DPS_tlo
Powracają ograniczenia związane z pandemią
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną od środy, 24 listopada, odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu zostają czasowo wstrzymane - informuje placówka. Bardzo liczne dps-y w Polsce przywracają ograniczenia w odwiedzinach czy w możliwości wychodzenia podopiecznych poza placówkę. Przywraca się też część zasad reżimu sanitarnego.
... zobacz więcej

2021-11-26

Katowice: ponad 52 mln zł na program senioralny
Na program "Katowicki Senior w Mieście" na lata 2022-2027 mają złożyć się dotychczasowe i nowe projekty. Wśród nich mają być wielospecjalistyczna pomoc na rzecz ludzi starszych w katowickim MOPS (w tym potrzeby mieszkaniowe, praca socjalna, usługi opiekuńcze, dzienne domy pomocy społecznej, popołudniowe kluby społecznościowe, dowóz posiłków, świadczenia finansowe itp.).
... zobacz więcej

2021-11-26

Pieniądze na centra opiekuńczo - mieszkalne
Dzięki 500 mln zł z Funduszu Solidarnościowego w Polsce powstaną 74 centra opiekuńczo-mieszkalne. Do 2024 r. rząd na tym cel przeznaczy 500 mln zł - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Są to placówki dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są to małe placówki, bo zależy nam, żeby panowała w nich rodzinna, kameralna atmosfera i aby te osoby były objęte odpowiednim wsparciem. Na ten moment mamy podpisane już 74 umowy na budowę centrów-opiekuńczo mieszkalnych.
... zobacz więcej

2021-11-26

Konferencja w Ustroniu i na YouTube
Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji i Wydział Nauk Społecznych oraz Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu zorganizowały w Ustroniu I Konferencję naukowo-dydaktyczną: "Domy pomocy społecznej, możliwości i wyzwania". Konferencja jest częścią Forum Dyrektorów DPS Województwa Śląskiego. Można ją obejrzeć on-line takżę w serwisie YouTube.
... zobacz więcej

2021-11-25

Poznański DPS przenosi się do nowej siedziby
Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej z ulicy Bukowskiej w Poznaniu mogą już wprowadzać się do nowej siedziby na poznańskim Strzeszynie. Zakończyła się budowa nowej siedziby DPS nr 1. Nowy budynek ma ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych. Znajduje się w nim między innymi pracownia ceramiczna, siłownia oraz miejsca do rekreacji.
... zobacz więcej

2021-11-25

"Zrzutka" na windę na Kietrza
Dom Pomocy Społecznej w Kietrzu, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup windy dla swoich niepełnosprawnych pensjonariuszek. Dotychczasowa, zainstalowana w 2001 roku, ze względu na stan techniczny w najbliższym czasie zostanie wycofana z użytku. - Na stronie zrzutka.pl pod hasłem "Podaruj windę dziewczynom z domu pięknych serc" prowadzimy zbiórkę pieniędzy na ten cel – mówi siostra Józefa Wydra, dyrektor DPS-u w Kietrzu.
... zobacz więcej

2021-11-25

Niemcy: obowiązkowe szczepienia personelu coraz bliżej
Decyzja o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciw covid-19 dla personelu niemieckich domów opieki jest coraz bliżej. Przybliża ją niewątpliwie dramatyczny przebieg tzw. czwartej fali. Jednak zagrożeniem dla decyzji jest chroniczny niedobór pracowników placówek opiekuńczych. Obowiązkowe szczepienia mogą pogłębić problem. Być może obowiązek szczepień wprowadzony zostanie w najbliższym już czasie w Berlinie, na co nalega burmistrz Michael Müller.
... zobacz więcej

2021-11-24

Lubelszczyzna: zakażenia mimo szczepień i reżimu sanitarnego
W filii krasnostawskiego DPS w Bzowcu zakażonych koronawirusem zostało 10 mieszkańców oraz trzech pracowników. Dyrektorka DPS, Ewa Kowalik: Ośmiu z dziesięciu zarażonych pacjentów nie było zaszczepionych. Dwaj inni mieszkańcy oraz pracownicy naszego DPS, u których wykryto covid byli zaszczepieni. - U nas koronawirus wykryto u 10 osób. Wśród nich były osoby zaszczepione i niezaszczepione – informuje natomiast Bożena Paska, zastępca dyrektora DPS dla Kombatantów w Biłgoraju.
... zobacz więcej

2021-11-24

Nikt już nas nie łączy z XIX wiekiem
W wieku 124 lat zmarła Francisca Susano, uważana za najstarszą osobę na świecie. Była ostatnią z osób, które przyszły na świat w XIX wieku. Według Księgi Rekordów Guinnessa, najdłużej żyjącą osobą była Jeanne Calment, która urodziła się w 1875 roku. Francuzka ta zmarła w 1997 roku, przeżywszy 122 lat i 164 dni.
... zobacz więcej

2021-11-24

Finał konkursu poetyckiego
15 listopada w olkuskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie rozstrzygnięto konkurs IX Małopolskich Impresji Poetyckich Osób Niepełnosprawnych Wolbrom 2021. Organizatorami są Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej, działające w strukturze Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu. Tegoroczna edycja poświęcona była poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji jego 100 rocznicy urodzin.
... zobacz więcej

2021-11-23

Szczecińska budżetówka niezadowolona
We wtorek w trakcie sesji rady miasta przed gmachem urzędu miasta w Szczecinie odbędzie się pikieta organizowana przez NSZZ Solidarność. Związkowców martwi spłaszczanie wynagrodzeń w instytucjach podległych magistratowi oraz zbyt niska propozycja podwyżek, która została zaproponowana pracownikom. W sektorach budżetowych miasta ma ona wynieść zaledwie 210 złotych brutto od stycznia 2022 r. Mieczysław Jurek (przewodniczący NSZZ Solidarność): "W DPS przy ul. Romera średnia płaca to 2830 złotych, a opiekunka zarabia 3000 złotych brutto."
... zobacz więcej

2021-11-23

Zaginął mieszkaniec
Od minionego piątku, 19 listopada, nie jest znane miejsce pobytu 41-letniego Mariusza Wawrzko. To podopieczny Domu Pomocy Społecznej przy ul. Wiejskiej w Pabianicach.Do dzisiaj włącznie, nie skontaktował się z rodziną. Zaginionego szukają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach.
... zobacz więcej

2021-11-23

Wyjątkowy prezent na setne urodziny
19 listopada w DPS „Złota Jesień” w Raciborzu wybrzmiało "Dwieście lat". Pani Agnieszka Potyka obchodziła jubileusz swoich setnych urodzin. Na specjalne zaproszenie Starostwa Powiatowego w Raciborzu, pani Agnieszka w towarzystwie swojej opiekunki odwiedziła Zamek Piastowski w Raciborzu, gdzie do dyspozycji miała osobistego przewodnika. W trakcie zwiedzania zobaczyła wnętrza domu książęcego oraz kaplice zamkową, która bardzo jej się spodobała.
... zobacz więcej

2021-11-22

Łódź: bezskutecznie przypominają o żenująco niskich wynagrodzeniach
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej otrzymał list, w którym pracownicy przypominają o ich kiepskiej sytuacji. Jedna trzecia zatrudnionych pracowników socjalnych, pomimo dyplomu świadczącego o ukończeniu studiów wyższych, zarabia minimum socjalne. Spór zbiorowy pomiędzy pracownikami socjalnymi i dyrekcją łódzkiego MOPS trwa od listopada 2019 roku. W tym czasie liczba pracowników socjalnych zmniejszyła się z przewidzianych ustawą 320 do zaledwie 268.
... zobacz więcej

2021-11-22

Gratulacje nie zastąpią godnych wynagrodzeń
Wczoraj obchodzony był Dzień Pracownika Socjalnego, który jest jednocześnie świętem wszystkich pracowników pomocy społecznej. Pracownikom socjalnym dziękował już Andrzej Duda, otrzymali także wyróżnienia i nagrody od Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Jednak sami pracownicy socjalni od lat apelują o poprawę ich warunków pracy - szczególnie w kwestii zarobków. Są dziś jedną z najgorzej opłacanych grup zawodowych w Polsce.
... zobacz więcej

2021-11-22

Środki ochrony osobistej trafiają do dps-ów na Lubelszczyźnie
Z magazynu w Lublinie przekazywane są kolejne środki ochrony osobistej do instytucji w całym regionie. Docierają one m.in. do 47 domów pomocy społecznej. Chodzi o maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji, fartuchy i kombinezony ochronne, czepki, jednorazową pościel, czy też chusteczki dezynfekujące. W ten sposób Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie realizuje unijny program.
... zobacz więcej

2021-11-22

Kielce: statuetki z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
W Kielcach z okazji Dnia Pracownika Socjalnego nagrodzono najlepsze domy pomocy społecznej, ośrodki pomocy społecznej i rodzinne domy dziecka. Statuetki otrzymały m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej w Mniowie w powiecie kieleckim i Dom Pomocy Społecznej w Pińczowie. Nominowane były także Dom Pomocy Społecznej w Łagiewnikach i Dom Pomocy Społecznej w Woli Czaryskiej.
... zobacz więcej

2021-11-19

Akcja "List do św. Mikołaja DPS Lublin"
Dezodorant, kolorowanka, karty do gry, szydełko i włóczka, czekolada – na takie, między innymi, prezenty świąteczne czekają pensjonariusze dps-ów w województwie lubelskim. W akcję może włączyć się każdy. Na liście placówek, do których trafią tym razem paczki znajdują się m.in. ośrodki w Różance, Kiełczewicach, Krzesimowie, Kraśniku, Jadwinowie i Lublinie. Jest lista punktów, do których można swój prezent dla dps-u przynieść.
... zobacz więcej

2021-11-19

Tomaszowianie kupują prezenty dla seniorów
Kolejny rok z rzędu organizowana jest akcja przygotowywania paczek dla seniorów w Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Tomaszowie. Mile widziane są słodycze (np. czekolady, cukierki, batony, ciastka paczkowane, kawa, herbata owocowa itp.) i kosmetyki (np. żele pod prysznic, mydła, szampony itp.) do świątecznych upominków dla mieszkańców. Akcja trwa w terminie: 22.11. - 15.12.2021 r., a dary należy dostarczać do pokoju pracowników socjalnych w siedzibie DPS.
... zobacz więcej

2021-11-19

Dzień Seniora w sieradzkim DPS
Uroczystość z okazji Dnia Seniora odbyła się w Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu z udziałem mieszkańców DPS, jego filii w Rożdżałach oraz Dziennego Domu Senior+. Z seniorami – jak informuje Starostwo Powiatowe w Sieradzu - spotkali się starosta sieradzki i wicestarosta. W części artystycznej wystąpili mieszkańcy DPS i Domu Senior+, którzy przygotowali pełen humoru program słowno-muzyczny.
... zobacz więcej

2021-11-18

Gdańsk nagradza: Złote Malwy 2021
Katarzyna Buchholz, Elwira Rugieł, Bohdana Chop - najlepsze opiekunki osób starszych oraz z niepełnosprawnością w Gdańsku otrzymały główne nagrody „Złotej Malwy 2021”. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska honorują osoby, które swoją pracę na rzecz potrzebujących traktują jak misję i zawodowe spełnienie. Jedna z trzech nagrodzonych pań - pani Elwira Rugieł, pracuje w Domu Pomocy Społecznej „Orunia”. Sporo opiekunek i opiekunów otrzymało też wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 1500 złotych brutto.
... zobacz więcej

2021-11-18

Mimo zaszczepienia niemal połowa mieszkańców zakażona
Czwarta fala koronawirusa dotarła do powiatu kutnowskiego. Najpoważniejsza sytuacja jest w gminie Łanięta. W placówce w Woli Chruścińskiej niemal połowa z 93 mieszkańców jest zakażona. Do tej pory nie było żadnego przypadku zgonu w tym miejscu, a ponad 90 proc. mieszkańców placówki jest zaszczepionych.
... zobacz więcej

2021-11-18

To nie pomyłka, to galopujący wzrost cen
Pani S. z Mazowsza zajmuje się prowadzeniem domu opieki. Jak mówi w rozmowie z portalem o2.pl, dotychczas wysokość rachunku za gaz, który przychodził na początku sezonu grzewczego, wynosiła około 3 tysięcy złotych. W tym roku czytelniczka o2.pl była zmuszona uiścić za okres wrzesień-październik rachunek w wysokości aż... 6,4 tys. złotych. Ponad dwukrotnie wyższa kwota skłoniła panią S. do kontaktu z dostawcą i sprawdzenia, czy nie doszło do pomyłki.
... zobacz więcej

2021-11-17

Czwarta fala w rozkwicie i bez obostrzeń
Około 60 proc. wszystkich zakażeń w Polsce to są tzw. zakażenia poziome. Około 8-9 proc. to szpitale, podobna liczba to DPS-y - zupełnie przy okazji informuje Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Cokolwiek Piontkowski miał na myśli, jego wypowiedź wskazuje na wzrost liczby ognisk koronawirusa w domach pomocy społecznej w trakcie tzw. czwartej fali.
... zobacz więcej

2021-11-17

Koronawirus przestał omijać dps-y
Czwarta fala koronawirusa dotarła do powiatu wieluńskiego. Zakażenia nie ominęły Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie. Siedmiu pensjonariuszy jest zakażonych koronawirusem i trzech pracowników. Osoby, które były zaszczepione, przechodzą to w sposób łagodny, tylko jedna osoba jest w szpitalu. Te osoby, które się nie zaszczepiły, mają objawy bardzo uciążliwe - informuje starosta Marek Kieler.
... zobacz więcej

2021-11-17

Mizerny skutek szczecińskiego protestu
Nie ma porozumienia, będzie tylko niewielka podwyżka. Pracownicy socjalni ze szczecińskich MOPR-ów i DPS-ów, pomimo akcji protestacyjnej przed szczecińskim magistratem, dostaną zaledwie 210 złotych brutto podwyżki, mimo że domagali się tysiąca dwustu złotych. Tak zakończyła się ostatnia tura rozmów między stronami.
... zobacz więcej

2021-11-16

Teraz mają własne radio
Wszystko zaczęło się od tego, że emeryci nie mieli gdzie słuchać transmisji z mszy. Teraz seniorzy z Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich mają własną rozgłośnię radiową. Studio mieści się w kaplicy, a nadają przez lokalny radiowęzeł. Zespół radia tworzą mieszkańcy DPS: pani Ola oraz panowie: Józef i Witold...
... zobacz więcej

2021-11-16

Pełne zaszczepienie i zero zakażeń
W Łęczycy i Karsznicach żaden z mieszkańców i personelu domów pomocy społecznej nie jest zarażony koronawirusem. - Wszyscy mieszkańcy naszego DPS-u są w pełni zaszczepieni. Na szczęście żaden z naszych podopiecznych nie choruje obecnie na koronawirusa - powiedział Przemysław Grabarczyk, dyrektor DPS w Łęczycy. Podobnie jest w DPS w Karsznicach.
... zobacz więcej

2021-11-16

Biskup kaliski odwiedził ubogich
– Chciałbym powiedzieć każdemu z was, że we wspólnocie Kościoła jesteście ważni i chcemy być blisko was w waszych różnych doświadczeniach, czasami niełatwych – mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w Domu Opieki Caritas w Kaliszu z okazji V Światowego Dnia Ubogich. Po Mszy św. biskup kaliski zjadł obiad z podopiecznymi Caritas Diecezji Kaliskiej.
... zobacz więcej

2021-11-15

Szukali winnego i znaleźli
Barbara Hałas, wieloletnia dyrektorka DPS w Bochni, została zwolniona z pracy po koronawirusowym kryzysie w placówce. Kobieta oddała sprawę do sądu pracy. I sprawę przegrała, a zasadność wypowiedzenia jej umowy potwierdził teraz sąd II instancji. DPS był w pierwszym kwartale 2020 roku największym ogniskiem koronawirusa w Małopolsce.
... zobacz więcej

2021-11-15

Seniorzy świętowali, świętują i będą świętować
14 listopada obchodzony był Światowy Dzień Seniora. To symbol pamięci i wdzięczności kierowany do ludzi starszych. Jego celem jest integracja środowiska senioralnego oraz umocnienie więzi międzypokoleniowych. To nie jedyne święto w roku dedykowane osobom 60+. 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, a 20 października Europejski Dzień Seniora.
... zobacz więcej

2021-11-15

Sytuacja w niemieckich domach opieki wymyka się spod kontroli
Niemiecka stacja telewizyjna ZDF wzywa do wprowadzenia obowiązku szczepień dla personelu domów opieki. Przeciwko temu są jednak politycy większości partii. Obawiają się zapaści systemu, który już teraz ledwo radzi sobie z niedoborem pracowników. Dyskusja trwa, a sytuacja w Niemczech pogarsza się z dnia na dzień. Nadal nie wszyscy pracujący w placówkach opiekuńczych są zaszczepieni, więc co rusz pojawia się nowe ognisko koronawirusa i umierają kolejni podopieczni.
... zobacz więcej

2021-11-12

O krok od otwarcia
Zakończyły się prace w Tyskim Domu Pomocy Społecznej „Dobre Miejsce” z siedzibą w Kobiórze przy ul. Promnickiej 53. Jest już pozwolenie na użytkowanie budynku. Będzie to miejsce całodobowej opieki dla osób w podeszłym wieku, utrzymywane z budżetu gminy. Na razie nie jest więc znana data otwarcia ośrodka.
... zobacz więcej

2021-11-12

Taaaakie urodziny!
110. urodziny. obchodziła Elżbieta Rogala, mieszkająca w Domu Pomocy Społecznej przy Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia Wincentego a'Paulo w Chełmnie Pomorzanka spod Chojnic, oddana żona, dzielna wojenna matka, zaangażowana babcia i prababcia, najstarsza mieszkanka województwa, świadek historii regionu. Odwiedził ją z życzeniami burmistrz Chełmna Artur Mikiewicz i Zespół Pieśni i Tańca Pomorze, a także marszałek Piotr Całbecki.
... zobacz więcej

2021-11-12

Setne urodziny w Elblągu
10 listopada Dom Pomocy Społecznej „Niezapominajka” w Elblągu świętował wyjątkową uroczystość – były to 100. urodziny jednego z pensjonariuszy. Pan Czesław Bogdanowicz urodził się 10 listopada 1921 roku, a pomimo wieku i licznych schorzeń jest przykładem na pogodę ducha i dobry nastrój.
... zobacz więcej

2021-11-10

Po prośbie
Pracownicy Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Szpitalnej w Tarnowie proszą prezydenta miasta o podwyżki. W liście przesłanym do Romana Ciepieli, ale także do tarnowskich radnych, podkreślają, że większość z nich za trudną i odpowiedzialną pracę zarabia pensję minimalną. Dlatego proszą o zapisanie w przyszłorocznym budżecie miasta podwyżek dla nich. Prezydent sugeruje, że potrzebne są do tego dochody w budżecie miasta. Jeśli radni nie zagłosują za propozycjami podwyżek np. podatków, to nie będzie pieniędzy na podwyżki płac.
... zobacz więcej

2021-11-10

Poznań: powolne zamykanie drzwi
DPS prowadzony przez siostry zgromadzenia św. Wincentego a Paulo wstrzymał odwiedziny już 21 października, zakład opiekuńczo-leczniczy na Mogileńskiej też zatrzasnął drzwi. - Boimy się, że i nas zamkną, a tu niebawem święta - mówi nam pensjonariusz z placówki przy ul. Zamenhofa...
... zobacz więcej

2021-11-10

Teatralny prezent od seniorów
Klub Seniora w Żarkach ma swoją grupę teatralną. Seniorzy aktorzy przygotowali spektakl dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Poraju. Żareccy seniorzy wcielali się w postaci ze znanych bajek, pełnych humoru i zdumiewających morałów. Przedstawienie w Poraju to pierwszy krok w kierunku dalszej działalności klubu polegającej na wspieraniu dps-ów w sąsiedztwie gminy Żarki.
... zobacz więcej

2021-11-09

Za ignorowanie kwarantanny można pójść do więzienia
Do 8 lat więzienia grozi pracownikowi DPS z Żarowa, który wiedząc, że jest zakażony koronawirusem, chodził po mieście i narażał ludzi.To sprawa z czerwca ubiegłego roku. Śledczy nie mają wątpliwości, że sprowadził na innych poważne zagrożenie.
... zobacz więcej

2021-11-09

Zbierają prezenty dla Strzałkowa
Uczennice Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni Martyna Leszczyńska i Miriam Kozłowska wspierane przez okoliczne firmy, instytucje, parafie i szkoły zbierają prezenty dla niepełnosprawnych mężczyzn, którzy przebywają w Domu Pomocy Społecznej w Strzałkowie. "Celem zbiórki jest obdarowanie każdego z podopiecznych prezentem, który da im namiastkę świąt."- informuje TVP 3. Bez prezentów Boże Narodzenie to nie święta?
... zobacz więcej

2021-11-09

25 lat DPS w Łężeczkach
21 października seniorzy z Domu Pomocy Społecznej w Łężeczkach świętowali Dzień Seniora 2021, który w tym roku połączony został z obchodami 25-lecia DPS. Starosta międzychodzki, dyrektor, pracownicy i mieszkańcy DPS dokonali symbolicznego posadzenia dębu o imieniu „Tomasz” – na cześć pierwszego dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Łężeczkach – Tomasza Wilka.
... zobacz więcej

2021-11-08

Dodatki do wynagrodzeń dla pracowników DPS w Cisewiu
Władze powiatu kościerskiego pozyskały dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, które zostaną przeznaczone na wynagrodzenia części pracowników Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu w gminie Karsin. Pieniądze zostaną formalnie przeznaczone na realizację zadania dotyczącego pomocy społecznej w zakresie prowadzenia i rozwoju infrastruktury domów pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie zabezpieczenia domów pomocy społecznej przed skutkami występowania wirusa Sars-Cov-2.
... zobacz więcej

2021-11-08

Kalisz zaostrza przepisy w związku z czwartą falą pandemii
W DPS w Kaliszu ponownie czasowo wprowadzono ograniczenie odwiedzin tj. odwiedziny trwające do pół godziny dozwolone są wyłącznie dla osób zaszczepionych lub odwiedziny w pokoju odwiedzin zabezpieczonym pleksi bez bliskiego kontaktu osobistego dla osób niezaszczepionych. W Domu obowiązuje reżim sanitarny. Obecnie w DPS Kalisz nie zanotowano ani jednego zakażenia zarówno wśród mieszkańców jak i pracowników.
... zobacz więcej

2021-11-08

Nieustannie rosnące ceny niszczą pomysł pana Jerzego
„Chodzę do niej na grób, jestem z nią w kontakcie” – mówi Jerzy Otocki ze Szczecina o swoje żonie Wiesi. Choć Pani Wiesława nie żyje od trzech lat, mąż nadal realizuje jej największe marzenie – rodzinny dom opieki „Godna starość”. Projekt ruszył jeszcze za życia pani Wiesławy, ale jej śmierć i pandemia pokrzyżowały plany jego rozbudowy. Teraz ceny materiałów budowlanych poszły w górę o 30% i niestety brakuje środków na zakończenie inwestycji.
... zobacz więcej

2021-11-05

Epidemia i spadek przychodów - zamknięcie PDOS w Grójcu
Parafialny Dom Opieki Społecznej, działający przy parafii św. Mikołaja w Grójcu, wkrótce zostanie zamknięty. Członkowie rodzin pensjonariuszy są zaskoczeni tym faktem. „Mając na względzie brak wystarczających środków i stan budynku z bólem serca podjęliśmy decyzję o zamknięciu Parafialnego Domu Opieki Społecznej im. Ks. Piotra Skargi w Grójcu” - informuje ksiądz proboszcz i siostra dyrektorka. Placówka miała dobrą opinię i niskie koszty pobytu.
... zobacz więcej

2021-11-05

Piękny finał znakomitego pomysłu
Seniorzy jak z obrazów dawnych mistrzów – takie profesjonalne fotografie w stylizacjach dopasowanych do poszczególnych epok można podziwiać na wystawie „Wehikuł czasu” w łódzkiej Manufakturze. Pokazanych zostało 30 zdjęć – obrazów od średniowiecza do Młodej Polski. Pozowanie do zdjęć, praca z fotografem, stylistką czy makijażystką - to było zupełnie nowe doświadczenie dla osób w wieku 60+. Niektórym trudno było siebie rozpoznać na fotografiach. Ekspozycja jest finałem programu Aktywni+, który dla osób powyżej 60. roku życia prowadzi Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
... zobacz więcej

2021-11-05

Szósty Bieg Mikołajów w Bochni coraz bliżej
Ruszyły przygotowania do tego 6 Biegu Mikołajów w Bochni. Sam bieg jest planowany na 4 grudnia. Podobnie jak w latach poprzednich pomysłodawcą tego pozytywnego zamieszania jest Marcin Kusiak. W tym roku Mikołaje szykują paczki m.in. dla podopiecznych bocheńskiego DPS.
... zobacz więcej

2021-11-04

Odbył się ostrzegawczy protest w Legnicy
Nie poszli do pracy, przyszli do legnickiego szpitala oddać krew. Pracownicy legnickiego MOPS i DPS zdecydowali się na taką formę protestu, bo jak twierdzą nie otrzymali gwarancji o zabezpieczeniu w budżecie miasta na 2022 rok środków na wzrost płacy zasadniczej. Przeciętna pensja pracownika socjalnego oscyluje w granicach najniższej krajowej. Podwyżki są na poziomie regulacji inflacyjnych, ustawowych. W Domu Pomocy Społecznej w samym październiku złożyło wypowiedzenie osiem osób, w ostatnim czasie zwolniło się czternaście osób - informuje przedstawicielka legnickiej Solidarności.
... zobacz więcej

2021-11-04

Jest raport i jest dyskusja
Obecny system opiera się z jednej strony na opiece sprawowanej przez rodziny, a z drugiej na świadczeniach opiekuńczych realizowanych przez duże placówki. Brakuje środka, a więc wsparcia środowiskowego. W obliczu postępujących zmian demograficznych system ten szybko może zwyczajnie stracić wydolność. O możliwościach systemowych i deinstytucjonalizacji opieki długoterminowej w Polsce dyskutowali eksperci podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” z okazji prezentacji raportu „Deinstytucjonalizacja opieki długoterminowej w Polsce: cele i wyzwania”.
... zobacz więcej

2021-11-04

Wypadek w DPS w Końskich
Wypadek podczas prac remontowych Domu Pomocy Społecznej w Końskich. 29-letni pracownik spadł z dachu z wysokości około czterech metrów. Stan mężczyzny jest ciężki. Na budynku DPS-u przy ul. Warszawskiej trwały prace związane z pokryciem dachu blachą.
... zobacz więcej

2021-11-03

Ostrowiec Św.: zatrudnianie zastępców dyrektorów bez spełnienia wymagań
Osoba zatrudniona na stanowisku zastępcy dyrektora Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Grabowieckiej 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim nie posiada wymaganego ustawą o pomocy społecznej, co najmniej 3-letniego stażu pracy w pomocy społecznej, posiada natomiast specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej. Z kolei osoba zatrudniona na stanowisku zastępcy dyrektora DPS na osiedlu Słonecznym 49 nie posiada zarówno wymaganego ustawą o pomocy społecznej, co najmniej 3-letniego stażu pracy w pomocy społecznej, jak też nie posiada specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej – to wyniki przeprowadzonych przez kielecki Urząd Wojewódzki kontroli doraźnych w domach pomocy społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
... zobacz więcej

2021-11-03

Pabianicki DPS dumny z dobrej sytuacji po szczepieniach
Na 189 osób zamieszkujących oba budynki DPS przy ul. Wiejskiej i przy ul. Łaskiej w Pabianicach nie zaszczepiła się 1 osoba. Pozostali mieli podane przynajmniej dwie dawki, a ci, którzy mogli, są zaszczepieni również trzecią dawką. Mimo, że czwarta fala pandemii nabiera tempa, w pabianickim Domu Pomocy Społecznej nie ma zakażeń. Dotyczy to również personelu.
... zobacz więcej

2021-11-03

Powiat chce przenieść DPS w Łubiu do nowej siedziby
Bardzo wysoką dotację z Polskiego Ładu przyznano starostwu powiatowemu w Tarnowskich Górach. Samorząd otrzyma prawie 13 mln złotych. Za te pieniądze zamierza wybudować w Strzybnicy ośrodek dla osób psychicznie chorych. Stojące przy ulicy Kościelnej budynki mają być wyburzone. W ich miejsce powiat zamierza wybudować DPS dla 80 chorych osób. Do nowego obiektu władze powiatu chcą przenieść podopiecznych, którzy obecnie mieszkają w DPS w Łubiu.
... zobacz więcej

2021-11-02

Wadowice: wyciągnąć wnioski na przyszłość
Na sesji Rady Powiatu w Wadowicach pojawili się 21 października) dwaj mężczyźni, których żony, terapeutki zatrudnione w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wadowicach, zostały w pracy ciężko poranione nożem przez pacjenta. Obie długo potem walczyły o życie. Do tej pory nie było wiele wiadomo o tej sprawie. Mężczyźni opowiedzieli teraz o ich tragedii...
... zobacz więcej

2021-11-02

DPS w Sarnowicach powstaje w bólach
Remont obiektu i utworzenie Domu Pomocy Społecznej "Skalnik" dla ok. 50 seniorów w Sarnowicach to w ostatnich latach kluczowa inwestycja gminy Otmuchów. Prace rozpoczęły się kilka lat temu i mimo to nadal nie są skończone. Prace więc trwają, a koszt remontu wzrasta. Planowany termin zakończenia prac to w obecnej wersji oficjalnej 30 czerwca 2022 r., ale ten termin był już przekładany. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na wyposażenie.
... zobacz więcej

2021-11-02

Polski Ład: 3 złote oddajemy, a złotówkę dostajemy
- Jedną ręką dają, drugą odbierają - powiedział w "Porannej Loży Radiowej" Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymała 35 mln złotych dotacji, ale jak mówi prezydent Opola, według wyliczeń Związku Miast Polskich, samorządy w całym kraju w najbliższych 10 latach stracą 150 mld zł na Polskim Ładzie. Przyznane fundusze z Polskiego Ładu miałyby zostać przeznaczone między innymi na rozbudowę Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Chmielowickiej.
... zobacz więcej

2021-10-29

Nowy dach w Lęborku
Nowy dach na Domu Pomocy Społecznej nr 1 przy ul. Stryjewskiego w Lęborku jest już gotowy. To pierwsza od lat tak duża inwestycja w placówce. Ogólna wartość przedsięwzięcia to 449.979, 45 zł. Środki pochodziły z budżetu Powiatu Lęborskiego.
... zobacz więcej

2021-10-29

Nowe kotłownie w dps-ach powiatu lwóweckiego
Oddano do użytku nową kotłownię w Domu Pomocy Społecznej w Mirsku. Odbioru dokonano w poniedziałek 25 października. Wartość inwestycji wyniosła 313 tys. zł, z czego 192 tys. zł to dofinansowanie pozyskane z Funduszu Ochrony Środowiska. Wcześniej w tym roku w powiecie lwóweckim uruchomiono nową kotłownię w DPS w Nielestnie. Miejmy nadzieję, że obie będą także lepiej służyły środowisku.
... zobacz więcej

2021-10-29

Powiat zwalnia dyrektorkę DPS i wywołuje protesty
Zarząd powiatu karkonoskiego (dawniej jeleniogórski) zwolnił Kingę Senkowską za to, że miała przyzwolić na odejście od zasad pracy rotacyjnej na rzecz przypisania na stałe pracowników do grup podopiecznych. Tej zmiany chciała załoga opiekująca się niepełnosprawnymi intelektualnie mężczyznami, ale kategorycznie sprzeciwiał się jej powiat. Załoga grozi protestami i opowiada się za dyrektorką. Zwolniona dyrektorka złożyła pozew w sądzie pracy, ma jednak nadzieję na polubowne zakończenie sprawy.
... zobacz więcej

2021-10-28

Dzięki szczepieniom nie ma dramatu
Na początku pandemii choroby COVID-19 w kolejnych domach pomocy społecznej pojawiały się ogniska koronawirusa. A ich pensjonariusze i kadra byli często odcięci od świata zewnętrznego. - Teraz, po pojawieniu się szczepionek sytuacja jest nieporównywalnie lepsza - podkreślają przedstawiciele magistratu w Łodzi. We wszystkich 15 łódzkich domach pomocy społecznej jest obecnie jeden chory pensjonariusz. W innej placówce z kolei zakaziło się czterech pracowników administracji, którzy jednak nie mają kontaktu z mieszkańcami DPS. Rozpoczęły się szczepienia trzecią dawką szczepionki.
... zobacz więcej

2021-10-28

Docieplenie DPS w Tursku
Dzięki pieniądzom z rządowego programu "Polski Ład", drugi co wielkości w województwie wielkopolskim, Dom Pomocy Społecznej w Tursku będzie mógł dokonać termomodernizacji i remontu. Na termomodernizację Domu Pomocy Społecznej w Tursku, powiat sulęciński otrzymał ponad 6 milionów złotych.
... zobacz więcej

2021-10-28

Piosenka religijna po raz dziewiętnasty
W łomżyńskiej Hali Kultury odbył się XIX Przegląd Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej. Wzięło w nim udział 13 placówek z województwa podlaskiego, warmińsko – mazurskiego oraz mazowieckiego. Przegląd zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie "Pomocna Dłoń" przy Domu Pomocy Społecznej w Łomży w Łomży.
... zobacz więcej

2021-10-27

Niemcy: 10 zgonów i 100 zakażonych
Dom seniora w Osthofen (koło Moguncji) to zaledwie jedna z wielu placówek w Niemczech, gdzie pojawiło się nowe ognisko koronawirusa i są ofiary. Jednak w Osthofen sytuacja jest dramatyczna: zakażonych jest ok. 100 osób (głównie spośród podopiecznych). Doszło już do 10 zgonów. Przyczyny nie są znane. Władze twierdzą, że szczepienia pierwszą i drugą dawką przeprowadzono tu zgodnie z procedurami.
... zobacz więcej

2021-10-27

Zasłużone nagrody
W Bochni pamiętają o tym, co zrobiły dla chorych siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki. Kiedy półtora roku temu personel Domu Pomocy Społecznej uległ zakażeniu Covid-19, siostry i tarnowski misjonarz opiekowali się podopiecznymi. W podziękowaniu za pomoc otrzymali teraz wyróżnienie Bene Meritus. Decyzję o wręczeniu odznaczenia podejmuje Kapituła powołana przez Radę Powiatu w Bochni.
... zobacz więcej

2021-10-27

Legnica: protest z krwią w tle
Sytuacja w legnickiej pomocy społecznej coraz bardziej napięta. Związki zawodowe, które domagają się podwyżek płac dla pracowników, ogłosiły akcję protestacyjną. 3 listopada MOPS i DPS przy ul. Grabskiego zostaną sparaliżowane. Związkowcy apelują do pracowników, aby 3 listopada w ramach protestu stawili się w najbliższym punkcie krwiodawstwa, na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy i honorowo oddali krew, której brakuje szczególnie w okresie pandemii Covid-19. - Wg obowiązujących przepisów z tego tytułu przysługuje pracownikowi „zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od czynności służbowych w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki oraz w dniu następnym”, co oznacza że pracodawca jest zobowiązany zwolnić na ten czas pracownika.
... zobacz więcej

2021-10-26

Odnowią łazienki w Nowodworzu
13 milionów złotych z Polskiego Ładu otrzymał powiat tarnowski. W ramach tych pieniędzy uda się zrobić bardzo pilny remont łazienek w Domu Pomocy w Nowodworzu, które są mocno zniszczone. Nastąpi też dalszy etap prac przy tworzeniu Zakładu Aktywności Zawodowej w Wierzchosławicach-Dwudniakach. Zadania mają być realizowane w przyszłym roku.
... zobacz więcej

2021-10-26

Mielec: płace w górę
Przedstawiciele związku zawodowego NSZZ Solidarność w Domu Pomocy Społecznej w Mielcu wystosowali apel do Zarządu Powiatu w sprawie podwyżek płac dla personelu, który w większości jest dzisiaj opłacany na poziomie najniższego wynagrodzenia. Wynikiem rozmów urzędników z dyrekcją DPS jest wygospodarowanie oszczędności w tegorocznym budżecie placówki na potrzeby doraźnej podwyżki w wysokości 300 zł dla 42 pracowników: opiekunek, pielęgniarek i terapeutów – ze skutkiem od 1 września br. Od nowego roku koszt podwyżek ma być ujęty w budżecie powiatu - to 200 tys. zł rocznie.
... zobacz więcej

2021-10-26

W ramach Polskiego Ładu plan dofinansowania DPS w Krakowie
Kraków według zapowiedzi otrzyma ponad 134 mln złotych bezzwrotnego dofinansowania z rządowego programu Polski Ład - poinformował w poniedziałek magistrat. W ramach tej kwoty, rząd planuje dofinansować 30 mln złotych budowę Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Praskiej. Budynek przy ul. Praskiej 64 po przebudowie będzie służył jako dom pomocy społecznej dla stu osób wymagających całodobowej opieki oraz ośrodek wsparcia dla 20-30 osób w podeszłym wieku w formie dziennej.
... zobacz więcej

2021-10-25

Kłopoty z tworzeniem nowych placówek Stowarzyszenia Krok za krokiem
Powstaje DPS "Rodzinny Dom" na ulicy Kresowej w Zamościu i centrum w Krzemieńcu na Ukrainie. Kłopotów z realizowaniem inwestycji jest sporo. - Dostaliśmy zbyt mało środków na budowę, nie mamy w ogóle środków na wyposażenie . Poza tym naszym partnerem są Ukraińcy, którzy maja ogromne opóźnienia a my musimy regularnie płacić naszym wykonawcom i jednocześnie przesyłać transze dla Ukrainy w międzyczasie jeszcze czekając na przedłużające się rozliczenia , refundacje z tymi, którzy dają te pieniądze - mówi Przewodnicząca Stowarzyszenia Krok za krokiem dr Maria Król.
... zobacz więcej

2021-10-25

Folusz próbuje sobie radzić z brakiem pielęgniarek
Od czerwca br. kierownictwo Domu Pomocy Społecznej w Foluszu prowadzi nabór na pielęgniarki. Brakuje ludzi, którzy przez całą dobę będą opiekować się podopiecznymi. Personel pielęgniarski jest przeciążony, a chętnych do pracy przy osobach ze schorzeniami psychicznymi nie ma zbyt wielu. Władze placówki obiecują umowę o pracę na czas określony na pełen etat 40 godzin tygodniowo. Pracę można rozpocząć od zaraz. Minimalne wynagrodzenie, jakie oferuje DPS, wynosi 3050 złotych brutto. Praca odbywa się w systemie dwuzmianowym, 12 - godzinnym, również w soboty, niedziele i święta. Wymagane jest wykształcenie średnie.
... zobacz więcej

2021-10-25

Piąty festiwal w Dębicy
Osoby niepełnosprawne prezentowały swoje umiejętności wokalne w Dębicy. Odbył się tam Festiwal im. Zbigniewa Warchoła, nieżyjącego już muzyka i społecznika. Na scenie Domu Kultury Śnieżka zaprezentowało się kilkudziesięciu wykonawców – podopiecznych domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej czy środowiskowych domów samopomocy.
... zobacz więcej

2021-10-22

DPS w Jedliczu (koło Krosna) otwarty
30 osób (w tym 10 pensjonariuszy w podeszłym wieku i 20 przewlekle somatycznie chorych) może znaleźć miejsce w oficjalnie otwartym i poświęconym 21 października, pierwszym w gminie Jedlicze Domu Pomocy Społecznej. Docelowo w DPS może być zatrudnionych do 18 pracowników - powiedział Jerzy Jagustyn, dyrektor DPS w Jedliczu. Koszt budowy DPS w Jedliczu wyniósł ponad 4 mln zł, z czego ponad 80 procent to dofinansowanie ze środków unijnych.
... zobacz więcej

2021-10-22

Rządowa rzeczywistość równoległa
Mija rok od wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, który zdecydował o niekonstytucyjności aborcji eugenicznej. Jednocześnie ten wyrok miał, w ramach programu „Za życiem”, uruchomić wielką falę pomocy dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością. Nic podobnego się nie stało – dziś 12 proc. takich rodzin żyje w ubóstwie, a zmiany mają na ogół pozorny charakter.
... zobacz więcej

2021-10-22

Łódź: małe prośby do Mikołaja...
"Kochany Mikołaju, przynieś mi krem półtłusty i prawdziwą szynkę". Seniorzy z łódzkich dps-ów piszą, co chcieliby dostać w prezencie. Rozpoczęła się druga odsłona akcji "List do Mikołaja z DPS-u". Do organizatorów akcji napływają listy z domów pomocy społecznej. - Te życzenia są bardzo prozaiczne, tak bardzo, że ściskają serce - mówi Robert Pawlak, jeden z organizatorów akcji.
... zobacz więcej

2021-10-21

Najpierw w Rangórach, teraz w Elblągu
Izabela Misiak, która do niedawna była dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Rangórach, a który został zlikwidowany przez władze powiatu elbląskiego 24 września, będzie teraz zarządzała DPS "Niezapominajka" w Elblągu. Wygrała rozpisany przez miasto konkurs na stanowisko dyrektora tego domu pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-10-21

Nawet 1000 złotych podwyżki nie wystarcza, by zdobyć pielęgniarkę
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda wystosował do premiera Mazowieckiego apel, w imieniu zarządu powiatu, o podjęcie prac w celu przywrócenie opieki pielęgniarskiej w dps-ach, finansowanej z NFZ. - Widzimy rozdźwięk w kwestii wynagrodzeń pielęgniarek ze szpitali, także tych covidowych, a płacami pielęgniarek w naszym dps-ie - stwierdził na posiedzeniu wicestarosta Marek Kurpis, któremu podlega dział społeczny.
... zobacz więcej

2021-10-21

Chyba nie koniec sprawy w Młodzieszynie
8 października zakończyła się sprawa sądowa związana z nieprawidłowościami w Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Zapadły wyroki skazujące, jednak najprawdopodobniej nie jest to ostateczne zakończenie, ponieważ starosta Jolanta Gonta zapowiada apelację. "Najpierw wystąpię o uzasadnienie wyroku i dopiero po analizie tego uzasadnienia zostanie podjęta odpowiednia decyzja, bo póki co nie widzę powodu, by tak łagodnie potraktować winnych tych przestępstw – podkreśla starosta.
... zobacz więcej

2021-10-20

A może lepiej nie porównywać?!
"Miałem okazję zobaczyć dziś rano jeden z waszych DPS-ów w Janowicach Wielkich. Mieliśmy okazję zapoznać się z sytuacją podopiecznych czy personelu po czasie pandemii. W porównaniu z innymi krajami udało nam się dość szczęśliwie przetrwać ten okres" – mówił wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
... zobacz więcej

2021-10-20

Nagroda dla filmu z udziałem braci z DPS w Podzamku
Bracia Adam i Piotr Jaskiewiczowie – mieszkańcy DPS w Podzamku, zagrali główne role w nagrodzonym na Międzynarodowym Festiwalu Internationaal Film Fest Gent w Belgii filmie „Z Bratem”. Film w reżyserii Mattiasa Bavré zdobył główną nagrodę – Grand Prix w kategorii filmów dokumentalnych, a także III miejsce w ocenie publiczności. Film nagrywany był w bardzo trudnych, covidowych czasach, a plenerowe zdjęcia trwały ponad rok.
... zobacz więcej

2021-10-20

Problem od dawna znany ma wreszcie przestać istnieć
Dorosłe dziecko nie będzie miało obowiązku ponoszenia opłaty za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej, jeśli wykaże, że rodzic ten rażąco naruszał obowiązek alimentacyjny lub inne obowiązki rodzinne – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, którym w środę ma się zająć rząd.
... zobacz więcej

2021-10-19

Powiat opolski finansuje zmiany w DPS w Prószkowie
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie mają nową salę gimnastyczną. Dotąd podopieczni korzystali z gościnności miejscowej szkoły podstawowej, która udostępniała swoją salę gimnastyczną. Lada chwila zacznie się też wymiana ogrzewania z węglowego na gazowe.
... zobacz więcej

2021-10-19

Prezentacja fotografii ze Ślesina
„Codzienność mieszkańców DPS w Ślesinie zatrzymana w kadrze”, to tytuł wystawy fotograficznej dokumentującej życie podopiecznych placówki. Będzie można ją obejrzeć w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ślesinie od 20 października do 2 listopada br. Ekspozycję przygotowali terapeuci zajęciowi pracujący w Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie. Składa się na nią osiemdziesiąt zdjęć ich autorstwa, przedstawiających mieszkańców Domu w codziennych sytuacjach.
... zobacz więcej

2021-10-19

Wspierane mieszkania chronione w Złotoryi
Pan Jurek miał problemy z samodzielnym funkcjonowaniem w miejscu, w którym żył dotąd. Znalazł jednak bezpieczny azyl w mieszkaniu chronionym, które Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotoryi stworzył dla niepełnosprawnych psychicznie osób mających trudności mieszkaniowe. Jest tutaj pierwszym lokatorem. Zyskał czas i wygodne warunki do usamodzielnienia się, w czym wesprą go pracownicy MOPS.To pierwsze na terenie Złotoryi tzw. mieszkanie chronione wspierane...
... zobacz więcej

2021-10-18

Płacić nawet za złego ojca...
Dla sióstr Marioli i Anety wczesne dzieciństwo było koszmarem. Razem z matką były poniżane, wyzywane i bite przez ojca alkoholika. Po latach upokorzeń w 1988 roku matka zdecydowała się zostawić ojca. We wrześniu 2020 roku GOPS upomniał się o opłacanie pobytu ojca w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Kobiety zaskarżyły decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który do czasu zakończenia postępowania wstrzymał jej wykonanie. Zaległe opłaty jednak stale rosną.
... zobacz więcej

2021-10-18

110 lat Pani Elżbiety!
110. urodziny obchodzić będzie wkrótce Elżbieta Rogala, mieszkająca w Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie Pomorzanka spod Chojnic, oddana żona, dzielna wojenna matka, zaangażowana babcia i prababcia, najstarsza mieszkanka województwa kujawsko-pomorskiego, świadek historii regionu. Życzenia urodzinowe dla pani Elżbiety można przesłać pocztą lub przekazać w internecie, na portalu facebookowym marszałka Piotra Całbeckiego, który jest inicjatorem akcji.
... zobacz więcej

2021-10-18

Kolejna transza dodatkowych środków
Blisko 1,5 mln zł trafi do 32 domów pomocy społecznej w województwie zachodniopomorskim. Jest to kolejna transza dodatkowych środków z budżetu państwa dla tych placówek. Najwyższa kwota trafi do powiatu koszalińskiego, który prowadzi 6 dps-ów, w których jest 667 miejsc. Dotacje trafią też do powiatu białogardzkiego i kołobrzeskiego. Pierwsza transza dodatkowych środków na ten rok dla samorządów prowadzących dps-y została przekazana przez wojewodę w marcu.
... zobacz więcej

2021-10-15

Biskup z wizytą w Domu Seniora Leonianum
O tym, że Bóg błogosławi ludziom niosącym na swych barkach krzyż, powiedział bp Piotr Libera w Domu Seniora Leonianum w Sikorzu, w jego święto patronalne. Patronem domu jest bł. bp Leon Wetmański, męczennik II wojny światowej. W święcie patronalnym Domu Leonianum uczestniczyli pensjonariusze, ich rodziny, opiekunowie i pracownicy oraz klerycy płockiego seminarium. Po Mszy św. mieli czas na rozmowę, integrację i słodki poczęstunek. Dom Seniora Leonianum – Piękne życie! prowadzi Fundacja Leonianum. Przebywa w nim obecnie 71 podopiecznych.
... zobacz więcej

2021-10-15

Gorlice: fałszywi darczyńcy
Rzekomo trudny los staruszków w lokalnym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Michalusa w Gorlicach miał być dla potencjalnych darczyńców wyciskaczem łez, powodem wzruszeń, a tym samym argumentem do wsparcia domu, w którym schorowanym starcom przyszło spędzać jesień życia. Dla organizatorów „szlachetnej” pomocy, dom miał stać się źródłem zarobku. Ile osób dało się oszukać i wpłaciło pieniądze - nie wiadomo. Do DPS przy Michalusa zgłosiły się natomiast trzy osoby, które chcąc potwierdzić rzetelność ludzi zbierających pieniądze na rzecz domu, dowiedziały się, że żadna zbiórka nie jest prowadzona.
... zobacz więcej

2021-10-15

Zajęcia szkolne w wyremontowanym budynku
Od 1 listopada Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w DPS „Junior” w Miłkowie będą odbywali zajęcia szkolne w nowym miejscu. Na działalność placówki został przeznaczony pawilon B, który został odremontowany, zaadoptowany i wyposażony zgodnie z aktualnymi standardami i wymaganiami sanitarnymi. Wstawiono również nowe meble posiadające odpowiednie certyfikaty. Szkoła w tej chwili liczy 23 uczniów. Są to osoby w wieku od 7 do 25 lat.
... zobacz więcej

2021-10-14

Gierałcice: anonimowe zarzuty nie potwierdziły się
Po kontrolach umorzono sprawę rzekomej przemocy w DPS w Gierałcicach. Wcześniej do ośmiu instytucji rozesłano anonimowe zawiadomienie o mobbingu, a nawet pobiciu jednej z pracownic. W Domu Pomocy Społecznej w Gierałcicach wszczęto potem kilka kontroli, a czynności sprawdzające wszczęła kluczborska policja. Zarzuty jednak nie potwierdziły się, a nikt nie złożył zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Rzekomo pobitej pracownicy nie przedłużono umowy o pracę.
... zobacz więcej

2021-10-14

Inowrocław dziękuje za zaangażowanie i pomoc
Starosta Inowrocławska Wiesława Pawłowska spotkała się w Sali Sesyjnej starostwa z pracownikami powiatowych Domów Pomocy Społecznej w Inowrocławiu, którzy podczas pandemii koronawirusa pracowali w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr L. Błażka w Inowrocławiu. Łącznie w pracach administracyjno – organizacyjnych, podczas akcji szczepień w szpitalu, uczestniczyło 21 pracowników Domów Pomocy Społecznej w: Parchaniu, Warzynie, Inowrocławiu, Ludzisku i Tarnówku.
... zobacz więcej

2021-10-14

Pieniądze dla dps-ów z Unii i z krajowych źródeł
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w swoim komunikacie poinformowało, że od początku pandemii (tzn. w latach 2020-21) wydatkowało dodatkowe 231,6 mln zł dla domów pomocy społecznej. Pieniądze pochodziły z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i z rezerw celowych budżetu państwa. Większość tej kwoty – 137,6 mln zł – do placówek trafiło już w ubiegłym roku. Jeszcze większą kwotę domy pomocy społecznej otrzymały jako wsparcie ze środków unijnych. Te pieniądze mogły zostać przeznaczone m.in. na zakup środków ochrony indywidualnej, zapewnienie miejsc tymczasowego pobytu dla mieszkańców i kadry DPS, dopłaty do wynagrodzeń personelu tych placówek oraz dofinansowanie tymczasowego zatrudnienia nowych osób. Wsparcie otrzymało dotychczas 866 domów na kwotę blisko 289,5 mln zł.
... zobacz więcej

2021-10-14

Zabytek wypięknieje dzięki powstaniu nowego DPS
Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu poszukuje wykonawcy „Opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę i termomodernizację budynku zlokalizowanego przy ul. II Armii 4 w Wałbrzychu na potrzeby Domu Pomocy Społecznej wraz z zagospodarowaniem terenu”. Zainteresowani realizacją tego zadania mogą się zgłaszać do 19 października. Istniejący zabytkowy budynek ma być przeznaczony na całodobowy pobyt osób przewlekle somatycznie chorych (minimalna liczba miejsc/łóżek 45).
... zobacz więcej

2021-10-12

Dom Seniora w Grzybowie uznany za wzorcowy
Członkowie zarządu Domu Seniora w Grzybowie oraz promotor projektu „Baltic for all" reprezentowali Dom Seniora JaSo oraz Gminę Kołobrzeg na konferencji regionalnej Krajowej Izby Domów Opieki KIDO i Fundacji Senior-Care, która odbyła się 30.09.2021 w Brzegu Dolnym. To właśnie działalność Domu Seniora w Grzybowie została zauważona przez delegatów z całej Polski jako wzorcowa w opiece, pielęgnacji i rehabilitacji Seniorów.
... zobacz więcej

2021-10-12

Klasa premium we Wrocławiu
Przy ul. Pułaskiego 2-6 we Wrocławiu trwa rewitalizacja i przebudowa zabytkowego kompleksu dawnego szpitala i zespołu klasztornego Ojców Bonifratrów. W zabytkowych obiektach powstaje dom opieki klasy premium firmy Orpea Polska Sp. z o.o. – Rezydencja Święta Jadwiga. Pierwsi rezydenci w niej wiosną 2022 roku. To będzie drugi obiekt tego typu we Wrocławiu należący do grupy Orpea. W styczniu 2018 roku zakupiła centrum Angel Care (obecnie Rezydencja na ul. Dyrekcyjnej), zamieszkałe przez 120 osób. Planuje je powiększyć o 100 łóżek. Firma nie wyklucza dalszej ekspansji we Wrocławiu.
... zobacz więcej

2021-10-12

Surowe wyroki w sprawie Młodzieszyna
Ogłoszony został wyrok w trwającym blisko trzy lata postępowaniu dotyczącym głośnej afery w Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie. Afera dotyczyła wyłudzeń oraz nieprawidłowości finansowych popełnionych przez ówczesne kierownictwo ośrodka w latach 2012/2013, a także ówczesnych organów prowadzących w postaci władz powiatu sochaczewskiego. Sąd wskazał ówczesną dyrektor DPS w Młodzieszynie Justynę N. za najbardziej winną skazując ją tym samym na 6 lat więzienia...
... zobacz więcej

2021-10-11

Braki pielęgniarek: na razie wiadomo, co trzeba zrobić
Jednym z najważniejszych tematów poruszanych na ostatnim konwencie powiatów województwa łódzkiego była kwestia obsady pielęgniarskiej w domach pomocy społecznej. Starostowie spotkali się we wtorek 5 października w Bełchatowie i przyjęli stanowisko w sprawie finansowania personelu pielęgniarskiego w dps-ach. Chodzi o to, żeby zapewnić pensjonariuszom dps-ów całodobową opiekę finansowaną przez NFZ, przywrócić kształcenie pielęgniarek na poziomie szkolnictwa średniego i policealnego, czy wreszcie otworzyć możliwości zatrudniania pracowników innych zawodów medycznych, np. ratowników medycznych.
... zobacz więcej

2021-10-11

Projekt unijny dla zachodniopomorskich placówek
Jednorazowe maseczki i rękawiczki trafią do zachodniopomorskich instytucji, w tym domów pomocy społecznej, w ramach unijnego projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Środki ochrony osobistej zostaną przekazane placówkom, które złożyły wcześniej zapotrzebowanie w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej. Jak podały służby prasowe marszałka województwa, po taką pomoc zgłosiły się 52 instytucje, m.in. DPS-y, środowiskowe domy samopomocy, hospicja, schroniska dla bezdomnych.
... zobacz więcej

2021-10-11

W Nakle realizują projekt finansowany przez PFRON
We wrześniu br. w Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią rozpoczęto działania związane z realizacją projektu skierowanego dla mieszkańców Domu – finansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” – Moduł IV. Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców zakupione i zamontowane zostały na salach rehabilitacji oraz terapii – klimatyzatory z lampami wiruso- i biobójczymi. W planie jest również zakup pawilonu, który umożliwi prowadzenie dodatkowych zajęć dla mieszkańców na zewnątrz budynku. Pawilon będzie również wykorzystywany podczas odwiedzin rodzin mieszkańców.
... zobacz więcej

2021-10-08

Nowy DPS z własnym "ryneczkiem"
Nie tylko opieka, rehabilitacja i gabinety lekarskie, ale też prawdziwy ryneczek. Tak będzie wyglądał nowy Dom Pomocy Społecznej, który powstaje w Ostrowie. Ma to być wspólna przestrzeń, dostępna dla wszystkich pensjonariuszy. Nowy DPS ma być gotowy w przyszłym roku. Budowa będzie kosztować 18 milionów złotych.
... zobacz więcej

2021-10-08

Targi Rehabilitacja - na 3 dni do Łodzi!
W hali Sportowej przy ul. ks. Skorupki w Łodzi rozpoczęły się trzydniowe Międzynarodowe Targi Rehabilitacji i Fizjoterapii. Kilkudziesięciu wystawców prezentuje przede wszystkim sprzęt ułatwiający powrót do zdrowia i dobrej formy. To przegląd tego co dzieje się w branży, z której korzysta coraz więcej osób. Bo sprzęt rehabilitacyjny służy nie tylko niepełnosprawnym, ale także sportowcom i zwykłym ludziom, którzy chcą jak najdłużej pozostawać w dobrej formie fizycznej.
... zobacz więcej

2021-10-08

Kanada: w Toronto nie ma żartów
Dom opieki Copernicus Lodge w Toronto stracił z dnia na dzień 84 z 343 pracowników, którzy nie mogli udokumentować zaszczepienia przeciw covid-19. Przestano im płacić wynagrodzenie, a dyrekcja placówki intensywnie poszukuje nowego personelu. Nagłość utraty pracy jest jedynie pozorna - personel był od dawna poinformowany o zbliżaniu się tzw. "godziny zero", kiedy restrykcyjne wymagania w kanadyjskiej prowincji Ontario będą obowiązywać.
... zobacz więcej

2021-10-07

Dzień Mieszkańca "na ludowo"
Podopieczni DPS w Bornem Sulinowie to seniorzy i osoby przewlekle somatycznie chore. Wszyscy mają swój Dzień Mieszkańca. Teraz obchodzili go "na ludowo", z prawdziwą biesiadą. Czas umilała wszystkim kapela biesiadna "Zgoda" ze Słupska, a w przerwach między muzycznymi panelami organizowano najróżniejsze konkursy jak np. zbieranie ziemniaków do kosza na czas. W uroczystości, oprócz przedstawicieli władz, uczestniczyła także Beata Niestryjewska, która przed kilkoma tygodniami zrealizowała sześcioodcinkowy cykl filmów opowiadający o życiu mieszkańców DPS.
... zobacz więcej

2021-10-07

Nowy program ministerialny dla rodzinnych domów pomocy
Od przyszłego roku gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie tworzenia nowych domów oraz o dopłaty do pobytu podopiecznych w ramach programu rozwoju rodzinnych domów pomocy - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jak podaje MRiPS program składa się z dwóch modułów. Moduł I zakłada dofinansowanie kosztów, jakie gminy ponoszą w związku z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy. Moduł II to dofinansowanie do 80 proc. kosztów remontu lub zakupu wyposażenia w przypadku tworzenia nowego rodzinnego domu pomocy.
... zobacz więcej

2021-10-07

XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością w Rudzie Śląskiej
XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością w Rudzie Śląskiej rozpoczęty! Niepełnosprawni mieszkańcy otrzymali symboliczny klucz do bram miasta. Tegoroczne obchody święta niepełnosprawnych połączone zostały z jubileuszem 35-lecia działalności DPS "Senior". W obchodach uczestniczą także inne placówki i urzędy zajmujące się niepełnosprawnymi. Na przykład w DPS "Św. Józef" odbędzie się koncert muzyki klasycznej...
... zobacz więcej

2021-10-06

Profesjonalny, prywatny, ale opóźniony
Na działkach u zbiegu ulic Mieszka I i Perzanowskiej w Radomiu ma powstać stacja paliw, diagnostyki samochodowej, myjnia i obiekt handlowo-usługowy. Wszystko to stanie naprzeciw... domu spokojnej starości. Prywatny inwestor planuje tu profesjonalny dom opieki dla osób starszych z setką miejsc. Otwarcie domu planowano na przełom 2020 i 2021 roku, ale ze względu na pandemię, prace przedłużyły się.
... zobacz więcej

2021-10-06

DPS nie tylko dla własnych podopiecznych
Ze świadczeń opiekuńczych i specjalistycznych będą mogli skorzystać mieszkańcy gminy Drzewica. Wszystko dzięki projektowi realizowanemu przez funkcjonujący tu Dom Pomocy Społecznej. Rozszerzy on swoją działalność. Będzie udzielał świadczeń opiekuńczych lub specjalistycznych w środowisku lokalnym również osobom, które nie są mieszkańcami DPS-u. Projekt realizowany jest przez powiat opoczyński.
... zobacz więcej

2021-10-06

Policja bada wypadek w DPS w Ludwikowicach
W poniedziałek 4 października około godziny 15.00 helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował na placu przed Domem Pomocy Społecznej w Ludwikowicach Kłodzkich. Z okna na II piętrze DPS wypadło dziecko. Do Domu Pomocy Społecznej w Ludwikowicach Kłodzkich przyjmowane są dzieci z całej Polski z orzeczeniem o upośledzeniu w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim i z sprzężonymi niepełnosprawnościami. 13-latka odwieziono do szpitala we Wrocławiu. Placówka w Ludwikowicach prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Pielęgniarek wg Reguły św. Franciszka.
... zobacz więcej

2021-10-05

Powiat inowrocławski niemal wzorcowy
Aktualnie poziom wyszczepienia w dps-ach w powiecie inowrocławskim wynosi 98 proc. ogółu mieszkańców, a wśród pracowników jest to ok. 97 proc. Powiat prowadzi pięć placówek, w których przebywa łącznie 437 mieszkańców, a zatrudnionych jest 330 pracowników. Domy zostały przygotowane do tzw. czwartej fali - wyposażone w odpowiednie środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne. Co tydzień monitorowany jest stan środków będących w posiadaniu domów pomocy przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Zakupiono też odpowiedni sprzęt jak: ozonatory, automatyczne podajniki środka dezynfekcyjnego, maty dezynfekcyjne, termometry bezdotykowe. Zostały też wprowadzone procedury minimalizujące skutki ewentualnych kolejnych zakażeń.
... zobacz więcej

2021-10-05

Dodatkowy miliard dla osób ze znaczną niepełnosprawnością
Miliard złotych w ciągu najbliższych trzech lat zostanie przeznaczony na dodatkowe instrumenty wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w ramach pakietu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność” – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dodatkowe środki posłużą na sfinansowanie mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami, samochodów, tworzenie nowych warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej. Powstanie także wypożyczalnia sprzętu medycznego. Adresatami tych działań będą osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
... zobacz więcej

2021-10-05

Sprzęt z funduszy PFRON
W piątek obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji w kaliskim Domu Pomocy Społecznej odbyła się specjalna uroczystość. Oprócz symbolicznych życzeń dla seniorów ze strony władz miasta i występów artystycznych, święto to miało też całkiem praktyczny wymiar. Do DPS-u trafiła rzeczowa pomoc, finansowana z funduszy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
... zobacz więcej

2021-10-04

Warto uciec?
Z Domu Pomocy Społecznej "Pasternik" w Modlniczce w gminie Wielka Wieś uciekła starsza kobieta. To pani Maria, którą na jednym z krakowskich osiedli na Czyżynach zaopiekowała się mieszkanka Krakowa - pani Jadwiga. Powiadomieni policjanci odwieźli seniorkę do jej placówki, a za kilka dni przyjechali do niej z prezentem - telewizorem, o którym marzyła.
... zobacz więcej

2021-10-04

Proces sekretarki ze Stutthofu ruszy z opóźnieniem
Rusza jeden z ostatnich procesów za zbrodnie nazistowskie. Na ławie oskarżonych zasiądzie była stenotypistka z obozu w Sttuthofie. Kilka dni temu zniknięcie oskarżonej 96-letniej Irmgard Furchner, uniemożliwiło rozpoczęcie jej procesu. Uciekła taksówką z domu opieki, gdzie mieszka, zanim przybył po nią ambulans mający dostarczyć ją do sądu w Itzehoe. Została odnaleziona, a rozpoczęcie procesu przesunięto o kilka tygodni.
... zobacz więcej

2021-10-04

Wydarzenie patriotyczne
Dom Pomocy Społecznej w Skrzynnie i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu zorganizowały wydarzenie patriotyczne „Dziś idę walczyć mamo”. Wiersze, muzyka, pieśni patriotyczne, wykonywane przez mieszkańców DPS-u stanowiły swoisty hołd oddany wszystkim żołnierzom i cywilom poległym w czasie II wojny światowej.
... zobacz więcej

2021-10-02

Wesele w DPS w Browinie
Pani Halina i pan Jan Pruscy poznali się w Domu Pomocy Społecznej w Browinie niedaleko Torunia. W czwartek, 16 września, wzięli ślub. W uroczystości uczestniczyło około 70 osób, w tym rodzina państwa młodych, mieszkańcy DPS-u i przedstawiciele powiatu toruńskiego. Huczne wesele również zorganizowano na terenie DPS-u.
... zobacz więcej

2021-10-01

Mieszkaniec wypadł z okna
Tragedia w Domu Pomocy Społecznej w Pile. 69-latek wypadł z okna. Według ustaleń mężczyzna zginął na miejscu. Jego ciało znalazły dzieci, które zawiadomiły pracowników DPS. Wyjaśnianiem okoliczności wypadku zajmie się teraz policja pod nadzorem prokuratora. Do zdarzenia doszło 10 września - teraz sprawa pojawiła się w mediach.
... zobacz więcej

2021-10-01

Tragiczny pożar w Siennicy
Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w miejscowości Siennica w powiecie nowodworskim. W wyniku pożaru budynku Domu Pomocy Społecznej zginęły dwie osoby. Kolejne cztery zostały ranne. Ewakuowano 74 osoby. Pożar objął jedno z pomieszczeń domu opieki społecznej i nie rozwinął się na pozostałe części budynku.
... zobacz więcej

2021-10-01

W Kielcach nowa dyrektorka DPS
Po 30 latach pracy na emeryturę odeszła Grażyna Łęska-Baranowicz, dyrektor DPS im. Florentyny Malskiej przy ulicy Tarnowskiej w Kielcach. Na stanowisko dyrektora ogłoszono konkurs do którego zgłosiło się tylko dwóch chętnych. Jeden odpadł z przyczyn formalnych. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że dyrektorem zostanie Grażyna Ciosk - do tej pory zastępca kierownika Działu Pomocy Środowiskowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach przy ulicy Studziennej 2.
... zobacz więcej

2021-09-29

Piknikiem pożegnali lato
PCPR w Gliwicach wraz z Domem Pomocy Społecznej "Zameczek" w Kuźni Nieborowskiej oraz Radą Sołecką tej miejscowości zorganizowali festyn "Pożegnanie lata". Bogaty program przeznaczony był dla rodzin zastępczych, mieszkańców dps-ów i wtz, mieszkańców gminy Pilchowice i całego powiatu gliwickiego.
... zobacz więcej

2021-09-29

Zakonnic za mało, by prowadzić DPS w Tarnowskich Górach
Po 158 latach Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza opuściło Tarnowskie Góry. W niedzielę w kościele św. św. Piotra i Pawła została odprawiona msza św. pożegnalna. Boromeuszki znane są w mieście z prowadzenia Domu Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych przy ul. Gliwickiej. Zgromadzenie boryka się z brakiem powołań, nie ma dostatecznej liczby sióstr zakonnych, by dalej zapewniać obsługę placówki. Jak informowały siostry, DPS został przekazany odpowiednio przygotowanym świeckim.
... zobacz więcej

2021-09-29

Elbląg szuka nowego dyrektora DPS
Pod koniec października Marek Gulda, obecny dyrektor Domu Pomocy Społecznej Niezapominajka w Elblągu, przechodzi na emeryturę. Prezydent Elbląga szuka chętnego do objęcia tego stanowiska. Osoby zainteresowane stanowiskiem mogą na nie aplikować do 6 października.
... zobacz więcej

2021-09-28

Warunki bezpłatnych szczepień przeciw grypie
W sezonie grypowym 2021/2022 Ministerstwo Zdrowia przeprowadza akcję szczepień przeciw grypie sezonowej m.in. dla personelu medycznego, seniorów czy pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Szczepienia są nieodpłatne i dobrowolne. Na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, konieczne jest jednak złożenie omówionego w rozporządzeniu oświadczenia.
... zobacz więcej

2021-09-28

Likwidacja DPS w Rangórach coraz bliżej
Na sesji Rady Powiatu w Elblągu zapadła decyzja w sprawie likwidacji DPS w Rangórach. W uzasadnieniu uchwały likwidacyjnej ponownie poruszono temat rosnących kosztów utrzymania oraz małym zainteresowaniem placówką. W Domu Pomocy Społecznej obecnie przebywa 36 kobiet, co stanie się z nimi po likwidacji? Według uchwały 33 z nich ma dostać propozycje do przenosin do DPS w Tolkmicku, trzy natomiast skierowane mają być do placówek specjalistycznych.
... zobacz więcej

2021-09-28

Ponowne zarzuty wobec byłej szefowej DPS w Jedlance
Nowe miejsce pracy i nowe oskarżenia ze strony podwładnych o niewłaściwe traktowanie. Prokuratura bada, czy Izabela L., wcześniej szefowa DPS w Jedlance, a obecnie kierowniczka GOPS w Wierzbicy, znęcała się psychicznie nad pracownicą. Zarzuty są podobne. Prokuratura mówi, że ma świadków.
... zobacz więcej

2021-09-27

Wolontariusze z Orlenu pomogli dps-om z Opola
Podopieczni domów pomocy społecznej w Opolu otrzymali nowe komputery. Sfinansował je Orlen Centrum Serwisowe. Dodatkowo pracownicy spółki Orlen Centrum Serwisowe w ramach wolontariatu wyremontowali pomieszczenia, w których znajdzie się sala do spotkań i pracy z psychologiem. W ramach podsumowania akcji wolontariatu pracowniczego w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów zorganizowany został grill dla podopiecznych i wolontariuszy spółki.
... zobacz więcej

2021-09-27

Są pierwsze wyniki badań nad placówkami pomocy społecznej w czasie pandemii
Członkowie Zakładu Badań Problemów Społecznych i Pracy Socjalnej, Wydziału Socjologii UAM w Poznaniu opracowali projekt badawczy, który pozwolił przyjrzeć się temu, jak instytucje pomocy społecznej (w tym dps-y) radzą sobie w pandemicznej rzeczywistości. Badania naukowców dokumentują fakt, że pracownicy instytucji pomocy społecznej często z narażeniem zdrowia podejmowali codzienny trud pomocy drugiemu człowiekowi. Raporty z tych etapów badań można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Socjologii UAM.
... zobacz więcej

2021-09-27

Anonimowe oskarżenia przyczyną zamieszania w Gierałcicach
Jeden anonimowy list rozesłany do kilku instytucji sprawił, że w DPS w Gierałcicach wszczęto kilka kontroli i policyjne dochodzenie. 43 pracowników DPS-u w Gierałcicach podpisało się pod pismem, że nie oni są autorami anonimu i że podane w nim informacje są nieprawdziwe. Od anonimu odżegnuje się też pracownica, która miała być według oskarżeń ofiarą pobicia. Kontrole na razie nie potwierdzają oskarżeń.
... zobacz więcej

2021-09-22

"Niezapominajka" przy "Domu Kombatanta"
Szczeciński DPS "Dom Kombatanta" uruchomił centrum wsparcia dla opiekunów osób niesamodzielnych "Niezapominajka". Każdy może dołączyć do projektu. Centrum oferuje różne formy wsparcia dla opiekunów, którzy zajmują się bliską osobą, nie będącą w stanie samodzielnie funkcjonować. Projekt oferuje trzy formy wsparcia: świetlica wytchnieniowa, usługi konsultacyjne i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.
... zobacz więcej

2021-09-22

Legnickie Pole pięknieje z roku na rok
Z każdym rokiem pięknieje pobenedyktyński zespół klasztorny w Legnickim Polu, w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej. Starostwo Powiatowe w Legnicy od kilku lat przeprowadza modernizację jednostki, która do niego należy. Właśnie zakończony został kolejny - 6. już etap prac konserwatorskich w ramach programu "Ochrona zabytków 2021". Trzy budynki zajmowane przez pensjonariuszy DPS zostały poddane gruntownej modernizacji elewacji.
... zobacz więcej

2021-09-22

II Zjazd Rodzinny w DPS w Lesznie
Tańce, zabawy i zawody sportowe zorganizowano w Domu Pomocy Społecznej w Lesznie. Na II Zjazd Rodzinny podopieczni placówki zaprosili swoje rodziny i przyjaciół. Imprezę uświetnił występ zespołu mieszkańców DPS przy ul. Korczaka, a także występ tancerzy z K.T.S. Poezja z Kościana. Zjazd zorganizowano w ramach akcji Aktywne Obywatelskie Leszno.
... zobacz więcej

2021-09-21

Medale na 30-lecie
Dzienny Dom Pomocy im. Jana Pawła II oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Gdańsku świętowały w miniony czwartek 30-lecie funkcjonowania. Z tej okazji podczas jubileuszowej gali pracownikom wręczone zostały medale. Placówki dziennej opieki, mieszczące się przy ul. Wajdeloty 28a we Wrzeszczu, świadczą wsparcie i pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym i chorym oraz ich rodzinom. Dzienny Dom Pomocy jest największą i najdłużej funkcjonującą w obszarze pomocy społecznej placówką tego typu w Gdańsku. Obiekt przeznaczony jest dla 55 osób starszych, niepełnosprawnych i chorych.
... zobacz więcej

2021-09-21

"List do Mikołaja" - kolejny raz w Łodzi
W ubiegłym roku ich akcja List do Mikołaja z DPS w Łodzi odniosła prawdziwy sukces. Nic dziwnego, że postanowili ją kontynuować. Ogłosili drugą edycję symbolicznie, na 100 dni przed Wigilią. W akcji chodzi o to, że podopieczni DPS-u piszą listy do Mikołaja, w których zwierzają się mu ze swoich marzeń.
... zobacz więcej

2021-09-21

Piosenka turystyczna w Więcborku
W Lasku Miejskim w Więcborku odbył się Festiwal Piosenki Turystycznej dla Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbyło się po raz piąty, tym razem pod hasłem „Na Ludową nutę”. Laureaci to: I miejsce - Środowiskowy Dom Samopomocy w Więcborku, II miejsce - Dom Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią, III miejsce - Dom pomocy Społecznej w Grudziądzu.
... zobacz więcej

2021-09-20

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach ma nowy pawilon
W Broniszewicach (diecezja kaliska) odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku drugiego Domu Chłopaków. Siostry dominikanki dzięki wsparciu anonimowego darczyńcy wybudowały nowy dom dla 11 podopiecznych z autyzmem. Jeden dom dla niepełnosprawnych dzieci, który został oddany do użytku w 2018 r., okazał się za mały, bo potrzebujących takiej opieki jest znacznie więcej.
... zobacz więcej

2021-09-20

Decyzja o trzeciej dawce szczepionki na dniach
Po informacjach z wielu krajów o przystąpieniu do podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw covid, także polskie władze przygotowują wreszcie decyzje w tej sprawie. Wiadomo, że dawka przypominająca obejmie pracowników służby zdrowia i seniorów po 60 roku życia, ale jest bardzo prawdopodobne, że będzie ona dopuszczona dla wszystkich chętnych. Do dyspozycji będzie już tylko para najskuteczniejszych szczepionek, czyli Moderna i Pfizer.
... zobacz więcej

2021-09-20

Kolejna placówka Orpei - tym razem w Warszawie
Ponad sto pokoi dla seniorów powstanie w dawnym biurowcu przy ul. Dzielnej w Warszawie. "Zależy nam, by osoby starsze, którymi się opiekujemy, mogły mieszkać w miejscu dobrze skomunikowanym, gdzie bliskim będzie łatwo do nich przyjechać" - mówi inwestor. Inwestorem jest Orpea Polska, operator prywatnych domów opieki. Budynek przy Dzielnej kupiła za ponad 23 mln zł. Koszt miesięcznego pobytu w tym domu opieki będzie wynosił aż ok. 7 tys. zł, przy czym kwota ta jest uzależniona od stanu zdrowia i stopnia wymaganej opieki.
... zobacz więcej

2021-09-17

Nowy pawilon w Żyrzynie
Nowy budynek Domu Pomocy Społecznej zostanie otwarty w Żyrzynie. Placówka mieści się w wyremontowanym i zaadaptowanym budynku po byłym Zespole Szkół. Dom jest przeznaczony dla 30 osób: kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku i przewlekle chorych, które wymagają całodobowej opieki. Dom prowadzi również mieszkania chronione.
... zobacz więcej

2021-09-17

Prokuratura potwierdza zarzuty wobec szefostwa domu opieki
Szarpanie, wyzywanie i poniżanie. Tak mieli być traktowani mieszkańcy domu opieki w Górnikach, niedaleko Zamościa. Prokuratura postawiła przed sądem kobietę, prowadzącą ośrodek. – Nie zrobiłam nic złego – zapewnia Ewa K. Po przesłuchaniach prokurator Artur Szykuła, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu, stwierdza:"- Ewa K. stosowała przemoc psychiczną i fizyczną wobec mieszkańców domu, którzy ze względu na wiek byli nieporadni."
... zobacz więcej

2021-09-17

Rząd dofinansowuje DPS koło Rzeszowa
Dom Pomocy Społecznej w Górnie w powiecie rzeszowskim zostanie rozbudowany. Starostwo powiatowe podpisało w tej sprawie umowę z wykonawcą. Wybudowany zostanie pawilon mieszkalny dla 95 osób przewlekle chorych psychicznie. Wartość umowy to ponad 12 mln 300 tys. złotych, z czego 6 mln złotych dofinansowania pochodzi Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
... zobacz więcej

2021-09-16

W Legnicy żądają 1000 złotych podwyżki od nowego roku
Pracownicy legnickiego MOPS-u żądają podwyżki - o 1000 złotych od stycznia 2022 roku. "Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w MOPS w Legnicy ponownie zwróciła się do Prezydenta Legnicy o udzielenie konkretnej odpowiedzi na zgłoszone postulaty o zabezpieczenie środków w budżecie miasta na 2022 rok przeznaczonych na wzrost płacy zasadniczej o 1000 zł dla wszystkich pracowników zatrudnionych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Domu Pomocy Społecznej w Legnicy."
... zobacz więcej

2021-09-16

Konflikt w Opolu
Podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu skarżą się, że po zmianie kierownictwa warunki ich życia uległy zdecydowanemu pogorszeniu. – Nowa dyrektorka nie liczy się z naszymi potrzebami, a przecież za pobyt słono płacimy - mówią. Szefowa DPS-u odpiera zarzuty i argumentuje, że mieszkańcy bojkotują działania placówki.
... zobacz więcej

2021-09-16

Węgry: słaba chińska szczepionka wymusiła podawanie trzeciej dawki
Już ponad pół miliona osób zostało zaszczepionych trzecią dawką preparatu przeciw koronawirusowi na Węgrzech – wynika z danych opublikowanych we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii. Według władz trzecia dawka jest szczególne zalecana w przypadku osób starszych, przewlekle chorych oraz o osłabionej odporności. Do przyjęcia trzeciej dawki chętne są przede wszystkim osoby, które poprzednio otrzymały preparat chińskiej firmy Sinopharm. 25 proc. osób powyżej 60. roku życia zaszczepionych na Węgrzech tym preparatem ogóle nie wykształciło przeciwciał.
... zobacz więcej

2021-09-15

Czechy: za kilka dni rozpoczynają się szczepienia trzecią dawką
Rząd Czech zdecydował, że od 20 września rozpocznie się podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 wybranym grupom; w pierwszej kolejności szczepione będą osoby powyżej 60. roku życia i przewlekle chore. Eksperci uważają, że trzecią dawkę powinni przyjąć również pracownicy służby zdrowia, opieki społecznej oraz osoby przebywające w domach opieki społecznej.
... zobacz więcej

2021-09-15

Włochy: wkrótce trzecia dawka
Jeszcze we wrześniu władze Włoch zamierzają rozpocząć podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Potrzebna do tego jest tylko oficjalna rekomendacja Włoskiej Agencji Leków. Najpierw szczepione będą osoby z obniżoną odpornością, seniorzy i personel medyczny - w sumie dziewięć milionów Włochów. Seniorzy mają być szczepieni pod koniec br., a personel medyczny na początku roku przyszłego.
... zobacz więcej

2021-09-15

Łódź: specjalna pula na opiekę wytchnieniową
W kasie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest 200 tysięcy złotych przeznaczonych na realizację programu "Opieka wytchnieniowa". Jest to realne wsparcie dla osób, które na co dzień opiekują się niesamodzielnymi osobami niepełnosprawnymi. Pomoc może być udzielona w domu lub w formie całodziennego pobytu w dps.
... zobacz więcej

2021-09-15

30-lecie DPS w Kowalach Oleckich
Wszystko zaczęło się 27 września 1991 r., kiedy to Wojewoda Suwalski wydał zarządzenie o utworzeniu Domu Pomocy Społecznej w Kowalach Oleckich. 30 lat temu we wrześniu zapadła decyzja o powstaniu DPS w budynku byłego żłobka przy ul. Witosa 8. Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się mszą święta w intencji mieszkańców i pracowników, dalsza część miała miejsce w ogrodzie.
... zobacz więcej

2021-09-15

Dni Godności w Jaworznie
Przekazaniem kluczy do bram miasta rozpoczęły się, w poniedziałek 13 września 2021 r. - Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie. Dni Godności potrwają do 17 września br. We wszystkich placówkach dla osób niepełnosprawnych w mieście zorganizowane zostaną pikniki z wieloma atrakcjami. Dotyczy to m.in. Domu Pomocy Społecznej oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Jaworznie.
... zobacz więcej

2021-09-14

Kolejna rozprawa w sprawie radomskiego DPS
Za nami kolejna rozprawa przed sądem w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem w Radomiu. Na ławie oskarżonych zasiadają cztery osoby. We wtorek przesłuchani zostali głównie pensjonariusze. Do znęcania się nad starszymi, nieporadnymi ludźmi miało dochodzić przez sześć lat od 2013 do 2019 roku.
... zobacz więcej

2021-09-14

70-lecie DPS w Zochcinku
„Siadłem na kamieniu i zacząłem myśleć nad tym, co ja tu mogę zrobić i od czego zacząć, bo trzeba wszystko zmienić” - tak Mieczysław Niewójt wspomina swój pierwszy dzień pracy jako dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku. Było to 16 lutego 1983 r. Przez kolejnych trzydzieści lat jego kadencji miejsce to zmieniło się nie do poznania. Pana Mieczysława nie mogło zatem zabraknąć na niedzielnych obchodach 70 rocznicy powstania Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku.
... zobacz więcej

2021-09-14

Personel się skarży, ale dyrekcja ma konkretne odpowiedzi
Jeden z pracowników Domu Pomocy Społecznej „Promień Życia” w Bydgoszczy zaalarmował serwis Naszemiasto.pl, że w placówce dramatycznie brakuje personelu opiekuńczego i pielęgniarskiego, a ci pracownicy, którzy zostali mają nawał obowiązków niezwiązanych bezpośrednio z opieką nad mieszkańcami. Dyrekcja ZDPSiOW w Bydgoszczy, w skład którego wchodzi dom, szczegółowo odpiera zarzuty.
... zobacz więcej

2021-09-13

Zarzuty już nie tylko wobec dyrektora
Nie tylko dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kowalu wśród podejrzanych o korupcję. Prokuratura Okręgowa we Włocławku przedstawiła zarzuty także kierownikowi jednego z działów w DPS i trzem innym pracownikom tej placówki. Szczegóły sprawy a artykule Gazety Pomorskiej.
... zobacz więcej

2021-09-13

Ogród sensoryczny w Sobowie
Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Sobowie w gminie Ożarów powstał ogród sensoryczny. Służyć będzie terapii kwiatami, która jest coraz bardziej popularna. Ogród powstawał od października ubiegłego roku. Z ogrodu będą mogli korzystać podopieczni innych ośrodków z terenu powiatu. Wcześniej w tym miejscu był zaniedbany trawnik.
... zobacz więcej

2021-09-13

Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie
Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie odbędą się w dniach 11-20 września 2021 r., a organizatorzy przewidzieli wydarzenia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Kościerzynie. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w konferencji, licznych spotkaniach informacyjnych, debatach, wykładach i webinarach. Organizatorzy zapraszają również na Marsz dla Zdrowia Psychicznego #poGodność, który poprzedzi Festyn Tolerancji w Sopocie 12 września 2021 r. i będzie wyrazem okazania solidarności z osobami chorującymi.
... zobacz więcej

2021-09-10

Włamanie i kradzież kasetki z pieniędzmi
Na kilka tysięcy złotych oszacowano straty po włamaniu do Domu Pomocy Społecznej w Lesznie. Sprawca lub sprawcy dostali się do środka przez okno. - Wyważyli okno do pomieszczenia biurowego, a następnie z szafki wyrwali kasetkę z pieniędzmi, a z drugiej kasetki wyciągnęli gotówkę. Łączna suma strat wyniosła około 5 tysięcy złotych - wyjaśnia Monika Żymełka, rzeczniczka KMP w Lesznie.
... zobacz więcej

2021-09-10

"Terapia i Teatr" - edycja czternasta
265 niepełnosprawnych aktorów wraz z opiekunami przyjedzie do Łodzi na jubileuszowe Międzynarodowe Biennale XIV Spotkań Teatralnych „Terapia i Teatr", który odbędzie się w dniach 20-22 września 2021 roku. W programie spektakle, spotkania warsztatowe i konferencja naukowa na temat teatru osób niepełnosprawnych. Festiwal nie wpisuje się w formułę konkursu, ale prezentacji swoich dokonań, inspiracji i wymiany doświadczeń.
... zobacz więcej

2021-09-10

Mini Olimpiada w Charbrowie
W najbliższy piątek, 10 września na stadionie w Charbrowie odbędzie się XII Mini Olimpiada dla Osób Niepełnosprawnych. Celem imprezy jest popularyzacja rekreacji ruchowej i integracja środowiska osób i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Organizatorem wydarzenia jest Gmina Wicko we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
... zobacz więcej

2021-09-08

Demencja, problemem także na Litwie
Osoby w wieku starszym stanowią coraz większe wyzwanie dla lekarzy. Populacja Europy, w tym Litwy, starzeje się. Rośnie tym samym liczba osób cierpiących na demencję. To nie tylko konsekwencje choroby Alzheimera, ale i skutek chorób zwyrodnieniowych naczyń oraz choroby Parkinsona i innych. Jest to temat zatrważający, ale i ciekawy z medycznego punktu widzenia, o czym Kurier Wileński rozmawia z dr. Władysławem Mickielewiczem ze szpitala w Solecznikach.
... zobacz więcej

2021-09-08

PFRON sypnął pieniędzmi dla Rzeszowa
Kupione przez Rzeszów pojazdy przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami będą wykorzystywane m.in. przez DPS przy ul. Sucharskiego 1, DPS im. Józefy Jaklińskiej ul. Powstańców Styczniowych 37 i DPS przy ul. Załęskiej 7a. Było to możliwe dzięki środkom z PFRON, które - według władz miasta - są największe w historii.
... zobacz więcej

2021-09-08

Portugalia na razie bez trzeciej dawki szczepionki
Portugalski rząd poinformował, że nie zamierza na razie podawać obywatelom swojego kraju trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wiceminister zdrowia tamtejszego kraju Antonio Lacerda Sales ogłosił, że jest to spowodowane "brakiem podstaw naukowych".
... zobacz więcej

2021-09-07

Bajkowo w Brenniku
W Domu Pomocy Społecznej Prząśnik w Brenniku już po raz 22. odbyła się Wielka Biesiada. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało "Witajcie w naszej bajce". W pierwszej części programu na scenie tradycyjnie już wystąpiło prząśnikowskie kółko teatralne z pełnymi humoru bajkowymi scenkami artystycznymi, a w dalszej części przeprowadzone zostały konkursy odnoszące się do tematyki bajkowej. W trakcie imprezy odbyło się wiele konkurencji sportowych, w których Biesiadnicy mogli wykazać się sprawnością fizyczną rywalizować o nagrody. Było też specjalne menu.
... zobacz więcej

2021-09-07

W Pabianicach chcą wyremontować trzecie piętro
Trwa przebudowa Domu Pomocy Społecznej w Pabianicach przy ulicy Łaskiej 86. Placówka złożyła wniosek o dofinansowanie do Regionalnego Centrum Polityki Społecznej. Chodzi o przebudowę III piętra DPS, co ma poprawić funkcjonalność i podnieść standard obiektu pod kątem osób niepełnosprawnych. Cały koszt remontu to ponad pół miliona złotych
... zobacz więcej

2021-09-07

Sukcesy i rozczarowania po Paraolimpiadzie w Tokio
Polscy paraolimpijczycy wywalczyli w Tokio 25 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych. Jeśli spojrzymy na same liczby i wyniki osiągane na poprzednich igrzyskach, 25 medali może wydawać się rezultatem przynoszącym niedosyt. Jest to bowiem najsłabszy dorobek od 29 lat. Gdy popatrzymy szerzej, odbiór będzie inny. O stałej profesjonalizacji sportu paraolimpijskiego mówią niemal wszyscy w otoczeniu. W Tokio nie zabrakło rozczarowań. Niestety nie tylko tych o podłożu sportowym. W próbkach naszych parakolarzy – Marcina Polaka i jego pilota Michała Ładosza – wykryto zakazane substancje.
... zobacz więcej

2021-09-06

Szwecja: na razie nie ma powodów, by szczepić dawką przypominającą
Władze Szwecji uważają, że skuteczność szczepionek na covid podanych w dwóch dawkach jest na razie wystarczająca, także w odniesieniu do seniorów czy osób przebywających w domach opieki. Mimo znaczącego wzrostu liczby zakażonych, nie obserwuje się dużego przyrostu liczby hospitalizowanych z ciężkimi objawami wśród osób zaszczepionych dwiema dawkami. Jedyne zalecenie dotyczące tzw. trzeciej dawki dotyczy osób w najcięższym stanie, z obniżoną odpornością. Władze Szwecji będą czekały z dalszymi decyzjami na rekomendacje instytucji UE i specjalistów.
... zobacz więcej

2021-09-06

Dania: trzecia dawka szczepionki od dziś
Od dzisiaj Dania rozpoczyna szczepienia mieszkańców domów opieki trzecią dawką szczepionki przeciwko covid-19. Przyspieszona decyzja w tej sprawie wynika z faktu, że ostatnio w tych placówkach znowu pojawiły się przypadki zachorowań, mimo 96% wyszczepienia dwiema dawkami. Jako jedną z przyczyn wskazuje się spadającą skuteczność szczepionki, która rezydentom domów opieki podawana była zaraz na początku br.
... zobacz więcej

2021-09-06

Estonia: trzecia dawka w domach opieki
Estoński minister zdrowia i pracy Tanel Kiige zapowiedział, że rząd przygotowuje się do podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw covid. W pierwszej kolejności szczepieni mają być mieszkańcy domów opieki i innych placówek opieki całodobowej. Zapowiadane jest też częstsze przeprowadzanie testów w placówkach. Szczepienia planowane są na okres do końca br.
... zobacz więcej

2021-09-03

USA: skandaliczne warunki ewakuacji przed huraganem
4 rezydentów domu opieki zmarło, a 14 trafiło do szpitali podczas ewakuacji związanej z huraganem Ida przechodzącym przez Luizjanę. 3 przypadki śmiertelne określa się jako bezpośrednio wynikające z kataklizmu. Jednak pozostałe są związane z sytuacją w domu opieki w Waterbury, którego legalność działania jest wątpliwa. Przed huraganem przewieziono tam setki podopiecznych z innych domów opieki, co spowodowało, że warunki pobytu ewakuacyjnego były tragiczne.
... zobacz więcej

2021-09-03

Bezskuteczne poszukiwania pracowników
Brakuje rąk do pracy w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Władze placówki poszukują personelu poprzez jasielski Urząd Pracy. Jak na razie bezskutecznie. Rekrutacja na stanowisko pielęgniarki rozpoczęła się w połowie lipca i została przedłużona do końca sierpnia. Placówka, która całodobowo opiekuje się osobami ze schorzeniami psychicznymi potrzebuje 5 pielęgniarek i jednego kierownika zespołu pielęgniarsko-opiekuńczego.
... zobacz więcej

2021-09-03

Francja: nowe ogniska covid-19 w domach opieki
Kolejna fala covid-19 nie omija francuskich domów opieki. U 2 podopiecznych i 4 osób personelu domu opieki Résidence du Leff w Châtelaudren-Plouagat w Bretanii wynik testów okazał się pozytywny. Oprócz nich odizolowano 15 rezydentów z niepokojącymi objawami. Wszyscy byli szczepieni. W odróżnieniu od wcześniejszego okresu, nie wstrzymano odwiedzin w placówce, choć są one ograniczone do zdrowych osób z certyfikatem szczepień. To nie jedyny dom opieki we Francji, gdzie w ostatnich dniach pojawiło się ognisko covid-19.
... zobacz więcej

2021-09-02

Niemcy: kolejna fala zakażeń w domu opieki
W Domu Seniora Caritasu w Gauting (Niemcy) doszło do pojawienia się nowego ogniska koronawirusa. Zakażenie stwierdzono u 7 rezydentów i 1 pracownika. Wszyscy zakażeni byli w pełni zasczepieni przeciwko covid-19. Przebieg choroby jest na razie łagodny. Skok zakażeń w regionie Gauting osiąga w tej chwili - mimo szczepień - poziom z poprzedniej fali, z kwietnia br.
... zobacz więcej

2021-09-02

Niemcy: szczepienia za mało skuteczne
Trzy ofiary śmiertelne, wielu seniorów z ciężkimi objawami - to bilans kolejnego wybuchu epidemii covid-19 w Domu Opieki w Ingelheim w Niemczech. Zakażeni są także wśród personelu, choć niemal wszyscy (zarówno zatrudnieni, jak i mieszkańcy) byli zaszczepieni już w lutym. Warto podkreślić jednak, że ciężki przebieg lub śmierć dotyczą wyłącznie seniorów w poważnym stanie, z demencją i z chorobami towarzyszącymi. Szczepienia trzecią dawką rozpoczną się w niemieckich domach opieki za kilka dni.
... zobacz więcej

2021-09-02

Remont w Gościeradowie
Trwają prace remontowo-budowlane w Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie. Koszty modernizacji placówki to blisko 1,4 mln zł. W budynkach wykonano już pierwsze prace rozbiórkowe, murarskie, wymieniono też stolarkę okienną oraz docieplono ściany. Wymienione zostały także instalacje, w tym instalacja przeciwpożarowa.
... zobacz więcej

2021-09-01

DPS w Kaliszu cały w czekoladzie
Kaliscy krwiodawcy wspierają mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Na co dzień dzielą się cząstką siebie, a teraz postanowili obdarować seniorów... czekoladami. Na ręce dyrektora DPS-u Marcina Ferenca trafiło ponad 20 kilogramów czekolad przekazanych przez krwiodawców w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Akcja zbiórki czekolad rozpoczęła się na początku roku. Zebrano już ponad 120 kilogramów.
... zobacz więcej

2021-09-01

Poszukiwania mieszkanki DPS w Knurowie
Policja z gliwickiego garnizonu poszukuje zaginionej knurowianki. Kobieta w poniedziałek, 30 sierpnia, wyszła z Domu Pomocy Społecznej w Knurowie. 29-letnia Grażyna Trendowicz do dziś nie powróciła do miejsca przebywania. Wymaga przyjmowania stałych leków.
... zobacz więcej

2021-09-01

Zbliża się czas szczepień przeciw grypie
1 września wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022. Ustawodawca wskazuje w nim, kto otrzyma bezpłatne szczepienia na grypę. W rupie uprawnionych do bezpłatnych szczepionek są ponownie osoby przebywające w domu pomocy społecznej, a także osoby zatrudnione lub wykonujące obowiązki w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-08-31

Żołnierska piosenka w Bornem Sulimowie
Mieszkańcy DPS w Bornem Sulinowie przyzwyczajeni są do tego, że w ich Domu od lat organizuje się najróżniejsze imprezy okolicznościowe. Jedną z najpopularniejszych niewątpliwie jest Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej. 26. sierpnia odbyła się XVII edycja tego muzycznego wydarzenia. Na scenie zaprezentowały się zespoły z każdego segmentu Domu.
... zobacz więcej

2021-08-31

DPS w Rangórach jednak do likwidacji
Jak informuje Starostwo Powiatowe w Elblągu, Dom Pomocy Społecznej w Rangórach ma zostać jednak zlikwidowany. Powód? Zbyt mała ilość przebywających w nim osób. O losach DPS-u zdecydują radni podczas najbliższej sesji. Dwie placówki w okolicach Elbląga znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która spowodowała brak możliwości zbilansowania wydatków z osiąganymi dochodami. Dotyczy to DPS-u w Rangórach, gdzie jest 6 wolnych miejsc oraz DPS-u w Tolkmicku, gdzie obecnie jest 26 wolnych miejsc.
... zobacz więcej

2021-08-31

Fraszki i aforyzmy do czytania w domach pomocy
"W cenie odkrycia – Fraszki i aforyzmy" - książka autorstwa Małgorzaty Stawarz już dostępna dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią. Dzięki Fundacji PZU, która sfinansowała dedykowany nakład oraz Stowarzyszeniu Assai Vivo z Krakowa, koordynatorowi projektu, książkę otrzymają mieszkańcy powiatu nakielskiego, sępoleńskiego oraz bydgoskiego grodzkiego. Trafi m.in. do kilku domów pomocy społecznej i wtz...
... zobacz więcej

2021-08-30

Piknik w Bytomiu
Korzystając z dobrej pogody, z nadzieją, że lato jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa, w Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Bytomiu zorganizowano piknik. Na zaproszenie ośrodka odpowiedział prezydent miasta, który odwiedził mieszkańców domu przy ul. Dworcowej. W imprezie wzięli też udział przedstawiciele organizacji i instytucji, które współpracują z bytomskim dps-em. Coroczne spotkanie wypełnione było muzyką i dobrą zabawą.
... zobacz więcej

2021-08-30

Wielka wdzięczność dla wolontariuszy
Pandemia koronawirusa bardzo mocno dotknęła mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. W bardzo ciężkich chwilach zostali odizolowani od rodzin i przyjaciół. Mogli jednak liczyć m.in. na pomoc wolontariuszy. Właśnie dla tych osób, które bezinteresownie wspierały mieszkańców Domu przy ul. Winiarskiej zorganizowano spotkanie pod hasłem "Sami swoi". Pamiątkowe statuetki oraz upominki osobom, które nie pozostały obojętne wobec tego co działo się w DPS, wręczyli przedstawiciele Miasta Kalisza.
... zobacz więcej

2021-08-30

Co się działo w Gryficach
Wulgaryzmy, krzyk, szarpanie, wyrywanie zębów kombinerkami i brak należytej opieki, w taki sposób miała zachowywać się część personelu Domu Pomocy Społecznej w Gryficach, wobec swoich pensjonariuszy. W placówce miało również dochodzić do mobbingu. Zaalarmowany wojewoda wszczął kontrolę i już po wstępnych wynikach zawiadomił prokuraturę.
... zobacz więcej

2021-08-27

Francja: trzecia dawka w domach opieki już wkrótce
We Francji od początku września osoby powyżej 65. roku życia oraz cierpiący na choroby współistniejące będą mogli się zapisywać na przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 - zapowiedział w czwartek premier Jean Castex. W domach opieki podawanie dawki przypominającej zacznie się 12 września - dodał premier.
... zobacz więcej

2021-08-27

Będzie unijne zalecenie dotyczące trzeciej dawki szczepionki
W przyszłym tygodniu Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejska Agencja Leków (EMA) wydadzą zalecenie w sprawie stosowania trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 – dowiedziała się dziennikarka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymanska–Borginon. Zalecenie Europejskiej Agencji Leków i Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ma dotyczyć tylko możliwości szczepienia osób z obniżoną odpornością czy osób starszych.
... zobacz więcej

2021-08-27

X Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego
Od dziesięciu już lat są organizowane Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego. Zorganizowano dziesiątki wydarzeń sportowych, kulturalnych, społecznych. Teraz, po warsztatach kulinarnych, w drugiej połowie września odbędzie się Legionowska Paraolimpiada, plener malarski ”Chodź pomaluj mój świat”, plener fotograficzny „Świat wokół nas”. W październiku konferencja „Praca dla niepełnosprawnych intelektualnie, Październik Miesiącem Osób Niemówiących Integracyjna akcja powiatowa AAC ... W przedsięwzięciach aktywnie uczestniczy DPS Kombatant w Legionowie.
... zobacz więcej

2021-08-26

Dane zaniżone i dane prawdziwe
Nowa gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul skorygowała w środę liczbę zgonów w stanie z powodu Covid- 19. Jej zdaniem było ich blisko 55 400 czyli o ok. 12 tys. więcej niż podawała administracja Andrew Cuomo. W rozmowie z telewizją MSNBC dodała, że przedstawione dane o zgonach w domach opieki i szpitalach są zgodne z podawanymi przez federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
... zobacz więcej

2021-08-26

Projekt za sto tysięcy
Powiat szczecinecki pozyskał dla Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie prawie 100 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - W ramach projektu zostaną zrealizowane takie zadania jak: dostosowanie pokoju gościnnego w którym rodziny spotykają się z niepełnosprawnymi mieszkańcami DPS; stworzenie przyjaznego miejsca odwiedzin niepełnosprawnych mieszkańców DPS przez rodziny również na zewnątrz budynku – mówi Piotr Rozmus, rzecznik prasowy szczecineckiego starostwa. Ponadto dotacja pozwoli m.in. na świadczenie dodatkowej pomocy psychologicznej, instalację namiotu ogrodowego wraz z kanapą i fotelami, zabudowę kuchenki z szafkami.
... zobacz więcej

2021-08-26

Fryzjerski projekt z Elbląga
Przez pół roku młodzież z elbląskiego Hufca Pracy, która w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług zdobywa zawód fryzjera, uczestniczyła w zajęciach z uczestnikami zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku i podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej Niezapominajka. Na finał projektu, który odbył się dzisiaj w Niezapominajce, podopieczni DPS i uczestnicy UTW przystroili się w cygańskie stroje i oddali swoje fryzury i twarze w ręce młodzieży. Efekt przerósł oczekiwania.
... zobacz więcej

2021-08-25

Historia z "Interwencji"
Pan Piotr (45 l.) z Legnicy (woj. dolnośląskie) praktycznie nie znał swojego ojca. Józef P. zostawił żonę i małego synka, i zniknął. Po blisko 40 latach mężczyzna pojawił się w życiu dorosłego już syna... jako powód jego problemów – przyznał pan Piotr. 45-latek otrzymał decyzję z MOPS-u, w której poinformowano go, że jego ojciec w 2018 roku trafił do Domu Pomocy Społecznej i to on musi łożyć na jego utrzymanie.
... zobacz więcej

2021-08-25

Zaproszenie na konferencję "Czy deinstytucjonalizacja to likwidacja instytucji"
Poniżej publikujemy zaproszenie na konferencję:   W odpowiedzi na działania niektórych Organizacji Pozarządowych, promujących rozwiązania w zakresie całkowitej likwidacji usług opieki całodobowej – rozumianych jako likwidację wszystkich INSTYTUCJI, po wielu latach pracy w systemie, obserwacji kierunku w którym zmierza pomoc społeczna, podjęliśmy decyzję o powołaniu Fundacji, której celem jest wypracowanie modelu deisntytucjonalizacji usług społecznych rozumianych jako zmianę sposobu funkcjonowania instytucji opieki całodobowych. Fundacja skupia wokół siebie praktyków i wieloletnich pracowników systemu, praktyków deinstytucjonalizacji.   Obecnie chcemy budować Koalicję na rzecz Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych, której celem jest rozwój usług w środowisku zamieszkania, również poprzez pełne wykorzystanie potencjału instytucji całodobowych oraz zmianę sposobu ich funkcjonowania.   PRZECIWSTAWIAMY SIĘ KONCEPCJI ZAMYKANIA INSTYTUCJI OPIEKUŃCZYCH. W całej Europie nie ma kraju bez instytucji opiekuńczych.   Dlatego, zmieniajmy je, kolejny raz standaryzujmy i nadal profesjonalizujmy.   W związku z tym, zapraszamy Dyrektorów, działaczy, Samorządowców, Społeczników na Konferencję pt.:   CZY DEINSTYTUCJONALIZACJA – TO LIKWIDACJA INSTYTUCJI? - Wyzwania dla domów pomocy społecznej.   Konferencja odbędzie się w Warszawie, w dniu 7 września 2021 r. w Hotelu NOVOTEL.   Udział w Konferencji zapowiedziało już Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie.   Z uwagi na obostrzenia, Konferencja musi odbyć się w rygorze sanitarnym, dlatego posiadamy ograniczoną liczbę miejsc.   Koszt udziału w Konferencji to 280,00 zł brutto od osoby. O zakwalifikowaniu do udziału decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia najpóźniej do 27 sierpnia 2021r.   Pokażmy, iż nie dajemy zgody na przeprowadzenie procesu deinstytucjonalizacji bez udziału interesariuszy w postaci Przedstawicieli placówek opieki całodobowej.   informacje i zapisy: https://fundacjalibertatem.pl email: konferencja@fundacjalibertatem.pl biuro@fundacjalibertatem.pl lub na profilu facebook kontakt telefoniczny: 517-418-928    
... zobacz więcej

2021-08-24

Atrakcje dla niepełnosprawnych z Chodzieży i okolic
Stowarzyszenie Na Górze zaprasza do udziału w nowym projekcie. Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności z Chodzieży i okolic, bez względu na wiek, mogą zgłaszać się, pisząc e-mail na adres: s.nagorze@gmail.com lub dzwoniąc na nr 604 374 108. Przewidziano bardzo wiele ciekawych zajęć i aktywności: wycieczki piesze i rowerowe, nurkowanie, wspólne muzykowanie, malowanie i udział w teledysku.
... zobacz więcej

2021-08-24

Słowacy zatańczyli i zaśpiewali
XXIV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą" ruszył 19 sierpnia 2021 r. W jego trakcie zespół ze Słowacji wystąpił w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Grabskiego w Legnicy. To jedna z cech charakterystycznych tej imprezy - wykonawcy dają także koncerty w placówkach opiekuńczych czy domach pomocy społecznej.
... zobacz więcej

2021-08-24

Kolejny etap kampanii #Grajmy Razem!
Olimpiady Specjalne Polska informują, że od kilku dni na ulicach największych miast w Polsce można zobaczyć kolejny etap kampanii #GrajmyRazem bo jesteśmy równi! Celem akcji jest pokazanie społeczeństwu jak ważna jest AKCEPTACJA, INKLUZJA oraz wzajemny SZACUNEK! Zawodników Olimpiad Specjalnych, sportowców pełnosprawnych oraz paraolimpijczyków łączy nie tylko miłość do sportu, ale przede wszystkim te same wartości, którymi powinniśmy kierować się wszyscy w codziennym życiu!
... zobacz więcej

2021-08-24

Fundacja otwiera kolejny dom opieki
Fundacja „Medyk dla Zdrowia” lada dzień otworzy w Mielcu swój kolejny Całodobowy Dom Opieki - wspierający osoby niesamodzielne, które ze względu na podeszły wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. Sfinansowany został z funduszy unijnych. Pierwszy całodobowy ośrodek opieki fundacji powstał w Dębicy.
... zobacz więcej

2021-08-23

Służba więzienna pomogła kobietom z Nowej Wsi
Na prośbę dyrektorki Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi, funkcjonariusze Zakładu Karnego we Wronkach zaangażowali się w pomoc w zniesienie starych mebli i drzwi, które zalegały na poddaszu budynku. Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi przeznaczony jest dla kobiet dorosłych, niepełnosprawnych intelektualnie. Pracownicy DPS to również przede wszystkim kobiety.
... zobacz więcej

2021-08-23

Wyrok złagodzony nadzwyczajnie
77-letni Adam K., pensjonariusz Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu skazany został na 1 rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata przez Sąd Okręgowy w Toruniu za atak i pozbawienie wzroku innego pensjonariusza - 83-latka. Ten po kilku miesiącach zmarł. Zgon jednak, jak podkreślają biegli, miał inne przyczyny. W toku procesu Sąd Okręgowy w Toruniu ustalił, że w chwili ataku Adam K. miał ograniczoną poczytalność w stopniu znacznym. Z tego powodu zastosował nadzwyczajne złagodzenie kary. Od nieprawomocnego orzeczenia odwołać się zamierza Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu.
... zobacz więcej

2021-08-23

Trudno znaleźć kadrę do nowego DPS w Raciborzu
W połowie września ma ruszyć nowy DPS przy placu Wolności w Raciborzu. W rekrutacji na podopiecznych placówki wyłoniono 14 osób. Wszystkich miejsc jest tam 30. Wciąż kompletowana jest wykwalifikowana kadra. - Brakuje takich osób na rynku pracy - mówiła 18 sierpnia radnym z komisji oświaty Roksana Pytlik zastępca dyrektora OPS-u w Raciborzu.
... zobacz więcej

2021-08-22

Lewica z projektem, który utknął w zdominowanym przez PiS sejmie
W niedzielę w Zachodniopomorskiem działaczki Lewicy kończą swoją trasę po Polsce zorganizowaną pod hasłem "Zrobimy to lepiej". Posłanka Małgorzata Prokop-Paczkowska zwróciła uwagę, że jest autorką projektu ustawy, który nie jest procedowany, choć "od kilku miesięcy leży w Sejmie". W dokumencie - jak poinformowała - Lewica domaga się zwiększenia płac dla opiekunów pracujących w DPS-ach. Chce także, aby pielęgniarki pracujące w DPS-ach, nie traciły prawa do wykonywania zawodu po pięciu latach zatrudnienia w tego typu placówkach opieki. "To jest skandaliczna sytuacja, wszyscy o tym mówią od lat, ale nikt z tym nic nie robi" - podkreśliła Prokop-Paczkowska.
... zobacz więcej

2021-08-22

Opieka, ale... we własnym domu
Urząd Miasta Łodzi pozyskał z Unii Europejskiej 2 mln zł na pomoc 44 niesamodzielnym osobom. W ramach projektu zapewniona zostanie im bezpłatna opieka pielęgniarki, fizjoterapeuty czy dietetyka w ich rodzinnym domu. Przez najbliższe 12 miesięcy ze wsparcia specjalistów w domach skorzystają pierwsze 22 osoby. Od przyszłego roku, również przez 12 miesięcy, kolejne 22 osoby" – informuje UMŁ.
... zobacz więcej

2021-08-22

O szybkości decyzji, logice i sercu...
- Przyznano mojej 82-letniej żonie, cierpiącej po dwóch udarach mózgu, Dom Pomocy Społecznej w Kolsku - 91-letni pan Czesław K. ze Szczecina płacze w słuchawkę redakcyjnego telefonu. - To miejsce na końcu wsi na południu naszego województwa, do którego nie ma żadnego transportu, więc nie będę mieć szansy na jej odwiedzanie. - DPS w Kolsku może zapewnić pobyt pani Weroniki od zaraz, stąd taka decyzja - na miejsce w Szczecinie trzeba długo czekać - wyjaśnia Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
... zobacz więcej

2021-08-21

Posłanka apeluje w sprawie likwidacji DPS w Rangórach
Posłanka Monika Falej z Nowej Lewicy w Elblągu: "Panie Starosto! Członkowie Zarządu Powiatu! Radni Powiatu! Zwracam się do Państwa o odejście od decyzji likwidacji Domu Pomocy Społecznej w Rangórach. Mojego pojedynczego głosu, głosu posłanki Nowej Lewicy, można nie uwzględnić. Mam nadzieję na wsparcie Koleżanek Posłanek i Kolegów Posłów z Wojewódzkiego Zespołu Parlamentarnego."...
... zobacz więcej

2021-08-21

Kontrole i dziwna zmiana dyrektora w poznańskim DPS
Po skargach i informacjach Głosu Wielkopolskiego trwają kontrole w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory w Poznaniu. Zespoły inspektorów sprawdzają, czy mieszkańcy placówki mają zapewnioną odpowiednią opiekę i wyżywienie. Tymczasem Urząd Miasta Poznania informuje, że dotychczasowy dyrektor DPS Ugory Piotr Michalak żegna się z placówką. Wygrał on konkurs na dyrektora innego poznańskiego DPS, przy ul. Konarskiego 11/13.
... zobacz więcej

2021-08-21

strzałka do góry