wykonawcze nadal nie istnieją
Przed rosyjską agresją na Ukrainie uciekają też osoby chore i niedołężne. Jeśli legalnie przebywają w Polsce, mogą starać się o przyjęcie do domu pomocy społecznej na takich samych zasadach, jak każdy Polak, ale na razie nie wiadomo, kto i z jakich funduszy sfinansuje taki pobyt. W każdym razie dps-y nie chcą na razie przyjmować Ukraińców, argumentując, że nie ma aktów wykonawczych do ustawy.
... zobacz więcej

2022-03-25

Lubliniec ma nową szefową
Zarząd Powiatu w Lublińcu powierzył Joannie Niedźwiedź stanowisko dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Lublińcu. Funkcję zastępcy dyrektora objęła Ewelina Małecka. Wcześniej był konkurs na dyrektorskie stanowisko. "Dołożę wszelkich starań, aby Dom postrzegany był jako profesjonalna i nowoczesna placówka" - mówi Joanna Niedźwiedź o swoich planach.
... zobacz więcej

2022-03-24

Wolne miejsca w Szczytnie zapełnią Ukraińcy?
W Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Szczytnie ubyło podopiecznych. W pewnym momencie było wolnych aż 15 miejsc. Mniejsze zainteresowanie usługami placówki obserwowane jest od momentu wybuchu pandemii. - W tej chwili mamy dziewięć wolnych miejsc, które dostępne są dla osób niepełnosprawnych przewlekle psychicznie chorych – mówi Dorota Sędzińska–Bruździak, dyrektor placówki. - Malejące zainteresowanie usługami takich placówek, jak nasza, jest zauważalne w całym kraju. - W tej chwili jesteśmy przygotowani na przyjęcie osób chorych, mieszkańców Ukrainy, którzy w Polsce szukają schronienia przed wojną – dodaje dyrektorka. - Jeżeli do czasu, gdy taka osoba się znajdzie, będziemy dysponować wolnym miejscem, to z pewnością ją przyjmiemy.
... zobacz więcej

2022-03-24

Stan epidemii trwa, ale maseczki nieobowiązkowe
Od poniedziałku noszenie maseczek nie będzie już obowiązkowe, także w przestrzeniach zamkniętych: urzędach, sklepach, autobusach. Wyjątkiem są podmioty lecznicze, czyli przychodnie i szpitale. Obowiązek zakrywania twarzy dotyczy tam nadal zarówno pracowników, jak i pacjentów. Oprócz tego znika kwarantanna i izolacja.
... zobacz więcej

2022-03-24

W Bogatyni powstaje DPS
W miniony piątek odbyło się podpisanie umowy na realizację robót budowlanych w ramach zadania „Budowa Domu Pomocy Społecznej „Jędrek” wraz z Powiatowym Ośrodkiem Wsparcia w Bogatyni – Etap I”. Projekt obejmuje kompleksową budowę energooszczędnego obiektu przeznaczonego dla 70 niemogących samodzielnie funkcjonować podopiecznych. Zadanie to jest od wielu lat priorytetowe dla Powiatu Zgorzeleckiego.
... zobacz więcej

2022-03-23

Marzanna utopiona
Pensjonariusze i pracownicy Domu Pomocy Społecznej „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach w sposób tradycyjny postanowili pożegnać zimę i przywitać wiosnę. – Z okazji pierwszego dnia wiosny kolorowym korowodem pożegnaliśmy zimę. Zgodnie z tradycją spaliliśmy marzannę oraz szukaliśmy pierwszych oznak wiosny korzystając z pięknej pogody – czytamy na profilu tarnogórskiego DPS-u.
... zobacz więcej

2022-03-23

Uspokojenie
Najnowsze dane pokazują, że w domach pomocy społecznej uspokoiła się sytuacja epidemiczna. Zakażenia SARS-CoV-2 występują w sześciu DPS-ach. Zakażonych jest siedmiu mieszkańców – poinformował w minionym tygodniu wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W Małopolsce działa niemal 100 domów pomocy społecznej. W placówkach przebywa ok. 7,8 tys. osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności.
... zobacz więcej

2022-03-23

Czy Otmuchów doczeka się w końcu otwarcia DPS?
O remoncie ośrodka "Skalnik" w Otmuchowie - Sarnowicach mówiło się od lat. Pierwsze prace wykonano w nim w 2017. Wówczas zapowiadano, że zostanie w nim utworzony Dom Pomocy Społecznej. Ten nie doczekał się jednak otwarcia ze względu na liczne problemy z dostosowaniem obiektu do obowiązujących przepisów. Burmistrz Otmuchowa ma jednak nadzieję, że w końcu w tym roku obiekt zostanie oddany do użytku. Ma się tam znaleźć miejsce dla 50 pensjonariuszy.
... zobacz więcej

2022-03-22

Możliwe zakupy leków w hurtowniach
Domy pomocy społecznej będą uprawione do zakupu leków w hurtowniach farmaceutycznych. W ocenie Ministerstwa Zdrowia skrócenie łańcucha dystrybucji nie przyczyni się do eskalacji negatywnych zjawisk. Wręcz przeciwnie - pomoże im przeciwdziałać. To rozwiązanie spotkało się już rok temu z negatywną oceną Naczelnej Rady Aptekarskiej. "Otwiera drogę do nielegalnego wywozu leków" - ocenili farmaceuci. MZ uważa jednak, że taka opinia z góry zakłada nieuczciwość i złe intencje.
... zobacz więcej

2022-03-22

Fundacja Avalon uruchamia centrum pomocy dla niepełnosprawnych z Ukrainy
Fundacja Avalon z Warszawy uruchomiła Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. To inicjatywa, w ramach której umożliwia się uchodźcom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym zbieranie środków od darczyńców w ramach usługi subkonta oraz skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji w Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active. Centrum wspiera też polskie i ukraińskie organizacje w pozyskaniu sprzętu ortopedycznego i innego wyposażenia niezbędnego dla osób z niepełnosprawnościami. Działa również na rzecz wyposażenia w odpowiedni sprzęt przejść granicznych między Polską a Ukrainą, a także punktów recepcyjnych.
... zobacz więcej

2022-03-22

Uchodźcy zamieszkali w DPS w Bornem Sulinowie
Szczecineckie starostwo przygotowało prawie 150 miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Z tej liczby w Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie przebywa 54 obywateli Ukrainy - 25 kobiet i 29 dzieci. Dyrektor placówki, Krystyna Berdyńska mówi, że obywatele Ukrainy mogą liczyć na wsparcie pracowników i mieszkańców DPS-u:"- Nasi podopieczni pamiętają czasy II wojny światowej. W tamtym czasie mieli po kilkanaście lat. W związku z tym rozumieją sytuację obywateli Ukrainy".
... zobacz więcej

2022-03-21

Nowa siedziba bezwzględnie konieczna
Władze powiatu strzelecko-drezdeneckiego chcą wybudować nową siedzibę Domu Pomocy Społecznej w Dobiegniewie. Placówka mieści się teraz w obiekcie z lat 80-tych minionego wieku, budowanym z zupełnie innym przeznaczeniem. Jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, to nowa siedziba Domu Pomocy Społecznej w Dobiegniewie powinna być gotowa za 2 lata.
... zobacz więcej

2022-03-21

Dom seniora rosyjskim celem
56 osób zginęło wskutek ostrzelania z czołgu domu opieki senioralnej w Kreminnej w obwodzie ługańskim na Ukrainie. Do ataku na placówkę doszło 11 marca, ale do tej pory nie można się dostać do miejsca tragedii. "Po prostu podjechał czołg, postawili go naprzeciwko budynku i zaczęli strzelać. Ci, którzy tam dożywali swych dni - 56 osób - zginęli na miejscu. Tych, którzy przeżyli - a jest ich 15 osób - okupanci uprowadzili i wywieźli na terytorium okupowane do Swatowa, do obwodowego ośrodka opieki geriatrycznej" - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
... zobacz więcej

2022-03-21

PFRON pomoże niepełnosprawnym uchodźcom
- Z Ukrainy przybywa coraz więcej uchodźców niepełnosprawnych, niesamodzielnych, wymagających stałej pomocy. Dzięki współpracy z PFRON będą kierowani do specjalnych ośrodków – poinformował w czwartek, 10 marca, wiceprezydent Przemyśla Bogusław Świeży. PFRON zapewnia również transport.
... zobacz więcej

2022-03-11

Wileński dom opieki dla uchodźców
Ponad 4,5 tys. osób uciekających z Ukrainy dotarło na Litwę. Połowę stanowią dzieci. Wilno przygotowało dla nich obiekty samorządowe - m.in. budynek Domu Opieki przy ul. Grybo. Uchodźcom po przybyciu na Litwę nieodpłatnie będzie świadczona różnego rodzaju pomoc, w tym medyczna. Będą też oni mogli nieodpłatnie korzystać z transportu publicznego.
... zobacz więcej

2022-03-11

A jednak można działać elastycznie
Tyski Dom Pomocy Społecznej w Kobiórze zajęli uchodźcy. Pustostan służy Ukraińcom przywiezionym z Warszawy w niedzielę. Mieszka tam ok. 60 osób, połowa z nich to dzieci. Tak, to ten Dom Pomocy Społecznej, który od 1 stycznia miał się zapełnić potrzebującymi opieki seniorami tyskimi, ale ponieważ wojewoda śląski nie wydał zgody Tychom na prowadzenie takiego ośrodka na terenie innej gminy, do budynku nikt nie mógł się wprowadzić.
... zobacz więcej

2022-03-11

Cieszyński DPS prowadzony przez Fundację Bonifraterską
W Cieszynie od 1990 roku funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów. Jest to miejsce, w którym stałą opiekę otrzymuje teraz 116 przewlekle chorych psychicznie mężczyzn. Dla ludzi tworzących Fundację Bonifraterską nie sama fizyczna opieka nad swoimi podopiecznymi jest najważniejsza. Ważniejsze są dla nich głębsze, wpisujące się w „ducha bonifratrów” wartości: przywracanie godności i nadziei tym, których ciężko doświadczyło życie.
... zobacz więcej

2022-03-10

DPS w Raciborzu zmniejszy liczbę podopiecznych i mieszkańców
Koszty utrzymania DPS Złota Jesień w Raciborzu wzrosły już tak bardzo, że w starostwie zdecydowano się na radykalny krok - stałe ograniczenie liczby pensjonariuszy. Jak twierdzi wicestarosta raciborski Marek Kurpis kłopoty DPS zaczęły się wraz z nastaniem pandemii. Przy planowanych ograniczeniach będzie też trzeba zlikwidować 8 etatów. Ma się to odbyć stopniowo.
... zobacz więcej

2022-03-10

Uwaga! Przewidywany wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: "na Ukrainie w momencie wybuchu wojny piąta fala pandemii była w epicentrum. Dodał, że poziom wyszczepienia wynosił tam około 35 proc." Ukraińscy uchodźcy w Polsce szczepią się niechętnie (i rzadko noszą maseczki - dodajmy), co może spowodować wzrost zakażeń koronawirusem w najbliższym czasie.
... zobacz więcej

2022-03-10

I Zimowy Bieg Beskidnika w Foluszu
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników biegania do pierwszej, zimowej odsłony Biegu Beskidnika, który odbędzie się 13 marca 2022 r. (niedziela) w Foluszu. Do wyboru będą dwie trasy o długości około 6 km i 21 km. I Zimowy Bieg Beskidnika organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, ale ze wsparciem m.in. Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.
... zobacz więcej

2022-03-09

Miejska placówka przyjęła uchodźców
Już ponad 300 uchodźców z Ukrainy zakwaterowanych zostało w miejskich obiektach w Rybniku. Gościnę otrzymali między innymi w Miejskim Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Żużlowej. Wszyscy prócz noclegów mają zapewnione śniadania, ciepłe posiłki, a na początek otrzymują „Rybnicką Paczkę dla Ukrainy”.
... zobacz więcej

2022-03-09

Czas na wyposażanie nowego DPS
Nowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie na ostatniej prostej. Prace budowlane dobiegają końca, trwa przygotowanie wystroju wnętrz i wyposażenia. W nowoczesnym obiekcie przy Staroprzygodzkiej znajdzie się miejsce dla 80 pensjonariuszy. Zgodnie z planem budynek miałby być oddany do użytku we wrześniu, a przenieść się do niego mają mieszkańcy DPS przy Partyzanckiej.
... zobacz więcej

2022-03-09

Uchodźcy trafiają do DPS w Sieradzu
Wspierane są ukraińskie rodziny, które trafiły do Sieradza. Tymczasowo lokowane są w sieradzkim DPS. Wykorzystanie Domu Pomocy Społecznej to element koordynowanej przez powiat sieradzki akcji pomocy dla dotkniętej wojną Ukrainy. Jak informuje sieradzkie starostwo, za granicę wysłano pierwszy transport darów, kolejne trafiają do uchodźców, którzy znaleźli schronienie w tym mieście.
... zobacz więcej

2022-03-08

Jednolity tekst ustawy o samorządzie powiatowym
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o samorządzie powiatowym. Tekst obejmuje zmiany przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ustawa o samorządzie powiatowym reguluje zasady tworzenia oraz funkcjonowania samorządów powiatowych. Określa ich zakres działania i zadania publiczne o charakterze ponadgminnym, do których należą m.in.: edukacja publiczna, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, wspieranie rodziny...
... zobacz więcej

2022-03-08

Jednolity tekst ustawy o pracownikach samorządowych
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o pracownikach samorządowych. Przepisy ustawy stosuje się m.in. do pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych, urzędach gmin, jednostkach organizacyjnych samorządów wszystkich szczebli, jednostkach pomocniczych gmin, gminnych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych
... zobacz więcej

2022-03-08

Nysa przyjęła niepełnosprawnych intelektualnie z Ukrainy
Do Diecezjalnego Domu Formacyjnego w Nysie dotarły dzieci z ukraińskich sierocińców i osoby z niepełnosprawnością intelektualną. "Skupiamy się teraz na kwestiach formalnych, bo ciężko ustalić do końca, skąd te osoby do nas przyjechały" – mówi Marta Wodnicka, kierownik kuchni Caritas w Nysie. "Te osoby do końca nie wiedzą tak naprawdę, co się dzieje, ponieważ to są głęboko upośledzone osoby. Część z nich myśli w ogóle, że jest na wycieczce."
... zobacz więcej

2022-03-07

Dom opieki otworzy się na uchodźców
Kościelna Fundacja Dobroczynna im. ks. Piotra Skargi dla Ubogich w Grójcu udostępni grójecki dom opieki dla osób będących ofiarami wojny na Ukrainie. Jak poinformował burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda, Fundacja prowadzi rozmowy w ramach dotychczasowej współpracy z Kurią Metropolitalną z organizacjami w Ukrainie, w celu pomocy dla najbardziej potrzebujących. Jutro powinny dotrzeć do Grójca pierwsze osoby.
... zobacz więcej

2022-03-07

Znaleziono sposób na decyzję wojewody z PiS
Wszystko wskazuje na to, że po miesiącach impasu, Dom Pomocy Społecznej "Dobre Miejsce" w Kobiórze wkrótce zacznie działać. Stanie się tak dzięki umowie między Tychami i Kobiórem dotyczącej utworzenia związku międzygminnego. Zgody na działalność ośrodka nie wyraził wojewoda, który zaskarżył do WSA dwie uchwały – o powołaniu DPS oraz jego statucie. Wojewoda ma wątpliwości, co do tego, czy gmina może realizować swoje zadania na terenie innej gminy. Jak informował prezydent Tychów Andrzej Dziuba, w prawie nie ma wprost takiego zakazu, a przypadków, kiedy jedna gmina realizuje swoje zadania na terenie innej gminy, jest w Polsce jest wiele i do tej pory nikt nie miał co do tego żadnych wątpliwości.
... zobacz więcej

2022-03-07

20 miejsc dla uciekających przed wojną
Dom Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej zaoferował uciekinierom z Ukrainy 20 miejsc tymczasowego pobytu. To jedna z kilku placówek na terenie powiatu lubaczowskiego oferujących miejsca noclegowe (zaoferowały je też szkoły i dom dziecka).
... zobacz więcej

2022-03-04

5 milionów złotych dla śląskich dps-ów
5 mln 376 tys. 286 zł – to środki dla województwa śląskiego przyznane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na 2022 r. z przeznaczeniem na pomoc dla domów pomocy społecznej w przeciwdziałaniu skutkom rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2. Środki zostaną rozdysponowane na poszczególne placówki i mają być przeznaczone na ich przygotowanie i zabezpieczenie przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2, w tym na zakup środków ochrony osobistej, niezbędnego sprzętu i wyposażenia, a także na zapewnienie kadry niezbędnej do utrzymania ciągłości usług świadczonych przez te jednostki.
... zobacz więcej

2022-03-04

Remont rozłożony na 2 lata
Powiat działdowski będzie modernizował Dom Pomocy Społecznej w Uzdowie. Remont dotyczy pięciu budynków: głównego, administracyjnego, warsztatów terapii, agregatorowni i warsztatu. Będą one ocieplone, wymienione zostaną okna, drzwi zewnętrzne oraz oświetlenie. Budynki czeka ponadto modernizacja systemów grzewczych oraz instalacja paneli fotowoltaicznych. Modernizacja będzie wykonana w cyklu dwuletnim, ze względu na komfort pensjonariuszy.
... zobacz więcej

2022-03-04

Zmiana stanowiska w sprawie igrzysk paraolimpijskich
Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski poinformował w czwartek rano, że rosyjscy i białoruscy sportowcy zostali jednak wykluczeni z igrzysk paraolimpijskich. Jeszcze niedawno Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski informował, że pozwoli rosyjskim i białoruskim sportowcom na rywalizację podczas igrzysk. Mieli jednak startować pod neutralną flagą, bez symboli narodowych.
... zobacz więcej

2022-03-03

Pomoc dla ukraińskich uchodźców z niepełnosprawnościami
45 niepełnosprawnych podopiecznych i pięć opiekunek z Ukrainy trafiło do diecezjalnego ośrodka Rybak w Głębinowie. To część blisko dwustuosobowej grupy rozlokowanej w trzech obiektach diecezji opolskiej. Równocześnie pojawił się komunikat PFRON. Fundusz deklaruje włączenie się w rządowy program pomocy dla Ukrainy oraz gotowość wsparcia humanitarnego uchodźców, w szczególności osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
... zobacz więcej

2022-03-03

Z Ukrainy uciekają "całe domy dziecka". Czy przyjdzie czas na domy opieki?
Przedstawiciele polskich instytucji pomocy społecznej proszą władze o szybkie uregulowanie kwestii prawnych, bo lada moment mogą do Polski trafić całe ukraińskie placówki opiekuńcze i wychowawcze i trzeba będzie zorganizować im pobyt... Na razie pojawiają się u nas "całe" domy dziecka - dzieci razem z personelem. Przy wschodniej granicy pomagają im często pracownicy dps-ów. Wszystko dzieje się spontanicznie z pomocą miejscowych mops-ów i trochę dzięki znajomościom. Wkrótce to może nie wystarczyć.
... zobacz więcej

2022-03-03

Francuska ORPEA buduje nowy dom opieki w Krakowie
Wmurowaniem kamienia węgielnego oficjalnie rozpoczęła się budowa Domu opieki Rezydencja Zofia przy ulicy Wrocławskiej w Krakowie. Inwestycja będzie gotowa w przyszłym roku. 7-kondygnacyjny dom opieki pomieści 117 nowocześnie wyposażonych pokoi 1- i 2-osobowych o całkowitej powierzchni wynoszącej 8 500 m². Jest to pierwsza inwestycja realizowana przez ORPEA Polska w stolicy Małopolski.
... zobacz więcej

2022-03-03

DPS włącza się do akcji i zbiera rzeczy potrzebne uchodźcom
Dom Pomocy Społecznej w Sanoku (ul. Królowej Jadwigi 12) przyłączył się do akcji zbierania pomocy dla uchodźców z Ukrainy organizowanej przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Do placówki można przynosić m.in. koce, śpiwory, poduszki, kołdry, pościel, materace, środki medyczne i higieniczne, odzież (najlepiej nowa), artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, chusteczki nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne, ubrania, słodycze wysokokaloryczne), artykuły spożywcze z długim terminem przydatności.
... zobacz więcej

2022-03-02

DPS w Kozuli dla Ukrainy
Dwa busy pełne darów pierwszej potrzeby z diecezji siedleckiej, dotarły do obywateli Ukrainy w sobotę na przejście graniczne w Dołhobyczowie.Z myślą o uchodźcach zebrano i przewieziono pakiety, w których skład wchodziły napoje, słodycze, konserwy. Rozdawano również koce i kanapki, przygotowane przez harcerzy z ZHP Biała Podlaska oraz Dom Pomocy Społecznej w Kozuli.
... zobacz więcej

2022-03-02

Rosjanie i Białorusini bez własnych flag i bez liczenia medali
XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w Pekinie w dniach 4 – 13 marca 2022 roku. Rosyjscy i białoruscy sportowcy wezmą udział w igrzyskach paraolimpijskich, ale będą neutralni. Będą rywalizować pod flagą paraolimpijską i nie będą wliczani do tabeli medalowej — poinformowano w oświadczeniu na oficjalnej stronie Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. "Zdecydowaliśmy się na najsurowszą możliwą karę, jaką możemy wymierzyć w ramach naszej konstytucji i obecnych zasad Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego — czytamy w oficjalnym oświadczeniu Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.
... zobacz więcej

2022-03-02

Tyle zgonów, tyle dramatów
W Wielkiej Brytanii odnotowano od początku pandemii aż 45 632 zgonów związanych z koronawirusem w placówkach opieki społecznej - informuje ONS (brytyjski odpowiednik GUS). Najcięższa okazała się tzw. pierwsza fala pandemii - przyniosła niemal 20 000 ofiar śmiertelnych w placówkach opiekuńczych.
... zobacz więcej

2022-03-01

Przyjmą także niepełnosprawnych
– Przygotowujemy nasz Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, placówkę Caritas kieleckiej, na przyjęcie Ukraińców. Będą wśród nich także osoby niepełnosprawne – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor obiektu, który był na granicy polsko-ukraińskiej. Obecnie w piekoszowskim Domu przebywa 29 Ukraińców.
... zobacz więcej

2022-03-01

Zaginął mieszkaniec DPS w Damaszce
Dom Pomocy Społecznej w Damaszce informuje o zaginięciu mieszkańca. Dnia 28 lutego w godz. porannych oddalił się z placówki i do tej pory nie wrócił. Rysopis:wzrost 167cm, oczy brązowe, włosy ciemne. Ubrany był w czarne, dresowe spodnie, na głowie czarna, wełniana czapka z białym prążkiem. Kurtka zimowa w kolorze jaskrawo-zielonym, obuwie-laczki.
... zobacz więcej

2022-03-01

Siostra dyrektorka zapowiada poluzowanie
Pani Barbara już w listopadzie skarżyła się serwisowi Wyborcza.pl, że nie może odwiedzić znajomej w poznańskim DPS przy ul. Mińskiej, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo. Mówiła, że ludzie umierają tam w samotności, bez pożegnania z rodziną. Teraz wróciła z informacją, że w placówce ciągle jest "COVID". Ograniczenia mają tam jednak być zmniejszone.
... zobacz więcej

2022-02-28

Domy pomocy społecznej jako podmioty lecznicze jeszcze w tym roku
Waldemar Kraska, sekretarz stanu, z upoważnienia Ministra Zdrowia: "Aktualnie, w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, trwają prace mające na celu umożliwienie domom pomocy społecznej działanie jako podmioty lecznicze. Po wprowadzeniu odpowiednich zmian w tym zakresie w ustawach z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej iustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej status prawny pielęgniarek udzielających świadczeń zdrowotnych w domach pomocy społecznej będzie tożsamy z sytuacją pielęgniarek zatrudnionych w innych podmiotach leczniczych". "Według wstępnych planów omawiane zmiany mają wejść w życie w tym roku."
... zobacz więcej

2022-02-28

Wszystkie pielęgniarki chciałyby dodatków covidowych
- Pielęgniarki, położne pracujące w lecznictwie stacjonarnym, w ambulatoryjnej opiece – stacjach dializ, podstawowej opiece zdrowotnej, opiece długoterminowej oraz w domach pomocy społecznej kierują do NRPiP prośby i zapytania o rozważenie możliwości objęcia dodatkiem covidowych wszystkich osób, które mają styczność z pacjentem podejrzanym o zakażenie lub chorym na COVID-19 – informuje w piśmie do ministra zdrowia Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Obecnie grono uprawnionych do dodatków jest bardzo ograniczone.
... zobacz więcej

2022-02-28

Karnawałowy nastrój w Skrzynnie
Pyszne pączki własnej roboty i mnóstwo dobrej zabawy. W Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie zorganizowany został tłusty czwartek. Oprócz poczęstunku, jak to bywa na zakończenie karnawału, nie mogło zabraknąć zabawy tanecznej.
... zobacz więcej

2022-02-25

Hojne wsparcie od fundacji związanej z siecią dyskontów
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie otrzymali tablety. Urządzenia będą służyły mieszkańcom domu do kontaktu z bliskimi oraz do edukacji. Ofiarodawcą jest Fundacja Biedronki. Na tablety zostały wgrane specjalne aplikacje służące do trenowania umysłu. Przygotowane ćwiczenia wymagają koncentracji i zapamiętywania różnego rodzaju informacji. Dzięki Fundacji Biedronki dostęp do urządzenia otrzyma ponad 18 tys. seniorów w 253 placówkach w całej Polsce - czytamy w komunikacie Starostwa Powiatowego w Kwidzynie.
... zobacz więcej

2022-02-25

Podwyżka, która nikogo nie satysfakcjonuje
Na lutową sesję legnickiej rady miejskiej trafi uchwała dot. korekty tegorocznego budżetu. Znajdują się w niej zapisy, na podstawie których pracownicy wszystkich miejskich jednostek mogą otrzymać podwyżkę wynagrodzeń o 7%. "Procentowa podwyżka nie jest sprawiedliwa. Oznaczać będzie, że poszkodowani zostaną pracownicy, którzy najmniej zarabiają, czyli personel MOPS i DPS" – mówi Aneta Mazur, przewodnicząca NSZZ Solidarność w legnickim MOPS-ie. Sytuacja pracowników legnickiej pomocy społecznej jest upokarzająca. Aż 183 pracowników MOPS i 48 osób zatrudnionych w DPS (łącznie 231 osób) od 1 stycznia 2022 r. otrzymało nowe angaże – wyrównanie do najniższej krajowej, gdyż ich pobory plasowały się poniżej ustawowego minimalnego wynagrodzenia (3010 zł brutto). Obecnie w MOPS i DPS 272 osoby otrzymują wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej, a wynagrodzenia zasadnicze pozostałych pracowników niewiele przekraczają ten poziom.
... zobacz więcej

2022-02-25

Solidarni z Ukrainą
W chwili dramatycznej próby i agresji ze strony sąsiedniego kraju przekazujemy obywatelom ukraińskim zatrudnionym w placówkach opiekuńczych w całej Polsce wyrazy solidarności i wsparcia!
... zobacz więcej

2022-02-24

Książki i komiksy dla wadowickiego DPS
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie Filia w Wadowicach oraz Dom Pomocy Społecznej Sióstr Nazaretanek w Wadowicach zapraszają do udziału w akcji "Podziel się książką". Do 25 marca Biblioteka Pedagogiczna w Wadowicach będzie prowadzić zbiórkę książek dla podopiecznych DPS. Mile widziane są książki nowe i używane, ale niezniszczone. Bajki, komiksy, powieści, książki popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży.
... zobacz więcej

2022-02-24

Sosnówka doczeka się generalnego remontu
Sanatorium Jagdschlößchen lub inaczej "Zameczek Myśliwski" (pensjonat) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Sosnówce. Dziś dawny kurort został zaadaptowany na Dom Pomocy Społecznej, który dzięki dofinansowaniu przejdzie gruntowny remont. Placówka otrzymała dotację z Funduszu Inwestycji Lokalnych na rewitalizację terenu DPS. Łączny koszt inwestycji wynosi 1.199.000 zł.
... zobacz więcej

2022-02-24

Dramatycznie mało pielęgniarek
– Jest nas zwyczajne zbyt mało i to dosłownie wszędzie: i w szpitalach na dyżurach, i w dps-ach, i w medycynie szkolnej oraz w pielęgniarstwie środowiskowym, a także w hospicjach. Potrzeby pacjentów są ogromne, a nas jest najmniej. W województwie pomorskim wygląda to pod tym kątem dosłownie dramatycznie - powiedziała PAP przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych (OIPiP) w Gdańsku Anna Czarnecka. Jej zdaniem COVID-19 spowodował zmęczenie personelu medycznego, które skutkuje m.in. zwolnieniami z pracy.
... zobacz więcej

2022-02-24

Mieszkanki DPS chcą wrócić do siebie
Kilkanaście mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach od wielu miesięcy przebywa w tymczasowych pomieszczeniach. W DPS nie mogą się też odbywać zajęcia w ramach warsztatów terapii zajęciowej. Wszystko przez przedłużającą się inwestycję w postaci budowy kotłowni i instalacji gazowej w części obiektu. - Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca okazał się bardzo niesolidny – mówiła na ostatniej sesji Rady Powiatu wicestarosta Elżbieta Grela. Przeniesione mieszkanki mocno przeżywają tę sytuację, dopytują kiedy będą mogły wrócić na swoje miejsca...
... zobacz więcej

2022-02-23

Czarownice i sportowcy dla DPS
- Miłość nie jedno ma oblicze – mówią organizatorzy akcji charytatywnej na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Mościcach. Z okazji niedawnych walentynek, Tarnowski Klub Czarownic wraz ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Zbylitowskiej Górze zorganizowali zbiórkę artykułów higienicznych oraz słodyczy, by okazać seniorom serce. Jest jeszcze kilka dni, by pomóc – akcja trwa do 28 lutego.
... zobacz więcej

2022-02-23

Kulawa polityka senioralna - raport NIK
„Rosnącej liczbie osób starszych, które mogą wymagać wsparcia, nie towarzyszył rozwój innych form opieki, przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej, mimo że są one tańsze niż finansowanie pobytu seniorów w domach pomocy społecznej. Objęte kontrolą samorządy nie tworzyły lub tworzyły w niewielkim stopniu własne systemy pomocy, alternatywne wobec DPS." - wynika z raportu NIK. Aktualny raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje na liczne mankamenty obecnego systemu pomocy społecznej, w tym rządowego programu "Senior+".
... zobacz więcej

2022-02-23

W Radwanowicach budują nowy dom
W Radwanowicach powstanie kolejny dom pomocy społecznej. Znajdzie się w nim miejsce dla 25 osób, które nie mogą liczyć na wsparcie rodziny. Będzie to "Dom Ziemi Podolskiej". Swój majątek na jego budowę ofiarowała Adolfina Głowacka z Wrocławia, która urodziła się na dawnych Kresach. Prace już się rozpoczęły. Będą też pomagać więźniowie z Zakładu Karnego w Trzebini. Jednak pieniędzy wystarczy jedynie na postawienie domu w stanie surowym, dlatego Fundacja Brata Alberta prosi o wsparcie.
... zobacz więcej

2022-02-22

Cwaniactwo właścicieli i opieszałość kontrolerów
Prowadząc Dom Seniora Pałacyk Jankowskiego spółka firmująca to przedsięwzięcie narobiła długów na ponad dwa miliony złotych. We wrześniu 2021 roku, z dnia na dzień, wszystkim pensjonariuszom ośrodka kazano się wyprowadzić. Dyrekcja firmy zaś zapadła się pod ziemię. Serwis Beskidzka24.pl dotarł do właścicieli firmy i kulis ich działalności. Pokazują, że można za nic nie płacić, a i tak zarabiać…
... zobacz więcej

2022-02-22

Związek Powiatów Polskich niechętny projektowi Lewicy
Związek Powiatów Polskich uważa, że przedłożony przez Lewicę projekt zmian w ustawie o pomocy społecznej jest przykładem złej legislacji, a sama ustawa wymaga zmian całościowych, a nie dodawania pojedynczych przepisów. „Bardziej zasadnym byłoby zainicjowanie prac legislacyjnych w kierunku opracowania zupełnie nowej ustawy, w której kryteria przyznawania pomocy w większym stopniu uwzględniałyby indywidualną sytuację strony, a z drugiej zapobiegały traktowaniu pomocy społecznej jako stałego źródła utrzymania” – podsumowuje ZPP.
... zobacz więcej

2022-02-22

Warunkiem dofinansowanie z tzw. Polskiego Ładu
Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie ma pomysł na zagospodarowanie budynku po byłej szkole podstawowej w Miłkowskiej Karczmie. Obiekt, który stoi pusty już niedługo może zatętnić życiem. – Chcielibyśmy utworzyć tam Dom Pomocy Społecznej dla 71 osób, przy okazji miejsca pracy znalazłoby 40 osób. W budynku zaprojektowano także kaplicę i pomieszczenie, w którym będą mogły spotykać się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Miłkowskiej Karczmie. Teraz czekamy na dobre dofinansowanie. Złożyliśmy wniosek do „Polskiego Ładu”, przebudowa obiektu wraz z jego rozbudową wyceniona została na 12 milionów złotych – dodaje burmistrz.
... zobacz więcej

2022-02-21

Początek emerytury i koniec pewnej epoki
Po 40 latach pracy, w tym 32 jako dyrektor, Barbara Witerska pożegnała się w piątek, 18 lutego 2022 roku z pracownikami i podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej na Oruni. Dom Pomocy Społecznej w Gdańsku Oruni przy ul. Starogardzkiej 20 powstał w grudniu 1964 roku jako Państwowy Dom Specjalny dla dzieci głęboko niedorozwiniętych umysłowo. Pierwsi mieszkańcy zostali przyjęci na początku 1965 roku. Przez cały okres funkcjonowania przeznaczona był i jest placówką dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, obecnie to młodzi i dorośli mężczyźni, dzieci już nie ma.
... zobacz więcej

2022-02-21

PFRON znacząco wspomógł DPS w Ostrowie Lubelskim
Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim pojawiło się wyjątkowe miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Nowa siłownia pod chmurką będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. "Otwartą Strefę Aktywności" udało się zrealizować dzięki wsparciu PFRON. Placówka wzbogaciła się ostatnio także o nowy mikrobus, sprzęt rehabilitacyjny, pralko-suszarki i zmywarko-wyparzarki.
... zobacz więcej

2022-02-21

Powiat ostrzeszowski chce funduszy z tzw. Polskiego Ładu
Teraz pora złożyć dokumenty i trzeba czekać na decyzję. Powiat ostrzeszowski wybrał kilka inwestycji jakie zostaną zgłoszone do dofinansowania z rządowego Polskiego Ładu. Wniosek zakłada inwestycje między innymi w lokalnych domach pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2022-02-18

Łagodzenie restrykcji omija domy pomocy społecznej
Mimo zapowiedzi stopniowego łagodzenia obostrzeń dotyczących pandemii koronawirusa, domy pomocy społecznej nadal pracują w reżimie sanitarnym. Tak jest w DPS w Trzebiechowie, gdzie wciąż stosowane są procedury, jak na początku pandemii. Nadal obowiązują m.in. kwarantanna i izolacja po powrocie mieszkańca ze szpitala. – W najbliższym nam otoczeniu liczba zachorowań wzrosła, więc reagujemy inaczej, niż wszyscy wokoło – mówi Agnieszka Szeląg, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie.
... zobacz więcej

2022-02-18

Wirtualne Targi od najbliższego poniedziałku
Między 21 a 25 lutego odbędą się - wsparte funduszami unijnymi - Wirtualne Targi „DOBROSTAN". Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe jednostki organizacyjne, a także przedsiębiorców i osoby prywatne do zapoznania się z ofertą usług świadczonych na rzecz osób starszych. Tematyka jest bardzo szeroka - zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami...
... zobacz więcej

2022-02-18

Walentynkowa zabawa także w Skrzynnie
Tańce, wspólne śpiewanie i pyszne ciasteczka wręczone bliskim. W Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie świętowano Walentynki. Nie zabrakło także poczty walentynkowej, do której od dłuższego wrzucane były własnoręcznie przygotowane listy wyrażające sympatię bliskiej osobie.
... zobacz więcej

2022-02-17

101 lat za panią Ireną!
Dąbrowa Górnicza: pani Irena Zuwała skończyła wczoraj 101 lat! Uwielbia podróże i muzykę. Dziś mieszka w DPS "Pod Dębem". Najserdeczniejsze życzenia dla szacownej jubilatki - od mieszkańców Dąbrowy Górniczej - przekazała wiceprezydent miasta, Bożena Borowiec.
... zobacz więcej

2022-02-17

Zabawa w Stegnie
W poniedziałek, 14 lutego w Domu Pomocy Społecznej „Mors” w Stegnie odbyła się zabawa walentynkowa, podczas której mieszkańcy śpiewali i tańczyli przy romantycznej muzyce. Nie zabrakło również walentynkowej poczty, którą wręczono mieszkańcom w trakcie zabawy.
... zobacz więcej

2022-02-17

DPS w Glińsku dla Mai
Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Glińsku wraz z personelem z wielkim zaangażowaniem włączają się w różne akcje charytatywne. Teraz po raz drugi wsparto akcję charytatywną dla Mai Tomczak ze Zbąszynia. Dziewczynka choruje na rdzeniowy zanik mięśni SMA. Z Glińska przekazano 41 kg uzbieranych nakrętek. Wcześniej placówka przekazała 1780 kilogramów odzieży i tekstyliów używanych, uczestnicząc w Akcji Szafowania na rzecz Mai.
... zobacz więcej

2022-02-16

Ministerstwo odżegnuje się od wpływu na płace w dps-ach
Zatrudnieni w domach pomocy społecznej pracownicy skarżą się na zbyt niskie i nieadekwatne do skali trudności wynagrodzenie otrzymywane za wykonywane w tych jednostkach obowiązki. Twierdzą również, że bagatelizowana jest wypłata należnych im dodatków za pracę socjalną. Z interpelacją w tej sprawie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wystąpił poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. „Kształtowanie całkowitej wysokości wynagrodzenia pracowników pozostaje w gestii pracodawcy samorządowego, który na podstawie art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych w regulaminie wynagradzania ustala szczegółowe warunki wynagradzania pracowników, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego” – odpowiada Stanisław Szwed z MRiPS.
... zobacz więcej

2022-02-16

Poseł PiS krytykuje, ale i tak PiS zdecyduje
Poseł PiS z Kołobrzegu sprzeciwia się planom starostwa, które zamierza zlikwidować kołobrzeską filię Domu Pomocy Społecznej we Włościborzu. Negatywną opinię w sprawie planów likwidacji placówki wyraziła też prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska. Zarząd powiatu kołobrzeskiego formalnie już jednak zarekomendował likwidację kołobrzeskiego DPS-u. Gdyby jednak były wątpliwości, jak sprawy mogą się potoczyć, to i tak ostateczna decyzja należeć będzie do wojewody zachodniopomorskiego, który przecież jest z PiS.
... zobacz więcej

2022-02-16

Sandomierz: z laurkami i ciasteczkami
Wizyta uczniów Ośrodka "Radość Życia" w sandomierskim Domu Pomocy Społecznej z okazji Światowego Dnia Chorego. Uczniowie przynieśli mieszkańcom sandomierskiej placówki ciasteczka w kształcie serca i piękne, pełne optymizmu życzenia. W imieniu mieszkańców za pamięć, życzenia i prezent podziękowała pełniąca obowiązki dyrektora Renata Tomczyk.
... zobacz więcej

2022-02-15

W Nakle będą testować zgodnie z projektem
Dom Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią przystąpił do kolejnego etapu projektu: „Wsparcie osób starszych i kadry świadczącej usługi społeczne w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19, łagodzenia jego skutków na terenie województwa kujawsko-pomorskiego”. Realizatorem projektu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, a partnerem Powiat Nakielski. Działania obecnie podejmowane w projekcie to zapewnienie możliwości przeprowadzania testów w kierunku Covid-19 – skierowanych dla mieszkańców oraz pracowników Domu.
... zobacz więcej

2022-02-15

Światowy Dzień Chorego także w Zabrzu
W Zabrzu z pensjonariuszami prowadzonego przez zakon kamilianów Domu Pomocy Społecznej modlił się bp Andrzej Iwanecki. Przekonywał w kazaniu, że mieszkańcy domu także mogą włączyć się w dzieło miłosierdzia wobec chorych - nie tylko będąc odbiorcami tego miłosierdzia, ale również jego dawcami.
... zobacz więcej

2022-02-15

DPS w Kołobrzegu u progu likwidacji
Kołobrzeski dom, będący filią DPS-u we Włościborzu, ma obecnie 14 wolnych miejsc, co generuje stratę około 70 tysięcy złotych miesięcznie - przekazał starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski. Jako główną przyczynę planu likwidacji placówki starosta podał względy ekonomiczne: "- Stale utrzymująca się fala zachorowań na Covid-19 powoduje, że część osób rezygnuje z opieki, jaką proponuje DPS. Dodatkowo, wzrost cen energii gazowej i elektrycznej oraz artykułów spożywczych i leków sprawia, że zmagamy się z deficytem finansowym." Ostateczną decyzję w sprawie likwidacji kołobrzeskiej filii DPS-u we Włościborzu zarząd powiatu ma podjąć w ciągu najbliższy kilku tygodni.
... zobacz więcej

2022-02-14

Relikwie w podróży po dps-ach
W Światowym Dniu Chorego w katolickiej diecezji płockiej rozpoczęła się tzw. peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki, która została ogłoszona błogosławioną w 2018 roku. Relikwie odwiedzą w najbliższych tygodniach aż 12 domów pomocy w regionie...
... zobacz więcej

2022-02-14

Wizyty biskupa włocławskiego z okazji Światowego Dnia Chorego
– Bóg potrzebuje człowieka, aby objawić swoje miłosierdzie – mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas mszy św. sprawowanej w kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Kole w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego, 11 lutego. Placówka prowadzona jest przez siostry orionistki. W drodze do Koła, biskup zatrzymał się też w Izbicy Kujawskiej, gdzie modlił się wraz z księżmi orionistami, prowadzącymi tam dom opieki dla mężczyzn z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
... zobacz więcej

2022-02-14

W DPS w Siedlcach szykuje się strajk
Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Siedlcach mówią „dość”. Wnioskują o 20-procentową podwyżkę dla najsłabiej zarabiających. 62 proc. załogi otrzymuje minimalne wynagrodzenie zasadnicze. Pracownicy przypominają, że podwyżek nie mieli od dwóch lat, a dodatek covidowy z ministerstwa tylko raz, mimo że od 2020 pracują z osobami zakażonymi.
... zobacz więcej

2022-02-11

Łódź zamyka placówki dziennego pobytu
Z powodu rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi zamknął w czwartek (10 lutego) 17 domów dziennego pobytu, z których korzysta na co dzień ponad 700 seniorów i osób niepełnosprawnych. Zagwarantowane dla podopiecznych posiłki będą wydawane na wynos. Powodem decyzji jest rosnąca liczba przypadków COVID-19.
... zobacz więcej

2022-02-11

Ciągle za dobrze zarabiają, by dać im podwyżki!?
Pracownicy m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także DPS "Kombatant" w Olsztynie nie porozumieli się z prezydentem miasta w sprawie podniesienia im płac, spór wszedł więc w fazę mediacji. Będzie je prowadził mediator wyznaczony przez ministerstwo - poinformowali związkowcy. Przedstawiciele związków podkreślają, że od lat w ich placówkach nie było podwyżek, w związku z czym np. w DPS "Kombatant" ponad 90 proc. załogi zarabia minimalną krajową.
... zobacz więcej

2022-02-11

Powstaje kolejne Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie
Budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na warszawskim Tarchominie może ruszać. Niebawem przy Ceramicznej rozpoczną się pierwsze prace ziemne i wylewanie fundamentów. Jak zapowiada warszawski ratusz, będzie to "placówka łącząca pokolenia i odpowiadająca na potrzeby lokalnej społeczności". Koszt inwestycji to ponad 31 mln zł. W CAM przy Ceramicznej seniorzy będą mieć zapewnioną opiekę przez osiem godzin dziennie oraz ciepły posiłek. Będą mogli rozwijać także swoje zainteresowania i uczestniczyć w zajęciach utrzymujących sprawność fizyczną. W budynku znajdzie się również żłobek dla 150 dzieci i specjalistyczna placówka dla osób autystycznych.
... zobacz więcej

2022-02-10

DPS w Sopocie też ma wolne miejsca
– Zachęcam do kontaktu z naszymi pracownikami. Udzielą szczegółowych informacji o zasadach kierowania do DPS, podpowiedzą, jak skompletować dokumenty – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor MOPS w Sopocie. – Opieka nad bliskim, który w wyniku choroby, nieszczęśliwego wypadku bądź zaawansowanego wieku jest niesamodzielny, wymaga przeorganizowania życia całej rodziny. Czasem bywa nawet ponad siły osoby, która tę opiekę sprawuje, bo ona sama jest starsza i schorowana – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Wtedy właśnie z pomocą przychodzi wykwalifikowany personel sopockiego DPS. Władze zachęcają, jak mogą, bo sopocki DPS - podobnie jak wiele innych placówek w kraju - ma wolne miejsca.
... zobacz więcej

2022-02-10

Ministerstwo pracuje nad kolejną zmianą
Ministerstwo Rodziny pracuje nad wyłączeniem świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z wliczania do dochodu ubiegających się o świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej. Oznacza to, że tzw. 500+ dla osób niesamodzielnych, nie byłoby brane pod uwagę m.in. przy odpłatności za pobyt i usługi w domu pomocy społecznej, usługi opiekuńcze, czy pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Jednak nie wiadomo, kiedy projekt trafi do Sejmu.
... zobacz więcej

2022-02-10

Pobyt w dps-ach także coraz droższy
Drożeje pobyt w domach pomocy społecznej na Opolszczyźnie. W tym roku średni koszt miesięcznego pobytu to 4,5 tysiąca zł. To może być poważny problem dla rodzin seniorów. Średni koszt utrzymania w DPS w Pruszkowie w tym roku wynosi 6 650 złotych. W Namysłowie - 4600 zł, w Strzelcach Opolskich 4511 zł a w Prudniku 4593 złote. Najtańsza jest placówka w Klisinie w powiecie głubczyckim, gdzie miesięczny pobyt seniora to kosz 4 369 złotych. Wszędzie koszty rosną o ok. 10 procent, co daje 500 – 600 zł podwyżki. Jeszcze w 2020 roku średni koszt miesięcznego pobytu seniora w takiej placówce to było ok. 3,7 tysiąca.
... zobacz więcej

2022-02-09

Akt oskarżenia gotowy po ponad 5 latach
Po ponad pięciu latach śledztwo w sprawie Domu Schronienia Samotnych i Potrzebujących zostało zakończone aktem oskarżenia. Podającemu się za księdza Markowi N., który prowadził ośrodek w Zgierzu, prokuratura postawiła 30 zarzutów, m.in. doprowadzenia do śmierci 12 osób czy znęcanie się fizyczne i psychiczne nad podopiecznymi. Marek N. przez kilkanaście lat prowadził placówki pomocy dla osób starszych w różnych miejscach Polski. Był karany za to przez sąd w Zgierzu, Wieluniu, Myszkowie, Wołominie oraz Warszawie - podaje "Gazeta Wyborcza".
... zobacz więcej

2022-02-09

Orzecznicy nie wierzą w uczciwość
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami alarmują, że nawet w przypadkach nierokujących na poprawę otrzymują kolejne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności na jakiś czas. Eksperci podkreślają, że odkąd wprowadzono świadczenie pielęgnacyjne w wysokości minimalnego wynagrodzenia, widać rosnącą tendencję do orzekania na bardzo krótki okres. Rodzice i ich dzieci mają nierzadko poczucie, że w tym systemie obsadzani są w roli osób, które chcą wyłudzać świadczenia.
... zobacz więcej

2022-02-09

Placówki coraz bardziej izolowane
Kolejne zakażenia koronawirusem lub zagrożenie nimi spowodowały ponownie niemal całkowitą izolację podopiecznych dps-ów w województwie warmińsko-mazurskim. Na przykład: Dom Pomocy Społecznej „Krokus” we Władysławowie w powiecie elbląskim informuje, że odwiedziny najbliższych są możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach i bardzo ograniczonym zakresie.
... zobacz więcej

2022-02-08

Zdalna wizyta pani prezydentowej w DPS w Koninie
W poniedziałek, mieszkańcy, personel placówki i zastępca prezydenta Konina ds. społecznych Witold Nowak wzięli udział w spotkaniu online z panią Agatą Kornhauser-Dudą. Rozmowa trwała około dwóch godzin! Pani prezydentowa była bardzo zainteresowana funkcjonowaniem placówki, zwłaszcza w okresie pandemii. Każdy z pracowników miał okazję zaprezentować swoje stanowisko pracy.Druga część spotkania - najważniejsza - to spotkanie z seniorami. - Było ono pełne wzruszeń, długich rozmów na temat życia mieszkańców, ich potrzeb, zainteresowań.
... zobacz więcej

2022-02-08

strzałka do góry