DPS_tlo
Chyba nie koniec sprawy w Młodzieszynie
8 października zakończyła się sprawa sądowa związana z nieprawidłowościami w Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Zapadły wyroki skazujące, jednak najprawdopodobniej nie jest to ostateczne zakończenie, ponieważ starosta Jolanta Gonta zapowiada apelację. "Najpierw wystąpię o uzasadnienie wyroku i dopiero po analizie tego uzasadnienia zostanie podjęta odpowiednia decyzja, bo póki co nie widzę powodu, by tak łagodnie potraktować winnych tych przestępstw – podkreśla starosta.
... zobacz więcej

2021-10-20

A może lepiej nie porównywać?!
"Miałem okazję zobaczyć dziś rano jeden z waszych DPS-ów w Janowicach Wielkich. Mieliśmy okazję zapoznać się z sytuacją podopiecznych czy personelu po czasie pandemii. W porównaniu z innymi krajami udało nam się dość szczęśliwie przetrwać ten okres" – mówił wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
... zobacz więcej

2021-10-20

Nagroda dla filmu z udziałem braci z DPS w Podzamku
Bracia Adam i Piotr Jaskiewiczowie – mieszkańcy DPS w Podzamku, zagrali główne role w nagrodzonym na Międzynarodowym Festiwalu Internationaal Film Fest Gent w Belgii filmie „Z Bratem”. Film w reżyserii Mattiasa Bavré zdobył główną nagrodę – Grand Prix w kategorii filmów dokumentalnych, a także III miejsce w ocenie publiczności. Film nagrywany był w bardzo trudnych, covidowych czasach, a plenerowe zdjęcia trwały ponad rok.
... zobacz więcej

2021-10-20

Problem od dawna znany ma wreszcie przestać istnieć
Dorosłe dziecko nie będzie miało obowiązku ponoszenia opłaty za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej, jeśli wykaże, że rodzic ten rażąco naruszał obowiązek alimentacyjny lub inne obowiązki rodzinne – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, którym w środę ma się zająć rząd.
... zobacz więcej

2021-10-19

Powiat opolski finansuje zmiany w DPS w Prószkowie
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie mają nową salę gimnastyczną. Dotąd podopieczni korzystali z gościnności miejscowej szkoły podstawowej, która udostępniała swoją salę gimnastyczną. Lada chwila zacznie się też wymiana ogrzewania z węglowego na gazowe.
... zobacz więcej

2021-10-19

Prezentacja fotografii ze Ślesina
„Codzienność mieszkańców DPS w Ślesinie zatrzymana w kadrze”, to tytuł wystawy fotograficznej dokumentującej życie podopiecznych placówki. Będzie można ją obejrzeć w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ślesinie od 20 października do 2 listopada br. Ekspozycję przygotowali terapeuci zajęciowi pracujący w Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Składa się na nią osiemdziesiąt zdjęć ich autorstwa, przedstawiających mieszkańców Domu w codziennych sytuacjach.
... zobacz więcej

2021-10-19

Wspierane mieszkania chronione w Złotoryi
Pan Jurek miał problemy z samodzielnym funkcjonowaniem w miejscu, w którym żył dotąd. Znalazł jednak bezpieczny azyl w mieszkaniu chronionym, które Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotoryi stworzył dla niepełnosprawnych psychicznie osób mających trudności mieszkaniowe. Jest tutaj pierwszym lokatorem. Zyskał czas i wygodne warunki do usamodzielnienia się, w czym wesprą go pracownicy MOPS.To pierwsze na terenie Złotoryi tzw. mieszkanie chronione wspierane...
... zobacz więcej

2021-10-18

Płacić nawet za złego ojca...
Dla sióstr Marioli i Anety wczesne dzieciństwo było koszmarem. Razem z matką były poniżane, wyzywane i bite przez ojca alkoholika. Po latach upokorzeń w 1988 roku matka zdecydowała się zostawić ojca. We wrześniu 2020 roku GOPS upomniał się o opłacanie pobytu ojca w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Kobiety zaskarżyły decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który do czasu zakończenia postępowania wstrzymał jej wykonanie. Zaległe opłaty jednak stale rosną.
... zobacz więcej

2021-10-18

110 lat Pani Elżbiety!
110. urodziny obchodzić będzie wkrótce Elżbieta Rogala, mieszkająca w Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie Pomorzanka spod Chojnic, oddana żona, dzielna wojenna matka, zaangażowana babcia i prababcia, najstarsza mieszkanka województwa kujawsko-pomorskiego, świadek historii regionu. Życzenia urodzinowe dla pani Elżbiety można przesłać pocztą lub przekazać w internecie, na portalu facebookowym marszałka Piotra Całbeckiego, który jest inicjatorem akcji.
... zobacz więcej

2021-10-18

Kolejna transza dodatkowych środków
Blisko 1,5 mln zł trafi do 32 domów pomocy społecznej w województwie zachodniopomorskim. Jest to kolejna transza dodatkowych środków z budżetu państwa dla tych placówek. Najwyższa kwota trafi do powiatu koszalińskiego, który prowadzi 6 dps-ów, w których jest 667 miejsc. Dotacje trafią też do powiatu białogardzkiego i kołobrzeskiego. Pierwsza transza dodatkowych środków na ten rok dla samorządów prowadzących dps-y została przekazana przez wojewodę w marcu.
... zobacz więcej

2021-10-15

Biskup z wizytą w Domu Seniora Leonianum
O tym, że Bóg błogosławi ludziom niosącym na swych barkach krzyż, powiedział bp Piotr Libera w Domu Seniora Leonianum w Sikorzu, w jego święto patronalne. Patronem domu jest bł. bp Leon Wetmański, męczennik II wojny światowej. W święcie patronalnym Domu Leonianum uczestniczyli pensjonariusze, ich rodziny, opiekunowie i pracownicy oraz klerycy płockiego seminarium. Po Mszy św. mieli czas na rozmowę, integrację i słodki poczęstunek. Dom Seniora Leonianum – Piękne życie! prowadzi Fundacja Leonianum. Przebywa w nim obecnie 71 podopiecznych.
... zobacz więcej

2021-10-15

Gorlice: fałszywi darczyńcy
Rzekomo trudny los staruszków w lokalnym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Michalusa w Gorlicach miał być dla potencjalnych darczyńców wyciskaczem łez, powodem wzruszeń, a tym samym argumentem do wsparcia domu, w którym schorowanym starcom przyszło spędzać jesień życia. Dla organizatorów „szlachetnej” pomocy, dom miał stać się źródłem zarobku. Ile osób dało się oszukać i wpłaciło pieniądze - nie wiadomo. Do DPS przy Michalusa zgłosiły się natomiast trzy osoby, które chcąc potwierdzić rzetelność ludzi zbierających pieniądze na rzecz domu, dowiedziały się, że żadna zbiórka nie jest prowadzona.
... zobacz więcej

2021-10-15

Zajęcia szkolne w wyremontowanym budynku
Od 1 listopada Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w DPS „Junior” w Miłkowie będą odbywali zajęcia szkolne w nowym miejscu. Na działalność placówki został przeznaczony pawilon B, który został odremontowany, zaadoptowany i wyposażony zgodnie z aktualnymi standardami i wymaganiami sanitarnymi. Wstawiono również nowe meble posiadające odpowiednie certyfikaty. Szkoła w tej chwili liczy 23 uczniów. Są to osoby w wieku od 7 do 25 lat.
... zobacz więcej

2021-10-14

Gierałcice: anonimowe zarzuty nie potwierdziły się
Po kontrolach umorzono sprawę rzekomej przemocy w DPS w Gierałcicach. Wcześniej do ośmiu instytucji rozesłano anonimowe zawiadomienie o mobbingu, a nawet pobiciu jednej z pracownic. W Domu Pomocy Społecznej w Gierałcicach wszczęto potem kilka kontroli, a czynności sprawdzające wszczęła kluczborska policja. Zarzuty jednak nie potwierdziły się, a nikt nie złożył zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Rzekomo pobitej pracownicy nie przedłużono umowy o pracę.
... zobacz więcej

2021-10-14

Inowrocław dziękuje za zaangażowanie i pomoc
Starosta Inowrocławska Wiesława Pawłowska spotkała się w Sali Sesyjnej starostwa z pracownikami powiatowych Domów Pomocy Społecznej w Inowrocławiu, którzy podczas pandemii koronawirusa pracowali w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr L. Błażka w Inowrocławiu. Łącznie w pracach administracyjno – organizacyjnych, podczas akcji szczepień w szpitalu, uczestniczyło 21 pracowników Domów Pomocy Społecznej w: Parchaniu, Warzynie, Inowrocławiu, Ludzisku i Tarnówku.
... zobacz więcej

2021-10-14

Pieniądze dla dps-ów z Unii i z krajowych źródeł
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w swoim komunikacie poinformowało, że od początku pandemii (tzn. w latach 2020-21) wydatkowało dodatkowe 231,6 mln zł dla domów pomocy społecznej. Pieniądze pochodziły z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i z rezerw celowych budżetu państwa. Większość tej kwoty – 137,6 mln zł – do placówek trafiło już w ubiegłym roku. Jeszcze większą kwotę domy pomocy społecznej otrzymały jako wsparcie ze środków unijnych. Te pieniądze mogły zostać przeznaczone m.in. na zakup środków ochrony indywidualnej, zapewnienie miejsc tymczasowego pobytu dla mieszkańców i kadry DPS, dopłaty do wynagrodzeń personelu tych placówek oraz dofinansowanie tymczasowego zatrudnienia nowych osób. Wsparcie otrzymało dotychczas 866 domów na kwotę blisko 289,5 mln zł.
... zobacz więcej

2021-10-14

Zabytek wypięknieje dzięki powstaniu nowego DPS
Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu poszukuje wykonawcy „Opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę i termomodernizację budynku zlokalizowanego przy ul. II Armii 4 w Wałbrzychu na potrzeby Domu Pomocy Społecznej wraz z zagospodarowaniem terenu”. Zainteresowani realizacją tego zadania mogą się zgłaszać do 19 października. Istniejący zabytkowy budynek ma być przeznaczony na całodobowy pobyt osób przewlekle somatycznie chorych (minimalna liczba miejsc/łóżek 45).
... zobacz więcej

2021-10-12

Dom Seniora w Grzybowie uznany za wzorcowy
Członkowie zarządu Domu Seniora w Grzybowie oraz promotor projektu „Baltic for all" reprezentowali Dom Seniora JaSo oraz Gminę Kołobrzeg na konferencji regionalnej Krajowej Izby Domów Opieki KIDO i Fundacji Senior-Care, która odbyła się 30.09.2021 w Brzegu Dolnym. To właśnie działalność Domu Seniora w Grzybowie została zauważona przez delegatów z całej Polski jako wzorcowa w opiece, pielęgnacji i rehabilitacji Seniorów.
... zobacz więcej

2021-10-12

Klasa premium we Wrocławiu
Przy ul. Pułaskiego 2-6 we Wrocławiu trwa rewitalizacja i przebudowa zabytkowego kompleksu dawnego szpitala i zespołu klasztornego Ojców Bonifratrów. W zabytkowych obiektach powstaje dom opieki klasy premium firmy Orpea Polska Sp. z o.o. – Rezydencja Święta Jadwiga. Pierwsi rezydenci w niej wiosną 2022 roku. To będzie drugi obiekt tego typu we Wrocławiu należący do grupy Orpea. W styczniu 2018 roku zakupiła centrum Angel Care (obecnie Rezydencja na ul. Dyrekcyjnej), zamieszkałe przez 120 osób. Planuje je powiększyć o 100 łóżek. Firma nie wyklucza dalszej ekspansji we Wrocławiu.
... zobacz więcej

2021-10-12

Surowe wyroki w sprawie Młodzieszyna
Ogłoszony został wyrok w trwającym blisko trzy lata postępowaniu dotyczącym głośnej afery w Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Afera dotyczyła wyłudzeń oraz nieprawidłowości finansowych popełnionych przez ówczesne kierownictwo ośrodka w latach 2012/2013, a także ówczesnych organów prowadzących w postaci władz powiatu sochaczewskiego. Sąd wskazał ówczesną dyrektor DPS w Młodzieszynie Justynę N. za najbardziej winną skazując ją tym samym na 6 lat więzienia...
... zobacz więcej

2021-10-11

Braki pielęgniarek: na razie wiadomo, co trzeba zrobić
Jednym z najważniejszych tematów poruszanych na ostatnim konwencie powiatów województwa łódzkiego była kwestia obsady pielęgniarskiej w domach pomocy społecznej. Starostowie spotkali się we wtorek 5 października w Bełchatowie i przyjęli stanowisko w sprawie finansowania personelu pielęgniarskiego w dps-ach. Chodzi o to, żeby zapewnić pensjonariuszom dps-ów całodobową opiekę finansowaną przez NFZ, przywrócić kształcenie pielęgniarek na poziomie szkolnictwa średniego i policealnego, czy wreszcie otworzyć możliwości zatrudniania pracowników innych zawodów medycznych, np. ratowników medycznych.
... zobacz więcej

2021-10-11

Projekt unijny dla zachodniopomorskich placówek
Jednorazowe maseczki i rękawiczki trafią do zachodniopomorskich instytucji, w tym domów pomocy społecznej, w ramach unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Środki ochrony osobistej zostaną przekazane placówkom, które złożyły wcześniej zapotrzebowanie w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej. Jak podały służby prasowe marszałka województwa, po taką pomoc zgłosiły się 52 instytucje, m.in. DPS-y, środowiskowe domy samopomocy, hospicja, schroniska dla bezdomnych.
... zobacz więcej

2021-10-11

W Nakle realizują projekt finansowany przez PFRON
We wrześniu br. w Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią rozpoczęto działania związane z realizacją projektu skierowanego dla mieszkańców Domu – finansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” – Moduł IV. Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców zakupione i zamontowane zostały na salach rehabilitacji oraz terapii – klimatyzatory z lampami wiruso- i biobójczymi. W planie jest również zakup pawilonu, który umożliwi prowadzenie dodatkowych zajęć dla mieszkańców na zewnątrz budynku. Pawilon będzie również wykorzystywany podczas odwiedzin rodzin mieszkańców.
... zobacz więcej

2021-10-08

Nowy DPS z własnym "ryneczkiem"
Nie tylko opieka, rehabilitacja i gabinety lekarskie, ale też prawdziwy ryneczek. Tak będzie wyglądał nowy Dom Pomocy Społecznej, który powstaje w Ostrowie. Ma to być wspólna przestrzeń, dostępna dla wszystkich pensjonariuszy. Nowy DPS ma być gotowy w przyszłym roku. Budowa będzie kosztować 18 milionów złotych.
... zobacz więcej

2021-10-08

Targi Rehabilitacja - na 3 dni do Łodzi!
W hali Sportowej przy ul. ks. Skorupki w Łodzi rozpoczęły się trzydniowe Międzynarodowe Targi Rehabilitacji i Fizjoterapii. Kilkudziesięciu wystawców prezentuje przede wszystkim sprzęt ułatwiający powrót do zdrowia i dobrej formy. To przegląd tego co dzieje się w branży, z której korzysta coraz więcej osób. Bo sprzęt rehabilitacyjny służy nie tylko niepełnosprawnym, ale także sportowcom i zwykłym ludziom, którzy chcą jak najdłużej pozostawać w dobrej formie fizycznej.
... zobacz więcej

2021-10-08

Kanada: w Toronto nie ma żartów
Dom opieki Copernicus Lodge w Toronto stracił z dnia na dzień 84 z 343 pracowników, którzy nie mogli udokumentować zaszczepienia przeciw covid-19. Przestano im płacić wynagrodzenie, a dyrekcja placówki intensywnie poszukuje nowego personelu. Nagłość utraty pracy jest jedynie pozorna - personel był od dawna poinformowany o zbliżaniu się tzw. "godziny zero", kiedy restrykcyjne wymagania w kanadyjskiej prowincji Ontario będą obowiązywać.
... zobacz więcej

2021-10-07

Dzień Mieszkańca "na ludowo"
Podopieczni DPS w Bornem Sulinowie to seniorzy i osoby przewlekle somatycznie chore. Wszyscy mają swój Dzień Mieszkańca. Teraz obchodzili go "na ludowo", z prawdziwą biesiadą. Czas umilała wszystkim kapela biesiadna "Zgoda" ze Słupska, a w przerwach między muzycznymi panelami organizowano najróżniejsze konkursy jak np. zbieranie ziemniaków do kosza na czas. W uroczystości, oprócz przedstawicieli władz, uczestniczyła także Beata Niestryjewska, która przed kilkoma tygodniami zrealizowała sześcioodcinkowy cykl filmów opowiadający o życiu mieszkańców DPS.
... zobacz więcej

2021-10-07

Nowy program ministerialny dla rodzinnych domów pomocy
Od przyszłego roku gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie tworzenia nowych domów oraz o dopłaty do pobytu podopiecznych w ramach programu rozwoju rodzinnych domów pomocy - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jak podaje MRiPS program składa się z dwóch modułów. Moduł I zakłada dofinansowanie kosztów, jakie gminy ponoszą w związku z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy. Moduł II to dofinansowanie do 80 proc. kosztów remontu lub zakupu wyposażenia w przypadku tworzenia nowego rodzinnego domu pomocy.
... zobacz więcej

2021-10-07

XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością w Rudzie Śląskiej
XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością w Rudzie Śląskiej rozpoczęty! Niepełnosprawni mieszkańcy otrzymali symboliczny klucz do bram miasta. Tegoroczne obchody święta niepełnosprawnych połączone zostały z jubileuszem 35-lecia działalności DPS "Senior". W obchodach uczestniczą także inne placówki i urzędy zajmujące się niepełnosprawnymi. Na przykład w DPS "Św. Józef" odbędzie się koncert muzyki klasycznej...
... zobacz więcej

2021-10-06

Profesjonalny, prywatny, ale opóźniony
Na działkach u zbiegu ulic Mieszka I i Perzanowskiej w Radomiu ma powstać stacja paliw, diagnostyki samochodowej, myjnia i obiekt handlowo-usługowy. Wszystko to stanie naprzeciw... domu spokojnej starości. Prywatny inwestor planuje tu profesjonalny dom opieki dla osób starszych z setką miejsc. Otwarcie domu planowano na przełom 2020 i 2021 roku, ale ze względu na pandemię, prace przedłużyły się.
... zobacz więcej

2021-10-06

DPS nie tylko dla własnych podopiecznych
Ze świadczeń opiekuńczych i specjalistycznych będą mogli skorzystać mieszkańcy gminy Drzewica. Wszystko dzięki projektowi realizowanemu przez funkcjonujący tu Dom Pomocy Społecznej. Rozszerzy on swoją działalność. Będzie udzielał świadczeń opiekuńczych lub specjalistycznych w środowisku lokalnym również osobom, które nie są mieszkańcami DPS-u. Projekt realizowany jest przez powiat opoczyński.
... zobacz więcej

2021-10-06

Policja bada wypadek w DPS w Ludwikowicach
W poniedziałek 4 października około godziny 15.00 helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował na placu przed Domem Pomocy Społecznej w Ludwikowicach Kłodzkich. Z okna na II piętrze DPS wypadło dziecko. Do Domu Pomocy Społecznej w Ludwikowicach Kłodzkich przyjmowane są dzieci z całej Polski z orzeczeniem o upośledzeniu w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim i z sprzężonymi niepełnosprawnościami. 13-latka odwieziono do szpitala we Wrocławiu. Placówka w Ludwikowicach prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Pielęgniarek wg Reguły św. Franciszka.
... zobacz więcej

2021-10-05

Powiat inowrocławski niemal wzorcowy
Aktualnie poziom wyszczepienia w dps-ach w powiecie inowrocławskim wynosi 98 proc. ogółu mieszkańców, a wśród pracowników jest to ok. 97 proc. Powiat prowadzi pięć placówek, w których przebywa łącznie 437 mieszkańców, a zatrudnionych jest 330 pracowników. Domy zostały przygotowane do tzw. czwartej fali - wyposażone w odpowiednie środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne. Co tydzień monitorowany jest stan środków będących w posiadaniu domów pomocy przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Zakupiono też odpowiedni sprzęt jak: ozonatory, automatyczne podajniki środka dezynfekcyjnego, maty dezynfekcyjne, termometry bezdotykowe. Zostały też wprowadzone procedury minimalizujące skutki ewentualnych kolejnych zakażeń.
... zobacz więcej

2021-10-05

Dodatkowy miliard dla osób ze znaczną niepełnosprawnością
Miliard złotych w ciągu najbliższych trzech lat zostanie przeznaczony na dodatkowe instrumenty wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w ramach pakietu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dodatkowe środki posłużą na sfinansowanie mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami, samochodów, tworzenie nowych warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej. Powstanie także wypożyczalnia sprzętu medycznego. Adresatami tych działań będą osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
... zobacz więcej

2021-10-05

Sprzęt z funduszy PFRON
W piątek obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji w kaliskim Domu Pomocy Społecznej odbyła się specjalna uroczystość. Oprócz symbolicznych życzeń dla seniorów ze strony władz miasta i występów artystycznych, święto to miało też całkiem praktyczny wymiar. Do DPS-u trafiła rzeczowa pomoc, finansowana z funduszy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
... zobacz więcej

2021-10-04

Warto uciec?
Z Domu Pomocy Społecznej "Pasternik" w Modlniczce w gminie Wielka Wieś uciekła starsza kobieta. To pani Maria, którą na jednym z krakowskich osiedli na Czyżynach zaopiekowała się mieszkanka Krakowa - pani Jadwiga. Powiadomieni policjanci odwieźli seniorkę do jej placówki, a za kilka dni przyjechali do niej z prezentem - telewizorem, o którym marzyła.
... zobacz więcej

2021-10-04

Proces sekretarki ze Stutthofu ruszy z opóźnieniem
Rusza jeden z ostatnich procesów za zbrodnie nazistowskie. Na ławie oskarżonych zasiądzie była stenotypistka z obozu w Sttuthofie. Kilka dni temu zniknięcie oskarżonej 96-letniej Irmgard Furchner, uniemożliwiło rozpoczęcie jej procesu. Uciekła taksówką z domu opieki, gdzie mieszka, zanim przybył po nią ambulans mający dostarczyć ją do sądu w Itzehoe. Została odnaleziona, a rozpoczęcie procesu przesunięto o kilka tygodni.
... zobacz więcej

2021-10-04

Wydarzenie patriotyczne
Dom Pomocy Społecznej w Skrzynnie i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu zorganizowały wydarzenie patriotyczne „Dziś idę walczyć mamo”. Wiersze, muzyka, pieśni patriotyczne, wykonywane przez mieszkańców DPS-u stanowiły swoisty hołd oddany wszystkim żołnierzom i cywilom poległym w czasie II wojny światowej.
... zobacz więcej

2021-10-02

Wesele w DPS w Browinie
Pani Halina i pan Jan Pruscy poznali się w Domu Pomocy Społecznej w Browinie niedaleko Torunia. W czwartek, 16 września, wzięli ślub. W uroczystości uczestniczyło około 70 osób, w tym rodzina państwa młodych, mieszkańcy DPS-u i przedstawiciele powiatu toruńskiego. Huczne wesele również zorganizowano na terenie DPS-u.
... zobacz więcej

2021-10-01

Mieszkaniec wypadł z okna
Tragedia w Domu Pomocy Społecznej w Pile. 69-latek wypadł z okna. Według ustaleń mężczyzna zginął na miejscu. Jego ciało znalazły dzieci, które zawiadomiły pracowników DPS. Wyjaśnianiem okoliczności wypadku zajmie się teraz policja pod nadzorem prokuratora. Do zdarzenia doszło 10 września - teraz sprawa pojawiła się w mediach.
... zobacz więcej

2021-10-01

Tragiczny pożar w Siennicy
Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w miejscowości Siennica w powiecie nowodworskim. W wyniku pożaru budynku Domu Pomocy Społecznej zginęły dwie osoby. Kolejne cztery zostały ranne. Ewakuowano 74 osoby. Pożar objął jedno z pomieszczeń domu opieki społecznej i nie rozwinął się na pozostałe części budynku.
... zobacz więcej

2021-10-01

W Kielcach nowa dyrektorka DPS
Po 30 latach pracy na emeryturę odeszła Grażyna Łęska-Baranowicz, dyrektor DPS im. Florentyny Malskiej przy ulicy Tarnowskiej w Kielcach. Na stanowisko dyrektora ogłoszono konkurs do którego zgłosiło się tylko dwóch chętnych. Jeden odpadł z przyczyn formalnych. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że dyrektorem zostanie Grażyna Ciosk - do tej pory zastępca kierownika Działu Pomocy Środowiskowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach przy ulicy Studziennej 2.
... zobacz więcej

2021-09-29

Piknikiem pożegnali lato
PCPR w Gliwicach wraz z Domem Pomocy Społecznej "Zameczek" w Kuźni Nieborowskiej oraz Radą Sołecką tej miejscowości zorganizowali festyn "Pożegnanie lata". Bogaty program przeznaczony był dla rodzin zastępczych, mieszkańców dps-ów i wtz, mieszkańców gminy Pilchowice i całego powiatu gliwickiego.
... zobacz więcej

2021-09-29

Zakonnic za mało, by prowadzić DPS w Tarnowskich Górach
Po 158 latach Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza opuściło Tarnowskie Góry. W niedzielę w kościele św. św. Piotra i Pawła została odprawiona msza św. pożegnalna. Boromeuszki znane są w mieście z prowadzenia Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych przy ul. Gliwickiej. Zgromadzenie boryka się z brakiem powołań, nie ma dostatecznej liczby sióstr zakonnych, by dalej zapewniać obsługę placówki. Jak informowały siostry, DPS został przekazany odpowiednio przygotowanym świeckim.
... zobacz więcej

2021-09-29

Elbląg szuka nowego dyrektora DPS
Pod koniec października Marek Gulda, obecny dyrektor Domu Pomocy Społecznej Niezapominajka w Elblągu, przechodzi na emeryturę. Prezydent Elbląga szuka chętnego do objęcia tego stanowiska. Osoby zainteresowane stanowiskiem mogą na nie aplikować do 6 października.
... zobacz więcej

2021-09-28

Warunki bezpłatnych szczepień przeciw grypie
W sezonie grypowym 2021/2022 Ministerstwo Zdrowia przeprowadza akcję szczepień przeciw grypie sezonowej m.in. dla personelu medycznego, seniorów czy pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Szczepienia są nieodpłatne i dobrowolne. Na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, konieczne jest jednak złożenie omówionego w rozporządzeniu oświadczenia.
... zobacz więcej

2021-09-28

Likwidacja DPS w Rangórach coraz bliżej
Na sesji Rady Powiatu w Elblągu zapadła decyzja w sprawie likwidacji DPS w Rangórach. W uzasadnieniu uchwały likwidacyjnej ponownie poruszono temat rosnących kosztów utrzymania oraz małym zainteresowaniem placówką. W Domu Pomocy Społecznej obecnie przebywa 36 kobiet, co stanie się z nimi po likwidacji? Według uchwały 33 z nich ma dostać propozycje do przenosin do DPS w Tolkmicku, trzy natomiast skierowane mają być do placówek specjalistycznych.
... zobacz więcej

2021-09-28

Ponowne zarzuty wobec byłej szefowej DPS w Jedlance
Nowe miejsce pracy i nowe oskarżenia ze strony podwładnych o niewłaściwe traktowanie. Prokuratura bada, czy Izabela L., wcześniej szefowa DPS w Jedlance, a obecnie kierowniczka GOPS w Wierzbicy, znęcała się psychicznie nad pracownicą. Zarzuty są podobne. Prokuratura mówi, że ma świadków.
... zobacz więcej

2021-09-27

Wolontariusze z Orlenu pomogli dps-om z Opola
Podopieczni domów pomocy społecznej w Opolu otrzymali nowe komputery. Sfinansował je Orlen Centrum Serwisowe. Dodatkowo pracownicy spółki Orlen Centrum Serwisowe w ramach wolontariatu wyremontowali pomieszczenia, w których znajdzie się sala do spotkań i pracy z psychologiem. W ramach podsumowania akcji wolontariatu pracowniczego w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów zorganizowany został grill dla podopiecznych i wolontariuszy spółki.
... zobacz więcej

2021-09-27

Są pierwsze wyniki badań nad placówkami pomocy społecznej w czasie pandemii
Członkowie Zakładu Badań Problemów Społecznych i Pracy Socjalnej, Wydziału Socjologii UAM w Poznaniu opracowali projekt badawczy, który pozwolił przyjrzeć się temu, jak instytucje pomocy społecznej (w tym dps-y) radzą sobie w pandemicznej rzeczywistości. Badania naukowców dokumentują fakt, że pracownicy instytucji pomocy społecznej często z narażeniem zdrowia podejmowali codzienny trud pomocy drugiemu człowiekowi. Raporty z tych etapów badań można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Socjologii UAM.
... zobacz więcej

2021-09-27

Anonimowe oskarżenia przyczyną zamieszania w Gierałcicach
Jeden anonimowy list rozesłany do kilku instytucji sprawił, że w DPS w Gierałcicach wszczęto kilka kontroli i policyjne dochodzenie. 43 pracowników DPS-u w Gierałcicach podpisało się pod pismem, że nie oni są autorami anonimu i że podane w nim informacje są nieprawdziwe. Od anonimu odżegnuje się też pracownica, która miała być według oskarżeń ofiarą pobicia. Kontrole na razie nie potwierdzają oskarżeń.
... zobacz więcej

2021-09-22

"Niezapominajka" przy "Domu Kombatanta"
Szczeciński DPS "Dom Kombatanta" uruchomił centrum wsparcia dla opiekunów osób niesamodzielnych "Niezapominajka". Każdy może dołączyć do projektu. Centrum oferuje różne formy wsparcia dla opiekunów, którzy zajmują się bliską osobą, nie będącą w stanie samodzielnie funkcjonować. Projekt oferuje trzy formy wsparcia: świetlica wytchnieniowa, usługi konsultacyjne i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.
... zobacz więcej

2021-09-22

Legnickie Pole pięknieje z roku na rok
Z każdym rokiem pięknieje pobenedyktyński zespół klasztorny w Legnickim Polu, w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej. Starostwo Powiatowe w Legnicy od kilku lat przeprowadza modernizację jednostki, która do niego należy. Właśnie zakończony został kolejny - 6. już etap prac konserwatorskich w ramach programu "Ochrona zabytków 2021". Trzy budynki zajmowane przez pensjonariuszy DPS zostały poddane gruntownej modernizacji elewacji.
... zobacz więcej

2021-09-22

II Zjazd Rodzinny w DPS w Lesznie
Tańce, zabawy i zawody sportowe zorganizowano w Domu Pomocy Społecznej w Lesznie. Na II Zjazd Rodzinny podopieczni placówki zaprosili swoje rodziny i przyjaciół. Imprezę uświetnił występ zespołu mieszkańców DPS przy ul. Korczaka, a także występ tancerzy z K.T.S. Poezja z Kościana. Zjazd zorganizowano w ramach akcji Aktywne Obywatelskie Leszno.
... zobacz więcej

2021-09-21

Medale na 30-lecie
Dzienny Dom Pomocy im. Jana Pawła II oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Gdańsku świętowały w miniony czwartek 30-lecie funkcjonowania. Z tej okazji podczas jubileuszowej gali pracownikom wręczone zostały medale. Placówki dziennej opieki, mieszczące się przy ul. Wajdeloty 28a we Wrzeszczu, świadczą wsparcie i pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym i chorym oraz ich rodzinom. Dzienny Dom Pomocy jest największą i najdłużej funkcjonującą w obszarze pomocy społecznej placówką tego typu w Gdańsku. Obiekt przeznaczony jest dla 55 osób starszych, niepełnosprawnych i chorych.
... zobacz więcej

2021-09-21

"List do Mikołaja" - kolejny raz w Łodzi
W ubiegłym roku ich akcja List do Mikołaja z DPS w Łodzi odniosła prawdziwy sukces. Nic dziwnego, że postanowili ją kontynuować. Ogłosili drugą edycję symbolicznie, na 100 dni przed Wigilią. W akcji chodzi o to, że podopieczni DPS-u piszą listy do Mikołaja, w których zwierzają się mu ze swoich marzeń.
... zobacz więcej

2021-09-21

Piosenka turystyczna w Więcborku
W Lasku Miejskim w Więcborku odbył się Festiwal Piosenki Turystycznej dla Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbyło się po raz piąty, tym razem pod hasłem „Na Ludową nutę”. Laureaci to: I miejsce - Środowiskowy Dom Samopomocy w Więcborku, II miejsce - Dom Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią, III miejsce - Dom pomocy Społecznej w Grudziądzu.
... zobacz więcej

2021-09-20

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach ma nowy pawilon
W Broniszewicach (diecezja kaliska) odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku drugiego Domu Chłopaków. Siostry dominikanki dzięki wsparciu anonimowego darczyńcy wybudowały nowy dom dla 11 podopiecznych z autyzmem. Jeden dom dla niepełnosprawnych dzieci, który został oddany do użytku w 2018 r., okazał się za mały, bo potrzebujących takiej opieki jest znacznie więcej.
... zobacz więcej

2021-09-20

Decyzja o trzeciej dawce szczepionki na dniach
Po informacjach z wielu krajów o przystąpieniu do podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw covid, także polskie władze przygotowują wreszcie decyzje w tej sprawie. Wiadomo, że dawka przypominająca obejmie pracowników służby zdrowia i seniorów po 60 roku życia, ale jest bardzo prawdopodobne, że będzie ona dopuszczona dla wszystkich chętnych. Do dyspozycji będzie już tylko para najskuteczniejszych szczepionek, czyli Moderna i Pfizer.
... zobacz więcej

2021-09-20

Kolejna placówka Orpei - tym razem w Warszawie
Ponad sto pokoi dla seniorów powstanie w dawnym biurowcu przy ul. Dzielnej w Warszawie. "Zależy nam, by osoby starsze, którymi się opiekujemy, mogły mieszkać w miejscu dobrze skomunikowanym, gdzie bliskim będzie łatwo do nich przyjechać" - mówi inwestor. Inwestorem jest Orpea Polska, operator prywatnych domów opieki. Budynek przy Dzielnej kupiła za ponad 23 mln zł. Koszt miesięcznego pobytu w tym domu opieki będzie wynosił aż ok. 7 tys. zł, przy czym kwota ta jest uzależniona od stanu zdrowia i stopnia wymaganej opieki.
... zobacz więcej

2021-09-17

Nowy pawilon w Żyrzynie
Nowy budynek Domu Pomocy Społecznej zostanie otwarty w Żyrzynie. Placówka mieści się w wyremontowanym i zaadaptowanym budynku po byłym Zespole Szkół. Dom jest przeznaczony dla 30 osób: kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku i przewlekle chorych, które wymagają całodobowej opieki. Dom prowadzi również mieszkania chronione.
... zobacz więcej

2021-09-17

Prokuratura potwierdza zarzuty wobec szefostwa domu opieki
Szarpanie, wyzywanie i poniżanie. Tak mieli być traktowani mieszkańcy domu opieki w Górnikach, niedaleko Zamościa. Prokuratura postawiła przed sądem kobietę, prowadzącą ośrodek. – Nie zrobiłam nic złego – zapewnia Ewa K. Po przesłuchaniach prokurator Artur Szykuła, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu, stwierdza:"- Ewa K. stosowała przemoc psychiczną i fizyczną wobec mieszkańców domu, którzy ze względu na wiek byli nieporadni."
... zobacz więcej

2021-09-17

Rząd dofinansowuje DPS koło Rzeszowa
Dom Pomocy Społecznej w Górnie w powiecie rzeszowskim zostanie rozbudowany. Starostwo powiatowe podpisało w tej sprawie umowę z wykonawcą. Wybudowany zostanie pawilon mieszkalny dla 95 osób przewlekle chorych psychicznie. Wartość umowy to ponad 12 mln 300 tys. złotych, z czego 6 mln złotych dofinansowania pochodzi Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
... zobacz więcej

2021-09-16

W Legnicy żądają 1000 złotych podwyżki od nowego roku
Pracownicy legnickiego MOPS-u żądają podwyżki - o 1000 złotych od stycznia 2022 roku. "Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w MOPS w Legnicy ponownie zwróciła się do Prezydenta Legnicy o udzielenie konkretnej odpowiedzi na zgłoszone postulaty o zabezpieczenie środków w budżecie miasta na 2022 rok przeznaczonych na wzrost płacy zasadniczej o 1000 zł dla wszystkich pracowników zatrudnionych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Domu Pomocy Społecznej w Legnicy."
... zobacz więcej

2021-09-16

Konflikt w Opolu
Podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu skarżą się, że po zmianie kierownictwa warunki ich życia uległy zdecydowanemu pogorszeniu. – Nowa dyrektorka nie liczy się z naszymi potrzebami, a przecież za pobyt słono płacimy - mówią. Szefowa DPS-u odpiera zarzuty i argumentuje, że mieszkańcy bojkotują działania placówki.
... zobacz więcej

2021-09-16

Węgry: słaba chińska szczepionka wymusiła podawanie trzeciej dawki
Już ponad pół miliona osób zostało zaszczepionych trzecią dawką preparatu przeciw koronawirusowi na Węgrzech – wynika z danych opublikowanych we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii. Według władz trzecia dawka jest szczególne zalecana w przypadku osób starszych, przewlekle chorych oraz o osłabionej odporności. Do przyjęcia trzeciej dawki chętne są przede wszystkim osoby, które poprzednio otrzymały preparat chińskiej firmy Sinopharm. 25 proc. osób powyżej 60. roku życia zaszczepionych na Węgrzech tym preparatem ogóle nie wykształciło przeciwciał.
... zobacz więcej

2021-09-15

Czechy: za kilka dni rozpoczynają się szczepienia trzecią dawką
Rząd Czech zdecydował, że od 20 września rozpocznie się podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 wybranym grupom; w pierwszej kolejności szczepione będą osoby powyżej 60. roku życia i przewlekle chore. Eksperci uważają, że trzecią dawkę powinni przyjąć również pracownicy służby zdrowia, opieki społecznej oraz osoby przebywające w domach opieki społecznej.
... zobacz więcej

2021-09-15

Włochy: wkrótce trzecia dawka
Jeszcze we wrześniu władze Włoch zamierzają rozpocząć podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Potrzebna do tego jest tylko oficjalna rekomendacja Włoskiej Agencji Leków. Najpierw szczepione będą osoby z obniżoną odpornością, seniorzy i personel medyczny - w sumie dziewięć milionów Włochów. Seniorzy mają być szczepieni pod koniec br., a personel medyczny na początku roku przyszłego.
... zobacz więcej

2021-09-15

Łódź: specjalna pula na opiekę wytchnieniową
W kasie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest 200 tysięcy złotych przeznaczonych na realizację programu "Opieka wytchnieniowa". Jest to realne wsparcie dla osób, które na co dzień opiekują się niesamodzielnymi osobami niepełnosprawnymi. Pomoc może być udzielona w domu lub w formie całodziennego pobytu w dps.
... zobacz więcej

2021-09-15

30-lecie DPS w Kowalach Oleckich
Wszystko zaczęło się 27 września 1991 r., kiedy to Wojewoda Suwalski wydał zarządzenie o utworzeniu Domu Pomocy Społecznej w Kowalach Oleckich. 30 lat temu we wrześniu zapadła decyzja o powstaniu DPS w budynku byłego żłobka przy ul. Witosa 8. Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się mszą święta w intencji mieszkańców i pracowników, dalsza część miała miejsce w ogrodzie.
... zobacz więcej

2021-09-15

Dni Godności w Jaworznie
Przekazaniem kluczy do bram miasta rozpoczęły się, w poniedziałek 13 września 2021 r. - Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie. Dni Godności potrwają do 17 września br. We wszystkich placówkach dla osób niepełnosprawnych w mieście zorganizowane zostaną pikniki z wieloma atrakcjami. Dotyczy to m.in. Domu Pomocy Społecznej oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Jaworznie.
... zobacz więcej

2021-09-14

Kolejna rozprawa w sprawie radomskiego DPS
Za nami kolejna rozprawa przed sądem w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem w Radomiu. Na ławie oskarżonych zasiadają cztery osoby. We wtorek przesłuchani zostali głównie pensjonariusze. Do znęcania się nad starszymi, nieporadnymi ludźmi miało dochodzić przez sześć lat od 2013 do 2019 roku.
... zobacz więcej

2021-09-14

70-lecie DPS w Zochcinku
„Siadłem na kamieniu i zacząłem myśleć nad tym, co ja tu mogę zrobić i od czego zacząć, bo trzeba wszystko zmienić” - tak Mieczysław Niewójt wspomina swój pierwszy dzień pracy jako dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku. Było to 16 lutego 1983 r. Przez kolejnych trzydzieści lat jego kadencji miejsce to zmieniło się nie do poznania. Pana Mieczysława nie mogło zatem zabraknąć na niedzielnych obchodach 70 rocznicy powstania Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku.
... zobacz więcej

2021-09-14

Personel się skarży, ale dyrekcja ma konkretne odpowiedzi
Jeden z pracowników Domu Pomocy Społecznej „Promień Życia” w Bydgoszczy zaalarmował serwis Naszemiasto.pl, że w placówce dramatycznie brakuje personelu opiekuńczego i pielęgniarskiego, a ci pracownicy, którzy zostali mają nawał obowiązków niezwiązanych bezpośrednio z opieką nad mieszkańcami. Dyrekcja ZDPSiOW w Bydgoszczy, w skład którego wchodzi dom, szczegółowo odpiera zarzuty.
... zobacz więcej

2021-09-13

Zarzuty już nie tylko wobec dyrektora
Nie tylko dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kowalu wśród podejrzanych o korupcję. Prokuratura Okręgowa we Włocławku przedstawiła zarzuty także kierownikowi jednego z działów w DPS i trzem innym pracownikom tej placówki. Szczegóły sprawy a artykule Gazety Pomorskiej.
... zobacz więcej

2021-09-13

Ogród sensoryczny w Sobowie
Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Sobowie w gminie Ożarów powstał ogród sensoryczny. Służyć będzie terapii kwiatami, która jest coraz bardziej popularna. Ogród powstawał od października ubiegłego roku. Z ogrodu będą mogli korzystać podopieczni innych ośrodków z terenu powiatu. Wcześniej w tym miejscu był zaniedbany trawnik.
... zobacz więcej

2021-09-13

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie
Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie odbędą się w dniach 11-20 września 2021 r., a organizatorzy przewidzieli wydarzenia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Kościerzynie. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w konferencji, licznych spotkaniach informacyjnych, debatach, wykładach i webinarach. Organizatorzy zapraszają również na Marsz dla Zdrowia Psychicznego #poGodność, który poprzedzi Festyn Tolerancji w Sopocie 12 września 2021 r. i będzie wyrazem okazania solidarności z osobami chorującymi.
... zobacz więcej

2021-09-10

Włamanie i kradzież kasetki z pieniędzmi
Na kilka tysięcy złotych oszacowano straty po włamaniu do Domu Pomocy Społecznej w Lesznie. Sprawca lub sprawcy dostali się do środka przez okno. - Wyważyli okno do pomieszczenia biurowego, a następnie z szafki wyrwali kasetkę z pieniędzmi, a z drugiej kasetki wyciągnęli gotówkę. Łączna suma strat wyniosła około 5 tysięcy złotych - wyjaśnia Monika Żymełka, rzeczniczka KMP w Lesznie.
... zobacz więcej

2021-09-10

"Terapia i Teatr" - edycja czternasta
265 niepełnosprawnych aktorów wraz z opiekunami przyjedzie do Łodzi na jubileuszowe Międzynarodowe Biennale XIV Spotkań Teatralnych „Terapia i Teatr", który odbędzie się w dniach 20-22 września 2021 roku. W programie spektakle, spotkania warsztatowe i konferencja naukowa na temat teatru osób niepełnosprawnych. Festiwal nie wpisuje się w formułę konkursu, ale prezentacji swoich dokonań, inspiracji i wymiany doświadczeń.
... zobacz więcej

2021-09-10

Mini Olimpiada w Charbrowie
W najbliższy piątek, 10 września na stadionie w Charbrowie odbędzie się XII Mini Olimpiada dla Osób Niepełnosprawnych. Celem imprezy jest popularyzacja rekreacji ruchowej i integracja środowiska osób i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Organizatorem wydarzenia jest Gmina Wicko we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2021-09-08

Demencja, problemem także na Litwie
Osoby w wieku starszym stanowią coraz większe wyzwanie dla lekarzy. Populacja Europy, w tym Litwy, starzeje się. Rośnie tym samym liczba osób cierpiących na demencję. To nie tylko konsekwencje choroby Alzheimera, ale i skutek chorób zwyrodnieniowych naczyń oraz choroby Parkinsona i innych. Jest to temat zatrważający, ale i ciekawy z medycznego punktu widzenia, o czym Kurier Wileński rozmawia z dr. Władysławem Mickielewiczem ze szpitala w Solecznikach.
... zobacz więcej

2021-09-08

PFRON sypnął pieniędzmi dla Rzeszowa
Kupione przez Rzeszów pojazdy przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami będą wykorzystywane m.in. przez DPS przy ul. Sucharskiego 1, DPS im. Józefy Jaklińskiej ul. Powstańców Styczniowych 37 i DPS przy ul. Załęskiej 7a. Było to możliwe dzięki środkom z PFRON, które - według władz miasta - są największe w historii.
... zobacz więcej

2021-09-08

Portugalia na razie bez trzeciej dawki szczepionki
Portugalski rząd poinformował, że nie zamierza na razie podawać obywatelom swojego kraju trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wiceminister zdrowia tamtejszego kraju Antonio Lacerda Sales ogłosił, że jest to spowodowane "brakiem podstaw naukowych".
... zobacz więcej

2021-09-07

Bajkowo w Brenniku
W Domu Pomocy Społecznej Prząśnik w Brenniku już po raz 22. odbyła się Wielka Biesiada. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało "Witajcie w naszej bajce". W pierwszej części programu na scenie tradycyjnie już wystąpiło prząśnikowskie kółko teatralne z pełnymi humoru bajkowymi scenkami artystycznymi, a w dalszej części przeprowadzone zostały konkursy odnoszące się do tematyki bajkowej. W trakcie imprezy odbyło się wiele konkurencji sportowych, w których Biesiadnicy mogli wykazać się sprawnością fizyczną rywalizować o nagrody. Było też specjalne menu.
... zobacz więcej

2021-09-07

W Pabianicach chcą wyremontować trzecie piętro
Trwa przebudowa Domu Pomocy Społecznej w Pabianicach przy ulicy Łaskiej 86. Placówka złożyła wniosek o dofinansowanie do Regionalnego Centrum Polityki Społecznej. Chodzi o przebudowę III piętra DPS, co ma poprawić funkcjonalność i podnieść standard obiektu pod kątem osób niepełnosprawnych. Cały koszt remontu to ponad pół miliona złotych
... zobacz więcej

2021-09-07

Sukcesy i rozczarowania po Paraolimpiadzie w Tokio
Polscy paraolimpijczycy wywalczyli w Tokio 25 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych. Jeśli spojrzymy na same liczby i wyniki osiągane na poprzednich igrzyskach, 25 medali może wydawać się rezultatem przynoszącym niedosyt. Jest to bowiem najsłabszy dorobek od 29 lat. Gdy popatrzymy szerzej, odbiór będzie inny. O stałej profesjonalizacji sportu paraolimpijskiego mówią niemal wszyscy w otoczeniu. W Tokio nie zabrakło rozczarowań. Niestety nie tylko tych o podłożu sportowym. W próbkach naszych parakolarzy – Marcina Polaka i jego pilota Michała Ładosza – wykryto zakazane substancje.
... zobacz więcej

2021-09-06

Szwecja: na razie nie ma powodów, by szczepić dawką przypominającą
Władze Szwecji uważają, że skuteczność szczepionek na covid podanych w dwóch dawkach jest na razie wystarczająca, także w odniesieniu do seniorów czy osób przebywających w domach opieki. Mimo znaczącego wzrostu liczby zakażonych, nie obserwuje się dużego przyrostu liczby hospitalizowanych z ciężkimi objawami wśród osób zaszczepionych dwiema dawkami. Jedyne zalecenie dotyczące tzw. trzeciej dawki dotyczy osób w najcięższym stanie, z obniżoną odpornością. Władze Szwecji będą czekały z dalszymi decyzjami na rekomendacje instytucji UE i specjalistów.
... zobacz więcej

2021-09-06

Dania: trzecia dawka szczepionki od dziś
Od dzisiaj Dania rozpoczyna szczepienia mieszkańców domów opieki trzecią dawką szczepionki przeciwko covid-19. Przyspieszona decyzja w tej sprawie wynika z faktu, że ostatnio w tych placówkach znowu pojawiły się przypadki zachorowań, mimo 96% wyszczepienia dwiema dawkami. Jako jedną z przyczyn wskazuje się spadającą skuteczność szczepionki, która rezydentom domów opieki podawana była zaraz na początku br.
... zobacz więcej

2021-09-06

Estonia: trzecia dawka w domach opieki
Estoński minister zdrowia i pracy Tanel Kiige zapowiedział, że rząd przygotowuje się do podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw covid. W pierwszej kolejności szczepieni mają być mieszkańcy domów opieki i innych placówek opieki całodobowej. Zapowiadane jest też częstsze przeprowadzanie testów w placówkach. Szczepienia planowane są na okres do końca br.
... zobacz więcej

2021-09-03

USA: skandaliczne warunki ewakuacji przed huraganem
4 rezydentów domu opieki zmarło, a 14 trafiło do szpitali podczas ewakuacji związanej z huraganem Ida przechodzącym przez Luizjanę. 3 przypadki śmiertelne określa się jako bezpośrednio wynikające z kataklizmu. Jednak pozostałe są związane z sytuacją w domu opieki w Waterbury, którego legalność działania jest wątpliwa. Przed huraganem przewieziono tam setki podopiecznych z innych domów opieki, co spowodowało, że warunki pobytu ewakuacyjnego były tragiczne.
... zobacz więcej

2021-09-03

Bezskuteczne poszukiwania pracowników
Brakuje rąk do pracy w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Władze placówki poszukują personelu poprzez jasielski Urząd Pracy. Jak na razie bezskutecznie. Rekrutacja na stanowisko pielęgniarki rozpoczęła się w połowie lipca i została przedłużona do końca sierpnia. Placówka, która całodobowo opiekuje się osobami ze schorzeniami psychicznymi potrzebuje 5 pielęgniarek i jednego kierownika zespołu pielęgniarsko-opiekuńczego.
... zobacz więcej

2021-09-03

Francja: nowe ogniska covid-19 w domach opieki
Kolejna fala covid-19 nie omija francuskich domów opieki. U 2 podopiecznych i 4 osób personelu domu opieki Résidence du Leff w Châtelaudren-Plouagat w Bretanii wynik testów okazał się pozytywny. Oprócz nich odizolowano 15 rezydentów z niepokojącymi objawami. Wszyscy byli szczepieni. W odróżnieniu od wcześniejszego okresu, nie wstrzymano odwiedzin w placówce, choć są one ograniczone do zdrowych osób z certyfikatem szczepień. To nie jedyny dom opieki we Francji, gdzie w ostatnich dniach pojawiło się ognisko covid-19.
... zobacz więcej

2021-09-02

Niemcy: kolejna fala zakażeń w domu opieki
W Domu Seniora Caritasu w Gauting (Niemcy) doszło do pojawienia się nowego ogniska koronawirusa. Zakażenie stwierdzono u 7 rezydentów i 1 pracownika. Wszyscy zakażeni byli w pełni zasczepieni przeciwko covid-19. Przebieg choroby jest na razie łagodny. Skok zakażeń w regionie Gauting osiąga w tej chwili - mimo szczepień - poziom z poprzedniej fali, z kwietnia br.
... zobacz więcej

2021-09-02

Niemcy: szczepienia za mało skuteczne
Trzy ofiary śmiertelne, wielu seniorów z ciężkimi objawami - to bilans kolejnego wybuchu epidemii covid-19 w Domu Opieki w Ingelheim w Niemczech. Zakażeni są także wśród personelu, choć niemal wszyscy (zarówno zatrudnieni, jak i mieszkańcy) byli zaszczepieni już w lutym. Warto podkreślić jednak, że ciężki przebieg lub śmierć dotyczą wyłącznie seniorów w poważnym stanie, z demencją i z chorobami towarzyszącymi. Szczepienia trzecią dawką rozpoczną się w niemieckich domach opieki za kilka dni.
... zobacz więcej

2021-09-02

Remont w Gościeradowie
Trwają prace remontowo-budowlane w Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie. Koszty modernizacji placówki to blisko 1,4 mln zł. W budynkach wykonano już pierwsze prace rozbiórkowe, murarskie, wymieniono też stolarkę okienną oraz docieplono ściany. Wymienione zostały także instalacje, w tym instalacja przeciwpożarowa.
... zobacz więcej

2021-09-01

DPS w Kaliszu cały w czekoladzie
Kaliscy krwiodawcy wspierają mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Na co dzień dzielą się cząstką siebie, a teraz postanowili obdarować seniorów... czekoladami. Na ręce dyrektora DPS-u Marcina Ferenca trafiło ponad 20 kilogramów czekolad przekazanych przez krwiodawców w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Akcja zbiórki czekolad rozpoczęła się na początku roku. Zebrano już ponad 120 kilogramów.
... zobacz więcej

2021-09-01

Poszukiwania mieszkanki DPS w Knurowie
Policja z gliwickiego garnizonu poszukuje zaginionej knurowianki. Kobieta w poniedziałek, 30 sierpnia, wyszła z Domu Pomocy Społecznej w Knurowie. 29-letnia Grażyna Trendowicz do dziś nie powróciła do miejsca przebywania. Wymaga przyjmowania stałych leków.
... zobacz więcej

2021-09-01

Zbliża się czas szczepień przeciw grypie
1 września wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022. Ustawodawca wskazuje w nim, kto otrzyma bezpłatne szczepienia na grypę. W rupie uprawnionych do bezpłatnych szczepionek są ponownie osoby przebywające w domu pomocy społecznej, a także osoby zatrudnione lub wykonujące obowiązki w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-08-31

Żołnierska piosenka w Bornem Sulimowie
Mieszkańcy DPS w Bornem Sulinowie przyzwyczajeni są do tego, że w ich Domu od lat organizuje się najróżniejsze imprezy okolicznościowe. Jedną z najpopularniejszych niewątpliwie jest Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej. 26. sierpnia odbyła się XVII edycja tego muzycznego wydarzenia. Na scenie zaprezentowały się zespoły z każdego segmentu Domu.
... zobacz więcej

2021-08-31

DPS w Rangórach jednak do likwidacji
Jak informuje Starostwo Powiatowe w Elblągu, Dom Pomocy Społecznej w Rangórach ma zostać jednak zlikwidowany. Powód? Zbyt mała ilość przebywających w nim osób. O losach DPS-u zdecydują radni podczas najbliższej sesji. Dwie placówki w okolicach Elbląga znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która spowodowała brak możliwości zbilansowania wydatków z osiąganymi dochodami. Dotyczy to DPS-u w Rangórach, gdzie jest 6 wolnych miejsc oraz DPS-u w Tolkmicku, gdzie obecnie jest 26 wolnych miejsc.
... zobacz więcej

2021-08-31

Fraszki i aforyzmy do czytania w domach pomocy
"W cenie odkrycia – Fraszki i aforyzmy" - książka autorstwa Małgorzaty Stawarz już dostępna dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią. Dzięki Fundacji PZU, która sfinansowała dedykowany nakład oraz Stowarzyszeniu Assai Vivo z Krakowa, koordynatorowi projektu, książkę otrzymają mieszkańcy powiatu nakielskiego, sępoleńskiego oraz bydgoskiego grodzkiego. Trafi m.in. do kilku domów pomocy społecznej i wtz...
... zobacz więcej

2021-08-30

Piknik w Bytomiu
Korzystając z dobrej pogody, z nadzieją, że lato jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa, w Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Bytomiu zorganizowano piknik. Na zaproszenie ośrodka odpowiedział prezydent miasta, który odwiedził mieszkańców domu przy ul. Dworcowej. W imprezie wzięli też udział przedstawiciele organizacji i instytucji, które współpracują z bytomskim dps-em. Coroczne spotkanie wypełnione było muzyką i dobrą zabawą.
... zobacz więcej

2021-08-30

Wielka wdzięczność dla wolontariuszy
Pandemia koronawirusa bardzo mocno dotknęła mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. W bardzo ciężkich chwilach zostali odizolowani od rodzin i przyjaciół. Mogli jednak liczyć m.in. na pomoc wolontariuszy. Właśnie dla tych osób, które bezinteresownie wspierały mieszkańców Domu przy ul. Winiarskiej zorganizowano spotkanie pod hasłem "Sami swoi". Pamiątkowe statuetki oraz upominki osobom, które nie pozostały obojętne wobec tego co działo się w DPS, wręczyli przedstawiciele Miasta Kalisza.
... zobacz więcej

2021-08-30

Co się działo w Gryficach
Wulgaryzmy, krzyk, szarpanie, wyrywanie zębów kombinerkami i brak należytej opieki, w taki sposób miała zachowywać się część personelu Domu Pomocy Społecznej w Gryficach, wobec swoich pensjonariuszy. W placówce miało również dochodzić do mobbingu. Zaalarmowany wojewoda wszczął kontrolę i już po wstępnych wynikach zawiadomił prokuraturę.
... zobacz więcej

2021-08-27

Francja: trzecia dawka w domach opieki już wkrótce
We Francji od początku września osoby powyżej 65. roku życia oraz cierpiący na choroby współistniejące będą mogli się zapisywać na przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 - zapowiedział w czwartek premier Jean Castex. W domach opieki podawanie dawki przypominającej zacznie się 12 września - dodał premier.
... zobacz więcej

2021-08-27

Będzie unijne zalecenie dotyczące trzeciej dawki szczepionki
W przyszłym tygodniu Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejska Agencja Leków (EMA) wydadzą zalecenie w sprawie stosowania trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 – dowiedziała się dziennikarka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymanska–Borginon. Zalecenie Europejskiej Agencji Leków i Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ma dotyczyć tylko możliwości szczepienia osób z obniżoną odpornością czy osób starszych.
... zobacz więcej

2021-08-27

X Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego
Od dziesięciu już lat są organizowane Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Zorganizowano dziesiątki wydarzeń sportowych, kulturalnych, społecznych. Teraz, po warsztatach kulinarnych, w drugiej połowie września odbędzie się Legionowska Paraolimpiada, plener malarski ”Chodź pomaluj mój świat”, plener fotograficzny „Świat wokół nas”. W październiku konferencja „Praca dla niepełnosprawnych intelektualnie, Październik Miesiącem Osób Niemówiących Integracyjna akcja powiatowa AAC ... W przedsięwzięciach aktywnie uczestniczy DPS Kombatant w Legionowie.
... zobacz więcej

2021-08-26

Dane zaniżone i dane prawdziwe
Nowa gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul skorygowała w środę liczbę zgonów w stanie z powodu Covid- 19. Jej zdaniem było ich blisko 55 400 czyli o ok. 12 tys. więcej niż podawała administracja Andrew Cuomo. W rozmowie z telewizją MSNBC dodała, że przedstawione dane o zgonach w domach opieki i szpitalach są zgodne z podawanymi przez federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
... zobacz więcej

2021-08-26

Projekt za sto tysięcy
Powiat szczecinecki pozyskał dla Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie prawie 100 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - W ramach projektu zostaną zrealizowane takie zadania jak: dostosowanie pokoju gościnnego w którym rodziny spotykają się z niepełnosprawnymi mieszkańcami DPS; stworzenie przyjaznego miejsca odwiedzin niepełnosprawnych mieszkańców DPS przez rodziny również na zewnątrz budynku – mówi Piotr Rozmus, rzecznik prasowy szczecineckiego starostwa. Ponadto dotacja pozwoli m.in. na świadczenie dodatkowej pomocy psychologicznej, instalację namiotu ogrodowego wraz z kanapą i fotelami, zabudowę kuchenki z szafkami.
... zobacz więcej

2021-08-26

Fryzjerski projekt z Elbląga
Przez pół roku młodzież z elbląskiego Hufca Pracy, która w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług zdobywa zawód fryzjera, uczestniczyła w zajęciach z uczestnikami zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku i podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej Niezapominajka. Na finał projektu, który odbył się dzisiaj w Niezapominajce, podopieczni DPS i uczestnicy UTW przystroili się w cygańskie stroje i oddali swoje fryzury i twarze w ręce młodzieży. Efekt przerósł oczekiwania.
... zobacz więcej

2021-08-25

Historia z "Interwencji"
Pan Piotr (45 l.) z Legnicy (woj. dolnośląskie) praktycznie nie znał swojego ojca. Józef P. zostawił żonę i małego synka, i zniknął. Po blisko 40 latach mężczyzna pojawił się w życiu dorosłego już syna... jako powód jego problemów – przyznał pan Piotr. 45-latek otrzymał decyzję z MOPS-u, w której poinformowano go, że jego ojciec w 2018 roku trafił do Domu Pomocy Społecznej i to on musi łożyć na jego utrzymanie.
... zobacz więcej

2021-08-25

Zaproszenie na konferencję "Czy deinstytucjonalizacja to likwidacja instytucji"
Poniżej publikujemy zaproszenie na konferencję:   W odpowiedzi na działania niektórych Organizacji Pozarządowych, promujących rozwiązania w zakresie całkowitej likwidacji usług opieki całodobowej – rozumianych jako likwidację wszystkich INSTYTUCJI, po wielu latach pracy w systemie, obserwacji kierunku w którym zmierza pomoc społeczna, podjęliśmy decyzję o powołaniu Fundacji, której celem jest wypracowanie modelu deisntytucjonalizacji usług społecznych rozumianych jako zmianę sposobu funkcjonowania instytucji opieki całodobowych. Fundacja skupia wokół siebie praktyków i wieloletnich pracowników systemu, praktyków deinstytucjonalizacji.   Obecnie chcemy budować Koalicję na rzecz Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych, której celem jest rozwój usług w środowisku zamieszkania, również poprzez pełne wykorzystanie potencjału instytucji całodobowych oraz zmianę sposobu ich funkcjonowania.   PRZECIWSTAWIAMY SIĘ KONCEPCJI ZAMYKANIA INSTYTUCJI OPIEKUŃCZYCH. W całej Europie nie ma kraju bez instytucji opiekuńczych.   Dlatego, zmieniajmy je, kolejny raz standaryzujmy i nadal profesjonalizujmy.   W związku z tym, zapraszamy Dyrektorów, działaczy, Samorządowców, Społeczników na Konferencję pt.:   CZY DEINSTYTUCJONALIZACJA – TO LIKWIDACJA INSTYTUCJI? - Wyzwania dla domów pomocy społecznej.   Konferencja odbędzie się w Warszawie, w dniu 7 września 2021 r. w Hotelu NOVOTEL.   Udział w Konferencji zapowiedziało już Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie.   Z uwagi na obostrzenia, Konferencja musi odbyć się w rygorze sanitarnym, dlatego posiadamy ograniczoną liczbę miejsc.   Koszt udziału w Konferencji to 280,00 zł brutto od osoby. O zakwalifikowaniu do udziału decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia najpóźniej do 27 sierpnia 2021r.   Pokażmy, iż nie dajemy zgody na przeprowadzenie procesu deinstytucjonalizacji bez udziału interesariuszy w postaci Przedstawicieli placówek opieki całodobowej.   informacje i zapisy: https://fundacjalibertatem.pl email: konferencja@fundacjalibertatem.pl biuro@fundacjalibertatem.pl lub na profilu facebook kontakt telefoniczny: 517-418-928    
... zobacz więcej

2021-08-24

Atrakcje dla niepełnosprawnych z Chodzieży i okolic
Stowarzyszenie Na Górze zaprasza do udziału w nowym projekcie. Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności z Chodzieży i okolic, bez względu na wiek, mogą zgłaszać się, pisząc e-mail na adres: s.nagorze@gmail.com lub dzwoniąc na nr 604 374 108. Przewidziano bardzo wiele ciekawych zajęć i aktywności: wycieczki piesze i rowerowe, nurkowanie, wspólne muzykowanie, malowanie i udział w teledysku.
... zobacz więcej

2021-08-24

Słowacy zatańczyli i zaśpiewali
XXIV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą" ruszył 19 sierpnia 2021 r. W jego trakcie zespół ze Słowacji wystąpił w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Grabskiego w Legnicy. To jedna z cech charakterystycznych tej imprezy - wykonawcy dają także koncerty w placówkach opiekuńczych czy domach pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-08-24

Kolejny etap kampanii #Grajmy Razem!
Olimpiady Specjalne Polska informują, że od kilku dni na ulicach największych miast w Polsce można zobaczyć kolejny etap kampanii #GrajmyRazem bo jesteśmy równi! Celem akcji jest pokazanie społeczeństwu jak ważna jest AKCEPTACJA, INKLUZJA oraz wzajemny SZACUNEK! Zawodników Olimpiad Specjalnych, sportowców pełnosprawnych oraz paraolimpijczyków łączy nie tylko miłość do sportu, ale przede wszystkim te same wartości, którymi powinniśmy kierować się wszyscy w codziennym życiu!
... zobacz więcej

2021-08-24

Fundacja otwiera kolejny dom opieki
Fundacja „Medyk dla Zdrowia” lada dzień otworzy w Mielcu swój kolejny Całodobowy Dom Opieki - wspierający osoby niesamodzielne, które ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. Sfinansowany został z funduszy unijnych. Pierwszy całodobowy ośrodek opieki fundacji powstał w Dębicy.
... zobacz więcej

2021-08-23

Służba więzienna pomogła kobietom z Nowej Wsi
Na prośbę dyrektorki Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi, funkcjonariusze Zakładu Karnego we Wronkach zaangażowali się w pomoc w zniesienie starych mebli i drzwi, które zalegały na poddaszu budynku. Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi przeznaczony jest dla kobiet dorosłych, niepełnosprawnych intelektualnie. Pracownicy DPS to również przede wszystkim kobiety.
... zobacz więcej

2021-08-23

Wyrok złagodzony nadzwyczajnie
77-letni Adam K., pensjonariusz Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu skazany został na 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata przez Sąd Okręgowy w Toruniu za atak i pozbawienie wzroku innego pensjonariusza - 83-latka. Ten po kilku miesiącach zmarł. Zgon jednak, jak podkreślają biegli, miał inne przyczyny. W toku procesu Sąd Okręgowy w Toruniu ustalił, że w chwili ataku Adam K. miał ograniczoną poczytalność w stopniu znacznym. Z tego powodu zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary. Od nieprawomocnego orzeczenia odwołać się zamierza Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu.
... zobacz więcej

2021-08-23

Trudno znaleźć kadrę do nowego DPS w Raciborzu
W połowie września ma ruszyć nowy DPS przy placu Wolności w Raciborzu. W rekrutacji na podopiecznych placówki wyłoniono 14 osób. Wszystkich miejsc jest tam 30. Wciąż kompletowana jest wykwalifikowana kadra. - Brakuje takich osób na rynku pracy - mówiła 18 sierpnia radnym z komisji oświaty Roksana Pytlik zastępca dyrektora OPS-u w Raciborzu.
... zobacz więcej

2021-08-22

Lewica z projektem, który utknął w zdominowanym przez PiS sejmie
W niedzielę w Zachodniopomorskiem działaczki Lewicy kończą swoją trasę po Polsce zorganizowaną pod hasłem "Zrobimy to lepiej". Posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska zwróciła uwagę, że jest autorką projektu ustawy, który nie jest procedowany, choć "od kilku miesięcy leży w Sejmie". W dokumencie - jak poinformowała - Lewica domaga się zwiększenia płac dla opiekunów pracujących w DPS-ach. Chce także, aby pielęgniarki pracujące w DPS-ach, nie traciły prawa do wykonywania zawodu po pięciu latach zatrudnienia w tego typu placówkach opieki. "To jest skandaliczna sytuacja, wszyscy o tym mówią od lat, ale nikt z tym nic nie robi" - podkreśliła Prokop-Paczkowska.
... zobacz więcej

2021-08-22

Opieka, ale... we własnym domu
Urząd Miasta Łodzi pozyskał z Unii Europejskiej 2 mln zł na pomoc 44 niesamodzielnym osobom. W ramach projektu zapewniona zostanie im bezpłatna opieka pielęgniarki, fizjoterapeuty czy dietetyka w ich rodzinnym domu. Przez najbliższe 12 miesięcy ze wsparcia specjalistów w domach skorzystają pierwsze 22 osoby. Od przyszłego roku, również przez 12 miesięcy, kolejne 22 osoby" – informuje UMŁ.
... zobacz więcej

2021-08-22

O szybkości decyzji, logice i sercu...
- Przyznano mojej 82-letniej żonie, cierpiącej po dwóch udarach mózgu, Dom Pomocy Społecznej w Kolsku - 91-letni pan Czesław K. ze Szczecina płacze w słuchawkę redakcyjnego telefonu. - To miejsce na końcu wsi na południu naszego województwa, do którego nie ma żadnego transportu, więc nie będę mieć szansy na jej odwiedzanie. - DPS w Kolsku może zapewnić pobyt pani Weroniki od zaraz, stąd taka decyzja - na miejsce w Szczecinie trzeba długo czekać - wyjaśnia Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
... zobacz więcej

2021-08-21

Posłanka apeluje w sprawie likwidacji DPS w Rangórach
Posłanka Monika Falej z Nowej Lewicy w Elblągu: "Panie Starosto! Członkowie Zarządu Powiatu! Radni Powiatu! Zwracam się do Państwa o odejście od decyzji likwidacji Domu Pomocy Społecznej w Rangórach. Mojego pojedynczego głosu, głosu posłanki Nowej Lewicy, można nie uwzględnić. Mam nadzieję na wsparcie Koleżanek Posłanek i Kolegów Posłów z Wojewódzkiego Zespołu Parlamentarnego."...
... zobacz więcej

2021-08-21

Kontrole i dziwna zmiana dyrektora w poznańskim DPS
Po skargach i informacjach Głosu Wielkopolskiego trwają kontrole w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory w Poznaniu. Zespoły inspektorów sprawdzają, czy mieszkańcy placówki mają zapewnioną odpowiednią opiekę i wyżywienie. Tymczasem Urząd Miasta Poznania informuje, że dotychczasowy dyrektor DPS Ugory Piotr Michalak żegna się z placówką. Wygrał on konkurs na dyrektora innego poznańskiego DPS, przy ul. Konarskiego 11/13.
... zobacz więcej

2021-08-21

Trzecia dawka nieunikniona
Już we wrześniu mieszkańcy amerykańskich domów opieki i podobnych placówek (także pracownicy opieki zdrowotnej) powinni liczyć się z podaniem trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Później trzecie szczepienie czeka pozostałych seniorów i resztę zaszczepionych dwiema dawkami Moderny i Pfizera. Jeszcze później powtórka dotyczyć będzie szczepionki Johnson & Johnson.
... zobacz więcej

2021-08-18

Odwiedzili prezydenta miasta
- Nasi mieszkańcy radzą sobie coraz lepiej. Realizują codzienne obowiązki, a pięcioro znalazło już pracę. Ich pracodawcy wypowiadają się o nich w samych superlatywach - mówi Alina Popławska, dyrektorka DPS dla Dorosłych w Bytomiu, któremu podlegają mieszkania chronione przy ul. Józefczaka. - Dziś odwiedzamy Urząd Miejski w Bytomiu ponieważ chcemy pokazać mieszkańcom, jak wygląda dzień pracy prezydenta, jakie sprawy mogą załatwić w magistracie, gdzie odbywają się sesje Rady Miejskiej - dodaje dyrektor Alina Popławska.
... zobacz więcej

2021-08-18

Nowa dyrektorka w Mianocicach
Od 16 sierpnia 2021 r. nowym dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Mianocicach, wyłonionym w drodze postępowania konkursowego, jest Ewa Bętkowska z Książa Wielkiego. Ewa Bętkowska przez niespełna 18 lat pracowała w DPS „Dom Kombatanta” w Miechowie, na stanowisku pracownik socjalny.
... zobacz więcej

2021-08-18

Mieszkańcy poznańskiego DPS skarżą się na jedzenie złej jakości
Niesmaczne jedzenie. Śliska i mokra kiełbasa, twarde kotlety schabowe czy buraczki ciemnego koloru – to składniki posiłków mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory w Poznaniu. Seniorzy niejednokrotnie skarżyli się na jakość żywienia. Rada mieszkańców DPS, w imieniu domowników, napisała skargę na firmę cateringową do Centrum Usług Wspólnych (CUW). Ustalone wspólnie menu nie jest jednak respektowane.
... zobacz więcej

2021-08-18

Wrocław: nowa kampania społeczna
Nowa kampania społeczna „Niepełnosprawność. Niewidzialność? To ja!” na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami ma za zadanie zwiększyć świadomość mieszkańców i mieszkanek Wrocławia na temat funkcjonowania, udogodnień oraz savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji miejskiej.
... zobacz więcej

2021-08-17

Szczecin z nową inicjatywą
W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie podpisano umowę na utworzenie kolejnego „Centrum opiekuńczo-mieszkalnego". Nowe centrum na 20 miejsc pobytu całodobowego utworzy Miasto Szczecin w jednym z budynków przy ulicy Przyszłości. Placówka będzie przeznaczona dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym.
... zobacz więcej

2021-08-17

Piknikowa kwesta
28920,93 złotych podarowali goście pikniku zorganizowanego przez Fundację im. Brata Alberta. To fundusze na budowę domu dla dzieci niepełnosprawnych - osób dorosłych w Jawiszowicach. W ramach zbiórki środków finansowych na budowę domu dla niepełnosprawnych prowadzone były licytacje z atrakcyjnymi nagrodami. Wśród nich m.in. przelot balonem nad Krakowem. Niemałym zainteresowaniem cieszył się przejazd kolejką beskidzką.
... zobacz więcej

2021-08-17

Setne urodziny w Gdyni
Niezwykła uroczystość odbyła się dziś w Domu Pomocy Społecznej w Gdyni przy ul. Pawiej. Jedna z mieszkanek, pani Helena Malinowska, świętowała setne urodziny. Jubilatka obchodziła je razem z rodziną i przyjaciółmi. Życzenia gdyniance złożył także prezydent Wojciech Szczurek.
... zobacz więcej

2021-08-16

Wszystko jak w restauracji
DPS w Jarogniewicach stał się na jeden dzień elegancką restauracją. Wszystko z myślą o mieszkańcach, którzy marzyli o wizycie w lokalu z prawdziwego zdarzenia. Ponieważ jednak wyprawa do restauracji okazała się zbyt karkołomnym przedsięwzięciem, restauracja... przyjechała do Jarogniewic. Wszystko zostało zorganizowane tak, jak w prawdziwym lokalu. Przy pałacu w Jarogniewicach stanął specjalny namiot. Byli kelnerzy, menu i oczywiście pyszne dania.
... zobacz więcej

2021-08-16

Nieme ministerstwo
Przymusowe leżenie w łóżkach przez kilkanaście godzin i pomyłki przy podawaniu leków – tak według mieszkańców wygląda codzienne życie w Domu Pomocy Społecznej Ugory w Poznaniu. Dochodzi do tego, że dla niektórych pensjonariuszy dzień zaczyna się rano, a kończy już o 14:30. Przez pozostałe godziny leżą w łóżkach, bo nie ma się kto nimi zająć. Lista zarzutów jest jednak dłuższa. Mieszkańcy placówki alarmują, że DPS Ugory zmaga się z brakiem odpowiedniej liczby pracowników, w tym pielęgniarek. Problemy związane z opieką pielęgniarską wielokrotnie były zgłaszane do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia.
... zobacz więcej

2021-08-16

III Biesiada Pokoleń w baszkowskim DPS
W środę, 12 sierpnia w Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie odbyła się już III Biesiada Pokoleń. Impreza rozpoczęła się od wiersza, który odczytał z okazji tej biesiady 92-letni Sybirak Czesław Herba. Później wystąpił Zespół i Kapela "Senior". Były też tańce i pokaz mody.
... zobacz więcej

2021-08-13

Premie covidowe na Śląsku
Do końca sierpnia na konta zdecydowanej większości pracowników domów pomocy społecznej z województwa śląskiego wpłyną premie. "Na rękę” premia wyniesie 2150 zł. Pieniądze mają otrzymać osoby, które przez trzy miesiące z rzędu miały bezpośredni kontakt z pensjonariuszami, a więc pominięci zostaną np. kierowcy, osoby zatrudnione w administracji czy w pralniach. Związkowcy z "Solidarności" podkreślają, że to nie pierwszy raz, kiedy pracownicy domów pomocy społecznej nie są równo traktowani przy podziale premii.
... zobacz więcej

2021-08-13

Termomodernizacja w Nowogardzie
Wkrótce termomodernizacją zostaną objęte dwa budynki Domu Pomocy Społecznej w Nowogardzie, Smużyny 2. Dodatkowe elementy to: 2 pompy ciepła, (0,17 MWt) i 2 instalacje fotowoltaiczne (0,044 MWe). Termin zakończenia prac to 30 listopada 2022 r. Łączna wartość zadania wyniesie 3.529.358,00 zł. Dotacja NFOŚiGW to 2.745.767,00 zł, pożyczka 305.086,00 zł, a wkład własny 478.505,00 zł.
... zobacz więcej

2021-08-13

Francja: paszport sanitarny, ale nie lockdown
Wprowadzenie tzw. paszportów sanitarnych we Francji postawiło tamtejsze placówki opieki stacjonarnej przed nowymi wyzwaniami. Dyrektorzy domów opieki starają się tak zmodyfikować zasady odwiedzin z zewnątrz, by jednak nie przypominało to kolejnego lockdownu. Wizyty są nadal możliwe, ale ograniczone do osób z paszportem sanitarnym, czyli w zasadzie do osób w pełni zaszczepionych. Możliwość kontaktu z bliskimi uzależniona jest teraz przede wszystkim od odpowiedzialności rodzin podopiecznych.
... zobacz więcej

2021-08-12

Rezydencja Bursztynowa
Na przełomie września i października rozpocznie się przebudowa dawnego szpitala położniczego przy ul. Klinicznej 1A w Gdańsku - Wrzeszczu. Po jej zakończeniu, w odnowionym obiekcie zacznie funkcjonować dom opieki dla osób starszych. Co ciekawe, inwestor (Orpea Polska) zamierza odtworzyć ostatnią kondygnację w formie zbliżonej do przedwojennej, czyli nakrytej mansardowym dachem. Spółka Orpea Polska jest częścią największej w Europie sieci domów opieki i klinik rehabilitacyjnych, która dysponuje ponad tysiącem placówek w 25 krajach.
... zobacz więcej

2021-08-12

XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio
Igrzyska paraolimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 sierpnia i potrwają do 5 września 2021 roku. Polskę będzie reprezentowało 89 zawodników, którzy będą walczyć o medale w 12 dyscyplinach. Nasi zawodnicy zapewnili sobie udział na igrzyskach w paralekkoatletyce (34 sportowców), paratenisie stołowym (12), parapływaniu (9), parakolarstwie (7), paraszermierce (7), podnoszeniu ciężarów (6), parakajakarstwie (4), parastrzelectwie sportowym (3), parałucznictwie (2), parawioślarstwie (2), tenisie na wózkach (2) i w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie (1 zawodnik).
... zobacz więcej

2021-08-12

Wystawa w Choroszczy
Sztuka przemawia do każdego, w różnych formach. Może to być zabawa kolorem, techniką czy materiałem. Właśnie taka różnorodność panuje "W drodze..." – na wystawie prac mieszkanki Domu Pomocy Społecznej "Trzy Dęby" w Choroszczy – Klaudii Stępińskiej. Uroczysty wernisaż odbył się w poniedziałek (9.08). Wystawę można oglądać do końca miesiąca w Galerii M-GCKiS w Choroszczy.
... zobacz więcej

2021-08-11

Tragiczne zdarzenie w Pabianicach
W środę po godzinie 2.00 w nocy służby ratunkowe ruszyły do pabianickiego DPS na ul. Wiejską. Z Centrum Powiadamiania Ratunkowego strażakom przekazano zgłoszenie, że z II piętra budynku wyskoczył lub wypadł pensjonariusz. To 62-letni mężczyzna. Nie przeżył upadku. Oficjalnie nie wiadomo, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy targnięcie się na swoje życie.
... zobacz więcej

2021-08-11

Pandemia uderzyła najsilniej polskich seniorów
Osoby w wieku 65 lat i więcej najczęściej wskazywały, że odczuły negatywne skutki Covid-19. Wybuch pandemii nie pozostał też bez wpływu budżety najstarszych Polaków. W ciągu pięciu ostatnich kwartałów w tej grupie najbardziej przybyło niesolidnych dłużników, w największym stopniu wzrosła też kwota zaległości, o niemal 0,9 mld zł do 10,2 mld zł - wynika z danych dostępnych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK.
... zobacz więcej

2021-08-11

DPS w Starym Sączu w fazie projektowej
Gmina Stary Sącz podpisała właśnie umowę na zaprojektowanie Domu Pomocy Społecznej. Dokumentacja ma być gotowa do końca 2022 roku. Obiekt na osiedlu Lipie będzie przeznaczony dla 50 osób i jest uwzględniony w planie przestrzennego zagospodarowania. Budowa może kosztować 16, 17 milionów złotych i może ruszyć na początku 2023 roku.
... zobacz więcej

2021-08-10

Inne aspiracje, inne potrzeby na starość
W wizji miast przyszłości coraz częściej pojawia się koncepcja cohousingu, czyli wspólnoty mieszkaniowej, w której dużą rolę odgrywa przestrzeń wspólna. Zdaniem architektki i urbanistki Agnieszki Labus millenialsi na starość chętnie będą wybierać taką formę zamieszkania. Millenialsi to ludzie urodzeni w latach 80. i 90. XX wieku. Ich starość ma wyglądać inaczej niż starość obecnych seniorów.
... zobacz więcej

2021-08-10

Międzypokoleniowy eksperyment w Warszawie
Warszawscy urzędnicy wyjaśniają sens umieszczenia w jednym budynku żłobka i domu opieki. Przy ul. Ceramicznej powstaje Centrum Aktywności Międzypokoleniowej - nowa w naszym kraju formuła, mająca "integrować" osoby w różnym wieku, począwszy od dzieci a skończywszy na emerytach. W wymaganiach projektowych uwzględniono konieczność zaprojektowania zewnętrznych miejsc wspólnych: ogrodu "społecznościowego", ogrodu sensorycznego lub siłowni plenerowej.
... zobacz więcej

2021-08-10

Brawa dla opiekujących się seniorami
Swoje święto obchodzili pracownicy opieki nad osobami starszymi. Jest to zawód wymagający dużej odpowiedzialności i empatii, a przede wszystkim dobrego serca. W gronie świętujących są także wolontariusze pomagający seniorom. Wiadomość o obchodach dotarła do nas jedynie z Zielonej Góry, gdzie funkcjonują 2 domy pomocy społecznej dla osób starszych.
... zobacz więcej

2021-08-09

Wielka Brytania: muszą się zaszczepić
Od 11 listopada wszyscy pracownicy domów opieki dla osób starszych w Anglii będą musieli być w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 - ogłosił brytyjski rząd. Jeśli ktoś z personelu się nie zaszczepi, będzie mu groziło przesunięcie na inne stanowisko, niewymagające bezpośredniego kontaktu z pensjonariuszami, lub utrata pracy.
... zobacz więcej

2021-08-09

Nowy wariant koronawirusa groźny nawet dla zaszczepionych
Siedmiu mieszkańców domu opieki w Zaventem w Belgii, którzy byli już zaszczepieni przeciwko COVID-19, zmarło po zakażeniu odmianą wariantu Kappa koronawirusa, wykrytym po raz pierwszy w Kolumbii - poinformował portal France 24. W ostatnich tygodniach wykryto go w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie odpowiada za 2 proc. wszystkich infekcji. W Europie do tej pory przypadki takich zakażeń były bardzo rzadkie.
... zobacz więcej

2021-08-09

Są pieniądze na remont w Ślesinie
Powiat koniński pozyskał środki na zadania remontowe w Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Dodatkowe 58 tysięcy złotych przeznaczone zostanie na poprawę warunków sanitarnych w trzech łazienkach oraz remont tarasu i balkonu w placówce. Sam powiat dołoży 68 tysięcy złotych.
... zobacz więcej

2021-08-06

"Siostry z Broniszewic" - wzór dla katolików i całego Kościoła
– Film „Siostry z Broniszewic” zrobiliśmy po to, żeby oddać głos tym odważnym i czułym kobietom. Chcieliśmy, żeby zostały jeszcze bardziej usłyszane. Przy pracy nad książką o tym samym tytule zobaczyłem w Broniszewicach Kościół, za którym tak wielu z nas tęskni. Bliski, wrażliwy i troszczący się o wykluczanych. Zobaczyłem też siostry zakonne, które nie godzą się na poniżanie sióstr w naszej wspólnocie – mówi KAI Piotr Żyłka, producent filmu o dominikankach z Broniszewic. Dominikanki w Broniszewicach prowadzą Dom Pomocy Społecznej. Zasłynęły zebraniem 6 mln zł. na budowę nowoczesnego „Domu Chłopaków”, gdzie mieszkają ich niepełnosprawni podopieczni.
... zobacz więcej

2021-08-06

Podziękowania dla personelu i mieszkańców DPS w Nakle
4 sierpnia Dom Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią odwiedziła Elżbieta Piniewska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W imieniu radnych sejmiku i marszałka województwa podziękowała za dzielenie się wiedzą, zaangażowanie i poświecenie na rzecz mieszkańców regionu, za ogromny trud i wsparcie oraz wielką lekcję altruizmu, wspólnotowości, społecznej solidarności, a także współodpowiedzialności za zdrowie i życie drugiego człowieka w czasie pandemii COVID-19. Słowa skierowane zostały do całej kadry Domu. Nie zabrakło również życzeń zdrowia oraz podziękowań dla mieszkańców placówki za ich cierpliwość i wytrwałość w tym trudnym czasie.
... zobacz więcej

2021-08-06

Pieniądze na remonty nie tylko dla DPS w Pleszewie
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu przyznał Powiatowi Pleszewskiemu 324.289 zł dofinansowania z budżetu państwa na zadania remontowe w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Jednak do wielkopolskich samorządów trafi znacznie więcej pieniędzy na remonty w dps-ach. Łącznie będzie to blisko półtora miliona złotych na dofinansowanie tego typu zadań.
... zobacz więcej

2021-08-05

Budowę nowego domu wspierają na różne sposoby
Siostry służebniczki prowadzą w Skoczowie Dom Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych umysłowo chłopaków i rozpoczęły starania o budowę nowego domu dla nich, nazwanego Przestrzenią Opatrzności. Koszt domu to ok. 12 mln zł. Budowę można wesprzeć m.in. przez zakup wykonywanych przez chłopaków figurek błogosławionego Edmunda czy płyt z nagraniem pantomim w wykonaniu Teatru Edmundi tworzonego przez podopiecznych DPS. Do przeróżnych akcji wspierających włączają się również rodziny podopiecznych.
... zobacz więcej

2021-08-05

Woda racjonowana?
- Mieszkańcy dostają wodę sześć razy w ciągu doby. Mama nie jest w stanie samodzielnie się napić, więc w czasie upałów była odwodniona - skarży się córka podopiecznej miejskiego Centrum Alzheimera w Warszawie, w którym mieszka na stałe 120 chorych. Czu w placówce brakuje personelu czy profesjonalizmu... Czy też może chodzi o koszt i wymianę pampersów?
... zobacz więcej

2021-08-05

Koronawirus przyspiesza zmiany w amerykańskiej opiece senioralnej
Niewielu Amerykanów wyobraża sobie spędzenie starości w domu opieki. Niechęć do tego typu placówek zwiększyła się w czasie pandemii. W jej trakcie zmarło aż 133 000 pensjonariuszy, co stanowi ok. 1/5 wszystkich zgonów na covid w USA. Biorąc to pod uwagę, prezydent Joe Biden wezwał do przygotowania inwestycji w opiekę domową i środowiskową na poziomie 400 miliardów dolarów. Domy opieki nie przestaną jednak istnieć: w USA działa 15 600 takich placówek dla 1,3 mln rezydentów.
... zobacz więcej

2021-08-04

Setne urodziny w Gorzycach
Pani Wanda Milanowska - mieszkanka DPS w Gorzycach - świętuje setne urodziny! Do DPS przybyli goście z kwiatami i prezentami. Pani Milanowska urodziła się 3 sierpnia 1921 r. w Ostrowi Mazowieckiej. Przez lata mieszkała w Bydgoszczy, gdzie pracowała jako księgowa. Za swoją pracę była odznaczana krzyżami zasługi. Ma dwoje dzieci: syna i córkę. Doczekała się też wnuków, prawnuków i praprawnuków.
... zobacz więcej

2021-08-04

Wózek terenowy za maksimum 50 tysięcy złotych
Inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej budują wózek terenowy dla niepełnosprawnych. To ma być pojazd lekki, stosunkowo tani, radzić sobie w trudnym terenie, w tym na ostrych wzniesieniach i na piasku. Będzie też wyposażony w napęd hybrydowy. 11-osobowy zespół naukowców ma na jego zbudowanie dwa lata. Dostępne wózki tzw. turystyczne kosztują nawet 100 tysięcy złotych - polski ma być co najmniej o połowę tańszy.
... zobacz więcej

2021-08-04

Trzecia dawka przed czwartą falą
Po ostrzeżeniach Instytutu Roberta Kocha o możliwych kolejnych ogniskach epidemii koronawirusa w domach opieki już tej jesieni, organizacja zrzeszająca prywatne placówki opiekuńcze w Niemczech (bpa) domaga się szybkiego włączenia do ogólnokrajowej strategii trzeciej dawki szczepionki. Chodzi o to, by wyprzedzić prognozowaną 4. falę pandemii. Do wiosny br. w Niemczech na covid zmarło co najmniej 29 000 mieszkańców domów opieki.
... zobacz więcej

2021-08-03

Pomysły są, ze wsparciem gorzej
- Chcemy zmierzać w kierunku takich rozwiązań, jak domy dziennego pobytu, kluby seniora, mieszkania chronione, czy dozorowane – mówił Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. – Są to rozwiązania pozwalające seniorom przebywać w środowisku, które jest dla nich bardziej naturalne niż DPS, gdzie też barierą są rosnące koszty. Potrzebne jest stworzenie ogólnopolskich programów wsparcia samorządów, albo powstanie specjalnych agend rządowych, które tym problemem mogłyby się lokalnie zajmować.
... zobacz więcej

2021-08-03

Azyl dla stalinowskiego sędziego w domu opieki
Były stalinowski sędzia Stefan Michnik dożył 91 lat. W ostatnich latach mieszkał w domu opieki w Göteborgu, w Szwecji. Nie odbierał korespondencji od polskich władz, które domagały się jego ekstradycji i osądzenia za wydawanie bezprawnych wyroków śmierci na żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyhitlerowskiej (w Polsce postawiono mu 93 zarzuty). O śmierci Stefana Michnika poinformował jego przyrodni brat, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik.
... zobacz więcej

2021-08-03

Pomagać warto cały rok, a nie tylko 1 sierpnia...
Dom Powstańców Warszawy został otwarty w 2018 r. Jest czymś w rodzaju dedykowanego Domu Dziennego Pobytu. Finansowany jest częściowo przez stołeczny ratusz, ale też ze składek i darowizn. Stworzono go jako miejsce, w którym codziennie, od poniedziałku do piątku, spotykają się powstańcy, przy herbacie, soku, na rozmowach towarzyskich, ale też lekcjach z młodzieżą i na obiedzie. Ponad podziałami politycznymi.
... zobacz więcej

2021-08-02

Skierniewice: śpiewano i tańczono
Po długim okresie pandemicznej izolacji skierniewicki Zespół Ustronie mógł wreszcie odwiedzić Dom Pomocy Społecznej w Skierniewicach i jego mieszkańców. Zespół Ustronie przedstawił program z cyklu „Dla każdego coś miłego”. – Wspólnie z mieszkańcami DPS-u śpiewaliśmy wesołe piosneczki z lat naszej młodości, a nawet trochę potańczyliśmy – relacjonuje wizytę w DPS Elżbieta Rusiecka-Kucharska, szefowa Zespołu Ustronie.
... zobacz więcej

2021-08-02

Zazieleni się w Srebrnej Górze
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego dofinansuje stworzenie miejsca wypoczynku dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze. W parku przy DPS ma powstać zielony raj dla jego pensjonariuszy i osób ich odwiedzających. Za 10 tysięcy złotych zasadzonych będzie 170 sztuk krzewów i roślin ozdobnych oraz zamontowany będzie system nawadniania. Koniec prac już w październiku.
... zobacz więcej

2021-08-02

Przeprowadzka
To już ostatnie chwile Domu Pomocy Społecznej w Sękowej. Jego pensjonariusze przeprowadzają się do nowoczesnego ośrodka w Wapiennem. Przeprowadzka to same atuty. Dla gminy ok. 200 tys. złotych oszczędności rocznie, a dla pensjonariuszy -komfortowe warunki pobytu. Do ogłoszonego konkursu na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej zgłosiło się jako jedyne Stowarzyszenie Nowa Perspektywa z Biecza.
... zobacz więcej

2021-07-31

Sami sobie wyhodują zioła
Miętę, lubczyk - czyli idealny dodatek do rosołu, a także szałwię czy cząber - takie zioła posadzili w swoim ogródku pensjonariusze i pracownicy Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku. Założenia akcji są proste: to co uda się wyhodować w przydomowym ogródku, pojawi się później na talerzach mieszkańców domu.
... zobacz więcej

2021-07-31

Wdówik nadal za zasadniczymi zmianami w systemie pomocy instytucjonalnej
Wiceminister Paweł Wdówik: Osoby korzystające z pomocy instytucji muszą mieć możliwość samodzielnego decydowania choćby o tym, kiedy zgasić światło w pokoju. I czy chcą do śniadania kawę czy herbatę. Wdówik uważa też, że deinstytucjonalizacja to konieczność...
... zobacz więcej

2021-07-31

PFRON dofinansuje bytomskie inwestycje
Modernizacja tarasu w Środowiskowym Domu Samopomocy „Integracja” w Bytomiu oraz remont i modernizacja elewacji budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzonego przez Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. To dwie ważne inwestycje, jakie zrealizowane zostaną dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 310 tys. zł.
... zobacz więcej

2021-07-28

Sprostać potrzebom senioralnym
W Jastrzębiu powstanie Dzienny Dom Pomocy. W przeznaczonym dla najstarszych mieszkańców Jastrzębia miejscu, seniorzy znajdą nie tylko opiekę, ale i okazję do samorozwoju. Wszystko będzie w nim skrojone pod potrzeby najstarszych jastrzębian. - Zapewnienie opieki dla seniorów to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi staje miasto - mówi Monika Konieczny, zastępca dyrektora OPS w Jastrzębiu.
... zobacz więcej

2021-07-28

Komunikacja on-line gorsza od całkowitej izolacji?
Brytyjskie badania wykazały, że starsza osoba, która w czasie lockdownu miała tylko wirtualny kontakt z bliskimi, doświadczała często większego poczucia osamotnienia i ogólnego negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne niż senior, który w ogóle nie miał wówczas kontaktu z rodziną – mówi cytowany w „Guardianie" dr Yang Hu z Lancaster University.
... zobacz więcej

2021-07-28

W Jarogniewicach więcej miejsc i zmiana profilu
Powiat Kościański w porozumieniu z dyrekcją Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach wystąpił do Wojewody Wielkopolskiego z wnioskiem o zgodę na zwiększenie liczby miejsc w jarogniewickim DPS do 72. W niedalekich planach jest zwiększenie miejsc w DPS o kolejne 22 oraz poszerzenie profilu mieszkańców. Teraz mieszkają tam osoby niewidome i niedowidzące. W przyszłości mogłyby tam też zamieszkać osoby przewlekle somatycznie chore oraz osoby niepełnosprawne intelektualnie.
... zobacz więcej

2021-07-27

Zmiana dyrektora, zmiana epoki
23 lipca w parkowej scenerii baszkowskiego Domu Pomocy Społecznej uroczyście pożegnano dyrektora Dionizego Waszczuka, który po 33 latach kierowania placówką przechodzi na emeryturę. 77-letni Waszczuk piastował będzie swoją funkcję do 28 lipca. Następnego dnia jego fotel zajmie Renata Waleńska, główna księgowa, pracownica z 14-letnim stażem, która wygrała konkurs ogłoszony przez samorząd powiatowy.
... zobacz więcej

2021-07-27

DPS w Nielestnie liczy straty po nawałnicy
Według szacunkowych danych naprawa szkód wyrządzonych przez lipcowe nawałnice, które przeszły nad powiatem lwóweckim, pochłonie nawet 14 mln zł. Główne szkody dotyczą infrastruktury drogowej. Niestety, żywioł nie oszczędził także Domu Pomocy Społecznej w Nielestnie. Na szczęście placówka objęta jest ubezpieczeniem. Powiat lwówecki nie przeżył takiej katastrofy od wielu lat.
... zobacz więcej

2021-07-27

Holandia: ewakuacja domów opieki
Ponad tydzień temu powódź dotknęła południową część Holandii, tym razem obfite deszcze wystąpiły na północy kraju i w nocy z soboty na niedzielę spowodowały lokalne zalania. W miejscowościach De Westereen i Surhuisterveen w prowincji Fryzja na północy kraju ewakuowano domy opieki.
... zobacz więcej

2021-07-26

Jerzy Połomski przeniósł się do Domu Artysty Weterana
Znany piosenkarz Jerzy Połomski postanowił przenieść się do domu opieki (Domu Artysty Weterana w Skolimowie). Pan Jerzy od kilku lat ma problemy z pamięcią. W ostatnim czasie jego stan zdrowia zaczął się pogarszać.
... zobacz więcej

2021-07-26

Jubileusz DPS w Mszanie Dolnej
W budynku Domu Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej odbyły się obchody jubileuszu 30-lecia istnienia mszańskiego DPS. Na początku spotkania przybyłych gości przywitała Małgorzata Łukasik, dyrektorka placówki. W części oficjalnej podziękowała za dotychczasową współpracę i wsparcie. W części artystycznej goście wysłuchali programu, przygotowanego specjalnie na powyższą okazję przez mieszkańców.
... zobacz więcej

2021-07-26

"Od Nova" w kaliskim DPS
„Od Nova” w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Tak nazywa się Centrum Wsparcia Seniora, które działa w ośrodku przy ul. Winiarskiej. Obecnie to jedyne takie miejsce w Kaliszu, gdzie osoby starsze i schorowane mogą spędzić dzień na zajęciach i rehabilitacji – a ich bliscy spokojnie zająć się innymi obowiązkami.
... zobacz więcej

2021-07-23

"Polski Ład" dobry na wszystko?
Władze powiatu kwidzyńskiego zabiegają o dofinansowanie trzech inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład. Jednym z projektów jest budowa nowego pawilonu dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie. Dodatkowo zagospodarowany ma zostać także teren wokół DPS w Ryjewie. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 20 mln zł. Polski Ład dobry na wszystko
... zobacz więcej

2021-07-23

Stary Sącz będzie miał własny DPS
Seniorzy ze Starego Sącza, którzy muszą skorzystać z opieki w Domu Pomocy Społecznej, już nie będą musieli opuszczać rodzinnej miejscowości. Na terenie miasta powstanie pierwsza tego typu placówka. Władze rozpisały właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. "Chcemy rozwiązać bardzo poważny społeczny problem" – podkreśla Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.
... zobacz więcej

2021-07-23

Niemcy: szefowie przeciw szczepieniom obowiązkowym
Kierownictwo różnych placówek opiekuńczych w Niemczech wypowiada się przeciw szczepieniom obowiązkowym personelu i mieszkańców na covid. Podstawowym argumentem jest już bardzo wysoki stopień zaszczepienia w takich placówkach - z reguły między 70 a 90%. Wskazuje się też, że może to grozić odejściem z pracy części personelu, a niełatwo zatrudnić kogoś z powołaniem. Warto ludzi przekonywać, a nie przymuszać, mówi np. Doris Schneider, zarządzająca domami seniora Caritas.
... zobacz więcej

2021-07-22

PFRON i miasto składają się na windę
Dom Pomocy Społecznej w Piekarach Śląskich pozyskał dofinansowanie w wysokości 150 tys. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na wymianę dźwigu służącego niepełnosprawnym podopiecznym placówki w Brzezinach Śląskich. Miasto Piekary Śląskie dołoży dodatkowe 176 596,89 złotych. Obie kwoty złożą się na całkowity koszt wymiany windy i już w listopadzie będzie można z dźwigu korzystać.
... zobacz więcej

2021-07-22

Poszło o 5 pielęgniarek
Pięć pielęgniarek z DPS przy ul. Kontkiewicza w Częstochowie otrzyma zaległe dodatki covidowe. Potrzebna była sesja nadzwyczajna rady miasta, by można je było formalnie wypłacić. Chodzi o dodatek, który należy się pielęgniarkom z powodu pracy podczas pandemii koronawirusa. Zatrudnione w placówkach opieki zdrowotnej otrzymywały go na bieżąco. Pięć pielęgniarek pracujących w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza jest zatrudnionych poza systemem zdrowotnym. Od początku pandemii nie dostały ani grosza z należnych im dodatków.
... zobacz więcej

2021-07-22

Pabianice: starostwo obiecuje remont
Ponad 524 tysiące złotych ma kosztować remont trzeciego piętra w DPS przy ul. Łaskiej w Pabianicach. Ogłoszono przetarg na wykonawcę robót. Do zrobienia jest m.in. nowa instalacja elektryczna oraz remont pomieszczeń podopiecznych placówki.
... zobacz więcej

2021-07-21

Grzywna na wniosek Państwowej Inspekcji Pracy
Karę grzywny w wysokości 3000 złotych wymierzył Sąd Rejonowy we Włoszczowie dyrektorce Domu Pomocy Społecznej "Etola" w Rudzie Pilczyckiej, która zwolniła dyscyplinarnie krytykujące jej działalność działaczki związku zawodowego. Inspektorzy PiP, którzy prowadzili kontrolę, uznali, że miało miejsce rażące naruszenie przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę i wystąpili o ukaranie dyrektorki.
... zobacz więcej

2021-07-21

Zdziczenie!
Bulwersująca sprawa z Żor. Ktoś strzelał do kota mieszkanki żorskiego DPS-u, Bryłka. Zwierzę zostało trwale okaleczone. W okolicy kręgosłupa utkwiły mu kawałki śrutu. Kot walczy o powrót do pełnej sprawności, a zwyrodnialca, który zrobił sobie z niego żywą tarczę, poszukuje policja. - To tragedia zwierzęcia i człowieka. Utrata jedynego przyjaciela, to ogromna strata. Zrobimy wszystko aby Bryłek wrócił do zdrowia, a Pani Teresce nie pękło serce - mówią przedstawiciele Pet Patrolu.
... zobacz więcej

2021-07-21

Normalność w rzeszowskim DPS
Minęły trudne czasy pandemii. Mieszkańcy DPS dla Kombatantów w Rzeszowie gromadzą się w ogrodzie na wspólnych zajęciach. Są uśmiechnięci, radośni. Przez pierwsze miesiące trwania pandemii wprowadzono różne obostrzenia, aby zminimalizować ryzyko zakażenia, ale dzięki temu, że każdy pokój wyposażony jest w balkon, mogły odbywać się tzw. widzenia balkonowe (odwiedzający gromadzili się pod balkonem swojego bliskiego). Obostrzenia zostały zniesione po zaszczepieniu mieszkańców i pracowników.
... zobacz więcej

2021-07-20

Policja szukała i znalazła
Policja odnalazła 70-letniego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej, który rano 18 lipca wyszedł z DPS w Lęborku i nie nawiązał kontaktu z opiekunami. Mężczyzna po kilku godzinach od momentu zgłoszenia zaginięcia, został odnaleziony przez lęborskich dzielnicowych.
... zobacz więcej

2021-07-20

Urlop wytchnieniowy - oferta dla nielicznych
Pracują całą dobę i będą pracować, dopóki wystarczy im sił. Potem będą musieli pogodzić się z tym, że ich dziecko pójdzie do domu opieki społecznej. Opiekunowie osób niepełnosprawnych od dwóch lat mogą raz w roku pojechać na urlop, a ciężar opieki spadnie w tym czasie na państwo. System jednak najczęściej istnieje tylko teoretycznie...
... zobacz więcej

2021-07-20

Kto zajmie się tobą na starość? I kto na tym zarobi?
W całej Europie korporacje i międzynarodowi inwestorzy przekształcają opiekę nad osobami starszymi w biznes wart miliardy euro. Gdy opiekunowie w domach opieki dostają jedne z najniższych stawek, udziałowcy zarabiają krocie. Podobna sytuacja jest w Polsce...
... zobacz więcej

2021-07-19

Australia: covid przyspieszył starzenie się społeczeństwa
Ofiary śmiertelne to nie jedyny skutek pandemii. Wraz z restrykcjami zmniejszyła się imigracja do Australii, spada dzietność. Zdaniem władz, zapowiada to istotne wyzwania dla australijskiego budżetu. Starzenie się społeczeństwa to także znalezienie równowagi między wysokością podatków dla osób pracujących, a możliwościami utrzymania placówek takich jak domy opieki i poprawiania standardów w tej dziedzinie.
... zobacz więcej

2021-07-19

Bezbronne ofiary żywiołu
Wraz z opadającą falą powodzi ujawnia się rozmiar katastrofy, jakiej woda dokonała w Niemczech. 12 mieszkańców domu opieki dla osób niepełnosprawnych w Sinzig fala zaskoczyła, gdy nie było żadnych szans ucieczki. Nie było już nawet prądu, więc dramat rozgrywał się w ciemnościach. Te 12 ofiar (w wieku 35-65 lat) trafiło na pierwsze strony niemieckich gazet.
... zobacz więcej

2021-07-19

Urodziny w Poznaniu
Uroczystość 101. urodzin pani Marii Kręgielskiej odbyła się w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego w Poznaniu, gdzie mieszka jubilatka. Na uroczystości pojawili się bratanek solenizantki, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw społecznych UMP oraz zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski, który życzył solenizantce zdrowia i 200 lat wręczając jej kwiaty i książki, które są jej ogromną pasją.
... zobacz więcej

2021-07-16

Jak wytłumaczyć brak wody podopiecznym z demencją?!
W czwartek 15 lipca od wczesnych godzin porannych pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Dobrzyńskiej we Włocławku pozbawieni byli dostępu do bieżącej wody. Pracownicy placówki starali się o podstawienie beczkowozu. Brak dostaw wody wynikał z przerwy w dostawie prądu na skutek nawałnicy, która pozrywała linie energetyczne. Brak beczkowozu wynikał natomiast z urzędniczej indolencji.
... zobacz więcej

2021-07-16

Największe powodzie od 300 lat
W wyniku dramatycznej powodzi, która dotknęła w Niemczech m.in. rejon Dortmundu, konieczna była ewakuacja domu seniora w Hagen. Chociaż 76 mieszkańców trafiło w bezpieczne miejsce, to budynek placówki został bardzo poważnie uszkodzony i nie nadaje się do ponownego użytkowania.
... zobacz więcej

2021-07-16

Już niemal tysiąc placówek z unijnym wsparciem
Niemal tysiąc domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i hospicjów skorzystało do tej pory z unijnego wsparcia w projekcie realizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W powiecie toruńskim o kolejną dotację ubiegały się Domy Pomocy Społecznej w Pigży i w Wielkiej Nieszawce...
... zobacz więcej

2021-07-15

Policjanci uczyli zasad bezpieczeństwa i... tolerancji
Policjanci wydziału ruchu drogowego biłgorajskiej komendy odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Teodorówce. Przypominali o zasadach bezpieczeństwa tak ważnych zwłaszcza teraz, gdy panuje wzmożony, wakacyjny ruch na drogach. Policjanci poruszyli również temat bezpiecznego korzystania z internetu i tolerancji. Na koniec spotkania policjanci rozdali wszystkim odblaski.
... zobacz więcej

2021-07-15

Obowiązku szczepień w Polsce na razie nie będzie
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że żadna decyzja na szczeblu rządowym jeszcze w temacie obowiązku szczepień nie zapadła. Zaznaczył jednak, że dyskusje się toczą. - Na razie sytuacja w Polsce jest stabilna - dodał. Kraska stwierdził też, że tzw. czwarta fala koronawirusa jest w Polsce nieuchronna.
... zobacz więcej

2021-07-15

Jest decyzja - budują kolejny DPS
Na Lipiu (gmina Stary Sącz), nieopodal placu zabaw powstanie Dom Pomocy Społecznej. Gmina jest w trakcie przeprowadzania przetargu na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Dom Pomocy Społecznej będzie całodobowy, dla 50 podopiecznych.
... zobacz więcej

2021-07-14

Dyrektorskie zarobki
123 055,06 zł – Karolina Nowak, 78 910,43 zł – Włodzimierz Stec, a także 122 983,79 zł – Ewa Orłowska, to zarobki dyrektorów i zastępcy dyrektora domów pomocy społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W sumie w 2020 roku zarobili 324 949,28 zł. Portal Naostro.info przejrzał dyrektorskie oświadczenia majątkowe za ubiegły rok.
... zobacz więcej

2021-07-14

Depozyty po zmarłych mieszkańcach domów pomocy
Depozyty po zmarłych są sporym problemem domów pomocy społecznej. Teoretycznie po trzech latach te nieodebrane przypadają Skarbowi Państwa, tyle że nie z automatu - DPS musi prowadzić odrębne postępowanie i to na swój koszt... Artykuł na portalu Prawo.pl...
... zobacz więcej

2021-07-14

strzałka do góry