DPS_tlo
Łamanie praw bez konsekwencji
Prezes Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej Paweł Matczyński wskazał, że pacjenci powinni mieć prawo do kontaktu z bliskimi. – Nie powinno być tak, żeby prawa osób przebywających w Domu Pomocy Społecznej były po prostu łamane tylko dlatego, że my wszyscy gdzieś tam się obawiamy konsekwencji i ktoś wyżej nie wydał odpowiedniej rekomendacji dla dyrektorów. No bo oni też oczywiście tych konsekwencji się obawiają – wyjaśnił.
... zobacz więcej

2021-03-05

Koniec remontu w DPS w Szymiszowie
Zakończył się trwający ponad rok remont Domu Pomocy Społecznej w Szymiszowie, w gminie Strzelce Opolskie. Placówka działa w XVIII-wiecznym pałacu, którego właścicielem była rodzina Strachwitzów. Przebudowa obejmowała wymianę źródeł ciepła, systemu ogrzewania, a także stolarki okiennej. Koszt prac to prawie 9 mln zł.
... zobacz więcej

2021-03-05

Dyrektorzy dps-ów decydują
Przekazaliśmy rekomendacje do wojewodów, żeby decyzje o luzowaniu obostrzeń w DPS-ach były podejmowane na poziomie dyrektorów placówek w uzgodnieniu z powiatowym sanepidem i przy zachowaniu zasad sanitarnych – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceszef MRiPS poinformował, że do tej pory zaszczepiono 80 proc. pensjonariuszy domów pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-05

Wszyscy zasłaniali się prawem. Nikt nie płacił.
Siostry Służebniczki, prowadzące Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Starej Wsi (Podkarpacie) przez ponad pół roku nie dostały ani złotówki za pobyt dzieci z Izdebek, choć reguluje to ustawa o opiece społecznej. Zdecydowały się wreszcie przekazać sprawę prawnikom. W zeszły piątek nastąpił ostatni akord dramatu, który ujawnił się w 2018 roku. Sąd wydał w tej sprawie orzeczenie. Orzekł, że za pobyt dzieci w domu pomocy społecznej ma zapłacić powiat brzozowski.
... zobacz więcej

2021-03-04

Trzaskowski: Robimy wszystko, żeby zapobiegać wykluczeniu seniorów
Na Białołęce otwarty został dom opieki długotrwałej dla seniorów. Miejska placówka zapewnia 170 miejsc dla najstarszych warszawiaków wymagających całodobowego wsparcia. Znajdują się w niej nowoczesne sale rehabilitacyjne oraz pokoje wyposażone w łazienki i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nowy dom opieki mieści się w budynku należącym do funkcjonującego już ośrodka Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy ulicy Mehoffera.
... zobacz więcej

2021-03-04

Kto właściwie został zaszczepiony? Mieszkańcy i personel ciągle bez szczepień
Pensjonariusze giżyckiego DPS powrócili do swoich pokoi, terapii zajęciowej i spacerów po ogrodzie. Nie ma jeszcze odwiedzin. Zarówno mieszkańcy jak i personel czekają na szczepienie przeciw Covid-19. Spośród ponad 70 pracowników, 10 jest zaszczepionych. – W chwili obecnej opiekę nad mieszkańcami sprawują lekarze poradni medycyny rodzinnej giżyckiej ochrony zdrowia – wyjaśnia dyrektor Pietranis. – Ze względu na pandemię są tylko teleporady. Brakuje bezpośredniego kontaktu z lekarzem.
... zobacz więcej

2021-03-04

Bohaterstwo XXI wieku
We wtorek województwo małopolskie rozpoczęło dystrybucję kolejnych pieniędzy dla DPS-ów. Pierwszy otrzymał je Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu. Wojewoda przekazał tej placówce symboliczny czek na 100 tys. zł. Dzięki tym finansom ośrodek będzie mógł kupić środki ochrony osobistej i dodatkowy sprzęt. "Wielu pracowników wykazało się heroiczną postawą. (...)To jest bohaterstwo XXI wieku. O tym zawsze będziemy pamiętać - podkreślił wojewoda małopolski.
... zobacz więcej

2021-03-03

Kolorowo i pięknie w Wadowicach
Ktoś miał pomysł, ktoś inny potrafił go zrealizować. Jeszcze inne osoby pomogły w zakupie potrzebnych materiałów, a kolejne w przystrojeniu miejsca własnym rękodziełem. W ten sposób Dom Pomocy Społecznej przy ul. Parkowej w Wadowicach zmienił swoje oblicze na o wiele piękniejsze. A wszystko to w czasie pandemii, który z pięknem trudno skojarzyć.
... zobacz więcej

2021-03-03

Lewica żąda podwyżek dla pracowników domów pomocy społecznej
Posłowie Lewicy zaprezentowali projekt ustawy, która ma dać pracownikom domów pomocy społecznej 15 proc. podwyżki. - Pensje pracowników DPS-ów są żenująco niskie, tą ustawą sprawdzamy wrażliwość społeczną prawicy - powiedziała posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska. Na wtorkowej konferencji w Sejmie posłanka Lewicy stwierdziła, że pandemia pokazała "mizerię i strasznie trudne warunki pracy w DPS-ach".
... zobacz więcej

2021-03-03

Powoli się otwieramy...
- Dopiero wyszliśmy z epidemii. Przywracamy normalne funkcjonowanie, ale w ograniczonym zakresie. Pensjonariusze wychodzą z pokoi, mogą spacerować wokół budynku. Powoli zmierzamy w kierunku umożliwienia odwiedzin, ale na początku będą się one odbywały na zewnątrz - mówi Jacek Ciesielski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej.
... zobacz więcej

2021-03-02

Alcatraz: DPS im. Świętej Rodziny w Szczecinie
- Kąpiel miał może raz w tygodniu, paznokcie nieobcięte, zęby nieumyte - opowiada córka podopiecznego DPS-u założonego przez ks. Dymera, do której dotarł dziennikarz money.pl. - Szczęście mieli ci, którzy mogli się poruszać - dodają inne rodziny. Szczecińska kuria nie odpowiada na zarzuty. Dziennikarskie śledztwo ujawnia wstrząsające historie podopiecznych ks. Dymera, człowieka oskarżonego o pedofilię. DPS należy do Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II.
... zobacz więcej

2021-03-02

Realne plany na temat DPS w Sośnicowicach
W Sośnicowicach (powiat gliwicki) ma powstać drugi Dom Pomocy Społecznej. Choć są to zaledwie plany, jest szansa, by przedsięwzięcie zostało zrealizowane - tylko trzeba wygrać konkurs. Z planowanego, drugiego DPS-u korzystać mają wyłącznie seniorzy. Na dzień dzisiejszy starostwo informuje zaledwie o lokalizacji, w której drugi DPS miałby powstać. Rozstrzygnięcie poznamy jeszcze w tym miesiącu.
... zobacz więcej

2021-03-02

Kontynuacja wojskowej pomocy
Z uwagi na dalsze trudności w ciągłości funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Giżycku spowodowane okresem infekcji lub występowaniem koronawirusa w rodzinach pracowników, Starosta Giżycki Mirosław Dariusz Drzażdżewski wystąpił z prośbą do Generała Bogdana Rycerskiego – Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego z prośbą o dalszą pomoc w opiece nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2021-03-01

Powstaje DPS "Dobre miejsce" w Kobiórze
Z dniem 1 marca zostanie utworzony Tyski Dom Pomocy Społecznej „Dobre Miejsce” z siedzibą w Kobiórze przy ul. Promnickiej 53. Będzie to miejsce całodobowej opieki dla osób w podeszłym wieku, utrzymywane z budżetu gminy. Znajdzie się tu miejsce dla co najmniej 60 osób.
... zobacz więcej

2021-03-01

Poznań: nie wiadomo, co ze szczepieniami. W ogóle niewiele wiadomo.
Pani Barbara, mieszkanka jednego z poznańskich DPS-ów, znajomych nie widziała od roku. Intelektualnie jest sprawna, ale fizycznie wymaga pomocy w codziennym funkcjonowaniu. - U nas szczepień chyba jeszcze nie było, w każdym razie ja nie miałam. Ale tu nikt nikogo o niczym nie informuje, pytania też nie są mile widziane - precyzuje kobieta. W zamknięciu jest już prawie rok, nie licząc pobytu w szpitalu po zakażeniu koronawirusem, z którym całkiem dobrze sobie poradziła.
... zobacz więcej

2021-03-01

Czeskie domy opieki także jak więzienia
Poczucie izolacji i olbrzymia frustracja mieszkańców domów opieki to także dyskutowany temat w Czechach. Dramatyczny przebieg pandemii w tym kraju spowodował, że wstrzymano odwiedziny z zewnątrz, a o wyjściach mieszkańców poza teren placówek można tylko pomarzyć. I to wszystko pomimo szczepień, które przebiegają podobnie jak w Polsce. W Czechach uznaje się, że koniec izolacji będzie możliwy dopiero, gdy unormuje się sytuacja epidemiczna w kraju.
... zobacz więcej

2021-02-26

Smutne statystyki w niemieckiej Hesji
Znacząco więcej niż połowa wszystkich ofiar śmiertelnych koronawirusa (od początku pandemii) w niemieckim landzie Hesja to mieszkańcy domów opieki społecznej i innych placówek pielęgnacyjnych. Łącznie odnotowano w tej grupie aż 2600 zgonów - poinformował tamtejszy minister spraw socjalnych.
... zobacz więcej

2021-02-26

Hiszpania przywraca wolność mieszkańcom domów pomocy
"To cudowny dzień. Założyłam perły..." - tak mówi mieszkanka jednego z domów seniora w Madrycie, gdy pierwszy raz od roku mogła wybrać się do teatru. Ciągle w maseczkach, ale jednak. Luzowane są obostrzenia w hiszpańskich placówkach opiekuńczych. Dotyczą tych,którzy zostali zaszczepieni dwiema dawkami szczepionki. W Polsce nie ma ciągle odważnych, by podjąć jedyną rozsądną decyzję...
... zobacz więcej

2021-02-26

DPS w Kaliszu bogatszy o oddział opieki dziennej
Dzienny oddział Domu Pomocy Społecznej powstaje przy ul. Winiarskiej w Kaliszu. W placówce znajdzie się miejsce dla seniorów z problemami zdrowotnymi, którzy będą mogli tam przebywać do ośmiu godzin dziennie, co dużym stopniu odciąży ich opiekunów. Obecnie w Domu Pomocy Społecznej mieszka 157 osób. W nowym oddziale znalazłoby się jednorazowo miejsce maksymalnie dla 20 osób. Każda z osób będzie ponosiła odpłatność w wysokości 5 proc. własnych dochodów.
... zobacz więcej

2021-02-25

1208 łóżek geriatrycznych w 38-milionowym kraju
W 38 milionowym kraju, jakim jest Polska funkcjonuje 58 oddziałów geriatrycznych. Łącznie mają one 1208 łóżek. "Planujemy przekształcenie części łóżek w oddziałach szpitalnych o niskim obłożeniu na łóżka geriatryczne; celem jest zwiększenie bazy łóżek o tysiąc" – mówił 25 lutego wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.
... zobacz więcej

2021-02-25

Mało chętnych do zaszczepienia w podkarpackich dps-ach
Na Podkarpaciu do tej pory zaszczepiono 2943 osoby przebywające w domach pomocy społecznej. Zdecydowana większość przyjęła już drugą dawkę – poinformował rzecznik prasowy wojewody Michał Mielniczuk. Dodał, że na szczepienie wciąż czeka 450 podopiecznych podkarpackich dps-ów. W regionie w dps-ach przebywa w sumie ponad 4,3 tys. osób. Z tej liczby ponad 3 tys. zgłosiło się do szczepienia.
... zobacz więcej

2021-02-25

Pożar w częstochowskim Domu Pomocy Społecznej
Strażacy gasili wieczorem w poniedziałek pożar w DPS przy ul. Kontkiewicza na Wyczerpach (Częstochowa). Sytuacja została szybko opanowana, nikt nie został ranny. Jak informuje straż pożarna w Częstochowie, ogień pojawił się w jednym z pokojów ośrodka. Na miejsce wysłano sześć zastępów, w sumie w akcji uczestniczyło 22 strażaków. Mimo wszystko konieczna okazała się ewakuacja 76 osób - wszyscy zostali przeprowadzeni do innego skrzydła budynku.
... zobacz więcej

2021-02-24

Wejherowo też nie może doczekać się windy
Trwa zbiórka pieniędzy na wymianę windy w prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie . W Internecie na rzecz akcji powstał challenge #WINDAMOCY. Do akcji dołączyły już m.in. Chór Cantores Veiherovienses, Disco Morsy z Władysławowa, Morsowe Love, czy Wolne Morsy z Dębek.
... zobacz więcej

2021-02-24

Prezydent na nartach, a pensjonariusze nadal zamknięci!
Wielu mieszkańców domów pomocy społecznej nie widziało swoich bliskich od roku. Nie wolno im wychodzić ani przyjmować gości. Nawet gdy zaszczepieni są i pensjonariusze, i personel, dyrekcja boi się otwierać placówki. Wśród mieszkańców krążą różne teorie, dlaczego nie wolno im wychodzić. - Jedni uważają, że rząd chce się ich pozbyć, by zaoszczędzić na emeryturach, inni, że szczepionki nie działają. Jednocześnie słyszą, że pan prezydent jeździ na nartach, pani Pawłowicz odwiedza spa.
... zobacz więcej

2021-02-24

Dużo zakażeń dało do myślenia pracownikom i podopiecznym...
- Wiele osób się chyba zreflektowało i chce się zaszczepić. Liczba nowych osób, które zadeklarowały chęć zaszczepienia, liczona jest w setkach - mówi o pracownikach dps-ów rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego. Wcześniej sceptycznie do szczepień podchodzili także pensjonariusze DPS-ów. W tym przypadku sytuacja także się zmieniła.
... zobacz więcej

2021-02-23

Bałagan i napięta sytuacja w Tomaszowie Mazowieckim
Trwają poszukiwania miejsc dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Niskiej w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie powinna właśnie ruszać termomodernizacja budynku. Choć przygotowania do tej inwestycji trwały od dawna, to o pacjentach placówki do tej pory nikt nie myślał... Dopiero w tym tygodniu zostało skierowane pismo do wojewody łódzkiego o wyrażenie zgody na umieszczenie pacjentów ZOL na jednym piętrze domu pomocy społecznej przy ul. Polnej. Ale żeby wszyscy pacjenci ZOL mogli znaleźć się na jednym piętrze DPS, potrzebne są także przenosiny samych mieszkańców DPS, nie tylko między piętrami, ale i domami...
... zobacz więcej

2021-02-23

Zamiecione pod dywan?
- Nikt nas nawet nie przesłuchał. Po prostu prokuratura i biegli zamietli sprawę pod dywan - mówią o umorzeniu śledztwa w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu jego pracownicy. Mieszkało tu blisko 180 osób - ponad 100 zakaziło się koronawirusem. 40 zmarło. W czasie ubiegłorocznego protestu personel podkreślał: - To dyrekcja jest winna fali zakażeń. Bo w ośrodku brakowało nie tylko środków ochrony osobistej, ale też procedur antyzakażeniowych...
... zobacz więcej

2021-02-23

Opóźnienie w Gorysławicach
Budowa Domu Pomocy Społecznej w Gorysławicach, w gminie Wiślica, miała rozpocząć się w ubiegłym roku, ale pandemia znacznie odsunęła w czasie tę inwestycję. Pod działalność placówki ma zostać zaadaptowany budynek biurowy, mieszczący się na terenie przejętym przez gminę od Spółdzielni Usług Rolniczych. Według obecnych informacji DPS powinien zostać oddany do użytku w przyszłym roku.
... zobacz więcej

2021-02-23

3 samochody dla 3 dps-ów powiatu kutnowskiego
Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Wojszycach miało miejsce uroczyste przekazanie trze pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych z miejscami dla osoby na wózku inwalidzkim. Mikrobusy trafiły do DPS przy ul. Oporowskiej 27 w Kutnie, DPS w Wojszycach i DPS w Woli Chruścińskiej.
... zobacz więcej

2021-02-19

Dowodów na narażenie życia podopiecznych brak
W DPS w Kaliszu nie doszło - wiosną ubiegłego roku - do przestępstwa w postaci narażenia zdrowia i życia pensjonariuszy i personelu - w związku szerzeniem się choroby zakaźnej. Po wielu miesiącach trudnego śledztwa, w oparciu o opinie biegłych, prokuratura umorzyła śledztwo ws. kaliskiego Domu Pomocy Społecznej. Nie znaleziono dowodów na to, by ktoś celowo naraził innych na zakażenie koronawirusem.
... zobacz więcej

2021-02-19

Rozprawa odroczona
Do 13 kwietnia Sąd Rejonowy w Radomiu odroczył pierwszą rozprawę dotyczącą znęcania się nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej „Nad Potokiem”. Na ławie oskarżonych zasiądą cztery osoby, w tym były dyrektor placówki. Termin został przesunięty na wniosek jednego z oskarżycieli posiłkowych. Nie został on bowiem na czas poinformowany o rozprawie – nie otrzymał pisemnego zawiadomienia.
... zobacz więcej

2021-02-19

Szczepienia pierwszą dawką wstrzymane do 7 marca!
Agencja Rezerw Materiałowych, z powodu nieregularnych dostaw, wstrzymuje do 7 marca szczepienie pierwszą dawką osób z grupy "0", DPS i zakładów opiekuńczych. Chyba że została jakaś dawka i "trzeba ją wylać do zlewu". Elżbieta Wrzesińska-Żak, dyrektorka szpitala miejskiego im. Raszei w Poznaniu dodaje, że z powodu choroby, kwarantanny, czy zdarzeń losowych szczepień nie przeszła wciąż część osób z DPS i z zakładów opiekuńczo-leczniczych: - Te szczepienia trzeba także przesunąć do 7 marca.
... zobacz więcej

2021-02-18

Ruszył proces w sprawie radomskiego DPS "Nad Potokiem"
Rozpoczął się proces w sprawie znęcania się nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem w Radomiu. Oskarżeni mieli szarpać, bić i zmuszać starszych schorowanych ludzi do załatwiania się na zewnątrz. Ich dramat – zdaniem śledczych – mógł trwać nawet 6 lat. Przed sądem staną cztery osoby. To pielęgniarka, kobieta zatrudniona jako pomoc, były dyrektor placówki oraz kierowniczka oddziału psychiatrycznego. Oskarżeni nie przyznają się do winy.
... zobacz więcej

2021-02-18

Strategia. Zapowiedzi. Przygotowania.
Premier na wspólnej konferencji z minister Maląg poinformował, że rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Premier poinformował, że opracowany zostanie narodowy program zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Dodał, że rząd będzie kontynuował "poprawę warunków życia, ochrony socjalnej, ochrony społecznej, warunków bytowych osób z niepełnosprawnościami". Zapowiedział, że w obszarze zdrowia "zwiększona zostanie dostępność usług rehabilitacyjnych, pakietów medycznych, usług medycznych".
... zobacz więcej

2021-02-18

W Niedabylu będzie nowa oczyszczalnia ścieków
W DPS w Niedabylu podpisano umowę na modernizację oczyszczalni ścieków. Konieczność modernizacji wynika ze złego stanu technicznego oczyszczalni, co zagraża środowisku naturalnemu i bezpieczeństwu jednostki. Prace przygotowawcze do inwestycji rozpoczęto już w 2018 r. Jednak, jak pokazał przeprowadzony przez władze audyt, opracowana wówczas dokumentacja zawierała istotne błędy. Teraz poprawiono dokumentację i już we wrześniu DPS ma cieszyć się nową oczyszczalnią.
... zobacz więcej

2021-02-17

Szczepienie: nowy warunek przyjęcia mieszkańca do DPS?
Wszyscy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, którzy dobrowolnie zgodzili się na ten zabieg są już zaszczepieni podwójną dawką przeciwko koronawirusowi. Żaden z pensjonariuszy nie miał groźnych powikłań po szczepieniu. Podwójną dawkę szczepionki przyjęli też pracownicy DPS przy ul. Winiarskiej. Każdy nowy senior, który będzie chciał zamieszkać w tym domu opieki również będzie musiał się zaszczepić. Takich wymagań nie stawia się natomiast pracownikom.
... zobacz więcej

2021-02-17

Covidowy żal
Pani Milena ma żal: - Przez trzy dni DPS nas nie poinformował, że wujka przewieziono na oddział covidowy. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero, gdy umarł. Chodzi o Dom Pomocy Społecznej przy ul. Paukszty w Olsztynie, założony przez Polski Związek Niewidomych. Swoją wersję wydarzeń mają obie strony: dyrekcja DPS uważa, że zarzuty są bezpodstawne...
... zobacz więcej

2021-02-17

Wolne miejsca w DPS Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
Dom Pomocy Społecznej Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że posiada wolne miejsca: dla osób przewlekle somatycznie chorych (przy ul. Polnej 56) dla osób w podeszłym wieku (przy ul. Farbiarskiej 27/29) Osoby zainteresowane pobytem w DPS proszone są o kontakt telefoniczny z pracownikami socjalnymi: (44) 724 26 45 wew. 24 (w godz. 7-15) (44) 724 51 01 wew. 22 (w godz. 7-15) Aktualny koszt pobytu mieszkańca wynosi 3854,54 zł
... zobacz więcej

2021-02-17

Łęczyca: czy przepadną środki z PFRON?
Przedłuża się realizacja wymiany windy w Domu Pomocy Społecznej w Łęczycy. W październiku ubiegłego roku powiat rozpoczął realizację przebudowy szybu windy oraz dachu wraz z wymianą windy. Inwestycja miała kosztować około 400 tysięcy złotych. Pandemia i kłopoty dostawcy spowodowały wstrzymanie prac. Choć prace wznowiono, pozostał problem współfinansowania ze środków PFRON, gdzie zgodnie z projektem inwestycja miała być zrealizowana w zeszłym roku.
... zobacz więcej

2021-02-16

Badania nad skutecznością szczepień
Jaka jest reakcja organizmu na szczepienie przeciwko koronawirusowi? – odpowiedź na to pytanie mają dać badania, które przeprowadzi Śląski Park Technologii Medycznych Kardio Med Silesia. Badaniu zostaną poddani podopieczni i pracownicy jednego ze śląskich Domów Pomocy Społecznej. Badania mają dać odpowiedź na pytania: czy po podaniu szczepionki organizm wytwarza przeciwciała, jeśli tak, to ile i jak długo utrzymują się one w organizmie po podaniu preparatu.
... zobacz więcej

2021-02-16

Legnica: zapadła decyzja o odwiedzinach
Rodziny znów mogą odwiedzać swoich bliskich w legnickich Domach Pomocy Społecznej. Dobiegła końca druga tura szczepień, co oznacza, że pensjonariusze są bezpieczni. Ze szczepionki przeciwko COVID-19 skorzystało blisko 91 proc. podopiecznych. Zachowany zostanie jednak pełen reżim sanitarny, np. odkażanie rąk, maseczki oraz mierzenie temperatury. Będzie też wreszcie możliwość samodzielnego wyjścia poza teren ośrodka.
... zobacz więcej

2021-02-16

Ministerstwo znowu nazywa się inaczej!
Ministerstwo zajmujące się polityką społeczną po raz kolejny zmieniło nazwę. Teraz nazywa się Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. To już kolejna zmiana w ostatnich latach. Zarobek mają z pewnością producenci szyldów, pieczątek i materiałów firmowych. Ministerstwo nadal zajmuje się tym, czym się zajmowało (gdyby ktoś miał wątpliwości).
... zobacz więcej

2021-02-15

Szykuje się zmiana przepisów
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej. To szereg zmian obejmujących poprawę sytuacji pracowników socjalnych, ale też m.in. zniesienie odpłatności za korzystanie z usług świadczonych w trybie dziennym w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi czy zwiększenie kar za prowadzenie nielegalnej placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
... zobacz więcej

2021-02-15

W Wejherowie zbierają na windę
Dom Pomocy Społecznej w Wejherowie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a'Paulo zbiera fundusze na budowę nowej windy. - Zacinająca się stara winda jest źródłem ogromnego stresu dla samych mieszkańców - czytamy w opisie zbiórki...
... zobacz więcej

2021-02-15

W oczekiwaniu na szczęśliwy finał
Sąd uznał, że Mariola nie dość dobrze zajmuje się swoim synem Pawłem, wziął pod uwagę fatalne warunki mieszkaniowe. Niepełnosprawny Paweł został umieszczony w DPS, kilkadziesiąt kilometrów od Bielska-Białej. Kobiecie pomogli m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i przewodniczący Rady Miasta Janusz Okrzesik. Podjęto decyzję o przydziale innego mieszkania i jego wyremontowaniu. Mariola złożyła już apelację od decyzji sądu. Mama nie może się doczekać, kiedy wróci do domu...
... zobacz więcej

2021-02-15

Zamieszanie i konsternacja w białostockim DPS
"Trzy tygodnie temu mieszkańcy DPS przy ul. Świerkowej w Białymstoku zostali zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19. Drugie szczepienie miało odbyć się w czwartek 11 lutego. Mój przyjaciel we wtorek dowiedział się, że szczepienia jednak nie będzie" - napisała do Gazety Wyborczej pani Janina. Zastanawia się dlaczego.""Nikt nie rozmawia z mieszkańcami DPS, jakie to może mieć skutki dla ich zdrowia. Jak opóźnienie drugiego szczepienia o kilka tygodni wpłynie na ich odporność przeciwko COVID-19? I najważniejsze – czy w ogóle będzie drugie szczepienie?".
... zobacz więcej

2021-02-12

Ministerstwo Zdrowia zasypane skargami na Dom Lekarza Seniora
Płyną kolejne skargi do Ministerstwa Zdrowia w sprawie domu opieki - Domu Lekarza Seniora, gdzie pod koniec roku 2020 zmarło dziesięcioro mieszkańców. Świadkowie opowiadają, że COVID-19 tylko spotęgował trwający wcześniej kryzys w zarządzaniu placówką. Opisują dużą rotację i braki kadrowe, zaniedbywanie podopiecznych i krzyki szefowej. W Ministerstwie Zdrowia trwa postępowanie wyjaśniające, ale nie wiadomo ile potrwa, bo ciągle napływają nowe skargi i wyjaśnienia.
... zobacz więcej

2021-02-12

Światowy Dzień Chorego w Kościele katolickim
Ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego w dzień wspomnienia objawienia Matki Bożej w Lourdes, obchodzony jest w tym roku pod hasłem "Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście". Na każdy Dzień Chorego papież kieruje orędzie. W tym roku papież Franciszek przypomina m.in. o znaczeniu solidarności braterskiej, która wyraża się w różnych formach służby ukierunkowanej na wspieranie bliźniego.
... zobacz więcej

2021-02-12

Masa serc na Walentynki
Z myślą o zbliżających się Walentynkach mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Nowinach koło Chełma przygotowali serca wykonane różnymi technikami. Te niezwykłe walentynkowe prace znalazły się na wystawie w DPS oraz ozdobiły wnętrza pomieszczeń.
... zobacz więcej

2021-02-11

Autobus dla DPS w Łyszkowicach
Dom Pomocy Społecznej w Łyszkowicach wzbogacił się o nowy autobus, który został zakupiony w ramach projektu "Likwidacja barier transportowych”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON dał 70% dofinansowania). Autobus przeznaczony jest do przewozu 20 osób niepełnosprawnych, w tym dwóch osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i posiada odpowiednie w tym zakresie przystosowanie.
... zobacz więcej

2021-02-11

Mieszkańcy zaszczepieni, to tworzymy izolatorium
W budynku Domu Pomocy Społecznej w Bochni powstało 30 miejsc czasowego pobytu, w których mieszkańcy i personel tej placówki znajdą schronienie w sytuacji zagrożenia COVID-19. Na realizację prac powiat otrzymał 500 tys. zł. z Województwa Małopolskiego, natomiast pozostałe 1,2 mln zł. to środki własne powiatu. Nie wiadomo, jaką funkcję spełniać będzie izolatorium, gdy nie będzie ognisk koronawirusa.
... zobacz więcej

2021-02-11

Jesteśmy razem z wolnymi mediami
Niezależne polskie media protestują przeciwko pomysłowi Ministerstwa Finansów: resort chce nałożyć na portale internetowe, radia, telewizję, prasę, kina i firmy billboardowe nową składkę reklamową, która w konsekwencji uderzy w konsumentów. W liście otwartym przedstawiciele mediów piszą wprost, że "jest to haracz uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media".
... zobacz więcej

2021-02-10

Niemcy: ognisko zakażeń mimo zaszczepienia
Dom opieki w Belm (powiat Osnabrück) stał się ogniskiem zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa, mimo że wszyscy mieszkańcy zostali już zaszczepieni przeciwko Covid-19 szczepionką Biontech/Pfizer. Wariant B 1.1.7 został wykryty u 14 seniorów. Wszyscy mieszkańcy otrzymali drugą dawkę szczepionki w dniu 25 stycznia. Na szczęście, choroba przebiega u zarażonych mieszkańców bezobjawowo lub łagodnie.
... zobacz więcej

2021-02-09

Równe chodniki i teren zielony dla białostockiego DPS
Trwa drugi etap przebudowy drogi i placu na terenie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Baranowickiej w Białymstoku. W ramach prac zostanie wymieniona instalacja kanalizacyjna, powstanie instalacja deszczowa, będzie przebudowane oświetlenie. Dla mieszkańców DPS istotne jest, że powstaną nowe ciągi komunikacyjne, z równą nawierzchnią oraz teren zielony.
... zobacz więcej

2021-02-09

Plany, które ładnie wyglądają tylko w telewizji publicznej
Część pracowników i podopiecznych domów pomocy społecznej nie mogła być zaszczepiona pierwszą dawką, bo nie wyraził na to zgody lekarz. Uzasadnienia były przeróżne - np. że od pozytywnego wyniku testu na koronawirusa nie upłynął miesiąc (nie wiadomo, dlaczego akurat miesiąc). Albo że ktoś był wówczas przeziębiony. Teraz te osoby znalazły się w próżni. Pierwszeństwo - co oczywiste - mają oczekujący na drugą dawkę, a niezaszczepieni w ogóle o swojej perspektywie nie są informowani. Podobno brakuje szczepionek. Ale podobno też ktoś zaplanował wystarczającą ilość szczepionek dla całej grupy "0". I miał to być priorytet.
... zobacz więcej

2021-02-09

Biała Podlaska: studenci pomagają z własnej inicjatywy
Studenci z kierunku terapia zajęciowa z bialskiej AWF pomagali w ramach praktyk podopiecznym domów pomocy społecznej z Lubelszczyzny. Pomagali pensjonariuszom przy podawaniu leków i posiłków, ubieraniu się oraz zakładaniu ortez – mówi opiekun praktyk Beata Tyszkiewicz-Gromisz. Studenci sami wyszli z taką inicjatywą, mimo panującej pandemii.
... zobacz więcej

2021-02-08

"Ostry cień mgły" - realia izolatoriów przy domach opieki
Zobacz fragment filmu Janusza Schwertnera, ukazujący dramatyczną sytuację działających przy domach opieki izolatoriów. Nasza kamera zarejestrowała kłótnię, do jakiej doszło między pracownikami ośrodka a ratownikami medycznymi. Ekipa pogotowia jest przekonana, że pacjentka nie była leczona zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną. Władze izolatorium odpierają zarzuty.
... zobacz więcej

2021-02-08

Pomyślmy o tych, którym najtrudniej...
- Efekty zamknięcia najszybciej odbiły się na zdrowiu seniorów chorujących na demencję - mówi Agnieszka Cysewska, dyrektora DPS w Sopocie. - Samo noszenie maseczek było dla nich dramatyczne. Demencja, niszcząc mózg, nie pozwala chorym osobom racjonalnie zrozumieć i ocenić sytuację. Każda, nawet niewielka zmiana codziennej rutyny powodowała niezrozumienie i ogromny stres.
... zobacz więcej

2021-02-08

Fundusze unijne dla świętokrzyskich dps-ów
Ponad 1, 4 mln zł w formie grantów trafi do ośmiu Domów Pomocy Społecznej z regionu świętokrzyskiego. Granty zostały przekazane w ramach projektu „Bezpieczna przyszłość”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
... zobacz więcej

2021-02-05

Wolsztyn: Powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy
Samorząd gminy Wolsztyn złożył wniosek do Wojewody Wielkopolskiego dotyczący dofinansowania budowy Środowiskowego Domu Samopomocy. Obiekt powstanie przy ulicy Komorowskiej, w sąsiedztwie istniejącego już Dziennego Domu „Senior+”. Opiekę znajdzie w nim docelowo 45 osób. Łączną wartość inwestycji oszacowano zatem na 2,9 mln zł. Wartość udziału gminy Wolsztyn w przygotowaniu realizacji zadania to około 1,3 mln zł.
... zobacz więcej

2021-02-05

Dom Seniora Tiliam nagrodzony
14 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski nagrodziła Fundacja Przedsiębiorczy Polacy tytułem „Firma w blasku efektów”. Wśród nagrodzonych jest także prywatna placówka opiekuńcza: Dom Seniora Tiliam. Dom położony jest w jednej z najładniejszych i najciekawszych przyrodniczo dolin rzecznych w województwie opolskim. Jest to placówka dla osób starszych i niesamodzielnych, świadcząca kompleksowe usługi leczniczo-opiekuńcze, rehabilitacyjne i rekreacyjne.
... zobacz więcej

2021-02-05

80% mieszkańców domów pomocy społecznej zostało zaszczepionych
Premier Mateusz Morawiecki: "Obecnie zaszczepionych jest 94 proc. lekarzy i 80 proc. mieszkańców DPS-ów." Nie podano - jak dotąd - wskaźnika zaszczepienia personelu domów pomocy społecznej, bo nie ma się czym chwalić. Wiadomo z licznych doniesień, że jest on dużo niższy.
... zobacz więcej

2021-02-04

Zaczyna się problem z nadmiarem wolnych miejsc w dps-ach
Dom Pomocy Społecznej w Pcimiu ma aż 21 wolnych miejsc. Koszty jego utrzymania się nie zmieniły, a rozłożone na mniejszą liczbę mieszkańców windują miesięczny koszt pobytu tutaj. To z kolei powoduje, że gminy coraz mniej chętnie kierują tutaj nowe osoby. Powstaje błędne koło, z którego wyjście próbują znaleźć władze powiatu. W czasie pandemii ten problem wolnych miejsc jeszcze się nasilił.
... zobacz więcej

2021-02-04

Na Mazowszu wygasające ogniska koronawirusa
Wydział Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował Rzecznika Praw Obywatelskich, że na dzień 2 lutego wygasające ogniska zakażeń koronawirusem występowały w 3 domach pomocy społecznej: Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Nasielsku, Domu Pomocy Społecznej „Pod Topolami” w Lesznowoli, Samorządowym Domu Pomocy Społecznej w Starych Lipkach. Ponadto u mieszkańców jednej placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku stwierdzono wirusa SARS-CoV-2.
... zobacz więcej

2021-02-04

Nie wszystkie dps-y płacą pralniom na czas
Pralnie mają ponad 6 mln zł długów - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Średnie zadłużenie jednej pralni wynosi ok. 24 tys. zł. Pralnie są też wierzycielami. Ich dłużnicy są im winni ok. 435 tys. zł. Wśród wierzycieli są szpitale i domy pomocy społecznej, które muszą rozliczyć się za pranie w kwocie bliskiej 70 tys. zł.
... zobacz więcej

2021-02-03

DPS w Sośnicowicach czeka na rządowe dofinansowanie
Mateusz Morawiecki odwiedził starostwo powiatowe w Gliwicach. Jednym z tematów rozmów było dofinansowanie budowy nowego domu pomocy społecznej w Sośnicowicach. Odpowiednie dokumenty czekają już na akceptację w ramach rządowego programu. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 15 milionów złotych. Starostwo powiatowe w Gliwicach od dawna zabiega o budowę nowego DPS w Sośnicowicach.
... zobacz więcej

2021-02-03

Spotkania z rodzinami najwcześniej pod koniec lutego
W styczniu ruszyły szczepienia w pabianickim Domu Pomocy Społecznej. Obecnie jest tam 187 pensjonariuszy. Mieszkają w budynkach przy ul. Wiejskiej i przy ul. Łaskiej. Po zaszczepieniu drugą dawką seniorzy w ciągu 2 tygodni będą nabierali odporności. W tym czasie nadal będzie obowiązywał zakaz odwiedzin. Później dyrekcja rozważa zorganizowanie spotkań z rodzinami w dystansie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Spotkania najwcześniej byłyby możliwe pod koniec lutego.
... zobacz więcej

2021-02-03

Pospolite ruszenie zakonnic i zakonników w czasach pandemii
Nikt dokładnie nie wie, ilu zakonników i zakonnic w najtrudniejszych momentach epidemii zgłosiło się do pracy wolontaryjnej w szpitalach, DPS-ach i innych placówkach opiekuńczych, cierpiących w tamtym czasie na olbrzymie braki kadrowe. Z pomocą ruszyli ojcowie, bracia, siostry, klerycy…
... zobacz więcej

2021-02-02

Odwołane lub opóźnione szczepienia
Od 1 lutego w jasielskim szpitalu szczepiona miała być kolejna tura osób z tzw. grupy 0, czyli pracownicy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Niestety, szczepienia zostały odwołane ze względu na brak szczepionki w Agencji Rezerw Materiałowych. Podobne informacje nadchodzą także z innych regionów kraju: szczepionki brakuje albo dostarczanie do punktów szczepień jest opóźnione.
... zobacz więcej

2021-02-02

Wszyscy umywają ręce
Dziesięcioro rodzeństwa, których biologiczni rodzice zostali pozbawieni praw rodzicielskich, krośnieński sąd pół roku temu oddał pod opiekę Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Brzozowie. Sąd nie wskazał, która z instytucji ma tę opiekę finansować, samorządy uchylają się od tej odpowiedzialności, a siostry od miesięcy odsyłane są od urzędu do urzędu.
... zobacz więcej

2021-02-02

Polski system opieki ich nie widzi
Dla takich jak oni nie ma miejsca w systemie - dorośli z niepełnosprawnościami po śmierci rodziców trafiają nie tylko do domów opieki, ale też do zakładów psychiatrycznych. DPS-y nie są przygotowane do opieki nad chorymi, skłonnymi na przykład do autoagresji. Widząc brak perspektyw, rodzice takich dzieci sami budują dla nich domy opieki, ale państwo im w tym nie pomaga. Materiał magazynu "Polska i Świat".
... zobacz więcej

2021-02-01

W II kwartale znaczne przyspieszenie szczepień po interwencji UE?
Niemiecka firma BioNTech zapowiedziała znaczne zwiększenie dostaw szczepionki przeciw COVID-19 do krajów Unii Europejskiej w drugim kwartale. Szefowa KE Ursula von der Leyen zapewniła, że w tym czasie BioNTech i Pfizer dostarczą 75 milionów dodatkowych dawek, a AstraZeneca dodatkowe 9 milionów. Współpracujemy z firmami farmaceutycznymi, aby zapewnić dostawy szczepionek Europejczykom - mówi szefowa KE.
... zobacz więcej

2021-02-01

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
"Często zapomina się o dziadkach. Nie zapominajmy o bogactwie stania na straży korzeni. Dlatego postanowiłem ustanowić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych" - ogłosił papież Franciszek. "Będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, blisko uroczystości świętego Joachima i Anny, dziadków Jezusa" - przekazał.
... zobacz więcej

2021-02-01

Mieszkańcy "bez kontaktu" nie są szczepieni, bo nie mogą wyrazić zgody!
Tak, jak w innych dps-ach, szczepienia przeprowadzono w DPS-ie w Kocku. Zaszczepionych zostało 50 pensjonariuszy spośród 70 podopiecznych ośrodka."Część naszych podopiecznych nie została zaszczepiona, bo nie ma z nimi świadomego kontaktu, nie były więc w stanie wyrazić zgody. Kilkoro mieszkańców odmówiło" - wyjaśnia Marta Jakubowska-Dados...
... zobacz więcej

2021-01-29

DPS w Lublinie otwiera się po pożarze
Podopieczni DPS im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie wracają do budynku przy ul. Głowackiego. Gmach częściowo spłonął w sierpniu 2019 r. Odbudowa, wraz z wyposażeniem, pochłonęła ponad 14 mln zł. - Od 1 lutego zaczniemy transportować do niego podopiecznych. Będzie się to odbywało etapami. Zakładamy, że proces powrotu potrwa do 10 lutego – zapowiada M. Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.
... zobacz więcej

2021-01-29

Wyczuleni na alarm pożarowy
Służby ratunkowe interweniowały w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Pułaskiego w Wadowicach. Zadysponowano tam kilka zastępów strażaków zawodowych z JRG Wadowice. Strażaków postanowił na nogi alarm z monitoringu przeciwpożarowego, który uruchomił się w budynku. Pewne przewrażliwienie nie powinno dziwić: w czerwcu 2015 roku doszło w tym DPS do potężnego pożaru. Ewakuowano ponad 100 osób, 7 trafiło do szpitala. Niestety jeden z pensjonariuszy, mimo długiej reanimacji zmarł.
... zobacz więcej

2021-01-29

Ciągle 17 ognisk koronawirusa w śląskich dps-ach
"W domach pomocy społecznej zaszczepiono ponad 85 proc. pensjonariuszy, którzy wyrazili taką wolę. Nieco dłużej będą musieli poczekać mieszkańcy 17 DPS-ów, gdzie stwierdzono w ostatnim czasie zakażenia koronawirusem. Choruje tam w sumie 69 osób. To m.in. placówki w Wilkowicach, Raciborzu i Łubiu" - powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
... zobacz więcej

2021-01-28

Koronawirus, przeciwwskazania zdrowotne przyczyną opóźnień w szczepieniach na Podlasiu
W kilku DPS-ach, ze względu na przeciwwskazania zdrowotne, zostało jeszcze kilka osób do zaszczepienia spośród tych zadeklarowanych. Mamy też takie sytuacje, że musieliśmy, ze względu na zakażenia w dwóch domach, odsunąć termin szczepienia, ale niebawem te szczepienia się rozpoczną - mówi wojewoda podlaski. Terminów szczepień, ze względu na wykrycie przypadków koronawirusa, nie wyznaczono jeszcze w Domach Pomocy Społecznej w Białowieży i w Studzienicznej.
... zobacz więcej

2021-01-28

Gest na jubileusz współpracy
60 lat temu, założyciel firmy IKEA Ingvar Kamprad, złożył pierwsze zamówienie na zakup mebli wyprodukowanych poza Szwecją. Fabryką, którą wybrał w 1961 roku był radomszczański Fameg. IKEA nie zapomniała o tych początkach - z okazji jubileuszu przekazała dary dzieciom z placówki opiekuńczo-wychowawczej „Kamil” oraz Domom Pomocy Społecznej: w Radziechowicach i Radomsku.
... zobacz więcej

2021-01-28

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
„Absolutny priorytet w szczepieniach przeciw zakażeniom SARS-CoV-2 po zaszczepieniu pracowników medycznych powinny mieć osoby w wieku powyżej 60 lat, w kolejności począwszy od wieku ponad 80 lat. Wprowadzanie jakichkolwiek grup przed zakończeniem szczepień seniorów jest niedopuszczalne; takie postępowanie byłoby nieuzasadnione z punktu widzenia zdrowia publicznego, niehumanitarne i spowodowałoby wzrost liczby zgonów, przyczyniając się do przedłużenia czasu trwania epidemii w Polsce z konsekwencją w postaci wydłużenia paraliżu systemu opieki zdrowotnej”.
... zobacz więcej

2021-01-27

Morderczyni z DPS uznana za niepoczytalną
57-letnia pensjonariuszka Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie nie stanie przed sądem za zabójstwo swej współlokatorki - biegli uznali, że była niepoczytalna. Sąd Okręgowy w Częstochowie właśnie umorzył postępowanie karne. Do tragedii w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza doszło rano 17 marca 2020 r. w pokoju zajmowanym przez trzy mieszkanki.
... zobacz więcej

2021-01-27

Dzień po szczepieniu zmarł mieszkaniec DPS
73-letni mężczyzna, który zmarł 20 stycznia, dzień po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19, był podopiecznym Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie (Dolnośląskie). Przyczyny zgonu nie są jeszcze znane. Dyrektor DPS Marek Czarnecki powiedział, że podopieczny otrzymał szczepionkę 19 styczna w godzinach porannych. Szczepienie zostało przeprowadzone przez podmiot zewnętrzny, który został wskazany przez NFZ - powiedział dyrektor. Planowana jest sekcja zwłok, by wyjaśnić ewentualny wpływ szczepionki na zgon.
... zobacz więcej

2021-01-27

102. urodziny Pani Marii
Już ponad wiek przeżyła Maria Otachel, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju. W niedzielę skończyła 102 lata. Z tej okazji do seniorki popłynęły życzenia dalszych lat w dobrej kondycji. Do życzeń dołączyli się rodzina oraz burmistrz Zwierzyńca Urszula Kolman, bo to właśnie z tej miejscowości pochodzi pani Maria.
... zobacz więcej

2021-01-26

Między dyrektorką z związkami zawodowymi
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach ukarał grzywną dyrektorkę Domu Pomocy Społecznej "Etola" w Rudzie Pilczyckiej, ponieważ nie przekazała do sądu skargi Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Na rozpatrzenie czekają dwie kolejne skargi na nieudzielenie przez dyrektorkę odpowiedzi na zapytania publiczne skierowane w październiku 2020 r.
... zobacz więcej

2021-01-26

Nowy mikrobus dla DPS w Karwodrzy
Dziewięcioosobowy bus wyposażony w windę i miejsce na wózek inwalidzki zastąpi dotychczasowego, ponad 20-letniego forda w Domu Pomocy Społecznej w Karwodrzy. Nowy samochód kosztował ponad 164 tys. zł. Zakup pojazdu był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków powiatu tarnowskiego oraz z PFRON.
... zobacz więcej

2021-01-26

Kończą się szczepienia w dps-ach i domach opieki
Mimo pojawiających się braków, wydaje się, że akcja szczepień mieszkańców domów pomocy dobiega końca. Informacje z całej Polski sugerują, że pierwsza dawka dotarła do placówek i podopiecznych. Nieco gorzej przedstawia się chyba sytuacja z personelem, którego część czeka już na drugą dawkę, a część ciągle nie otrzymała dawki pierwszej. Informacje te jednak wymagają oficjalnego potwierdzenia.
... zobacz więcej

2021-01-25

Brakowało szczepionek
Domy Pomocy Społecznej w powiecie ostrowskim bez szczepień. Pensjonariusze ośrodka przy Partyzanckiej w Ostrowie i domu w Psarach nie zostali zaszczepieni...bo zabrakło szczepionek. Kłopoty w tym zakresie ma także personel obu placówek. Udało się tylko części personelu z DPS w Ostrowie Wielkopolskim. Połowa załogi przyjęła już pierwszą dawkę szczepionki. Reszta, jak dotąd, nie miała tej szansy.
... zobacz więcej

2021-01-25

Zmarnować szczepionkę czy zaszczepić kogoś spoza listy?
Nie cichną echa informacji o zaszczepieniu poza kolejnością radnych z Nowej Huty: Józefa Szuby z żoną oraz Bogumiły Drabik z mężem. Po ujawnieniu nieprawidłowości posadę stracił dyrektor DPS - przeszedł na emeryturę. W obronie radnych i dyrektora staje krakowianka, która tego dnia nie przyjęła swojej dawki leku.
... zobacz więcej

2021-01-25

Tragiczny pożar na Ukrainie
15 osób zginęło a 11 zostało rannych w wyniku pożaru, który wybuchł w nielegalnym domu seniora w Charkowie na Ukrainie. Pożar wybuchł na pierwszym piętrze i objął powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Do gaszenia pożaru skierowano 7 wozów i 28 strażaków.
... zobacz więcej

2021-01-22

Pracują z najbardziej narażonymi na śmierć, ale szczepić się nie chcą!
Trwają szczepienia wśród pracowników i pensjonariuszy domów pomocy społecznej na Warmii i Mazurach. Większość opiekunów nie chce jednak się szczepić przeciwko COVID-19. Chęć zaszczepienia zgłosiło zaledwie ok. 40% zatrudnionych. Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda w przypadku podopiecznych...
... zobacz więcej

2021-01-22

Historie z krainy absurdów
Cztery osoby poza kolejnością zaszczepiono w Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Nowej Hucie w Krakowie. Według nieoficjalnego źródła to znajomi jednej z pracownic placówki. Dyrektor zdecydował o zaszczepieniu osób poza kolejnością, ponieważ cztery dawki zostały niewykorzystane. Według nieoficjalnych źródeł zaszczepione osoby miały poniżej 70 lat. W efekcie dyrektor "złożył rezygnację z pracy w związku z planowanym przejściem na emeryturę".
... zobacz więcej

2021-01-22

Ewidencja szczepień w Module Medycznym
W ramach systemu komputerowego DOM - Moduł Medyczny wzbogacony został o możliwość ewidencji SZCZEPIEŃ Mieszkańców przeciwko COVID-19 oraz rejestrację podstawowych pomiarów medycznych. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego 2-minutowego filmu prezentującego to rozwiązanie: https://youtu.be/X5x1YFrDpP8
... zobacz więcej

2021-01-21

Koncert dla babć i dziadków z dps-ów
„Muzyka łączy pokolenia” – pod takim hasłem dzisiaj przed Domem Pomocy Społecznej przy alei Słowackiego w Zielonej Górze odbędzie się koncert z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Za inicjatywą stoi fundacja Veritas. Podobne koncerty odbędą się także we Wrocławiu i Koninie.
... zobacz więcej

2021-01-21

Bać to się trzeba Boga, a nie szczepionki
-Bać to się trzeba Boga, a nie szczepionki - mówi 92-letnia pani Zofia, pensjonariuszka DPS „Kalina” w Lublinie. W środę zaszczepiła się, jako jedna z pierwszych mieszkanek ośrodka. - Jeśli można się jakoś ochronić, to dlaczego nie spróbować. Sam zastrzyk to żaden ból. Nie ma się czego obawiać - uspokaja. W środę zaszczepiło się 24 podopiecznych DPS „Kalina”. Niemal wszyscy z blisko 100 pensjonariuszy domu zgłosili chęć zaszczepienia się. W czwartek szczepionka ma być podana kolejnym 46 osobom.
... zobacz więcej

2021-01-21

Jest szansa na spotkania z rodzinami
Jest duża szansa, że podopieczni domów pomocy społecznej - po przyjęciu drugiej dawki szczepienia - będą mogli spotkać się z bliskimi. To zapowiedź doradcy premiera, prof. Andrzeja Horbana. Seniorzy z DPS-ów bardzo na to czekają.
... zobacz więcej

2021-01-21

Szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej
Z informacji przekazywanych z całego kraju wynika, że akcja szczepień mieszkańców domów pomocy społecznej w większości województw przebiega sprawnie. Pojawiają się co prawda przesunięcia terminów, ale jest szansa, że szczepienia pierwszą dawką zakończą się planowo w najbliższy piątek.
... zobacz więcej

2021-01-20

Koronawirus we Włościborzu
Nowe ognisko koronawirusa. Chodzi o filię kołobrzeskiego Domu Pomocy Społecznej znajdującą się we Włościborzu. Jak poinformował we wtorek starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, na 17 pensjonariuszy filii, u 13 potwierdzono obecność koronawirusa. Jedna osoba trafiła do szpitala. W kołobrzeskiej filii oprócz 13 pensjonariuszy, wirusa wykryto także u 4 osób należących do personelu.
... zobacz więcej

2021-01-20

W Lublińcu wraca system pracy ciągłej
Choć sytuacja epidemiczna w domach pomocy społecznej na terenie powiatu lublinieckiego jest stabilna, to nadal placówki te funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. W ostatnich dniach pozytywne testy na Sars-CoV-2 otrzymało trzech pracowników DPS przy ulicy Kochcickiej w Lublińcu. W związku z tym ponownie wprowadzono system pracy ciągłej.
... zobacz więcej

2021-01-20

Bogaty program imprez sportowych
Pomimo pandemii i nieprzewidywalnej sytuacji w 2021 roku, Olimpiady Specjalne Polska przedstawiają bogate kalendarium zawodów ponadregionalnych dla osób niepełnosprawnych, które miałyby się odbyć między majem a październikiem. Dodatkowo na listopad i grudzień zaplanowany jest Europejski Tydzień Koszykówki Olimpiad Specjalnych.
... zobacz więcej

2021-01-20

Statystyka szczepień
Łącznie do Polski dotarło 1 mln 257 tys. 300 dawek szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformował w poniedziałek (18.01) prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Wyjaśnił, że przypadku szczepień w DPS-ach zaplanowano zamówienia na 120 tys. dawek szczepionki. Wczoraj po południu liczba zaszczepionych wynosiłą 475 264. Nie wiemy niestety, jak liczona jest liczba dawek uzyskiwanych z jednej ampułki.
... zobacz więcej

2021-01-19

Koronawirus w DPS w Giżycku
Koronawirus w giżyckim DPS. Sytuacja jest kryzysowa. Dyrekcja od zaraz zatrudni opiekunów z sercem i umiejętnościami do pomocy przy pensjonariuszach. Aktualnie do opieki nad pensjonariuszami włączeni zostali pracownicy administracji i obsługi. Ten tydzień będzie dla DPS najtrudniejszy. Przeprowadzone zostaną kolejne testy na Covid-19. Jeśli wykażą większą liczbę chorych, sytuacja w giżyckiej placówce może znacznie się pogorszyć.
... zobacz więcej

2021-01-19

Szczepienia podopiecznych DPS przesuwane w czasie
W poniedziałek, 18 stycznia do Głogowskiego Szpitala Powiatowego miała dotrzeć kolejna dostawa szczepionki przeciwko Covid-19. Nie dotarła. Szczepienia kolejnych osób z grupy „0” przesunięto o tydzień. 19 stycznia, miało się też odbyć szczepienie pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Magnolia”. Zamówiono tam 88 dawek, ale szczepionka też nie dotrze. - Jutrzejsze szczepienie zostało odwołane i przesunięte na najbliższy czwartek, ale to też raczej nie jest pewne – przyznaje dyrektor DPS Dariusz Wojtkowiak.
... zobacz więcej

2021-01-19

Ile prawdy w zarzutach wobec DPS w Przasnyszu?
Siostra jednego z podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie w Przasnyszu w swojej skardze zawarła szereg poważnych zarzutów, dotyczących niewłaściwej opieki nad jej bratem. Sprawa trafiła m.in. do prokuratury Rejonowej w Przasnyszu. Serwis Infoprzasnysz.com przedstawia wersje wszystkich stron konfliktu.
... zobacz więcej

2021-01-18

Trwają szczepienia pracowników, zaczynają się szczepienia mieszkańców
Dzisiaj rozpoczynają się szczepienia podopiecznych domów pomocy społecznej. Według danych rządowych, chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców. Do placówek pojadą mobilne punkty szczepień. Trwają ciągle szczepienia pracowników domów pomocy. Obie grupy: zarówno pracownicy, jak i mieszkańcy są w tzw. grupie 0 w Kolejce do szczepień.
... zobacz więcej

2021-01-18

Łódź: o cudzoziemcach pomagających dps-om pisze Gazeta Wyborcza
Gdy Paul usłyszał o sytuacji w DPS-ach, ani przez chwilę nie myślał o lęku przed zakażeniem. Nie dlatego, że bagatelizował zagrożenie koronawirusem. - Jestem młody i zdrowy. Wiedziałem, że ryzyko w moim przypadku nie jest tak duże, więc mam moralny obowiązek pomagać słabszym - mówi Peruwiańczyk.
... zobacz więcej

2021-01-18

Minister odpowiada na pytania Katarzyny Lubnauer
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział, że w 120 samorządowych DPS-ach (na 823) są zarażeni zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy, a w 64 - tylko pracownicy. "Ta statystyka utrzymuje się w ostatnich tygodniach na podobnym poziomie, czyli nie ma jakiegoś wzrostu" - ocenił.
... zobacz więcej

2021-01-15

Szczepienia pracowników (a potem podopiecznych) w DPS w Prószkowie
W Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie (Opolszczyzna) ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. 14. stycznia pierwszą dawkę przyjęło 61 pracowników placówki, których zaszczepił zespół z Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Od poniedziałku (18.01) rozpoczną się z kolei szczepienia mieszkańców. Zaszczepionych zostanie prawie 100% podopiecznych, czyli ponad 190 osób. Jest jedynie kilka osób, których lekarz nie dopuścił ze względu na przeciwwskazania zdrowotne, a w przypadku 2 podopiecznych zgody nie wyrazili opiekunowie prawni.
... zobacz więcej

2021-01-15

Więzienny reżim dla dobra podopiecznych?
Jak mówią pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kruczej w Szczecinie, od pół roku nie mogą wychodzić na świeże powietrze, nawet do przylegającego do budynku ogrodu. DPS tłumaczy to względami bezpieczeństwa i remontem. - Najbardziej nas boli ten brak świeżego powietrza – mówi pani E., także pensjonariuszka DPS. – Nikt mi nie wytłumaczy, że przez tak długi czas nie znalazł się żaden sposób, abyśmy mogli wyjść z budynku choćby do ogródka. Nawet więźniowie mają zagwarantowany pobyt na świeżym powietrzu i mają swoje spacerniaki.
... zobacz więcej

2021-01-15

Kolejne zakażenia w DPS w Radomsku
Testy potwierdziły, że kolejnych siedmiu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Radomsku zarażonych jest koronawirusem. Wszyscy trafili do Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie. Pozytywne testy otrzymało także następnych sześciu pracowników jednostki (odbywają kwarantannę w warunkach domowych).
... zobacz więcej

2021-01-14

Szczepienia pracowników ruszyły na Śląsku
- Szczepienia pracowników domów pomocy społecznej na Śląsku ruszyły w poniedziałek. Szpitale węzłowe, które kończą szczepić personel medyczny, a mają preparat, zapraszają na szczepienia właśnie pracowników DPS-ów. Szczepienia objęły np. personel domów w Knurowie i Kuźni Nieborowskiej - powiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
... zobacz więcej

2021-01-14

Szczepienia pracowników w Kaliszu
Trwają szczepienia pracowników Domu Pomocy Społecznej oraz Centrum Opieki Długoterminowej "Salus" na kaliskim Zagorzynku. Większość personelu DPS jest już po pierwszej dawce szczepionki przeciw koronawirusowi. Codziennie zgłasza się średnio dwadzieścia osób. Szczepionki przyjmą też podopieczni "Salusa".
... zobacz więcej

2021-01-14

Ognisko covid w łódzkim DPS
W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Złotniczej 10 w Łodzi jest 105 podopiecznych - z czego 20 osób, czyli co piąta, ma potwierdzone zakażenie koronawirusem. Z tej grupy 14 osób jest nadal w DPS, a 6 w szpitalu - informuje biuro prasowe UMŁ. W DPS pracuje 69 osób - z czego 4 osoby są chore na covid.
... zobacz więcej

2021-01-13

Lubelskie: dyrektorzy mają namawiać do szczepień
W całej Polsce około 70 proc. podopiecznych domów pomocy społecznej chce się zaszczepić przeciwko COVID-19. Ale na Lubelszczyźnie ten odsetek jest mniejszy. Dlatego do szczepienia mają namawiać szefowie DPS-ów. W województwie lubelskim objętych szczepieniami będzie 46 placówek publicznych prowadzonych przez starostwa powiatowe oraz 20 prywatnych.
... zobacz więcej

2021-01-13

W śląskich dps-ach na koronawirusa zmarły 293 osoby!
Jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, w jednym z lublinieckich domów opieki znów pojawiły się nowe zakażenia koronawirusem. Jak informuje Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego, od początku pandemii w DPS-ach w woj. śląskim na COVID-19 zachorowało 3620 osób, z czego 293 zmarły.
... zobacz więcej

2021-01-13

Duże ognisko koronawirusa w DPS w Sandomierzu
Duże ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu. Na 96 mieszkańców u 41 potwierdzone zostało zakażenie. Wszyscy przebywają w placówce z wyjątkiem czterech osób, które są w Szpitalu Specjalistycznym w Sandomierzu oraz w szpitalu w Opatowie.
... zobacz więcej

2021-01-13

Błyskawiczna akcja pomocy
Już trwa zbiórka pieniędzy, by pomóc w odbudowie jednego z budynków Domu Pomocy Społecznej (Domu Gościnnego) w Dzięciołówce. Po niedawnym pożarze ewakuowano prawie 30 pensjonariuszy, którzy najbliższe dni będą musieli spędzić w szkole w Korycinie. Błyskawiczną zbiórkę funduszy na odbudowę zorganizowali w serwisie Zrzutka.pl przyjaciele placówki.
... zobacz więcej

2021-01-12

Antyszczepionkowe kłamstwa
W obecnej wersji fake newsa, która rozsyłana jest w internecie i powielana na portalach społecznościowych, podawana jest informacja aż o 3 przypadkach zasłabnięcia, do których miało dojść zaraz po szczepieniu w DPS w Szymiszowie pod Strzelcami Opolskimi."-Lekarz, który badał kobietę stwierdził, że przyczyną było przemęczenie i odwodnienie. Ale to zdarzenie nie miało żadnego związku ze szczepieniem" - mówi Jolanta Osuch, dyrektor DPS. "Przy załodze, która liczy ponad 150 osób, w poprzednich latach także zdarzało się, że ktoś zasłabł i wtedy nie budziło to takiego zainteresowania."
... zobacz więcej

2021-01-12

Minister Maląg obiecuje szczepienia mieszkańców dps-ów w przyszłym tygodniu
"70 proc. mieszkańców domów pomocy społecznej zgłosiło swój akces, swoje oświadczenie do tego, że chcą się szczepić. To nas bardzo cieszy. To ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia będą zaszczepieni" - przekazała Maląg.
... zobacz więcej

2021-01-12

Koronawirus w Raciborzu i skargi rodzin
26 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień na Ostrogu (Racibórz) trafiło 7 i 8 stycznia do szpitala, po tym jak wykryto u nich koronawirusa. Trzech seniorów hospitalizowano już wcześniej. Część rodzin nie kryje rozżalenia postępowaniem DPS. Na Facebooku powstała nawet specjalna grupa, gdzie opisuje się krytykowane procedury. Dyrekcja DPS tłumaczy, że żadnych negatywnych sygnałów nie odebrała.
... zobacz więcej

2021-01-11

Ognisko koronawirusa w DPS w Kochłowach (Wielkopolska)
Urząd powiatu ostrzeszowskiego poinformował, że w Domu Pomocy Społecznej w Kochłowach wykryto 43 przypadki zakażenia koronawirusem. W komunikacie zapewniono, że placówka posiada potrzebne środki ochronne, a także wystarczającą liczbę pracowników. Nikt również nie musi być hospitalizowany.
... zobacz więcej

2021-01-11

Pożar w domu opieki na Podlasiu
W Dzięciołówce (woj. podlaskie) spłonęła część budynku prywatnego domu opieki społecznej. Paliła się przybudówka budynku głównego, z którego bezpiecznie ewakuowano pensjonariuszy i pracowników. W przybudówce mieściły się m.in. stołówka i świetlica. Wstępne informacje mówią o tym, że wskutek pożaru doszło do zniszczenia instalacji elektrycznej związanej też z głównym budynkiem, ogrzewanym elektrycznie.
... zobacz więcej

2021-01-11

Dom opieki jak prawdziwy dom
W Sopocie powstał prawdziwy dom dla dorosłych niepełnosprawnych, których rodzice nie mają sił na opiekę. Wybudowali go rodzice obawiający się o los dzieci, gdy ich już zabraknie na świecie. Nowi mieszkańcy pojawili się tam przed świętami. Niepełnosprawni większość czasu spędzają razem. Wspólnie tworzą, gotują, chodzą na spacery. Ale każdy z nich ma swój pokój z łazienką. Tu uczą się samodzielności pod okiem opiekunów. Są również i obowiązki - jak w każdym domu.
... zobacz więcej

2021-01-08

W Gorzycach walczą z koronawirusem
Po tym jak przed Świętami Bożego Narodzenia okazało się, że jeden z mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Gorzycach jest zakażony koronawirusem, rozpoczęto testowanie innych mieszkańców i pracowników. We wtorek 5 stycznia informowano, że zakażenie potwierdzono u 34 mieszkańców i 9 pracowników. Na dziś więcej zakażeń nie potwierdzono.
... zobacz więcej

2021-01-08

W DPS w Suszu brakuje pracowników po ataku koronawirusa
Dom Pomocy Społecznej w Suszu poszukuje aż 15 pracowników! Powodem jest epidemia zachorowań wśród dotychczasowej kadry, jak i wśród podopiecznych. Jak podaje iławski Sanepid w placówce odnotowano łącznie 64 przypadki zakażenia wirusem. W tym aż 19 osób z personelu, co doprowadziło do wyłączenia ich z pracy.
... zobacz więcej

2021-01-08

Sceptycyzm personelu i optymizm dyrekcji
W powiecie śremskim działają dwa Domy Pomocy Społecznej: w Śremie przy ul. Farnej oraz w miejscowości Psarskie. Do 4 stycznia, w tym pierwszym chęć zaszczepienia przeciwko koronawirusowi zadeklarowało 12 pracowników (na 63), w drugim zaś 39 pracowników (na 86). Jak widać, zainteresowanie szczepionkami jest słabe. Dyrektorki obu placówek przekonują jednak, że zostało sporo czasu na zastanowienie się i rozwianie ewentualnych wątpliwości.
... zobacz więcej

2021-01-07

Ognisko covid w DPS w Radomiu przy ul. Struga
Koronawirus w jednym z radomskich DPS. Chodzi o placówkę na ul. Struga. Łącznie zaraziły się 22 osoby. Jak poinformował Paweł Kolenda, dyrektor DPS-u, ognisko pojawiło się w okresie świąt Bożego Narodzenia i dotyczy tylko jednego oddziału. Stan chorych ocenia się jako dobry.
... zobacz więcej

2021-01-07

Bez litości!
83-letni pan Ryszard, pensjonariusz DPS dla Kombatantów w Zielonej Górze, zmarł na COVID-19 w szpitalu w Gorzowie. Po śmierci okazało się, że ktoś ukradł jego portfel z kartą bankomatową i do cna wyczyścił konto. Złodziej nie miał problemów z wypłaceniem pieniędzy, bo znał PIN do karty. Najprawdopodobniej znalazł go w portfelu - senior na karteczce zapisywał ważne informacje, najpewniej także numer do karty. Złodzieja szuka policja.
... zobacz więcej

2021-01-07

Covid-19 w DPS w Mościszkach (Wielkopolska)
W powiecie kościańskim odnotowano wzrost zachorowań na koronawirusa. W niedzielę 3 stycznia zanotowano 47 przypadków zarażenia wirusem. Jak sugeruje serwis Naszemiasto.pl, być może taki wzrost ma miejsce w związku z faktem wykrycia koronawirusa u podopiecznych DPS w Mościszkach.
... zobacz więcej

2021-01-05

Nowe auto dla DPS w Prószkowie
Do Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie na Opolszczyźnie trafił nowy samochód. To mikrobus, dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Do tej pory placówka, w której przebywa 200 osób, miała do dyspozycji jeden taki pojazd. Nowy jest wyposażony w podnośnik dla wózków. Kosztował 130 tysięcy złotych. z czego 60 tysięcy złotych pochodziło z budżetu powiatu,a pozostała kwota to dofinansowanie z PFRON.
... zobacz więcej

2021-01-05

DPS w Modrzewcu (Zachodnie Pomorze) zmaga się z ogniskiem koronawirusa
Ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Modrzewcu (powiat świdwiński). Dyrekcja zapewnia, że sytuacja – choć trudna – jest pod kontrolą. W tej chwili jest 28 zakażeń koronawirusem wśród pensjonariuszy i 4 wśród personelu. Na obecność koronawirusa testowani byli jednak na razie jedynie pensjonariusze objawowi.
... zobacz więcej

2021-01-05

Covid-19 w DPS w Sopocie
Jak poinformowała wiceprezydent Sopotu, wykryto zakażenia w sopockim Domu Pomocy Społecznej. W ostatni czwartek Magdalena Czarzyńska-Jachim przekazała, że chorych na koronawirusa jest dwanaście osób, z czego trzy osoby przebywają w szpitalu, a sześć jest w izolatorium.
... zobacz więcej

2021-01-04

Ognisko koronawirusa w DPS w Radomsku
3 stycznia 2021 r. sanepid potwierdził zakażenie wirusem Covid-19 u 30 mieszkańców oraz 5 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Radomsku. 5 chorych podopiecznych umieszczonych zostało w Szpitalu Powiatowym w Radomsku. 8 kolejnych ma trafić tam w najbliższym czasie. Dyrekcja Domu Pomocy Społecznej twierdzi, że sytuacja została opanowana.
... zobacz więcej

2021-01-04

Dlaczego we Francji odwiedziny z ograniczeniami są możliwe, a w Polsce nie?
Starsi nie potrafią poradzić sobie z samotnością w taki sam sposób, jak młodsze pokolenie. Z dnia na dzień nie przeskoczą na Teamsa czy Zooma. Od lat kształtowali swoje kontakty i relacje z innymi, dzięki spotkaniom i rozmowie, a teraz od wielu miesięcy pozostają bezradni. Czas świąt Bożego Narodzenia i nadchodzący sylwester przeżywany we własnym pokoju z powodu izolacji, jeszcze bardziej wzmaga samotność seniorów w DPS. Potrzebne są rozwiązania zwrócone w stronę najstarszych.
... zobacz więcej

2021-01-04

Co ze szczepieniami dla osób niepełnosprawnych?
Rzecznik Praw Obywatelskich wyraża zadowolenie z szybkiego wdrażania Narodowego Programu Szczepień przeciw SARS-CoV-2. Ma jednak wątpliwości, co do określenia grup priorytetowych, które mają zostać zaszczepione w pierwszych etapach szczepień. Chodzi zwłaszcza o nieuwzględnienie osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Rzecznik Praw Obywatelskich napisał w tej sprawie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
... zobacz więcej

2020-12-31

Warszawskie dps-y nieźle poradziły sobie z koronawirusem
W Warszawie jest 19 domów pomocy społecznej (14 miejskich i 5 prowadzonych przez organizacje pozarządowe), które dysponują łącznie ponad 1,8 tys. miejsc. Wiceprezydent Aldona Machnowska–Góra: – Od początku pandemii traktowaliśmy domy pomocy społecznej jako miejsca wymagające szczególnej uwagi. Wprowadziliśmy 14-dniowy rotacyjny system pracy personelu DPS - wszystkim wracającym po przerwie do pracy wykonujemy, na koszt miasta, testy na obecność COVID-19 i tylko osoby z wynikiem negatywnym zostają dopuszczone do pracy. Dotychczas wykonaliśmy ponad 5 tys. badań pod kątem zakażenia koronawirusem.
... zobacz więcej

2020-12-31

DPS w Kole na prostej
W ciągu ostatnich tygodni DPS przy ulicy Poniatowskiego w Kole przeżywał prawdziwy koszmar. Aż 111 osób z DPS-u otrzymało pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Wśród tej grupy byli pensjonariusze oraz personel. Niestety jedna osoba zmarła, a dwie osoby musiały zostać poddane hospitalizacji. Obecnie nie ma już ani jednej osoby, która ostatecznie nie otrzymałaby negatywnego wyniku testu.
... zobacz więcej

2020-12-31

DPS w Sopocie przed szczepieniami
Sopocki Dom Pomocy Społecznej przygotowuje się do szczepienia swoich pracowników i rezydentów. Chęć przyjęcia preparatu chroniącego przed zachorowaniem na COVID-19 zadeklarowały do tej pory 32 osoby zatrudnione w placówce. O możliwości wykonania zabiegu w najbliższym czasie poinformowano także zamieszkujących w ośrodku seniorów.
... zobacz więcej

2020-12-30

Samotna Wigilia, samotne Święta, samotny Nowy Rok...
Paweł Ilecki to antropolog kultury, dziennikarz i osoba, która zmaga się z problemem bezdomności. Obecnie przebywa w jednym z domów pomocy społecznej. Przed kilkoma dniami w mediach społecznościowych napisał, że "wkurza go ten narodowy lament i jeremiada nad utraconym sylwestrem". "Ponad 100 tys. osób, mieszkańców DPS w całej narodowej Polsce od marca przebywa w totalnej izolacji. Zakaz wyjść i co najgorsze zakaz odwiedzin. Samotna Wigilia, samotne Święta, samotny Nowy Rok..." - podał.
... zobacz więcej

2020-12-30

Zgłoszenia do szczepień organizuje dyrektor domu pomocy
Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować dyrektor domu pomocy społecznej. Można to zrobić za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na stronie szczepieniakadry.rcb.gov.pl. Formularz online jest przeznaczony dla osób, które jeszcze nie zgłosiły swoich pracowników do szczepień.
... zobacz więcej

2020-12-30

Pracownicy, o których przypomniała dopiero pandemia
Dopiero po lawinie zakażeń zostali zauważeni, jeśli chodzi o środki ochrony osobistej, dezynfekcyjne – i pieniądze na poprawienie poziomu bezpieczeństwa epidemiologicznego w placówkach. “Napiszcie o tym” – prosili. – “Napiszcie, jak pracujemy, jak nam się żyje. Bo inaczej skończy się pandemia i znów wszyscy zapomną o dps-ach i pomocy dla nich. Znów nie będziemy nikogo obchodzili i znów nikt nie będzie pamiętał, że to bardzo ważna praca”.
... zobacz więcej

2020-12-29

Samorząd przejmuje ŚDS w Jasionnie
Powiat białobrzeski (Mazowsze) przejmuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Jasionnie. ​Placówka zajmuje się osobami cierpiącymi na choroby psychiczne. Dotychczas ŚDS prowadziło Stowarzyszenie Katolickie Serca dla Serc, na podstawie powierzenia zadań publicznych organizacji pozarządowej. Pięcioletni okres prowadzenia jednostki upływa z końcem 2020 roku. Teraz stanie się placówką samorządową, bo nie było wiążących ofert w konkursie na następne lata.
... zobacz więcej

2020-12-29

Minister Maląg zachęca, by się szczepić
Minister Maląg: "Szczepienie cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlatego też głęboko zachęcam wszystkich tych państwa z grupy zero (czyli m.in. pracowników dps-ów), którzy jeszcze nie zgłosili się do szczepień, aby się zgłaszali". Maląg przypomniała, że od 15 stycznia mają ruszyć szczepienia dla osób powyżej 60 lat, ale także dla mieszkańców domów pomocy społecznej. Zaapelowała, by do tego czasu osoby starsze, w miarę możliwości, pozostawały w domach.
... zobacz więcej

2020-12-29

Komputer zamiast wizyty
Prezydent Ludomir Handzel przekazał 11 zestawów komputerowych, które trafią do Domów Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. Sprzęt otrzymają DPS-y przy ul. Nawojowskiej i ul. Emilii Plater. Mam nadzieję, że ten sprzęt poprawi kontakt podopiecznych z najbliższymi - powiedział prezydent miasta.
... zobacz więcej

2020-12-28

Tarnów przygotował izolatorium przed trzecią falą covid
Izolatorium dla pensjonariuszy oraz pracowników dps-ów z powiatu tarnowskiego już gotowe. W sali gimnastycznej przy byłym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie mogą przebywać osoby zakażone Covid-19, które nie wymagają hospitalizacji. Jak mówi wicestarosta Jacek Hudyma, w obliczu grożącej nam trzeciej fali pandemii, takie miejsce jest potrzebne.
... zobacz więcej

2020-12-28

Kłopoty ze szczepionką w Niemczech
W Stralsundzie na północy Niemiec ośmiu pracownikom domu opieki podano pięciokrotną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Cztery osoby trafiły do szpitala na obserwację. Niektóre okręgi w Niemczech nie będą używały otrzymanych szczepionek przeciwko COVID-19 z powodu podejrzeń, że podczas ich transportu mogło dojść do przerwania łańcucha chłodniczego.
... zobacz więcej

2020-12-28

W dps-ach szczepienia nie wywołują entuzjazmu
Wielkopolska. Przede wszystkim medycy chcą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Mniej chętni są ratownicy medyczni, jak i pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz domów pomocy społecznej. "- W naszym DPS chęć zaszczepienia się zgłosiła połowa pracowników, około 40 osób" - mówi Piotr Michalak, dyrektor DPS Ugory.
... zobacz więcej

2020-12-24

Samochód pod choinkę
We wtorek, 22 grudnia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przekazał symbolicznie klucze do nowego samochodu na ręce Barbary Burby, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Kalina”. To właśnie ta jednostka została właścicielem nowego pojazdu. Miasto Suwałki pozyskało nań 90 tys. zł z PFRON i dołożyło własny wkład w wysokości blisko 78 tys. zł. Samochód wyposażony jest w windę do przewozu osób niepełnosprawnych.
... zobacz więcej

2020-12-24

Święta bez dzielenia się opłatkiem
W tym roku nie padną w ramiona swoich dzieci i wnuków. Ale i tak ubiorą najlepsze garsonki i najbielszą koszulę, nałożą na talerz kluski z makiem, a w stołówce zaśpiewają "Wśród nocnej ciszy". Rozmowa z Beatą Magierą, dyrektor DPS przy ul. Praskiej w Krakowie...
... zobacz więcej

2020-12-24

Koniec prosperity domów opieki w USA
Bankrutujące domy opieki, szersze programy wsparcia seniorów we własnych domach i Amerykanie coraz mniej chętni, by powierzać instytucjom opiekę nad bliskimi - choć w Ameryce nadal w domach opieki mieszka najwięcej osób na świecie, pandemia zmienia ich postrzeganie. Do tej pory co najmniej 115 tys. Amerykanów zmarło z powodu zakażenia w domu opieki. Spowodowany pandemią spadek liczby pensjonariuszy analizuje amerykański „Wall Street Journal”.
... zobacz więcej

2020-12-23

Ostatni DPS w Lubuskiem także z ogniskiem covid-19
19 grudnia pojawiła się informacja o zakażeniach koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Szczawnie (gmina Dąbie). Obecność wirusa potwierdzono u aż 41 osób - 28 mieszkańców domu i 13 osób z personelu. Pocieszającą informacją jest to, że u żadnego z potwierdzonych przypadków nie ma ostrych objawów chorobowych. Placówka w Szczawnie była ostatnim Domem Pomocy Społecznej w województwie lubuskim, który do teraz bronił się przed koronawirusem...
... zobacz więcej

2020-12-23

Kolejna wersja, kolejne liczby
W ramach pierwszej dostawy Polska otrzyma blisko 10 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19. 18 szpitali otrzyma od 150 do 900 dawek, inne, wytypowane do szczepienia w pierwszej turze szpitale – po 75 dawek. Pierwsza dostawa dotrze już do kraju 26 grudnia. "Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek - co pozwoli zaczepić do końca stycznia ok. 750 tys. pacjentów" - informował podczas konferencji w szpitalu szef KPRM Michał Dworczyk.
... zobacz więcej

2020-12-23

Rząd deklaruje gotowość wykonania 3,5 mln szczepień miesięcznie
Szef KPRM Michał Dworczyk: 26 grudnia br. ma dotrzeć do Polski pierwsza partia szczepionek - ok. 10 tysięcy dawek. Trafią one do 70 placówek służby zdrowia i tam 27 grudnia rozpoczną się szczepienia. Pierwszą grupę zaszczepionych będą stanowić pracownicy służby zdrowia. Na przełomie grudnia i stycznia powinno dojechać kolejne 300 tysięcy dawek i w kolejnym tygodniu znowu 300 tysięcy dawek. "Gotowość organizacyjna", gdyby były dostępne szczepionki - jak dodał - to około 3,5 mln szczepień miesięcznie.
... zobacz więcej

2020-12-22

Lepiej późno niż wcale
Dobiega końca adaptacja piętra byłego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Karolina w Bochni. Powstają tam miejsca do ewakuacji w związku z pandemią COVID-19. Prace pochłoną blisko 1,8 miliona złotych. Adaptowane pomieszczenia mają pomóc przygotować się do ewentualnego wzrostu zakażeń w związku z prognozowaną przez Ministerstwo Zdrowia trzecią falą pandemii. Powiat pozyskał dotację w wysokości 500 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.
... zobacz więcej

2020-12-22

Będzie dom opieki dla seniorów w Ołpinach
W Ołpinach (Małopolska) będzie dom opieki dla osób starszych. Powstanie w dawnych zabudowaniach poklasztornych. Gmina otrzymała duże dofinansowanie ze środków europejskich. Wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd powiedział, że to będzie najważniejsza inwestycja w 2021 roku.
... zobacz więcej

2020-12-22

Szczepienia personelu dps-ów prawdopodobne już za tydzień!
Jeżeli szczepionka przeciw COVID-19 zostanie dopuszczona do użytkowania na terenie UE (co jest bardzo prawdopodobne), szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczną się w krajach Unii Europejskiej po świętach Bożego Narodzenia – tj. 27, 28 i 29 grudnia. Poinformowała o tym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Według zapowiedzi polskich władz, podczas "etapu 0" szczepienia otrzymają m.in. pracownicy DPS-ów i MOPS-ów. Nieco później szczepieni będą podopieczni (etap 1).
... zobacz więcej

2020-12-21

Dobro nie omija domów pomocy
Od około miesiąca dowiadujemy się o setkach inicjatyw lokalnych, które choć trochę przywracają normalność w odciętych od świata domach pomocy. Osoby prywatne, uczniowie, organizacje społeczne, harcerze, władze lokalne - wszyscy przekazują prezenty dla podopiecznych polskich placówek. Nie sposób o tych inicjatywach informować w poszczególnych newsach, ale dzięki nim jest szansa, że mieszkańcy dps-ów choć trochę poczują prawdziwą świąteczną atmosferę...
... zobacz więcej

2020-12-21

Ofiary śmiertelne w DPS w Uzdowie
W DPS-ie w Uzdowie w powiecie działdowskim, gdzie przebywają osoby z zaburzeniami psychicznymi, pojawiło się ognisko koronawirusa. Zakażonych jest większość podopiecznych placówki i personelu. - Czterech podopiecznych tego DPS-u zmarło, siedem kolejnych osób z uwagi na stan zdrowia zostało przewiezionych do szpitali - informuje warmińsko-mazurski inspektor sanitarny.
... zobacz więcej

2020-12-21

DPS w Otmuchowie powstaje i powstać nie może...
Za nieco ponad rok DPS "Skalnik" w Otmuchowie - Sarnowicach przyjmie pierwszych podopiecznych. Przynajmniej takie są plany. Remont obiektu i utworzenie Domu Pomocy Społecznej to w ostatnich latach ważna inwestycja gminy. Prace rozpoczęły się już 2013 roku i nie mogą się zakończyć. Ciągnąca się od lat budowa może sprawić, że budynek wymagać będzie remontów, kiedy tylko zostanie oddany.
... zobacz więcej

2020-12-18

Ognisko koronawirusa w DPS w Skrzynnie
Ognisko koronawirusa pojawiło się w powiecie wieluńskim. W Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie obecnie zakażonych jest 39 mieszkańców. Zakażenia nie uniknął też personel. 5 pracowników otrzymało już pozytywne wyniki testów, a kolejne trzy na wynik czekają. Osoby, u których potwierdzono COVID-19 czują się dobrze lub w miarę dobrze.
... zobacz więcej

2020-12-18

Na Przybyszewskiego trochę ulgi
W DPS przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi koronawirusa wykryto u ponad 300 osób, a od początku pandemii zmarło 28 chorych. Ale sytuacja jest już opanowana. Teraz zakażonych jest tam 43 podopiecznych i 21 opiekunów. W szpitalach przebywa 14 podopiecznych z COVID-19. Mimo statystyk, placówka radzi sobie nieźle, biorąc pod uwagę jej wielkość (ponad 550 mieszkańców).
... zobacz więcej

2020-12-18

DPS w Kwidzynie i w Ryjewie nie mogą znaleźć wolontariuszy
W domach pomocy społecznej brakuje wolontariuszy. Do tej pory zgłosiły się dwie osoby, by wspierać pracę DPS w Kwidzynie i w Ryjewie. Jednak każda para rąk jest niemal na wagę złota. Wolontariusze dołączą do personelu domów jedynie w sytuacji braku możliwości zapewnienia opieki przez pracowników - poinformował kilka dni temu urząd miasta w Kwidzynie.
... zobacz więcej

2020-12-17

Nadal brak pomocy dla DPS w Kamieniu Krajeńskim
Wzrasta liczba zakażeń w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim. Niemal wszyscy pensjonariusze są już zakażeni koronawirusem i jest coraz więcej zainfekowanych pracowników. Trzech mieszkańców przebywa w szpitalu, dwóch zmarło. Nadal nie ma pomocy z WOT, mimo że o taką powiat wystąpił do wojewody.
... zobacz więcej

2020-12-17

Podwyżek płac w DPS w Mielcu nie będzie
Na ostatniej sesji Rady Powiatu mieleckiego padł wniosek jednego z radnych o przyznanie podwyżek w wysokości 20 proc. dla pracowników Domu Pomocy Społecznej w Mielcu. Zarząd Powiatu nie widzi jednak możliwości zwiększenia wynagrodzeń pracowników DPS w 2021 roku, bo brak jest wskazania przez radnego konkretnych źródeł sfinansowania podwyżek.
... zobacz więcej

2020-12-17

Uchwała w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19
Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
... zobacz więcej

2020-12-17

W etapie "0" szczepienia dla DPS-ów
W tzw. szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego. Szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie „0”), zorganizują i przeprowadzą szpitale węzłowe (w każdym województwie), należące m.in. do sieci szpitali PSZ.
... zobacz więcej

2020-12-16

Straszny Święty Mikołaj!
Historia jak z horroru. Święty Mikołaj odwiedza dom pomocy społecznej, po powrocie do domu dostaje gorączki, a test na obecność koronawirusa daje wynik pozytywny. Efekt? 75 zarażonych osób i jedna ofiara śmiertelna. Taki Święty Mikołaj odwiedził pensjonariuszy domu opieki w belgijskim miasteczku Mol - donosi "The Brussels Times"...
... zobacz więcej

2020-12-16

Gdy rozpada się polski system ochrony zdrowia...
Ma mocznicę, napadowe migotanie przedsionków, niedokrwistość, przewlekłą chorobę nerek, nadciśnienie tętnicze i inne schorzenia. Choć 90-letnia pani Hanna wymaga specjalistycznego leczenia, żaden szpital nie chce jej przyjąć, a po wezwaniu karetki i tak tego samego dnia wraca do Domu Opieki "Nestor" w Warszawie, gdzie mieszka.
... zobacz więcej

2020-12-16

Dyrektorka DPS z ul. Świerkowej w Białymstoku odwołana
We wtorek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski odwołał ze skutkiem natychmiastowym Urszulę Styczyńską ze stanowiska dyrektorki Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ulicy Świerkowej. Jako powód podano utratę zaufania. Obowiązki dyrektora DPS przejmuje Karol Kossakowski, który dotąd był zastępcą dyrektora Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Nowogródzkiej 5/1 w Białymstoku.
... zobacz więcej

2020-12-16

Duże ognisko koronawirusa w DPS w Kamieniu Krajeńskim
W Domu Pomocy Społecznej na ul. Podgórnej w Kamieniu Krajeńskim zakażonych koronawirusem jest 26 podopiecznych i sześciu pracowników. Trzech mieszkańców trafiło do szpitala, jeden zmarł. Sytuacja jest dynamiczna. Z 42-osobowej kadry choruje sześć osób. Podopiecznymi zajmuje się 11 pracowników, którzy są zamknięci razem z mieszkańcami placówki.
... zobacz więcej

2020-12-15

Coraz większe emocje na Świerkowej
Sytuacja w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej w Białymstoku staje się coraz bardziej nerwowa. Część pracowników zaczęła mówić o nieprawidłowościach tam panujących, szukając jednocześnie pomocy w różnych instytucjach w regionie. Jedna z opiekunek wytyka zaniedbania w DPS podpisując się imieniem i nazwiskiem. Co dziwne, związki zawodowe placówki opowiedziały się po stronie dyrektorki.
... zobacz więcej

2020-12-15

Połowa podopiecznych DPS w Grudziądzu ma koronawirusa
23 podopiecznych przebywających w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Dywizjonu 303 w Grudziądzu jest zarażonych koronawirusem. Wszyscy podopieczni zostali "przetestowani" pod koniec ubiegłego tygodnia, po tym jak zmarła jedna z pensjonariuszek. Niestety dwóch mieszkańców z tej placówki wymaga hospitalizacji w szpitalu.
... zobacz więcej

2020-12-15

Laptopy do kontaktu z rodzinami
Domy Pomocy Społecznej w Klęczanach, Muszynie i Zbyszycach dostały nowoczesne laptopy z słuchawkami, kamerkami, głośnikami i myszkami. Sprzęt przekazało starostwo powiatowe w Nowym Sączu. Dzięki niemu mieszkańcy domów będą mogli się połączyć online ze swoimi bliskimi. Odwiedziny od marca nie są możliwe! Pieniądze na zakup sprzętu starostwo dostało z Unii Europejskiej.
... zobacz więcej

2020-12-14

Nielegalny, straszny... To za mało!
Nielegalny dom opieki dla seniorów działa od 2016 r. na zapleczu prywatnej przychodni „Leśna” przy ul Czerkaskiej w Bydgoszczy. Opłata za pobyt z wyżywieniem i opieką – 4,5 tys. zł. Pensjonariusze – głównie osoby niesamodzielne, wiele nie wstających z łóżka, z demencją, z rozmaitymi schorzeniami i niepełnosprawnościami. Od początku na Czerkaskiej dzieją się rzeczy straszne. Pensjonariusze są bici, przywiązywani do łóżek, wyzywani, straszeni, głodzeni, leżą godzinami we własnych odchodach...
... zobacz więcej

2020-12-14

Choinki dla walczących z koronawirusem
Leśnicy z Lasów Państwowych w Pile podarują ponad 700 choinek instytucjom walczącym z pandemią koronawirusa. Drzewka trafią m.in. do pensjonariuszy domów pomocy w Złotowie, Kaliszu Pomorskim i Chodzieży oraz warsztatów terapii zajęciowej m.in. w Łobżenicy, Morzewie i Wągrowcu.
... zobacz więcej

2020-12-14

Anioł Dobroci dla kieleckiego DPS
Dom Pomocy Społecznej im. Florentyny Malskiej w Kielcach to jeden z dwóch laureatów tegorocznej nagrody „Świętokrzyski Anioł Dobroci”. Statuetki za działalność w obszarze pomocy i integracji społecznej wręczono podczas uroczystości w urzędzie marszałkowskim. DPS w Kielcach "w sposób modelowy realizuje swoje zadania, a także szereg przedsięwzięć, które zgodnie z ideą konkursu wykraczają poza tzw. „ustawowy katalog”- przekonuje wicemarszałek Renata Janik.
... zobacz więcej

2020-12-11

Metropolita wrocławski z dumą i podziękowaniami
Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski podczas święceń diakonatu Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu wyraził radość z gotowości niesienia pomocy osobom potrzebującym w czasie pandemii w Domu Księży Emerytów, DPS-ach. - Jestem z was dumny i bardzo za to chcę podziękować, że poszliście tam. (...) Nie da się tego zważyć, ani zmierzyć, ile dobra uczyniliście.
... zobacz więcej

2020-12-11

DPS w Rokitnie uhonorowany
Poznaliśmy wyniki XIX edycji konkursu Społecznik Roku w Pomocy Społecznej woj. lubuskiego. W kategorii „Wydarzenie roku” uhonorowano zespół pracowników Domu Pomocy Społecznej Nr 58 w Rokitnie - za zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom Domu w sytuacji kryzysowej. W placówce było ognisko koronawirusa, jednak dzięki heroicznej postawie personelu, podopieczni ani przez chwilę nie byli sami, mieli zapewnioną opiekę, troskę i to pomimo faktu, że część personelu też zmagała się z chorobą.
... zobacz więcej

2020-12-11

Koronawirus w Zakrzewie
Koronawirus pojawił się w Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie w pow. płockim. – Tam dwie osoby miały ciężkie objawy i faktycznie u nich potwierdzono covid, są w szpitalu – informuje starosta płocki Mariusz Bieniek. Starosta dodał, że zakażone są też dwie-trzy osoby spośród personelu i przebywają w izolacji domowej.
... zobacz więcej

2020-12-10

Na Świerkowej będą szybkie i wnikliwe kontrole
Szybkie i wnikliwe kontrole w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Świerkowej zapowiadają władze Białegostoku. Sytuacji w ośrodku przyjrzy się też wojewoda podlaski. Powodem anonimowy list, w którym zarzucono dyrekcji wiele nieprawidłowości - że reżim sanitarny w czasie pandemii w ich placówce jest fikcją, brakuje środków ochrony osobistej, a także odpowiedniej opieki nad pensjonariuszami.
... zobacz więcej

2020-12-10

Duże ognisko koronawirusa w legnickim DPS
Koronawirus zaatakował kolejny Dom Pomocy Społecznej. Tym razem choroba rozprzestrzeniła się na terenie placówki w Legnicy. Dodatnich jest 49 podopiecznych oraz 13 członków załogi. Sytuacja robi się krytyczna. Niestety, dwie osoby ze względu na stan zdrowia trafiły do szpitala - informuje Krzysztof Duszkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy.
... zobacz więcej

2020-12-10

Sant’Egidio z prezentami dla dps-ów i Ukraińców
Mimo pandemii Wspólnota Sant’Egidio przygotowuje Święta z Ubogimi. Bożonarodzeniowy obiad na wynos i świąteczne prezenty trafią do blisko 1500 osób bezdomnych i ubogich, którym wspólnota towarzyszy przez cały rok. Sant’Egidio w Warszawie, Poznaniu i Chojnie przygotuje także prezenty dla zaprzyjaźnionych domów pomocy i Ukraińców czasowo przebywających w Polsce.
... zobacz więcej

2020-12-09

DPS na początku kolejki
Według najświeższych informacji Ministerstwa Zdrowia, podopieczni i pracownicy placówek takich jak domy pomocy społecznej będą szczepieni przeciwko COVID-19 w pierwszej kolejności. Do DPS-ów będą przyjeżdżały zespoły wyjazdowe. Osoby, które przechorowały koronawirusa będą szczepione w późniejszych terminach.
... zobacz więcej

2020-12-09

DPS w Szczytnej oficjalnie zamknięty
Dom Pomocy Społecznej w Szczytnej oficjalnie zakończył istnienie. Rada powiatu o jego likwidacji zdecydowała 24 kwietnia 2019 roku, powołując specjalną uchwałę. Ostatecznie proces trwał aż 1,5 roku. W dniu ogłoszenia decyzji w placówce przebywało aż 110 mieszkańców. Duża część mieszkańców trafiła do dps-ów w innych województwach.
... zobacz więcej

2020-12-09

Kryzys humanitarny w opiece psychiatrycznej
Prof. Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego: "W opiece psychiatrycznej niesamowicie boleśnie się ujawnił też – jak go nazywam – kryzys humanitarny. Dotyczy pacjentów (...) uwięzionych w domach pomocy społecznej dla osób starszych z problemami o charakterze zaburzeń poznawczych, w zakładach opiekuńczo-leczniczych. Opieka specjalistyczna nie mogła dotrzeć do potrzebujących. Miejsce DPS i ZOL w systemie ochrony zdrowia absolutnie wymaga przedyskutowania. To nie są miejsca gwarantujące bezpieczeństwo."
... zobacz więcej

2020-12-08

Białystok: konflikt o reżim sanitarny w DPS przy Świerkowej
Pracownicy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej w Białymstoku twierdzą, że reżim sanitarny w ich placówce jest fikcją. Zarzucają dyrektorce m.in. to, że podział na strefę brudną i czystą nie jest przestrzegany, a pracownicy z objawami zakażenia nie zostali odsunięci od pracy. Dyrektorka odpiera zarzuty. Informacje o sytuacji w w DPS dotarły do Urzędu Miejskiego w Białymstoku i sanepidu.
... zobacz więcej

2020-12-08

Wrocław: kwadratura koła
Ile osób zachorowało na Covid-19 w DPS sióstr marianek? Nie wie nikt. Sanepid, który wcześniej przekazywał takie dane, odsyła do Ministerstwa Zdrowia, ministerstwo do wojewody, a wojewoda... do sanepidu. Rzeczniczka sanepidu we Wrocławiu stwierdza zaś, że aktualnie w sanepidzie nie ma zgłoszenia o żadnym dużym ognisku COVID-19 we wrocławskich DPS-ach.
... zobacz więcej

2020-12-08

Kłamstwa rządu, które łatwo sprawdzić
Kupno obiecanej przez rząd szczepionki na grypę nadal graniczy z cudem. Nie ma jej w aptekach, przychodniach ani hurtowniach. A choroba, chociaż jest w cieniu koronawirusa, wcale nie zamierza odpuścić. "Ze względów epidemiologicznych powinny zaszczepić się: (...) osoby powyżej 55 lat, personel medyczny czy pensjonariusze DPS-ów – mówi Marek Behan, kierownik Sekcji Szczepień Ochronnych olsztyńskiego sanepidu.
... zobacz więcej

2020-12-07

Balony, prezenty - cudowne, choć za oknem
Podopieczni DPS przy ul. Rudzkiej w Łodzi napisali listy do św. Mikołaja. Okazało się, że ich wymarzone prezenty to np. skarpetki czy kilogram cukru. Poruszyło to setki łodzian, którzy zebrali dla nich ponad 90 tys. zł. 6 grudnia DPS odwiedzili Mikołaje z prezentami, a w powietrze wypuszczono 93 kolorowe balony - tylu jest podopiecznych DPS. Mieszkańcy obserwowali wydarzenie przez okna.
... zobacz więcej

2020-12-07

Koronawirus w ponad połowie dps-ów na Podlasiu
Według danych z podlaskiego sanepidu, w tej chwili czynne ogniska koronawirusa są w ponad połowie Domów Pomocy Społecznej w Podlaskiem. Najwięcej przypadków zakażeń (bo około 140) stwierdzono dotąd w DPS Kalina w Suwałkach. Ponad 40 przypadków wykryto w placówce przy Świerkowej w Białymstoku, ponad 30 w DPS-ach w Uchowie i w Mocieszach.
... zobacz więcej

2020-12-07

Mieszkańcy dps mają być szczepieni w pierwszej kolejności
Z informacji premiera Morawieckiego wynika, że w pierwszej kolejności z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID będą mogli skorzystać pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL, osoby starsze powyżej 60 lat, służby mundurowe pracujące przy walce z pandemią (policja, wojsko). Szczepienia mają się zacząć w lutym, choć wcześniej zapowiadano II połowę stycznia.
... zobacz więcej

2020-12-04

W Malborku walczą z ogniskiem koronawirusa
Nie udało się uchronić pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Malborku przed zakażeniem koronawirusem. Pozytywny wynik testów dotyczy 48 mieszkańców placówki. Na szczęście ich stan zdrowia się nie pogarsza. Parasol ochronny roztoczony został nad pozostałymi 26 osobami, by nie doszło do ich zakażenia.
... zobacz więcej

2020-12-04

W Mianocicach oskarżają dyrektora. Dyrektor zarzuty odrzuca
Do mediów i organów zarządzających dotarł list rozsyłany przez pracowników DPS w Mianocicach, a oskarżający dyrektora tej placówki o nieprawidłowe postępowanie wobec personelu i mieszkanek podczas epidemii koronawirusa. W DPS są kontrole, a będzie też audyt. Dyrektor odpiera wszystkie zarzuty i uważa, że to próby szkalowania jego dobrego imienia.
... zobacz więcej

2020-12-04

Podlaski PFRON przypomina o Dniu Osób Niepełnosprawnych
Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypomina nam, że w przestrzeni społecznej jest miejsce dla wszystkich bez względu na kategorię sprawności...
... zobacz więcej

2020-12-03

Specjalny raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała raport na temat funkcjonowania domów pomocy społecznej (DPS) w okresie pandemii COVID-19. Opracowanie pokazuje, że nie udało się zaspokoić wszystkich potrzeb i sprostać wszystkim problemom, z którymi zderzyły się DPS, a wprowadzane restrykcje doprowadziły do niepokojącego ograniczania praw mieszkańców i mieszkanek.
... zobacz więcej

2020-12-03

Ognisko covid w elbląskim DPS Sióstr Franciszkanek
Ognisko koronawirusa wykryto w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Bema w Elblągu. Wśród personelu wykryto 17 przypadków zakażenia, a 18 przypadków u pensjonariuszek.
... zobacz więcej

2020-12-03

Mazowsze: 28 dps-ów i 9 domów opieki z ogniskami koronawirusa
Kinga Jura z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowała, że na dzień 30 listopada zakażenia koronawirusem wśród mieszkańców występują w 28 domach pomocy społecznej na Mazowszu. Ponadto koronawirusa stwierdzono u mieszkańców dziewięciu innych placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.
... zobacz więcej

2020-12-03

W Radomiu szukają wolontariuszy dla dps-ów
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu rozpoczął akcję, w ramach której poszukuje wolontariuszy do wsparcia w domach pomocy społecznej w regionie. Na początek wolontariusze mieliby się znaleźć w jednej placówce w Krzyżanowicach (gm. Iłża). Chodzi o wsparcie w codziennych czynnościach mieszkańców i np. sprzątanie.
... zobacz więcej

2020-12-02

Zmiana dyrektora w Zaskoczynie
Po 16 latach pracy w Domu Pomocy Społecznej „Leśny” w Zaskoczynie, na emeryturę od 1 grudnia 2020 r. odchodzi dyrektor placówki Waldemar Dowgiert. Starosta Gdański powołał na pełniącego obowiązki dyrektora DPS Ryszarda Rywackiego.
... zobacz więcej

2020-12-02

Duda apeluje do innych ozdrowieńców
Andrzej Duda zaapelował do osób, które przeszły już COVID-19, by zgłaszały się jako wolontariusze do domów pomocy społecznej. Bo ozdrowieńcy nikogo już nie zakażą, a mogą pomóc przetrwać starszym ludziom w DPS-ach osamotnienie. Zgłaszać można się przez portal wspierajseniora.pl. To platforma utworzona przez resort rodziny.
... zobacz więcej

2020-12-02

Co piąty pracownik pomocy społecznej na Śląsku zakażony
Trwa wielkie testowanie pracowników domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej i centrów pomocy rodzinie w województwie śląskim. Wyniki pozytywne ma w sumie 20 proc. badanych. Do końca ubiegłego tygodnia przetestowano prawie 4,5 tysiąca pracowników systemu opieki społecznej na Śląsku. Do przebadania zostało jeszcze 1,5 tysiąca. Badanie nie obejmuje podopiecznych.
... zobacz więcej

2020-12-01

strzałka do góry