DPS_tlo
Koronawirus przyspiesza zmiany w amerykańskiej opiece senioralnej
Niewielu Amerykanów wyobraża sobie spędzenie starości w domu opieki. Niechęć do tego typu placówek zwiększyła się w czasie pandemii. W jej trakcie zmarło aż 133 000 pensjonariuszy, co stanowi ok. 1/5 wszystkich zgonów na covid w USA. Biorąc to pod uwagę, prezydent Joe Biden wezwał do przygotowania inwestycji w opiekę domową i środowiskową na poziomie 400 miliardów dolarów. Domy opieki nie przestaną jednak istnieć: w USA działa 15 600 takich placówek dla 1,3 mln rezydentów.
... zobacz więcej

2021-08-04

Setne urodziny w Gorzycach
Pani Wanda Milanowska - mieszkanka DPS w Gorzycach - świętuje setne urodziny! Do DPS przybyli goście z kwiatami i prezentami. Pani Milanowska urodziła się 3 sierpnia 1921 r. w Ostrowi Mazowieckiej. Przez lata mieszkała w Bydgoszczy, gdzie pracowała jako księgowa. Za swoją pracę była odznaczana krzyżami zasługi. Ma dwoje dzieci: syna i córkę. Doczekała się też wnuków, prawnuków i praprawnuków.
... zobacz więcej

2021-08-04

Wózek terenowy za maksimum 50 tysięcy złotych
Inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej budują wózek terenowy dla niepełnosprawnych. To ma być pojazd lekki, stosunkowo tani, radzić sobie w trudnym terenie, w tym na ostrych wzniesieniach i na piasku. Będzie też wyposażony w napęd hybrydowy. 11-osobowy zespół naukowców ma na jego zbudowanie dwa lata. Dostępne wózki tzw. turystyczne kosztują nawet 100 tysięcy złotych - polski ma być co najmniej o połowę tańszy.
... zobacz więcej

2021-08-04

Trzecia dawka przed czwartą falą
Po ostrzeżeniach Instytutu Roberta Kocha o możliwych kolejnych ogniskach epidemii koronawirusa w domach opieki już tej jesieni, organizacja zrzeszająca prywatne placówki opiekuńcze w Niemczech (bpa) domaga się szybkiego włączenia do ogólnokrajowej strategii trzeciej dawki szczepionki. Chodzi o to, by wyprzedzić prognozowaną 4. falę pandemii. Do wiosny br. w Niemczech na covid zmarło co najmniej 29 000 mieszkańców domów opieki.
... zobacz więcej

2021-08-03

Pomysły są, ze wsparciem gorzej
- Chcemy zmierzać w kierunku takich rozwiązań, jak domy dziennego pobytu, kluby seniora, mieszkania chronione, czy dozorowane – mówił Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Są to rozwiązania pozwalające seniorom przebywać w środowisku, które jest dla nich bardziej naturalne niż DPS, gdzie też barierą są rosnące koszty. Potrzebne jest stworzenie ogólnopolskich programów wsparcia samorządów, albo powstanie specjalnych agend rządowych, które tym problemem mogłyby się lokalnie zajmować.
... zobacz więcej

2021-08-03

Azyl dla stalinowskiego sędziego w domu opieki
Były stalinowski sędzia Stefan Michnik dożył 91 lat. W ostatnich latach mieszkał w domu opieki w Göteborgu, w Szwecji. Nie odbierał korespondencji od polskich władz, które domagały się jego ekstradycji i osądzenia za wydawanie bezprawnych wyroków śmierci na żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyhitlerowskiej (w Polsce postawiono mu 93 zarzuty). O śmierci Stefana Michnika poinformował jego przyrodni brat, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik.
... zobacz więcej

2021-08-03

Pomagać warto cały rok, a nie tylko 1 sierpnia...
Dom Powstańców Warszawy został otwarty w 2018 r. Jest czymś w rodzaju dedykowanego Domu Dziennego Pobytu. Finansowany jest częściowo przez stołeczny ratusz, ale też ze składek i darowizn. Stworzono go jako miejsce, w którym codziennie, od poniedziałku do piątku, spotykają się powstańcy, przy herbacie, soku, na rozmowach towarzyskich, ale też lekcjach z młodzieżą i na obiedzie. Ponad podziałami politycznymi.
... zobacz więcej

2021-08-02

Skierniewice: śpiewano i tańczono
Po długim okresie pandemicznej izolacji skierniewicki Zespół Ustronie mógł wreszcie odwiedzić Dom Pomocy Społecznej w Skierniewicach i jego mieszkańców. Zespół Ustronie przedstawił program z cyklu „Dla każdego coś miłego”. – Wspólnie z mieszkańcami DPS-u śpiewaliśmy wesołe piosneczki z lat naszej młodości, a nawet trochę potańczyliśmy – relacjonuje wizytę w DPS Elżbieta Rusiecka-Kucharska, szefowa Zespołu Ustronie.
... zobacz więcej

2021-08-02

Zazieleni się w Srebrnej Górze
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego dofinansuje stworzenie miejsca wypoczynku dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze. W parku przy DPS ma powstać zielony raj dla jego pensjonariuszy i osób ich odwiedzających. Za 10 tysięcy złotych zasadzonych będzie 170 sztuk krzewów i roślin ozdobnych oraz zamontowany będzie system nawadniania. Koniec prac już w październiku.
... zobacz więcej

2021-08-02

Przeprowadzka
To już ostatnie chwile Domu Pomocy Społecznej w Sękowej. Jego pensjonariusze przeprowadzają się do nowoczesnego ośrodka w Wapiennem. Przeprowadzka to same atuty. Dla gminy ok. 200 tys. złotych oszczędności rocznie, a dla pensjonariuszy -komfortowe warunki pobytu. Do ogłoszonego konkursu na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej zgłosiło się jako jedyne Stowarzyszenie Nowa Perspektywa z Biecza.
... zobacz więcej

2021-07-31

Sami sobie wyhodują zioła
Miętę, lubczyk - czyli idealny dodatek do rosołu, a także szałwię czy cząber - takie zioła posadzili w swoim ogródku pensjonariusze i pracownicy Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku. Założenia akcji są proste: to co uda się wyhodować w przydomowym ogródku, pojawi się później na talerzach mieszkańców domu.
... zobacz więcej

2021-07-31

Wdówik nadal za zasadniczymi zmianami w systemie pomocy instytucjonalnej
Wiceminister Paweł Wdówik: Osoby korzystające z pomocy instytucji muszą mieć możliwość samodzielnego decydowania choćby o tym, kiedy zgasić światło w pokoju. I czy chcą do śniadania kawę czy herbatę. Wdówik uważa też, że deinstytucjonalizacja to konieczność...
... zobacz więcej

2021-07-31

PFRON dofinansuje bytomskie inwestycje
Modernizacja tarasu w Środowiskowym Domu Samopomocy „Integracja” w Bytomiu oraz remont i modernizacja elewacji budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzonego przez Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. To dwie ważne inwestycje, jakie zrealizowane zostaną dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 310 tys. zł.
... zobacz więcej

2021-07-28

Sprostać potrzebom senioralnym
W Jastrzębiu powstanie Dzienny Dom Pomocy. W przeznaczonym dla najstarszych mieszkańców Jastrzębia miejscu, seniorzy znajdą nie tylko opiekę, ale i okazję do samorozwoju. Wszystko będzie w nim skrojone pod potrzeby najstarszych jastrzębian. - Zapewnienie opieki dla seniorów to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi staje miasto - mówi Monika Konieczny, zastępca dyrektora OPS w Jastrzębiu.
... zobacz więcej

2021-07-28

Komunikacja on-line gorsza od całkowitej izolacji?
Brytyjskie badania wykazały, że starsza osoba, która w czasie lockdownu miała tylko wirtualny kontakt z bliskimi, doświadczała często większego poczucia osamotnienia i ogólnego negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne niż senior, który w ogóle nie miał wówczas kontaktu z rodziną – mówi cytowany w „Guardianie" dr Yang Hu z Lancaster University.
... zobacz więcej

2021-07-28

W Jarogniewicach więcej miejsc i zmiana profilu
Powiat Kościański w porozumieniu z dyrekcją Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach wystąpił do Wojewody Wielkopolskiego z wnioskiem o zgodę na zwiększenie liczby miejsc w jarogniewickim DPS do 72. W niedalekich planach jest zwiększenie miejsc w DPS o kolejne 22 oraz poszerzenie profilu mieszkańców. Teraz mieszkają tam osoby niewidome i niedowidzące. W przyszłości mogłyby tam też zamieszkać osoby przewlekle somatycznie chore oraz osoby niepełnosprawne intelektualnie.
... zobacz więcej

2021-07-27

Zmiana dyrektora, zmiana epoki
23 lipca w parkowej scenerii baszkowskiego Domu Pomocy Społecznej uroczyście pożegnano dyrektora Dionizego Waszczuka, który po 33 latach kierowania placówką przechodzi na emeryturę. 77-letni Waszczuk piastował będzie swoją funkcję do 28 lipca. Następnego dnia jego fotel zajmie Renata Waleńska, główna księgowa, pracownica z 14-letnim stażem, która wygrała konkurs ogłoszony przez samorząd powiatowy.
... zobacz więcej

2021-07-27

DPS w Nielestnie liczy straty po nawałnicy
Według szacunkowych danych naprawa szkód wyrządzonych przez lipcowe nawałnice, które przeszły nad powiatem lwóweckim, pochłonie nawet 14 mln zł. Główne szkody dotyczą infrastruktury drogowej. Niestety, żywioł nie oszczędził także Domu Pomocy Społecznej w Nielestnie. Na szczęście placówka objęta jest ubezpieczeniem. Powiat lwówecki nie przeżył takiej katastrofy od wielu lat.
... zobacz więcej

2021-07-27

Holandia: ewakuacja domów opieki
Ponad tydzień temu powódź dotknęła południową część Holandii, tym razem obfite deszcze wystąpiły na północy kraju i w nocy z soboty na niedzielę spowodowały lokalne zalania. W miejscowościach De Westereen i Surhuisterveen w prowincji Fryzja na północy kraju ewakuowano domy opieki.
... zobacz więcej

2021-07-26

Jerzy Połomski przeniósł się do Domu Artysty Weterana
Znany piosenkarz Jerzy Połomski postanowił przenieść się do domu opieki (Domu Artysty Weterana w Skolimowie). Pan Jerzy od kilku lat ma problemy z pamięcią. W ostatnim czasie jego stan zdrowia zaczął się pogarszać.
... zobacz więcej

2021-07-26

Jubileusz DPS w Mszanie Dolnej
W budynku Domu Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej odbyły się obchody jubileuszu 30-lecia istnienia mszańskiego DPS. Na początku spotkania przybyłych gości przywitała Małgorzata Łukasik, dyrektorka placówki. W części oficjalnej podziękowała za dotychczasową współpracę i wsparcie. W części artystycznej goście wysłuchali programu, przygotowanego specjalnie na powyższą okazję przez mieszkańców.
... zobacz więcej

2021-07-26

"Od Nova" w kaliskim DPS
„Od Nova” w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Tak nazywa się Centrum Wsparcia Seniora, które działa w ośrodku przy ul. Winiarskiej. Obecnie to jedyne takie miejsce w Kaliszu, gdzie osoby starsze i schorowane mogą spędzić dzień na zajęciach i rehabilitacji – a ich bliscy spokojnie zająć się innymi obowiązkami.
... zobacz więcej

2021-07-23

"Polski Ład" dobry na wszystko?
Władze powiatu kwidzyńskiego zabiegają o dofinansowanie trzech inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład. Jednym z projektów jest budowa nowego pawilonu dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie. Dodatkowo zagospodarowany ma zostać także teren wokół DPS w Ryjewie. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 20 mln zł. Polski Ład dobry na wszystko
... zobacz więcej

2021-07-23

Stary Sącz będzie miał własny DPS
Seniorzy ze Starego Sącza, którzy muszą skorzystać z opieki w Domu Pomocy Społecznej, już nie będą musieli opuszczać rodzinnej miejscowości. Na terenie miasta powstanie pierwsza tego typu placówka. Władze rozpisały właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. "Chcemy rozwiązać bardzo poważny społeczny problem" – podkreśla Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.
... zobacz więcej

2021-07-23

Niemcy: szefowie przeciw szczepieniom obowiązkowym
Kierownictwo różnych placówek opiekuńczych w Niemczech wypowiada się przeciw szczepieniom obowiązkowym personelu i mieszkańców na covid. Podstawowym argumentem jest już bardzo wysoki stopień zaszczepienia w takich placówkach - z reguły między 70 a 90%. Wskazuje się też, że może to grozić odejściem z pracy części personelu, a niełatwo zatrudnić kogoś z powołaniem. Warto ludzi przekonywać, a nie przymuszać, mówi np. Doris Schneider, zarządzająca domami seniora Caritas.
... zobacz więcej

2021-07-22

PFRON i miasto składają się na windę
Dom Pomocy Społecznej w Piekarach Śląskich pozyskał dofinansowanie w wysokości 150 tys. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na wymianę dźwigu służącego niepełnosprawnym podopiecznym placówki w Brzezinach Śląskich. Miasto Piekary Śląskie dołoży dodatkowe 176 596,89 złotych. Obie kwoty złożą się na całkowity koszt wymiany windy i już w listopadzie będzie można z dźwigu korzystać.
... zobacz więcej

2021-07-22

Poszło o 5 pielęgniarek
Pięć pielęgniarek z DPS przy ul. Kontkiewicza w Częstochowie otrzyma zaległe dodatki covidowe. Potrzebna była sesja nadzwyczajna rady miasta, by można je było formalnie wypłacić. Chodzi o dodatek, który należy się pielęgniarkom z powodu pracy podczas pandemii koronawirusa. Zatrudnione w placówkach opieki zdrowotnej otrzymywały go na bieżąco. Pięć pielęgniarek pracujących w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza jest zatrudnionych poza systemem zdrowotnym. Od początku pandemii nie dostały ani grosza z należnych im dodatków.
... zobacz więcej

2021-07-22

Pabianice: starostwo obiecuje remont
Ponad 524 tysiące złotych ma kosztować remont trzeciego piętra w DPS przy ul. Łaskiej w Pabianicach. Ogłoszono przetarg na wykonawcę robót. Do zrobienia jest m.in. nowa instalacja elektryczna oraz remont pomieszczeń podopiecznych placówki.
... zobacz więcej

2021-07-21

Grzywna na wniosek Państwowej Inspekcji Pracy
Karę grzywny w wysokości 3000 złotych wymierzył Sąd Rejonowy we Włoszczowie dyrektorce Domu Pomocy Społecznej "Etola" w Rudzie Pilczyckiej, która zwolniła dyscyplinarnie krytykujące jej działalność działaczki związku zawodowego. Inspektorzy PiP, którzy prowadzili kontrolę, uznali, że miało miejsce rażące naruszenie przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę i wystąpili o ukaranie dyrektorki.
... zobacz więcej

2021-07-21

Zdziczenie!
Bulwersująca sprawa z Żor. Ktoś strzelał do kota mieszkanki żorskiego DPS-u, Bryłka. Zwierzę zostało trwale okaleczone. W okolicy kręgosłupa utkwiły mu kawałki śrutu. Kot walczy o powrót do pełnej sprawności, a zwyrodnialca, który zrobił sobie z niego żywą tarczę, poszukuje policja. - To tragedia zwierzęcia i człowieka. Utrata jedynego przyjaciela, to ogromna strata. Zrobimy wszystko aby Bryłek wrócił do zdrowia, a Pani Teresce nie pękło serce - mówią przedstawiciele Pet Patrolu.
... zobacz więcej

2021-07-21

Normalność w rzeszowskim DPS
Minęły trudne czasy pandemii. Mieszkańcy DPS dla Kombatantów w Rzeszowie gromadzą się w ogrodzie na wspólnych zajęciach. Są uśmiechnięci, radośni. Przez pierwsze miesiące trwania pandemii wprowadzono różne obostrzenia, aby zminimalizować ryzyko zakażenia, ale dzięki temu, że każdy pokój wyposażony jest w balkon, mogły odbywać się tzw. widzenia balkonowe (odwiedzający gromadzili się pod balkonem swojego bliskiego). Obostrzenia zostały zniesione po zaszczepieniu mieszkańców i pracowników.
... zobacz więcej

2021-07-20

Policja szukała i znalazła
Policja odnalazła 70-letniego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej, który rano 18 lipca wyszedł z DPS w Lęborku i nie nawiązał kontaktu z opiekunami. Mężczyzna po kilku godzinach od momentu zgłoszenia zaginięcia, został odnaleziony przez lęborskich dzielnicowych.
... zobacz więcej

2021-07-20

Urlop wytchnieniowy - oferta dla nielicznych
Pracują całą dobę i będą pracować, dopóki wystarczy im sił. Potem będą musieli pogodzić się z tym, że ich dziecko pójdzie do domu opieki społecznej. Opiekunowie osób niepełnosprawnych od dwóch lat mogą raz w roku pojechać na urlop, a ciężar opieki spadnie w tym czasie na państwo. System jednak najczęściej istnieje tylko teoretycznie...
... zobacz więcej

2021-07-20

Kto zajmie się tobą na starość? I kto na tym zarobi?
W całej Europie korporacje i międzynarodowi inwestorzy przekształcają opiekę nad osobami starszymi w biznes wart miliardy euro. Gdy opiekunowie w domach opieki dostają jedne z najniższych stawek, udziałowcy zarabiają krocie. Podobna sytuacja jest w Polsce...
... zobacz więcej

2021-07-19

Australia: covid przyspieszył starzenie się społeczeństwa
Ofiary śmiertelne to nie jedyny skutek pandemii. Wraz z restrykcjami zmniejszyła się imigracja do Australii, spada dzietność. Zdaniem władz, zapowiada to istotne wyzwania dla australijskiego budżetu. Starzenie się społeczeństwa to także znalezienie równowagi między wysokością podatków dla osób pracujących, a możliwościami utrzymania placówek takich jak domy opieki i poprawiania standardów w tej dziedzinie.
... zobacz więcej

2021-07-19

Bezbronne ofiary żywiołu
Wraz z opadającą falą powodzi ujawnia się rozmiar katastrofy, jakiej woda dokonała w Niemczech. 12 mieszkańców domu opieki dla osób niepełnosprawnych w Sinzig fala zaskoczyła, gdy nie było żadnych szans ucieczki. Nie było już nawet prądu, więc dramat rozgrywał się w ciemnościach. Te 12 ofiar (w wieku 35-65 lat) trafiło na pierwsze strony niemieckich gazet.
... zobacz więcej

2021-07-19

Urodziny w Poznaniu
Uroczystość 101. urodzin pani Marii Kręgielskiej odbyła się w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego w Poznaniu, gdzie mieszka jubilatka. Na uroczystości pojawili się bratanek solenizantki, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw społecznych UMP oraz zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski, który życzył solenizantce zdrowia i 200 lat wręczając jej kwiaty i książki, które są jej ogromną pasją.
... zobacz więcej

2021-07-16

Jak wytłumaczyć brak wody podopiecznym z demencją?!
W czwartek 15 lipca od wczesnych godzin porannych pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Dobrzyńskiej we Włocławku pozbawieni byli dostępu do bieżącej wody. Pracownicy placówki starali się o podstawienie beczkowozu. Brak dostaw wody wynikał z przerwy w dostawie prądu na skutek nawałnicy, która pozrywała linie energetyczne. Brak beczkowozu wynikał natomiast z urzędniczej indolencji.
... zobacz więcej

2021-07-16

Największe powodzie od 300 lat
W wyniku dramatycznej powodzi, która dotknęła w Niemczech m.in. rejon Dortmundu, konieczna była ewakuacja domu seniora w Hagen. Chociaż 76 mieszkańców trafiło w bezpieczne miejsce, to budynek placówki został bardzo poważnie uszkodzony i nie nadaje się do ponownego użytkowania.
... zobacz więcej

2021-07-16

Już niemal tysiąc placówek z unijnym wsparciem
Niemal tysiąc domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i hospicjów skorzystało do tej pory z unijnego wsparcia w projekcie realizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W powiecie toruńskim o kolejną dotację ubiegały się Domy Pomocy Społecznej w Pigży i w Wielkiej Nieszawce...
... zobacz więcej

2021-07-15

Policjanci uczyli zasad bezpieczeństwa i... tolerancji
Policjanci wydziału ruchu drogowego biłgorajskiej komendy odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Teodorówce. Przypominali o zasadach bezpieczeństwa tak ważnych zwłaszcza teraz, gdy panuje wzmożony, wakacyjny ruch na drogach. Policjanci poruszyli również temat bezpiecznego korzystania z internetu i tolerancji. Na koniec spotkania policjanci rozdali wszystkim odblaski.
... zobacz więcej

2021-07-15

Obowiązku szczepień w Polsce na razie nie będzie
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że żadna decyzja na szczeblu rządowym jeszcze w temacie obowiązku szczepień nie zapadła. Zaznaczył jednak, że dyskusje się toczą. - Na razie sytuacja w Polsce jest stabilna - dodał. Kraska stwierdził też, że tzw. czwarta fala koronawirusa jest w Polsce nieuchronna.
... zobacz więcej

2021-07-15

Jest decyzja - budują kolejny DPS
Na Lipiu (gmina Stary Sącz), nieopodal placu zabaw powstanie Dom Pomocy Społecznej. Gmina jest w trakcie przeprowadzania przetargu na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Dom Pomocy Społecznej będzie całodobowy, dla 50 podopiecznych.
... zobacz więcej

2021-07-14

Dyrektorskie zarobki
123 055,06 zł – Karolina Nowak, 78 910,43 zł – Włodzimierz Stec, a także 122 983,79 zł – Ewa Orłowska, to zarobki dyrektorów i zastępcy dyrektora domów pomocy społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W sumie w 2020 roku zarobili 324 949,28 zł. Portal Naostro.info przejrzał dyrektorskie oświadczenia majątkowe za ubiegły rok.
... zobacz więcej

2021-07-14

Depozyty po zmarłych mieszkańcach domów pomocy
Depozyty po zmarłych są sporym problemem domów pomocy społecznej. Teoretycznie po trzech latach te nieodebrane przypadają Skarbowi Państwa, tyle że nie z automatu - DPS musi prowadzić odrębne postępowanie i to na swój koszt... Artykuł na portalu Prawo.pl...
... zobacz więcej

2021-07-14

Szczepienia obowiązkowe w kolejnych krajach
Turkmenistan, Kazachstan, Fidżi, Australia, Łotwa - to kolejne kraje, które wprowadzają teraz lub wkrótce obowiązek szczepień przeciw covid-19 dla różnych grup zawodowych, w tym pracowników domów opieki i innych tego typu placówek. Turkmenistan rozszerza obowiązek szczepień także na podopiecznych domów opieki, z wyjątkiem osób, u których istnieją przeciwwskazania medyczne do szczepienia.
... zobacz więcej

2021-07-13

Francja: obowiązek szczepień
Prezydent Francji Emmanuel Macron zarządził wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko covid-19 w służbie zdrowia, placówkach opieki społecznej, także wobec wolontariuszy. Wszyscy - by móc dalej pracować - muszą być zaszczepieni do 15 września, chociaż Macron nalega, by zrobić to jak najszybciej.
... zobacz więcej

2021-07-13

Grecja wprowadza obowiązkowe szczepienia dla pracowników
Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zarządził bezzwłoczne obowiązkowe szczepienia na covid-19 dla pracowników służby zdrowia i placówek pomocy społecznej z placówek opiekuńczych. Osoba niezaszczepiona nie będzie mogła dalej pracować w takich ośrodkach, a ewentualne uzupełnienie szczepienia konieczne jest natychmiast (dla służby zdrowia do 1 września).
... zobacz więcej

2021-07-13

Pożar w Domu Seniora w Passau (Niemcy)
Do pożaru doszło w jednym z pokoi mieszkalnych w domu opieki dla seniorów w niemieckim Passau. W akcji ratunkowej uczestniczyło aż 100 strażaków, bo prócz samego pożaru trzeba było zająć się ewakuacją. Zaczadzeniu uległo 7 osób z dyżurującego personelu, z czego trzy osoby trafiły do szpitala. Przyczynami zajmuje się policja kryminalna w Passau.
... zobacz więcej

2021-07-13

Próbował zabić się w Międzyzdrojach
Wczoraj jeden z mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Resku samowolnie oddalił się z placówki. Policja prowadziła szeroko zakrojone poszukiwania, które trwały do późnych godzin wieczornych. Mężczyzna został odnaleziony w Międzyzdrojach w trakcie nieskutecznej próby samobójczej.
... zobacz więcej

2021-07-13

Piknik gospodyń i gospodarzy na terenie DPS w Zochcinku
Było mnóstwo Kół Gospodyń Wiejskich i jedno koło wiejskich… mężczyzn. Na pikniku zorganizowanym przez powiat opatowski na terenie Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku, nie brakowało pysznego jedzenia i lokalnych przysmaków. Piknik Kół Gospodyń Wiejskich w Zochcinku, koło Opatowa, był pierwszą tak dużą imprezą w powiecie opatowskim od dłuższego czasu.
... zobacz więcej

2021-07-12

Podtopienia po nawałnicach
Po przejściu nawałnicy w rejonie Płocka, doszło do zalania piwnicy w Domu Pomocy Społecznej w Miszewie Murowanym. Interweniowała Straż Pożarna.
... zobacz więcej

2021-07-12

Minister Maląg kontra minister Wdówik
Miała być ewolucja i faktyczna dobra zmiana w systemie opieki w Polsce. Specjalny zespół przez wiele miesięcy pracował nad strategią, która miała sprawić, że osoby z niepełnosprawnością, seniorzy, nie musieli trafiać do domów pomocy społecznej tylko dlatego, że nie ma się kto nimi zająć. Dziś już wiadomo, że ta strategia nie będzie realizowana. Bo nagle pojawił się zupełnie nowy dokument... Zdaniem wielu aktywistów społecznych i rodziców ministerstwo prawdopodobnie wystraszyło się zwolnień pracowników, choćby w dps-ach.
... zobacz więcej

2021-07-12

Lublin: Dom Seniora czy apartamentowiec?
Trzy kondygnacje, 37 mieszkań mających od nieco ponad 38 mkw. do nawet 92 mkw. powierzchni. Właśnie taki budynek postawiła Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa zabudowywując wolną działkę. Problem w tym, że formalnie ten blok powstawał jako „Dom Seniora”. Zresztą do dziś na stronie LSM tak jest nazwany. Sprzedanych jest już 30 mieszkań, dwa kolejne są zarezerwowane. Teraz po raz drugi sąd orzekł, że spółdzielnia mieszkaniowa, która postawiła „Dom Seniora” nie miała prawa sprzedawać mieszkań w tej nieruchomości.
... zobacz więcej

2021-07-09

Śląsk: każdy pracownik dostanie 5000 złotych
Pięć tysięcy złotych otrzyma każdy pracownik Domu Pomocy Społecznej na Śląsku jako premię za pełnienie obowiązków podczas pandemii. Samorząd województwa śląskiego przeznaczy na ten cel 15 milionów złotych. W Katowicach odbyło się spotkanie podsumowujące współpracę samorządu województwa z ministerstwem rodziny i polityki społecznej. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy domów pomocy społecznej oraz wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
... zobacz więcej

2021-07-09

W Szczecinie żądają podwyżek
1000 złotych podwyżki brutto domagają się związkowcy z Solidarności dla pracowników Domów Pomocy Społecznej. Praca jest bardzo ciężka a osoby pracujące na najniższych stanowiskach zarabiają często 2400 złotych na rękę mówi Zbigniew Wysocki, przewodniczący Solidarności w Domu Pomocy Społecznej na Kruczej.
... zobacz więcej

2021-07-09

Powstaje film o siostrach z Jemenu
W Wielkiej Brytanii powstaje film o życiu i męczeńskiej śmierci sióstr ze zgromadzenia założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty. Cztery Misjonarki Miłości zostały brutalnie zamordowane przez islamskich terrorystów w mieście Aden w Jemenie w marcu 2016 r. Siostry pracowały w domu opieki dla osób starszych, którego mieszkańcami byli prawie wyłącznie muzułmanie.
... zobacz więcej

2021-07-08

Pomóż Warszawskim Powstańcom
Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich na stołecznym Muranowie szuka wolontariuszy. Zgłosić się może każdy, kto ma trochę czasu i chce pomóc bohaterom Powstania Warszawskiego. Dom Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich działa na zlecenie władz Warszawy. Powstańcy mogą tu m.in. wspólnie zjeść ciepły posiłek, skorzystać ze spotkań z lekarzem czy rehabilitantem, wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych. Organizatorzy zapewniają również transport do i z domu.
... zobacz więcej

2021-07-08

Na jakiej podstawie niektóre dps-y nadal są odizolowane od świata?
Mieszkańcy domów opieki społecznej byli pierwszą grupą osób, którzy zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Jednak pomimo skutecznej akcji szczepień wielu dyrektorów nadal nie pozwala swoim podopiecznym ani na wyjścia, ani na przyjmowanie bliskich. Mieszkańcy czują się jak uwięzieni w klatce. 15 proc. dps-ów dalej nie dopuszcza możliwości odwiedzin czy samodzielnych wyjść. Dyrektorzy placówek wyjaśniają, że boją się o podopiecznych, którzy nie są zaszczepieni z powodu przeciwwskazań zdrowotnych. Gdy do takiego ograniczania wolności dochodzi w dps-ach, rodziny ich mieszkańców mogą pisać skargi i przekazywać je do urzędów wojewódzkich, co często skutkuje.
... zobacz więcej

2021-07-08

Australia: wzruszająca historia
Danny Rowland z Queensland w Australii jest obecnie jednym z najszczęśliwszych mężczyzn na świecie. Choć cierpi na raka i zdaniem lekarzy zostało mu zaledwie kilka dni życia, to 90-latek odejdzie "na swoich własnych warunkach". Udało mu się bowiem namówić lekarzy ze szpitala, w którym przebywał, by pozwolili mu wrócić do domu i spędzić ostatnie chwile z żoną i dziećmi. Ci nie tylko przywieźli Dannego do jego domu, ale też przywieźli z pobliskiego Domu Opieki jego przykutą do łóżka żonę. Dzięki temu małżeństwo może spędzić ze sobą czas przed śmiercią mężczyzny.
... zobacz więcej

2021-07-07

Trudna sytuacja w DPS w Kowalu
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kowalu poza pracą? Pracownicy informują, że pomimo oddelegowania dyrektora na zaległy urlop, ten nadal przyjeżdża do DPS-u i "zachowuje się jak gdyby nic się nie wydarzyło". Ale sytuacja w placówce jest trudna. Pracownicy skarżą się, że nie mają wsparcia ze Starostwa Powiatowego we Włocławku.
... zobacz więcej

2021-07-07

Policja na tropie "charakterystycznej osoby"
Policja z Przemyśla skierowała do sądu wniosek o ukaranie niepełnosprawnego mężczyzny, który nie mówi, niewiele rozumie, a ze względu na porażenie mózgowe - ma też duże problemy z poruszaniem się. Miał - rzekomo - wyrwać kilka roślin, na spacerze po godz. 1.30 w nocy. - To niemożliwe - mówi jego siostra. 55-letni pan Piotr jest osobą od wielu lat ubezwłasnowolnioną. W ciągu dnia przebywa na zajęciach w Środowiskowym Domu Opieki. Piotrek najczęściej chodzi spać ok. 21-ej...
... zobacz więcej

2021-07-07

Podziękowania dla Żołnierzy WOT
Publikujemy podziękowania za trud służby Wojsk Obrony Terytorialnej w Domach Pomocy Społecznej, które przesłał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pan Stanisław Szwed.
... zobacz więcej

2021-07-07

Czy czeka nas pożegnanie z ubezwłasnowolnieniem?
Zlikwidowanie "instytucji" ubezwłasnowolnienia zapowiedział w Lublinie pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik. Mówił o pracach prowadzonych wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości, w wyniku których ubezwłasnowolnienie ma zostać zastąpione „wspieranym podejmowaniem decyzji, kręgami wsparcia oaz asystentami prawnymi i społecznymi”.
... zobacz więcej

2021-07-06

Kolejne zapowiedzi zmian w warsztatach terapii zajęciowej
– Warsztaty terapii zajęciowej istnieją od 30 lat i wymagają reformy – mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik. – Chcemy żeby Warsztaty Terapii Zajęciowej były bardziej zindywidualizowane, a ich oferta była bardziej dopasowana do potrzeb i możliwości poszczególnych osób z niepełnosprawnością. Warsztaty mają stać się miejscem, które rzeczywiście przygotowuje do samodzielnego życia, także do podjęcia pracy.
... zobacz więcej

2021-07-06

Nowe placówki otworzą się w 2022 roku
Dom dziennej opieki i oddział opieki wytchnieniowej dla mieszkańców powiatu toruńskiego będą funkcjonować w ramach Domu „Światła” w Grębocinie. Ośrodek, który prowadzić będzie Fundacja „Światło” jest pierwszą tego typu placówką na terenie powiatu. Pierwszy turnus opieki wytchnieniowej ma się rozpocząć w styczniu 2022 roku, dzienny dom opieki wystartuje w kwietniu 2022 roku.
... zobacz więcej

2021-07-06

Koniec remontu po pożarze
27 sierpnia 2019 roku tuż po godzinie 9:00 w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Długiej w Ostrowcu Świętokrzyskim wybuchł pożar. Śmierć poniósł jeden z pensjonariusz. Budynek został wyłączony z użytkowania. Konieczne było przeprowadzenie gruntownego remontu. Po dwóch latach pensjonariusze wprowadzą się do wyremontowanej placówki. 1 lipca nastąpiło oficjalne oddanie budynku do użytku.
... zobacz więcej

2021-07-05

Sto plus jeden
Wyjątkowe urodziny obchodzi podopieczna Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim. Wanda Miłoszewska urodziła się w 1920 roku w Karkonoszach, ale zawodowo związała się z regionem, pracowała w bydgoskich Zakładach Obuwniczych „Kobra”. W sobotę w gronie podopiecznych i ich rodzin hucznie świętowano 101. urodziny pensjonariuszki.
... zobacz więcej

2021-07-05

W dps-ach prawie bez zakażeń
Prawie 90 proc. spośród 80 tys. pensjonariuszy domów pomocy społecznej w Polsce jest zaszczepionych przeciw COVID-19, ilość zakażeń koronawirusem jest tam obecnie śladowa – powiedział w poniedziałek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister wziął udział w zorganizowanym w Katowicach spotkaniu podsumowującym współpracę samorządu województwa śląskiego z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie na rzecz walki z COVID-19 w domach pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-07-05

Radni zainteresowani kosztami pobytu w DPS w Brańsku
Radni powiatu bielskiego przyjrzeli się działalności Domu Pomocy Społecznej w Brańsku, ponieważ interesowało ich uzasadnienie wysokich kosztów pobytu w tej placówce w porównaniu z innymi dps-ami w regionie. Na pytania radnych odpowiadali dyrektor DPS Anna Klinicka oraz starostowie. Miesięczny koszt utrzymania pensjonariusza w DPS w Brańsku wyniósł w 2020 roku 3963 zł.
... zobacz więcej

2021-07-02

Rząd zajmie się projektem zmian w ustawie
W czasie konferencji minister Michał Wójcik powiedział, że w Zespole ds. Programowania Prac Rządu zapadła decyzja, by do planu prac Rady Ministrów wpisać m.in. proponowane przez niego zmiany w ustawie o opiece społecznej i sposobie egzekwowania od krewnych opłat za pobyt pensjonariuszy domów pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-07-02

Piękny mural na łódzkim DPS
W Domu Pomocy Społecznej przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Łodzi powstaje mural dla seniorek. Dzieło zajmie trzy ściany budynku DPS. Dwa obrazy na dwóch ścianach będą mieć aż 14 metrów wysokości, a kolorowe kwiaty i motyle obejmą w sumie 170 metrów kwadratowych. Wzory i kolory muralu zostały wybrane przez same seniorki - mieszkanki DPS. Realizacją zajmuje się Art Open Studio.
... zobacz więcej

2021-07-02

MDPS w Rybniku poprawia jakość wyżywienia podopiecznych
Rybnik może pochwalić się swoją pierwszą umową na dostawę ekologicznych sezonowych owoców. Trafią one do Miejskiego Domu Pomocy Społecznej. W wyniku współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego Miejski Dom Pomocy Społecznej rozstrzygnął postępowanie przetargowe i podpisał umowę na zakup certyfikowanych ekologicznych truskawek, jabłek, gruszek, śliwek, malin i borówki amerykańskiej.
... zobacz więcej

2021-07-01

DPS w Drzewicy po modernizacji - Marlena Maląg jako gość
PiS nie zamierza się wycofywać z programów wsparcia dla seniorów - zapowiedziała minister rodziny Marlena Maląg. Wzięła ona udział w uroczystości z okazji otwarcia nowego budynku miejscowego Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. W przebudowanym DPS w Drzewicy mieszka w tej chwili 77 seniorów. Przebudowę i modernizację wspomogły finansowo m.in. MRiPS, władze wojewódzkie i samorządowe.
... zobacz więcej

2021-07-01

Powiat Kościański: specjalne dodatki do wynagrodzeń pielęgniarek
Powiat Kościański realizuje projekt grantowy "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19”. Granty zostały przyznane dla Domów Pomocy Społecznej w Jarogniewicach i Mościszkach, co skutkuje wypłaceniem specjalnych dodatków dla pielęgniarek, które ze względów bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka zakażenia COVID-19 – zrezygnowały z drugiego miejsca zatrudnienia w okresie od 1 września 2020 do 31 grudnia 2020 r.
... zobacz więcej

2021-07-01

Ze Szwajcarii do Bornego Sulinowa
Ewangeliczny Związek Braterski od lat wspomaga Powiat Szczecinecki w niesieniu pomocy najuboższym. Tym razem na wsparcie ze strony szwajcarskich współwyznawców Związku mógł liczyć m.in. DPS w Bornem Sulinowie. Do pensjonariuszy DPS Borne Sulinowo dotarły już pieluchomajtki oraz odzież.
... zobacz więcej

2021-06-30

Rozbudują filię DPS w Klisinie
Ruszyły prace przy rozbudowie Domu Pomocy Społecznej w Klisinie w filii w Radynii. Remont zakłada powstanie ponad 200 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Powstaną sale dziennego pobytu, nowa palarnia, przebudowane będą istniejące pomieszczenia. W planie także instalacja sanitarna i roboty związane z zagospodarowaniem terenu.
... zobacz więcej

2021-06-30

Zawody w trójboju siłowym
70 sportowców wzięło udział w XII Ogólnopolskim Mityngu Trójboju Siłowego Olimpiad Specjalnych w Warszawie. W ramach zawodów sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska rywalizowali w następujących konkurencjach: wyciskanie w leżeniu na ławeczce, martwy ciąg, przysiad, kombinacja dwubój oraz kombinacja trójbój.
... zobacz więcej

2021-06-30

Belgijska policja zatrzymuje stulatka!
Sytuacja jest wyjątkowa - po morderstwie rezydenta domu opieki The Kouterhof w belgijskim Heusden, policja zatrzymała domniemanego sprawcę. Liczy on sobie ok. 99-100 lat i jest prawdopodobnie najstarszym aresztowanym w Belgii. Ostatnie wcześniejsze zabójstwo w tamtejszym domu opieki miało miejsce w latach 90-tych ubiegłego stulecia.
... zobacz więcej

2021-06-29

Opieka osobista zamiast opieki instytucjonalnej
Przygotowaliśmy projekt strategii deinstytucjonalizacji usług społecznych, której celem jest odejście od świadczenia pomocy w dużych domach opieki na rzecz wsparcia w miejscu zamieszkania – poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Poinformował, że strategia zakłada plan działań do 2040 r. i wyraził nadzieję, że rząd przyjmie projekt po wakacjach.
... zobacz więcej

2021-06-29

50 lat DPS w Miechowie
W Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Warszawskiej w Miechowie świętowano jubileusz półwiecza działalności. Z okazji jubileuszu mszę odprawili proboszcz parafii Grobu Bożego ks. Franciszek Siarek i ks. kapelan Stanisław Latosiński. Placówkę odwiedzili też lokalni samorządowcy. Na zakończenie obchodów upominki otrzymali podopieczni z najdłuższym stażem oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2021-06-29

Termomodernizacja w Henrykowie
Zakończyły się prace termomodernizacyjne w pocysterskim kompleksie klasztornym w Henrykowie. Termomodernizacja obiektów w Henrykowie przyczyni się do poprawy warunków dla uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Domu Opieki św. Jadwigi Śląskiej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
... zobacz więcej

2021-06-28

Zaproszenie do Domu Aktywnego Seniora
Serwis Olesnicainfo.pl prezentuje materiał reklamowy o Domu Aktywnego Seniora w Brzezince. W niezwykle rodzinnej atmosferze i bardzo dobrych warunkach lokalowych seniorzy mogą spędzić jesień swojego życia. Podopieczni objęci są całodobową opieką zapewniającą wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności.
... zobacz więcej

2021-06-28

Pantomima i zbiórka pieniędzy
W niedzielę kościół NMP Królowej Polski w Pogórzu koło Cieszyna gościł pensjonariuszy, siostry i pracowników DPS Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Skoczowie, którzy po mszach św. wystawiali dla zgromadzonych pantomimę ewangelizacyjną. Siostra dyrektor przedstawiła projekt nowego dzieła, którym jest rozbudowa domu pomocy "Przestrzeń Opatrzności". Można było dać datek na ten cel.
... zobacz więcej

2021-06-28

Dzień Otwarty w DPS w Przasnyszu
Dom Pomocy Społecznej w Przasnyszu przy ul. Ruda zaprasza na Dzień Otwarty. Czeka szereg atrakcji i zbiórka charytatywna mająca na celu wyremontowanie domu pani Danusi i jej niepełnosprawnej córki. Impreza rozpocznie się 27 czerwca o godzinie 10.00. Na zakończenie rękawice skrzyżują starosta Krzysztof Bieńkowski i Diablo Włodarczyk. Prócz tego planowane są koncerty zespołów, występy wokalistów, pokazy sportów walki, koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Krzynowłogi Małej i przejazdy samochodem rajdowym. Ze swoim pokazem przybędą także żołnierze.
... zobacz więcej

2021-06-25

DPS w Wilkowicach na Śląsku z nowymi atrakcjami
Na tyłach DPS w Wilkowicach oficjalnie otwarto nową część - ogród w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Nie ma tu żadnych przeszkód komunikacyjnych. Są zjazdy, podjazdy i kaskady – mówi Małgorzata Skurska, dyrektorka DPS. Na terenie ogrodu jest kawiarenka "Wilkówka". Znajduje się tu też pokój relaksacji, w którym odbywać będą się zajęcia muzykoterapii, światłoterapii oraz terapii sensorycznej. W piwnicy urządzana jest pracownia ceramiczna.
... zobacz więcej

2021-06-25

Apokalipsa w Czechach
Straszne tornado, które przeszło przez południowe Morawy, doprowadziło m.in. do zniszczenia Dom Opieki dla seniorów w Hodoninie, zamieszkiwany przez 141 podopiecznych. Zniszczeniu uległy wszystkie okna i drzwi, dach, sprzęty wewnątrz budynku. W samym Hodoninie nie ma prądu, nie działa sieć komórkowa. Placówka praktycznie przestała istnieć. Na szczęście nie ucierpieli mieszkańcy placówki.
... zobacz więcej

2021-06-25

Śledztwo prokuratorskie po anonimowym doniesieniu
Niepokojąca sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Kowalu. Prokuratura Okręgowa we Włocławku prowadzi śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. I pierwsze zarzuty już zostały przedstawione. Wśród podejrzanych - dyrektor Piotr Jacek Z., któremu przedstawiony został zarzut sprzedajności, jako osobie pełniącej funkcję publiczną. Na podstawie anonimu prokuratura zarzuciła dyrektorowi przyjmowanie alkoholu. On sam się do tego nie przyznaje.
... zobacz więcej

2021-06-24

Pracownice zaatakowane nożem - trzeba być na to przygotowanym
Żadna z opiekunek pracujących w ostrołęckim DPS, które tydzień temu zostały zaatakowane przez uzbrojoną w nóż pensjonariuszkę, nie doznała obrażeń. Do zdarzenia odniosła się dyrekcja placówki. Dyrektorka DPS: "gwałtowne zachowania zdarzają się spontanicznie, bez ewidentnych przyczyn. W związku z tym, konsekwencje wobec takich osób nie są wyciągane."
... zobacz więcej

2021-06-24

Marzena Rudnicka: Skupiać się nie tylko na seniorach
Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej: "W długoplanowych programach rządowych celem powinno być nie tylko skupienie się na seniorach, na osobach już będących na emeryturze i wymagających wsparcia, ale program powinien sięgać znacznie młodszych ludzi, aby dobrze przygotować ich do godnej i zdrowej starości. Zachowanie jak najdłużej samodzielności, zdrowia oraz aktywności zawodowej, która sprzyja aktywności społecznej, wymaga świadomości jak się do tego przygotować i wsparcia w programach rządowych."
... zobacz więcej

2021-06-24

Na razie się nie opłaca
Należy stworzyć zachęty dla pielęgniarek i ratowników medycznych, aby podejmowali pracę w domach pomocy społecznej. Dziś pielęgniarkom się to nie opłaca finansowo wobec lepszych płac w placówkach zdrowia, a ratownikom medycznym nie pozwalają na to przepisy. Rzecznik Praw Obywatelskich napisał w tej sprawie do ministrów zdrowia oraz rodziny i polityki społecznej.
... zobacz więcej

2021-06-23

Ostrowiec Św.: kogo i w jakiej kwocie wynagrodzono w roku pandemii
Ponad 250 000 zł to kwota, jaka na same tylko nagrody przeznaczona została w ubiegłym roku dla pracowników domów pomocy społecznej z terenu Ostrowca Św. Organem prowadzącym zarówno dla Domu Pomocy Społecznej na osiedlu Słonecznym, jak i przy ulicy Grabowieckiej jest Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. Najwyższe nagrody przyznano kadrze kierowniczej. Szczegółowe kwoty w linku...
... zobacz więcej

2021-06-23

Michał Janczura (Tok FM) o sytuacji dzieci w dps-ach
Okazuje się, że dps-y to czarne dziury w systemie opieki społecznej. Nie wiadomo dokładnie, ile dzieci tam przebywa w ramach pieczy zastępczej, ile jest w domach dla dorosłych - bo takie przypadki też są. Pojawiają się pytania: dlaczego tak trudno jest dzieci z dps-ów wyciągnąć? Mimo tego, że są rodziny, które chcą się nimi zaopiekować?
... zobacz więcej

2021-06-23

Obowiązkowe szczepienia dla pracowników domów pomocy społecznej
W Wielkiej Brytanii zarządzono obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla kilku grup zawodowych, w tym między innymi pracowników domów pomocy społecznej. Będą musieli odejść z pracy, jeśli odmówią szczepienia. Wśród wielu Brytyjczyków decyzja władz spotkała się z falą ostrej krytyki.
... zobacz więcej

2021-06-22

Podziękowania dla byłej dyrektorki
Jolanta Lesiczka, wieloletnia dyrektorka Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu kilka miesięcy temu odeszła na zasłużoną emeryturę. Wczoraj podczas sesji Rady Miejskiej za pełną zaangażowania pracę, także w okresie pandemii, podziękowali jej prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, wiceprezydent Waldemar Gawron oraz przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas.
... zobacz więcej

2021-06-22

Wolne miejsca, wyższe koszty, a pracownicy źle wynagradzani
O sytuacji dps-ów dyskutowano podczas Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Kamieniu Śląskim. Śmiertelność wywołana przez COViD-19 wśród podopiecznych spowodowała, że w placówkach tych pojawiły się wolne miejsca. Generuje to większe koszty ich funkcjonowania. Znaczącą część tych kosztów pokrywają gminy, które ostatnio ograniczyły kierowanie tam swoich mieszkańców. Pracownicy DPS należą do najgorzej wynagradzanych w sektorze socjalnym.
... zobacz więcej

2021-06-22

Konsultacje pozorne
Naczelna Rada Lekarska w marcu br. podjęła stanowisko w sprawie zapowiedzianej, przyjętej uchwałą Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2021 r., Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, czyli reformy systemu orzekania o niepełnosprawności. Teraz otrzymała odpowiedzi na zażalenia, jednak wciąż nie wie, dlaczego lekarzy pominięto w ustaleniach i dlaczego reformy systemu orzekania o niepełnosprawności nie uzgadniano ze środowiskiem lekarskim.
... zobacz więcej

2021-06-11

Wyrok w Płocku
Ks. Krzysztof L. z diecezji płockiej, oskarżony o przestępstwa seksualne wobec małoletnich oraz podopiecznego domu pomocy społecznej, został skazany na 6 lat ograniczenia wolności oraz 220 tys. zł zadośćuczynienia ofiarom. Proces odbył się przed Sądem Rejonowym w Płocku. Biskup płocki Piotr Libera niezwłocznie, zgodnie z Wytycznymi Episkopatu Polski, wszczął postępowanie kanoniczne. Duchowny w wyniku tego postępowania został zawieszony we wszystkich obowiązkach duszpasterskich i niezwłocznie usunięty z parafii.
... zobacz więcej

2021-06-11

"Kalina" rośnie w oczach
Pierwsza grupa podopiecznych już trafiła na oddział opieki całodobowej. Pod skrzydła personelu Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Kalina”, w ciągu kilku następnych tygodni trafią kolejni. Ośrodek „Kalina” jest placówką podległą samorządowi Miasta Lublin. Inwestycja, jaką była rozbudowa środowiskowego domu samopomocy „Kalina” powstała przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej.
... zobacz więcej

2021-06-11

Sukces akcji Zielony Taras w DPS w Koszalinie
Finał akcji Zielony Taras w Domu Pomocy Społecznej w Koszalinie. Odzew ludzi dobrej woli był ogromny. Przynosili nasiona, rośliny, cebulki kwiatów, ziemię i doniczki. W akcję włączyły się przedszkola, szkoły, firmy, osoby prywatne. Dzięki temu ogród przy Domu Pomocy Społecznej „Zielony Tras” cieszy oczy pensjonariuszy.
... zobacz więcej

2021-06-11

Zadanie inspirowane hip-hopem
Miejski Dom Pomocy Społecznej w Rybniku szuka człowieka do nietypowego zadania. MDPS potrzebny jest bowiem... hip-hopowiec. - Seniorzy też potrafią się bawić i szczególnie w tym czasie jest im to potrzebne, bo COVID-19 „zatrzymał ich w biegu”. Inspiracją dla nas, żeby zamieścić to ogłoszenie jest też wspaniały film „Operacja Hip-Hop” - mówi Piotr Mazurek, dyrektor placówki.
... zobacz więcej

2021-06-11

Zapłata z wątpliwościami
Po 10 miesiącach prawnym sporów o to, który z samorządów ma finansować pobyt dziesięciorga rodzeństwa w DPS sióstr służebniczek w Brzozowie, brzozowski PCPR lada dzień wyśle siostrom przelew na ok. 400 tys. zł. Ze względu na obecną konstrukcję przepisów powiat obawia się jednak, że którakolwiek z kontrolujących finanse starostwa instytucji może zakwestionować praworządność takich wydatków.
... zobacz więcej

2021-06-11

Skarżysko - Kamienna ma pierwszy Dzienny Dom Opieki Medycznej
We wtorek 8 czerwca oficjalnie otwarto Dzienny Dom Opieki Medycznej w Skarżysku - Kamiennej. Nowa placówka będzie służyć pomocą seniorom i ich rodzinom. Korzystanie z opieki jest całkowicie darmowe, są jeszcze wolne miejsca. To pierwsza taka placówka w mieście. Forma pomocy dla każdego z podopiecznych będzie indywidualnie dobrana.
... zobacz więcej

2021-06-09

Setne urodziny w Mielcu
Jedna z pensjonariuszek mieleckiego Domu Pomocy Społecznej, Józefa Maziarz, 6 czerwca obchodziła setne urodziny. Jubilatkę odwiedził starosta mielecki Stanisław Lonczak. Udział w uroczystości w DPS wzięli przedstawiciele najbliższej rodziny jubilatki, personel i pracownicy DPS, dyrektor placówki Renata Lazur oraz jej poprzednik Jan Bury – który przyjmował Panią Józefę do DPS przed 18 laty.
... zobacz więcej

2021-06-09

Umowa na remont w DPS w Radomsku
W starostwie powiatowym w Radomsku podpisano w środę, 9 czerwca, umowę z urzędem marszałkowskim w Łodzi na dofinansowanie remontu w DPS Radomsko. Wyremontowane tam zostaną m.in. łazienki, powstanie również sala kąpielowa. Koszt inwestycji to ok. 200 tys. zł, natomiast dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego w Łodzi to 79 tys. zł.
... zobacz więcej

2021-06-09

Setne urodziny w Srebrnej Górze
W Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze świętowano wyjątkowe wydarzenie. Jedna z pensjonariuszek - Helena Krawczyszyn obchodziła setne urodziny. Z najlepszymi życzeniami - przede wszystkim zdrowia - pospieszył starosta, dyrekcja, pracownicy DPS oraz najbliższa rodzina Jubilatki.
... zobacz więcej

2021-06-08

Koniec remontu balkonów i elewacji w bytomskim "Kombatancie"
Dobiegł końca remont Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu, w dzielnicy Miechowice. Inwestycja, która polegała na modernizacji balkonów oraz elewacji budynku, kosztowała ponad 1,6 mln zł. Ośrodek jest przeznaczony dla 125 osób starszych - w 70 proc. dla kombatantów, a w 30 proc. dla emerytów i rencistów spoza tego środowiska.
... zobacz więcej

2021-06-08

Pielęgniarki "gorszego sortu"
Parlamentarzyści chcą wiedzieć, dlaczego wysokość wynagrodzeń pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej jest znacznie niższa od zatrudnionych w ochronie zdrowia oraz czy i kiedy można spodziewać się wyrównania zasad wynagradzania. MZ i MRiPS są zgodne, że refundowanie zarobków pielęgniarek w dps-ach jest obecnie niemożliwe, ponieważ nie są to zakłady opieki medycznej. Prace nad nowymi regulacjami trwają.
... zobacz więcej

2021-06-08

Rezydencja dla seniorów w dawnym szpitalu
Zakończył się jeden z etapów przebudowy dawnego szpitala przy ul. Pułaskiego we Wrocławiu, co uczczono zawieszeniem wiechy. Powstaje tam dom opieki Święta Jadwiga. Rezydencja dla seniorów ma być otwarta wiosną 2022 r. Placówka zapewni 128 miejsc w pokojach 1- i 2-osobowych. Znajdzie się w niej m.in. Centrum Alzheimera.
... zobacz więcej

2021-06-07

Pożar w DPS w Tursku
Pożar w Domu Pomocy Społecznej w Tursku. Paliła się pościel i materac w jednym z pokoi pensjonariuszy. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala w wyniku silnego zadymienia. Pożar został szybko zlokalizowany i ugaszony.
... zobacz więcej

2021-06-07

W Bydgoszczy większość obostrzeń zniesiona
Ponad 80 procent personelu i podopiecznych w 3 bydgoskich domach pomocy społecznej jest zaszczepionych. Nie obowiązują już rygorystyczne obostrzenia, jest możliwość odwiedzin oraz wychodzenia na zewnątrz. Rygory w postaci maseczki i zachowania 1,5 metra odległości dotyczą jednak osób niezaszczepionych. Do placówek są nadal spore kolejki oczekujących, ale tylko dlatego, że w czasie pandemii ograniczono tam liczbę miejsc.
... zobacz więcej

2021-06-07

Brakuje powołań, więc siostry odchodzą z kieleckiego DPS
Dom Pomocy Społecznej imienia Florentyny Malskiej mieszczący się w Kielcach przy ulicy Tarnowskiej szykuje się zmiany. W placówce tej od bardzo dawna część personelu stanowiły siostry Sercanki. Teraz odchodzą i starszymi osobami będą się opiekowały wyłącznie osoby świeckie. Siostry Sercanki zaczęły pracować w Domu w 1942 roku.
... zobacz więcej

2021-06-04

We Wrocławiu zapewniają, że w dps-ach jest bezpiecznie
Dzięki masowym szczepieniom Domy Pomocy Społecznej we Wrocławiu obroniły się przed trzecią falą pandemii. Przedstawiciele gminnych DPS-ów przyznają, że odkąd epidemia osłabła, odbierają coraz więcej telefonów od seniorów zainteresowanych opieką. Zapewniają wszystkich, że w placówkach jest bezpiecznie.
... zobacz więcej

2021-06-04

DPS w Czerewkach po największym w swej historii remoncie
Wyremontowano wszystkie pokoje, korytarze, klatki schodowe, wymieniono posadzki, część stolarki okiennej i drzwiowej. Zbudowano też szyb windowy, zamontowano windę... Dom Pomocy Społecznej w Czerewkach przeszedł gruntowną modernizację. Pierwszą tak gruntowną po 33 latach istnienia. Inwestycja kosztowała ponad 1,7 mln zł. Koszty w całości pokryło Starostwo Powiatowe w Białymstoku.
... zobacz więcej

2021-06-04

Lipno ciągle nie ma całej sumy na planowaną inwestycję
Lipnowscy samorządowcy mają powody do zadowolenia, bo miasto otrzymało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych aż 5 mln 390 tys. zł z przeznaczeniem na trzy duże inwestycje. Jedną z nich jest budowa domu spokojnej starości. Zgodnie z projektem dom miałby powstać przy nowej części bulwarów, nad rzeką Mień i miałby mieć powierzchnię użytkową około 5000 metrów kwadratowych. Projekt przewiduje 90 dwuosobowych pokoi, każdy z łazienką oraz małym aneksem kuchennym. W planach jest pobyt całodobowy. Dofinansowanie pokrywa zaledwie część kosztów inwestycji. Reszta ciągle jest poszukiwana.
... zobacz więcej

2021-06-02

Białostocka ścieżka przyrodnicza
Ponad 6 tys. m kw. nowych terenów zielonych mają do dyspozycji mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Baranowickiej w Białymstoku. Ścieżkę przyrodniczą "Skarby Lasu", która powstała na działce leśnej przekazanej w użytkowanie DPS-owi przez Nadleśnictwo Dojlidy, oficjalnie oddano do użytku mieszkańcom.
... zobacz więcej

2021-06-02

Sopot wypłaca, wojewoda z PiS żąda zwrotu
Sopot, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, wypłaca opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością, wyższe świadczenia pielęgnacyjne. Wojewoda Dariusz Drelich z PiS stwierdził, że skoro rząd nie wykonał jeszcze orzeczenia TK, to pieniądze te powinny zostać zwrócone. Chodzi o 2,5 mln złotych.
... zobacz więcej

2021-06-02

Przywrócenie do pracy i odszkodowanie
Trzy działaczki związkowe, zwolnione dyscyplinarnie z Domu Pomocy Społecznej "Etola" w Rudzie Pilczyckiej, sąd w Jędrzejowie przywrócił do pracy. Mają też otrzymać blisko 100 tys. zł odszkodowania za okres pozostawania bez pracy. Pracownice krytykowały stan zabezpieczenia placówki i stosowanie procedur w stanie zagrożenia epidemicznego. Odwołały się od tej decyzji, a ich sprawę rozpatrywał Sąd Rejonowy w Jędrzejowie.
... zobacz więcej

2021-06-01

Najpierw projekt i kosztorys
Powiat przasnyski w 2020 roku otrzymał od gminy Przasnysz darowiznę w postaci budynku dawnej szkoły w Obrębie. Planował utworzyć tam Środowiskowy Dom Samopomocy. Po dokonaniu oceny stanu technicznego nieruchomości starostwo stwierdziło, że generalny remont obiektu byłby dużo droższy niż budowa nowego budynku. Zarząd powiatu zaplanował budowę nowego ŚDS na własnej nieruchomości, w pełni uzbrojonej i przygotowanej od strony formalno-prawnej, w sąsiedztwie DPS przy ul. Rudej w Przasnyszu. Na razie powiat jest na etapie tworzenia dokumentacji projektowo-wykonawczej oraz kosztorysowej inwestycji.
... zobacz więcej

2021-06-01

W Choroszczy inwestują we własny prąd
Panele fotowoltaiczne pokryją jedną trzecią zapotrzebowania na prąd Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy - dwie instalacje mikrofotowoltaiczne udało się wybudować dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, czyli z funduszy UE. Zainstalowana instalacja fotowoltaiczna obniży nasze rachunki o około 35 procent w skali roku.
... zobacz więcej

2021-06-01

W Polsce szybko przybywa dps-ów dla niemieckich seniorów
Niemieccy seniorzy coraz częściej chcą spędzić jesień życia w Polsce. Z myślą o nich powstają specjalne domy spokojnej starości. Czy zdarza się, że trafiają do nich i Polacy? - Mogą, ale stawki są niemieckie. Więc w praktyce nie trafiają - słyszymy. Ponad 100 miejsc ma mieć otwierany niebawem dom "Wundervoller Morgen" (Cudowny poranek) w Zebrzydowicach. Chętni płacą nawet ponad 10 tys. zł miesięcznie.
... zobacz więcej

2021-05-31

Problem z wolnymi miejscami także w toruńskich dps-ach
Wiele domów pomocy społecznej w całej Polsce narzeka na brak mieszkańców. Wolne miejsca są też w największym DPS w Toruniu przy Szosie Chełmińskiej. Dyrektor placówki mówi, że to efekt pandemii. Brak kontaktu z bliskimi to dla rodzin pensjonariuszy wystarczający argument do tego, by zabrać mamę, tatę czy dziecko z powrotem do domu.
... zobacz więcej

2021-05-31

Skrzynno pokazuje, że wycieczki już są możliwe
W Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie o nudzie nie ma mowy. Podopieczni zwiedzali okoliczne miejscowości na rowerach, a także wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Połączenie aktywności fizycznej z pozyskiwaniem wiedzy to w Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie niemalże codzienność.
... zobacz więcej

2021-05-31

DPS w Łyszkowicach powoli likwiduje "kopciuchy"
W Domu Pomocy Społecznej im. Adama Chmielowskiego w Łyszkowicach (gm. Koniusza) jeden z budynków mieszkalno-terapeutycznych oraz portiernia będą ogrzewane gazem. Będą też czerpać energię z paneli słonecznych. Obecnie obiekt jest ogrzewany węglem. Kotłownia zostanie zlikwidowana i budynek zostanie podłączony do sieci gazowej. W przyszłości cały kompleks DPS (6 budynków) będzie objęty systemem gazowym. Placówka poszukuje dofinansowań.
... zobacz więcej

2021-05-28

Zmiany w przepisach prawnych
Pracownik socjalny będzie mógł skorzystać z dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu trzech lat. Pracownicy socjalni dostaną też wyższy dodatek za pracę w terenie. Wzrasta on z 250 do 400 złotych miesięcznie i będzie korzystniej wyliczany. Ustawa, która wchodzi w życie 30 maja, zaostrza kary finansowe, grożące za prowadzenie nielegalnego prywatnego domu całodobowej opieki.
... zobacz więcej

2021-05-28

Nowa dyrektorka DPS w Ciechanowie
Ewa Wasilewska została nowym dyrektorem Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kruczej w Ciechanowie. Zajęła tym samym miejsce zwolnionego dyscyplinarnie Przemysława Zadrożnego. Ewa Wasilewska jest mieszkanką Ciechanowa. 49-latka pracowała dotychczas w Domu Pomocy Społecznej Kombatant w Ciechanowie. Od 10 maja pełniła obowiązki dyrektora DPS-u na ul. Kruczej.
... zobacz więcej

2021-05-28

Katolicki Dom także z wolnymi miejscami
Klub Inteligencji Katolickiej prowadzi Katolicki Dom Opieki „Józefów” w Bielsku-Białej przy ul. Grzybowej 8. W tym miejscu zapewniona jest opieka seniorom oraz dzieciom i młodzieży. Obecnie w „Józefowie” także są wolne miejsca dla seniorów w placówkach sprawujących dzienną i całodobową opiekę.
... zobacz więcej

2021-05-27

Świętokrzyskie modernizuje kilka placówek
Powiat Opatowski otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego na przebudowę Domu Pomocy Społecznej w miejscowości Sobów. Województwo informuje też, że ponad pół miliona złotych dofinansowania trafi do Caritas Diecezji Kieleckiej z przeznaczeniem na modernizację trzech budynków: Schroniska i Placówki Opieki Całodobowej w Morawianach, Świetlicy dla seniorów i mieszkań wspieranych dla osób niepełnosprawnych w Czyżowicach oraz Domu dla Niepełnoprawnych w Piekoszowie.
... zobacz więcej

2021-05-27

Powstaje DPS w Drzykozach koło Łęczycy
Aż 80 pensjonariuszy ma szansę znaleźć miejsce w budowanym obecnie Domu Pomocy Społecznej w Drzykozach (gmina Daszyna). To będzie dopiero trzecia taka placówka na terenie powiatu łęczyckiego. Inwestycja będzie kosztowała ponad 8,9 miliona złotych, z czego aż ponad 5,6 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Placówka powstanie w budynku po dawnej szkole podstawowej.
... zobacz więcej

2021-05-27

Racibórz z nowoczesną windą
Zakończono modernizację jednego z trzech dźwigów osobowych działających w obiektach Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Raciborzu. Dużym udogodnieniem dla mieszkańców DPS jest doświetlenie wejść do windy, które włącza się automatycznie po zatrzymaniu dźwigu na poszczególnych piętrach.
... zobacz więcej

2021-05-26

Złodziej czekał na śmierć
Po śmierci pana Ryszarda - mieszkańca DPS w Zielonej Górze - zamaskowany mężczyzna wypłacił z jego konta 50 tys. zł. 83-latek przebywając na zamkniętym oddziale covidowym szpitala w Gorzowie Wielkopolskim miał mieć przy sobie kartę do bankomatu wraz z PIN-em. Czy to tam doszło do kradzieży? Władze DPS-u odmówiły "Interwencji" komentarza, a gorzowski szpital nie ma sobie nic do zarzucenia.
... zobacz więcej

2021-05-26

Kujawsko-pomorskie: wizyty z wieloma ograniczeniami
75-latka z domu opieki od października 2020 nie widziała swoich bliskich. Tak twarzą w twarz. Na tej twarzy pojawiły się łzy, gdy pojawiła się informacja o luzowaniu obostrzeń i o tym, że wreszcie wolno odwiedzać krewnych w placówkach. W kujawsko - pomorskich dps-ach wizyty już są dozwolone albo trwają przygotowania do nich.
... zobacz więcej

2021-05-26

Pabianice liczą na więcej pieniędzy i decyzje wojewody
200 tysięcy złotych popłynęło do Domu Pomocy Społecznej w Pabianicach w ramach programu „Łódzkie pomaga”. Co roku dostawaliśmy również pieniądze z Urzędu Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Zdrowia. W tym roku jeszcze na razie nic nie dostaliśmy, a dla nas każda pomoc jest na wagę złota - mówi Maria Chmielewska, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Łodzi. O ograniczeniach pandemicznych: - Nie jest już tak rygorystycznie jak było wcześniej, ale też nie otwieramy naszych domów jeszcze na sto procent. Na razie nie ma takich decyzji ze strony wojewody łódzkiego, któremu podlegamy – tłumaczy dyrektorka DPS-ów.
... zobacz więcej

2021-05-25

Łatwiejsze odwiedziny i wyjścia
Nowe wytyczne dla dps-ów i placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku dają im zielone światło do poszerzania możliwości organizacji odwiedzin w sposób mniej restrykcyjny. Samym podopiecznym umożliwiają też swobodniejsze wyjścia poza teren domów. Nowe rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego przedstawiono już 19 maja.
... zobacz więcej

2021-05-25

Coraz trudniejsze czasy dla dps-ów
Takiej sytuacji nie było od lat. Domy Pomocy Społecznej na Opolszczyźnie mają wolne miejsca, a seniorzy się do nich nie kwapią. To uboczny efekt pandemii koronawirusa. Część już wpisanych do kolejki, z załatwionymi formalnościami, opóźnia swój przyjazd. Publicznym placówkom jest też trudniej konkurować z placówkami prywatnymi, które są często nowoczesne i dobrze wyposażone, a wymagają na starcie mniej formalności.
... zobacz więcej

2021-05-25

Wyborcza o zielonogórskim śledztwie
Sygnały płynące od prokuratorów, mówiące o postępach śledztwa niepokoją mnie. Prokuratorzy opierają je na dokumentacji medycznej prowadzonej w DPS dla Kombatantów w Zielonej Górze. Wybrakowanej, a być może nawet sfałszowanej przez pielęgniarki Domu - pisze Maja Sałwacka, redaktor Gazety Wyborczej. Tymczasem za miesiąc i dziesięć dni minie rok, od kiedy prokuratorzy zajmują się sprawą.
... zobacz więcej

2021-05-24

Poszukiwania w Radawiu i okolicach
Policja i strażacy szukają zaginionego 27-latka, pensjonariusza DPS-u w Radawiu, w powiecie oleskim. Mężczyzna wczoraj po południu wyszedł z placówki i do niej nie wrócił. Ok. 16:35 o zaginięciu powiadomiono policję, a ta rozpoczęła poszukiwania.
... zobacz więcej

2021-05-24

Nowa dyrektorka i cały DPS pod obserwacją
Renata Waleńska została dyrektorką Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie. – Mam nadzieję, że uda jej się skonsolidować zespół pracowników – mówi wicestarosta Paweł Radojewski. Gdy w październiku ub. roku okazało się, że koronawirusem zakaziło się prawie 200 osób, pracowników i mieszkańców DPS-u, pracownicy zostali zamknięci w ośrodku. Część załogi podniosła wtedy bunt, skarżąc się na złe traktowanie przez dyrekcję. Władze powiatu zamierzają teraz bacznie obserwować stosunki między kierownictwem a załogą.
... zobacz więcej

2021-05-24

Dziwaczne wymagania
Dzienny Dom Pomocy Społecznej z ul. Świdnickiej w Katowicach postanowił poszukać pracownika bądź pracownicy do sprzątania. Postawiono jednak warunek w sprawie dzieci. "Dyspozycyjna, nieposiadająca małych dzieci, potrafiąca również pomóc w kuchni” - takie ogłoszenie pojawiło się, ale - na szczęście - równie szybko zniknęło.
... zobacz więcej

2021-05-21

W Zakopanem budują od podstaw
Na horyzoncie widać już Dom Pomocy Dziennej dla osób chorych w Zakopanem. Będzie to nowy trzykondygnacyjny budynek za ponad 6 mln złotych. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie tej inwestycji. Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest za 2 lata.
... zobacz więcej

2021-05-21

XXI wystawa prac autorstwa mieszkańców DPS w Ślesinie
Dwuletni dorobek artystyczny podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie można obejrzeć w miejscowym ośrodku kultury oraz na stronie facebookowej placówki. Przez najbliższe dwa tygodnie wystawę będzie można zobaczyć w sali wystawowej ośrodka kultury. Zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi, zwiedzanie odbywać się będzie maksymalnie w czteroosobowych grupach.
... zobacz więcej

2021-05-21

Panele na dachach dps-ów
Na dachach jedenastu instytucji podległych Starostwu Powiatowemu we Włocławku pojawią się instalacje fotowoltaiczne. Starosta podpisał już umowę z wykonawcą. Inwestycja obejmie m.in. DPS w Wilkowiczkach, DPS w Kowalu, DPS w Rzeżewie i DPS w Kurowie.
... zobacz więcej

2021-05-20

Podlaskie placówki z setką wolnych miejsc
W województwie podlaskim czeka na osoby niepełnosprawne ponad sto wolnych miejsc w domach pomocy społecznej (także środowiskowych). Najmłodszy - w Krynickich - miał właśnie swoje pierwsze dni otwarte i zachęcał osoby niepełnosprawne do skorzystania z oferty. W regionie funkcjonują 23 placówki.
... zobacz więcej

2021-05-20

Projekty Pani Marii
W przypadku Marii Leszczyńskiej, spotkanie z Alzheimerem i domami opieki zaczęło się od prośby przyjaciółki o pomoc w poprowadzeniu księgowości Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera. Potem były poszukiwania funduszy na działalność, a w końcu przewodniczenie Stowarzyszeniu.
... zobacz więcej

2021-05-20

Padew Narodowa z dofinansowaniem konkursowym
W ramach otwartego konkursu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Gmina Padew Narodowa otrzymała dofinansowanie na funkcjonowanie Dziennego Domu Senior WIGOR w Przykopie i Klubu Senior + w Padwi Narodowej. Jest to jedno z najwyższych dofinansowań na Podkarpaciu i wynosi kwotę 163.115 zł.
... zobacz więcej

2021-05-19

DPS w Żarach bardziej prawdopodobny
Mieszkania czy dom pomocy społecznej w budynku starej szkoły? Jeśli nie będzie chętnych na kupno, miasto Żary ma już swoje pomysły. Według prognoz, które bierze pod uwagę żarski magistrat, za niespełna dwadzieścia lat starsze osoby będą stanowić 40 procent ogółu ludności w Polsce. Szanse więc, że decyzja przechyli się na korzyść DPS są spore.
... zobacz więcej

2021-05-19

DPS w Będzinie Grodźcu ulega metamorfozie
Siedziba Domu Pomocy Społecznej w będzińskim Grodźcu zmienia się. Wkrótce będzie się tutaj mieszkało wygodniej, a cały budynek stanie się również bardziej ekologiczny. Ważna jest dla nas nie tylko ochrona środowiska, najważniejsi są nasi mieszkańcy - mówi Sebastian Szaleniec, starosta będziński.
... zobacz więcej

2021-05-19

Granty dla DPS-ów w ramach walki z COVID-19
Na stronie NFZ można znaleźć informację o grantach, których przedmiotem może być dopłata do pensji oraz materiały ochrony przed COVID-19. W celu uczestnictwa w projekcie grantowym wnioskodawca przesyła zgłoszenie w terminie od 7 maja do 31 maja 2021 r. https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-852021def,7351.html
... zobacz więcej

2021-05-18

RFN: Kolejne ogniska koronawirusa mimo zaszczepień
Jak dochodzi do tworzenia licznych kolejnych ognisk koronawirusa w niemieckich domach opieki, na razie nie wiadomo. Sytuacja jest dynamiczna. Mieszkańcy i personel są już w przytłaczającej większości zaszczepieni, obowiązują ostre restrykcje sanitarne. Nowe ognisko covid jest np. w domu opieki Dana w Hanowerze (17 zakażeń). Jedynym pocieszeniem jest stosunkowo łagodny przebieg choroby.
... zobacz więcej

2021-05-18

"To tylko kilka dni" - nowy program i fala krytyki
W niedzielę TTV pokazała pierwszy odcinek "To tylko kilka dni", w którym znane osoby na kilka dni, jak zapowiada stacja, "przejmują opiekę nad osobami niepełnosprawnymi". Format był krytykowany długo przed premierą. O tym, dlaczego tak się stało, mówią twórczynie i pedagożki, które od lat prowadzą czołowy teatr z aktorami z niepełnosprawnością. Krytycy: "Czy mamy jakiegokolwiek bohatera z niepełnosprawnością w zapowiedzi programu "To tylko kilka dni"? Nie, mamy celebrytów, to oni są bohaterami"...
... zobacz więcej

2021-05-18

Wręczono medale św. brata Alberta
Wanda Woś, Jolanta Stokłosa, Anna Piskorz, Jacek Cygan oraz Dzieło Pomocy św. Ojca Pio odebrali w poniedziałek medale św. brata Alberta, przyznawane za bezinteresowne działanie na rzecz osób niepełnosprawnych, bezdomnych i potrzebujących. Gala wręczenia nagród odbyła się w ośrodku Dolina Słońca w podkrakowskich Radwanowicach.
... zobacz więcej

2021-05-18

Mieszkania wspomagane w Raciborzu czekają
Proces rekrutacji do mieszkań wspomaganych w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy placu Wolności w Raciborzu (budynek dawnej komendy policji) ma charater ciągły - informuje Ośrodek Pomocy Społecznej. Oprócz mieszkań wspomaganych, Dzienny Dom Pomocy Społecznej oferuje również m.in. zajęcia terapeutyczne i kulturalne, pomoc psychologiczną, możliwość korzystania z sali rehabilitacyjnej. Z oferty mogą skorzystać uczestnicy projektu. Nabór ruszył 10 maja.
... zobacz więcej

2021-05-17

Dom opieki w Kaszewicach otwarty
Dom Seniora w Kaszewicach (gmina Kluki) już rozpoczął działalność. Pierwsi seniorzy już zamieszkali w placówce. Placówka prowadzona jest przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Stwarza możliwość opieki całodobowej, mieszkańcy z okolic mogą skorzystać też w pobytu dziennego.
... zobacz więcej

2021-05-17

Coraz drożej w zielonogórskim DPS
W ostatnim czasie wzrosły ceny za pobyt w DPS przy ul. Lubuskiej w Zielonej Górze. Po ubiegłorocznych aferach w placówce powstało izolatorium, zakupiono także nowy sprzęt do ćwiczeń i terapii, w tym innowacyjne urządzenie interaktywne. Średni koszt utrzymania w 23 domach pomocy społecznej w województwie lubuskim wynosi 4717,36 zł. W DPS przy ul. Lubuskiej to teraz 5264 zł, podaje Gazeta Lubuska.
... zobacz więcej

2021-05-17

Konkurs na dyrektora DPS w Ciechanowie
Starostwo Powiatowe ogłosiło już konkurs na dyrektora Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kruczej w Ciechanowie. To pokłosie odwołania z tego stanowiska Przemysława Zadrożnego. Dokumenty aplikacyjne będą przyjmowane do 19 maja do godz. 16:00 w Biurze Obsługi Mieszkańca, mieszczącym się w siedzibie Starostwa przy ul. 17 Stycznia 7. Dotychczasowy dyrektor DPS-u przy ul. Kruczej został zwolniony z pracy w ostatni piątek. Zarząd powiatu ciechanowskiego uzasadniał decyzję utratą zaufania i poważnym naruszeniem wykonywanych obowiązków.
... zobacz więcej

2021-05-14

Rozwijać rodzinne domy pomocy społecznej
W czterech województwach - dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i podkarpackim - nie funkcjonują żadne rodzinne domy pomocy społecznej - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Dodał, że rozwój tych placówek wpisuje się w idee deinstytucjonalizacji usług opiekuńczych. Obecnie funkcjonuje 47 rodzinnych domów pomocy w 12 województwach. W przyszłym roku planowana jest realizacja programu wspierającego rodzinne domy pomocy.
... zobacz więcej

2021-05-14

Mieszkaniec DPS w Ciechanowie wspomina wicestarostę
Wicestarosta ciechanowski Stanisław Kęsik zmarł nagle w wieku 63 lat. Pracował także przez 7 lat w Domu Pomocy Społecznej "Kombatant". Jeden z jego byłych podopiecznych wspomina go wyjątkowo ciepło: "- Znałem Go w miarę dobrze. Nie wiem, jakim był wicestarostą, ale przez 7 lat był superpracownikiem naszego DPS "Kombatant". Zawsze oddany i chętny do pomocy mieszkańcom i dobrym kolegą współpracowników. Często mnie karmił posiłkami, zawsze z poczuciem humoru. Niech się raduje wieczną miłością dobrego Boga, w którego wierzył".
... zobacz więcej

2021-05-14

Dobre wieści z powiatu tarnowskiego
W powiecie tarnowskim wraca normalność. Spada liczba zakażonych. Szczepienia odbywały się również w dps-ach, w niektórych takich placówkach zaszczepiło się sto procent pensjonariuszy. Po szczepieniach pensjonariuszy w dps-ach nie ma tam zachorowań na Covid-19.
... zobacz więcej

2021-05-13

Wolne miejsca nadal w przasnyskich dps-ach
Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej w Przasnyszu poinformowało, że w DPS-ach przy ul. Ruda i Świerczewo nadal są wolne miejsca. Cztery wolne miejsca są dostępne w Domu Pomocy Społecznej dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie przy ul. Ruda 1 w Przasnyszu. Czternastoma wolnymi miejscami z kolei dysponuje Dom Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku oraz osób przewlekle somatycznie chorych Zgromadzenia SS Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Przasnyszu przy ul. Świerczewo 9.
... zobacz więcej

2021-05-13

Kobieta będzie kierować DPS w Baszkowie
Dziś poznamy nazwisko nowego dyrektora DPS-u w Baszkowie. Jedno jest pewne szykuje się prawdziwa rewolucja. Schedę po sprawującym od 1988r. swoją funkcję Dionizym Waszczuku, który odchodzi na emeryturę, na pewno przejmie kobieta. W szranki do walki o stanowisko zgłosiła się piątka chętnych, w dodatku samych przedstawicielek płci pięknej.
... zobacz więcej

2021-05-13

Sprawniej dzięki sieciom sensorycznym
Sprawniejsza opieka nad seniorami w Domu Pomocy Społecznej - za pomocą sieci sensorycznych. System wymyślili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim na tegoroczny konkurs TECHNOGRANÓW organizowany przez powiat ostrowski. Pomysł został zauważony i nagrodzony. Ale też powiat nie wyklucza, że z niego skorzysta organizując prace w nowym DPS- ie, który budowany jest w Ostrowie.
... zobacz więcej

2021-05-12

Chleb, smalec i trochę wege
Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie korzystając z pięknej pogody postanowili przystąpić do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Podopieczni DPS-u biorą także udział w licznych zajęciach kulinarnych czy manualno-plastycznych. Ostatnie z nich pozwoliły na stworzenie kolorowych kwiatów, a w kuchni natomiast piekł się pyszny swojski chleb i powstawał przepyszny smalec. Podopieczni dowiedzieli się także jak w codziennej diecie zastąpić mięso, wykonując przy tym pyszne dania z soczewicy i ciecierzycy.
... zobacz więcej

2021-05-12

W Skierniewicach tworzą "piękne rzeczy"
W DPS w Skierniewicach prowadzone są między innymi warsztaty terapii zajęciowej, podczas których powstają piękne rękodzielnicze rzeczy. Wielu z pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej odkrywa swoje talenty artystyczne podczas zajęć prowadzonych przez wolontariuszy. Panie zabrały się już za szycie różnych gadżetów, zabawek i przytulanek, co związane jest ze zbliżającym się Dniem Dziecka. Powstają również piękne przedmioty, których podstawą konstrukcyjną są zużyte metalowe puszki.
... zobacz więcej

2021-05-12

Ciekawsza oferta WTZ w Bukowcu
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bukowcu w gminie Korzenna już niedługo ruszą z nową ofertą zajęć dla swoich podopiecznych. Ośrodek postanowił przekuć ciężką z powodu pandemii sytuację w coś dobrego. Po powrocie podopieczni będą mogli uczestniczyć w zajęciach z wypalania ceramiki, a do pracowni krawieckiej trafią krosna tkackie. Dostępny będzie też ogródek, w którym uczestnicy na własny użytek będą uprawiać owoce i warzywa.
... zobacz więcej

2021-05-11

DPS "Biały kamień w Wałbrzychu otwarty
W poniedziałek 10 maja w Wałbrzychu oficjalnie otwarto Dom Pomocy Społecznej „Dom Seniora – Biały Kamień”. W komfortowych warunkach zamieszka tam 30 osób. Zostaną umieszczone w 12 pokojach, zlokalizowanych na I i II piętrze. Po pięciu latach ilość mieszkańców może zwiększyć się do 45 – 48 osób. W dalszych planach jest remont trzeciego i części drugiego piętra budynku po dawnej szkole, gdzie powstał DPS.
... zobacz więcej

2021-05-11

Sanepid określił zasady dla łódzkich dps-ów
Mieszkańcy domów pomocy społecznej w Łodzi od środy będą mogli opuszczać placówki, a także spotykać się z bliskimi na ich terenie. W okresie pandemii kontakty pensjonariuszy ze światem zewnętrznym były ograniczone - teraz ich zasady określił sanepid. Biorąc pod uwagę, że nie wszyscy pensjonariusze zostali zaszczepieni, np. z powodu przeciwwskazań medycznych lub indywidualnej odmowy, placówki przygotowały szybkie testy na obecność koronawirusa.
... zobacz więcej

2021-05-11

Polacy Rejonu Wileńskiego będą mieli kolejny dom opieki
Już w przyszłym tygodniu zacznie działać dom opieki społecznej dla osób starszych w Wielkiej Kosinie na Litwie. Nowa placówka opiekuńcza w rejonie wileńskim uzyskała wszelkie niezbędne zezwolenia. Realizacja projektu kosztowała ponad 1 mln euro: Samorząd Rejonu Wileńskiego skierował z budżetu 403 tys. euro, a pozostała suma pochodzi z funduszy unijnych. Będzie to druga placówka powołana przez Samorząd Rejonu Wileńskiego oferująca długoterminową i krótkoterminową opiekę społeczną osobom o specjalnych potrzebach na terenach zamieszkałych w większości przez ludność polskojęzyczną.
... zobacz więcej

2021-05-10

Najlepsze życzenia na nowej drodze życia
To był pierwszy ślub w historii Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie (Bochnia). Młoda Para poznawała się od dwóch lat i jesienią 2020 roku zdecydowali, że chcą się pobrać. Kameralna ceremonia oraz przyjęcie odbyły się (ze względu na ograniczenia) bez udziału osób z zewnątrz. Nie zabrakło jednak uroczystego obiadu, szampana oraz tortu. Nowożeńcy cierpią na stwardnienie rozsiane i poruszają się na wózkach.
... zobacz więcej

2021-05-10

Szczepienia mieszkańców domów pomocy są skuteczne
Jak powiedział w DPS w Parsowie w Zachodniopomorskiem wiceminister spraw wewnętrznych - w kraju dwie dawki szczepionki otrzymało już 95 procent podopiecznych domów pomocy społecznej. Podkreślił przy tym, że niewielka liczba nowych zachorowań na COVID-19 w dps-ach to dowód na skuteczność programu szczepień. "W skali kraju tylko 18 osób podopiecznych zachorowało na covid pomimo zaszczepienia i przechodzą dużo łagodniej te choroby, nie muszą być hospitalizowane".
... zobacz więcej

2021-05-10

Wrocławskie domy dziennego pobytu znów otwarte
Seniorzy wracają do Dziennych Domów Pomocy we Wrocławiu. Po siedmiomiesięcznej miesięcznej przerwie związanej z pandemią, placówki otwierają się na nowo. W niektórych placówkach są jeszcze wolne miejsca:
... zobacz więcej

2021-05-07

Siostry ciągle opiekują się dziećmi, za które nikt nie chce zapłacić
Dziesięcioro rodzeństwa, będących pod opieką Sióstr Służebniczek NMP NP w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Starej Wsi, wciąż pozostaje na ich utrzymaniu. A nie państwa, jak wskazał wyrok sądu. Stowarzyszenie Europa Tradycja zawiadamia Prokuratora Generalnego i wojewodę podkarpackiego. Zobowiązania z tytułu opieki nad dziećmi urosły już do sumy 300 tysięcy złotych.
... zobacz więcej

2021-05-07

Granty NFZ także dla domów pomocy społecznej
Narodowy Fundusz Zdrowia ogłasza drugi nabór na granty w ramach polepszania bezpieczeństwa pacjentów w Domach Pomocy Społecznej, Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych, Zakładach Pielęgnacyjno-Opiekuńczych i hospicjach. Chodzi głownie o pieniądze na dodatkowe wynagrodzenia dla pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych oraz członków personelu pomocniczego placówek.
... zobacz więcej

2021-05-07

W Łodzi budują "wyjątkowy dom"
Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych buduje Wyjątkowy Dom -czyli miejsce stałego lub tymczasowego pobytu, gdzie podopieczni z niepełnosprawnościami intelektualnymi będą uczyć się samodzielności. Do ukończenia budowy potrzeba jeszcze 7 milionów złotych, dlatego organizacja utworzyła specjalną zbiórkę pieniędzy. Wyjątkowy Dom mają tworzyć trzy placówki o różnych profilach: pielęgnacyjnym, aktywizującym i usamodzielniającym.
... zobacz więcej

2021-05-06

W Raczkowej poszukują pracowników
Kierownik nowo powstałego Domu Pomocy Społecznej w Raczkowej koło Sanoka prowadzi rekrutację na kilka stanowisk pracy. Do pracy w DPS poszukiwani są: pielęgniarka/pielęgniarz, opiekun (preferowany opiekun medyczny), konserwator, kucharz, pomoc kuchenna, intendent/dietetyk.
... zobacz więcej

2021-05-06

Sposób na resocjalizację
2,5 tys. kompletów odzieży ochronnej m.in. dla pracowników domów pomocy społecznej uszyli osadzeni w Zakładzie Karnym w Cieszynie i w areszcie w Bielsku-Białej. Zdaniem por. Ewy Pysz akcja to jeden ze sposobów resocjalizacji w zakresie kształtowania umiejętności społecznych i poznawczych.
... zobacz więcej

2021-05-06

Zaszczep się! - żądanie do kanadyjskich pracowników domów opieki
"Zaszczep się" - wzywa kanadyjski minister edukacji Dominic Cardy. I oczekuje tego zwłaszcza od pracowników placówek opieki długoterminowej. To właśnie w domach opieki roznosicielami koronawirusa są teraz pracownicy niezaszczepieni. Ofiarami personelu są np. dwie osoby - rezydenci z placówki w Grand Falls, które zmarły w niedzielę. Rodziny zmarłych nie kryją wściekłości.
... zobacz więcej

2021-05-05

Renta dożywotnia za mieszkanie zabezpieczy starość?
Mieszkanie może być także w Polsce dobrym zabezpieczeniem na starość. Coraz większa liczba osób decyduje się na przekazanie prawa własności do nieruchomości w zamian za świadczenia pieniężne lub opiekę. Tylko w 2020 roku zawarto ponad 13 tys. umów o dożywocie regulujących takie transakcje. Polscy seniorzy chcieliby otrzymywać świadczenia w wysokości kilku tysięcy miesięcznie. Są też zainteresowani dodatkowymi benefitami np. pakietem darmowej opieki medycznej, ubezpieczeniem mienia, usługami typu assistance...
... zobacz więcej

2021-05-05

Najwyższa nagroda powiatu gliwickiego dla Caritasu
„Bene Meritus” jest najwyższą nagrodą przyznawaną przez Powiat Gliwicki. W tym roku laureatem w kategorii zbiorowej został Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie. Prowadzi on tam Dom Pomocy Społecznej przeznaczony dla 90 osób z niepełnosprawnością intelektualną, Środowiskowy Dom Samopomocy dla 50 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z zaburzeniami psychicznymi i WTZ dla 50 osób.
... zobacz więcej

2021-05-05

Skradziono jej całą biżuterię. Wszyscy umywają ręce.
99-letnia Birgitta Wiberg została okradziona ze wszystkich kosztowności z pokoju w domu opieki Villa Agadir na wyspie Lidingö w Sztokholmie, w czasie gdy placówka była teoretycznie odizolowana od świata z powodu ryzyka pandemii. Złodziej skorzystał z okazji, gdy jesienią ubiegłego roku Birgitta Wiberg była tymczasowo hospitalizowana. Kiedy wróciła po kilku tygodniach, odkryła, że ​​z sejfu w pokoju zniknęło wiele pierścionków i biżuterii o łącznej wartości 60 000 koron. Kradzież została zgłoszona na policję, ale śledztwo zostało zamknięte. W czasie pobytu w szpitalu klucz od sejfu był bowiem w dyspozycji personelu placówki (co było naruszeniem ze strony rezydentki), a okradziona nie była ubezpieczona.
... zobacz więcej

2021-05-04

Czechy: Żądanie natychmiastowego zniesienia ograniczeń wobec mieszkańców dps-ów
Zastępczyni czeskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, Monika Šimůnková zwróciła się do Ministra Zdrowia o natychmiastowe zniesienie ograniczeń w odwiedzinach i wyjściach mieszkańców domów seniora i innych domów opieki. Obecnie Ministerstwo Zdrowia Czech pozwala im na opuszczenie placówki tylko pod warunkiem zaliczenia dwóch testów antygenowych i późniejszej kilkudniowej izolacji. "Nie można zaakceptować ograniczeń dotyczących tych osób w ich prawach podstawowych" - powiedziała Šimůnková.
... zobacz więcej

2021-05-04

Ofiary śmiertelne w domu opieki w Poczdamie
Jak informuje portal Potsdamer Neueste Nachrichten (PNN), w domu opieki Thusnelda-von-Saldnern-Haus w poczdamskiej dzielnicy Babelsberg (Niemcy) od ataku nożem zginęły cztery osoby, a jeszcze jedna została ciężko ranna. Podejrzana o ten mord jest 51-letnia kobieta, pracująca w grupie mężczyzn niepełnosprawnych. Narzędziem zbrodni był nóż. Przyczyny zdarzenia są aktualnie badane.
... zobacz więcej

2021-05-04

Nowy DPS w Raczkowej czeka na pozwolenie otwarcia
Dobiegła końca budowa Domu Pomocy Społecznej w Raczkowej w gminie Sanok. Obiekt został również wyposażony w nowoczesny sprzęt. Już niebawem pojawią się w nim pierwsi mieszkańcy. Będą mieli do dyspozycji między innymi 21 komfortowych pokoi, świetlicę, stołówkę oraz kaplicę. Inwestycja kosztowała ponad 8 mln złotych, z czego 3 mln pozyskano w ramach dofinansowania. Pozostałe środki zabezpieczyła Gmina Sanok we współpracy z radą gminy.
... zobacz więcej

2021-04-30

Poznański DPS przeniesie się do nowego budynku
Zakończenie robót budowlanych w nowej siedzibie DPS przy ul. Żołnierzy Wyklętych na Strzeszynie w Poznaniu planowane jest na ostatni kwartał 2021 roku. Już niedługo około stu osób będzie mogło wprowadzić się do nowego budynku. Na Strzeszyn przeprowadzą się pensjonariusze DPS nr 1, mieszczącego się obecnie w kamienicy przy ul. Bukowskiej.
... zobacz więcej

2021-04-30

Program szczepień niepełnosprawnych po spotkaniu z posłanką KO Iwoną Hartwich
Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych. Osoby z tej grupy oraz ich opiekunowie nie będą musieli umawiać się na termin. Zaszczepieni będą nie tylko niepełnosprawni, ale i ich opiekunowie. Rozpoczną się też "szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych tzn. w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, w środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej".
... zobacz więcej

2021-04-30

Zaciemnienie diagnostyczne rzutuje na proces leczenia
- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną są bardzo podatne na zjawisko zaciemnienia diagnostycznego. Polega ono na tym, że objawy choroby kładzione są na karb ich ogólnego stanu. Lekceważy objawy, uznając, że to na co skarży się dana osoba, wynika z jej zaburzeń zachowania i nie wymaga pilnej uwagi - mówi Maria Libura, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej.
... zobacz więcej

2021-04-29

Koniec oszustw na kartę parkingową za rok
Zajmowanie miejsc dla osób z niepełnosprawnością przez kierowców do tego nieuprawnionych to poważny problem. Policja czy straż miejska nie ma jednak jak z oszustami walczyć. Ci legitymują się podrabianymi kartami i są praktycznie bezkarni. To zmieni się w przyszłym roku. Utworzona zostanie centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych, do której dostęp będzie miała m.in. policja.
... zobacz więcej

2021-04-29

Poszukiwania nowego dyrektora średnio udane
Do piątku były przyjmowane zgłoszenia do konkursu na dyrektora DPS w Bochni. Odpowiedziała tylko jedna osoba. O tym, czy zostanie szefem DPS zdecyduje komisja konkursowa. Tymczasem kilka dni temu w sądzie pracy zapadł wyrok w sprawie zwolnienia poprzedniej dyrektorki. Doszło do niego w czerwcu ub. roku, po kryzysie wywołanym przez COVID-19.
... zobacz więcej

2021-04-29

Łódzkie DPS-y czekają kolejne zakupy i remonty
2 mln zł przeznaczy w tym roku miasto Łódź na inwestycje w miejscowych domach pomocy społecznej. Remontowane będą pokoje i łazienki mieszkańców. Placówki będą się modernizować pod potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Będą zakupy mebli do ogrodów, a nawet... mural dla seniorek. Każdego roku miasto przeznacza ok. 2-3 mln zł na inwestycje i zakupy w DPS. Łódź ma 13 takich placówek. Mieszka w nich ok. 2200 pensjonariuszy.
... zobacz więcej

2021-04-28

DPS w Jarogniewicach czekają zmiany
W styczniu tego roku Zarząd Powiatu Kościańskiego kupił pałac wraz z przypałacowym majątkiem, gdzie znajduje się Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Teraz planowane jest stopniowe zwiększanie w placówce liczby miejsc pobytu i poszerzenie profilu mieszkańców. Trwają też prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowej koniecznego remontu.
... zobacz więcej

2021-04-28

Prokuratorskie zarzuty
Adam S. w DPS-ie był kierowcą i złotą rączką. Według prokuratury miał kilkukrotnie wykorzystać seksualnie jedną z niepełnosprawnych intelektualnie pensjonariuszek. Mimo zarzutów, mężczyzna dalej pracował w DPS prowadzonym w w Łopiennie przez siostry elżbietanki. Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut kilkukrotnego wykorzystania seksualnego 30-latki.
... zobacz więcej

2021-04-28

Koci problem
Pensjonariusze i sąsiedzi DPS w Opolu od lat dokarmiali w ogrodzie koty wolnożyjące. Twierdzą, że odkąd zmieniło się kierownictwo, zmieniły się też zasady. – Ci, którzy się nie podporządkują, usłyszeli, że mogą zmienić miejsce zamieszkania – mówią rozżaleni seniorzy. Dyrekcja ośrodka zaprzecza i przedstawia własne (całkiem zresztą rozsądne) argumenty.
... zobacz więcej

2021-04-27

DPS w Gorzycach poczeka na rozdzielnię
Na modernizację potrzebnej głównej rozdzielni elektrycznej w gorzyckim DPS powiat wodzisławski musi poszukać pieniędzy. W planowanej inwestycji głównie chodzi o zapewnienie zasilania awaryjnego. Tymczasem budżet powiatu na ten rok jest już uchwalony i nie przewidziano środków na ten cel. Starosta uważa, że placówka zbyt późno zwróciła się z wnioskiem o zabezpieczenie środków na zadanie inwestycyjne. Teraz trzeba będzie poczekać.
... zobacz więcej

2021-04-27

Powstaje DPS w Ostrowie
Do połowy roku nowy DPS w Ostrowie będzie już w stanie surowym zamkniętym. Całość zakończy się latem przyszłego roku. Trwa jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w powiecie ostrowskim - budowa nowoczesnego Domu Pomocy Społecznej. Powstaje w rejonie ulicy Zębcowskiej. Koszt to ponad 17 milionów złotych. Płaci powiat, bo DPS to zadanie tego samorządu.
... zobacz więcej

2021-04-27

Innowacyjna placówka dla osób z zaburzeniami psychicznymi
Już niedługo w dawnej szkole przy ul. Municypalnej w Łodzi powstanie innowacyjny dom opieki dla osób chorych psychicznie. Pomysł zrodził się w głowach pracowników Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych w 2016 roku. - Wszystko robimy tu z uczuciem, bo chcemy, żeby to był naprawdę ich drugi dom - podkreśla koordynatorka kampanii promocyjnej projektu.
... zobacz więcej

2021-04-26

Radomsko: łazienki do remontu
Zarząd Województwa Łódzkiego przekazał wsparcie z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pieniądze otrzyma m.in. Powiat Radomszczański, który otrzyma 79 tys. złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację części łazienek w Domu Pomocy Społecznej w Radomsku.
... zobacz więcej

2021-04-26

Ośrodek dziennego pobytu za unijne pieniądze
W Sokółce powstanie Ośrodek Dziennego Pobytu dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Będzie to pierwsze miejsce w powiecie sokólskim, oferujące dzienny pobyt i wsparcie osobom ze znaczną i głęboką niepełnosprawnością. Ośrodek utworzy Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie AKTYWNI. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia wyniesie 422 700 złotych, z tego dotacja z funduszy unijnych pokryje 400 tys. zł.
... zobacz więcej

2021-04-23

Lubelszczyzna: projekty za fundusze unijne
Na Lubelszczyznę trafi ok. 40 mln zł z środków unijnych na walkę z wykluczeniem społecznym i wsparcie osób starszych lub niepełnosprawnych. W czwartek podpisano pierwsze umowy na realizację projektów. W Świdniku przy ul. Norwida zostanie uruchomione Centrum Aktywności Społecznej. W Leśniowicach i Dąbrowicy ruszą Dzienne Domy Pobytu (Pomocy). Powstaną też kluby seniora.
... zobacz więcej

2021-04-23

Część poprawek senatu przyjęta
Sejm przyjął część poprawek senatu do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Dotyczyły one m.in. wydłużenia obowiązywanie dotychczasowych standardów w zakresie poziomu zatrudnienia i kwalifikacji pracowników w określonych placówkach opieki całodobowej powstałych przed 1 stycznia 2020 r. Zdaniem Senatorów w obecnej sytuacji – trwania pandemii – spełnienie nowych standardów we wcześniej przewidzianym terminie jest znacznie utrudnione.
... zobacz więcej

2021-04-23

Wolne miejsca i remonty - problemy DPS-ów z powiatu pabianickiego
Po raz pierwszy od wielu lat pokazały się wolne miejsca w DPS-ach. Na koniec roku było ich 8 w Pabianicach i 7 w Konstantynowie. Jak mówi dyrektor PCPR w Pabianicach, rodzi to ogromne, negatywne skutki finansowe. DPS-y nie cieszyły się dobrą sławą. Mówiło się, że to siedlisko epidemii, więc osoby starsze bały się przychodzić. Wierzymy, że to się zmieni. Na rok 2021 dyrektor wykazał dwie podstawowe potrzeby dla DPS-ów w Pabianicach i Konstantynowie Łódzkim. Jest to remont 3. i 4. piętra w placówce przy ulicy Łaskiej. Drugą jest remont starej kotłowni w DPS w Konstantynowie.
... zobacz więcej

2021-04-22

Analizowano i podsumowywano
Funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej w Radziechowicach oraz Radomsku, a w szczególności działania podejmowane w DPS w związku z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2, były przedmiotem analiz Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Radomszczańskiego, która zebrała się zdalnie we wtorek 20 kwietnia.
... zobacz więcej

2021-04-22

strzałka do góry